ff ff SCH00RLS GEMENGD KOOR H. H. ADVERTEERDERS BERGEN S» DE LANGE u.v.v. SCHOORL VRIJDAG 6 MAART 1953 30e JAARGANG No. 9 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam, Groet» Camperduin» Bgmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef worden beleefd verzocht hun advertentiecopie uiterlijk WOENSDAGMORGEN in te zenden. Voor fouten, ontstaan door te late inzending of telefonische opgave, kan men ons niet ver- antwoordelijk stellen. DE UITGEVER HULDIGINGSCOMITE Dr v. GELDER In verband met het feit, dat Dokter A. H. van Gelder op 4 Februari j.l. zijn practijk in Ber gen 25 jaar heeft uitgeoefend, meenden enige Bergenaren het initiatief te moeten nemen tot de oprichting van een huldigings comité. Dit comité, waarvan de Burge meester het ere-voorzitterschap op zich heeft willen nemen, stelt zich ten doel een huldiging te organiseren, uitgaande van alle ingezetenen van Bergen. Immers, niet alleen is geen enkele moeite Dr van Gelder ooit te veel voor zijn patiënten, maar bovendien heeft hij in zijn hoedanigheid als voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis afdeling Bergen en vanaf de oprichting ook als voor zitter van de Huis- en Kraam- verzorging, de gemeente steeds grote diensten bewezen. Teneinde Dr van Gelder alle sympathie te doen gevoelen is het comité van oordeel, dat dit het beste tot uiting kan komen door het aanbieden van één hem passend geschenk, waaraan iedere Bergenaar een steentje kan bijdragen. Aan allen, die mee willen wer ken aan het bereiken van dit doel, wordt verzocht vóór 15 Maart a.s., een bedrag te wil len storten op girorekening no. 328713 van de penningmeester van 't huldigingscomité ten name van F. Jim mink, met vermelding „huldiging Dokter van Gelder". Moge ieder zijn erkentelijk heid uiten! De datum van huldiging is be paald op Zaterdag 28 Maart a.s. Plaats en tijd worden nader be kend gemaakt. Wij verzoeken allen, die hier aan mee willen werken, hun bij drage zo spoedig mogelijk te storten of te bezorgen. Giften alleen aan het Werk comité. Het ERE-COMITÉ: Dr W. Huygens, Voorzitter Pastoor Th. J. van Beers Ds A. B. Bekius Ds B. Scholten Ds E. Reeser A. M. de Lange K. Beets Mej. M. C. Schaap W. de Vries C. W. Ellis H. W. J. M. Poot, Arts J. M. P. Lugten, Arts Het WERK-COMITÉ: J. E. Martin, Voorzitter, van Borselenlaan 8 H. D. Klaasen, Secretaris, Dorpstraat 18 F. Jimmink, Penningmeester, Midden Geestweg 6, Giro 328713 P. Hajonides v. d. Meulen, Guurtjeslaan 16 A. G. v.d. Hilst, Breelaan 5 C. P. Jongens, Stationstraat 6 ZONDAGSDIENST ARTSEN INTERESSANTE LEZING voor Holl. Maatschappij van Landbouw De heer Schroevers, directeur van de R.L.W.S. te Alkmaar trad Dinsdagavond in de Lunchroom de Vries voor de afd. Bergen van de Holl. Maatsch. van Land bouw op met het onderwerp „Psychologie der dieren", een in teressant onderwerp, dat nog vele vragen onbeantwoord laat. Bij de beoordeling van het ge drag van de dieren, hoede men zich er voor, de gedragingen van het dier te bekijken vanuit men selijk standpunt, aldus spreker. De dierpsychologen onderschei den aangeboren gedragingen, in stincthandelingen en in de loop van het leven door ervaring ge wijzigde gedragingen. Typische instinctuitingen zijn bijv. nest- bouw, 't trekken van de vogels, paringshandelingen e.a. Ervaring speelt een grote rol in het leven der dieren. Het aanleren is een gewoontevorming. De zintuiglijke waarneming speelt een grote rol. Spreker wees in dit verband op 't gehoor, reuk, gezicht en smaak en lichtte dit met tal van voor beelden toe. Ook van het oriënteringsver mogen gaf hij frappante voor beelden, Na de pauze werd nog gewe zen op het ingrijpen van de mens bij het steeds maar fokken op productie, waarbij het weerstands vermogen is gedaald. Ook de KJ. kwam ter sprake en de trans plantatie van cellen, waarvan spreker interessante voorbeelden aanhaalde. Spreker eindigde zijn met de meeste aandacht gevolgde uiteen zettingen met er op te wijzen dat er voor een goed opmerker veel eigenaardigheden in de gedra gingen van de dieren de aandacht trekken, waarmee hij in zijn om gang met dieren zijn voordeel kan doen. Het nog resterende deel van de avond werd besteed aan het behandelen van verschillende in terne aangelegenheden. BELASTINGZAKEN BOEKHOUDINGEN Door de Unie Vrouwelijke Vrijwilligers werd met haar wijk- hoofden de verkoop georganiseerd voor de Watersnoodpostzegels. Hierbij werd het mooie resul taat bereikt, dat in een week tijd meer dan het gehele beschikbare crediet, zijnde f 1792 werd ver kocht. De verkoop der zegels door de schoolkinderen werd ook een groot succes. Door hen werd aan zegels voor f 1698 verkocht. Aan watersnoodzegels is dus hier een bedrag van f 1745 toe gevoegd aan wat Bergen aan het Rampenfonds gaf. CULTURELE AVONDEN AUSTRALIË Op Zaterdag 14 Maart houdt Dr. J. M. Lodewijks uit Den Haag in het kader van de cul turele avonden een lezing over Australië, waarbij hij in het bij zonder zal spreken over de in heemse bevolking en de planten en dierenwereld van The great Barrier Reef. Dr. Lodewijks is zelf een uit stekend cineast en bioloog en is een gezocht spreker. We twijfelen er niet aan, of ook deze zevende avond zal weer een volle zaal trekken. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. BOEKENWEEK Een belangwekkende tentoonstelling Ter gelegenheid van de jaarlijks terugkerende boekenweek, orga niseerde het K.C.B. een tentoon stelling, die in grote lijnen de ontwikkeling weergaf van het boek als „vorm". Er was grote belangstelling voor deze exposite, die Zaterdag avond in de voorzaal van „De Rustende Jager" door de letter kundige W. L. M. E. van Leeu wen werd geopend en toegelicht. Heel wat Middeleeuwse „hand schriften" met fraaie miniaturen waren in de kunstzaal te bewon deren. Deze met zoveel geduld en kunstzin door monniken ver vaardigde manuscripten werden gevolgd door z.g. „blokboeken" of „houtblokdrukken". De tekst en prent werd in hout gesneden, na het afdrukken werden de hout sneden met de hand ingekleurd. Hierna komen de eerste drukken met losse, gegoten letter: de „incunabelen" (wiegedruk). Later wordt het boek massa-prodruct en. wordt er niet mooier op. Gelukkig valt er thans een opleving te verwachten. De tentoonstelling zal geopend zijn van 1 t/m 8 Maart, alsmede de weekends 14/15 en 21/22 Maart van 14.30 tot 17.30 uur. BOEKENWEEK BERGEN Het Bestuur van het Kunste naars Centrum Bergen verzoekt ons mede te delen, dat voor de slot-avond van de Boekenweek op Zondag 8 Maart a.s. géén plaatsen meer verkrijgbaar zijn. BILJARTWEDSTRIJD Bergen-Schoorl Zondag vonden de laatste 12 spelen op het biljart in de Rus tende Jager te Bergen plaats. De strijders op het groene laken waren om 1 uur aangetreden en blaakten van strijdlust, want wie zou winnen? Schoorl of Bergen. Nu het heeft dan ook ter dege gespannen, bij de laatste drie partijen kon men pas zeggen wie met zekerheid zou winnen en dat bleek Bergen te zijn en wel met 250 caramboles. Na afloop van de wedstrijd had de prijsuitreiking plaats voor hen die het meest vooruitgegaan waren in het ge middelde, in volgorde, W. Zoon, J. Swaag, Duin, Selhorst, Feld, D. Min, Dingerdis, P. Timmerman, N. Min, Stam, T. Timmerman en de Vries. De prijs van de hoogste serie 54 ging naar Wout Zoon. TRAMDIENST Alkmaar Bergen aan Zee De tramdienst Alkmaar-Bergen aan Zee zal op 14 Juni tijdelijk worden hervat tot na afloop van het vacantieseizoen. ADOPTIEPLANNEN Onze Burgemeester, Mr. Jo- chems, was zo vriendelijk ons een onderhoud toe te staan over zijn bezoek aan St. Annaland. Zoals bekend, heeft hij deze tocht gemaakt in gezelschap van zijn ambtgenoten uit Bergen, Heiloo en de Egmonden. Het was een zonnige dag, ver telde hij, en een grote tegen stelling met die rampzalige nacht en de daarop volgende Zondag, toen de uitwerking van de woe dende elementen werd waarge nomen bij het, door een dicht wolkendek versomberde, daglicht. Daardoor was de aanblik natuur lijk iets milder, en ook door het feit dat St. Annaland door zijn gunstige hoge ligging was droog gevallen, en de bewoners direct met bovenmenselijke inspanning aan het herstel hadden gewerkt, was er reeds een grote verbetering in de toestand te bespeuren. De bewoners van het dorp konden gelukkig met vreugde constateren dat er geen mensenlevens te be treuren waren. Toen derhalve de bezoekers aan de Burgemeester van St. Anna land vroegen, waarmede zij hulp konden bieden, stond deze eerlijk gezegd een beetje verlegen. Werk krachten en materiaal waren in voldoende mate aanwezig, en over de schade was nog niet met zekerheid te zeggen, welke om vang deze had aangenomen. Het zelfde deed zich voor tijdens een bezoek aan St. Maartensdijk. Wij moeten echter goed begrijpen dat dit een uitzonderlijk gunstig beeld is, dat geenszins voor het gehele rampgebied geldt helaas. „Indien wij de gelegenheid hadden gehad ook andere plaatsen te bezoeken, dan zouden wij misschien met een heel ander verhaal zijn gekomen", zeide onze Burgemeester. Daar voor ontbrak echter de tijd, en wij moesten juist deze plaatsen bezoeken in verband met de adoptieplannen. Hoe deze plannen zijn ontstaan, en wat er de eigen lijke bedoeling van was, werd ons nu uiteengezet, en dank zij de uitvoerige mededelingen van Mr. Jochems, kunnen wij U hierin een duidelijk inzicht verschaffen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die alle gemeenten van ons land omvat, zond op 6 Februari een rondschrijven aan alle gemeentenbesturen, met ver zoek om wensen tot adoptie van een gemeente uit het ramp gebied, aan haar kenbaar te maken, om daardoor een helder inzicht te verkrijgen in deze plannen en deze zo goed mogelijk te kunnen coördineren. De be doeling van adoptie was niet in de eerste plaats het verstrekken van geld, maar het betonen van „burgerzin" waaronder wordt verstaan het leveren van benodigde materialen en het uitlenen van hulpkrachten, bijv. gemeente amb tenaren, voor de regeling van administratieve werkzaamheden. Burgemeester Wytema van Alkmaar heeft toen in een ver gadering van de Burgemeesters van Noord Holland het initiatief genomen, om het gehele eiland Tholen als adoptieterrein te kiezen voor de gemeenten in Noord Holland. Door de gemeentebesturen werd toen aan de Ver. van Ned. Ge meenten medegedeeld voor welke gemeenten op Tholen zij even tueel een voorkeur hadden.Naar aanleiding van deze opgave vatten tenslotte de gemeenten Schoorl, Bergen, Heiloo en de Egmonden het plan op, om in overweging te nemen, St. An~aland te adop teren, en dit had bovenstaand beschreven bezoek ten gevolge. Nu echter blijkt dat de toestand, sinds die noodlottige nacht, zich op sommige plaatsen aanzienlijk heeft verbeterd, terwijl op an dere plaatsen de nood nog verre van gelenigd is, besloot een op nieuw bij elkaar gekomen ver gadering van Burgemeesters tot instelling van een commissie van 7, die de adoptieplannen en de uitvoering daarvan, nogmaals ter plaatse zullen bestuderen, en zo spoedig mogelijk een advies aan hun ambtgenoten zullen uitbrengen, die op hun beurt dit advies weer aan hun respectievelijke gemeente raden zullen voorleggen. Deze commissie is inmiddels reeds naar het rampgebied vertrokken. Hieruit blijkt wel dat de reeds gepubliceerde berichten over deze adopties, althans wat Schoorl be treft, nog voorbarig genoemd moeten worden. Het zou ook zeer onbezonnen zijn deze plannen maar te gaan uitvoeren, zonder zich van de noodzakelijkheid ervan te hebben overtuigd, en zonder zich een juist beeld te hebben gevormd van de wijze waarop deze steun kan worden verleend. Het is aan het inzicht en de activiteit van onze Burgemeester te danken, dat wij er gerust op kunnen zijn dat eventueel uit te voeren plannen van adoptie, in overleg met de gemeenteraad, op de juiste plaats en op de juiste wijze zullen wor den uitgevoerd. „Daar komt de muziek". Hoe dikwijls hoorden wij dat vroeger op straten en pleinen van de stad, of in de dorpen, waarop dan het publiek zich verzamelde rondom een trekkend muziekcorps of een zanger, die met begeleiding vaneen of ander instrument, zijn gehoor kwam verblijden. En ook op hoger plan werd, in de con certzalen, de muziek genoten, mede door aanschouwing van de uitvoerende kunstenaars. Veel is daarvan verdwenen door de uit vinding van de radio. Naast het vele goede dat dit onbescheiden instrument franco in onze huis kamers thuis bezorgt, staan ook grote nadelen. Een daarvan, en zeker een niet gering is, dat het zichtbare contact tussen kunste naar en hoorder is verbroken. En denk nu niet dat dit door de televisie zal worden hersteld. Ook daar mist men dat niet nader te omschrijven persoonlijk contact, dat alleen mogelijk is door een werkelijke tegenwoordigheid. Deze waarheid werd ons nog eens heel duidelijk tijdens het prachtige concert dat wij Zater dag j.l. mochten bijwonen in de zaal van de heer Nic. Schuyt, gegeven door Schoorl's Gemengd Koor met solistische medewer king van Mevr. Riek Waas-Reen, sopraan en de heer Simon Halie, piano. Wij beklagen de afwezigen, die de nog onbezette stoelen in de zaal hadden kunnen vullen, want zij hebben iets zeer schoons ge mist. Leest nu hieruit niet dat de opkomst onbevredigend zou zijn geweest, maar naar onze mening mag er bij zulk een gebeurtenis geen enkel plaatsje onbezet blijven. Het was een genot daar te mogen aanwezig zijn, en de zangeressen en zangers te mogen zien zingen, die onder aanvoering van hun dirigent Corn. Jonker die schone klanken voortbrachten, waarvan men de modulaties aan zijn dirigeerstok zag ontvloeien. Het was eveneens een genot de zangeres te zien zingen, en van haar gelaatstrekken af te lezen de gevoelswaarden die zij in haar zang vertolkte. Het was een genot de pianist te zien spe'en, en daardoor het fabelachtig technisch kunnen van zijn handen te bewonderen, waar mee hij de klanken op magistrale wijze voortbracht. Nogmaals, hoe zeer hadden zij ongelijk, die niet de moeite hebben genomen deze schone belevenis bij te wonen. Eigenlijk verdienen zij het niet dat wij voor hen (de toehoorders hebben dit immers niet nodig) hier een korte opsomming geven van het gebodene, om hun nieuws gierigheid te bevredigen. Het koor begon met Vere Langunres van Lotti en drie werkjes van Mozart, waarvan vooral het Ave Verum en het Laudate Dominum zeer mooi van klank en voor dracht waren. Mevr. Riek Waas- Reen zong daaropMaanlicht van B. Zweers, Caecilia van Alex Voormolen en twee geestelijke liederen van Rudolf Mengelberg. Hierop volgden 2 Impromptus van Fr. Schubert voor piano door Simon Halie en Psalm 42 van Mendelssohn voor sopraan en koor. Na de pauze werd de Einzug der Gaste van Wagner door het koor ten gehore ge bracht, daarna volgden 3 compo sities van L. Albeniz met als zeer gewaardeerde toegift, de polonaise in as van Chopin door Simon Halie, terwijl Mevr. Waas- Reen haar optreden besloot met de Balade en Juwelen Aria van Marguerite uit Faust, waarbij wij behalve haar prachtige stem, ook nog de fraaie uitspraak van de Franse tekst mochten bewonderen. Haar succes was daarbij zó groot dat de aanwezigen haar dwongen een gedeelte ervan te herhalen. Het koor besloot dit werkelijke „muziekfeest" met het Osterchor van Pietro Mascagni, 'n machtig slot, waarbij alle goede kwali teiten van deze zangeressen en zangers duidelijk tot uiting kwa men. Een uitstekend samengesteld programma inderdaad. En nu denkt gij, die afwezig waart, „Nu weet ik nog niet het naadje van de kous". Hoe zong nu precies die Mevr. Waas en hoe speelde nu precies die Mijn heer Halie. en hoe zong nu pre cies dat koor? Waar blijft de critiek? Verwacht gij misschien van ons enige eigenwijze aan merkingen, enige „voorbehouden" ten aanzien van de techniek of anderszins van deze kunstenaars? Wij zouden ons schamen! Zonder voorbehoud hebben wij genoten deze avond, zoals wij U reeds duidelijk maakten, zowel met onze ogen als met onze oren. En het is Uw eigen schuld geachte afwezigen, indien gij dit niet kunt beamen. COöP BOERENLEENBANK De Alg. Ledenvergadering be legd door de Coöp. Boerenleen bank te Schoorl had op Maandag 2 Maart plaats in het lokaal van de heer Hakof te Groet. Na opening door de heer C. Koel, voorzitter Raad van Toezicht, werden de notulen ge lezen en mededelingen gedaan. Hierbij werden de rentepercen tages bekend gemaakt, die als volgt zijn vastgesteld: Spaargeld tot f 5000,- 2*/2 °/o boven f 5000,- 1 °/0 1 jaar vast 23/4 °/0 Voorschotten met pers. zekerheid 43/4 °/0 Voorschotten met zakelijke zekerheid 4'/4 °/0 Debet-rente rekening-courant 43/4 °/0 Credit-rente rekening-courant 1 °/0 Hierna las de kassier, de heer C. Hoogvorst Az. het 48 ste jaarverslag voor, hetwelk met grote aandacht werd aangehoord. Het jaar 1952 was een jaar van vooruitgang. De positie van de gulden is versterkt, de voorraad goud en deviezen bij de Neder landse Bank verdubbeld. Het groeiende vertrouwen had een gunstige invloed op het Spaar- bankbedrijf. De stroom van op vragingen van spaargelden was gestuit. De spaargelden der Bank stegen met f 13.994,76, de deposito's in rekening-courant met f 15.076,96. Het aantal leden steeg tot 301, het aantal spaarders bedraagt 865. Het totaal tegoed bedraagt f 929.548,31. Een bedrag van f 241.861,83 werd door 87 voor schotnemers opgenomen. Het aan tal rekening-couranthouders is thans 71. Uit Balans-, Verlies- en Winstrekening bleek het vol gende: Kassaldo per 1 Jan. 1953 f 35.507,15, ontvangsten Spaar bank f 432.766,90, uitgaven f 418.772,14. Op de Balans komt o.a. een post voor, uitstaande voor schotten f 241.861,83 en tegoed in rekening-courant f 765.757,84. Het voorstel van het Bestuur en de Raad van Toezicht om de winst f 4254,41 aan het Reserve fonds ten goede te laten komen, werd aangenomen. De heren H. Druyven en J. W. Damiaans werden in hun functies herkozen. Evenzoo werd goedgekeurd het voorstel tot wijziging van art. 5 en 6 Huishoudelijk Reglement. Bij de rondvraag informeerde de heer J. v. d. Oort naar het rentepercentage van het Reserve kapitaal en werd daarover inge licht. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. SCHAAKVERENIGING „SCHOORL" Uitslagen gespeelde wedstrijden. H. Diderich-J. Meedendorp 10 J. Groot-G. Diderich 01 G. Konijn-C. den Das 22 H. Diderich-C. Visser 1-0 G. Konijn-M. Slot afgebr. J. Meedendorp-Th. Smit 0—1 H. A. Dorré-G. Diderich 01 Dr L. J. Simons-H. Diderich 1—0 M&Mfod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Tel. 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4,40 per jaar f 1,10 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,20 Vraag en Aanbod 12 ct per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct m.m. Familie-advertenties 15 ct p. m.m. Zondag 8 Maart BERGEN Dokter LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK H.J. PIERS, Tel. K 2201-202 ec. cand. Lid Ned. Coll. v. Belastingconsulenten Komlaan 6, Bergen Nh. Spreekuur dagelijks 23 uur en na telefonische afspraak (K 2208-2577)

De Duinstreek | 1953 | | pagina 1