DE DUINSTREEK Om VOETEN en SCHOENEN ^§i /a s [FM l Óffliasszn met GEELZUCHT! IÉ U kunt niet ALLES weten 99 99 Tweede Blad. Vrijdag 24 April 1953 Operatie en rolstoel Wist u wel hoeveel kilometers u per dag aflegt? Neen, natuur lijk. Het is dan ook voor ieder een anders en voor een groot deel afhankelijk van uw beroep. Maar in ieder geval zijn het er heel wat! Dat wij voeten hebben, en dat zij ons voortbewegen vinden wij allemaal heel normaal en er zijn er waarschijnlijk maar weinigen onder ons, die meer dan opper vlakkige aandacht aan de voeten besteden. Dit kan buitengewoon onaangename gevolgen hebben en hiervoor dient nadrukkelijk te worden gewaarschuwd. Het behoorlijk kunnen lopen is iets zeer belangrijks en dit is af hankelijk van de conditie waarin onze voeten verkeren. Er zijn vele dames, die deze kostbare lichaamsdelen verwaarlozen, ja, zelfs misvormen terwille van een misplaatste ijdelheid. Een rolstoel. Verkeerd schoeisel kan ver schrikkelijke gevolgen hebben en wel likdoorns, eksterogen, abnor male eeltvorming, vergroeide voetbeentjes, enzovoort. Kwalen, die tot zeer ernstige gevolgen kunnen uitgroeien, van operaties tot rolstoelen toe. Men diene het schoeisel met zorg te kiezen en te gebruiken. Let vooral bij het kopen van schoenen op de ruimte, die de schoen laat aan uw tenen. Het voorkomt, dat u de tenen, ver vormt en het lopen een kwelling wordt. Natuurlijk staat een klein schoentje aardig, dat weten wij allen wel, maar offer uw voeten niet op aan uw ijdelheid, want de gevolgen zijn ruïneus. De zo gevaarlijke gladde zolen van nieuwe schoenen, waardoor al menigeen een been heeft ge broken, kunt u even bewerken met een velletje schuurpapier, waardoor zij ruw worden en het gevaar geweken is. De harde rand aan de achter naad, die zo dikwijls blaren ver» Het komt nogal eens voor, dat een kind of een volwassene zich enige dagen of weken lang on prettig voelt en over buikpijn en een totaal gebrek aan eetlust klaagt, zonder dat hiervoor een oorzaak te vinden is, totdat de dokter bij het stellen van de diag nose ineens op het goede spoor wordt geholpen, doordat zich bij de zieke op de huid veelal nog eerder in het wit van de ogen een gele verkleuring gaat ver tonen. Gewoonlijk wordt die gele kleur steeds intensiever, zodat zij ook de patiënt zelf en zijn omge ving gaat opvallen. De lijder heeft veel last van jeuk over het gehele lichaam, voelt zich slap en ver magert snel. In gunstig verlopende gevallen worden de klachten na enkele weken minder erg, dikwijls treedt spoedig daarna volledige beter schap op. Er kunnen zich in het verloop van geelzucht ook aller lei onplezierige verwikkelingen voordoen. De geneeskundigen van de oude stempel zeiden in verband hiermede reeds: „Men weet wel hoe geelzucht begint, maar nooit hoe het eindigt." Als een citroen. Van geelzucht of icterus spreekt men, wanneer er met het bloed zoveel galkleurstof door de weefsels circuleert, dat de huid en de slijmvliezen daardoor een ver kleuring ondergaan, die soms slechts fletsgeel is, soms ook dui delijk aan de tint van een citroen doet denken. Icterus op zichzelf beschouwd mag men eigenlijk geen ziekte noemen; het is niet meer dan een symptoom: een uiti ng dus van een ziekelijke stoornis. De afwijkin gen die geelzucht* veroorzaken kunnen van velerlei aard zijn; het is niet mogelijk ze allen in kort bestek te bespreken. Besmettelijk. Wij willen hier een ogenblik stilstaan bij de zogenaamde epi demische geelzucht. Dat is een ziekte die te allen tijde en over de gehele wereld voorg ekomen is, maar die sedert de laatst e wereld oorlog opmerkelijk in frequentie oorzaakt, moet u korte ujd met de vingers bewerken en buigen, totdat de naad soepel is gewor den. Zo nodig kunt u de bewer king herhalen of er een stukje fluweel tegen plakken. Gaan de schoenen pijn doen, dan moet u ze dadelijk uittrekken en de schoen inlopen door er korte tijd mee te wandelen, totdat zij vol komen soepel is en prettig loopt. Ook tegen de bekende brande rige zolen is een middel. Zet de schoenen een nacht op een lap, die gedrenkt is in zout water. De branderigheid zal ongetwijfeld verdwenen zijn. Om en om. Draagt u ook vooral uw schoe nen niet idecre dag. Zij zijn dan eerder op. Twee paar schoe nen om en om dragen is de beste methode. De ene dag het ene paar, de andere dag het tweede paar. Indien u uw schoenen lang mooi wilt houden, moet u er na gebruik dadelijk spanners in zet ten. U voorkomt daarmede, dat reeds na enige malen er op gelo pen te hebben er hardnekkige plooien in komen te zitten die da delijk het fraaie van de schoen bederven. Zijn uw voeten niet volkomen droogs dan moet u de schoenen t.a gearde, wegzetten, stijf opge stopt met proppen kranten. Kram tenpapier neemt het voCa<. .jp en het leer blijft er langer goed door, terwijl als u de proppen ex stijf instopt, ze tevens dienst doen als spanners. Loop niet zo lang op uw zolen, totdat de binnenzool te zien of doorgelopen is. Dit is schoenen- moord! Hetzelfde geldt voor het slijten van de hakken. Scheve hakken en dungelopen zolen staan buitengewoon onverzorgd en de reparatie komt duurder! Aandacht besteed aan uw schoenen, is aandacht besteed aan uur zelf. toegenomen is. Voornamelijk daar waar veel mensen bijeen waren: zowel bij de strijdende troepen, in het bijzonder in de landen rond om de Middellandse zee, als bij de burgerbevolking, o.a. in de Duitse en Japanse concentratie kampen maakte de epidemische icterus gedurende de oorlogs jaren tal van slachtoffers. Door moeizaam wetenschappe lijk onderzoek werd toen ook be wezen, dat het bij dergelijke toe standen gaat om een besmetting: in 1943 gelukte het de ziektever wekker: een virus smetstof) aan te tonen. Dit virus veroor zaakt een ontsteking van de lever, wat een belemmering in de productie of de normale afvloei ing van de gal teweeg brengt. Strenge bedrust Stuwing van gal kan tot ge», volg hebben, dat de bestanddelen ervan, met name de galkleurstof- fen, terecht komen in het bloed. Sedert men de ziekteverwekker van de. epidemische geelzucht heeft leren aantonen, heeft men echter ook vastgesteld dat er ge vallen van leverontsteking voor komen, waarbij het symptoom icterus ontbreekt! De behandeling van deze lever ziekte bestaat uit het voorschrij ven van een dieet dat arm is aan vet, doch rijk aan eiwitten en koolhydraten moet zijn, en van strenge bedrust. Vooral de rust is uitermate belangrijk voor een goede kans op vlotte genezing: te vroeg opstaan, te vroeg hervatten van de werkzaamheden, alsmede het doormaken van zorgen en emoties hebben een ongunstige invloed op een volledig herstel. VOOR DE VROUW Elegante Yisitejapon Onze afbeelding toont U een gezellige japon met een gedrapeerd rechter voorpand en een dito rechter voorrok. De rimpels van deze draperieën worden vastge zet in een ovaalvormige bies, welke met knopen wordt gegar neerd. De halsuitsnijding krijgt door de ver over elkaar geslagen panden een v-vorm. Rond de hals is een pittig staandertje geplaatst. De mouwen zijn 3/4 lang en sluiten niet te strak om de arm. Het achterpand heeft 2 coupe naden [en de achterrok is matig wijd. Een jurkje om bij de hand te hebben als er zich onverwacht gelegenheden voordoen waarop men gesoigneerd dient te ver schijnen. Als materiaal nemen we wollen of zijden georgette. Dit valt bij draperieën het mooist. Bij een breedte van 1.30 cm is 3 m nodig. Is de stof 90 cm breed, dan 4.50 meter. -1 n Het rimpelen Hoewel in de loop der tijden door ons al eens werd geschreven, hoe men het beste kan rimpelen, willen we het hier in het kort nog even over hebben. Rimpeldraden aanbrengen kan heel goed op de naaimachine, mits men die daarvoor even stelt. De bovendraadspanning, die wordt geregeld door het draaischijfje, dat met een veertje verticaal tegen de machine is gemonteerd, wordt vaster gedraaid. Gaat men nu naaien dan blijft de bovendraad op het goed liggen. Deze draad laat zich dan gemakkelijk door de op de stikkant van het goed duidelijk zichtbare lussen van de spoeldraad heentrekken. De stof intrekken, tot de ge wenste afstand is bereikt. Dan de draden van klos en spoel vast knopen en de rimpels regelmatig verdelen. Bestellen Knippatronen van ons model kunt verkrijgen U bij Pers-patro- nendienst, postbus 35 te Utrecht. Bestellingen kunnen geschieden per postwissel of per brief met insluiting van postzegels a f 1, Zij zijn verkrijgbaar in de maten 42 t/m 50. Schenkt u een boquet uit eigen tuin, snij dan de bloemen af zo vroeg mogelijk in de morgen en smeer de stelen aan de on derzijde in met was. Daarna inpakken in vochtig gemaakt papier. Vóór het in het water zetten eerst de onderste stukjes er afsnijden. Uw hond kan in de zomer niet buiten fris water, ververs het dus enige malen per dag. Bij zonnesteek moet men de patiënt naar een koele plaats brengen, halfzittende houding. Frisse lucht toewaaien, koude compressen op het hoofd, borst ontbloten. Zodra bewustzijn terug gekeerd is, wat te drin ken geven. Hebt u last van mos op het dak, besproei dit dan enige ma len met water waarin een beetje ijzervitriool is opgelost. De vliegen komen weer. Door uw spiegel nat te maken met water, waarin een dag of 5 knoflook geweest is, hebt ge geen last van vliegenvuil. Grasvlekken in diverse stoffen kan men, zolang ze tamelijk vers zijn, wegwrijven met een in alcohol gedoopt watje. Is uw vensterglas dof, wrijf dit al met puimsteenpoeder. Groenezeepwater is uitstekend voor het verwijderen van rup sen van bessenstruiken. EGMOND AAN ZEE RECTOR G. KEIJZER OVERLEDEN Te Baarlo (Limburg) is dezer dagen overleden de Rector van Huize St. Agnes te Egmond aan Zee. De overledene bestuurde sinds 27 Maart 1941 de verpleeg inrichting voor zieken en ouden van dagen te Egmond aan Zee, St. Agnes. MOEDER OVERSTE VAN KOLONIE HUIS St. JOSEPH VERTROKKEN Moeder Fatiana, Overste van het R.K. Koloniehuis St. Joseph is Vrijdag 17 April vertrokken naar Utrecht. Duidelijk bleek bij haar afscheid, dat Moeder Fatiana zeer geliefd was, zowel bij de Eerw. Zusters als bij de leidsters en de jeugd, die haar allen slechts node zagen vertrekken. 5 Mei 1935 werd zij tot Overste benoemd. In de bezettingsjaren zijn de moeilijkheden haar niet bespaard gebleven. Drie maal moest zij voor de inwoners van St. Joseph een ander onderdak zoeken. Bij de evacuatie van Egmond trok zij naar Zaandam. Na enige jaren Overste te zijn geweest van „Moederheid" te Ginneken, werd zij op 15 Jan. 1946 herbenoemd tot Overste te Egmond aan Zee en rustte op haar de taak, om het koloniehuis, dat door de be zetters veel had geleden weer te herstellen. GESLAAGD VOOR HET ZWEMDIPLOMA Voor het zwemdiploma-school- zwemmen slaagden Kees Dekker, Albert Visser, Piet Wijker, Eddy Groen, Piet Dekker, Greet je de GraafF, Ria Bosman, Neilie Wijn, Ina de Graaff, Maartje Gul en Corrie Wijker. Al deze kinderen ontvingen het Diploma A. Voor het Diploma B slaagden: Gien de GraafF en Willy de Vries. „DE SPAANSE VLIEG" Woensdag 15 April voerde de toneelvereniging de „Flierefluiters" 't toneelstuk „De Spaanse Vlieg" op. Omdat de baten van deze avond bestemd waren voor een reisje van de adspiranten en ju nioren van de voetbalvereniging „Egmondia" opende de voorzitter van deze vereniging, Mr Spit, deze avond. In zijn openingswoord bedankte hij de toneelvereniging, die ge heel belangloos voor „Egmondia" optrad, niet alleen voor het op treden op deze avond maar ook voor de moeite en de vrije tijd die haar leden zich getroost had den om het toneelstuk in te studeren, want het is met het opvoeren van een toneelstuk net als met het spelen van een voet balwedstrijd het spelen voor het publiek is leuk maar het repeteren resp. trainen is minder aange naam. Voorts bracht Mr Spit hulde aan de kampioenen die „Egmondia" dit jaar telt, nl. de adspiranten en junioren, die beide ongeslagen kampioen van hun afdeling waren geworden en hij hoopte dat er genoeg geld bij elkaar zou worden gebracht om het plan van de jeugdcommissie van „Egmondia" te verwezenlij ken om de kampioenen 'n reisje te laten maken. Hierna volgde de opvoering van het overbekende toneelstuk „De Spaanse Vlieg" dat ook nu weer een groot succes werd. Van de spelers noemen wij allereerst Emma, vrouw van de mosterdfabrikant Klinke (K. Stie- mer), welke op uitstekende wijze door Mevrouw Zwemmer-Groen werd gespeeld. Ook de rol van Heinrich Meisel, zoon van de presidente van de zedelijkheids vereniging uit Chemnitz (Mevr. Waayers-Scholder), was bij de hr J. Speur in goede handen. De hr N. van Elsland speelde op verdienstelijke wijze de rol van Eduard Burwig, kamerlid en broer van Emma, die als lid van de zedelijkheids vereniging de toever laat was van de presidente van deze vereniging Emma, toen deze bemerkte dat haar dochter Paula (Mevr. Aberkrom) achter haar rug om afspraakjes maakte met de advocaat Gerlach (G. v. d. Brinke). Als detective van de zedelijkheidsvereniging trad op Wimmer (A. Visser), zwager van Emma, die echter in alle talen zweeg toen de vader van het kind van de Spaanse Vlieg, de danseres Rosita werd gezocht. De hr W. Visser als Anton Tiede- meyer speelde deze ondankbare rol uitstekend. Van de overige medespelenden noemen wij ten slotte Mej. E. Buis als Marie, dienstmeisje bij de familie Klinke en Wally dochter van het Kamer lid Burwig, gespeeld door Mej. A. de Jong. Kastpapier- en Kastranden Boekhandel Oldenburg, Schoorl LANGESTRAAT 72 - ALKMAAR In 7 ruime etalages kunt U dan een eerste indruk opdoen van de enorme uitgebreidheid der Presburg-collecties. Let b.v. eens op de nieuwste snufjes van de Presburg-fabriek te Waalwijk en op de geheel complete sortering Robinson- schoenen. Treed daarna binnen, zonder verplichting tot kopen, en ver- lustig Uw oog aan het moderne interieur, waar een prettige Voor de kinderen 'n bijzondere verrassing, bij aankoop van Jongens-, Meisjes- of Kinderschoenen koopsfeer heerst. Beoordeel daarna, zo critisch mogelijk, de kwaliteit, afwer king en pasvorm van elk paar Presburg-schoenen, waarnaar Uw hart en goede smaak uitgaan. Dan zult U onomwonden verklaren: Wat 'n bof, dat Presburg thans ook in Alkmaar gevestigd is! En de prijzen? Die vallen bij Presburg altijd mee! m - PRESBURG AMSTERDAM - ZAANDAM - ALKMAAR - HAARLEM - LEIDEN - DEN HAAG - HILVERSUM BUSSUM - AMERSFOORT UTRECHT - ARNHEM - NIJMEGEN - BREDA - GRONINGEN

De Duinstreek | 1953 | | pagina 3