iKIeelMad §i 99 GEMEENTERAADSVERKIEZING RAADSVERGADERING u.v.v BERGEN SCHOORL WW IrVnnfWPr VRIJDAG 29 MEI 1953 30e JAARGANG No. 21 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a.d. Hoef Klaverjasclub „HET WAPEN VAN BERGEN" Op 20 Mei j.l. werd op initia tief van bovengenoemde club een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld, met de Troefjagers uit Alkmaar. De voorzitter C. Jol opende met een hartelijk welkom, hierbij er op wijzende, dat deze wedstrijd het karakter zal dragen van een vriendschappelijke wed strijd. Alkmaar kwam met 15 man op bezoek. Er werden enkele leden van onze club aan Alkmaar toegevoegd, daar er aan 12 tafels gespeeld werd. Door de leden waren prij zen beschikbaar gesteld, zowel voor koppelprijzen, als voor de verloting, die gehouden werd ten bate van de reiskas. Het bleek dat het koppel Ho- venier-Capel de eerste prijs had gewonnen met ruim 6000 punten. De tweede prijs Mevr. Hoebe en de heer Smilders met ongeveer 5500 punten. De derde prijs door J. Schaper en H. Schotten met ruim 5300 punten. De vierde prijs door R. Vondel en L. Jager met circa 5300 punten. De vijfde prijs door A. Tuinman en F. de Vos mer ruim 5100 punten. Bij de vriendschappelijke wedstrijd tussen de Troefjagers en onze club, QtOOt bleek, dat Alkmaar de sterkste was met ruim 37000 punten, ter wijl Bergen er 35000 had. De lauwertak, die beschikbaar was gesteld door de heer Campen- hout te Bergen en P. Goudsblom te Alkmaar ging naar Alkmaar. Gedurende de match werden door Van Campenhout verschei dene consumpties beschikbaar ge steld, voor een willekeurige keuze van roem, driekaart of iets der gelijks. Het was een zeer gezellige avond, en na afloop der drie gespeelde partijen kon de voor zitter de gelukkige prijswinnaars complimenteren. Ook de voor zitter van de Troefjagers kon met dank voor de gezellige mede werking de lauwertak in ontvangst nemen. Onze club werd uitgenodigd om op 29 Augustus met dezelfde vriendschappelijke bedoelingen mee te spelen in een vierkamp. Bij de uitreiking van de prijzen der verloting waren de lachsalvo's niet van de lucht, en ging er menig keer een luid applaus op. De verloting bracht f 30.- op. P. ZWEED EEN GROOT SUCCES IN DE BLAUWE WEEK Dank zij het werken van de leden van de N.V., enkele niet-leden en 'n groep flinke oudere leden van de K.J.V.O. is de collecte voor de drankbestrijding een groot succes gewordende collecte bracht ruim honderd gulden meer op dan het vorig jaar! Door de inwoners van Bergen werd ruim f 720,- geofferd. Het Blauwe Werkcomité betuigt hier bij zijn hartelijke dank voor de vele medewerking, die is verkregen. Het kledingdépot, waarvoor de gemeente Maesdammerhof, Hof- laan 25 in gebruik gaf is 20 Mei j.l. gesloten. De kledingverstrekking aan ge- ëvacueerden uit het rampgebied, de gerepatrieerden en de burger bevolking is ten einde. Het is ondoenlijk een ieder te bedanken die hieraan mede werkte, volstaan moge worden met aan allen hartgrondige dank te be tuigen voor de zo spontaan ver leende hulp. De verkiezing is ook te Bergen weer achter de rug. Reeds enkele uren na het sluiten van de stem bus werd bekend, wie in de ko mende vijf jaren de gemeente belangen zullen hebben te be hartigen. Grote veranderingen bracht deze verkiezing niet in de samenstelling van de Raad. Een verrassing was de verkiezing van Mevr. Broekman geb. Vries man. Na vele jaren zal eindelijk •weer eens 'n vrouw de gemeente lijke huishouding mee helpen be sturen. Van het door het Midden- blok en V.V.D. overeengekomen Voorkeurstelsel bij de gemeente raadsverkiezingen werd de heer Jb. Swaag die zoveel jaren de gemeente had gediend, de dupe. De C.P.N. zal niet in de Raad terugkeren. De nieuwe groepering Gemeente Belangen behaalde één zetel. Lijstaanvoerder was hier de heer J. Broersma. Bij de K.V.P. zal de heer F. L. Driessen zijn zetel moeten ruimen voor de heer N. Bos en bij de P.v.d.A. zal de hr C. Brak plaats moeten maken voor de heer M. de Beurs. Van de 4825 uitgebrachte stem men bleken er 82 van onwaarde, zodat het aantal geldige stemmen 4743 bedroeg (in 1949 was dit 4254). De kiesdeler was 364 u/13. De volledige uitslag was als volgt Lijst IK. V.P. Borst P.J. 1631, C.W.Ellis 20, J. A. Ranzijn 19, N. Bos 8, J. J. Wittebrood 15, J. P. L. Woldendorp 14, J. N. de Koning 5, N. Stam 3, F. L. Driessen 10, A. J. Groot 1, L. C. v.d. Pluim 1, H. F. Bosch 3, Totaal 1730. In '49 bedroeg dit 1658. Aan tal zetels 5. Gekozen de heren P. J. Borst, C. W. Ellis, J. A. Ranzijn, N. Bos en J. J. Wittebrood. Lijst II P.v.d.A. L. den Das 1068, J. Hemelrijk 89, M. de Beurs 42, A. Maasen 24, N. F. A. de Graan 5, W. J. Ploeger 0, C. Brak 15, Polak geb. Alexander 10, P. Vis 0, K. L. de Ronde 1, F. Jonker 3, D. P. Arkenbout 2, S. Graftdijk 2. Totaal 1261. In 1949 was het 1237. Aantal zetels 4. Gekozen de heren L. den Das, J. Hemelrijk, M. de Beurs en A. Maasen. Lijst III. Middenblok en V.V.D. E. J. van ReesVellinga 406, Jb. Swaag 138, E. P. Broekman- geb. Vriesman 210, Mej. J. Kreb 43, C. P. Eecen 25, P. H. Hajo- nides van der Meulen 27, E. H. E. Klein 14, C. W. Vermeys 7, P. Kluitman 9 en G. Franzen 2. Totaal 881. Vorige gemeente raadsverkiezing 731. Aantal zetels 2. Gekozen de heer Rees Vellinga en Mevr. Mr. E. J. Broekman- Vriesman. Lijst IV. C.P.N. M. C. Belt 96, W. H. van Hattum 6, A. Bouma 3 en P. Zweed 3. Totaal 108. Bij de in 1949 gehouden verkiezing 272. Onvoldoende stemmen om voor een zetel in aanmerking te komen. Lijst V. Prot. Chr. 5. D. Sluis 332, P. Algra 21. K. Folgers 3, W. W. v. Rennes 4, P. Houter 2, E. T. H. Munk 9 en A. Samplonius 2. Totaal 373 stemmen. Bij vorige gemeente raadsverkiezing 356. 1 Zetel. Ge kozen de heer S. D. Sluis. Lijst VI. Gemeentebelangen J. Broersma 363, Mevr. E. M. N. Verwer-v. Reijsen 25, C. Peetoom 1 en H. Bruin 1. Totaal 390 stemmen. 1 Zetel. Gekozen de heer J. Broersma. MET DE K.J.V.O. NAAR HET VOGELEILAND Zes en dertig leden van de K.J.V.O. hebben drie dagen lang genoten van zon en zee, vogels en planten. Vier excursies naar de broedgebieden De Bol, De Geul, Dijkmanshuizen en De Westerduinen werden gemaakt, waarbij kluten en tureluurs, zilver meeuwen, paapjes, kneutjes, kie kendief, sterns, enz. werden be wonderd. Het eiland werd in alle richtingen doorkruist en telkens ontmoetten de drie groepen elkaar weer in de gezellige jeugdherberg „Panorama", 's Avonds vermaak ten de jongeren zich in de bosjes van De Doolhof. Opgetogen kwamen de deelnemers bruinge brand terug. DE U.L.O. OP REIS De traditie wil, dat de hoogste klas van de Openbare U.L.O. onder leiding van de heer Schuil vier dagen op reis gaat naar Friesland. Op de tocht door het Gaasterland worden de kliffen bezocht en een bezoek gebracht aan het vogelparadijsje, De Mok- kenbank. Tweebladig dalkruid en Salomonszegel worden opgespeurd en op de zeiltochten over de Friese meren komen sternkolonies en kapmeeuwen aan de beurt om bezocht te worden. Gaasterland is in deze tijd op zijn mooist en het Friese land met zon en golven is het waard om bekeken te worden. KAPCONCOURS Op het Internationale Kap- concours Herenkappen, gehouden te Rotterdam op 18 Mei j.l. be haalde de hr L. Henneman een buitengewoon resultaat. Bij een deelname van meer dan 100 prominente Fransen, Duit sers, Belgen en Hollanders be reikte L. Henneman een prachtige 6e plaats en werd beloond met een fraai diploma. Ga zo voort, en Bergen krijgt in de kapcon- coursen een goede naam. Een proficiat is hier zeker op zijn plaats. HET VERKEER MET DE PINKSTERDAGEN le Pinksterdag 24 Mei, van 3 uur tot 6 uur n.m„ richting Bergen aan ZeeBergen. Auto's 755 Motorfietsen215 Bromfietsen 106 Fietsen2350 Autobussen 20 Samen 3446 stuks Per minuut 19 stuks. 2e Pinksterdag 25 Mei, van 3 uur tot 6 uur n.m., richting SchoorlBergen. Auto's745 Motorfietsen 316 Bromfietsen 207 Fietsen4017 Autobussen 10 Samen 5295 stuks Ruim 29 stuks per minuut. PINKSTEREN 1953 Men kan de Pinksterdagen die achter ons liggen vanuit verschil lende gezichtspunten bezien. Daar is allereerst Pinksteren het feest van de Heilige Geest. Het ligt echter niet binnen het bestek van dit stukje, en het is daarenboven een te machtig onderwerp voor onze onbedreven pen, om hier dieper op in te gaan. Daar dit echter het eigenlijke fundament is waarop deze feestdagen rusten, mogen wij niet nalaten daarheen te wijzen. Hier echter beschouwen wij deze dagen meer van de materia listische kant. Wij hebben ons van harte verheugd in het schit terende weder dat zulke geweldige drommen bezoekers naar ons mooie dorp heeft gelokt. Al deze mensen hebben hun warme steden en beperkte woonruimten ver laten om te komen genieten in Gods vrije natuur. Zij hebben aan onze neringdoenden een paar goede dagen bezorgd, een ver blijdende inzet van het komende seizoen. Zij hebben hun gevoel van ont spanning gelucht in luidruchtig heid en soms wat vreemde kleding, die de lachlust of verontwaardi ging van sommigen heeft opge wekt. Maar laten wij ons daartoe toch niet laten verleiden, en achter die luidruchtigheid en buitenissig heid de hunkering voelen naar wat vreugde en zorgeloosheid na lange maanden van eentonig werk en een eng begrensde levenssfeer. Wij voor ons genoten deze dagen van de stilte van een af gelegen tuin, een stilte die alleen werd verbroken door het gezang van vogels. Maar langs gesloten ogen zagen wij hen toch voorbij trekken en voelden ons daarbij toch misschien wel een weinig al te hoogvaardig in onze gewilde afzon dering. En evenmin als wij ons te gauw moeten stoten aan allerlei uiterlijke dingen, moeten wij een te schielijk oordeel vellen over het innerlijk. Want het is 'best mogelijk dat er heel wat meer deren dan wij durven denken of geloven, in deze heerlijke zomerse dagen in aanraking gebracht met de hen omringende natuur, tegelijk iets hebben ervaren van de Heilige Geest. SANERING VAN DE MELKHANDEL in de gemeente Schoorl Zoals in een advertentie in ons blad van heden wordt meegedeeld, hebben de melkslijters in deze gemeente besloten een wijkin- deling te gaan invoeren. Dit lang niet eenvoudige probleem heeft heel wat voorbereiding geëist en is o.a. besproken in een verga dering met B. en W., de besturen van de Bond van Plattelands vrouwen en de Kath. Vrouwen bond. Waar dit besluit nogal ingrijpend is, is vooral de mede werking van het publiek zeer noodzakelijk. In gemeenten waar deze wijk- verdeling reeds jaren bestaat is gebleken dat zowel de consument als de melkbezorger ten zeerste met een dergelijke regeling gebaat is. Immers doordat iedere slijter maar één bepaald rayon behoeft te voorzien, is hij in staat eerder en vlugger zijn klanten te be dienen, dat dit vooral ook in de zomer de kwaliteit van de pro ducten ten goede komt is duidelijk; hij krijgt meer tijd zijn materiaal een goede verzorging te geven en hij zal ongetwijfeld zijn uiterste best doen om door een prima behandeling van zijn klanten, trachten ook deze van boter, kaas etc. te mogen voorzien, want de verkoop van deze artikelen door meerdere slijters in één wijk blijft vrij, evenals het betrekken van melkproducten uit winkels. Het ligt in de bedoeling om voor eventuele klachten door de consument een z.g. klachten-com missie samen te stellen. Deze commissie zal nader worden be kend gemaakt. Aangezien ook voor de melk slijters „het seizoen" weer voor de deur staat is het van belang dat iedereen meewerkt om deze plannen goed te laten verlopen en om zodoende een einde te maken aan een langzamerhand niet meer te handhaven wijze van melkbezorging. UITSLAG GEMEENTE RAADSVERKIEZING Lijst I P.v.d.A. Gekozen de heren W. H. P. Pastoor, H. J. Meedendorp, H. Mulder, W. Sevenhuysen. Aantal stemmen 516. Lijst II Schoorls Belang. Gekozen de heren D. Duin Wz., J. v.d. Oort, Mevrouw Jansen- Breevaart, J. de Leeuw. Aantal stemmen 631. Lijst 3 K.V.P. Gekozen de heren N. Kaag, C. Kaandorp, J. C. Schotvanger. Aantal stemmen 504. Lijst 4 Communisten. Gekozen geen. Aantal stemmen 93. Totaal aantal uitgebrachte stem men 1744. Grote gebeurtenissen werpen niet zelden hun schaduw vooruit! Dit bleek ook weer Vrijdagavond 22 Mei j.l. toen, terwille van een verkiezingsbijeenkomst van één onzer politieke partijen, het aan- vangsuur van de Raadsvergade ring dermate vroeg was gesteld, dat wij het toetje van onze door gaans zeer uitgebreide maaltijd moesten laten staan om op tijd aanwezig te zijn. Burgemeester Meester Jochems opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. Na de vast stelling van de notulen der vorige vergadering kwamen de ingekomen stukken en mededelingen aan de beurt. De ingekomen stukken „a" tot en met „h" inhoudende Goedkeuring van Ged. Staten van een uitgaaf van f 2000,— t.b.v. het Gasbedrijf, van de vastgestelde wijziging van de Politieverorde ning ter regeling van de activi teit van de heren afvalophalers, processenverbaal van Kasopname bij het Gem. Gasbedrijf, bij de Gemeente-ontvanger, bij de leges en voorschotkas ter secretarie, bij het Gem. Woning en Bouwbedrijf en bij het Bureau Gemeentewer ken, werden alle voor kennis geving aangenomen. Daarop betraden nog twee raadsleden de zaal, die klaar blijkelijk hun toetje niet hadden laten staan. Zij namen hun zetels in en hun, naar wij hopen, schuldbewuste gemoederen werden door de Voorzitter gerust gesteld met de mededeling dat zij nog niet veel hadden verzuimd, daar alleen de notulen en een paar hamerstukjes waren afgedaan. Een verzoek van het Wit-Gele Kruis tot verlenging van een subsidie werd wegens het telaat indienen niet ingewilligd. Ook voor de inwilliging van het verzoek van de afdeling N.-Holland van de Nederlandse Gemeenten tot mede werking van de tot stand koming van een ziekenkostenregeling voor het Gemeentepersoneel, vond het Gemeentebestuur voorhands geen rede. Het Beroepschrift van de Stichting „De Hazelaar" om het woonhuis Omloop 7 te verbouwen tot Staflokaal vond evenmin ge nade in de ogen van de Raad. Alles bij elkaar dus een negatief resultaat voor de wensen der diverse verzoekers. Vervolgens kwamen de agenda punten 3, 4, 5, 6, 7 en 8 ter sprake. Garantieverlening Burg. Peeckstichtingverbetering bocht Duinweg, daartoe aankoop grond van de heer Iliohan voor f 1, per M2; bevaarbaarmaking Dam- sloot door gedeeltelijke uitdieping (f 1000,verlenging Ziekte kostenregeling gemeentepersoneel; vaststelling 4e suppletoire begro ting dienst 1953 en vaststelling 5e suppletoire begroting 1953. Deze zeer beknopte opsomming van onderwerpen haalt nog niet bij de kortheid en de snelheid waarmede de Raad tot accoord- bevinding ervan overging. Het was een echte sneltreinvaart waarmede dit alles werd behan deld, en zonder twijfel zou met dezelfde vaart de sluiting zijn bereikt indien niet de hr Blanken- stijn, die als oud-Stationchef met sneltreinen weet om te gaan, fluks het signaal op oranje had gezet en daarmede de trein knersend deed stoppen bij zijn geliefde halteplaats „de Rondvraag". En heus niet zonder reden werd daaraan de nodige aandacht be steed. Wij werden verheugd met de belofte dat alle brandnetels op vakkundige wijze zullen worden vernietigd, dat de gasprijs niet zal worden verhoogd, dat het beroemde „vijvertje" onder han den zal worden genomen, o.a. ter geruststelling van Mevr. Jansen die, bij een bezoek ter plaatse haar hart had vastgehouden voor jeugdige deugnieten die zich in deze modderpoel vermaakten. Een zeer ernstige grief werd geuit tegen de z.g. plaatselijke sterritten zoals die van de R.A.C. West van j.l. Zondag, waarbij aan de wegen grote schade werd toegebracht. Een ernstig protest tegen deze handelwijze, die, terwille van eigen plezier het goed van anderen bederft zou zeker op zijn plaats zijn, en naar wij hebben begrepen zal dit dan ook van hogerhand plaats vinden. Afgezien van de materiele schade wordt bovendien nog geestelijke schade toegebracht aan de min of meer oudere van dagen die een wandelingetje maken op de rustige achterweggetjes die door deze „Heren in het Verkeer" voor hun uitspattingen worden uitgezocht, om nog maar te zwij gen van de verstoring van de zoete dromen waarin het jonge geslacht verkeert, hand in hand wandelende in groepjes van twee, bij de nadering van deze naar de volgende contróle-post jakkerende maniakken. Ook de parkeerplaats werd nog eens onder de aandacht gebracht. Hoe nuttig en nodig deze open bare autostalling ook moge zijn, men kwam tot de conclusie dat de tegenwoordige toestand niet zó wanhopig was dat een uitstel tot later, vooral ook met het oog op andere nodige zaken, niet ge rechtvaardigd zo zijn. Nadat er nog enige woorden- waren gewijd aan de restauratie van de Raadszaal, deed de heer Blankenstein nogmaals een man moedige poging om een extra subsidie voor de reclametocht van de V.V.V. los te krijgen. Hij kreeg- daarop van B. en W. een antwoord, dat toch nog wel een vonkje van hoop in zijn borst moet hebben achtergelaten. Het is waarschijnlijk te wijten aan de enigszins nerveuze haast die deze vergadering kenmerkte met het oog op bovengenoemde bijeen komst, dat wij iets hebben gemist. Dat iets is n.l. het tot uiting brengen van het feit, dat misschien deze Raad in zijn tegenwoordige samenstelling, voor het laatst bij elkaar is geweest. Het is ook nog mogelijk dat dit in comité heeft plaats gehad, en het als een in terne aangelegenheid is beschouwd. Hoe het zij, indien gij deze regels onder de ogen krijgt, hebben al deze raadsleden als ware „Da niels" in de „leeuwenkuil van de Schoorlse kiezers" vertoefd, en weet gij of zij deze levend hebben verlaten. Als onpartijdig Duinstreekver slaggever en niet zeer belust zijnde op mensenvlees, hopen wij hen allen weer in de nieuwe Raad te mogen begroeten. TE WATERLATING van de coaster „Solent" Zaterdag 23 Mei werd onder grote belangstelling op de scheeps werf van Gebr. Coops te Hooge- zand met goed gevolg te water gelaten de coaster „Solent", ge bouwd voor rekening van onze plaatsgenoot de heer G. Schoorl te Schoorldam. De doopplechtigheid werd ver richt door de echtgenote van de hr Schoorl. Het schip is 400 ton groot. Dit is het eerste zee schip dat voor een inwoner van Schoorl te water werd gelaten. De officiële proefvaart zal onge veer half Juli te Delfzijl plaats vinden. Wij wensen de heer Schoorl veel succes met zijn nieuwe schip. BENOEMD Benoemd tot adjunct-directeur aan het C.M.C.-bedrijf te Assen delft, de heer S. F. Akkerman, thans directeur aan de Coöp. Zuivelfabriek „De Goede Ver wachting" te Groet. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg. Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te BergenDe Haan's Boekhandel, Staticnsstr. Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4,40 per jaar f 1,10 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,20 Vraag en Aanbod 12 ct per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct m.m. Familie-advertenties 15 ct p. m.m. ZONDAG 31 MEI a.s. B.S.V.-terrein Kerkedijk Aanvang 10 uur Zondag 31 Mei BERGEN Dr. POOT. Telefoon 2423 SCHOORL-KOBDIJK H. J. PIERS, Tel. K 2201-202

De Duinstreek | 1953 | | pagina 1