Ueekikd ft 99 li/if. herinnece*i |rir**¥TrlPir VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953 30e JAARGANG No. 33 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a.d. Hoef BERGEN KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN De serie der zomertentoonstel- lingen van het Kunstenaars Cen trum Bergen wordt besloten met een expositie van het werk der veelzijdige familie Koeman. Van 22 Augustus t/m. 4 Sep tember a.s. zal in de Kunstzaal van „De Rustende Jager" te zien zijn: schilderijen, gouaches, teke ningen, plastiek, ontwerpen voor stoffen en kunstnaaldwerk. R. K. DANSSCHOOL „JAC. SMIT". Dit bekende dansinstituut voor katholieke jongelui opent op Zater dag 12 September een nieuwe wintercursus in gebouw St. Jan te Bergen. Gezien de goede naam, welke dit dansinstituut heeft, is het voor leerling en ouders een waarborg voor goed dansonder- wijs in gezellig en beschaafd club verband. Het nieuwste van het congres 1953 San Filippo Neori en van The Imperial Society of Teachers of Dancing te Londen zal de leerlingen dit seizoen ge boden worden. Men leze de advertentie in dit blad. GESLAAGD Voor de onlangs gehouden examens, georganiseerd door het Centraal Bureau voor Stenografie „Groote" en machineschrijven, te Amsterdam, slaagden voor het „Unie diploma" de volgende candidaten: Machineschrijven De dames W. Winkel. Bergen; Gré Bakker, Alkmaar; Kitty Kos ter, Alkmaar; M. Wildeboer, CamperduinH. Peetoom, Heil«o Iet Strooper, Tuitjehorn; Wies Dercksen, OudorpJeanne Koning, Alkmaar; Nettie Oosten, Heiloo; Gerie v. Gelder, OudkarspelGré Jonker, Broek op Langedijk Jopie Bijl, Alkmaar; Gré Schouten, Alk maarMary Jager, AlkmaarOeke Reitsma, OudorpVera Bijvoet, Alkmaar; A. Heymans, Alkmaar; Trees Schuckman, Alkmaar; T. Fahner, Alkmaar; Hannie Peters, Alkmaar; Rie Debets, Alkmaar. De heren Koen Slof en Dries Kemp, beiden te Alkmaar. Stenografie Ned., 130 lettergr. De dames Hanneke Zwaan, Bergen aan Zee; Joke Kerstens, Alkmaar; M. Wildeboer, Camper duin; H. Uhlrich, Alkmaar; H. Kooistra, Bergen; Tr. Nieuwen- dijk, Bergen; Tini Vink, Alkmaar; Jeanette Kaal, Alkmaar; Annie Glas, Broek op Langedijk; Nel Min, Bergen; Jeanie Tiesinga, SlootdorpRie de Waart, Egmond. De heer Cornelis Boon, Broek op Langedijk. Stenografie Duits, 100 lettergr. Mej. Lotte Beenhakker, Aker sloot. Allen zijn opgeleid door het Handelsinstituut Burdorf, Alkmaar. SCHOORL ACH WAREN ALLE BADERS WIJS EN LUISTERDEN ZIJ NAAR RAAD Zondagmiddag begaven zich op het stille strand te Camper duin drie jongelieden, een meisje en twee jongens, vlak bij de pier in zee. De zee is daar zeer ge vaarlijk en alras bevonden het meisje en een der jongens zich in moeilijkheden. Met grote in spanning gelukte het aan het meisje weer vaste voet te krijgen, maar de jongen verkeerde in ernstig gevaar. Gelukkig passeerde een jonge man de heer H. Sikma, die zich onmiddellijk met een reddingslijn in zee begaf. Het gelukte hem door deze moedige daad de dren- deling behouden aan land te brengen. De ouders van de ge redde jongen, F. Smeets geheten, bevinden zich in Indonesië en hadden door dit ongeval bijna de laatste van een drietal zoons ver loren, daar twee ervan verleden jaar zijn gestorven. De heer Sikma voelde zich niet erg wel en begaf zich naar de E.H.B.O.-post waar hij zich on der de goede zorgen van de heer Minkema gelukkig spoedig fit ge noeg voelde om naar zijn woon plaats, Zaandam, te kunnen terug keren. Een woord van warme hulde aan deze jongeman, die gevaar voor zijn leven liep om dat van een medemens te reddenEn moge baders, die de raad van hen die het beter weten, in de wind slaan, toch vooral bedenken, dat zij niet alleen hun eigen leven in de waagschaal stellen, maar ook dat van hen, die door mens lievendheid daartoe gedrongen, pogen hen uit het gevaar te redden. KINDERSPELEN TE SCHOORL De kinderspelen die j.l. Woens dagavond 12 Aug. werden ge houden aan de Burg. Peecklaan te Schoorl werden door een talrijk publiek bijgewoond. Er werd hard gestreden om de prijzen die door een commissie uit de V.V.V. waren uitgeloofd en aan de gelukkige winnaars werden uitgereikt door Mevr. J. C. de Graaf-Pauwels. Vooral het nummer karretjes trekken voor getrouwde kinderen was een oor zaak van grote vreugde voor de toeschouwers Wij laten hier een lijst der prijs winnaars volgen: Jongens 6-8 jaar: 1. Frans Siek- man, 2. Henk van Leeuwen, 3. Rynaud Rijntjes. Jor T»ns9-11 jaar Estafette loop 4 prijswinnaars: Rijn Otten, Gijs Otten, Frits Berg en Hans Groen- horst. Jongens 12-14 jaar, Touwklimmen: 1. Kees Obdam, 2. B. Pieters, 3. A. v.d. Kamer. Meisjes 6-8 jaar, Vlaggetjes ste ken: 1. L. v.d. Kamer, 2. R. Bras penning, 3. E. Willems. Meisjes 9-11 jaar. Estafette loop L. v.d. Berg, A. Both, Cl. Roscker, A. Teelstra. Meisjes 12-14 jaar. Horden lopen met hindernissen: 1. Tineke Ens, 2. Ineke Both, 3. Ria Swagerman. Karretjes trekkenechtpaar Spran- ger, echtpaar Blauwboer, echtpaar Leusden en echtpaar Klaver. WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water 's morgens 's namiddags Aug. 22 23 24 25 26 27 28 Aug. 22 23 24 25 26 27 28 Aug. 29 30 31 Sept. 1 2 3 4 Aug. 29 30 31 Sept. 1 2 3 4 1.26 2.26 3.11 3.56 4.37 5.19 6 02 2.04 2.55 3.41 4.23 5.06 5.47 6.28 Laag water s morgens 's namiddags 7.26 8.04 8.26 8.55 9.11 9.41 9.56 10.23 10.37 11.06 11.19 11.47 12.02 12.28 Hoog water 's morgens 's namiddags 6.46 7.31 8.23 9.28 10.49 12.22 1.01 7.11 7.58 8.51 10.02 11.32 12.14 1.32 Laag water 's morgens 's namiddags 12.46 1.11 1.31 1.58 2.23 2.51 3.28 4.49 6.22 7.01 4.02 5.32 6.14 7.32 BRANDWEER DEMONSTRATIES B. B. Wij hebben U eigenlijk, wat onze persoon aangaat, een pijnlijke bekentenis te doen! De demon stratie, die gehouden werd door de brandweercorpsen uit Schoorl en omliggende gemeenten, op Woensdagavond 12 Aug. j.l. op een terrein te Groet, hebben wij niet in de juiste gemoedsstemming aanschouwd. Wij vonden het geheel nogal onbelangrijk en weinig interessant om naar te kijken. Indien wij niet door omstanders dezelfde mening hadden horen verkondigen, zouden wij deze oppervlakkigheid van ons maar stilletjes hebben ver zwegen, en tot betere inzichten gekomen zijnde, deze hier voor U hebben neergeschreven. Nu deze opinie echter door meerderen werd gedeeld, moeten wij haar toch even nader onder het oog zien. Inderdaad was er wel enige aanleiding toe. De fictieve zuurstoffabriek bestond uit een ton waarin een vuur brandde, dat gemakkelijk met een tuinslang kon worden geblust en waarvoor geen forse waterstralen over lange afstand moeizaam aangevoerd be hoefden te worden, en nadat na een minimum van tijd dit glim wormpje was verdwenen, bleven slechts ogenschijnlijk doelloos in de lucht schietende waterstralen over, die nog het meeste effect bereikten met het natspuiten van enige omstanders, die uit baldadig heid de spuitgasten met graszoden bekogelden, waarop deze niet konden nalaten het in hun handen liggende wapen, de straalpijp, met goed succes te gebruiken, enigs zins tot verontwaardiging van hun commandant de heer Kwinkelen- berg. En daarin had de heer Kwinkelenberg groot gelijk Dez* oefeningen zijn niet zómaar een spelletje om het publiek te ver maken, maar hebben een zeer ernstig en belangrijk doel. En dit is nu juist wat ook tot ons niet duidelijk genoeg was doorgedrongen. Tot dit inzicht kwamen wij pas bij punt 5 van het programma, het onthaal van de deelnemers in De Roode Leeuw te Schoorl. Daar toch kwamen alle corpsen tezamen en bespraken onderling met enthousiasme de opgedane ervaringen. Daar toch sprak burgemeester Jochems een hartelijk woord van dank voor de geleverde prestaties, waaraan toch de nodige opofferingen van moeite en tijd waren voorafge gaan, zijn voldoening eraan toe voegende dat Schoorl nu de eer was tebeurt gevallen als gast vrouw op te treden. Hier sprak de heer A. J. v. Wilgenburg als zijn mening uit dat 80 °/0 van de oefening was geslaagd en spoorde aan de resterende 20 °/0 er met dezelfde opofferingsgezindheid aan toe te voegen. Hij deelde mede dat de groep Heiloo volgens de tijdopname in de kortste tijd zijn taak had vervuld en daarom met de uitgeloofde prijs ging strijken, maar omdat alle anderen even eens zo uitnemend hun best hadden gedaan, bood hij hen nog een extra rondje aan. Daar in die bijeenkomst bleek pas duidelijk de wil om paraat te zijn als onver hoopt deze hulp bij grote rampen of nog erger in oorlogstijd zou nodig blijken. En laat ons daarom oppassen dat wij door de nood zakelijk zwakke nabootsing van de te bestrijden gevaren niet de krachtsinspanning en opofferings gezindheid uit het oog verliezen van hen die zich met ernst voor bereiden in werkelijk hulp te ver lenen! Deze overweging geldt natuurlijk ook voor oefeningen op ander gebied die voor de oplei ding van een werkelijk waardevol B. B. corps nodig zullen blijken! Boekbespreking „STAVENISSE" Wie van de zomer Zeeuwse kinderen uit de getroffen nood- gebieden te gast had, vergete niet, zich gauw de nieuwe uitgave van Uitgeversmij. „West-Friesland" te Hoorn aan te schaffen als blijven de herinnering, want deze „kroniek van een verdronken dorp" is waard, in veler handen, ja in handen van alle Nederlanders te komen. De auteurs, de journalisten Jac. Broersen en Tom Koopman kozen juist Stavenisse voor hun „roman" uit, omdat hun stad Alkmaar dit zwaar geteisterde plaatsje geadopteerd had. Natuur lijk lezen we van de ramp zelf, in een woord vooraf, in een hoofdstuk „Stormvloed" en ook verweven tussen de verdere tekst, maar hoofdzaak van dit boek is toch wel en dat is juist het sympathieke en aantrekkelijke de weergave van „de kleine din gen", schijnbaar onbelangrijke din gen als een schoonschrift van een schooljongen, 'n verdroogd bruids- bouquet, een pop, een ver dronken poesje, een als door een wonder gespaarde bijbel in de „verdronken" kerk. Werelden van menselijkheid gaan voor ons open, door de auteurs zo maar even, sober, zonder sentimentaliteit aan geroerd. Burgemeester Verburg en zijn flinke vrouw (wier beeltenis de serie mooie foto's opent) worden ons beschrevenwe lezen van Poortvliet en zijn burgemeester, enz. enz. Maar leest het zelf, leeft alles mee van Stavenisse en van al die Zeeuwse dorpen (want het boek heet nu wel „Stavenisse", maar het zou om het gebeuren evengoed de naam „Scherpenisse" of „Oude Tonge", enz. kunnen dragen). Geniet met een glimlach van die fijn verhaalde idylle der eeuwig verloofdenleeft mee met wat daar in Zeeland gebeurt: „op bouw". Wat treft is, dat dit boek niet te zwaar de nadruk legt op het luctor (ik worstel) dat we kennen door het nationale foto werk „De Ramp" -maar het vooral verheffend heeft over het tweede gedeelte van de Zeeuwse spreuk, het emergo (ik duik op). Streekgenoten, het is bekend, dat uw jeugdige Zeeuwse gasten vol gens hun volksaard niet zeer spraak zaam waren. Uit dit boek leest ge precies over wat ge graag van hen had willen horen, over „het grote en het kleine". Geen sensatie; de auteurs strekt het tot eer, dat ze „sober" bleven. Ge zult het boek in één ruk uitlezen, wat steeds het beste compliment is voor „een goed geschreven boek". De prijs f3.90 mag geen bezwaar voor aanschaf vormen. Ge krijgt een „mooi uit gegeven boek", waar de uitgever voortreffelijk voor zorgde. ZONDAGSDIENST ARTSEN EGMOND AAN ZEE EEN WEEK VOL ACTIE Een Badgasten - Burgemeester geïnstalleerd Gedurende deze periode, nu Egmond aan Zee voor 100 °/0 bezet is, heeft het bestuur van de V.V.V, geassisteerd door het werk comité, diverse feestelijkheden ge organiseerd, die allen, stuk voor stuk zeer in de smaak vielen. Te beginnen met Maandag, krijgen we eerst de Puzzle-wandel- tocht, waarvoor een record aan tal deelnemers zich aanmeldden, n.l. ruim 200. Om 7 uur n.m. startte de eerste deelnemer, de laatste om kwart over 8. De deel name moest toen worden stopge zet, omdat het voor de puzzle te donker werd. Met groot enthousiasme werd er door Oud-Egmond gedwaald en iedere deelnemer, was er van overtuigd, dat V.V.V. hiermede iets aparts aanbood en de gasten een gezellige avond bezorgde. Het gehele dorp leefde met de puzzle- laars mede, hielp ze vaak op de er aan, dat ons bedrijf wegens vacantie GESLOTEN ZAL ZIJN vanaf Zaterdag 22 Augustus, 12 uur, tot en met Maandag 31 Augustus. „De Duinstreek" zal Vrijdag 28 Aug. dus niet verschijnen. Drukkerij Boekhandel C. OLDENBURG Laanweg 35 Schoorl Telefoon 268 goede, maar even vaak ook op de verkeerde weg. Burgemeester Niele dankte voor de prijsuit reiking de deelnemers voor hun medewerking, want, aldus de Bur gemeester, de V.V.V. kan wel iets organiseren, maar de deel nemers bepalen het al of niet slagen. Dat het in de smaak viel, blijkt wel uit de vele verzoeken, die bij het bestuur binnenkwamen om in deze maand nog zo'n puzzle- wandeltocht in elkaar te zetten. Het bestuur heeft aan dit verzoek voldaan en er wordt reeds aan een nieuwe gewerkt. Dinsdag: Humoristische avond, door en voor de badgasten. Hier bleek, dat onder de gasten vele humoristen zaten, ook dichters, die de lof van Bad-Egmond in diverse toonaarden naar voren brachten. Het glanspunt van deze avond was de installatie van een badgasten-burgemeester. Een co mité uit de gasten vond het nodig, dat Burgemeester Niele assistentie kreeg en had daarvoor bereid ge vonden, de heer Meeuwissen, Burgemeester van Hilvarenbeek. Tot grote hilariteit van de aan wezigen, hing Burgemeester Niele de nieuw benoemde de ambts keten om, die geheel vervaardigd was van Egmondse producten, n.l. een keten van Duinaard appeltjes, schelpen en helm, met daaronder een strik in de Egmondse kleuren. Dat deze baan geen sinecure is, bleek weldra, want de badgasten-burgemeester sloot deze avond, wat anders het werk van de heer Niele was, en er werd een speciaal „badgasten-burge meesters-spreekuur - op - het-strand ingesteld". Woensdagavond was onder leiding van de badgastenburge meester een balavond georgani seerd ita de zaal van „De Ver gulde Valk", die in alle opzichten geslaagd mag heten. Een woord van dank aan de heer de Jager uit Utrecht, zich op deze avond ook zeer verdienstelijk maakte, en de band tussen de gasten onder ling verstevigde. Op Maandag, Dinsdag en Woensdag vonden overdag de strandspelen plaats, waarvoor van de strandexploitanten, de heren Kockx, Groen en Konijn de volle medewerking was verkregen. Het bestuur van de V.V.V. verzocht ons speciaal via de pers de grote dank over te brengen aan ge noemde heren, voor al de voor bereidende werkzaamheden, die zij verrichtten, om een vlotte af werking van de spelen mogelijk te maken. Dat dit wat inhoudt, zal de lezer duidelijk worden, wanneer wij vertellen, dat ruim 400 aan de strandspelen deel namen, zowel groot als klein. Aan volley-bal was ook aandacht be steed, en de gasten toonden hun belangstelling hiervoor door zich met meer dan 40 teams aan te melden. Op een zevental velden werd gespeeld, om de competitie niet te lang te laten duren. Een woord van hulde voor de leiders en scheidsrechters, want die ston den voor een moeilijke taak. Gezien het grote aantal lief hebbers voor de avonden: Door de gasten, voor de gasten, was aan de medewerkers gevraagd, of zij voor degenen, die Dinsdag geen plaats konden krijgen, nog maals wilden optreden. Met het meeste genoegen werd hieraan voldaan, ja er gaven zich nog zo veel op, dat het bestuur de aan melding op de planken te treden moest stopzetten. Op deze avond trad op veel vuldig verzoek de heer de Jager weer op met het drie-benen num mer. Deze avond is ook weer uitstekend geslaagd. Gasten spra ken van een „knal-avond". Het is jammer, dat Egmond aan Zee niet over een grotere zaal beschikt. We kunnen gerust aannemen, dat er op het ogenblik ruim 4000 badgasten in Egmond aan Zee verblijven, dan is het te begrijpen, dat nog vele gasten niet toegelaten konden worden tot een dezer avonden. Zaterdagmiddag zal er op het strand een grote demonstratie worden gegeven in het redden van drenkelingen, doordeEgmond- zeeër Reddingsbrigade. Wij ver namen, dat de reddingsboot „Pre sident Steijn" ook Zaterdagmiddag zal uitvaren, voor zijn oefening. En de plannen voor de volgende week? De 21e zal er ook alweer op veelvuldig verzoek een Puzzle- autotocht worden gehouden, waar voor de inschrijving inmiddels is opengesteld. De week daarop zal de ge vraagde Puzzle-wandeltocht plaats hebben op een nader te bepalen datum. STRANDFEESTEN Maandag 10, Dinsdag 11 en Woensdag 12 Aug. werden de jaarlijkse strandfeesten gehouden. Aan de wedstrijden namen on geveer 400 kinderen deel, van verschillende leeftijden. Er waren wedstrijden voor jongens en meis jes van 315 jaar, bestaande uit Ballenloop, Ballenloop met hin dernis, Hindernisloop, Hardloop wedstrijd met hindernissen, Hin- dernisbaan en Hardlopen. Een harde strijd is gevoerd voor het verkrijgen van de vele mooie prijzen, die daarvoor be schikbaar zijn gesteld. Aan de Volleyball-wedstrijd voor groep A (geoefenden) en groep B (ongeoefenden) namen 38 teams deel. De uitslagen waren als volgt: Geoefenden: le prijs team Berger, 2e pr. team v. Noord. Ongeoefenden: le pr. team Jos Richaers, 2e pr. team de Bruin. Voor de andere spelen, be staande uit Koppensnellen, Kus sengevecht en Aardappeldans met hindernissen hadden zich een vijf tigtal deelnemers(sters) opgegeven. De uitslagen van deze wedstrijden waren als volgt: Koppensnellen Dames Juffr. Neuteboom, A'dam, le pr., Juffr. Wenting, Baarn, 2e pr.. Mevr. de Boer, A'dam, 3e pr. Kussengevecht Heren Jan Klaasen, Nijmegen, le pr., Rob Odijk, A'dam, 2e pr., J. Pan nekeet, Hoogkarspel, 3e pr., Aardappeldans voor paren Echtpaar Salomink, le pr. Juffr. Coeberg, Utrecht en de heer Viëto, A'dam, 2e pr., Mieke Kuit, A'dam en de heer Suurbeek, A'dam 3e pr. Hiermede heeft de V.V.V. zijn gasten weer een paar gezellige dagen bezorgd. DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te BergenDe Haan's Boekhandel, Stationsstr. Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4,40 per jaar f 1,10 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,20 Vraag en Aanbod 12 ct per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct m.m. Familie-advertenties 15 ct p. m.m. Zondag 23 Augustus BERGEN Dr v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL KOEDIJK F. H. RISSELADA. Tel. K 2209-360 Zondag 30 Augustus BERGEN Dr. POOT, Telefoon 2423 SCHOORL-KOEDIJK H. J. PIERS, Tel. K 2201-202

De Duinstreek | 1953 | | pagina 1