WeMlad ft ft VERKIEZINGSAVOND r Maattclafycu/totd 78 Jflei a.s. RAADSVERGADERING SCHOORL COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK ww Irv'VlfWFVf VRIJDAG 15 MEI 1953 30c JAARGANG No- 19 Verschijnt te Bergen, Bergen aan; Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a.d. Hoef MIDDENBLOK-V. V.D, in hotel KREB, 's avonds 8 uur. Gesproken zal worden over de taak van de vrouw in de ge meenteraad en over enkele actuele gemeentelijke vraagstukken. BERGEN FEESTAVOND VAN DE ORANJE-VERENIGING Vrijdag werd de leden van de Oranje-vereniging een feestavond aangeboden in De Rustende Jager. De voorzitter J. A. Haakman, zette in zijn openingswoord uiteen, dat het ontbreken van de nodige zaalruimte op Koninginnedag oorzaak was van deze verlate feestavond. Hij deelde met grote voldoening mee, dat het ledental, dank zij de gevoerde wervingsactie, met 128 was toegenomen en thans ruim 400 bedroeg en sprak de hoop uit, dat de stijging zou voortgaan, zodat in de toekomst lijstencollecte niet nodig zou zijn. Spreker kondigde aan, dat er in de pauze een collecte zou worden gehouden voor de Stichting 1940- 1945: deze stichting die hulp ver leent aan invaliden en nagelaten betrekkingen van gevallenen moet geholpen worden(de collecte bracht op f 171,10). Het zang- en filmprogramma werd geopend met het Wilhelmus onze nationale hymne, die staande door alle aanwezigen werd ge zongen. Het Motet- en Madrigaal Vrouwenkoor o.l.v. Piet Groot zong hierna „Salvam fac Reginam" (Gebed voor de Koningin) van A. Sacchini, om te vervolgen met „Lof Gods" en „Schoonheid" van Tul. Röntgen. Mevr. S. A. L. Steinz-Drost vergastte haar auditorium op declamatie met pianobegeleiding: „In Memoriam" van H. J. S. Scheepmaker, „10 Mei 1940", weergegeven op eenvoudige be kende melodieën met declamatie van het gedicht „Vrede" van Adema van Scheltema en „Het lied van de toren". Onder applaus van de aan wezigen werd Mevr. Steinz een bloemenhulde aangeboden voor haar medewerking. Het eerste gedeelte werd be sloten met een drietal nummers door het Vrouwenkoor: „Sound the trumpel" van H. Purcell, „Haste thee Nymph" van Handel, waarbij Mevrouw Stroomer als sopraan-solo meewerkte, en „The Lincolnshire poachers Song" van Alf. Moffat. Dirigent en koor kunnen met grote voldoening op deze avond terugzien. Na de pauze volgde de film „Don Camillo", een mooi slot van de mooie avond. Naar de eisen van het ogenblik ingerichte zaak van de Firma Maasen-Vis Onder grote belangstelling werd Dinsdagmiddag de met tal van bloemstukken versierde slagers winkel van de Fa Maasen-P. Vis heropend. De zaak bleek heel wat veranderd en. verbeterd, en geheel naar de eisen van het ogenblik ingericht. Winkel en werkafdeling zijn geheel opnieuw betegeld en voorzien van de nieuwste Philipsverlichting voor slagers, zodat de vleeswaren hun natuurlijke kleur behouden. En dande nieuwe „kijkwijs- toonbank". De klant heeft, staande achter glas, maar te kijken en te wijzen en komt onmiddellijk in het bezit van het begeerde! Zo is een vlotte bediening verzekerd. Onder deze wondertoonbank is een koelinstallatie aangebracht, voor de daar liggende vleeswaren. Wij wensen de Fa Maasen-Vis alle succes met deze verjongde zaak. NED. VERENIGING VAN HUISVROUWEN Afdeling Alkmaar De bekende schrijfster Mevr. Hel. la Haasse zal Dinsdagmiddag 19 Mei in de danszaal van „De Rustende Jager" te Bergen voor onze Berger en Alkmaarse leden een lezing houden. Zij zal spreken over „Romans schrijven en geschiedenis" en in aansluiting daarop over haar eigen historische romans, o.a. haar laatste boek „De Scharlaken Stad". De Raad kwam Woensdag avond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burge meester' Dr W. Huygens. De hr Rees Vellinga was afwezig. Mededelingen De voorzitter deelde mede, dat het tweede Tehuis voor Ouden van Dagen niet zal worden ge vestigd in het Maesdammer Hof. Het plan bestaat deze villa te verkopen. Tegen de verlichting van het vliegveld, die de avond lijke sfeer in de polder verstoort, is ernstig geprotesteerd. Bezoldiging V akonderwij zer s De Raad ging accoord met het voorstel van B, en W. tot het intrekken van de bestaande rege ling der Vakonderwijzers en de nieuwe verordening aan te passen aan de rijksregeling. De Raad ging eveneens accoord met het volgende voorstelin trekking van het raadsbesluit be treffende de overdracht van twee en twintig woningwetwoningen aan de plaatselijke bouwvereni gingen. Tegen de voorgestelde verkoop van bouwterrein tussen Doorntjes en Midden Geestweg had de Raad geen bezwaar. Verlichting U.L.O.-School De gebleken onvoldoende dag verlichting in de twee op het Noorden gelegen lokalen van de Openbare School voor uitgebreid L. O. zal worden verbeterd. De verwarming zal eveneens worden verbeterd. Met het voorstel tot het aan gaan van een geldlening groot f 300.000,tegen een rente van 37/8°/o kon de Raad zich niet verenigenhet rentepercentage te hoog. Subsidie A.R.B. Aan de Alkmaarse Reddings brigade werd een subsidie van f 100,toegekend, als blijk van waardering voor het werk, dat deze jongens verrichten. De Raad ging accoord met het voorstel van B. en W. tot het openen van een rekening-courant- crediet van ten hoogste f 4000,- voor het tijdvak 15 Mei tot en met 31 December 1953 ten be hoeve van de V.V.V. en tot het met genoemde vereniging aangaan van een rekening-courant-overeen komst, waarin de door de ver eniging te betalen debet-rente wordt gesteld op 4 °/0 per jaar en de eventueel te ontvangen creditrente op een 1 ƒ2 °/o Per jaar- Schandelijk vandalisme Dr Hemelrijk wees op de ver nieling van het beeld aan de Jan Tooropweg. Er gingen stemmen op om het beeld na herstelling een andere plaats te geven b.v. op het terrein voor Kranenburgh. Is overdracht G.E.B. aan P.E.N. in zicht. Dr Hemelrijk wees bij de rondvraag op een adres van de beide Middenstandsverenigingen en de V.V.H.B. waarin deze het gemeentebestuur verzochten het electriciteitsbedrijf over te dragen aan het P.E.N. Mochten B. en W. voorstellen dit adres voor kennisgeving aan te nemen dan zou er kans bestaan, dat de meerderheid van de Raad een afwijzende houding aannam z.i. zouden de meeste raadsleden thans vóór overdracht zijn. Ofschoon Mr Sluis het onjuist achtte deze kwestie te behandelen bij het scheiden van de markt, sprak hij als zijn mening uit, dat het ontoelaatbaar was het Gem. Electriciteitsbedrijf te handhaven ten koste van de burgerij. EURHYTHMIE-UITVOERING Om aan de paedagogische denk beelden van Dr Rudolf Steiner, geb. 27 Febr. 1861 in Kraljevec (Oostenrijk), de stichter van de Freie Waldorfschule in Stuttgart, naar welk voorbeeld later vele scholen werden opgericht in Ham burg, Essen, Hannover, Berlijn, Londen, Den Haag, Bazel, Zürich, Oslo, Wenen, Budapest e.a., een zo groot mogelijke bekendheid te geven, werd in ons land opge richt de Vereniging voor Vrije Opvoedkunde, die haar doel o.m. tracht te bereiken door het op richten van scholen. Ook in Bergen werd een Vrije School opgericht. Als een der leervakken is op genomen „Eurhythmie". Zij is de zichtbaar geworden klank, hetzij van de taal, in de „woord- eurhythmie", hetzij van de muziek, in de „toon-eurhythmie". Het eurhythmische Conserva torium te Köngen gaf Dinsdag middag in „De Rustende Jager" in tegenwoordigheid van vele belangstellenden een demonstratie van deze bewegingskunst o.l.v. Else Klink. Begonnen werd met eurhythmie in verband met muziek van J. S. Bach „Evoë" en later volgden „Praelude C-mol" van Bach, „Praeludium B gr." van Handel en „Schilderijen-tentoonstelling" van Petr. Moustorgsky. Pianist was H. Lorenz. Een idee van woord-eurhythmie kregen de aanwezigen bij „Spreuk Steiner uit Wahrspruchworte", „Geistliche Lieder" van Novalis, „Chorlied" uit Autsgone en „Repelsteeltje" van Gebr. Grimm. Ida Rüchardi reciteerde de eerste nummers, Mej. Knottenbelt droeg Repelsteeltje voor. Organisatoren, leerlingen en verdere medewerkenden kunnen op een goed geslaagde middag terugzien. BERGER LUCHTPOST Wedvluchtuitslag vanaf Roosen daal, in concours 113 duiven. Krachtige Noord Oostelijke wind. Los 8.15. Aankomst eerste duif 11,04,43. 1 A. Staadegaard 2 P. Brakenhoff 3 K. Vrasdonk 4 J. Oldenburg 5 J. Duinmijer 6 C. Timmer 7 C Veis 8 N. v.d. Kamer 9 J. de Broeder 10 J. C. Vermeulen 11 A. Bakkum 12 A. Visser 13 A. Groen 14 W. Akerboom 15 H. Schoorstra KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Verschillende activiteiten van het Kunstenaars Centrum Bergen vragen dit weekend de aandacht. In de eerste plaats de ere- tentoonstelling van de heer J. H. Roggeveen, die in de loop van deze zomer 65 jaar wordt en aan wiens werk, zo verscheiden ge richt, het Centrum een tentoon stelling wijdt. Deze expositie zal een keur van aquarellen bevatten, waarvan vooral, die aan Bergen zijn ontleend, steeds bijzondere waardering vonden. Daarnaast worden bouwontwerpen geëxpo seerd, waarin weer een ander facet van de kunstenaar Roggeveen tot uitdrukking komt. De architect Royaards, evenals de hr Rogge veen werkend lid van het Centrum, zal de tentoonstelling op Vrijdag avond om 8 uur in de voorzaal van „De Rustende Jager" inleiden. Gedurende de Pinksterdagen is deze expositie ook des avonds te bezichtigen. Voorts zal Zaterdagavond door een voordrachtsavond van Geor gette Hagedoorn de onlangs overleden dichter Martinus Nijhoff worden herdacht. Jan Engelman doet aan dit optreden voorafgaan een beschouwing over de dichter en zijn werk, nadat het Alkmaars strijkkwartet zich heeft doen horen. De avond, die zoals gebrui kelijk slecht toegankelijk is voor contribuanten, jeugdleden en werkende leden, alsmede voor hen, die alsnog als contribuant toetreden, verdient de volle be langstelling van de zeer velen, die tal van goede uren te danken hebben aan Nijhoff's eenvoudige, maar sublieme verzen. A. Roland Holst schreef in 't „in memoriam" aan Nijhoff gewijd in het tijd schrift „Maatstaf" „Als onze taal, waaruit Nijhoff, alchemisch, zijn taal puurde een wereldtaal was, zouden niet weinige van zijn korte gedichten en bovendien langere gedichten als Het Veer, Awater en Het Uur U wereldberoemd zijn". Een advertentie in dit nummer doet mededeling van enkele zake lijke bijzonderheden omtrent beide manifestaties, waarvoor wij ieders aandacht vragen. GOED BEVOCHTEN ZEGE van „De Molenkrocht" De eerste helft van de tennis- competitie is thans verstreken. Voor de Molenkrocht heeft deze helft 2 overwinningen en 1 neder laag opgeleverd. Voor een debuut in de tweede klasse geen slecht resultaat. Met spanning wordt de tweede helft tegemoet gezien. Zondag j.l. werd te Alkmaar tegen Inside 2 een goede 6-2 overwinning behaald. De strijd was spannender en gelijkwaardiger dan de uitslag zou doen ver moeden. Diverse partijen werden door de Bergenaren als het ware uit het vuur gesleept. Vooral de dames-dubbel had een zeer spannend verloop. De Bergense meisjes kregen 5 keer match-point tegen zich, doch wisten desondanks de overwinning te behalen. Typisch wedstrijd- tennis In het heren-enkelspel boekten Lau en Schmidt goede overwin ningen op Verroen en Esendam. Ook de mixed-double Tiny Win der en Mosk wist een achterstand in goede winst om te zetten. De uitslagen waren D.E.Mej. C. van Limburg Stirum -mevr. de Heer Kloots: 4-6,6-1, 6-3. Mej. T. Winder-mej. A. de Rie3-6, 4-6. H.E.J. Schmidt-J. Esendam: 5-7, 6-4, 6-4. M. Lau-A. Verroen: 6-1, 7-5. G.D.: C. van Limburg Stirum en J. Schmidt-mej. A. Koel en J. Lienesch4-6, 6-4, 8-6. T. Winder en D. Mosk-mej. de Rie en J. Mobron 6-4, 6-3. H.D.: Lau en Mosk-Lienesch en Esendam: 1-6, 4-6. D.D.C. van Limburg Stirum en T. Winder-mevr. de Heer Kloots en mej. Koel: 4-6, 6-2, 9-7. Zondag 17 Mei a.s. wordt te Bergen gespeeld tegen Festina 3 uit Amsterdam. Aangezien Fes tina in degradatiegevaar verkeert, zal het alle pogingen in het werk stellen om de Molenkrocht een nederlaag toe te brengen. De Bergenaren zullen dus het uiterste moeten geven. ZONDAGSDIENST ARTSEN MOTORCLUB Na afloop van de motorcursus werd door enige motorrijders het voorstel gedaan om in Schoorl een motorclub op te richten. Na informatie bij bevoegde Bestuursleden der K.N.M.V. werd besloten op Zaterdag 16 Mei a.s. des avonds 8 uur een vergadering te beleggen in „De Rustende Jager" te Schoorl. Op deze vergadering zal de heer Coljee, wachtmeester bij de motorpolitie, tevens voorzitter van de motorclub te Alkmaar, een causerie houden over de organi satie der K.N.M.V. en de werk wijze der motorclubs. Wij raden U aan deze ver gadering te bezoeken, opdat U enig inzicht krijgt wat er al zo op motorsportgebied gedaan kan worden. Het ligt in de bedoeling collec tief, dus niet persoonlijk, bij de K.N.M.V. aan te sluiten, opdat wij dan aan alle wedstrijden, be- trouwbaarheidsritten, enz. kunnen meedoen. Ook bromfietsers kunnen zich bij ons aansluiten. 't Voorlopig Comité WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water Mei 's morgens 's namiddags 16 5.52 6.21 17 6.38 7.05 18 7.22 7.37 19 8.07 8.37 20 9.04 9.34 21 10.03 10.39 22 11.10 11.44 Laag water Mei 's morgens 's namiddags 16 11.52 12.21 17 12.38 1.05 18 1.22 1.37 19 2.07 2.37 20 3.04 3.34 21 4.03 4.39 22 5.10 5.44 EGMOND AAN ZEE DE VLOOT GEREED TOT HARINGVANGEN De malse maatjes komen! Op Dinsdag, 26 Mei a.s., vaart de haringdrijfnetvloot uit. Dan begint de jacht op Hollandse Nieuwe. Aan het vertrek der vloot gaan altijd de vermaarde Vlaggetjesdagen vooraf. Deze worden op Zaterdag, 23 Mei en de beide Pinksterdagen gehouden te Vlaardingen, Scheveningen en IJmuiden. Daar liggen dan de fraai geschilderde haringschepen onder een rijke vlaggentooi te pronken. Dit jaarlijks schouwspel pleegt vele duizenden kijkers te trekken. 's Zaterdagsmiddags, 23 Mei worden in genoemde plaatsen vele feestelijkheden georganiseerd. Optochten, het hijsen van de Bedrijfschapswimpel voor de best verzorgde haring door Drs D. J. van Dijk, voorzitter/directeur van het Bedrijfschap voor Visserij producten, ditmaal op de SCH 233, enz. 's Avonds liggen de schepen onder het licht van schijnwerpers, 's Zondags is het kijkdag, 's Morgens worden in de meeste kerken bidstonden gehou den voor de „grote visserij" en 's middags plegen allen naar de kant te gaan om met vele „vreem delingen" te genieten van het schoon der vloot, die gereed tot haringvangen ligt. De haringdrijfnetvloot van Ne derland bestaat uit 250 schepen. Wanneer in het hoogseizoen alle schepen met een vleet de verzamelnaam der netten onge veer 3.000 meter vissen, han gen dus per nacht +750.000 m. netten in de Noordzee. Dat is (ongeveer) de afstand Amsterdam- Berlijn. Vorig jaar voerde de haringvloot 958.140 kantjes aan. Dat was 95.328 kantjes meer dan het jaar daarvoor. Bovendien werden 42.831.000 kg verse haring aan de wal ge bracht. Kolossale hoeveelheden. Voor het eigen land en. voor vele inwoners van anderelanden. Haring is altijd een belangrijk exportartikel geweest. Vorig jaar gingen de vaten naar niet minder dan 37 landen. Om er enkele te noemen: België, Duitsland, Ver enigde Staten, Canada, enz. Dinsdag vaart het eerste deel der vloot uit. De rest volgt een week later. Men begint met 50 netten, o.a. om de grootst moge lijke zorg aan de malse jonge haring te besteden. Woensdag avond gaat de vloot vissen. Dan worden de netten uitgezet,, „ge schoten" zeggen de vissers. In de nacht van Woensdag op Donder dag gaan ze halen. En dan (als er gevangen wordt) zal een aan tal snelle kielen met eigen vangst en die van koppelgenoten naar het vaderland snellen. De „strijd", hoewel volkomen vreedzaam, ontbrandt dan in volle hevigheid. Wie zal de eerste Hollandse Nieuwe aanvoeren? Een Vlaar- dinger, een Scheveninger, een Katwijker of een IJmuidenaar? Wanneer alles naar wens ver- loopt, kan a.s. Vrijdag de eerste nieuwe aan de wal worden ge bracht. Dan zullen de vlaggen aan wagens en winkels wapperen. Dan zijn ze er: de malse maatjes! EGMONDZEEËR REDDINGSBRIGADE Dinsdagavond vergaderde de Egmondzeeër Reddingsbrigade onder voorzitterschap van de heer A. v. d. Steen in de zaal van de heer N. Kager aan het Pompplein. In het openingswoord werd naar voren gebracht, dat in deze vergadering een beroep op de leden zal worden gedaan om mede te helpen de tent voor de eerste hulp op het strand te zetten. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de Haarlemse Reddingsbrigade, waarin werd gevraagd deel te nemen aan de wedstrijden in het zwemmend redden te Haarlem. Als er vol doende deelnemers zijn, zal Eg mond daar ook aan deel kunnen nemen. De heer S. Visser werd met algemene stemmen herkozen als penningmeester en technisch lei der. De voorzitter vond het no dig hier enkele woorden van dank te brengen aan de heer S. Visser, voor het vele werk, dat door hem vooral als tech nisch leider wordt verricht. Door deze herverkiezing, aldus de voor zitter, schonk de vergadering hem weer het vertrouwen, doch dit sloot tevens in, dat de heer S. Visser er nu weer op rekent, de volle medewerking van de leden te verkrijgen. De heer C. Blaauboer bracht verslag uit van het onderzoek naar de financiële bescheiden. Op zijn voorstel kon aan de penning meester dank worden gebracht TE SCHOORL Op MAANDAG 18 MEI a.s. wordt GEEN zitting gehouden Namens het Bestuur, C. HOOGVORST Az„ Kassier DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4,40 per jaar f 1,10 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,20 Vraag en Aanbod 12 ct per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct m.m. Familie-advertenties 15 ct p. m.m. Zondag 17 Mei BERGEN Dr v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK H. J. PIERS, Tel. K 2201-202

De Duinstreek | 1953 | | pagina 1