Itleektkd ft ft BERGEN DE NESTOR ONDER BERGENSE KUNSTENAARS EXPOSEERT SCHOORL VRIJDAG 19 JUNI 1953 30e JAARGANG No. 24 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a.d. Hoef KINDEREN UIT ST. ANNALAND (THOLEN) TE BERGEN De eerste week van het door de beide openbare lagere scholen georganiseerde onthaal van de kinderen uit de rampgebieden is in alle opzichten een volledig succes geworden. In het kader van het adoptie plan van de Noordhollandse ge meenten uit deze omgeving kwam hier op 8 Juni een 50-tal kinderen met 6 geleiders uit St. Annaland (Tholen). In de school aan het Spaanse pad werd het gezelschap opgewacht door pleegouders en namens het gemeentebestuur door Burg. Huygens verwelkomd. Samen met de leerlingen van de vijfde klas der Van Reenen- school werd daarna een voor beide partijen onvergetelijke week doorgebracht in de aan natuur schoon zo rijke omgeving van ons dorp. Er werden tochten ge maakt naar Egmond, waar de Van Speyck-vuurtoren werd be klommen, naar de Alkmaarse kaasmarkt en naar de Staatsbossen. Een bezoek werd gebracht aan het Pompstation van de Provin ciale Waterleiding, waar dank zij de kundige explicatie veel ge leerd werd, en verder aan het museum en andere bezienswaardig heden te Bergen. Een hoogtepunt vormde de dagtrip naar Amster dam, waar een bezoek gebracht werd aan het Koninklijk Paleis, de Nieuwe Kerk en Schiphol, waarna de sluiswerken van IJmui- den werden bezichtigd met als pakkend slot het Natuurbad Velserend. En dan mogen we niet vergeten melding te maken van de geslaagde sportmiddag, bij welke gelegenheid de Zeeuwen hun gastheren in het voetbalspel met 4-2 de baas bleven. Gelukkig voor de eer van Bergen namen onze „dames" revanche door met slagbal de St. Annalandertjes met 19-5 te slaan. Het was zeker een goede ge dachte van de leiding om aan het eind van de week een Bonte Avond te organiseren, waar kin deren en pleegouders genoten hebben van een afwisselend pro gramma, voor een deel door de kinderen zelf verzorgd. Zeeuwse en Bergense kinderen zaten ge zellig door elkaar en uit alles bleek, dat er 'n uitstekende har monie heerste. Er zijn vriend schapsbanden gesloten, die onge twijfeld nog lang in stand zullen blijven. Natuurlijk werden de speciaal voor deze gelegenheid gemaakte liedjes, waaronder de schoolreisjepotpourri uit volle borst gezongen. De voorzitter van de Oudercommissie bracht in zijn kwaliteit van professor Remidol jong en oud in vervoering met zijn goocheltoeren. Diep onder de indruk waren allen toen het hoofd der school van St. Annaland allen dankte voor de wijze, waarop men er in Bergen in geslaagd was de kinderen, die zoveel narigheid hadden meegemaakt, in een vol komen andere sfeer te brengen. Nadat Wethouder Den Das nog hartelijke woorden namens het gemeentebestuur had gesproken, bracht het hoofd der Van Reenen- school in zijn slotwoord dank aan de heer Lambeck en zijn staf voor de uitstekende leiding en verder aan allen, die aan het wel slagen van deze week hadden meegewerkt. Maandagmorgen om zeven uur werd door een opgetogen en dank baar gezelschap de thuisreis naar St. Annaland aanvaard. ZONDAGSDIENST ARTSEN In de Kunstzaal van „De Rustende Jager" werden deze weekschilderijen, tekeningen, aqau- rellen en grafiek tentoongesteld van de thans 85-jarige kunste naar J. M. Graadt van Roggen. De tentoonstelling werd met een enkel woord ingeleid door Mr Reurt Vos uit Groningen. Spreker erkende geen deskundige te zijn, maar hoopte dat zijn warme vriendschap en bewondering voor de kunstenaar zouden vergoeden waar hij aan deskundigheid te kort schoot. Hij herinnerde aan de tijd van zijn bezoek aan de Berkenhoeve, een vijftig jaar ge leden door de thans 85-jarige gebouwd te Bergen. Toen waren de vriendschapsbanden gelegd en zijn bewondering ontstaan. De wandelingen met de kunstenaar waren voor hem als 't ware lessen in het schilderen geweest. De grote betekenis van Graadt van Roggen als etser en schilder, aldus spreker, zijn al vaak in het licht gesteld. Ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag heeft Mina van Regteren Altena dit nog gedaan in een boekske, dat Mr Reurt Vos ter lezing aan beval. Spreker zei persoonlijk het meest getroffen te zijn door de vele etsen. Ook zijn houtsneden hadden zijn bewondering en dan zijn blanke potloodschetsen, waar met een minimum van middelen een maximum is uitgedrukt. Het leven heeft, aldus vervolgde spreker, de kunstenaar veel ont houden (hij werd n.l. op 3-jarige leeftijd nagenoeg doofmaar zijn geest is jong en fris gebleven. Na de opening kregen de vele belangstellenden gelegenheid zelf kennis te maken met werk van deze nestor onder de Bergense kunstenaars. Niet alleen werk uit eigen land, als duinlandschappen enz. maar ook uit anderen landen als Frankrijk en Spanje trok de aandacht. FANCY-FAIR van Tuin- en Oostdorp werd een succes Tuin- en Oostdorp hield dit weekeinde in de met vlaggen en groen tot een feestruimte her schapen garage van het Oranje- Hotel een Fancy-Fair ten bate van het jeugdwerk enz. De heer J. Winkel, voorzitter van de buurtvereniging, heette de vele aanwezigen hartelijk welkom, waaronder zich o.m. bevonden leden van het Gemeentebestuur, V.V.V.-bestuur, bestuur van de Federatie van Muziekverenigingen enz. Hij zette uiteen, wat het doel en streven van de vereniging was, t.w. het geven van gepaste ontspanning aan de leden en hun jeugdige huisgenoten. Voor de jeugd is een speeltuin gesticht en jaarlijks wordt een St. Nicolaas- feest georganiseerd en de kinde ren een reisje aangeboden. Burgemeester Dr Huygens sprak zijn grote bewondering uit voor wat hier in Tuin- en Oostdorp zo al tot stand was gebracht, dank zij het saamhorigheidsgevoel van dit deel. Ook memoreerde hij wat er voor de kinderen van de watersnoodgebieden gedaan was. Met het lossen van het eerste schot in de schiettent van de bazar, opende Dr Huygens tenslotte de Fancy-Fair. Na dit startschot kwam alles in actie. Anchors-Aweigh zorgde onder aanvoering van Mevrouw Constant-Buster voor vrolijke muziek, Nimrods lieten schoten knallen, in de vrolijke keuken ging het vrolijk toe, er werd met ballen en touwtjes en hengels ge manoeuvreerd om een van de vele begerenswaardige prijsjes machtig te worden, kinderen do ken in de grabbelton, anderen zochten de rijk voorziene afdeling handwerken op en bewonderden daar de handigheid en kunstzin van de leden die al dat moois hadden gemaakt. Dat de kas wel voer bij dit drukke gedoe, behoeft geen ver melding. JAN HOOGERVORST- KLEUTERSCHOOL Maandag j.l. hebben de kleu ters van de J. Hoogervorstkleu- terschool van Bergen 'n uitstapje gemaakt naar Schoorl. Met de bussen van de N.HA.D.O. wer den de kinderen, die getooid met papieren mutsen en vlaggetjes in een echte feeststemming verkeer den naar Schoorl gebracht. Daar hebben de kleintjes volop in de speeltuin van „De Rode Leeuw" kunnen genieten en werden ze onthaald op limonade en de nodige snoepjes. Ruim half 5 arriveerden de kinderen weer in Bergen, waar ze in de school nog werden ver rast met een mooie „toeter" en een zak snoep. Vol vreugde en een blijde herinnering aan deze mooie middag gingen de kleuters weer huiswaarts. Al degenen, die dit reisje heb ben mogelijk gemaakt komt een woord van hartelijke dank zeker toe. NIEUW VERMAAKCENTRUM geopend aan de Bergerweg Donderdagavond opende Max Woiski met enkele eenvoudige woorden zijn nieuwe nachtclub „La Cubana", een gelegenheid, waar het uitgaande publiek zich naar hartelust kan vermaken. De Surinaamse Band zette in met het Wilhelmus, hetwelk staande werd aangehoord. Reeds jaren is het café „Rust Wat" een welbekende pleister plaats geweest voor hen, die op weg waren naar Bergen en Schoorl en zich daar met een koele drank verfristen. Midden in de landelijke Berger- meer heeft Max Woiski een ver maakscentrum geopend, dat men tot heden alleen in de grote steden kan aantreffen. Hoewel hij met .zeer veel moeilijkheden te kampen heeft gehad, is nu naast het geheel vernieuwde café „Rust Wat", een in Surinaamse stijl ingerichte ronde zaal gebouwd, met in het midden het podium voor het orkest, waarvoor een mooie, niet te grote vloer, de bezoekers noodt tot het dansen van een rumba, samba, foxtrot, wals e.d. Het gehele gebouw wordt gedragen door ruwe blanke boomstammen, de wanden zijn beschilderd met fluorescerende verf, die na het ontsteken van donkerviolette lampen het geheel een fantastische aanblik geven. Een gedeelte der wanden bestaat uit glas, waardoor men 'n prachtig uitzicht geniet over het mooie polderlandschap, 's avonds ver licht door krachtige schrijnwer- pers, terwijl op warme avonden een terrasje buiten gelegenheid biedt enige verkoeling te zoeken, en 'n gondelvaart door de sloten de aandacht vraagt. De architect J. de Vries en de aannemer J. Terhorst, beiden uit Amsterdam, hebben hier een bouwwerk tot stand gebracht, dat zeker vele belangstellenden zal trekken. Wij wensen Max Woiski veel succes met zijn nieuwe onderne ming, een unicum in deze om geving. „La Cubana" zal tot eind Augustus geopend blijven en zeer waarschijnlijk ook de weekends in September, terwijl „Rust Wat" het gehele jaar open blijft. UITSLAG LOTERIJ ten bate van de Buurtvereniging „Tuin- en Oostdorp" De prijzen vielen op de vol gende nummers: 235 - 278 - 305 - 320 - 353 - 557 606 - 647 - 842 - 890- 926 -931 1013 - 1074 - 1097 - 1132 - 1215 1250 - 1300 - 1301 - 1636 - 1662 1681 - 1773 - 1790 - 1807 - 1835 1934 - 1971 - 1999. De naam van de pop is: Emma. Prijzen en handwerken kunnen worden afgehaald bij: H. W. C. van Sluiters, Leo Gestelweg 6. De Fancy-Fair-Commissie MUZIEK-FESTIVAL Ter gelegenheid van het 55- jarig bestaan van Bergen's Har monie werd Zondag in de Muziek- tuin aan de Hoflaan een muziek festival gehouden, waaraan mede werkten „Bergen's Harmonie", „Onder Ons" van Dirkshorn, „Winkels Harmonie" van Winkel, „Kunst na Arbeid" van Zuid- Scharwoude en „Excelsior" van Noord-Scharwoude, alles onder leiding van de heer D. Visser. Vele belangstellenden hebben deze middag genoten van dit concert. De heer Blankendaal, voorzitter van Bergen's Harmonie, heette allen hartelijk welkom en betoogde, dat de harmonie- en fanfaremuziek, als volksmuziek, een van de mooiste dingen uit de samenleving is. Burgemeester Dr W. Huygens feliciteerde namens het gemeente bestuur Bergen's Harmonie en richtte daarbij in het bijzonder het woord tot de voorzitter, die 51 jaren werkend lid was geweest en nu om gezondheidsredenen moest opgeven. Maar hij blijft zijn corps trouw en onder zijn leiding zal Bergen's Harmonie haar weg verder wel vinden. Verheugend noemde spreker het, dat het jonge element in het corps steeds toeneemt. Bergen's Harmonie opende het concert en speelde de ouverture „Aleste" van Gluck en de Sla vische Rhapsodie no 1 van Frie- deman. Het Fanfare-corps „Onder Ons" bracht de suite „Classique" van Meindert Boekei en de ouver ture „Rossiniana" van Boedijn ten gehore. „Winkels Harmonie" had groot succes met de Spanische Skize van Tuiing. „Kunst na Arbeid" boeide met een vertolking van „Vijf Epigrammen" van Boedijn. „Excelsior" uit Noord- Scharwoude besloot het Festival met een boeiende vertolking van de Rhapsodie „Norvegienne no 3" van Joh. Svendsen en Balletmuziek uit Wilhelm Tell van Rossini. Het publiek gaf steeds weer blijken van grote waardering voor het door de 5 gezelschappen ten gehore gebrachte. TENTOONSTELLING De tentoonstelling van werken (schilderijen en grafiek) van de kunstschilder J. M. Graadt van Roggen, zal ook het weekend van 20/21 Juni nog des middags en des avonds in de Kunstzaal van „De Rustende Jager" te Bergen te bezichtigen zijn. Voor een kleine verbouwing is de zaal van Maandag 22 tot en met Vrijdag 26 Juni a.s. ge sloten. EERSTE PRIJS VOOR DE TAMBOERS De tamboers van Bergen's Harmonie behaalden Zondag tij dens het internationale muziek concours te Koog aan de Zaan een eerste prijs met 102 punten. „DE MOLENKROCHT" verloor promotiewedstrijd Door een in uiterst prettige sfeer gespeelde promotiewedstrijd tegen de Amsterdamse tweede klasser „De Algemene" I, welke De Molenkrocht met 53 ver loor, zijn de Bergenaren voor promotie naar de Overgangsklasse B van de K.N.L.T.B. uitgescha keld. Het Amsterdamse team heeft vooral door de meerdere routine van de dames tegenover de jeug dige aanleg van de Berger meisjes, verdiend gewonnen. Bergen heeft Zondag getoond een „tennis-minded" dorp te zijn. Er bestond een belangstelling voor deze ontmoeting als gold het hier een tournooi voor badgasten, zo als wij dat uit de Augustusmaand kennen. En nu de competitie voor het vierde jaar ten einde is, kunnen wij zeggen, dat deze belangstelling voor een niet gering deel te dan ken is aan hetgeen door M. Lau c.s. op het gebied van de tennissport gepresteerd wordt. Over het verloop van de wed strijd het volgendeDe beide dames-enkelspelen gingen voor De Molenkrocht verloren, terwijl bij de heren het succes aan de kant van Jn. Schmidt en M. Lau was. Laatstgenoemde versloeg in een uitstekende wedstrijd zijn sterke tegenstander door groter vastheid en tactiek. Een maximum aan spanning bracht het eerste gemengd-dubbelspel, waarin voor Bergen winstkans zat, maar welke partij door Mej. van Limburg Stirum en Jn. Schmidt in drie sets verloren werdhet was hun eerste nederlaag in dit seizoen. Mej. Winder heeft in het tweede gemengd-dubbel heel goed gespeeld, doch ook hierin dolf De Molenkrocht het onderspit. Dit was ook het geval met het heren-dubbel na een goede eerste set van Lau en Mosk. Alleen het dames-dubbelspel leverde hierna nog een winstpunt voor De Mo lenkrocht op. De uitslagen: Heren-enkelspel: Jn. Schmidt slaat F. van Drecht: 6-2, 6-4. M. Lau sl. H. Esser: 6-4, 8-6. Dames-enkelspel: Mej. C. van Limburg Stirum verl. van Mevr. Hlousek: 6-4, 2-6, 2-6. Mej. T. Winder verl. van Mevr. Schwei- ger: 3-6, 0-6. Gemengd-dubbelspelMej. C. van Limburg Stirum en Jn. Schmidt verl. van Mevr. Schweiger en H. Reys: 6-4, 3-6, 6-8. Mej. T. Winder en D. Mosk verl. van Mevr. Hlousek en H. Esser: 0-6, 6-4, 0-6. Heren-dubbelspel: M. Lau en D. Mosk verl. van H. Reys en F. van Drecht: 6-1, 4-6, 2-6. Dames-dubbelspel: Mej. C. van Limburg Stirum en Mej. T. Winder sl. Mej. Schweiger en Mej. Opdam: 6-4, 4-6, 6-4. SLOTAVOND Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De slotavond die de Platte landsvrouwen Afd. Schoorl-Groet op Donderdag 11 Juni j.l. bij elkander bracht in de zaal van de heer Nic. Schuyt was wel van bijzondere betekenis. Het eerste gedeelte werd namelijk gevuld met een zogenaamd „exchange program" een ruilprogramma. De Ned. Bond van Plattelandsvrou wen is aangesloten bij de ACW W (Association Country Women of the World) die ruim 5'\2 millioen leden telt en waarbij meer dan 30 landen zijn aangesloten. Dit is dus een zeer belangrijke Bond die door het groot aantal harer leden en de spreiding over zulk een enorm gebied, een be duidende invloed kan uitoefenen op het terrein waarop zij zich wenst te begeven. Eén harer doelstellingen nu is het aankweken van meer begrip van en waar dering voor de vrouwen der ver schillende aangesloten landen. Dit mooie doel wordt o.a. bevorderd door de uitwisseling van ruilpro- gramma's, waarvan de inhoud de speciale eigenaardigheden van een plaats of streek tot uiting brengen. Hoewel de uitvoering van deze plannen nog in een beginstadium verkeert, werd reeds een aardig contact gelegd tussen de plaats Granville in Idaho U.S.A. en ons Schoorl. Het werd bereikt door persoonlijke correspondentie van leden onderling en is door deze avond zeker versterkt. Na een inleiding van Mevr. Heringa, die de betekenis en de waarde van deze ruilprogramma's duidelijk in het licht stelde, zong een koortje Amerikaanse liederen. Howel de dames die deze liederen zongen dit Amerikaans/Engels niet geheel machtig waren, lukte het toch door vernuftig bedachte manier van instuderen een goed resultaat te bereiken. Verder werden lichtbeelden van Granville vertoond en diverse brieven voor gelezen. Een verloting van de met gejuich ontvangen geschenken uit Amerika besloot dit geanimeerde en nuttige deel van de avond. Na de pauze zorgden de leden, zoals dat bij de slotavond gebrui kelijk is, zelf voor een aardig programma van liederen en voor drachten. Al deze prestaties af zonderlijk te bespreken zou ons te ver voeren, maar zij waren allen het aankijken en horen ruim schoots waard en verdienden het hartelijk applaus waarmede zij werden beloond. Voor twee num mers zouden wij een uitzondering willen maken en dat zijn de voor dracht „De plattelandsvrouw" en het slotnummer. In „De plattelandsvrouw" werd op uitstekende wijze de argu menten naar voren gebracht waar mede de vrouwen hun maandelijkse bijeenkomsten tegenover hun echt genoten kunnen rechtvaardigen. Wij waren zeer onder de in druk van deze welbespraakte dame die haar echtvriend wees op het nuttige van deze avonden terwijl zij hem tegelijkertijd eens aan de tand voelde over de wijze waarop hij zijn avonden buitenshuis door bracht. Het slot van het lied was dan ook dat hij het hoofd in de schoot legde en zeide in het ver volg deze uitgangetjes te zullen toejuichen. De auteur van dit tweegesprek is naar wij vernamen niet ver te zoeken, n.l. in Gïoet. Hulde! Het slotstuk verdient 'n aparte vermelding door het keurig geheel van dans en muziek. De bekende menuet van Beethoven werd op charmante wijze gedanst in de daarbij behorende klederdracht en had daarbij zulk een succes dat een herhaling werd verlangd. Het geen hier onder leiding van Mej. Gazan werd bereikt is, gezien de korte tijd van voorbereiding, alles zins te loven. Daarna groepeerden de talrijke aanwezigen zich op en vóór het toneel en werden daar op een foto vereeuwigd. Dit was het einde van een zeer gezellige slotavond van een geslaagd sei zoen dat in September weer met frisse moed zal worden begonnen. DORCAS De tentoonstelling van fraaie handwerken door de leden van „Dorcas" vervaardigd, en die in de consistorie van de Neder lands Hervormde Kerk was te bezichtigen, is weer voorbij. Het was werkelijk de moeite waard deze door nijvere handen ge maakte jurkjes, schortjes, kleden, bewerkt of als kant geklost, en andere aardige snuisterijen, in eigendom te kunnen krijgen door het kopen van een lot, waarvan de opbrengst voor het bekende doel wordt gebruikt. Niet te verwonderen dat deze loten als sneeuw voor de zon verdwenen, zodat velen moesten worden te leurgesteld. Naar wij hopen zul len deze handwerken waaraan de maaksters zoveel zorg hebben besteed in goede handen komen. Wat de opbrengst van de loten betreft behoeven wij daaraan niet te twijfelen! WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water Juni 's morgens 's namiddags 20 10.02 10.30 21 10.59 11.30 22 12.06 12.15 23 12.35 1.06 24 1.28 1.58 25 2.17 2.46 26 2.59 3.29 Laag water Juni 's morgens 's namiddags 20 4.02 4.30 21 4.59 5.30 22 6.06 6.15 23 6.35 7.06 24 7.28 7.58 25 8.17 8.46 26 8.59 9.29 DE DUINSTREEK «f Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4,40 per jaar f 1,10 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,20 Vraag en Aanbod 12 ct per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct m.m. Familie-advertenties 15 ct p. m.m. Zondag 21 juni BERGEN Dokter LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK F. H, RISSELADA, Tel. K 2209-Ï60

De Duinstreek | 1953 | | pagina 1