URSEM De- Oude Strijd m ROB PITRALON 25 AUTO's ZONDER CHAUFFEUR D. KONING Schoenen de Avoniutiet de thadeuakscUaai dames vraagt PROEFFLACON COUPE GOEDKOPE GR0ENTENHAL ML VELDMAN DE GOEDE Kinderverhaal HANDFrsnRTÏKWFPK Uw adres' Drukkerii c oldenburg LEERT UW EIGEN KLEDING MAKEN! Ven™, Garage Solex - rijwielen NIEUWLAND Breelaan 52 BERGEN Telefoon 2200 PERMANENT Jóap&afofi FEUILLETON: Goede waar voor weinig geld, daar zijn onze klanten op gesteld. tjoud idUt&c <c A* C* Seewald Zn Voor in- en verkoop en verhuur van gehele en gedeeltelijke inboedels VuUMtyloUaal DE B00H MÏ*L Zij gingen verder en eindeiijk zagen zij een grote plas water als een ondergronds meer voor zich. Aan één kant was het water lichter en kon men de vissen zien zwemmen. „Een uitgang!" riep Rob opgewonden uit. Dichterbij gekomen tuurden zij in het water en keken in de om trek van een tunnelgat. „Wanneer we er door heen kunnen zwemmen, zijn we tenminste buiten, maar durf je het aan", vroeg Rob. Ans stond al gereed om te duiken en door de lichte rots opening te zwemmen. De donkere grot maakte haar beangst. Rob gaf een teken en samen doken zij voorover in het water. Zij schoten naar beneden, de tunnel in, Troepen vissen zwom men voor hen uit. Zwemmend met open ogen, zagen Rob en Ans het deinende zeewier, de kleurige zee-anemonen en de vissen rond zich. Als de toestand niet zo gevaarlijk was geweest, zouden ze van het avon tuur genoten hebben. Zij zwommen met al hun kracht tegen de vloedstroom in. Komend uit de tunnel zagen zij eindelijk de glans van het daglicht boven zich. „We zijn gered!" riep Rob. in Uw speciaalzaak ie Bergen verkrijgbaar NORMALE VERPAKKING f. 1,25 - f.1,85 - f. 2,95 limHL/L.L/OLrKUI\ VV LKR Laanweg 35 - Schoorl - Telefoon 268 Nieuwe Bergerweg 41, Bergen - Dir. Mevr. E. de Graaff-Muller Snelcursussen „Tekenen - Knippen - Naaien" en opleiding tot Costumière, Coupeuse en Lerares Ochtend-, middag-, en avondlessen - Aanname leerlingen dagelijks. Voor een goede en een natuurlijke TELEFOON 2104 Billijke tarieven Geen groter verrassing uit z'n land dan „De Duinstreek" voor de emigrant Een verhaal van de watervloed op een Zuidhollands eiland, door 8. HENK VAN HEESWIJK. De jongeman floot even door zijn tanden. „Niet gek, in ieder geval iemand, waarop niets te zeggen valt." ,,Ik heb wel eens anders gehoord," antwoordde het meisje vinnig. „Wees voorzichtig met wat je hoort over de mensen, meisje. Ik meen, dat je hierover kunt meepraten, niet?" Heb je de vorige kantoorbediende gekend, die er voor mij werkte?" „Ja, Rina de Vries uit Maaswaard. Wist die soms wat van hem te vertellen?" Joke werd nu onzeker. „Men waarschuwde mij voor Dijkstra. Dat hij zijn handen niet kan thuishouden. Daarom zou dat meisje zijn weggegaan." „Zo, zo. En ondanks ben jij er toch heengegaan?" „Ik wist het pas, toen ik er al een paar dagen werkte," ant woordde Joke verontwaardigd. „Joke, meisje, ik ken Dijkstra en ik kan je wel verzekeren, dat er niets op hem aan te merken is. Wijwij hebben sa men in het verzet gezeten. Hij was hier in de buurt ondergedo ken. Wij hebben samen gewerkt. Een fijne kerel. Ik kan niets anders zeggen. En wat dat geval met Rina betreftje kunt iets wat wit is, zwart noemen, nietwaar? Rina hield van een grapje, Dijkstra is ook geen houten Klaas. Maar er zijn grenzen en die heeft Rina overschreden. Dijkstra heeft haar moeten Ontslaan en uit wraak daarover roddelt zij op het eiland over hem. Je moogt het gerust weten: ik zit wel eens een avondje bij hem thuis. Ik kan me begrijpen dat hij je ten huwelijk vraagt." Klaas had dit alles op een rustige toon uitgesproken. En Joke verwonderde zich hierover. Had ze zich dan vergist in Klaas' gevoelens? Ze verkeerde in de veronderstelling, dat hij ook van haar hield, maar nu begon ze opnieuw te twijfelen. „Maar ik houd niet van hem, Klaas, helemaal niet." „Dat is jammer voor Douwe, meisje." „Douwe?" „Ja, dat is zijn voornaam." „Jamaar, Klaas, ik houd van een anderEindelijk was het hoge woord er uit. En tot grote verwondering van Joke antwoordde Klaas op zijn gewone rustige toon. „Dat weet ik immers, meisje. Daarom schr0k ik ook helemaal niet toen je me vertelde, dat je een aanzoek had gekregen. Ik ben met Joke van Vliet opgegroeid en ik heb samen met je op de schoolbanken gezeten. Ik herinner me, dat ik wel eens je tranen gedroogd heb en dat je je neus gesnoten hebt in mijn zakdoek. Ik ben vaak je raadsman geweest, zo klein als ik was. En ik heb je zo leren kennen. Ik heb me nooit in je vergist, zelfs vorige week niet, die avond in Rotterdam. Maar ik wil niet, dat de mensen ons nu samen zien. Om je naam. En om je vaders naam. Ik weet zeker, dat je thuis grote moeilijkheden zou krijgen, als bekend werd, dat Joke van Vliet uit Idapolder met de beruchte Klaas van der Waal omgang had. We zullen verstandig doen met te wachten, Joke, tot het geklets geluwd is en tot ik genoeg verdien om je een onbezorgd bestaan te verschaffen." „Klaas, dat kan me allemaal niets schelen. Weet je wel, dat je me dagen van onzekerheid hebt gegeven, door je teruggetrok kenheid? Nu weet ik, dat jij ook van me houdt en dan trek ik me van de rest niets meer aan, versta je? Maandag zeg ik mijn betrekking op bij de Bank, want je begrijpt wel, dat mijn po sitie daar nu onhoudbaar is geworden, met alle respect voor de heer Dijkstra. En we wachten niet tot je door je examen bent. In het voorjaar gaan Harm en Greet trouwen; in het voorjaar gaan ook Klaas en Joke trouwen, verstaan? En geef me nu maar eens vlug een zoen, want dat wordt toch wel eens hoog tijd „MeidikVerder kwam hij niet, want het volgende ogenblik nam hij het meisje in zijn armen en drukte een innige zoen op haar lippen. Toen keken ze elkander aan en lachten. „Joke, drommelse meid, je hebt het gewonnen. Ik dacht, dat ik sterk genoeg zou zijn om m'n gevoelens voor me te houden tot volgend jaar zo mer, na het examen. Maar je hebt me overrompeldNee, daar kan ik niet tegen op. Doch over dat trouwen praten we nog wel eens. Je haalt je een berg moeilijkheden op de hals, als het bij je thuis bekend wordt." „Hoor eens hier, beste jongen, dat kan me allemaal niets schelen. En zo'n vaart zal het niet lopen, want ik ben in de eerste plaats meerderjarig en bovendien van niemand afhanke lijk. Dat weet je ook wel. Wat let mij, om ergens een paar kamers te gaan huren?" „Niet doen, Joke. Neem nu eens een goede raad van me aan en houd je mond. Althans voorlopig nog. We kunnen het toch best nog een poosje onder ons houden. Elke dag is winst en over veertien dagen vertrekt zijdie weduwe. Dan zul len de praatjes ook wel ophouden, veronderstel ik. Begin vol gend jaar kunnen we dan wel eens weer zien." Joke dacht even na en antwoordde tenslotte „Best, aan staande man van me, ik zal je je zin geven. Maar ik wil, dat we elkander minstens een paar maal in de week zullen ontmoeten. Desnoods in Rotterdam." „Wel, dat vind ik zelf uitstekend. Laten we dan zeggen, Woensdags en Zaterdags. Maar laten we opstappen, want anders zou je kou vatten, meisje en dan zou ik je een hele poos niet meer zien." Ze greep hem bij de arm. „Zou je dat erg vinden, beste jongen?" Hij draaide haar naar zich toe en boog zich over haar heen. Opnieuw kuste hij het meisje en toen ze zacht vroeg: „Zeg eens, dat je van me houdt, Klaasantwoordde hij op een toon, waarin een wereld van liefde lag: „Meisje van me". Ze fietsten samen terug, tegen de steeds in kracht toenemen de wind in, hand in hand. Na een poosje zei Klaas: „Ik geloof toch, dat het beter is, dat je voorlopig nog bij Dijkstra blijft, Joke. Al was het alleen maar weer om de kletspraatjes. Je moet niet vergeten, dat Rina ook ineens weg was. Als jij nu precies hetzelfde doet, zullen de mensen er wat achter zoeken en dat kon zijn naam wel eens schaden." „Ja, maar Klaas, begrijp je dan niet, hoe delicaat mijn positie daar zal worden, als ik mijn aanzoek moet afwijzen?" „Och nee, meisje, dat is helemaal niet nodig. Hij behoort niet tot het type dat sterft aan een gebroken hart. Kom, kom, hij is nog jong en het eiland zit vol met aardige meisjes, misschien iets minder aardig dan jij, maar hij stelt ook niet zulke hoge eisen als ik zie je?" „Dank je voor het compliment, Klaas. Maar in alle ernst: Ikik durf het hem niet te zeggen „O, dat maak ikwel voor je in orde." „Goed, doe het dan vanavond nog." „Och, waarom die jongen een slechte Zondag te bezorgen? Slechts nieuws komt altijd nog te vroeg. Ik zal Maandagmorgen vroeg even bij hem aangaan. Ik moet toch door Munnikenoord, dus dat treft. En dan zal ik hem eens behoorlijk de huid uit vegen, omdat hij het gewaagd heeft mijn verloofde ten huwelijk te vragen." „Ho, ho, toen was ik je verloofde nog niet, beste jongen." „Nu ja, dat doet niets ter zake. Ik zal hem eerst een pak slaag geven en daarna zal ik hem officieel mededelen, dat me juffrouw Van Vliet tot haar grote spijt laat weten, dat ze zeer vereerd is door zijn verzoek, maar er helaas wegens bijzondere omstandigheden geen gebruik van kan maken." „Och, Klaas, doe niet zo mal. Maar doe je het?" „Wat? Dat pak slaag geven? Wis en waarachtig." „Ach nee, malle jongen, ik bedoel: zeg je het hem op een fatsoenlijke manier?" „Maar dat spreekt toch vanzelf, dom meisje. Ik heb je toch verteld, dat hij een vriend van me is." „Ja, dat is waar ook. Wil je wel geloven, dat ik het beroerd voor hem vind?" „Best te begrijpen, meisje. Weet je wat je doet? je geeft hem een kleingeschenk, als pleister op de wonde. Bijvoorbeeld een vulpen of zo." „Een vulpen? Klaas, weet jij dat dan?" „Wat bedoel je, Joke?" „Och, doe toch niet zo achterlijk. Jij wist dat, van die vulpen. Of heb jij die soms gegeven? Nou snap ik er helemaal niets meer vanWie gaf me nu die vulpen, jij of Dijkstra?" Klaas lachte hartelijk. „Een goeie mop. Vorige week was ik op een avond bij hem en to envroeg hij, of het op het eiland als een belediging beschouwd zou worden, als men een meisje, dat men graag mocht, met Sinterklaas een vulpen zou geven. Ik zeg: Welnee, kerel, dat kun je gerust doen. Maar er nooit bij stilgestaan, dat hij jou, uitgesproken jou, op het oog had. Toen jij me vanavond vertelde, dat hij je ten huwelijk had ge vraagd, wel, toen begreep ik onmiddellijk, wie die vulpen ge kregen had. En, schrijft-ie goed?" „Zeg, wat denk je wel? Ik heb hem teruggegeven „Och, lieve help, ook dat nogIk heb echt met hem te doen „Zo, mijnheer, maar mij liet je een week lang in het on zekereIk had wel aan een gebroken hart kunnen sterven in die tijd Maar Klaas lachte. „Nee, meisje, daar ken ik je te goed voor. Jij hield van me en ik hou van jou. Dat was voldoende. Geen tien vulpennen en twintig Dijkstra's hadden ook maar enige kans bij je gehad HOOFDSTUK 7. Klaas is een geluksvogel. Maandagmorgen vroeg werd er gebeld aan de woning naast de Boerenleenbank in Munnikenoord. Het was nog halfduister en het duurde enige tijd voor er boven een raam opengeschoven werd en een slaperig hoofd naar buiten keek. „Wie is daar?" „Oké, Douwe, ik ben het, Klaas. Doe je tent eens open, want ik heb wat te vertellen." De man uit het raam keek verbaasd en mopperde toen: „Zeg, had je daar geen andere tijd voor uit kunnen zoeken?" „Jawel, maar ik had er nu eens zin in jou vroeg uit je bed te halen. Kom schiet een beetje op, want ik moet ook nog aan het werk vandaag." „Een ogenblik. Even een jas aanschieten." Na een paar minuten werd de deur geopend en Dijkstra zei lachend: „Kom d'r in, zet je hoed af." „Dank je wel. Ga gauw naar binnen, anders vat je nog kou." Klaas volgde Dijkstra op de voet naar een kleine kamer, waar de haard een behaaglijke warmte verspreidde. Het licht werd opgeknipt en beiden vielen in een club neer. „Vertel eens, wat je op je hart hebt," begon Dijkstra, zijn gast een sigaret presenterend, „want het moet wel erg belangrijk zijn, dat je me daarvoor zo onmenselijk vroeg m'n bed uit haalt." Klaas zoog bedaard vuur in de sigaret, rookte even en zei toen op droge toon: „Dat is ook zo. Ik kom je namelijk een pak slaag geven, zie je?" De ander, die ook juist een sigaret wilde aansteken, schrok en liet bijna zijn aansteker vallen. Hij v.eek zijn bezoeker ver wonderd aan en vroeg: „Zeg, kom jij bij geval soms van een bruiloft?" Klaas schudde zijn hoofd, inwendig grinnikend van pret, maar antwoordde op dezelfde toon: „Zo ver is het nog niet, al duurt het misschien niet zo lang meer. Nee, ik ben volkomen nuchter. Kom, schiet een beetje op, want ik heb niet zoveel tijd. Heb je ook bij geval ergens een stok hier, want ik sla niet graag mijn handen stuk." Dijkstra's verwondering steeg bij ieder woord. Hij schudde niet begrijpend zijn hoofd en zei tenslotte: „Wil ik misschien even een dokter voor je bellen?" „Dat kun je alvast wel doen, maar dan is het niet voor mij, maar voor jezelf. Ben je behoorlijk verzekerd?" Opnieuw schudde Dijkstra zijn hoofd en zei. „Als het nu hart je zomer was en midden op de dag, zou ik denken dat je een zonnesteek hebt opgelopen. Mag ik misschien weten, waaraan ik dit pak slaag verdiend heb?" „O ja, natuurlijk. De ergste misdadiger wordt in de gelegen heid gesteld zich te verdedigen, nietwaar? Welnu, de beschuldi ging luidt, dat je mijn verloofde hebt beledigd." „Zo? Ik ben me anders van geen kwaad bewust. Misschien als je haar naam noemt, dat ik me iets zal herinneren?" „O, je kent haar heel goed. Het is namelijk Joke van Vliet. Werkt ze niet op je kantoor?" Nu schrok Dijkstra toch werkelijk. Hij keek de bezoeker on gelovig aan. „Juffrouw Van Vliet," herhaalde hij, „jouw ver loofdenee, dat kan nietHij legde zijn half opge rookte sigaret in het asbakje en bevochtigde zijn lippen. Toen: „Je gelooft me waarschijnlijk niet, als ik zeg, dat ik niet wist, dat juffrouw Van Vliet je verloofde is." Klaas lachte even maar werd onmiddellijk daarna weer ern stig. „Beste kerel, ik geloof je onmiddellijk. En ik kan er nog tot troost aan toevoegen, dat Joke nog niet verloofd was, toen je haar ten huwelijk vroeg, zie je? Als ik vorige week geweten had, dat je met die vulpen Joke op het oog had, dan had ik je meteen deze teleurstelling kunnen besparen. We zijn het name lijk al een poosje eens, zie je? Maar om de bij jou ook bekende oorzaak hielden we het nog geheim. Zaterdag vertelde ze me, dat jij haar ten huwelijk had gevraagd en toennu ja, toen zijn we tot de conclusie gekomen, dat we maar niet meer zo lang moeten wachten. Weliswaar ben jij nog de enige die het weet en dat zul jij voorlopig wel blijven ook. Maar als er niets tussen komt, hopen we toch in het komende voorjaar te trou wen." Dijkstra zat stil voor zich uit te staren en maakte zo een zie lige indruk. Klaas kreeg met hem te doen, drukte zijn sigaret uit en stond op, waarna hij naar Dijkstra toeliep en hem op de schouder klopte. „Kom ouwe jongen, kop op. Je hebt wel eens voor moeilijker dingen gestaan, meen ik. Ik begrijp het best, dat het beroerd voor je is, maar er zijn meer vrouwen in de wereld dan Joke van Vliet." Dijkstra keek even op en lachte. „Sorry, Klaas, ik heb dit niet geweten, anders had ik deze stommiteit nooit uitgehaald. Ik kreeg namelijk de indruk, dat ze me wel een beetje mocht." „Dat doet ze ook, Douwe. Ze acht je hoog als patroon en ik heb geen kwaad woord over je gehoord.' „Weet je, het beroerde is bovendien, dat ik haar nu ook hier kwijt ben. Wat zullen de mensen wel zeggen.' „Maak je daarover maar geen zorgen, want Joke blijft bij je. Ben je mal, ze komt straks weer gewoon als altijd en ze zal haar werk even accuraat doen als voorheen. Jullie praten ver der nergens over en over een paar weken ben je het vergeten. En als je weer eens iemand op het oog hebt, vraag mij dan eerst om advies. Ik ken ze zo ongeveer allemaal op het eiland en er zijn er wel beteren dan Rina." (Wordt vervolgd) Als reclame slechts 1 week 10 pd. zoete handappels f 1. 10 pd. Moesappels f 1. 12 heerlijke zoete Sinaasappels f 1.- 10 pd. Stoofperen f 1. En dan onze aardappelprijzen. Kijk maar eens Grote nieuwe aardappels, 10 kg. f 1.60 Grote blauwe aardappels, 10 kg. f 1.80 Kleine nieuwe aardappels, 12 ct. per kg. Gratis geschrabd. Puike blauwe Eigenheimers, 20 ct. p. kg. 10 kg. f 1.80 Pracht blanke Eigenheimers, 20 ct. per kg. 10 kg. f 1.80 En dan prachtige Sperciebonen 25 ct. per V2 kg. Zachte Snijbonen 30 ct. p. V2 kg. Gratis gesneden. Mooie gele Andijvie 25 ct. per kg., desgewenst gratis gesneden. Tuin worteltjes 35 ct. per kg., gratis ge schrabd. Mooie gele Komkommers 20 ct. per stuk. Mooie groene Komkommers, 15 ct. per stuk. Handperen, Claps, 3 pd. 25 ct. 2 pd. Uien 25 ct. Tomaten vanaf 35 ct. per kg. 2 pd. gesneden Rode kool 25 ct. 2 pd. gesneden Groene kool 25 ct. Onze verse Pinda's is een succes, voor slechts 50 ct. per 250 gram. Alléén in de Dorpsstraat 86 - Bergen - Tel. 2069 waar je 2 ons heerlijke, vers gesneden soep groenten kunt krijgen voor slechts 25 ct. Zondags geopend, ook voor geschrabde aardappelen. Deze advertentie geldt voor 14 dagen. Voor kwaliteit en lage prijzen Dorpsstraat 52 - Bergen - Telef. 2323 RUNDVLEES per V2 kg. MAGERE LAPPEN 2,~ RIBLAPPEN 2.— DOORREGEN LAPPEN 1.70 GEHAKT 1.60 VOOR DE BOTERHAM 200 gr. PEKELVLEES 100 gr. PEKELVLEES 100 gr. LEVERWORST 100 gr. TONGENWORST 100 gr. METWORST 1 pond METWORST 1 pond LEVERWORST 0.80 0.60 0.65 1.40 0.80 O KI. Dorpsstr. 9 - Bergen - Tel. 2778 Inkoop Goud. Zilver, Bloedkoralen. Voor Fongers ert Veeno Rijwielen Brompetsenverhuur Rijwielverhuur Rijwielreparatie Vroling's Heteluchtkachels naar Karei de Grootelaan 2, Bergen. Tel. 2379 voor wandeling strand bad tennis sport Kerkstraat 13 Bergen Rijksgedipl. Schoenherstellers. 's Avonds geopend van 8 tot 10 uur. alléén naar Marinestraat 21 Egmond aan Zee Telefoon 459 Dagelijks geopend.

De Duinstreek | 1953 | | pagina 4