JEUK D.D.D. Handels drukwerk gu.üpt.fakm 7'6 UURé BIOSCOOP „de ItusteHcU dvcqeft Hk. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Belasting en Rechtsbewustzijn EGM0ND AAN ZEE FILMNIEUWS. C. Oldenburg WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water Dec. 's morgens 's namiddi 20 6.04 6.21 21 6.49 7.11 22 7.40 8.03 23 8.33 8.59 24 9.29 10.01 25 10.34 11.10 26 11.43 12.15 27 12.19 12.49 28 1.27 1.51 29 2.23 2.42 30 3.14 3.30 31 4.01 4.15 Laag water Dec. 's morgens 's namidd; 20 12.04 12.21 21 12.49 1.11 22 1.40 2.03 23 2.33 2.59 24 3.39 4.01 25 4.34 5.10 26 5.43 6.15 27 6.19 6.49 28 7.27 7.51 29 8.23 8.42 30 9.14 9.30 31 10.01 10.15 BRIDGECLUB „SCHOORL" Uitslag van de wedstrijden, gehouden op Maandag 15 Dec. j.l. A. 1 Fam. Tichelhoven 21.5 2 Stam-Haasbroek 21 3 Mw. Arpeau-v. Twuyver 20.5 4 Half Jr.-Mos 20 5 Half-Jonker 19.5 6 Bekker-Beeldman 17.5 gesteld op 6°/0 voor de gebouwde eigendommen en 3% voor de ongebouwde eigendommen. Aan de hr van der Gaag werd een gemeentewoning in de Berg straat verhuurd voor f3,— per week. Hierna kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om de gemeente voor de heffing der personele belasting in een hogere klasse te plaatsen, met ingang van het nieuwe belastingjaar, dus vanaf 1 Juli 1953. Het college stelde voor, gezien het tegenwoordige huurpeil, de gemeente, die thans is ingedeeld m de 7e klasse, vanaf 1 Juni '53 in de 5e klasse te plaatsen. De hr P. Hoogland achtte dit voorstel niet geheel voldoende en stelde voor de gemeente in de 4e klasse te plaatsen, gezien de mnimumhuren, die in het al gemeen boven f 3,per week liggen. Wethouder de Graaff kon zich hiermede bij nader inzien zeer wel verenigen, daar de belasting betalers er anders niet zo erg veel bij gebaat zijn, te meer, waar ook de rioolbelasting op de huur komt. Na nog enige discussie werd tenslotte met algemene stemmen besloten de gemeente in de 4e klasse te plaatsen. Bij de rondvraag informeerde de heer Koeman naar de riool belasting, waarbij bleek, dat deze geheven wordt vanaf het moment van aansluiting, terwijl diverse eigenaren de huur al met de be lasting verhoogd hebben vanaf 1 Januari van dit jaar. De rondvraag leverde verder niets bijzonders op, zodat de voorzitter een half uur na opening de vergadering reeds weer kon sluiten. VOCAAL EN INSTRUMENTAAL CONCERT TE „HET BESTE PAARD VAN STAL" B. 1 Fam. van Wijk 37.5 2 Mw. Trip-v.d. Hoef 36 3 Fam. Stennenberg 34,5 4 Mw. van Wijk- Mw. Bauman 34 5 Fam. Repko 33.5 6 v.d. Lelie-Nieuwland 31 7 Fam. Kuijper 25.5 8 Lensing-Lensing 20 C. 1 Mej. Numan-Visser 24 2 Oud-de Hart 23 3 Mej. Haring-Mej. Silver 20 4 de Jong-Mos 19 5 Burgering-Weel 18.5 6 Mw. Timmerman- Mw. Hoff 15.5 Voor het examen Gemotoriseerd Rijwielbedrijf, slaagde dezer dagen onze plaatsgenoot J. Hoogvorst Azn., Laanweg. BRIL LEW voor. SC4400HL. MET OF ZONDER RECEPT, IN DE „RUSTENDE JAGER." VINSV.n.h. RAADSVERGADERING De gemeenteraad vergaderde Dinsdagavond onder voorzitter schap van burgemeester Niele. Alleen de heer L. Genet was afwezig. In gevoelvolle woorden her dacht burgemeester Niele de dezer dagen overleden ontvanger, de heer D. Portegies, als een stille, buitengewoon accurate werker, die tot het eind zijn plicht voor de gemeente gedaan heeft. Hij achtte het passend, hem in deze eerste raadsvergadering te her denken, al merkten de raadsleden hem niet op, omdat hij niet in het openbare leven van de ge-, meente naar voren kwam. Hij was een eenvoudig en goed mens, met buitengewone gaven van hoofd en hart, eerlijk en zo stipt en accuraat, dat op zijn werk practisch nooit iets aan te merken viel. Namens de gemeente bracht hij hem daarvoor dank, waarna de raad op zijn verzoek, staande een ogenblik stilte in acht nam ter ere zijner nagedachtenis. In vlot tempo werd hierna de kleine agenda afgehandeld. Besloten werd van de hr jac. de Graaff over te nemen de garage, aan de Julianastraat, die momenteel al bij de gemeente in gebruik is. De begrotingen voor 1953 wer den door B. en W. aangeboden en zullen in de fracties besproken worden. De straatbelasting, die tot 1 Januari 1953 was goedgekeurd, werd onveranderd opnieuw vast- EGMOND AAN ZEE Woensdagavond waren 100 Bergenaren de gast bij de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee. De prachtige toneelzaal, die al half gevuld was met de bewoners van het huis, werd toen geheel gevuld. De drie verenigingen te weten, „Bergen's Accordeonvereniging" o.l.v. de heer A. v. d. Wolff, „Bergens Klein Vrouwenkoor" o.l.v. Mevr. C. Morée-Dol en „Bergen's Mannenkoor" o.l.v. de heer Jac. Jansen. De laatste ver eniging had wel de zwaarste op dracht, daar de dirigent voor de tweede maal voor het Koor stond, door het ontslag van de heer Karei Böhne. Maar ondanks deze handicap, heeft Koor en dirigent zich er kranig doorgeslagen. De heer Broersma, voorzitter van Bergen s Mannenkoor, opende deze avond met een inleidend woord en steld vervolgens de verenigingen aan de gastheren voor. Het Bav.-jeugdclubje, bestaan de uit 8 kleuters waarvan de oudste 10 jaar is, opende het muzikale gedeelte van dit concert. En hoe 1 1 Met bewondering heeft de zaal deze prestatie beluisterd. Zij speelden de Debutanten wals, Club mars. Dolley wals. En de soliste: Joke Bakker, 8 jaar oud, gaf met veel élan de Accordeon- wals ten beste. Voorwaar een groot succes, niet alleen voor Bav., maar voor hun dirigent de heer A. v. d. Wolff. De tweede verrassing, het Bergen s Klein Vrouwenkoor,o.l.v. Mevr. Morée-Dol, die in het openbaar voor Bergenaren nog niet waren opgetreden. Zij brach ten een zeer gevarieerd programma en begonnen met „Mit muzik durch's Leben, van Georg Gru- ber, waarmede direct het ijs was gebroken. Er werd met veel élan ge zongen en werd vervolgd door Wien wird bei Nacht erst schön", van Robert Stolz, „De twee jagers", van H. Blattmacher, „Het Vilja lied", van Franz Lêhar, arr. Victor Wögerer en „Panis An- gelicus", van César Franck, waar bij Mevr. Corry Mus verdien stelijk de solopartij zong. Na de pauze zong het Koor „Sleepy Lagoon", van Eric Coats, „Because of You", van Wilkinson, „From the time you say goodbye van Leslie Sturdy en tot slot „Close your Eyes, van H. M. Tennent. Alle arrangementen, op het Vilja lied en De twee jagers na, waren van Mevr. Corry Morée-Dol, waarvoor veel lof. Er werd met intense begeeste ring geluisterd. Al deze werkjes gaven veel te genieten, door hun grote evenwichtigheid, wat het tot één harmonisch geheel maakte, maar tevens door de zuiverheid het oor streelde. Bergen's Mannenkoor begon met „Morgenidylle van Oilman. De dirigent Jac. Jansen, had het Koor met deze vertolking goed in handen, waardoor dit nummer prima tot haar recht kwam. Ver der werd nog gebracht „De ar beid", van Jac. Al, „Avé Maria", van Witt, „Zum Sanctus", van Schubert en besloten met „Schweit zer Psalm", van Zweig. Gezien de grote moeilijkheid waar dirigent en Koor mee te kampen hadden, werd er goed gezongen wat zeker een succes mag heten. Het Accordeon-concert opende met de „Welkomsouverture", arr. dirigent en speelde nog werken van Franz Léhar en Leo Fall. Hun hoogtepunt werd echter het „La Vallée Maudite", van Frangois Maudite, dat ondanks de zeer moeilijke opgaaf, prachtig werd geïnterpreteerd. De finale bracht ons „Het zeemans lied", waarbij de oude zeelieden hartelijk mee zongen, ja zelfs dansten. Directeur, de heer v.d. Gaag, bedankte alle verenigingen met een geestige speech, waarbij hij zeideAls jullie soms geen repe titielokaal hebben, mogen ze allen in Egmond aan Zee komen repe teren. Hij hoopte allen spoedig weder te zien. C. P. VERGADERING EGMONDZEEËR REDDINGSBRIGADE Onder voorzitterschap van de heer A. v. d. Steen vergaderde 12 December de Egmondzeeër Reddingsbrigade in de zaal van de heer Kager. In zijn openingswoord bracht de voorzitter naar voren, dat deze vergadering in hoofdzaak belegd was om het winterpro- gramma voor de leden van de Brigade vast te stellen. Bij de in gekomen stukken was een dank brief van de leidster van het vacantie-oord van Verkade, we gens hulpverlening aan een in valide dame. Besloten werd om half Januari een cursus E.H.B.O. te organi seren en dokter Helle te vragen deze cursus te leiden. Verder gaven verschillende leden zich op om Woensdagsavonds in de Over dekte Zweminrichting te Alkmaar te gaan trainen. De heren T. Zwart en C. Blaauboer werden benoemd in de commissie voor kascontrole. Hierna werd een en ander besproken betreffende het 25-jarig bestaan der Brigade in het volgende jaar. Uit het verslag over het afge lopen seizoen bleek dat er een groot aantal malen hulp was ver leend aan kleine verwondingen en één maal een redding werd uit gevoerd, doordat een jongen uit Alkmaar door de vloed verrast toch door het zwin terug ging en daarbij ten onder ging. In bewus teloze toestand werd de drenke ling naar de tent van de Brigade vervoerd, waarna plm. een half uur kunstmatige ademhaling, onder leiding van een aan het strand aanwezige arts de levensgeesten weer terug keerden. Na rondvraag volgde sluiting. AANBESTEDING KLEUTERSCHOOL Het bestuur der stichting Eg- mondse neutrale kleuterschool beeft aanbesteed de bouw van een nieuwe kleuterschool te Egmond aan Zee, onder architectuur van de heer B. Blokker. De inschrijvingen, alleen door Egmondse aannemers, luidden als volgt: C. Blok f 59,554, G. Blaau boer f 57,327, A. Medik f 57,000, Gebr. L. en Th. de Graaft f 53,800, W. de Graaff f 53,758, H. Baard f 53,366, J. Mul en P. Zwart f 52,900, Fa. G. de Graaff en Zn. f 52,495. Deze inschrijvingen betroffen bestek A (uitvoering van binnen werk en kalkzandsteen), terwijl de inschrijvingen volgens bestek B (uitvoering van binnenwerk in rode steen), f 1100 hoger lagen. Voor het schilderwerk, dat af zonderlijk werd aanbesteed, luidden de inschrijvingen: A. Stam f 4075, J. Koeman f 3663, Fa. Corn. Broek en Zn. f 3449 en H. A. de Goede f 2850. De begroting bedroeg voor bestek A f 58,526, voor bestek B f 59,526 en voor het schilder werk f 4208. De gunning heeft later plaats. AANBESTEDING VERVOER Op Woensdag, 24 December a.s. des morgens om 11 uur, zal door B. en W. worden aanbe steed het vervoer van gaskolen, koolteer, cokesgruis enz. ten be hoeve der gasfabriek voor het jaar 1953. SLUITING SECRETARIE In verband met de Kerstdagen en de daarop volgende Zondag, zal de gemeente-secretarie op de daar tussen liggende Zaterdag, 27 December a.s. eveneens ge sloten zijn. door Dr. P. De belasting in normale om standigheden een willig vervulde plicht van de burger jegens de staat, is in onze tijden verworden tot een aantasting van veler eco nomisch bestaan en tot een ver woesting van veler geluk. Klachten over te hoge belas tingen zijn er geweest, zolang er belastingen worden geheven. Maar na de tweede wereldoorlog heeft het belastingvraagstuk het aanzien gekregen van een diep-ernstig probleem. Want het thans heer send belastingstelsel contrasteert met het rechtsbewustzijn van het volk en vloekt tegen de gezind heid, welke in een goed demo cratische gemeenschap aanwezig moet zijn. Wij behoren de staat te kunnen zien als een instelling, die de sociale rechtvaardigheid bevordert en die haar zorgende hand uitstrekt ook over het leven der minderbedeelden. Maar het is tegenwoordig aldus, dat zeer velen de staat zijn gaan haten, sedert hij in zijn fiscale verschij ning meer neemt van de burgers dan zij voor hun levensbestendi- ging kunnen missen en afbreuk doet aan een billijke verdeling der geëiste offers. Wij laten in dit artikel de vernietiging van 's lands welvaart - en daardoor van de tewerk stelling van de bevolking, die thans als emigranten in drommen het land moet gaan verlaten, buiten beschouwing. Het zegt wat, dat bij de be grotingsdebatten over „Econo mische Zaken" in de Tweede Kamer geconstateerd werd, dat de hoge belastingen een rem zijn voor de industrialisatie, de enige methode, volgens welke wij ons naar regeringsinzicht uit de ellende omhoog moeten trekken. Het zegt ook wat, dat er gevallen bestaan, zoals prof. Russel - en die ver- Bioscoop „De Rustende Jager" te Bergen brengt deze week in vertoning een van de grootste werken van een beroemd regis seur Cecil B. Demille n.l. „DE BELEVENIS VAN Dr. WASSELL" Carry Cooper en Laraine Day geven aan dit bijzondere werk een groot cachet. Een film, bui tengewoon knap vervaardigd rond het „zijn en verblijven" van een arts tussen de soldaten. Won derlijke prestaties worden hier verhaalt van een dorpsdokter die uit zijn practijk in Arkansas op innemende wijze zijn manschappen verzorgt. Ook de bekende roman tiek ontbreekt in deze film niet. Toegang boven de achttien jaar. Avond-voorstellingen op Vrijdag, Zondag en Dinsdag te 8 uur. De tweede film, van lichter hout gesneden laat Bing Crosby naast zijn talentvolle stem zien als filmacteur. Deze film, welke vrij inhoud loos is, maar daarentegen gezellig voor jong en oud, kunnen wij prefereren als een goede ontspan ningsfilm. Vele bekende songs worden hier door Bing zelf ge geven. Spanning voor een paar- den-race, vele vlotte momenten geven aan deze film ook weer haar bekoringen. Toegang alle leeftijden. Avond voorstellingen Zaterdag, Woens dagavond te 8 uur en Zondag middag 2.30 uur. Maandagavond is de bioscoop gesloten. H. RITTER maarde belastingaccountant kan het weten - in een rede, te Rotter dam aautoondewaar in de be lastingheffing het inkomen te boven gaat. Maar het is er ons thans om begonnen, te onder zoeken in hoeverre door de ten top gevoerde belastingen het nationale rechtsbewustzijn, en de nationale zedelijkheid verzwakken. Wij willen echter vooraf enige cijfers ten toon stellen, die wij putten uit een zeer lezenswaardig artikel van dr. W. H. van den Berge over „Aspecten van het belastingvraagstuk" in het Novem bernummer van het tijdschrift „Wending". Voor het jaar 1952 is, bij een nationaal inkomen van 20,5 milli ard, de opbrengst van de gewone door het rijk geheven belastingen op 5 milliard, dus op 25 pro cent van het nationale inkomen geraamd. Zeer globaal kan dus gezegd worden, dat de burger, die 25 procent van zijn inkomen aan belastingen - directe en indirecte - betaalt, het gemiddeld percentage voldoet. Wij stellen daarnaast dat de rijksuitgaven vóór de ge wone dienst en van de buiten gewone dienst I (totaal 4400 mil- lioen als volgt kunnen worden verdeeldkosten van de overheid en rente: f 34.70 millioen, militaire uitgaven f 1241 millioen, burger lijke uitgaven f 1670 millioen, rente f 561 millioen, uitkeringen om niet aan oorlogsslachtoffers 381 millioen, sociale voorzieningen f 556 millioen. De militaire uitgaven bedragen dus meer dan het dubbele van de sociale voorzieningen. Reden voor de vraag of er niet alles aan gedaan moet worden, door internationale onderhandelingen, om de militaire uitgaven naar beneden te brengen. Want Neder land gaat er, voor de oorlog komt aan te gronde, terwijl het niet eens zekerheid heeft, dat het zal worden verdedigd. Het zoëven geciteerd artikel uit „Wending" bemoeit zich met het probleem van de verhouding tussen belastingheffing en rechts bewustzijn. „Belastingheffing, welke in overeenstemming is met het zorgvuldig nagespoorde en zo objectief mogelijk vastgestelde algemene rechtsbewustzijn", zo schrijft dr. Van den Berge, „staat sterk en is verantwoord." Verder komt in zijn opstel de volzin voor „Het a prioristisch de voorkeur geven aan sociale eisen is niet met de gerechtigheid in overeen stemming en miskent het feit, dat het algemene rechtsbewustzijn een meer omvattende categorie is dan het gevoel voor sociale recht vaardigheid." In onze huidige be lastingwetgeving wordt het rechts bewustzijn van het volk miskend. Er worden bepaalde groepen be voordeeld, ten koste van andere groepen, die door de fiscus aan de rand der bestaanszekerheid zijn gekomen. Terecht heeft prof. Russel in zijn Rotterdamse rede gezegd, „dat de gewetens van vele belastingplichtigen door de belastingpolitiek van de laatste zeven jaren zijn aangetast. Zij zien in de fiscale wetten geen in geweten bindende bepalingen meer, maar slechts een soort van politieverordeningen. De enige zorg is dan om niet tegen de politiële of justitiële lamp te lopen. Ook uitvoerende ambtenaren lijden onder immorele fiscale voor schriften. Zij belasten hun geweten door ze naar de letter uit te voerenzij komen in strijd met hun ambtseed door ze ter zijde te leggen. Regeringen en Staten- Generaal, die wetten maken, welke niet door de zedelijke overtuiging der bevolking worden gedragen, zondigen zwaar. Zij maken fat soenlijke mensen tot misdadigers in de zin der wet en leveren hen over aan ambtenaren, die op niets ontziende wijze langs de weg van strafrecht en van gezinnen-ver nietigende navorderingen hun formeel-wettelijke plicht menen te vervullen." Wij voegen aan dit citaat een beschouwing toe uit het reeds genoemde artikel van dr. Van den Berge: „Bij de handhaving van belastingwetten is behoed zaamheid noodzakelijk, omdat te zware belastingen de fraude in sterke mate in de hand werken en aldus verzwakkend werken op de moraal. Daarbij sluit zich de gedachte aan, dat het onjuist is belastingregelingen tot stand te brengen, die niet deugdelijk kun nen worden uitgevoerd. Doet men dit toch, dan wringt het op ten minste twee punten. Vooreerst geldt dan feitelijk voor de burgers een geheel ander régime dan wettelijk is voorzien. Het gevolg is dat van een behoorlijke ver deling van de belastingdruk weinig terecht komt, dat willekeur ont staat en dat het gezag van de wet wordt ondergraven. Zodanige regeling schept boven dien 'n meer dan normaal verant woorde verleiding en voert dus tot abnormaal grote fraude." Wij weten allen dat de be lastingpolitiek der laatste jaren „als een zuigpomp heeft gewerkt om de financiële levenssappen weg te trekken, waardoor Nederlands handel, industrie, beurs-en scheep vaartwezen zijn droog gelegd." Maar de belastingpolitiek heeft meer op haar geweten dan deze economische ruïne. Zij is bezig het rechtsbewustzijn en de mora liteit van onze bevolking aan te tasten. In hoeverre moeten wij de reeksen van vermogensdelicten die wij dagelijks in de courant lezen op haar rekening stellen? Maar als er geen verband is, dan kunnen wij toch constateren, dat het leven ondragelijk is geworden en dat de belastingheffing een der belangrijkste aspecten wordt van onze nood. Voor uw Drukkerij Laanweg 35, Schoorl Ingezonden Mededeling GENEESMIDDEL HUIDAANDOENINGEN Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep ln de huidporiën. TEGEN Vrijdag-, Zondag-, Dinsdagavond te 8 uur, Carry Cooper in D R W A 8 S E L in Technicolor. 18 jaar Zaterdag-, Woensdagavond te 8 uur en Zondagmiddag te 2.30 uur Bing Crosby in een zonnige amusementsfilm Alle leeftijden Maandagavond GEEN Bioscoop Ingezonden Mededeling U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Ingezonden Mededeling RÉ) Een Ie verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. Ingezonden Mededeling Ingezonden mededeling. te van de pijnstillende Thermogène

De Duinstreek | 1952 | | pagina 2