Bti& stuk Puistjes Handels drukwerk RAADSVERGADERING WEK DE GAL IN UW LEVER OP KOMMER KLEYN „Dl Hudendt Jayec"Deepen Hk. „Dl Óudi SUiyd", att beter Mr. Opt. D.W. PASTOOR EGMOND AAN ZEE BIOSCOOP ONS NIEUWE FEUILLETON FILMNIEUWS. C. Oldenburg GEMEENTE .BERGEN Nh, De Directeur van Gemeentewerken maakt bekend, dat met ingang van MAANDAG 22 JUNI a.s. gedurende het zomerseizoen tweemaal per week huisvuil zal worden opgehaald. De Directeur voornoemd verfrissende Mek°u»g0 De raadszitting op Donderdag 11 Juni onder voorzitterschap van Burgemeester Jochems vond niet plaats in die gezapige sfeer van eensgezindheid die meestal de bijeenkomsten van dit college kenmerkt. De fractie van Schoorls Belang kon zich niet verenigen met enige besluiten die er werden genomen. Na de ingekomen stuk ken en mededelingen werd aan genomen een voorstel van de bouw van 14 woningen aan de Voorweg van hetzelfde type als aan de Laanweg werden gebouwd. De grond hiervoor wordt aan gekocht van de heer v. d. Pol voor f 2,- per M2. Op een des betreffende vraag van de heer Blankenstein werd de toezegging gedaan het geboomte op dit ter rein zoveel mogelijk te sparen met het oog op het natuurschoon. De bestemming van een gedeelte van het bouwvolume voor de bouw van 2 particuliere wonin gen bracht enige moeilijkheden met zich mede. Er waren vier verzoeken ingekomen die in over weging konden worden genomen. Een vijfde verzoek was afkomstig van iemand buiten de gemeente, en kwam dus niet in aanmerking. Bij de 3 resterenden was er één steen des aanstoots, die de ge moederen in beroering bracht. Enige leden waren de mening toegedaan dat deze aanvrager op enigszins slinkse wijze door een vestigingsvergunning inwoner van onze gemeente was geworden. Op deze grond kwam hij niet in aanmerking voor toewijzing van een bouwvoluwe met premie. Hoewel dit van andere zijde werd bestreden was de meerderheid het toch hiermede eens, zodat ook deze aanvrager afviel. De f 2000,voor de restau ratie van de raadszaal werden toegestaan, waarvan zonder twij fel alle toekomstige bruidsparen met genoegen kennis zullen nemen. Voorts werd nog een crediet verleend van f 1000,voor het tewerkstellen van een „hoofd arbeider", die aangesteld kan worden voor passend werk bv. de ordening van het archief. Medegedeeld werd dat de aan besteding van het huis voor Ouden van Dagen op 20 Juni zal plaats vinden en dat de pen- sionprijs in dat huis f 1425,- per jaar zal bedragen. Een beroepsschrift op de be slissing van de Raad ten opzichte van „De Hazelaar" werd niet ontvankelijk verklaard. De begeerde subsidie van f 150,- voor de V.V.V. ter medebekosti- ging van de reclametocht werd niet verleend. Het grote twistpunt was de aanstelling in vaste dienst van de assistent Opzichter. Hier was het de oppositie van de fractie „Schoorls Belang" die belette dat dit besluit, zoals dat gewoonlijk geschiedt, na een vragende rond blik van de Voorzitter en een daarop volgende stilte, met een zachte tik van de hamer tot feit wordt gemaakt. Onmiddelijk ga ven de heren Blankenstein en van Lienen te kennen het niet eens te kunnen zijn met deze vaste aanstelling. Zij hadden een schriftelijk verzoek ingediend om dit punt van de agenda af te voeren en uit te stellen tot de Raad in de nieuwe samenstelling het in behandeling zou kunnen nemen. Zij vroegen dit omdat naar hun mening het Rapport dat daarover door de daartoe benoemde Commissie was uitge bracht, een te korte tijd van voorbereiding zou hebben gehad. Dit werd door de Burgemeester bestreden, die meende dat langer uitstel niet nodig en wenselijk was gezien de overstelpende massa werk waaronder de Opzichter gebukt gaat. Na enig over en weer geargumenteer werd het voorstel in stemming gebracht en tot de vaste aanstelling besloten met 6 tegen 2 stemmen tegen en 1 blanco. De rondvraag bracht niet veel nieuws. Het voornaamste was een klacht van Mevrouw Jansen over de slechte toestand waarin het kerkhof zich bevindt door de overdadige groei van onkruid. „Heel erg" zeide Mevr. Jansen. „Volkomen eens" zeide de Bur gemeester, „Kan er weinig aan doen" zeide wethouder Meden- dorp die zich beriep op de on gunstige weersomstandigheden die voor onkruid uitermate gunstig schijnen te zijn. Zelfs een wet houder moet het dus klaarblijke lijk tegen de natuurkrachten af leggen. Er werd een toezegging gedaan van een hevig offensief tegen deze ongewenste indringer door aanmonstering van hulp krachten. Aldus gerustgesteld! Daarna sluiting. HELPT U DIRECT „DORCAS" TREKKINGSLIJST 1953 V.V.V. ORGANISEERDE PUZZLE - WANDELTOCHT Begunstigd door goed weer organiseerde de V.V.V. Woens dagavond een Puzzle-wandeltocht door Egmond aan Zee, waaraan door een groot aantal gasten werd deelgenomen. De route leidde voornamelijke door het oude ge deelte van het dorp, met zijn vele smalle slopjes en steegjes, tot groot vermaak van de deelnemers, die nu op plekjes kwamen, waar zij nog nimmer geweest waren. De start en finish waren op het Pompplein, dat door medewerking van de gemeente van een extra verlichting was voorzien. De gehele avond heerste er een gezellige drukte, vooral toen de eerste deelnemers terug kwamen en hun belevenissen vertelden tijdens de wandeling, die ongeveer een uur duurde. Niettegenstaande het hoogste aantal strafpunten 895 was, waren er toch twee deel nemers met nul strafpunten. Het comité had bekend gemaakt, dat bij gelijk aantal strafpunten de kortste tijd zou beslissen. De eerste prijs kon dan ook worden toe gekend aan de heer van Bunnin- gen, die de tocht had volbracht in 58 minuten. De tweede prijs werd behaald door Mevr. van Emden, met nul strafpunten in de tijd van 59 minuten. In totaal werden 5 prijzen uitgereikt in elke klasse, want, eerlijkheidshalve lie pen de inwoners van Egmond aan Zee in een aparte klasse, zodat die tegen elkaar kampten om de eerste prijs. Dat er voor de in woners zelfs nog moeilijkheden waren blijkt wel uit het hoogste aantal strafpunten, dat in deze groep behaald werd, n.l. 1567!! Ook hier was één deelneemster met nul strafpunten. Enige verbeteringen in ons dorp Onze Voorstraat krijgt een veel mooier aanzicht als voorheen. Alle bewoners hebben van Ge meentewege nieuwe vuilnisemmers ontvangen tegen betaling van f 1,per jaar. 't Is een keurig gezicht, al die nieuwe emmers in de rij te zien staan. Het oude hek voor de Oud- Katholieke Kerk is weg gehaald, waardoor deze mooie kerk veel beter tot zijn recht komt. VERLOTING V.V.V. B. en W. van Egmond aan Zee hebben hun goedkeuring ver leend bij besluit van 7 April j.l. aan de V.V.V. tot het houden van een verloting ten bate van het grote vuurwerk in Augustus. Daar de hoofdprijs van deze ver loting in dit vuurwerk bekend gemaakt wordt, en er dus voor de gasten van Juni en Juli weinig attractie aan deze verloting zou zijn, heeft de V.V.V. goedkeuring ontvangen om op 29 Juli a.s. uit de verkochte loten een prijs te trekken, ter waarde van f 100, (een waardebon), waarmee gasten hun gemeubileerde kamers bij een lid van de Vereniging kunnen betalen. Inwoners van Egmond aan Zee kunnen deze waardebon naar keuze besteden bij een der zaken in Egmond aan Zee, lid van de V.V.V. Bridge-uitslag „ONS GENOEGEN' 1 Mw. v.d. Linden-A. Gouda 63,5 2 Familie Jansen 60 3 Honing-Verbrugge 60 4 M. Dekker-Stavenuiter 57,5 5 A. Dekker-Goedel 57 6 Jb. Hopman-Jb. Zwaan 54 7 Eng. Hopman-W. Verver 51,5 8 Familie Cohen 47,5 9 E. Dekker-v.d. Linden 45,5 10 P. Dekker-v. Winsum 43,5 B 1 Dames Dekker-Honing 51 2 M. Dekker-Vader 44,5 3 Pannekeet-Smit 43 4 Mw. Dekker-Bas 42,5 5 Dames Italie-Holberstad 41,5 6 Fam. Kraneburg 39,5 7 Dames Corslever-v.d. Grijp 37 8 Mashot-Nelis 37 1 P. Jonker-Moorrees 27,5 2 Dames Bas-Dekker 27 3 Glas-v.d. Veen 25,5 4 Stiemer-Stikvoort 25 5 Mw. Blauboer- Ab Blauboer 23 6 Dames Dekker-v. Winsum 20,5 7 Dames Pannekeet-Smit 19,5 Zaterdagavond 13 Juni werd een open bridge-avond gehouden, waaraan vele gasten en bridgers uit de omtrek hebben deelgenomen. Er werd in vier lijnen gespeeld, zodat vele bridgers met 'n prijsje huiswaarts keerden. Na afloop werd nog een gezellig dansje gehouden. Badgasten kunnen alle Woens dagen, 8 uur, komen bridgen in café „De Klok". Dr. RITTER INTERVIEWT: de uiiuUidec itan het Uwc&pel Wie is Kommer Kleyn? Wij vonden in de zestigste verjaardig van de bekende radio regisseur Kommer Kleyn aanlei ding onze lezers iets te vertellen over allerlei problemen, die met het hoorspel samenhangen, maar wij willen ons artikel besluiten met een korte kenschetsing van de jeugdige zestigjarige. Eer Kommer Kleyn het radio hoorspel als levensroeping koos, had hij een lange en eervolle toneelloopbaan achter de rug. Deze Dordtse jongen werd opge merkt door Top Naeff, die hem ried naar de toneelschool te gaan, waar hij zich ontwikkelde onder de leiding van grote figuren als Jan C. de Vos Sr., Titia v. Looy van Gelder en Jan Musch. Hij kwam als piepjong acteur bij de „Haghespelers", het gezelschap van Eduard Verkade. Behoudens enkele tussenpozen, waarin hij werkte bij het Rotter damse T oneelgezelschap (Dir. P. D. v. Eysden) en bij het Hollands Toneel (Dir. Louis de Vries) is Verkade steeds zijn directeur ge weest. Hij heeft aan belangrijke toneelrollen nieuw leven geschon ken. Zo de Don Carlos van Schiller-Laertes in Hamlet, de schilder in „De Duivel" van Molnar, Kapelaan de Stogumber in Shaws „St. Joan" en vele anderen. Maar daar kwam het nieuwe instituut van de omroep, dat zocht naar een dramatische uitings mogelijkheid. Kommer Kleyn aan vaardde de grote levenswending. Hij trad 1 September 1929 in dienst van de A.V.R.O. en werd een der pioniers van 't hoorspel. Het hoorspel heeft zich ge leidelijk uit de voordracht van verhalende stof ontwikkeld. Kom mer Kleyn begon voor de A.V.R.O met kringen van voordrachten: mythen en legenden; het verhaal in de wereldliteratuur. In het be-' gin was van een hoorspel nog geen sprake. Hetgeen geschiedde bestond uit opvoeringen, die duurden van acht tot elf uur, met een pauze, die werd opgevuld met gramofoon-muziek. Zij wer den een groot succes, maar er ontbrak toch ietshet auditieve (de werking van het geluid). Iedere handeling moest worden verklaard of omschreven, men moest naar een middel zoeken, waardoor de situaties rechtstreeks werden aangeduid. Zo ontstond 't hoorspel, waarin door het vernuftig aanbrengen van geluiden een sfeer werd ge schapen waarbinnen de luisteraar in staat werd gesteld, iets dat hij hoorde om te zetten in iets wat hij zag. Het is de fantasie van de luisteraar, die zich een voor stelling moet vormen. De voor stelling wordt uit de geluids- indrukken opgetoverd. Hoezeer de hr Kommer Kleyn vervuld is van de gedachte van omzetting van geluid in beeld in de geest van de luisteraar als basis van het hoorspel, blijkt wel uit zijn opmerkingen over de televisie. Hij heeft ook bij de televisie al een kleine carrière achter zich. Hij heeft bij Philips, aan ongeveer 5 uitzendingen van televisie medegewerkt. En hij vindt, dat men bij televisie meer denkt aan film dan aan radio. Dat blijkt ook wel uit de wijze van voorbereiding en uitzending. Is bij een radio-uitzending de microfoon hoofdzaak, bij een tele visie-uitzending mag de spelende acteur totaal niet op de microfoon letten. „FANFAN LA TULIPE" „RIGOLETTO" Een bouwer Intussen heeft het hoorspel zich in de periode van Kommer Kleyn's werkzaamheid tot een autonome kunstvorm ontwikkeld. Het bestaat niet meer uitsluitend uit bewerkte toneelstukken, maar werd geleide lijk tot 'n speciaal voor de radio geschreven dramatische literatuur. De figuur van Kommer Kleyn is samengeweven met de ont wikkeling van een der belang rijkste onderdelen van het radio programma. Hij is een der bou wers aan nieuwe levensvormen. Het is een genoegen, met hem samen te werken. Een pittige persoonlijkheid, vol van actie en die zich niet als een dictator be vindt tegenover de mensen, die onder zijn leiding staan, maar die altijd open is voor persoonlijke inzichten, mits deze behoorlijk worden gemotiveerd. Tenslotte: een beminnelijk mens, die door zijn collega's op de handen wordt gedragen. Burgerlijke Stand BERGEN SCHOORL In dit nummer maken wij een aanvang met de publicatie van ons nieuwe feuilleton, getiteld Een verhaal van de watervloed op een Zuidhollands eiland, ge schreven door Henk van Hees- wijk. In dit verhaal worden we verplaatst naar een dorp, waar een boerendochter en een opzichter bij de Waterstaat van elkaar hou den. Doch over de opzichter lopen er rare praatjes op het eiland rond. Men kan het meisje niet begrijpen, dat ze desondanks haar hand en hart aan deze losbol wil schenken. Het jonge paar voert de oude strijd, die tegen het geklets en geroddel, met wisselend succes, tot de bevolking een andere oude strijd opnieuw moet begin nen die tegen het water. De vloed van de le Februari spaart ook dit eiland niet, maar in de rampnacht komen enkele belang hebbenden de waarheid te weten omtrent de praatjes over de op zichter. Hij blijkt onschuldig te zijn. De schuldige verdrinkt, na even te voren zijn wandaad be kend te hebben. Als de oude strijd tegen het water weer in zoverre is gewon nen, dat het eiland droog werd, dan moet men weer beginnen met die andere strijdtegen de klets praatjes. Het jonge paar trekt zich er evenwel niets meer van aan. Als de tranen over het leed ge droogd zullen zijn, gaan ze op nieuw plannen maken voor de toekomst. Het is het aangrijpend verhaal van de watervloed, maar ook van de roddelvloed, welke laatste strijd wel altijd gevoerd zal moeten worden. U zult met belangstelling dit boeiende verhaal lezen, waaruit bovendien ook iets te leren valt. De Redactie. Voorwoord van de schrijver. In dit verhaal zijn een aantal historische gegevens betreffende de watersnood van 1 Febr. 1953 verwerkt. Mede uit het oogpunt van piëteit zijn namen van per sonen en dorpen e.d. geheel ge fingeerd. Men zal dus goed doen geen gevolgtrekkingen te maken, want dit is onmogelijk, omdat het verhaal op zichzelf pure fantasie is. Doch in dit voorwoord gaan mijn gedachten in de eerste plaats uit naar hen, die het leven lieten in de rampnacht en naar hun na bestaanden. Voorts ook naar hen, die in deze dagen van rouw en ramp deden, wat hun hand te doen vond, vaak dagen en nach ten achtereen. Dit verhaal is een eresaluut aan het leger van wer kers en zwoegers, van burgemeester tot arbeider. Moge iets van de saamhorigheid, welke ons volk demonstreerde in de eerste Fe bruaridagen van het jaar 1953, blijven bestaan, om als basis te dienen voor een verdere uitbouw van naastenliefde en gemeen schapszin. Henk van Heeswijk. Bioscoop „De Rustende Jager" te Bergen vertoont in haar pro gramma van de komende filmweek, op Vrijdag-, Zondag-, Dinsdag avond te 8.30 uur een kostelijke satyre op het militarisme ten tijde van Lodewijk XV, n.l. de film „FANFAN LA TULIPE" Deze film getuigt van groot vakmanschap en een zuiver ge voel voor de geestige filmvorm. Verhaal en karakters blijven aan vaardbaar, van wege de mense lijkheid, die overal aanwezig is; ook de echte menselijk zwakheid. Luchtige spotternijen, warmbloe digheid van de hoofdpersoon, geven aan deze film haar bijzon der karakter. Een film, welke dank zij haar Franse originaliteit heel goed genoemd kan worden. Voor 14-jarigen en ouderen zeker de moeite waard. De tweede rolprent van deze week is een film, die gewijd is aan de beroemde zanger Benjamino Gigli. n.l. „EEN NACHT IN PARIJS" Een vrolijke openhartige ge schiedenis, met als tractatie vele liederen van Benjamino Gigli. Een film die eens geeft, wat men zo gaarne in de films zoekt, n.l. vrolijke en zeker op hoog peil staande amusements-waarde. Avondvoorstellingen Zaterdag- Maandag-, Woensdagavond te 8.30 uur en bovendien ook nog Zondagmiddag te 2.30 uur. Toegang alle leeftijden. In het kader van het bijzondere programma krijgen wij deze week op Donderdagavond (25 Juni) te 7 uur en te 9.30 uur Tito Gobbi in „RIGOLETTO" Deze film die reeds meerdere malen met goed succes werd ver toond, behoeft geen verdere aan beveling. De opera „Rigoletto" is bekend en de film brengt haar goed. Slecht twee voorstellingen en wel alleen op Donderdagavond 25 Juni '53 te 7 uur en te 9.30 uur. Bespreekt Uw plaatskaarten vanaf Maandagmorgen 11 12 uur en iedere morgen. Voor uw Drukkerij Ingezonden Mededeling Ingezonden Mededeling U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILi- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Bergen, Hollaan 2, (begin van de Eeuwigelaan bij de ronde bank) TEVENS VOOR Optisch zuivere Zonnebrillen Lotno. Prijsno. 2 Waszak 23 30 Jumpertje 13 37 Skicap 44 44 Kussen 19 47 Ontbijtlaken met v. 2 49 Mandje met zakdoekjes 39 68 Geborduurd kleedje 36 102 Gebreid kleedje 8 107 Gebreid kleedje 18 143 Gebreid pakje 22 163 Overgooiertje 34 167 Kelimkussen 14 201 Lopertje 4 206 Handschoenen 30 211 Wantjes 40 231 Lakenstelletje 10 240 Ontbijtlaken 3 268 Geruit kleedje 12 283 Kleedje 42 307 Kleedje 49 308 Mutsje 48 313 Sportkousjes 41 324 Sokjes 47 326 Slipover 15 344 Tuigje 28 368 Kussen 26 376 Gehaakt kleedje 25 397 Mutsje 46 407 Spensertje met sokjes 29 426 Slobbroek 31 431 Bedkeepje 11 442 Gehaakt kleedje 24 456 Slabbetje 45 473 Kleedje 50 483 Corsage 20 489 Schortje 7 517 Nachtzak 32 520 Babyjasje 21 523 Corsage 43 524 Kussenslopen 6 539 Cassette van zakdoekjes 35 562 Handschoenen 27 614 Kinderjurkje 17 626 Sprei 1 654 Blouse 5 659 Gehaakt kleedje 38 662 Wanten 37 685 Sokken 33 692 Zwart jumpertje 9 700 Linnen kleedje 16 't Getal was 945, geraden door Mevr. Hazebelt Sr. met 920. Ingezonden Mededeling en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart.de ziekte kiemen worden gedood Prijzen afhalen Laanweg 10.. Vrijdag-, Zondag- en Dinsdagavond te 8.30 uur Een kostelijke avonturenfilm 14 jaar Zaterdag-, Maandag- en Woensdagavond te 8.30 uur, Zondagmiddag te 2.30 uur Benjamino Gigli in „EEN NACHT IN PARIJS" Alle leeftijden In het kader van het bijzondere programma Donderdagavond 25 juni te 7 uur en te 9.30 uur Tito Gobbi in (Plaatsbespreken vanaf 22 Juni) van 7 Juni tot 14 Juni 1953 GEBOREN: Johannes Adrianus Wilhel mus, z.v. J. W. M. Kleyssen en A. G. Punt. ONDERTROUWDHendrikus Jacobus Lansen, 26 jaar, te Alkmaar en Gerarda Maria Johanna van de Kamer, 26 jaar. GEHUWDCornelis Ernst Slinger en Thekla Laetitia Bor. OVERLEDENAaltje Oldenburg, wed. van Lodewijk de Liefde, 84 jaar. GEBORENIngeborg, d.v. F. H. Risse- lada en I. Heringa. Petrus Wilhelmus, z.v. P. Wever en C. C. M. Ligthart. Peter Henk, z.v. B. de Boer en L. E. Schinkel. ONDERTROUWD Izak Arnold Kriek- aard, oud 26 jaar, wonende te Dhahran (Saudi-Arabia) en Catharina Cornelia Cornelisse, oud 21 jaar, wonende te Schoorl. GETROUWDCornelis Breed en Pieter- nella van Wieringen.

De Duinstreek | 1953 | | pagina 2