VALDA ZIENÜn li. M. Qe V.V.V. VERGADERING SCHOORL VOOR EEN GOEDE BRIL „Di Uustestde- fafyet"HU, Utaap Mr, Opt. D.W. PASTOOR OM RAAD EGMOND AAN ZEE BIOSCOOP VERGADERING GEMEENTERAAD TEGEN HOE ST PASTI LLES rcclametocht van de V.V.V.'s Groet en Schoorl, die beoogt de zo zeer gewenste gasten hierheen te lokken, met een aanvullende subsidie van f 150,(heus maar voor één keertje!) te willen helpen. Deze bede vond bij de Wethou der Meedendorp geen al te gretig gehoor, maar onze indruk is dat de Burgemeester nog wel genegen is zijn hand over zijn hart te strij ken als de nood het hoogste is. Daarop deelde Mr Jochems mede, dat er nog enige zaken in comité moesten worden bespro ken, met andere woorden „tot weerziens, heren". SCHAAKVERENIGING „SCHOORL" Uitslagen gespeelde partijen op 18 Maart 1953: C. Visser-H. Diderich 10 Dr J. L. Simons-G. Diderich afgebroken H. A. Dorré-Th. Smit 10 Mevr. Roukens- J. Meedendorp 0—1 C. den Das-M. Slot 0—1 G. Konijn-C. Visser 01 JUBILEUM Zondag 29 Maart hoopt de fam. Alf. Leijsen de dag te her denken, dat zij vóór 25 jaar 'hun zaak hebben geopend, welke al spoedig te klein bleek te zijn. Na een fikse verbouwing, kwam de winkel, zoals we hem nu kennen tot stand, en werd ons dorp een mooie zaak rijker. Het zal de fam. Leijsen deze dag zeker niet aan belangstelling ontbreken en „De Duinstreek" voegt gaarne zijn beste wensen toe, aan de vele, die men hun zal doen toekomen. Nog vele jaren. WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water Maart 's morgens 's namiddags 29 3.44 3.55 30 4.10 4.23 31 4.39 4 51 1 April 5.06 5.19 2 5.34 5.50 3 6.05 6.23 4 6.39 7.01 Laag water Maart 's morgens 's namiddags 29 9.44 9.55 30 10.10 10.23 31 10.39 10.51 1 April 11.06 11.19 2 11.34 11.50 3 12.05 12.23 4 12.39 1.01 Springtij 1 April Hetgeen op de oppervlakte van de oceaan geen enkel rimpeltje zelfs vermag te voorschijn te roepen, is in staat in een vijver als een orkaan te werk te gaan. Zo werd het rustige vijvertje van de Schoorlse gemeenschap j.l. Donderdagavond in heftige be roering gebracht tijdens een ver gadering van de V.V.V. afd. Schoorl in de zaal van de heer Timmerman aldaar, door de mede deling van de voorzitter, de heer v.d. Garde, dat hij meende te moeten heengaan. Wij kunnen ons voorstellen dat de beweeg redenen daartoe, die gelegen waren in een grotendeels onverdiende critiek op zijn persoon, hem vol doende toeschenen tot het nemen van die stap. Toch zijn wij het daarmede niet eens. Niet om de zelfde reden die zijn collega van de V.V.V. te Groet, de heer Duin, naar voren bracht. Deze meende hem te moeten aanraden „er boven te staan". Deze raad is beslist foutief, hoe mooi dat ook klinkt. Het is het goed recht van de heer v.d. Garde om deze critiek, voor zover die gerangschikt moet worden onder de categorie „ge roddel" met verontwaardiging af te wijzen, waarin hij ons inziens volkomen slaagde. Tegenover andere critiek echter, die hem evenmin zal worden bespaard (anders zou hij een volmaakt mens zijn) past geen houding van „er boven staan" maar een van „luisteren" en van „duidelijk weer leggen" of „verbeteren". Door een openhartige gedach- tenwisseling immers wordt de atmosfeer gezuiverd, en is het mogelijk daarin te blijven vertoe ven. Daarbij meet echter niet uit het oog worden verloren dat de taak van de V.V.V. 'n „dienende" is, zowel tegenover haar leden als tegenover de gasten. De be langen van de leden moeten zo goed en eerlijk mogelijk worden behartigd, het verblijf van de gasten moet zo aangenaam mogelijk worden gemaakt. Een zeer zware taak inderdaad, die veel tact en inzicht van de uitvoerders ervan vergt. Vooral het behartigen van de belangen is, zoals de heer v.d. Garde zelf te kennen gaf, een delicate kwestie voor iemand die zelf een bedrijf van gelijke aard heeft als de anderen. Voor zover wij dat kunnen zien is daar echter geen oplossing voor. Trouwens indien het al gelukte iemand te vinden die geen hotel of restau rantbedrijf heeft, die geen kamers verhuurt of een kampeergelegen heid exploiteert, zou een dergelijke figuur dan niet bloot staan aan verwijten van partijdigheid? Dit blijkt wel uit het tweede rotsblok dat die avond in de rustige vijver werd geworpen, n.l. over de toewijzing van het drukwerk. Het is vanzelfsprekend dat dit voor ons een moeilijk onderwerp is om te behandelen. Wij beginnen daarom te ver zekeren dat wij deze kwestie zeer objectief willen beschouwen. Nie mand kan ons dwingen iets te schrijven dat wij niet voor de volle honderd procent menen, en wij zouden het ook geheel buiten discussie hebben kunnen laten. De heer de Leeuw kwam daarbij als voorzitter van de Midden standsbond zeer terecht op voor de belangen van een harer leden. Het antwoord dat hij van de voorzitter op zijn woorden ont ving was daarom niet tactvol en onjuist. Nu de zaak zelve. De aanbe steding van het drukwerk werd door het bestuur gedaan bij in schrijving, d.w.z. geen openbare inschrijving maar een inschrijving door uitnodiging. Het was aan het bestuur bekend dat een der gelijke inschrijving tot consequentie heeft dat de laagste inschrijver het werk krijgt, al is dit maar bijv. f 1.- lager. Dit is een usance waar niet van mag worden af geweken. Het bestuur beschouwt deze handelwijze als die van een goed „koopmanschap". Dat is inderdaad zijn goed recht, maar daartegenover zouden wij in dit geval twee bezwaren willen te berde brengen. Ten eerste is dit een koopmanschap dat geheel ge baseerd is op dode cijfers. Ons inziens is een koopmanschap ge baseerd op saamhorigheid even goed te verantwoorden en is soms nog voordeliger. Voor zover wij weten heeft de heer Oldenburg in het verleden nooit reden gegeven aan de V.V.V. om zich te beklagen over onbillijk hoge prijzen of minderwaardig werk. Indien dus in dit geval dit werk niet alleen gedrukt maar ook „gedrukt" moest worden, had een onderhoud daarover met de heer Oldenburg zeker tot be vredigende resultaten geleid. Het tweede bezwaar tegen deze gang van zaken is, dat de beide andere personen die de uitnodiging ontvingen, niet als gelijkgerechtigd met de heer Oldenburg mogen worden beschouwd. Zij zijn welis waar leden van de V.V.V., maar behoren daarin tot een andere categorie. Bovendien zijn zij geen ondernemer, met alle daaraan ver bonden risico's en lasten, maar werknemers verbonden aan be drijven die met de Schoorlse ge meenschap niets uitstaande hebben. Deze factoren zijn niet genoeg rekening gebracht, en wij kunnen het best begrijpen dat de heer Oldenburg hierover teleur gesteld was en dit door bemidde ling van de voorzitter van de Middenstandsbond ter sprake liet brengen. Maar zoals wij reeds zeiden, zakelijke critiek is nuttig en zuivert de atmosfeer. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat het bestuur van de V.V.V. in het vervolg deze factoren bij zijn besluiten in rekering zal brengen. En wat de heer Oldenburg aangaat menen wij te mogen veronderstellen dat hij over deze teleurstelling heen is en bereid, op de oude wijze in vriendschappelijk overleg met de V.V.V. het werk te maken dat tot propaganda voor het mooie Schoorl nodig is, in wederzijds dienstbetoon. Over dienstbetoon gesproken. wanneer U last heeft met het Dit blijkt bij de V.V.V. niet te ontbreken. Daarvan getuigen de plannen voor het a.s. seizoen. Wij doen maar een greep: duin wandelingen door nieuwe pijlen aangeduid, braderie, feestverlich ting, strandfeesten, zo mogelijk een paardensportmiddag. De heer Beeldman kwam al met een be drag van f 740.- voor de ver lichting. Een mooi begin zei de voorzitter met nadruk op dat begin. De heren voor de verlichting stelden zich weer beschikbaar voor de organisatie ervan. Wat een dienstbetoon tegenover de gasten. Bovendien wordt deelgenomen aan een door de V.V.V. Groet voorgestelde reclame-tocht, die vermoedelijk in April zal worden gehouden, en waarvoor ter ver gadering meerderen hun mede werking hebben toegezegd. Bravo V.V.V. Tenslotte nog een tik op de vingers van een onzer collega's Deze snoodaard heeft tot twee maal toe in een dagblad durven beweren dat ons gemeentebestuur geen subsidie meer verleende, dit is gelukkig niet juist. De oude subsidie is gehandhaafd maar wordt helaas niet hoger. Overigens kunt U in het verslag van de gemeente raadszitting lezen dat de heer Blankenstein er op heeft aange drongen dat nog een subsidie van f 150.- zou worden verleend voor de reclame-tocht. Wij hebben bij B. en W. geen baarden kunnen ontdekken, maar zijn de moderne Sinterklazen misschien zonder baard En nu maar vrolijk verder een voorspoedig seizoen tegemoet. Hoewel een enkel feit in deze richting zou kunnen leiden, mogen we toch niet aannemen, dat het dagelijks bestuur of één harer leden, reeds vóór de inschrijving contact heeft gehad met drukkerij Ter Burg, daar dit een grote onbillijkheid zou zijn tegenover de beide andere inschrijvers, die nimmer zijn betrokken in be sprekingen over ontwerpen, teke ningen en cliché's voor de nieuwe folders. Ook de genoemde korting op de geleverde tekeningen is zeer aanvechtbaar, daar een goede en bekende tekenaar zich altijd de weelde kan veroorloven een hogere prijs in rekening te brengen, dan een onbekende op dat gebied. Wie dan uiteindelijk het goed koopste is, laten we maar in het midden. In deze onverkwikkelijke ge schiedenis zitten vele duistere punten, die om een oplossing vragen. Moge men uit het voor gevallene geleerd hebben in het vervolg een andere weg te volgen.) RED. PROP AGANDA-A VOND BESCHERMING BURGERBEVOLKING Maandagavond opende Burge meester Niele in de zaal van „De Vergulde Valk" een bijeenkomst om te trachten vrijwilligers te werven voor de Bescherming Burgerbevolking. De Burgemeester heette de sprekers van deze avond, de he ren v. Alfen, Willigenburg en Kapt. Groot, hartelijk welkom. Voor ongeveer een 150 aan wezigen begon de heer v. Alfen met zijn spijt te betuigen, dat er in Egmond aan Zee nog geen afd. bestaat. Toch hoopt spreker, dat een 10-tal dames en heren zich voor de B. B. beschikbaar zullen stellen, als zij door deze besprekingen goed doordrongen zijn van de noodzaak om in tijden van oorlog en bij rampen, altijd paraat te zijn. De heer Willigenburg gaf hier- Horloger Opticiën Kerkstraat 6 Telef. 2465 (Nog even willen wij nader ingaan op de kwestie van de gunning van het drukwerk. Bij de inschrijving bedroeg het prijsverschil tussen de drukkerijen Ter Burg en Oldenburg bij een totaal bedrag van bijna f 1500.- slechts f 30.97. Dit feit is niet te ontkennen en door de cijfers te bewijzen. Dat het bestuur echter heeft gemeend het prijsverschil op te moeten voeren tot f 92.-, toont duidelijk aan dat het extra steun nodig had om zijn handel wijze bij de leden aannemelijk te maken. Dat het met deze onjuiste voor stelling van zaken het vertrouwen en de goede naam van drukkerij Oldenburg, verkregen in de vele jaren van zijn bestaan, zakelijke schade zou kunnen berokkenen, heeft het zich niet gerealseerd. Het bestaan van dit uiteindelijke prijsverschil willen wij echter in 't geheel niet bestrijden, want elke bonafide drukkerij, waaronder drukkerij Oldenburg toch ook gerekend mag worden, zou deze kortingen, na de gunning hebben verleend, daar door combinatie, verschillende bezuinigingen kon den worden verkregen en andere kortingen konden worden ver leend. Daar de aanvrage in 't geheel niet vermeldde, dat de verschil lende drukwerken als één ge zamenlijke opdracht was te be schouwen en ook nog niet vast stond, welke uitvoering en aan tallen zouden moeten worden geleverd, kon en mocht dit beslist niet in de inschrijving worden vermeld. Het staat dan ook vast, dat in een mondeling gesprek tussen de werknemer Houterman en het dagelijks bestuur, na de gunning deze extra kortingen zijn bespro ken, terwijl men het niet nodig oordeelde, de beide andere in schrijvers om nadere gegevens te vragen. na een uiteenzetting over de B. B. in Engeland. Als de organisatie daar niet zo prima in orde was geweest in de laatste wereldoorlog, dan was daar nog veel meer el lende geweest. Als men hier in de getroffen steden, Rotterdam, Arnhem enz. had kunnen be schikken over een dergelijke or ganisatie, dan zouden de rampen, welke deze steden hebben getrof fen, niet zulke ernstige gevolgen hebben gehad. Gelukkig heeft de regering zich in 1950 bereid ver klaard voor aanschaffing van het benodigde materiaal e.d. te zor gen. In Noord-Holland zijn 4 A kringen. De A-kringen zijn weer verdeeld in wijken en blokken. Alkmaar is het centrum van deze hoofdkring. Kapt. Groot besprak in hoofd zaak de Luchtstrijdkrachten en de grote diensten welke door een waarschuwingsdienst daaraan kun nen worden verleend. Van deze diensten W.W. genaamd, zijn er momenteel in Noord-Holland reeds 28. Hiervoor kunnen zich jonge mannen opgeven, die bij de Buitengewone Dienstplichten zijn ingedeeldzij kunnen dan steeds in de plaats hunner inwoning blijven. Een en ander werd afgewisseld door de vertoning van een zestal films. In de pauze was gelegen heid tot het stellen van vragen, waarvan door enige aanwezigen gebruik werd gemaakt. O.a. kwam naar voren wat b.v. de vrouw in de B. B. kan doen. Hierna dankte de Burgemeester de sprekers, en hoopte, dat een aantal van de aanwezigen zich zouden beschikbaar stellen. Dit kan geschied n bij het Wijkhoofd, de heer Venega, Boulevard. Voorts zijn de heren Ruigewaard, To massen, Kareis en Wijker, als hoofd over verschillende blokken aangesteld. „MATTHEUS PASSION" billijker regeling te komen. Uit eindelijk zal, zoals Wethouder de Graaff het uitdrukte het onderste regeltje het zelfde eindbedrag moeten aanwijzen, maar er wordt naar gestreefd de kosten beter te verdelen. Wethouder de Graaff merkte nog op, dat als de gemeente niet met de thans bestaande regeling bij Gedeputeerde Staten was ge komen, de riolering er nog niet geweest was. In de loop van de debatten werd nog opgemerkt, dat het tekort op de exploitatierekening een gevolg is, van de meerdere kosten van de riolering en een verhoogde rentevoet. Van wille keur, zoals in het schrijven van de Middenstand gesproken wordt is geen sprake, deze regeling is door de Raad aangenomen. Be woners van huizen, met 'n schuur aan de straat kunnen reclameren, mits er in die schuur geen water verbruikt wordt. De hr Dekker informeerde nog hoe het stond met percelen, die nog niet op de riolering waren aangesloten. De voorzitter deelde mede, dat volgens Raadsbesluit ieder perceel op de riolering moet worden aangesloten. De belasting zal, ook al is het per ceel niet aangesloten, toch moeten worden betaald en er volgt proces-verbaal. De hr Snoeks informeerde of er in Egmond nog een schoon heidscommissie bestond. De voor zitter deelde mede, dat dit niet het geval was. De heer Snoeks betreurde dit, want dan was vol gens zijn mening „Die Bunker" (het nieuwgebouwde perceel op de hoek Julianastraat-Boulevard) nooit goedgekeurd. Wethouder de Graaff antwoord de hierop, dat er van de zijde van B. en W. wel degelijk ge protesteerd was tegen deze bouw. De bouw is zelfs nog enige tijd stil gelegd, maar er was niets aan te doen. Algemeen was men in de Raad van mening, dat het een lelijk bouwwerk is, dat de Boulevard ontsiert. Onder voorzitterschap van Burgemeester Niele, tijdens deze vergadering voor de eerste maal gezeten in de voorzitterszetel, met in de rugleuning het gebeeldhouw de wapen van Egmond aan Zee, vergaderde Woensdagavond de Raad dezer gemeente. Afwezig was de heer J. Wijker. Punt 1 van de agendaHet vaststellen van de voordracht voor de benoeming van een Gemeente- Ontvanger. Van de Kroon was bericht ontvangen, aldus de Voor zitter, dat in de gemeenten Eg mond Binnen en Egmond a. Zee dezelfde Gemeente-Ontvanger moest worden benoemd. Burgemeester en Wethouders van Egmond stelden voor de voordracht als volgt samen te stellen: 1. de heer T. Poots uit Zandvoort, 2e de hr J. Tjoelker uit Wappenerveen. De voorzitter deelde mede, dat deze voordracht niet gelijkluidend was met Egmond Binnen. Maar de Gemeenten zijn zelfstandig en de Raad kan dus zelf beslissen. Afgaande op de gegevens, was door B. en W. bovengenoemde voordracht opgemaakt. De hr Snoeks merkte op, dat in Egmond Binnen als no. 1 ge noemd was de hr Meijer, de a.s. schoonzoon van de overleden ontvanger. Hij verzocht de aan dacht te vestigen op deze solli citatie. Na gehouden stemming kwam het voorstel van de heer Snoeks te vervallen, zodat het voorstel van B. en W. aange nomen werd. De voorzitter deelde nu mede, dat Gedeputeerde Staten nu een beslissing in deze nemen, omdat de voordrachten in de beide ge meenten niet gelijkluidend zijn. De Wethouders der beide ge meenten moeten nu in Haarlem hun aanbeveling verdedigen. Wethouder de Graaff verzocht aan te tekenen, dat die verdedi ging gehouden moest worden bij leden van Gedeputeerde Staten, en niet bij een ambtenaar, die verslag uitbrengt aan Gedepu teerde Staten. Aldus werd besloten. Vervolgens werd aan de Raad de rekening aangeboden over 1950 en 1951. In verband met ziekte van de Gemeente-Ontvan ger kon dit eerst nu geschieden. Uit de rekeningen bleek, dat er over 1950 een batig saldo was van f 29.316,24 en over 1951 een batig saldo van f 46.707,09. De voorzitter deelde nog mede, dat waarschijnlijk de voorschotten, die de gemeente in 1937 tot 1939 had ontvangen, van deze saldi moesten worden afgetrokken. Op een daartoe gestelde vraag aan de secretaris, deelde deze mede, dat er dan nog wel overblijft. Vervolgens werd een schrijven behandeld, ingezonden aan de Raad door de gezamenlijke Mid denstand te Egmond aan Zee, betreffende de rioolbelasting voor de bedrijven. De Middenstand was van mening, dat zij moesten bijbetalen, voor het tekort in de exploitatie. Wethouder de Graaff lichtte een en ander toe en bracht naar voren, dat betaling van de riool belasting al vastgesteld was door de Raad, voor van Gedeputeerde Staten de goedkeuring voor de aanleg van de riolering was ver kregen. Daarbij was bepaald, dat woonhuizen zouden worden aan geslagen naar 6/16 van de Straat belasting en bedrijven volgens het waterverbruik. Men meende dat dit een billijke regeling was. Nu blijkt er, zowel voor de woonhuizen (straatbelasting hoog, i.v.m. langs de weg gebouwde schuren e.d. zonder waterverbruik) als voor de bedrijven in deze regeling een onbillijkheid schuilt. We moesten echter, aldus Wet houder de Graaff een regeling ontwerpen, uitgaande van een basis, waar we houvast aan hadden. Thans blijkt dat aan deze regeling onbillijkheden kleven en zal B. en. W. een andere basis moeten aannemen om tot een BEGRAFENIS VERENIGING Dinsdagavond werd de jaar vergadering gehouden van de Begrafenisvereniging „Memento Mori" en Ziekenhuis Verpleging in Café „De Klok". De opkomst was zeer matig. Van beide verenigingen werd het jaarverslag 1952 voorgelezen en goedgekeurd. Alzo ook het jaarverslag van de penningmees ter, bij monde van het lid van de kascommissie, de heer Stentrop. In de kascommissie 1953 werden benoemd, de heren C. Broek, P. Jonker en Mevr. B. Dekker- Verhagen. Twee bestuursleden moesten aftreden, doch werden weer herkozen. Tot nieuw be stuurslid werd gekozen de heer J. Broek. Bij de rondvraag werden nog enkele vragen naar genoegen be antwoord, waarna de voorzitter de vergadering sloot. BRIDGE NIEUWS De Bridge-club „Ons Genoe gen" heeft j.l. Zaterdag een tegen bezoek gebracht aan de Bridge club te Schoorl, in de zaal „De Roode Leeuw". Er moest gestreden worden om de wisselbekker, die in het bezit was van Schoorl De avond was animeerend en gezellig, maar „Ons Genoegen" kon de beker niet mee naar huis nemen, omdat Schoorl met 17 matchpunten gewonnen heeft. On danks het verlies trok „Ons Ge noegen" om 1 uur weer vrolijk huiswaarts. MOTORRACES In overleg met de K.N.M.V. is besloten de motorraces in de duinen te Egmond aan Zee dit jaar te houden op Zondag 2 Augustus. Ingezonden Mededeling de°za*chte VALDAMiLD in natuurlijk naar De zaak met jarenlange ervaring BERGEN Vrijdag-, Zaterdag-, Zondag- en Maandagavond te 8 uur, Zondag middag te 2.30 uur „ZONDIGE LEVENS" is jaar naar het beroemde toneelstuk „DAS VIERTE GEBOT In het kader van het bijzondere programma Dinsdag- en Woens dagavond 8 uur, Johan Sebastian Bach's Een filmwerk van Ernst Marischka Geen groter verrassing uit z'n land dan „De Duinstreek" voor de emigrant

De Duinstreek | 1953 | | pagina 2