IVeikttüd ft MIDDENSTANDERS „£ei of* Uw Saeclc" LIJST 3 BERGEN GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN %c.0jk.fG£tm SCHOORL EGMOND AAN ZEE wwwww VRIJDAG 22 MEI 1953 30c JAARGANG No. 20 Verschijnt te Bergen, Bergen aan] Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a.d. Hoef NED. VERENIGING VAN HUISVROUWEN Berger en Alkmaarse leden van de afd. Alkmaar van de Nederl. Vereniging van Huisvrouwen kwamen Dinsdagmiddag in groten getale bijeen in „De Rustende Jager", waar de bekende schrijfster Mevrouw Hella S. Haasse uit Amsterdam 'n lezing zou houden over historische romans en in het bijzonder over haar laatste werk „De Scharlaken Stad". Bij het zoeken naar de zin van het leven, zei spreekster zich te hebben verdiept in het verleden. Historie was voor haar niet een opeenstapeling van feiten, die afgedaan hebben, maar een beeld van 't menselijk streven op aarde, dat ons kan helpen bij het be palen van onze eigen plaats. Schrijfster was bijzonder ge troffen door toestanden die er in Italië heersten ten tijde van de laatrenaissance. Bedrog, corruptie, hoererij, moord, doodslag, bloed schande, twist, tweedracht, gren zeloze verdeeldheid tussen steden en vorstendommen, invallen van roofzieke vreemdelingen in het Noorden en Zuiden hadden Italië gebracht aan de rand van de afgrond. Hier leefde de hoofd persoon uit haar nieuwe roman Borgia, een man van onbekende afkomst, die nooit zin of doel in zijn leven zei te hebben kunnen ontdekken. Het werk verplaatst ons naar de critieke periode 1525-1527. Na de slag bij Padua wordt Rome door Karei V ver woest en 3 eeuwen zal Italië zuch ten onder vreemde overheersing. In de hoofdfiguur Giovanni Borgia heeft de schrijfster de altijd weifelende, zoekende mens getekend. Tegen een achtergrond van zes andere gestalten: een beeldhouwer-schilder, die zich eindelijk bewust wordt van zijn taak, Vittoria, Macchiavella en Francisco, twee tegenpolen, Pietro, een schrijver en dichter en Tullia, courtisane, geëmancipeerde vrouw. Mevr. Haasse deelde verder nog mede waarom zij haar werk had laten verschijnen in dagboek vorm, dialoogvorm, correspon- dentievorm, al naar de aard van het betreffende gedeelte. De aanwezigen stemden met een hartelijk applaus in met de woorden van dank en bewonde ring die de presidente Mevrouw Swanenburg de Vegt tot de schrijfster richtte bij het afscheid. LEGER DES HEILS Kampdag 2e Pinksterdag Zeer veel inwoners van Bergen en omgeving zal het interesseren te vernemen dat het Leger des Heils (Stichter William Booth) besloten heeft om wederom op 2de Pinksterdag een kampdag te houden in het Openluchttheater, waaraan Heilssoldaten uit Den Helder, Enkhuizen, Haarlem, Zaandam, Beverwijk, IJmuiden, Alkmaar en Bergen zullen deel nemen en onder leiding zal staan van Kolonel J. v. Eeken van Amsterdam. Om half elf zal de eerste bij eenkomst aanvangen2 uur een grootse openluchtsamenkomst op het Stationsplein en om half vier muziek- en zanguitvoering in het Openluchttheater. Bij ongunstig weer zijn de bij eenkomsten in de Geref. Kerk, Dr. v. Peltlaan. BERGEN S HARMONIE Op het in deze maand gehouden examen van de Alg. Ned. Unie van Muziekver., behaalde ons lid H. Tromp diploma C, met praktijk 7P/2 punt, theorie 8 punten. De Klaverjasdrive's welke in verschillende zaken zijn gehouden ten bate van het tamboercorps heeft een bedrag van f 360.- op gebracht, waarvoor inmiddels reeds een overslagtrom is aange kocht. Aan allen, die hieraan hebben medegewerkt, namens be stuur hartelijk dank! We zitten weer midden in de heroïeke verkiezingsstrijd. Open bare vergaderingen en circulaires vragen de aandacht van de kiezers. Partij van de Arbeid „Zijn de verkiezingen voor de gemeenteraden nu zo belangrijk aldus Ir H. Vos op de Vrijdag avond door de afd. Bergen van de Partij van de Arbeid in Café Nieuwendijk belegde vergadering Vóór 1914 speelden deze een zeer ondergeschikte rol in het maat schappelijk leven, meende Ir Vos, om na 1918 vooral in de grote steden van groter belang te wor den. Na de oorlog kon er minder van uitgaan, maar nu zal er meer van kunnen uitgaan in de komende jaren. Ook voor de landspolitiek zullen de uitslagen van betekenis zijn. Nu zal blijken of de groei van de P.v.d.A. in 1952 blijvend of tijdelijk is. Spreker wees in zijn rede op verschillende beslissingen, waarop de uitslagen van invloed zullen zijn, als afschaffing schoolgeld, de aftrek van een deel van eigen inkomen bij noodwet Drees, las tenverlaging, compensatie huur verhoging, Europese samenwer king, enz. enz. Met een „Kiezers, let op uw saech" besloot de spreker zijn met aandacht gevolgde rede. Middenblok-V.V.D. Maandagavond was het wapen schouw van „Middenblok en V. V.D." in Hotel Kreb, 2 groepe ringen, die elkaar zo dicht naderen, dat een verschil moeilijk is te formuleren. Het is dan ook op historische grond en uit tactische overwegingen, dat beide samen optrekken met één lijst. Als spreekster trad deze avond, die voornamelijk „in het teken van de vrouw" stond Mevrouw G. Wijsmuller-Meyer, lid van de gemeenteraad van Amsterdam, bekend figuur uit de verzetstrijd, op met het onderwerp „De vrouw in de gemeenteraad". Mevr. Mr E. J. Broekman-Vriesman, een der candidaten, leidde de spreekster in en merkte daarbij op, dat het toch wel eigenaardig is, dat Ber gen, dat toch groot geworden is door het initiatief van 'n vrouw, Mevr. Van Reenen-Völter, nooit een vrouw heeft afgevaardigd naar de raad, waarin toch zo vele kwesties aan de orde komen, waarin de vrouw bijzonder belang stelt, als woningbouw, onderwijs enz. enz. Mevr. Wijsmuller achtte het 'nu de geschikte gelegenheid om de voorkeursstem uit te brengen op vrouwelijke candidaten, al was het maar om te demonstreren tegen 't feit dat men zelden de naam van een vrouw aantreft op can- didatenlijsten en dan nog meest onderaan. Uit haar jarenlange practijk gaf zij een opsomming van wat een vrouwelijk raadslid al zo tot taak KENNEMER RUITERS organiseren Streekwedstrijd Hooggezeten op hun fiere rossen reden Zaterdagmorgen zeventig ruiters uit Bergen, Heiloo, Zaan streek, Purmer, Schermer en Wormer het 2e terrein van B.S.V. op om daar proeven van hun rijkunst af te leggen. De morgen uren werden besteed aan indivi duele dressuurproeven. De dressuurproef in klasse B werd gewonnen door P. Beets op Gregor met 131,75 punt. De individuele proef in klasse N was voor Mej. G. Prinse. Na de middag legde Mej. Nel Wonder van Heiloo een schitte rende dressuurproef af. Verder volgden nog dressuurproeven voor vier- en achttallen in „men"- wedstrijden. De parade van alle deelnemers werd afgenomen door Burge meester Dr W. Huygens en Dr Bom uit Amsterdam, voorzitter van de Noordhollandse Bond van Landelijke Rijverenigingen. krijgt. Het meeste werk bleken de commissievergaderingen te geven. Na de pauze gaf de heer Jb. Swaag 'n duidelijke uiteenzetting van het Voorkeurstelsel bij de a.s. verkiezingen. Mej. J. Kreb brak een lans voor het vreemde lingenverkeer waarbij heel Bergen zo nauw betrokken is. Het par ticulier initiatief achtte zij niet voldoende, de overheid moest, aldus betoogde zij, helpen en beter helpen, met alleen een be stemmingssubsidie was zij er niet af. De heer P. Hajonides van der Meulen hield een praatje over de financiering der gemeente en waarschuwde de raadsleden om bij het verlenen van nieuwe cre- dieten ook te overwegen welke offers door sommige medebewo ners dienen te worden gebracht als gevolg hiervan. Mr Eecen wekte in een slot woord allen op om mede te strijden tegen de abnormale in vloed van de overheid, gegroeid in abnormale tijden. MOEDERDAG op de Bosschool De leerlingen van de Bosschool beleefden al weer een hoogtepunt in hun schoolleven. In verband met de Moederdag hadden zij hun Moeders op school uitgenodigd om haar een prettige middag te bezorgen. De belangstelling was zó over weldigend, dat slechts met de grootste moeite allen een plaatsje in het muzieklokaal konden krijgen. Om kwart voor twee werd een begin gemaakt met 't programma, dat in bonte afwisseling tal van gedichten, liederen, voordrachten en muzikale tussenspelen bood. Het was 'n lieve lust de jeug dige leerlingen vrijmoedig hun voordrachten te zien houden. De jonge „dokter" was kostelijk in de uitbeelding van zijn rol, ter wijl de theevisite tal van komi sche momenten gaf. Na het le programma-gedeelte, verzorgd door de laagste vier klassen, werd een speciaal Moe derdaglied van Geertruida van Vladeracken gezongen, waarbij tot aller verrassing twee grote taarten werden binnengedragen, een geschenk van de kinderen aan hun Moeders. Na de pauze kwamen de klas sen 5 en 6 aan de beurt. Klas 5 oogstte veel succes met het lied „Waar de bomen zacht ruisen". De Moeders werden uitgedaagd, het refrein met het bijbehorende, vrij moeilijke, handgeklap mee te zingen. Deze klas bleek het n.l. moeilijk te kunnen verkroppen, dat zij op de Bevrijdingsdag met het hoepelen in hun Ouders hun meerderen hadden moeten er kennen. Deze uitdaging moest hun de gewenste revanche schen ken. Onnodig te zeggen, dat zij die volkomen kregen. Bij klas 6 oogstten twee meisjes veel succes met een liedje in het Portugees, dat zij zelf op hun guitaar begeleidden. In alle klassen viel de verzor ging van de uitspraak en van de voordracht der gedichten op. Het was aan het vlotte verloop van elk onderdeel duidelijk te merken, met welk enthousiasme leerkrachten en leerlingen samen gewerkt hadden aan de voorbe reiding van deze middag. Deze welgeslaagde Moeder middag werd beëindigd met het zingen van „Ruim Baan" van Catherina van Rennes. De titel van dit lied was in verband met de overvolle zaal nog zo gek niet. Het was een onvergetelijke middag, die nog eens nadrukkelijk het grote contact tussen Ouders en School op de Bosschool demonstreerde. BRfUEN {/ook. SC-UOOHL. BESCHERMING BURGERBEVOLKING Op Dinsdag 12 Mei j.l. vond in de zaal van de heer Timmerman te Schoorl een „gesprekavond" plaats over de Bescherming Bur gerbevolking oftewel de B.B. Achter de groene tafel zetel den drie figurende voorzitter Burgemeester Mr. Jochems, de weledgestr. heer van Alphen, oud Burgemeester van Zandvoort en de heer Drs. A. J. van Wil genburg, Districtshoofd van de B.B. Noord-Holland. Burgemeester Jochems opende de bijeenkomst met een korte in leiding over het doel en wezen van de B.B. Hoewel reeds in woord en geschrift veel over dit onderwerp werd gezegd, was het, gezien de betrekkelijk geringe weerklank die dat gevonden heeft (tenminste wat N.-Holland aan gaat), niet overbodig enige spe ciale punten nog eens nader te belichten. Een van de voornaam ste oorzaken van de terughou dendheid om deel te nemen is waarschijnlijk de misvatting dat het iets te doen zou hebben met militairisme. Soldaatje spelen ligt ons Hollanders niet erg en alles wat daar op lijkt wekt een zekere afkeer. Deze bescherming echter wordt niet verleend met behulp van wapens, maar bestaat uit het verrichten van een aantal hande lingen die moeten dienen pi om rampen te voorkomen óf om deze zoveel mogelijk te beperken en aan de slachtoffers hulp te brengen. Hoewel de B.B. daarbij het eerst gedacht heeft aan rampen ver oorzaakt door oorlogsgeweld, is haar nuttig effect geenszins daar toe beperkt. Ook bij grote natuur rampen, zoals wij die nog onlangs hebben meegemaakt, of bij ern stige ongevallen bij spoorweg of luchtvaart, kan een goed geor ganiseerde B B. van onschatbare waarde zijn. Het is immers een tragisch misverstand te menen dat de menselijke hulpvaardigheid, die ons volk in zo hoge mate blijkt te bezitten, spontaan (dus zonder voorafgaande instructies) kan worden verleend, zonder dat de doelmatigheid daardoor wordt geschaad. Dit blijkt reeds bij kleine straatongevallen. Menigmaal wordt daarbij door o zo goed bedoelde maar ondeskun dige hulp, schade aan het slachtoffer toegebracht. En dat heeft natuur lijk des te meer plaats bij ram pen van groot formaat, waarbij voor de hulpverlening niet alleen de goede wil, maar bovenal een degelijke kennis en inzicht nodig is van wat moet worden gedaan. Daarom is een deskundige voor lichting zo nodig benevens een vóóroefening die in staat stelt op het ogenblik van handelen een bijna automatische daadkracht te ontwikkelen. Dit is in korte trekken de in houd van het betoog van Mr. Jochems alsook van de heer van Alphen, welke laatste als uitste kend propagandist, aanspoorde om toch vooral deel te nemen aan dit werk van hulpverlening, waartoe wij niet alleen tegenover ons zelf maar ook tegenover onze naaste verplicht zijn. Daarop werden enige films vertoond die ons de verschrikkingen van de oorlog opnieuw voor ogen stel den en ons lieten zien hoe in Engeland, waar de B.B. uitste kend georganiseerd werd, deze in staat is geweest veel leed te voorkomen of te verzachten. Toen stelde de heer van Wil genburg zich ter beschikking om allerlei technische vragen met be trekking tot de B.B. te beant woorden. Deze hadden hoofdza kelijk betrekking op de verbin tenis die men moet aangaan om bij de B.B. te worden aangesloten, over de duur van de cursussen die men moet medemaken, over de sociaie voorzieningen, enz. Bij de beantwoording bleek dat de verbintenis, die voor twee jaar wordt aangegaan, door de Bur gemeester kan worden teniet ge- VAN BERGEN en brengt Uw voorkeurstem uit op een der candidaten van daan indien de verzoeker of ver zoekster kan aantonen dat op grond van redelijke motieven deze verbreking wordt gewenst. De cursussen hebben meestal maar 1 maal per maand plaats en duren enkele uren. Dag en uur worden in onderling overleg vastgesteld. De sociale voorzie ningen zijn bij de wet geregeld evenals uitkeringen bij ongevallen en ziekte. Tenslotte maakte Bur gemeester Jochems de zeer juiste opmerking, dat men bij de aan vaarding van de taak als B.B.-er niet al te angstvallig alle moge lijkheden moet overwegen die niet precies zo zouden blijken te zijn als men zich had voorgesteld, maar dat, indien men deze taak met een zeker vertrouwen op zich neemt, eventuele moeilijkheden in gemeenschappelijk overleg en wederzijds begrip zullen kunnen worden opgelost. Onder de bedrijven door waren de aanwezigen voorzien van schrifturen waarin het besprokene nog eens uitvoerig werd toege licht en van een formulier waar op een bereidsverklaring was op gesteld om toe te treden tot de B.B. Na afloop konden deze worden ingeleverd bij de Burgemeester. Het resultaat was klaarblijkelijk nogal naar de zin van Mr. Jochems die zeide tot zijn genoegen te kunnen mededelen dat zich reeds 18 personen spontaan hadden op gegeven. Dit is natuurlijk nog lang niet genoeg, maar U kent toch dat spreekwoord: „Als er één schaap over de dam komt dan volgen er meer"? Waar nu schapen die, als „schaap zijnde" geen medeverantwoordelijkheids gevoel bezitten, dit staaltje van saamhorigheid vertonen, zou dat dan niet het geval zijn bij ons, als het er op aan komt te hel pen in nood Moge, om bij deze beeldspraak te blijven, dit artikeltje op U werken als een herdershond die de kudde rondom de herder samendrijft. EXAMEN E.H.B.O. Dinsdag 12 Mei is bij de heer Slijkerman te Catrijp het examen afgenomen van de E.H.B.O. Van onze plaatselijke vereni ging slaagden 10 van de 12 cur sisten, slechts 2 werden afgewezen, hetgeen voor Dr. Risselade en de heer van Dalen, die les had den gegeven, een mooi succes was. De heer van Dalen nam bij deze gelegenheid afscheid van de leden, daar hij dit jaar voor het laatst les gegeven heeft. 16 jaar lang heeft de heer van Dalen dit werk geheel belangloos gedaan, wat voor onze gemeente zeer zeker van groot belang is ge weest, daar wij nu beschikken over een flink aantal gediplo meerde E.H.B.O.-ers. Een woord van dank aan genoemde heer is zeker op z'n plaats. BEGRAFENIS JOH. KOEMAN Op de algemene begraafplaats werd Vrijdagmiddag onder grote belangstelling begraven, de heer Joh. Koeman. De overledene was gedurende vele jaren raadslid en ook enige tijd wethouder, terwijl hij voorts secretaris van de ver eniging voor vreemdelingenver keer was, voorzitter van de ge meentelijke instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon en be stuurslid van het Oranjecomité. Aan de groeve sprak burge meester Niele, die de overledene dankte voor het werk, in het publiek belang verricht, als raads lid en wethouder. Namens de V.V.V. dankte hij hem voor de energie, waarmede hij voor deze vereniging bergen werk had verzet. Mr. Spit memoreerde, dat de overledene als voorzitter van Maatschappelijk Hulpbetoon, eer lijk en rechtvaardig werkte, met een open oog voor de vele noden. Van het Oranjecomité, was hij een actief lid, waar men op kon rekenen. Hij heeft zeker niet tevergeefs geleefd. Namens vele vrienden sprak pastoor de Rijk van de oud- katholieke gemeente woorden van dank en troost. Ds. den Oudsten sprak een gebed en een zegenbede. Tot slot dankte de oudste zoon, de heer D. Koeman uit Limmen, voor de belangstelling, tijdens de ziekte en na het overlijden van zijn vader betoond. JAARVERGADERING BRIDGECLUB Zaterdag j.l. werd de jaarver gadering gehouden van de bridge club „Ons Genoegen". Nadat de voorzitter, de heer L. Dekker in zijn openingswoord deed uitkomen, dat de club in ledental het laatste jaar flink was vooruit gegaan, gaf hij het woord aan de secretaris, de heer P. Jonker, tot het lezen van de notulen en het jaarverslag. Deze werden onder dankzeg ging goedgekeurd. De penningmeesteresse Mevr. Honing gaf hierna verslag van het financiëel beheer, wat bij monde van het lid der kascom- missie de heer Jb. Hopman, in prima staat was bevonden. Het volgende punt was het aftreden van een bestuurslid, de secretaris P. Jonker, die niet meer in aanmerking wenste te komen. In diens plaats werd de heer Ab. Blauboer gekozen. De voorzitter meende een woord van dank te moeten spreken aan het adres van de secretaris. Hij heeft zeer veel voor de club gedaan, hij is het zelfs geweest, die deze club in het leven heeft geroepen. De voorzitter meende nu de verga dering te moeten voorstellen om de heer Jonker als ere-lid te be noemen. wat met applaus werd beantwoord. Op Zaterdag 13 Juni zal er weer een open drive worden ge houden. Na nog enkele kleine besprekingen en de rondvraag, werd de vergadering gesloten en ging men nog een paar uurtjes bridgen. P. J. OUDERAVOND O.L. SCHOOL Onder voorzitterschap van de heer Gorter, Hoofd der School, had in de zaal van „De Vergulde Valk" een ouderavond plaats. Na het hartelijk woord van welkom, gaf de heer Stobbe een demonstratie over vrijmoedigheid van het kind in gebaar en gesprek, voorafgegaan door een korte toe lichting. In deze toelichting bracht de heer Stobbe naar voren, dat vrijmoedigheid vooral niet ver ward moet worden met brutaliteit. Ja, het komt zelfs voor dat de brutaalsten niet te bewegen zijn DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg. Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te BergenDe Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4,40 per jaar f 1,10 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,20 Vraag en Aanbod 12 ct per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct m.m. Familie-advertenties 15 ct p. m.m. MET OF ZONDER. RECEPT, fN DE „RUSTENDE JRGEK." VINSV.hm.

De Duinstreek | 1953 | | pagina 1