ff ff HULDIGING Dr A. H. VAN GELDER de PROEF op de som! Komen wij deze keer door de Zwitserse grendel? BERGEN SCHOORL w V VlfWrVr VRIJDAG 20 MAART 1953 30c JAARGANG No. 11 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam» Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond~Binnen en Egmond a. d. Hoef Zondag 22 Maart 1953 wordt een belangrijke dag voor voetbal- minnend Nederland. Op deze dag zal in het stadion in Amsterdam de interland voetbalwedstrijd Nederland-Zwitserland worden gespeeld. Reeds menigmaal traden wij tegen de Zwitsers in het krijt en om eerlijk te zijn, de resultaten waren nogal wisselend. Hoe het deze keer af zal lopen, valt onmogelijk met enige zeker heid te zeggen, aangezien er teveel onbekende belangrijke factoren een rol spelen. De opstelling van de Zwitsers is slechts gedeeltelijk bekend en zal waarschijnlijk pas in Amsterdamdefinitief worden. Hier valt dus nog niet veel over te zeggen. Het enige is, dat wij met vrij grote zekerheid aan mogen nemen, dat het een geducht elftal is, dat de Zwitsers in het veld brengen, al klinken vele namen ons nog vreemd in de oren. Ook bij de Zwitsers zal het een kwestie van experimenteren zijn in verband met hun deelname aan de komende wereldkampioen schappen voetbal in 1954. Het feit, dat zij hieraan deelnemen en de wetenschap, dat het peil van het Zwitsers voetbal aanmerkelijk hoger staat dan bij ons mogen ons echter de verzekering geven, dat de Zwitsers zeker niet onder schat mogen worden. Ons elftal Wat het Nederlandse team be treft, hiervan valt nog bitter weinig te zeggen. Gezien het ge beurde van de laatste maanden hopen wij een keerpunt bereikt te hebben, doch dit is nog geens zins zeker. Het was de laatste tijd met ons nationale elftal maar weer tragisch gesteld, daar waren wij het allen over eens. Het nieuwe driemanschap, Denis-Hoolboom-Van Es, dat nu de K. C. vormt, heeft bij voor baat reeds een groot vertrouwen van het Nederlandse voetbal publiek en het heeft zijn uiterste best gedaan een nieuw Neder lands elftal samen te stellen, waarbij het de kracht heeft ge zocht in verjonging en een frisse enthousiaste geest. Het feit, dat het deze groep heeft gebouwd rond de figuur van Abe Lenstra als aanvoerder, heeft zeer waar schijnlijk slechts psychologische waarde. De practisch onvoorbereide wedstrijd, die dit team ten bate van het nationale rampenfonds speelde tegen de Denen, mag men niet meetellen als geldende voor de kwaliteit, maar dat is met de komende wedstrijd wel het geval. Met arendsogen zullen velen de verrichtingen van de uitverkorenen gadeslaan en onge twijfeld zal het publiek uit de resultaten van deze wedstrijd zijn conclusies trekken of de nieuwe K. C. geslaagd is of niet. Verliezen kan leerzaam zijn De onvoorbereide strijd tegen de Denen, die weliswaar werd verloren, maar toch een behoor lijk spel te zien gaf, waarbij Nederland regelmatig in de aan val was, geeft goede hoop voor de toekomst. Wij mogen echter van onze jongens nog geen won deren verwachten en al zou deze wedstrijd in een nederlaag eindi gen, dan wil dit nog helemaal niet zeggen, dat dit team niet deugt of dat de K. C. een ver keerde samenstelling heeft bewerk stelligd. Een verloren wedstrijd ZONDAGSDIENST ARTSEN kan ook buitengewoon verdiens telijk zijn. Het eerste waar naar gekeken zal worden is het spel en ten tweede pas naar de uitslag. De nieuwe ploeg is nog jong en heeft voor een groot deel weinig er varing. De eventuele mogelijk heden, die er in zitten komen later eerst tot uitdrukking. Mocht het team echter door de Zwitsers van het veld geveegd worden, terwijl dit voor een groot deel te wijten zou zijn aan blunders en slecht voetbal in het algemeen, dan is ook deze poging mislukt en zijn wij nog even ver. Er zijn echter enkele factoren die ons het tegendeel doen verwachten en dan is er misschien een keer gekomen in het steeds verder zakkende peil van ons internatio naal voetbal. Wij staan aanstaande Zondag voor de proef op de som, het Nederlands elftal zal gewogen worden door de Nederlandse voetballiefhebbers en het oordeel zal onherroepelijk zijn. Dit weten de K. C. en de voetballers. Wij mogen dus verwachten dat zij hun uiterste best zullen doen. CULTURELE AVONDEN JAN P. STRIJBOS komt op het derde Lustrum van de K.J.V.O. Op 2 April a.s. viert de K.J. V.O. zijn 15-jarig bestaan. Hier komt als gast onze bekende Jan P. Strijbos, wiens lezingen in het hele land bekend zijn en wiens lezingen voor de K.J.V.O. de stoot hebben gegeven tot het organiseren van de Culturele Avonden. Het onderwerp van de prachtige kleurenfilm, die de lezing illustreert, is: Vogels in de Lente. Het K.J. V.O.-meisjeskoor onder leiding van Mevr. Corrie Morée- Dol leidt de avond in, terwijl na de pauze de toneelgroep opvoert „Een Reuzen-idee" van Willy Corsari. Wat in deze vijftien jaar door de K.J.V.O. is verricht, kan in enkele woorden worden gezegd: ontwikkelingscursussen voor oude ren, vogel- en plantentochten, wandeltochten en kampen, han denarbeid en sport, zang en toneel, lezingen op elk gebied, n.l. drankbestrijding, sociale arbeid, biologie, muziek, enz. Films voor de jeugd op cul tureel gebied, vooral direct na de oorlog, gezamenlijke spelen, enz. Jaren lang is voor Kerst en Sint Nicolaas gewerkt ten bate van hen, die door omstandigheden dergelijke feesten zouden moeten missen. Aan collectes van verschillende aard werd meegewerkt, kortom, het verenigingsleven was levendig. De leden zijn inmiddels over de gehele wereld verspreider zitten oud-leden in Canada en Malakka, in Venezuela en Nieuw- Zeeland. BERGENS MANNENKOOR vaart nieuwe koers Bergens Mannenkoor besloot tot koerswijziging. Het oude be stuur meende plaats te moeten maken voor jongere krachten en tevens werdt een nieuwe dirigent benoemd. De état-major bestaat nu uit de heren J. Kroon (voorzitter), J. Smit (secretaris), Jac. Rijvordt (penningmeester), Bijlstra en H. Homma. Vier oude bestuursleden, de heren J. Prins, J. Koster, v. Gulik en Michels werd om hun grote verdiensten in de afgelopen jaren het ere-lidmaatschap aangeboden. Als loods kwam aan boord de hr Bram Keereweer. En nu maar op hoop van zegen verder. ORANJE VERENIGING De Oranje Vereniging hield Woensdagavond haar Algemene Ledenvergadering in Café Nieu- wendijk. Buiten het Bestuur waren slechts vijf van de 400 leden ter ver gadering aanwezig. Onder leiding van de hr Baretta werd de agenda in vlot tempo afgewerkt. De notulen van de vorige bijeenkomst werden onveranderd goedgekeurd. In zijn uitvoerig jaarverslag liet de secretaris nog eens alle voor vallen uit het afgelopen vereni gingsjaar de revue passeren. Dank zij het onvermoeide werk van de propaganda-commissie bleek het ledental gestegen tot 400. De rekening van de Penning meester sloot in ontvangsten en uitgaven met een totaal van f 1523,14 en vertoonde een batig saldo van f 360,66. Het begin- saldo was f 156,50. Na rapport van de financiële commissie werd de Penning meester gedéchargeerd onder dankzegging voor zijn accuraat beheer. De aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden, de heren C. W. Vermeys en K. M. Gerritsen werden bij acclamatie herkozen. In de door het vertrek van H. L. Baron Taets v. Ame- rongen ontstane vacature van Voorzitter werd voorzien door de verkiezing van de heer J. A. Haakman. De heer P. Baretta wenste om gezondheidsredenen voor het voorzitterschap, dat hij na het vertrek van de voorzitter op zich had genomen, niet meer in aanmerking te komen. Statuten en huishoudelijk regle ment werden bijna ongewijzigd gehandhaafd. Besloten werd, dat van de financië'e commissie jaar lijks één lid zal worden vervangen. Voor 1953 zullen de heren W. Busker en J. Smits de financiële commissie vormen. Omtrent het al of niet door gaan der feestelijkheden werd na enige discussie besloten de feesten te laten doorgaan. Aan het Be stuur werd overgelaten een feest programma samen te stellen. De rondvraag leverde niets bijzonders op. AUSTRALIË met zijn buideldieren en kleu renpracht der koraaltuinen Ook voor de laatste culturele avond van de K.J.V.O. was weer een enorme belangstelling. Dr J. M. Lodewijks uit Den Haag vestigde de aandacht op Australië, dit vijfde werelddeel, dat met zijn zeer dunne bevolking van ruim tien millioen op een oppervlakte van 235 maal die van ons land, vele emigratiemogelijkheden biedt. Reeds eerder hebben vele onzer lezers door een door de Austra lische ambassade beschikbaar ge stelde en door Mr Gobius uit Den Haag toegelichte film een indruk kunnen krijgen van de emigratie mogelijkheden naar Australië. Dr Lodewijks, bioloog, boeide de natuurliefhebbers met zijn van humor tintelende toelichting bij de prachtige opnamen uit het dierenrijk. De reuzenkangeroe ver scheen eerst op het witte doek gevolgd door vele andere buidel dieren, die alle dezelfde eigen aardige voortplanting hebben, of schoon de lichaamsvorm en levens wijze hemelsbreed uiteenlopen. Wombat, buidelmarter, buidel- wolf, buidelmol, opossum e.a. passeerden de revue. Ook het wonderlijke vogelbekdier, 't eier- leggende zoogdier, kwam te voorschijn. Met een kijkje bij de Austraal- negers werd het eerste deel van de avond besloten. Na de pauze ging het naar het reusachtige Barrière-rif langs de kust van Queensland, opgebouwd door millioenen koraaldiertjes. Een uiteenzetting van lichaams vorm, voeding en vermenigvuldi ging van onze zoetwaterpoliep (Hydra) ging vooraf. Omtrent het laatste vertelde spreker, hoe bij overvloedige voeding aan het lichaam een uitwas ontstaat, die geleidelijk verandert in een jonge poliep, die dan loslaat en zelf standig gaat leven. Als het dier echter honger leidt, doordat b.v. zijn woonwater opdroogt, dan ontwikkelt zich in zo'n uitwas een ei dat met stof overal heen waait. Door deze beide manieren van vermenigvuldiging is de instand houding van de soort verzekerd. Op het witte doek boeide de kleurenpracht van deze wonder wereld. Koraalpoliepen, bloed koraal, doömansduim, heremiet- krabben, en vele andere bewoners van de zee rond het rif krioelden in bonte warreling dooreen. De natuurvrienden hebben deze avond weer volop genoten en zullen het met Ludwig Hölty eens zijn, waar deze in vervoering uitriep: „O wunderschön ist Gottes Erde und wert, darauf vergenügt zu seindrum will ich, bis ich Asche werde, mich dieser schonen Erde freun!" De hr Schuil dankte na afloop Dr Lodewijks voor de mooie avond en riep hem onder applaus van de aanwezigen een tot weer ziens toe. Collecte Leger des Heils (Stichter William Booth) NATIONALE INZAMELING 1953 De jaarlijks terugkerende Nati onale Inzameling van het Leger des Heils heeft in de loop der jaren burgerrecht verworven. Als de aanplakbiljetten met de heilssoldaten en de wapperende Legervlag er op, ons er aan ko men herinneren, dat het Leger weer uitgaat om ten behoeve van de velen, die het „in veilige hoede" heeft genomen, een beroep te doen op het Nederlandse volk, hebben wij daar geen enkel be zwaar tegen. De slagzin op de folder, die een beeld geeft van het werk van het Leger des Heils, herin nert aan de ramp, die ons land heeft getroffen in de watersnood. „Het Leger hijst nog steeds de stormlantaarn". Toch was deze slagzin al gekozen en de folders waren zelfs reeds gedrukt voor de ramp zich voltrok, omdat het Leger zich altijd bewust is van het grote stormgevaar, dat tal lozen in deze tijd bedreigt in geestelijk en materieël opzicht. Misschien is het goed er nog even op te wijzen, dat elke col lectant van het echte Leger des Heils voorzien is van een vol macht, die getekend is door de Commandant E. C. Thykjaer. Dit is om verwarring met na bootsingen van deze organisatie te voorkomen. Plattelandsvrouwen bijeen Hulpverlening aan getroffen afdelingen Lezing met lichtbeelden over „Vrouwenleven in Amerika" Het bestuur van de afd. Bergen v.d. Nederl. Bond van Plattelands vrouwen deed een ernstig beroep op haar leden om haar zuster- afdelingen in het rampgebied de helpende hand te bieden. De hulp verlening aan de 29 getroffen afdelingen zou kunnen bestaan in 1. het inzamelen van geld om de afdelingen weer op gang te helpen, om de leden daar voor lopig vrij te stellen van contributie, gratis de Plattelandsvrouw toe te sturen. Dit zou van de niet- getroffen afdelingen f 1,- per lid vragen. 2. het kopen van door de Bond te leveren bandhanddoeken met ingeweven Bondsinsigne a f 4,- per stuk. 3. in het zenden van pakketjes, bevattende artikelen, die men niet krijgt van het Rode Kruis en toch graag zal willen hebben, als doos met naai- en stopgerei enz. enz. 4. in het uitnodigen tot een va- cantieverblijf in Bergen aan degenen, die na de doorgestane emoties behoefte aan rust hebben. Op een volgende bijeenkomst zullen deze voorstellen nader worden besproken om tot een definitief plan te komen. Een staande de vergadering gehouden collecte bracht alvast f 33,50 op. Met het voorstel van het be stuur om het jaarlijkse uitstapje te maken op 28 Mei a.s. ging de vergadering accoord. Met een uitvoerig jaarverslag van de seer. Mej. A. Schmidt waren de afd. zaken afgehandeld. Vrouwenleven in Amerika De heer Schekkerman, die in 1948 enige tijd in Amerika had vertoefd, gaf zijn indrukken weer over het leven van een normaal gezin. Evenals de pioniersvrouwen die hard moesten meewerken om te voorzien in de directe levens behoeften werken de vrouwen van nu veel. Van de 75 millioen vrouwen werken er 20 millioen buiten het gezin ('/3 ongetrouwd, 46 °/0 ge trouwd, rest weduwe of geschei den). Met de grootste aandacht volgden de aanwezige dames de boeiende films „het dagelijks leven van een Amerikaans gezin" en „de vrouw aan het werk". De presidente was de tolk van alle aanwezigen, toen zij de heer Schekkerman hartelijk dank zei voor de wijze waarop hij in woord en beeld een kijkje had gegeven in het leven van de vrouw in Amerika. Tentoonstelling K.C.B. van „HET BOEK" Gaarne voldoen wij aan een ons gedaan verzoek, onze lezers er nog eens op attent te maken dat a.s. Zaterdag en Zondag 21 en 22 Maart deze tentoonstelling voor belangstellenden geopend is van 14,30-17,30 uur. Aangezien de kostbare boeken weer aan de eigenaar moeten worden terug gezonden, zijn dit de laatste twee dagen dat zij ter bezichtiging kunnen worden gesteld. DE HEER J. D. H. KLEIN MET INGANG VAN 1 APPIL STATIONSCHEF IN HEILOO De heer J. D. H. Klein, van 1 Februari 1949 af stationschef in Bergen, zal met ingang van 1 April a.s. naar Heiloo worden overgeplaatst. Hij wordt hier de opvolger van de heer De Heeten, die dezer dagen voor de dienst is afgekeurd. Van de Heemwacht Bergen en het Tramcomité heeft de heer Klein na de stopzetting van de tram een dankbetuiging ontvangen voor al hetgeen hij en het ove rige personeel hebben gedaan om de tramdienst zo goed mogelijk te doen functionneren. NIEUWE BUSHALTE AAN DE KOMLAAN Op verzoek van bewoners van de Komlaan, Kerkelaan, Ronde- laan en Beukenlaan is een nieuwe bushalte gekomen op de route BergenBergen aan Zee. Men zal voortaan kunnen in- en uit stappen op het rechte, brede ge deelte van de Komlaan, tegenover de tennisbaan „Dennenheuvel". BIJZONDERE BIJEENKOMST Op Woensdag 25 Maart zal in Rehoboth een bijzondere samen komst worden gehouden. Ge sproken zal worden over „Gods Woord, en lichamelijke genezing". Mede door het tournee van de fabrikant-evangelist Zeiss enkele maanden geleden door ons land, is geloofs- en gebedsgenezing weer in het middelpunt der belang stelling gekomen. De meningen zijn verschillend. Er zijn voorstan ders en tegenstanders. Wat zegt de Bijbel hier nu over? Evange list J. Dammuller uit Alkmaar zal over deze belangrijke dingen spreken. Evenals in andere plaatsen waar dit onderwerp veel belang stelling trok, zal er gelegenheid worden gegeven tot het stellen van vragen. De bijeenkomst begint om 8 uur. „HULP IN NOOD" Onder presidium van Mr C. A. J. Jochems vergaderde in de Rustende Jager te Schoorl op Maandagavond j.l. de onderlinge ziekteverzekering „Hulp in Nood". Van de 71 leden en 38 dona teurs waren slechts 32 personen aanwezig, ondanks de attracties die aan het bezoek van deze ver gadering verbonden waren in de vorm van presentiegeld en een te verloten vrijstelling van con tributie voor 3 maanden. De penningmeester, de heer P. Meijer, las het financieël ver slag voor, waaruit bleek, dat in het jaar 1952 aan contributies een bedrag was ontvangen van f 1221,51 terwijl f 675,02 aan ziekengeld was uitgekeerd. Het totaal bezit der Vereniging be droeg per 1 Jan. 1952 f 3679,58 en per 1 Jan. 1953 f 3693,94, zodat een klein voordelig saldo van f 14,36 kon worden gecon stateerd. De bescheiden werden door de financieële commissie, de heren J. Kaandorp en J. Opdam in de beste orde bevonden, zodat aan de penningmeester onder dank voor het beheer, decharge kon worden verleend. Tot leden van de financieële commissie voor 1953 werden benoemd de heren J Op dam en J. Beukers, terwijl de heer J. Kooyman tot plaatsvervangend lid werd gekozen. Een besluit om f 100,uit de kas te storten in het Nationaal Rampenfonds werd goedgekeurd. Van de oud-voorzitter Baron van Fridagh was een dankbetuiging ontvangen voor de attentie be wezen bij zijn 50-jarig huwelijks feest. Naar de Bondsvergadering te Alkmaar werden afgevaardigd de heren C. Meijer en S. Opdam, terwijl hiervoor als eventuele plaatsvervanger de heer J. Blom werd aangewezen. De vrijstelling van contributie werd gewonnen door de heer S. Opdam. Aangezien er bij de rondvraag geen onderwerpen ter bespreking naar voren werden gebracht, sloot de voorzitter de vergadering. ALGEMEEN WELZIJN Wij wensen Algemeen Welzijn van harte geluk Na de geslaagde avond van Dr Verwey, nu weer deze uitnemende avond van het Haydn Kwartet, bestaande uit leden van het Concertgebouw orkest, de heren M. Haitjema le viool, A. de Groot 2e viool, J. Smits alt viool en J. C. v. Weydom Claterbos violoncel. De grote opkomst was een waardig antwoord op het edel moedig aanbod van dit kwartet om te komen spelen ten bate van het Rampenfonds. Naar wij ver namen is er een batig saldo van f 80,voor dit fonds beschikbaar. Ten gehore werden gebracht: le. kwartet van Fr. Schubert, opus posth. d. mineur (Der Tod und das Madchen), 2e. kwartet van Jos. Haydn, opus 76 nr. 2 D majeur. 3e. kwartet van W. A. Mozart in G. majeur K.V. nr. 387 (Haydn gewidmet). Aan het begin van elk kwartet las de heer Maars een kleine in leiding voor. De vier kunstenaars waren uitstekend op elkaar in- Ueekttad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Tel. 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4,40 per jaar f 1,10 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,20 Vraag en Aanbod 12 ct per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct m.m. Familie-advertenties 15 ct p. m.m. door KICK MORRIS Zondag 22 Maart BERGEN Dr v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK H. J. PIERS, Tel. K 2201-202 De receptie ter gelegenheid van de Huldiging van Dr A. H. v. GELDER zal gehouden worden op ZATERDAG 28 MAART a.s. van 4 tot 6 uur in „De Oude Prins", Breelaan Namens het Werkcomité, H. D. KLAASEN, Secretaris

De Duinstreek | 1953 | | pagina 1