DE DUINSTREEK Circus FRANZ ALTHOFF komt naar Nederland SCH00RL 99 99 Tweede Blad* Vrijdag 8 Mei 1953 't Wordt weer tijd voor sandalen. Tienduizenden dragen jaarlijks onze bekende GRIEKSE SANDALEN en zijn tevreden. Geen wonder! 't Is ook iets bijzonders! Oersterk rundleder, extra zware zolen, buitengewoon gemak kelijke pasvorm en bovendien EXTRA GOEDKOOP! Speciale aanbieding KINDER-SANDALEN met crêpe zolen, maten: EIGEN FABRIEK TE WAALWIJK Langestraat 72 - Alkmaar De Nederlandse circussen Strass- burger en Mikkenie zijn naar het buitenland vertrokken en bereizen dit seizoen respectievelijk Zweden en West-Duitsland. In Nederland zal dit jaar een groot circus-evenement plaats vin den, dat herinneringen zal wak ker roepen aan de tijd, dat 's we relds grootste circus Barnum en Bailey een tournee door ons land maakte, waarover nu nog wordt gesproken. Europa's enige 3 Ma neges-Renbaan-Circus Franz Alt- hoff komt naar Nederland en zal een tournee door ons land maken, aan de uitvoering waarvan het Ministerie van Sociale Zaken in Den Haag en verschillende Ne derlandse steden hun medewerking verlenen. De tent is 85 meter lang en bevat 3 pistes, een renbaan van 50 meter doorsnede en 10.000 plaatsen. Het programma wordt in Amerikaanse stijl zonder on derbreking afgewerkt en telt meer dan 45 wereldattracties, waar onder de echte klassieke circus kunst, zoals drievoudige hoge school, vrijheidsdressuren, jockey's en Chinese Hofkunstenaars; daar naast zullen op de renbaan Ro meinse wagenrennen plaats vin den, nog altijd de meest sensa tionele circusattractie op aarde door de eeuwen heen, terwijl Djiguiten-kozakken en cowboy's in duizelingwekkende vaart op hun vurige paarden hun kunsten vertonen. Franz Althoff presenteert per soonlijk de grootste gedresseerde olifantenkudde ter wereld en zijn vermaarde paardendressuren. De 3 maneges worden gevuld door meer dan 100 paarden, leeuwen, beren, zeeleeuwen, olifanten, mens apen, alsmede een keur van ar- tisten van wereldnaam. In de nok van het circus werken niet rain- 1 MEI-VIERING Ter viering van de 1 Mei-dag werd in de zaal van de hr Nic. Schuyt te Schoorl een feestavond georganiseerd door de P.v.d.A., N.V.V. en Vara. De hr Koeman heette de aan wezigen hartelijk welkom en leidde de spreker de heer Wiese uit Hoorn in, die een propaganda- woord zou spreken. De traditie van „De Duinstreek" getrouw, moeten wij aan de pro pagandistische inhoud van deze rede voorbijgaan. Het zij ons echter vergund op te merken, dat de spreker in een gloedvolle en heldere rede zijn onderwerp be handelde, waarbij zeer sympathiek aandeed, dat hij ook op gebreken en misverstanden in eigen kring wees en daarvoor een oplossing trachtte te geven. Daarop kwam het woord aan de Arbeiders-Toneelvereniging „Ontwaakt". Dit is een passende naam voor deze vereniging, want het is een „wakker" troepje! Bij de rolverdeling waren de namen van de dames en heren niet ver meld. In dit geval was dat geen bezwaar, daar hier het weinig voorkomende geval zich voordeed dat alle, zonder uitzondering, hun rol (zeker voor dilettanten) sterk speelden. Daarvoor deze naam lozen dus „en bloc'alle huldeOver het opgevoerde stuk „Liefde of Geld" een blijspel in 3 bedrijven, moeten wij echter enige opmer kingen maken. Wat het „blije" in dit spel is, was ons niet recht duidelijk of blij moet hier worden opgevat als „de lach opwekkend". Het is echter immers helaas een betreurenswaardig feit, dat het ongeluk of teleurstellingen van anderen onze lachlust kunnen opwekken. In dit opzicht werd op deze minder fraaie menselijke eigenschap wel heel erg gespecu leerd Aan het einde was het voor één tweetal wel het gewone „happy end", maar eerst na een heleboel narigheid waar niets van blijheid bij was. Alle overige personen waren en bleven in de misère, de ouders met de bedrei ging van een naderend faillisse ment, de afgewezen minnaar met een legere portefeuille, de zwer ver met een zoveelste bekering die ook niet veel beterschap be- der dan 4 luchtnummers, waar onder Lilo Juston, vermaard uit de film „The greatest show on earth" en the Flying Constella tion, luchtacrobaten, die hun toe ren verrichten aan een in de nok op eigen kracht rondvliegend vliegtuig. In het grote reizende dieren park zal men alle mogelijke exo tische dieren aantreffen, zoals een nijlpaard, rhinoceros, giraffen, Rhodesia buffels, zebra's en zeld zame antilopen, roofvogels, pin- guins, enz. Alles bij Althoff ademt 100°/o circus. Het grote wagenpark met 150 wagens, de tractietros met 25 diesel-tractoren, de aankomst van de extra treinen, het door de stad trekken van de ruim 300 dieren van het station naar de grote staltenten, de fantastische pronk- fagade en de uitstekende organi satie. Als bijzondere attractie kan het publiek, dat het dierenpark komt bezoeken, 's morgens ook de repetities in de grote tent bij wonen en krijgt men een kijkje achter de schermen van dit mammouth-circus, waar men nog de onvervalste circusromantiek kan vinden. Echt op ouderwets circusgebied is ook het concert, dat elke Zondagochtend in het dierenpark wordt gegeven. Op 19 Mei a.s. zal de première te Rotterdam plaats vinden. Een dag te voren komt dit reusachtige circus met 3 extra treinen in ons land aan. In elke provincie wor den slechts enkele steden bespeeld, doch speciale autobusdiensten zul len worden georganiseerd, zodat ook bezoekers uit steden, waar het circus niet komt, dit evene ment - het is ruim 30 jaar gele den, dat Nederland door een 3-maneges-circus werd bezocht - kunnen gaan zien. loofde, de dienstbode was en bleef zuur, het meisje uit het volk kreeg, behalve de haar toekomende „pop van celluloid", nog een ontelbaar aantal bankbiljetten, maar of deze haar geluk zullen brengen staat nog zeer te bezien. Eigenlijk doet zich hier het typi sche feit voor dat de figuur van de dominé, hoezeer ook hier ge persifleerd, de enige is, die door zijn kinderlijk vertrouwen in de goede hoedanigheden van zijn medemensen, er nog het geluk kigst af komt! Overigens moeten wij veronderstellen in dit milieu, dat het een P.v.d.A.-dominé was. ARBEIDERS-AVONDSCHOOL De cursus 1952-1953 van de Avondschool voor Volwassenen is beëindigd. De laatste avond was er een met verrassingen. De leerboekjes bleven van de tafel en allen zetten zich tot luisteren naar een slotles in de vorm van een lezing over „De Verhouding van de Mens tot de Natuur". Na deze met grote belangstel ling aangehoorde causerie, trad een leerling der tweede klasse naar voren. Hij sprak de dank der anderen uit voor de uiterst genoeglijke en leerzame lessen, die men had genoten. Dit dank woord ging vergezeld van een mooie lederen portefeuille en een bloeiend plantje voor de vrouw van „de meester", die haar man zovele winteravonden moest missen. Hierna sprak de leraar, de hr Koeman, de leerlingen voor het laatst toe. Hij bracht de dank van het Bestuur over voor de trouwe opkomst en overhandigde aan de tweede-klassers, Mevrouw C. Dalenberg-Schoen en de heren P. Roos, J. Meijer C. P. Kroon, hun diploma. Hij hoopte de cur sus in het najaar weer met een flink aantal nieuwe leerlingen voort te zetten. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Afd. Schoorl-Groet Het trof bijzonder goed, dat de bijeenkomst van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in de zaal van de heer P. Mantel te Schoorl- dam plaats had op de avond van KoninginnedagDaarbij werd immers vertoond de film van de Stichting van „Het vierde Prinsen kind" en dit was als het ware een ongezochte, maar inderdaad zeer goede viering van de ver jaardag van onze zo geliefde Vorstin. Want ook in deze film kwam weer eens naar voren de reden waarom Koningin Juliana zulk een grote plaats inneemt in de harten van ons volk. De heer F. Hofstede, secretaris der vereniging, gaf een toelichting bij deze film, waarbij hij ons mededeelde wat er was vooraf gegaan aan het bezoek van onze Landsvrouwe aan de vacantie- kampen van de kinderen die in de oorlog lichamelijke vermin kingen hebben opgelopen. Vóór dit bezoek n.l. heeft Zij zich laten inlichten, niet alleen over de namen en omstandigheden van de kinderen, maar ook over de ver minking die zij hadden en de kleur van hun haar. Dit laatste deed misschien enigszins vreemd aan maar bleek erg belangrijk te zijn omdat de Koningin, die zich de moeite had getroost deze ge gevens nauwkeurig te bestuderen, nu in de gelegenheid was, zonder de kinderen aan zich te laten voorstellen, hen als een goede bekende aan te spreken en hen woorden van moederlijke zorg en medeleven toe te voegen. Het is totaal onnodig om hier enig commentaar aan vast te knopen! Om nu op de inhoud van de film en het doel van de Stichting terug te komen. Hier is nooit genoeg over te zeggen, en het is onmogelijk in het bestek van een krantenartikel ook maar te benaderen, de ontzaggelijke taak enerzijds, die door deze Stichting wordt vervuld, en de ontzaggelijk ernstige plicht ander zijds, die ons Volk heeft tegen over deze kinderen, die of door het verlies van ouders zo zwaar werden getroffen, of, wat niet minder erg is, door lichamelijke verminkingen voor hun hele verdere leven een tol hebben betaald voor ons, die zo gelukkig waren deze oorlogsjaren levend en ongedeerd te zijn doorgekomen. Wij hebben deze week de Bevrijdingsdag gevierd. Helaas moet worden geconstateerd dat deze viering reeds veel van haar vurigheid heeft verloren, zodat zelfs van regeringswege deze al niet meer als een volwaardige feestdag wordt erkend. Er werd immers voorgeschreven dat de Bevrijdingsdag maar „een halve dag" mag zijn en „op eigen kosten" voor zover dat werknemers aan gaat. Wij vinden dat op zichzelf niet zo erg, want een waardige herdenking van de Bevrijding be staat uit een diepe dankbaarheid die innerlijk wordt beleefd, en dit kan ook zijn gedurende het werk of door, al is het maar vijf minuten, van innerlijke bezinning. Daar is inderdaad geen gehele dag voor nodig, die door een geforceerde feestvreugde die ons nuchtere volk niet al te gemak kelijk afgaat, meer een aanfluiting is dan een waardige viering. Maar wat wel erg zou zijn, dat is het vergeten van de door gestane ellende en van de offers die zijn gebrachtLaten wij be denken dat de gesneuvelden, die wij officieel, en ook naar wij hopen, persoonlijk herdenken in dat stille uur vóór de Bevrijdings dag, nakomelingen hebben achter gelaten die zo treffend door de Stichting Het vierde Prinsenkind „Kinderen van ons volk" worden genoemd! Het zijn de verweesde kinderen, die leiding moeten mis sen, maar het zijn vooral de ver minkte kinderen, die, hoe oud zij ook mogen worden, elke dag her innerd worden aan deze ellendige jaren, die in onze herinnering gaan verflauwen. En daarom is de film van de Stichting Het vierde Prinsenkind zulk een kost baar document. Zij laat ons op overduidelijke wijze zien waar onze plicht ligt! Wij moeten U eerlijk bekennen dat wij aan de mogelijkheid van zo iets niet hadden gedacht, totdat het voor onze verschrikte ogen werd ge bracht. Een vreselijke werkelijk heid, maar gelukkig daarbij een lichtzijde. Want goddank zijn deze kinderen niet geheel vergeten! Er zijn zeer vele mannen en vrouwen die hun vrije tijd geheel belangeloos opofferen en hun uiterste krachten inspannen om deze stumperds te geven wat zij kunnen. En wat is hun beloning! Gij allen die het gezien hebt zult het beamen. Hun beloning ligt in het feit dat deze mismaakte en verlaten kinderen die eigenlijk stumperds moesten zijn, dank zij hun leiding en opofferende liefde gemaakt worden tot levensblije en bijna normale kinderenWij zagen ongelofelijke prestaties van kinderen met kunstbenen en armen, wij zagen hoe totaal verlamde kinderen werden ingeschakeld in het geheel, zodat zij voelden erbij te horen, wij hoorden uit de mond van de heer Hofstede aandoenlijke verhalen van strijd en overwin ning. Is het wonder dat deze uit nemende propagandist van de Stichting ons zeide niet meer buiten dit werk te kunnen? Maar hij is meer dan een propagandist Hij is een fijngevoelig mens, die, en met hem honderden doktoren, verpleegsters, predikanten en R.K. geestelijken, mensen uit de han delswereld en onderwijzers, de plicht vervult die op ons allen als volk rust. Laten wij van onze kant, die niet in de gelegenheid zijn daadwerkelijk deze kinderen te helpen, dit doen door een gift te storten op Giro no. 477800 penningmeester Stichting „Het vierde Prinsenkind" te Dordrecht. Deze daad maakt die „halve Be vrijdingsdag" goed! Adspiranten-uitvoering „OLYMPIA" Een uitvoering van de Gymnas tiekvereniging „Olympia" is altijd een belangrijke gebeurtenis waar voor veel belangstelling bestaat. Deze had Zaterdag j.l. plaats in de zaal van de heer Nic. Schuyt. Het welkomswoord van de voor zitter de hr N. Mulder was har telijk, doch liet enige onvoldaan heid doorschemeren over het leden-aantal. Daarna werd een begin ge maakt met het uitvoeren van het 24 nummers bevattende pro gramma. Het spreekt vanzelf dat het ene nummer beter geslaagd is dan het andere, maar als ge heel kan Mej. A. v.d. Oort, de bekwame en tactvolle leidster, op een zeer geslaagde avond terug zien. Het begin bestond uit een Vaandelgroet waarbij alle mede werkenden, keurig opgesteld, de aanwezigen door het plechtig neigen van het Verenigingsvaandel een groet brachten, welke staande door de zaal in ontvangst werd genomen. Daarna volgde de „Touwring" uitgevoerd door de jongste meis jes, uiteraard erg eenvoudig, maar waarschijnlijk niet zo gemakkelijk om jonge kinderen zover te krijgen. Vóór de pauze volgden hierop tal van oefeningen voor meisjes en jongens waarvan vooral het klompendansje en de knotsoefe ning als bijzonder geslaagd moeten worden vermeld, no. 12 de accordeon met zang van drie Olympia-matroosjes, had 'n groot succes en het gelukte zelfs dit trio de gehele zaal te doen mee zingen! Ook het laatste nummer vóór de pauze, de „Schoorlse Jantjes", oogstte een verdiend applaus. Na de pauze kwam nog een tiental nummers waarvan vooral moeten worden gememo reerd de persoonlijke vrije oefening van de meisjes het Tirolerdansje (wat meer licht was daarbij wen selijk geweest), de baloefening (zeer goed!) de laagbrug voor meisjes (le graad, met een stevige ruggegraat!) en het Bloemenbal- letje, het fleurige slotstuk. Ook het optreden van de jeug dige accordeonnist met zijn toe passelijke uitleg van de uit te voeren werken (je zou zeggen waar haalt hij het vandaanwerd luide toegejuicht. Daarna kwam de hr Mulder weder aan het woord die de leidster en haar helpsters namens de aanwezigen een welverdiende hulde bracht voor het gebodene en deze hulde vergezeld deed gaan van enige attenties, waarvan GROTE KERK - ALKMAAR ORATORIUM „ELIAS" Op 9 Mei a.s. zal in de Grote Kerk het Oratorium „Elias" van Felix Mendelssohn Bartholdy wor den uitgevoerd door „Toonkunst" Het is lang geleden, dat in Alkmaar een werk van deze be kende componist ten gehore werd gebracht. Ongetwijfeld is een van de redenen de groei van een Bach- cultuur, waardoor werken uit de tijd der romantiek op de achter grond gekomen zijn. Vaak wordt daarbij vergeten, dat juist aan Mendelssohn de eer toekomt Bach in z'n grootheid ontdekt te hebben. Toch doet men verkeerd Men delssohn te onderschatten en, zoals veelal gebeurd, hem als te zoetelijk op zij te schuiven. Integendeel, ook in onze tijd heeft hij de mensheid veel te zeggen. Hij doet dat op 'n wijze die door zijn eenvoud een grote zeggingskracht heeft. De „Elias" is daarvan een prachtig voorbeeld. De strijd, die de grote profeet van het Joodse volk heeft te strijden tegen ongeloof, afgoden- dienerij en gekuip van een wan hopig volk, is op ^meesterlijke wijze weergegeven. De grote tegenstellingen geven Mendelssohn gelegenheid op weer galoze wijze dit drama in muziek uit te beelden. Niet zoet roman tisch, maar fel en groots is alles gecomponeerd. En de ontzaglijke (strijd van'het Joodse volk spreekt te meer aan in deze dagen van herdenking en inkeer. Het is zeer zinvol juist nu dit werk uit te voeren, en wij wekken onze lezers op, Zaterdag 9 Mei in groten getale te komen luisteren, vooral ook omdat de medewer kenden borg staan voor een goede uitvoering. hij de geldswaarde weliswaar op ongeveer een kwartje taxeerde (een heitje voor een (karweitje?), maar die door de betrokkenen zeker wel op de juiste waarde zullen zijn geschat, in'aanmerking genomen de hartelijke bedoeling. Daarna'sprak de hr Mulder enige woorden tot de aanwezige pers, de hoop uitsprekend een opbou wende critiek over deze avond te zullen ontvangen. Wij nemen deze uitdaging aan en moeten daarom aan alle welgemeende lof nog het volgende toevoegen. Het wil ons n.l. voorkomen dat de oefeningen aan de verschillende werktuigen, vooral voor de jon gere meisjes en jongens, te zwaar waren in die zin, dat daarbij te veel de „helpende hand" van de leidster of een der assistenten moest worden verleend om deze tot een einde te brengen (wij zeggen niet eens een goed einde). Waar het hier een uitvoering betreft, komt het ons juister voor te laten zien, dat wat werkelijk gekend wordt, en niet wat mis schien in de toekomst zal worden gepresteerd. Wij bedoelen na tuurlijk niet de oplettendheid die werd betoond om eventuele mis lukte oefeningen niet in een on gelukje te doen verkeren, dat is volkomen verantwoord. Maar waar het hier om adspiranten gaat, die letterlijk nog in de kin derschoenen van de athletiek staan, zou het waarschijnlijk beter zijn niet al te hoog te grijpen, en zich te beperken tot hetgeen werkelijk in hun macht staat. En dat is waarschijnlijk al belangwekkend genoegWij willen dan ook niet met deze aanmerkingen eindigen. Wij herhalen dat er voor de aanwezigen veel was te genieten, en wie er anders over denkt is een kniesoor! WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Cam per duin Hoog water Mei 's morgens 's namiddags 9 12.38 1.06 10 1.10 1.39 11 2.04 2.30 12 2.53 3.19 13 3.39 4.06 14 4.23 4.52 15 5.09 5.37 Laag water Mei 's morgens 's namiddags 9 6.38 7.06 10 7.10 7.39 11 8.04 8.30 12 8.53 9.19 13 9.39 10.06 14 10.23 10.52 15 11.09 11.37 Maten: 28 5.95 29-316.95 32-35 7.50 36-40 8.50 41-47 9.50 20-234.95 24-275.50 28-315.95 PRESBURG AMSTERDAM - ZAANDAM - ALKMAAR - HAARLEM - LEIDEN - DEN HAAG - HILVERSUM BUSSUM - AMERSFOORT - UTRECHT ARNHEM - NIJMEGEN - BREDA GRONINGEN

De Duinstreek | 1953 | | pagina 5