ll/eMlad 99 ft Jóofi-tkow weed fywot succes RUNDVEEFOKKERS BIJEEN S, DE LANGE VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 30c JAARGANG No. 8 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef AFSCHEID J. CHR. KETTENBORG Afscheid nemen doet pijn, en het is dus geenzins verwon derlijk dat de hr Kettenborg moeilijk tot het besluit kon komen om, al is het dan ook maar voor een gedeelte, het werk dat hij met zoveel bekwaamheid en genoegen gedurende een lange reeks van jaren heeft gedaan, in andere handen over te geven. Het is voor mij niet gemakkelijk deze populaire figuur op te volgen, en de „jongere kracht" (tussen twee haakjes ik heb al tal van jaren geleden Abraham gezien) roept daarbij uw welwillende medewerking en steun in. Natuurlijk zal ik over de verschillende gebeurtenissen die ik moet „verslaan" mijn eigen mening zeggen, maar bedenk lezers (en niet minder gij, lezeressen) dat dit een persoonlijke kijk op de zaken is, en daarom nog niet de enig juiste. Het voordeel hiervan is dat U het gerust „lekker niet eens behoeft te zijn met die man" en dat is toch ook wel leuk. Ik hoop echter dat U in zulk een geval niet dadelijk in uw pen zult klimmen en een ingezonden stuk zult schrijven, want dan zou „De Duinstreek" wel eens de omvang van Elseviers Weekblad kunnen gaan aannemen, en ik betwijfel sterk of dit naar de zin van de Redactie zou zijn. Gij hebt hieruit zeker wel begrepen dat ik op een milde beoordeling Uwerzijds reken, en indien deze door U wordt toegepast dan „zal het waarachtig wel gaan". En U geachte Redactie „dank ik voor de verleende plaatsruimte". J. L. M. COENEN De rundveefokvereniging „De Duinstreek' hield Dinsdagmorgen in café Nieuwendijk haar voor jaarsvergadering. Het minder drukke bezoek weet de voorzitter, de heer N. Kaag, o. m. aan het samenvallen van deze bijeenkomst met de Pur- merender markt. In zijn openingswoord memo reerde hij de gebeurtenissen van begin Februari waardoor zovelen zwaar getroffen werden. Gelukkig werd van alle zijden hulp gebo den en ook de veevoederactie in Noord-Holland verliep naar wens. Ofschoon door velen 'n daling wordt verwacht, meende de voor zitter dat de boer nog tevreden kon zijn. De notulen van de vorige vergadering werden onder dank zegging aan de samensteller goed gekeurd. De rekening van de penning meester sloot in ontvangsten en uitgaven met een totaal van f 26115,78. Het beginsa'do van f 5789,91 was in de loop van dit jaar aangegroeid tot f 6999,97. Nadat de Financiële Commissie bij monde van de hr Joh. Kroon haar rapport had uitgebracht, werd de Penningmeester gedé- chargeerd onder dankzegging voor zijn accuraat beheer. In de vacature ontstaan door het aftreden van de hr A. Jonker, die meende plaats te moeten maken voor een jongere kracht, werd na enige verkiezingen voor zien door het benoemen van de hr Y. Bruyn. In de Financiële Commissie werd het aan de beurt van af treden zijnde lid vervangen door de hr W. L. Groewegen. Tot afgevaardigde naar de Bondsvergadering op 25 Februari werd benoemd de hr N. Bijl. De voorzitter richtte vervol gens hartelijke woorden tot het scheidende bestuurslid de heer A. Jonker, die meer dan een kwart eeuw zijn beste krachten had ge geven aan „De Duinstreek". De voeding van het jonge kalf De hr Jb. Broerse, controleur- stamboekhouder, vestigde de aan dacht van de vergadering op een artikel voorkomende in het Februari-nummer van „De Friese Veefokkerij". „Dy 't fé hat, hat noed" zegt een oud Fries spreek woord, en, zegt de schrijver, dit geldt met name voor de nog tere „suchkealtsjes". Er zijn boerde rijen, waar men eigenlijk nooit opfokellende kent in het kalverhok, en er zijn ook bedrijven waar men ondanks alle voorzorgen, steeds weer verliezen heeft te boeken. In bovengenoemd num mer werd gewezen op een publi catie uit 1948 van prof. E. J. Sheeky over „De voeding van het jonge kalf". De voeding, al dus de schrijver, begint in de uterus van het moederdier. De voedingstoestand van de'drachtige dieren kan van nadelige invloed zijn op het kalf bij 'n tekort aan phosphaten, jodium, vitamine A of Caroline. Heel wat sterfgevallen ontstaan door voedingsdiarrhee, veroorzaakt door een verkeerde verzorging, als het geven van volle melk tijdens de eerste levens weken. Van groot belang is voe ding met biest. Het opfokken van een kalf, dat voldoende biest krijgt, is heel wat succesvoller dan dat van een soortgenoot, dat hiervan schaars wordt voorzien. Voedingsdiarrhee kan optreden bij kalveren, die tijdens de eerste levensweken volle melk krijgen. Bij vervanging van melk door water, en na één dag vervanging van het watermedicijn door water en melk half om half, om verder het water tot '/3 terug te brengen, treedt doorgaans volkomen her stel op. Melk van een oudmelke koe of de mengmelk van 'n hele veestapel zijn als kalvervoeding minder gewenst. Voor versterking van het afweervermogen is voe ding met biest van groot belang. De melkverdunning is een goede remedie voor zwakke dieren. „Dy 't fé hat, hat noed". HOTEL „SPOORZICHT" heeft nieuwe eigenaar Onder zeer grote belangstelling werd Zaterdag 21 Februari 1953 het bekende Hotel, Café, Res taurant „Spoorzicht'' overgedra gen aan de heer D. Tilstra. Na een deskundig beheer van 19 jaar, door de heer P. de Lang, zal nu de heer Tilstra in deze bekende zaak de scepter zwaaien. 40 bloemstukken sierden de caféruimte en vele collega's en genodigden gaven aan deze over dracht een feestelijk tintje. Het gehele V.V.V.-bestuur, de V.V. H.B., vertegenwoordigers der B.IJ.S.V. en Bergen's Harmonie hadden aan de uitnodiging gehoor gegeven. Namens de V.V.H.B. sprak de heer Hovenier waarderende woor den en zeide „als het de heer Tilstra zou mogen gelukken in de voetsporen van de vorige eigenaar te treden, hij zich ge lukkig mag prijzen. De goede re putatie die Hotel „Spoorzicht" heeft, zou dan verzekerd zijn". De hr P. Blankendaal sprak op de van hem zo bekende geestige manier de wens uit, dat de heer Tilstra, die in Holwerd een voor aanstaande positie in het muziek leven had, ook deze gave aan Bergen zou geven en in Bergen's Harmonie ook een stuwende kracht mag worden. Hierin stemde de heer Tilstra volkomen mee in en gaf zich op als werkend lid van de Harmonie. Het middernachtelijk uur was reeds lang verstreken, toen alle gasten voldaan huiswaarts keerden. VROEDE VADEREN VERGADEREN De Bergense Gemeenteraad kwam Dinsdagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitter schap van Burgemeester Dr W. Huygens. Afwezig waren de heren Borst, Jb. Swaag, Wittebrood en J. Broersma. Van de ingekomen stukken werden enkele voor kennisgeving aangenomen, het verzoek om beschikbaarstelling van school ruimte voor het onderwijs en lichamelijke oefening en 'n speel veld werd aangehouden en op het verzoek van Pro Juventute om de subsidie te verhogen, werd afwijzend beschikt en besloten de subsidie te handhaven op f 50, per jaar. Het aan B. en W. ge richte verzoek van de Stichting St. Willibrordus te Alkmaar be treffende afgifte van een urgentie verklaring voor de stichting van een R.K. Ambachtsschool te Alk maar ontlokte heel wat discussie. De voorzitter meende dat het niet aangaat een uitspraak van de Raad te richten tot de Raad van een andere gemeente over 'n zaak die die gemeente aangaat. Medegedeeld werd dat binnen kort aan de Raad zal worden voorgelegd een voorstel om enkele bepaalde bedrijven tegemoet te komen wat het vaste recht betreft (de navorderingen blijven onver minderd van kracht). Adoptie Er zijn plannen in voorbereiding tot het adopteren van het eiland Tholen door de gemeenten in N.-Holland. De voorzitter meent dat Bergen speciaal St. Annaland met zijn 2600 inwoners zou kun nen adopteren en vraagt de Raad om een crediet van f 10.000, voor deze hulpverlening. Winkelsluiting Van 15 Mei15 September geldt als seizoenregeling ontheffing van de sluitingsuren. Buiten het seizoen zullen de kapperszaken op Zaterdag 1 uur langer geopend mogen blijven en sigarenwinkels en viswinkels op werkdagen tot 7 uur. Ook de straathandel zal onder de seizoen regeling vallen. Uitbreidingsplan Met het voorstel van B. en W. om te bepalen dat de herziening van het plan in voorbereiding is, kan de heer Ellis zich moeilijk verenigen: hij ziet hierin een onzekerheid voor de eigenaren van grond. De voorzitter wijst op het zuiver formeleslechts in één geval heeft een eigenaar er last mee gehad. Bij de nagekomen stukken wa ren de geloofsbrieven van de hr W. H. van Haltum (C.P.N.), die de door het bedanken van de hr J. Broersma opengevallen zetel zal innemen. De commissie be vindt de stukken in goede orde, waarna de Raad besluit tot toe lating van het nieuwe lid. K.C.B.-BOEKENWEEK Het Kunstenaars Centrum zal dit jaar grote aandacht schenken aan de Boekenweek. Een expo sitie, gewijd aan de ontwikkeling van het boek wordt Zaterdag avond 28 Februari a.s. om 8 uur door de heer W. L. M. E. van Leeuwen geopend en is de gehele week des middags te bezichtigen, alsmede de twee aaneensluitende weekends. Alléén voor contribuanten toe gankelijk zal de slotavond van de boekenweek zijn op Zondag 8 Maart a.s. om 8 uur in „De Rustende Jager", waaraan mede werken o.m. de letterkundigen A. Roland Holst, S. Carmiggelt, A. Viruly en Godfried Bomans, terwijl Mary Dresselhuis een één- acter speelt en Anna Wester de muzikale inleiding pianistisch ver zorgt. Voorts geeft het Centrum een geschrift uit, gewijd aan deze acties. Men zie voor bijzonder heden de advertentie in dit nummer. Het was j.l. Dinsdag precies 5 jaar geleden, dat de hr Ursem zijn dames-kapsalon aan de Bree- laan opende. Zoekend naar mid delen om dit eerste lustrum bij zondere luister bij te zetten, was hij op de voortreffelijke, maar gedurfde, gedachte gekomen een kap-show te organiseren om daar mede aan te tonen, dat er waarlijk niet zo'n groot verschil behoeft te bestaan tussen de modische vindingrijkheid in de grote stad en die „in de provincie". Durf en fantasie zijn nodig geweest om dit stoute plan te verwezen lijken beiden zijn rijk beloond, want hetgeen ons Dinsdag in het Parkhotel werd getoond, heeft de verwachtingen verre overtroffen. De grootste verdienste van de hr Ursum was wellicht gelegen in de bijna volmaakte beheersing van zijn keuze, die getuigde van een verantwoorde aanpassing aan de eisen van deze tijd. Dit even wicht bleef ook gedurende de show gehandhaafd, want nergens werd op bijzonder sterke wijze de nadruk gelegd, er was geen enkel model, dat ten koste van een ander, het predicaat „meest voortreffelijk" kwam opeisen. Het was ook kennelijk niet de bedoe ling van de hr Ursem duidelijk partij te kiezen en dit in zijn coiffures tot uitdrukking te "bren gen .Slechts heeft hij de aandacht willen vestigen op de vele moge lijkheden, die het model-maken biedt. Er waren momenten, waarop deze kap-show zeer duidelijk deed denken aan een mode-show; en dit niet in de eerste plaats om het gracieus zich voortbewegen van de charmante mannequins als wel om de met zorg uitgekozen toilletten, waarin deze de coiffures toonden. En ook hier weer was het een harmonieus samengaan van deze twee mode-uitingen bij uitstek dat de goede smaak en vakbekwaamheid van de heer Ursem onderstreepte. Voor de aanwezige dames is deze show ook in technisch op zicht uiterst leerzaam geweest. Ons bleek, dat de huidige mode zeker niet de neiging heeft zoals vaak gemeend wordt de korte haardracht weer af te wijzen; zij zoekt evenwel naar 'n midden weg tussen de haarlengte van enige jaren geleden en die van thans. Het dragen van een licht lokje of het toepassen van een kamille-wassing werpt soms on verwachte resultaten af. Het ver ven van het haar behoeft helemaal geen onnatuurlijke kleur of glans in de hand te werkeneen toe gepaste blauwspoeling bewees dit. Zeer in de smaak bij de dames viel ook het resultaat van een Henné-behandeling, dat aan het haar een aantrekkelijke acajou- kleur geeft. Enige alleraardigst opgemaakte kinder-kapseltjes waren nodig om aan te tonen, dat dank zij een zacht permanent, ook kinderen een bepaald model zeker niet misstaat. Tot slot werd er nog eens duidelijk op gewezen, dat vooral het knippen van het haar van zeer groot belang was, iets waaraan doorgaans te weinig aandacht wordt besteed. De ge toonde modellen werden op zeer deskundige wijze van commentaar en toelichting voorzien door de president van de club Maral, de heer Meulendijks. Zijn geestigheid en welsprekendheid hebben mede geleid tot het grote succes van deze eerste kap-show in Bergen en omstreken. Wij zijn er van overtuigd, dat de hr Ursem, aangemoedigd door dit zeer geslaagde experiment, ook in de toekomst nog van zich zal doen horen. Het Schoorl's Koor gaat morgen zingen Voor het Rampenfonds en U, Gij kunt, als trouwe dorpelingen Hen steun verlenen, doe dat nu. Medewerkenden Riek Waas-Rees, sopraan Simon Halie, piano Entrée f 2,00 (alles inbegrepen) Aanvang 8 uur SUCCESVOLLE LUSTRUM-UITVOERING van het Bergen's Kinderkoor De muziek-paedagoge Mevr. Morée-Dol gehuldigd Het was Donderdag een grote dag voor Bergen's Kinderkoor, dat zijn eerste lustrum vierde en voor de muziek-paedagoge Mevr. Morée-Dol, die bij het bereiken van de zilveren mijlpaal op haar weg als musicienne van alle zijden werd gehuldigd. Zangklasse I van het Kinder koor opende dit lustrumconcert met „Kom, we gaan een liedje zingen" van Henri C. v. Praag en oogstte verdiende bijval van de volle zaal. Het was alles be schaafd en zuiver van toon. Zangklasse II bracht met Gees van Dijk aan de vleugel een zeven tal tweestemmige liederen ten ge hore met veel begrip van de tekst. Bijzonder succes oogstte deze af deling met „Als mijn pappie zich scheert". Nadat enige meisjes nog een drietal liederen zeer verdien stelijk hadden gezongen, betrad het hele koor van ruim honderd kinderen het toneel, om met veel succes het zangspel „Bruiloft in Kinderland" muziek van Daleroze en Tussenbroek in bewerking en BELASTINGZAKEN BOEKHOUDINGEN vleugelbegeleiding van C. Morée- Dol, uit te voeren. Het enthou siaste publiek juichte de jeugdige executantjes langdurig toe. 25 jaren „mit Musik durch's Leben" Bij het bereiken van de zil veren mijlpaal op haar weg als musicienne, op de weg, die de heer C. Pauls in ons nummer van 30 Januari reeds schilderde, werd de muziek-paedagoge van alle zijden gecomplimenteerd. Velen spraken hun grote waardering uit voor het succesvol werk, dat de jubilaresse in deze kwart eeuw had gedaan. Een schat van bloe men en andere blijken van waar dering vergezelden de vriendelijke woorden en goede wensen. Na de pauze kon het publiek nog genieten van de zang van het Meisjeskoor en het Klein Vrouwenkoor, beide onder leiding staande van Mevr. Morée-Dol. V.V.V. BERGEN In verband met de Waters noodramp, waardoor één van de bestuursleden geruime tijd af wezig is geweest, is de jaarver gadering van de V.V.V. Bergen uitgesteld tot einde Maart. Convocaties volgen. ZONDAGSDIENST ARTSEN De tGemeente Bergen, Heiloo, Egmond aan Zee en Schoorl ADOPTEREN ST. ANNALAND Bovengenoemde gemeenten heb ben besloten gezamenlijk St. Anna land te adopteren. Momenteel wordt reeds een Streek-Comité gevormd met daarnaast plaatse lijke Comité's. Deze laatsten be noemen een contact-commissie, die de verbinding met St. Annaland zal onderhouden. Alvorens tot het nemen van maatregelen over te gaan, zullen de Burgemeesters een bezoek aan deze plaats brengen om met Bur gemeester Boogaard te bespreken wat in het belang van deze ge meente kan worden gedaan. Voor dit doel heeft Bergen reeds f 10.000,-, Schoorl f 5000,- en Heiloo f 25.000,- gevoteerd, terwijl in Egmond aan Zee de bijdrage nog door de Raad moet worden vastgesteld. De burgerij van de aangesloten gemeenten wordt hierbij met na druk gewezen op dit mooie doel. Steunt deze actie, in het belang van hen, die bij deze ramp zo ontzettend veel hebben verloren. LUSTRUM-UITVOERING PRACHTIG GESLAAGD Het Christelijk Gemengd Koor „Bergen" gaf ter gelegenheid van zijn vijfjarig bestaan Woensdag avond o.l.v. zijn directeur Paul Kok een concert in het Witte Kerkje. Medewerking werd ver leend door Elisabeth Leguit- v. d. Zande, sopraan, Laurens Bogtman, bas-bariton en Gerbrand Hop, piano. Het Koor opende met Sanctus van N. Hoogerwerf en Venit Creator van Alphons Vranken. Met medewerking van de sopraan soliste bracht het Koor later nog Psalm 116 van Jac. Bonset en Laudate Dominum van W. A. Mozart ten gehore, om te be sluiten met Psalm 103 van E. Mobach, waarbij de sopraan- soliste en de bas-bariton de solo partijen vertolkten. Prachtig wer den alle nummers uitgevoerd, het Koor met zijn prachtig stemmen- materiaal had groot succes met dit concert. Elisabeth Leguit-v.d. Zande, de sopraanzangeres met haar glas helder stralend geluid, vertolkte op gevoelvolle wijze Gerechter Gott, ach rechnest Die van J. S. Bach, Etincarnalusest van Mozart en enige liederen van Cath. van Rennes. De hier welbekende bas-bariton Laurens Bogtman vergastte zijn gehoor met Schlumert ein van J. S. Bach, Ariosa van G. F. Handel, Die Ehre Gottes van L. van Beethoven, het Geuzen vendel op de Thuismars van Fl. v. Duyse en Mijn Vaderland van Rich Hol. Tot slot van de in alle op zichten prachtige avond zong de sopraanzangeres nog op gevoel volle wijze het Onze Vader van v. d. Sloot. Deze zangeres maakte zich deze avond vele bewon deraars in Bergen. Bloemen vertolkten de gevoe lens van het publiek. Solisten, Koor en dirigent en ook de pia nist kunnen met grote voldoening op dit slot van het eerste lustrum terugzien. DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Tel. 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. jonker. Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 4,40 per jaar f 1,10 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,20 Vraag en Aanbod 12 ct per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct m.m, Familie-advertenties 15 ct p. m.m. ec. cand. Lid Ned. Coll. v. Belastingconsulenten. Komlaan 6 - Bergen Nh. Spreekuur dagelijks 23 uur en na telefonische afspraak (K 2208-2577) Zondag 1 Maart BERGEN Dr v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK F. H. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1953 | | pagina 1