ft 99 BOELHUIS PRACHT INBOEDEL BERGEN SCHOORL VRIJDAG 24 APRIL 1953 30c JAARGANG No. 16 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN In het kader der weekend- tentoonstellingen zal de voorzitter van het Kunstenaars Centrum Bergen op Zaterdag 25 April a.s. om 4 uur in de Kunstzaal van „De Rustende Jager" aldaar een expositie openen van reproducties naar etsen van Rembrandt, wel willend afgestaan door de kunst schilder Jac. Koeman. Ook deze tentoonstelling zal gedurende drie weekends des middags te bezich tigen zijn. Jongstleden Zaterdag, 18 April heeft de jaarvergadering van be stuur en kunstenaars, eveneens in bovengenoemde kunstzaal plaats gevonden. Ruim dertig van de zeventig werkende leden woonde de vergadering bij, waarin de jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden vastge steld, zodat deze week de ge bruikelijk doorzending aan de ruim 300 contribuanten plaats kan vinden. Het aftredende bestuurs lid, de hr J. H. Roggeveen werd herkozen, terwijl in de vacature van Mr D. Vis, aanvankelijk ge kozen werd Mevr. G. M. Pot- van Regteren Altena, grafica te Alkmaar, die de benoeming echter vooralsnog niet kon aanvaarden. In haar plaats werd de Bergense kunstschilder Jaap Mooy benoemd. Evenals vorige jaren besloten de kunstenaars bij aankopen op exposities door contribuanten een korting van 10 pCt. te verlenen, uit waardering voor de steun, die de kunstlievende leden en dona teurs aan het Centrum verlenen. Na afloop der vergadering vond een genoegelijk samenzijn plaats, eveneens in „De Rustende Jager". De heer A. Roland Holst las enkele schetsen voor van Godfried Bomans. Op charmante wijze sprak het bestuurslid, Mevrouw Diesfeldt-Pieters te middernacht de voorzitter Mr Kamp toe ter gelegenheid van diens toen in tredende verjaardag. Opnieuw is op ongedwongen wijze de band tussen de kunstenaars versterkt, een waarborg te meer voor de verdere kunstzinnige activiteit van het Kunstenaars Centrum. CANDIDATEN voor de a.s. Raadsverkiezing Gemeente Belangen: J, Broersma, E. M. N. Verwer- van Reysen, C. Peetoom, H. Bruin. V.V.D. - Middenblok: E. J. van Rees Vellinga, Jb. Swaag Jnz., E. P. Broekman-Vriesman, J. Kreb, C. P. Eecen, P. H. Hajo- nides v.d. Meulen, E. H. E. Klein, C. W. Vermeys, P. Kluitman, G. Franzen. K.V.P.: P. J. Borst, C. W. Ellis, J. A. Ranzijn, N. Bos, J. J. Wittebrood, J. P. R. Woldendorp, Jac. N. de Koning, N. Stam, F. L. Driessen, A. J. Groot. L. C. v. d. Pluym, H. F. Bosch. P. v. d. A. L. den Das, Dr J. Hemelrijk, M. de Beurs, A. Maasen, N. F. A. de Graan, W. J. Ploeger, C. Brak, J. A. A. Polak-Alexander, P. Vis, K. L. de Ronde, F. Jon ker, D. P. Arkenbout, S. Graftdijk. Chr. Hist, en A. R, Mr S. D. Sluis, P. Algra, K. Fol- gers, W. V. Rennes, P. Houter, E. T. H. Munk, A. Samplonius. C.P.N.: M. C. Belt, W. H. v. Hattum, A. Bouma, P. Zweed. ZONDAGSDIENST ARTSEN De Buurtvereniging „Tuin- en Oostdorp" groeit en bloeit GESLAAGDE FEESTAVOND in „De Rustende Jager" Vol trots wees de voorzitter, de heer J. Winkel, er in zijn openingsrede op, dat de vereni ging weer sterk was gegroeid en thans 436 leden telde. De aan brenger van het 450 ste lid wacht een heerlijke taart Spreker achtte genoegzaam be kend, wat de buurtvereniging zo al voor haar leden en de kinderen betekent. Straks zal de school jeugd weer kunnen genieten van een uitstapje: de plannen voor een te houden fancy-fair waarvan de opbrengst een reisje mogelijk zal maken, liggen klaar en een ernstig beroep werd gedaan op aller medewerking om deze bazar tot een succes te maken. In het Nationaal Rampenfonds had het bestuur gemeend een be drag van f 200 te moeten storten. Drie mondorgel-artisten open den het programma met een hele rij opgewekte wijsjes, die de echte stemming in de zaal brachten. Hierna werd de hoofdschotel opgediend, een klucht in 3 be drijven van Rosita Peters, getiteld „De Tante van Charley". Een prachtstuk voor een avond als deze; er is onbedaarlijk gelachen om wat zich op de studenten kamer van Charley afspeelde. De heer A. Postma was de held van de avond, onverbeterlijk speelde hij zijn rol van tante. Ook de heer J. Ellens wist als bediende zijn kansen uit te buiten. Een langdurig applaus beloonde de spelers en speelsters voor het gebodene. Een geanimeerd bal op de muziek van de Crescendo Boys o.l.v. de heer Volkers besloot de in alle opzichten geslaagde feest avond. BERDOS I—OUD-BERDOS I DE SCHOLEN NAAR MAROKKO Met de heer D. van Sijn, bio loog en cineast te Den Haag, zijn de Openbare Ulo-school, de Meisjes-, Ulo- en de Lagere school van de Berger Schoolvereniging, de M.M.S. en de Lagere scholen van Groet en Schoorl, benevens de Nat. Chr. school te Bergen naar het land van Arabieren en Berbers getrokken om enige uren te leven temidden van een zo heel andere wereld. Dat de heer Van Sijn inderdaad heeft bereikt, dat de ruim 400 aanwezigen zich dan weer een Arabier, dan weer een Ber ber voelden, is te danken aan de buitengewone gave van de spreker zijn gehoor op ongeëven aarde wijze te boeien en mee te slepen. Na een inleiding en de ver toning van bijzonder fraaie kleuren dia's, waarvan we o.a. noemen die van bidsprinkhaan, schorpioen en springspin, volgde de Marokko- film, die door het gesproken woord van de inleider en de mysterieuze Arabische muziek ieder deed leven in de sfeer van de Oosterse wereld. De grote aandacht, waarmee werd geluisterd en het applaus, dat bijna een ovatie werd, be wezen, dat de cineast aan leer krachten en leerlingen een sublieme ochtend heeft bezorgd. Algemeen was het gevoelen, dat door deze samenwerking van de scholen iets was bereikt, wat voor herhaling vatbaar is. LEGER DES HEILS (Stichter William Booth) De Leger des Heils-zendings- agent Senior Majoor Lorier be zoekt regelmatig de verschillende korpsen voor het leiden van zen dingsavonden met vertoning van filmstrips. Wij lazen over het bezoek aan Utrecht het volgende: In zijn boeiende, onderhoudende en voor al leerzame causerie, welke regel matig door een aantal interes sante lantaarnplaatjes (of filmstrip) werd toegelicht, voerde de spre ker van deze avond ons eerst naar Londen ter kennismaking met de predikant William Booth, de Stichter van het Leger des Heils Vervolgens werd allerlei we tenswaardigs en leerzaams ver teld betr. de arbeid hier te lande. Daarna werd een boeiend relaas te horen en te zien gegeven van de arbeid op het Zendingsterrein in het voormalige Ned. Indië, met als hoofdfiguur de Deense arts, dr Wille Verder passeerde het werk onder de Toradja's, op de lepra-kolonies, in de kinder huizen, scholen, tehuizen voor daklozen en zwervers, tehuizen voor ouden van dagen, enz. de revue. Verleden jaar mocht de Majoor 'n belangstellend gehoor ontmoe ten in het Dorpshuis. Nu is voor Vrijdag 1 Mei zaal Nieuwendijk voor dit bezoek gehuurd, 's Mid dags 4.30 uur voor de jeugd, toegang 10 cent en 's avonds 7.30 uur voor volwassenen, toe gang 20 cent. Het jeugdprogramma bevat 4 verschillende jeugdstrips. Het avondprogramma geeft ons o.m. een bezoek aan het ooglij- dershospitaal van dr Wille te Se ma rang. Kaarten verkrijgbaar bij v. d. Hilst, Breelaan 5. OPENING ZAAK De heer A. P. Hopman heeft aan de Jb. Kalffweg 4 te Bergen aan Zee, onder grote belangstel ling een zaak geopend in zuivel producten. Een zaak, in dit va- cantieoord, die aan een grote behoefte voldoet. Een keur van bloemstukken sierde het practisch en smaakvol ingerichte winkelpand. De heer Hopman kan er trots op gaan, de eerste moderne en naar de eisen des tijds gebouwde zaak in de gemeente te hebben geopend. De ijskast die vol-automatisch is, heeft een inhoud van ruim 1300 L, en is voorzien van ver lichte vensters, waardoor de ar tikelen geheel voor het publiek zichtbaar zijn. Wij wensen de heer Hopman veel succes met zijn nieuwe zaak. ORANJE-COMITÉ SCHOORL Nu de dagen van Koninginne- feest en Bevrijdingsherdenki ig met rasse schreden naderen, lijkt het ons goed mede te delen wat het Oranje-comité zich heeft voor genomen te organiseren. Waar het aanvankelijk in de bedoeling lag, in verband met de waters nood, alle openbare feestviering zonder commercieel doel op te schorten, heeft het Schoorlse comité zich daaraan strikt ge houden. Langzamerhand komt men weliswaar van dit standpunt terug, doch het comité durfde de vrijheid niet nemen, om, nadat zoveel voor de nationale ramp is geofferd, daarenboven nog een intekenlijst aan te bieden voor een oranje feest. Het is daarom, dat men op het ingenomen standpunt, zij het met bloedend hart, blijft staan. Enigszins anders is het geval met de feestviering op de Natio nale feestdag 5 Mei. Hoewel op eenvoudige wijze, zal op deze herdenkingsdag een kleine feest viering plaats vinden en wel door gratis filmvoorstellingen. Des middags zal een film voor de kinderen worden vertoond, d.w.z. voor alle schoolgaande kinderen bezuiden de Koningsweg wonende en des avonds te 7 en 9.30 uur voor de ouderen van hetzelfde deel der gemeente. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in het nummer van de volgende week. Intussen is de penningmeester de heer H. W. Stoelhorst gaarne bereid eventuele vrijwillige giften in ontvangst te nemen. SCHOORL'S KINDER EN MEISJESKOOR Bravobeste jongens en meisjes, dat hebt jullie allemaal alleraar digst gedaan op Zaterdagavond 18 April in de zaal van de heer Nic. Schuyt, toen je ons liet zien wat je onder leiding van Mej. Julia Gazan en de heer Klaas Venneker hebt geleerd. Jullie hebt ons ouderen een heel prettige avond bezorgd en daarvoor ver dienen jullie allemaal een dikke pluim Ziezo, dat is voor 'de jeugd, maar nu moeten wij ouderen toch samen nog eens een praatje maken over die ^avond, en dat is niet voor hun oren bestemd. Laten we maar heel" gewoon doen en nietkwasi geleerd "gaan spreken over „de Psychologie van het Kind" en eenvoudig" weg het er eens over hebben wat wij eigenlijk zagen. Er waren twee groepen van toeschouwers. Ten eerste waren daar de ouders van de optredende kinderen, die met een zekere trots de verrichtingen van hun spruiten op'het toneel hebben gadegeslagen. Heel begrijpelijk, en een verdiende beloning voor de bereidwilligheid waarmede zij hun kinderen daartoe in staat stelden. Maar de stampvolle zaal bestond heus niet enkel uit die ouders, en hoe hebben nu de anderen over deze avond geoordeeld? Als het U gegaan is als ons, dan hebt gij genotenOf vondt gij dat kinderkoor niet schattig met die kleine peuters, waarvan de jongste, misschien een jaar of vier oud, even dapper mee zong als de rest? En die jongen dan met het „houten gezicht" die daar maar stond te staan zonder een enkele klank te uiten, had ook die niet een ongewild succes? Vondt gij het meisjeskoortje (een meisjeskoor moet het worden) niet ontroerend door de toewijding waarmede zij hun beste stem op zetten, en heeft U niet de ge spannen aandacht getroffen waar mede zij naar „hun dirigent" Schoorl's Kinder- en Meisjeskoor VLUuwe. teden VRIJDAG 1 MEI keken? En de balletklas. Waren deze dansprestaties, altijd gezien in het kader van kinderen, niet zeer goed? Vooral ook hier door vermijding van alle overdrijving die zo duidelijk getuigde van een beschaafde, en ook wat de kleding betrof, van een zeer smaakge- voelige leiding? En dan na de pauze „Als de kinderen slapen" een operette van Brandts Buys, werd door alle kinderen tezamen opgevoerd. Zij waren allen, zonder uitzondering, alleraardigst aange kleed, waardoor het geheel een zeer fleurige indruk maakte. Hun zang en dans was echt „kinder spel" en daarom zo hartverwar mend. Hebben wij U niet terecht voorspeld dat gij op deze avond vertederd zoudt worden? En weet U nu waarom wij daarover zo lang uitwijden? Omdat het inder daad zo erg belangrijk isWant met alle respect voor „aap, noot, Mies" en 1 1 2, die eerste stappen van het jonge mensen kind op de moeilijke weg naar, wie weet wat voor moeilijke examens, moeten wij niet ver geten dat wat, onder een voor treffelijke leiding als van een Julia Gazan en een Klaas Venneker, aan de kinderen wordt bijgebracht, evenzeer van groot belang is, voor hun verdere leven. De danseresjes behoeven geen Georgi's te worden en de zangeresjes geen Jo Vincent's, (trouwens indien dit erin zit komt het er toch wel uit) maar zij leren spelenderwijs een zekere vrijmoedigheid waarvan zij in hun iater leven veel plezier kunnen beleven. Bovendien geeft het „kunnenzingen en „kunnen" dansen een tegenwicht voor veel vlaks en eentonigs in het dagelijks bestaan, en een plezierige af wisseling met „aap, noot, Mies" en vervolg. En gij moet daar vroeg mee beginnen, want ook dit is waar, dat kinderen elkaar opvoeden. Om nog even terug te komen op dat ventje met „het houten ge zicht". Was het niet opmerkelijk dat de kinderen hem eigenlijk totaal aan zichzelf overlieten, deden alsof hij er niet was, en gelooft U niet dat dit het beste genees middel is voor zijn verlegen kop pigheid? En daarom zouden wij U ouders, die uw kinderen daartoe in de gelegenheid kunt stellen, sterk willen aanraden hen mee te laten zingen en dansen. Dan zit gij het volgend jaar in de groep van de trotse ouders, en dat is niet zo belangrijk, maar U zult daar zitten met het bevredigende gevoel, dat II uw kinderen ook hierdoor weer iets medegeeft, dat van waarde is voor hun ont wikkeling tot volwassen mensen. 1 MEI IN SCHOORL De wintermaanden metdonkerte en koude zijn voorbij. Allemaal stellen we nu onze verwachtingen op de zomer. Een mooie zomer, liefst met veel mooi weer. We moeten er maar op hopen, op wachten. We kunnen er niets aan veranderen. Donkere, sombere tijden liggen achter ons. Werkloosheid, oorlo gen, armoede voor grote bevol kingsgroepen. Onze wensen, onze verwachtingen gaan naar een wereld waar oorlog en armoede verdreven zijn, waar landen en volkeren in eendracht en vriend schap samenleven. We moeten er maar op hopen. Maar hier kunnen we wel wat aan doen. We kun nen mét de Democratisch-socia- listische beweging ijveren voor een wereld waar de mens steeds menselijker zal zijn. Waar Ge rechtigheid en Vrede zullen heersen. Op de 1 Mei-dag staan we altijd even stil om achter- en vooruit te zien, een commissie uit P.v.d.A., VARA en N.V.V. or ganiseert daarom in Schoorl weer een mooie 1 Mei-avond. De be kende A.T.V. „Ontwaakt" (die vorige jaren „Een schip vaart uit" en „Kromme Lindert" speelde) voert nu op „Liefde of Geld" van H. Nesna. Het is 'n vrolijke comedie om Yvonne, een jonge schilderes, die kennis krijgt aan Paul, de scheepsarts. Yvonne's vader, die er finan cieel niet te best voor staat, wil haar evenwel laten trouwen met Frederik Pinta, de zoon van een concurrent, die zijn zaak in de macht heeft gekregen. Voor een huwelijk uit bereke ning wil vader Bergman zijn dochter Yvonne opofferen. Fred. Pinta wil zelf ook wel met Yvonne trouwen. Op een goede dag neemt hij een moedig besluit en steekt zijn huwelijks aanzoek af. Alles loopt aanvanke lijk naar wens. Maar als blijkt dat Yvonne. Ja, als U het verder wilt weten, komt dan op 1 Mei. (Voor bij zonderheden over kaarten enz. zie advertentie elders in dit blad.) WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water April 's morgens 's namiddags 26 2.38 2.53 27 3.08 3.17 28 3.38 3.55 29 4.08 4.26 30 4.37 4.57 1 Mei 5.11 5.31 2 5.45 6.06 Laag water April 's morgens 's namiddags 26 8.38 8.53 27 9.08 9.17 28 9.38 9.55 29 10.08 10.26 30 10.37 10.57 1 Mei 11.11 11.31 2 11.45 12.06 Notaris C. KNOOK van Bergen is voornemens Vrijdagavond 24 APRIL te 7 uur te veilen een Kijkdag van v.m. 10 tot n.m. 6 uur LAATSTE NIEUWS VAN DE RECLAMETOCHT Zo is dan het resultaat van enige weken voorbereiding: 140 deelnemers (3 bussen 6 a 7 luxe wagens en één motorrijder). Succes is tot hier toe volledig. Woensdag a.s. is de dag, en wordt vertrokken om 7 uur vanaf Camperduin langs de Here- weg naar Schoorl. Dezelfde weg dus die de busdienst rijdt. 7.15 u. vertrek vanaf Hakof. Iedereen zorge aan de weg klaar te staan. Om 7 uur gaat er een bus vanaf Schoorldam, via de Laanweg naar Aagtdorp. Gelieve gepast reisgeld (f 2.-) mede te nemen. Om 7.45 u. vertrek vanaf het Raadhuisplein te Schoorl, waar verzameld wordt. Ook de luxe wagens gelieven zich daarheen te begeven en om i 7.30 uur aan wezig te zijn. Elke bus heeft een leider die over alles inlichtingen zal geven. Overigens houde men zich aan de afspraak met de commissieleden. Nu nog goed weer, dan zal de tocht zeker slagen. DE COMMISSIE PLATTELANDSVROUWEN Afdeling Schoorl De Plattelandsvrouwen zijn uit geweest en ondanks het vrij koude, natte weer, is deze reis een on vergetelijke geworden. De beide bloemententoonstellingen „Keu kenhof" en „Flora" werden be zocht. Het is met geen pen te beschrijven hetgeen daar te zien is. Bloemen in alle mogelijke kleurschakeringen en soorten. Zeldzame tulpen, welke men nor maal hier nooit te zien krijgt en niet te vergeten de in alle mogelij ke tinten gekweekte Azalea Mollis, Magnolia's, Gerbera's enz. enz. Ook het kasteel tegenover „Keukenhofwerd door enkelen bezichtigd. Alleen dat was al de moeite waard, fcjier kon men de zeldzame kunstschatten uit de jayen tussen 1500 en 1800 bezien. Oud porcelein, kasten, wand- en plafondbeschilderingen. Kortom deze reis werd een succes voor het bestuur en de Dames die niet mee zijn gegaan, hebben iets buitengewoons gemist. Dit is wel een van de mooiste reizen ge weest, die de Plattelandsvrouwen hebben georganiseerd. ESPERANTO-CONGRES IN HAARLEM Het Hoofdbestuur van de Wereldbond van Esperantisten heeft tijdens zijn vergadering ge durende de Pasen in Engeland gehouden, een belangrijk voorstel van de Nederlandse Esperantisten Vereniging „La Estonto Estas Nia" aangenomen. Dit voorstel, dat in samenwerking met de Haarlemse afdeling van deze vereniging was gedaan, had tot strekking, dat het grote wereld congres van Esperantisten in de zomer van 1954 in Haarlem ge houden wordt. De aanvaarding van deze uitnodiging houdt in, dat Haarlem het volgende jaar gedurende een week een inter nationaal centrum wordt. Zeer binnenkort zal reeds met de voor bereidende werkzaamheden een aanvang worden gemaakt. Het laatste wereldcongres van Espe rantisten, dat in Nederland ge houden werd, vond in 1919 in 's Gravenhage plaats. In het grootste Esperanto-blad dat in Zweden verschijnt „Svenska Esperanto-Tidingen" verscheen Weéêkd DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4,40 per jaar f 1,10 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,20 Vraag en Aanbod 12 ct per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct m.m. Familie-advertenties 15 ct p. m.m. Zondag 26 April BERGEN Dokter LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK H.j. PIERS, Tel. K 2201-202 VOETBALWEDSTRIJD Aanvang 2.30 uur A.s. ZONDAG 26 APRIL Gelegenheid tot het opgeven van 16.15 uurKinderkoor 19.00 uur: Meisjeskoor Repetitielokaal: Zaal Schuyt Telefonisch 405

De Duinstreek | 1953 | | pagina 1