ff 99 Een groie wens gaat in vervulling! CitG-fiêt&êiito BERGEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE |rVv¥V»Fir VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1953 30e JAARGANG No. 35 Verschijnt te Bergen, Bergen aanj Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a.d. Hoef AAN ONZE ABONNÉ'S In verband met het eindigen van ons boekjaar per 1 Oct. a.s., verzoeken wij onze jaar- en kwartaal abonné's het abonne mentsgeld zoveel mogelijk PER GIRO te willen overmaken, ter vermijding van de hoge incasso kosten, doch uiterlijk vóór 1 OCTOBER a.s., daar dan de kwitanties worden afgegeven. De kosten van een jaar abonnement zijn f 4,40 en van een kwartaal-abonnement f 1,10. BENOEMING Benoemd tot Hoofd van de Jan Hogervorst Kleuterschool Mej. H. J. Vennik te Zaandijk. Tafeltennis Vereniging „DE MERLETTEN" 4e tournooi uitstekend geslaagd 125 beoefenaars van het tafel tennisspel uit Den Helder, Heiloo, Oudkarspel, Schagen, Alkmaar, Hoorn, Grootebroek, Venhuizen, Hem, Broek op Langendijk en Bergen kwamen Zondag naar Duinvermaak te Bergen om daar hun krachten te meten. Dank zij de uitstekende orga nisatie van dit tournooi door de heren E. de Hond, Flameling en L. Leering werden de 300 par tijen aan 9 tafels in vlot tempo afgewerkt. Voor de liefhebbers van deze sport viel er heel veel moois te zien. De uitslag van dit tournooi was als volgt Heren-enkel, 4e klasse 1. J. Hageman (Reactie Heiloo), 2. J. Vlaar (Disnie Hoorn), 3. N. Bart (Be Quick Winkel), 4. A. Stokman (L.T.T.V. Langendijk). Heren-enkel, 3e klasse: 1A. Visser (Dito Grootebroek), 2. J. Hageman (Reactie Heiloo), 3. C. Souverein (Komeet Ven huizen). Heren-enkel, 2e klasse: 1. J. Besijn (Merletten Bergen), 2. A. Visser (Dito Grootebroek). Heren-enkel, le klasse: 1. G. Wever (Disnie Hoorn), 2. M. Oosterbeek (Iva Den Hel der), 3. J. Lamers (Disnie Hoorn). Heren-enkel, Overgangsklasse: 1. Ph. Visser (Disnie Hoorn), 2. A. Beukman (Disnie Hoorn). Dames-enkel, 3e klasse: 1. A. Crone (Disnie Hoorn), 2. M. Ofman (D.S.S. Alkmaar), 3. Mevr. Sinjewel (Iva Den Helder). Dames-enkel, 4e klasse: 1. Mevr. Balen (D.S.S. Alk maar). 2. Mej. R. Broersen (L.T.T.V Langendijk), 3. Mej. A. Koning (Merletten Bergen). Heren-dubbel. 4e klasse: 1. Gebr. Hageman (Reactie Heiloo). Heren-dubbel, 2e en 3e klasse: 1. J. Spanje en J. Muksen (D.S.S. Alkmaar), 2. P. Blank (Alkmaar) en E. de Hond (Bergen). Heren-dubbel, Overgangs- en le klasse: 1. A. Beukman en Ph. Visser (Disnie Hoorn). Dames-dubbel, 3e en 4e klasse: 1. M. Ofman en M. Worms- becker (D.S.S. Alkmaar). Gemengd-dubbel, 3e en 4e klasse: 1. A. Visser en T. Desaunois (Dito Grootebroek). Gemengd-dubbel, 2e klasse: 1. Mej. M. Ofman en Van Spanje (D.S.S.). Gemengd-dubbel, Overgangs- en le klasse: 1. Mej. Krab (D.S.S.) en Ph. Visser (Disnie). ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGER LUCHTPOST Tweede vlucht van de navlucht vanaf Roosendaal. Los 11.15 uur. Afstand 127 K.M. Wind West- Zuid-West. Aankomst van de eerste vogel 12.39.39 uur. 1 J. Duinmeijer 2 C. Timmer 3 N v. d. Kamer 4 K. Vrasdonk 5 A. Visser 6 A. Staardegaart 7 P. Brakenhoff LEESBIBLIOTHEEK ALGEMEEN WELZIJN Nu de dagen beginnen te korten en de lange avonden bij het hoekje aan de haard in het ver schiet komen, menen wij er goed aan te doen uw aandacht te ves tigen op de bibliotheek van Alge meen Welzijn. Natuurlijk zijn er vele mogelijk heden om die avonden door te brengen, luisteren naar de radio, bridgen, het nieuwe spel Canasta, enz. enz., maar het lezen van een goed boek moet men toch niet, als een zeer nuttige tijdpassering, vergeten. En het is méér dan een tijdpassering In een boek tracht één Uwer medeschepselen iets neer te leggen van het beste wat in hem of haar leeft, en daardoor aan anderen mede te delen wat vermeldens waard lijkt. Met aandacht een boek lezen, en zich in de daarin beschreven situaties inleven, doet de geest zich verplaatsen buiten de dagelijkse sfeer. Het is als een vacantiereis doorgemaakt in een andere streek, waarvan men, ver frist van gemoed, terugkomt. Aangezien de aanschaf van boeken door hun hoge prijs soms nogal bezwaarlijk wordt, is het een mooi cultureel werk dat door de bibliotheek van Algemeen Welzijn wordt verricht. Men kan voor het luttele bedrag van 15 ct. een boek gedurende twee weken ter leen krijgen, terwijl men op een donateurskaart van f 3.50 gedurende het gehele leesseizoen van Juli tot April 2 boeken per week kan uitkiezen. De uit 4 dames bestaande commissie, die dit culturele werk geheel belange loos volbrengt, geeft desgewenst ook gaarne voorlichting bij de keuze van de lectuur. Deze in stelling, die zich reeds vanaf 1918 met dit nuttige werk bezig houdt, en over plus minus 1600 boeken beschikt, verdient de volle aan dacht van haar plaatsgenoten. Geeft U op als donateur, helpt daardoor mede dit nuttige werk te steunen en ondervindt voor U zelf de zegenrijke gevolgen van het vertoeven „met een boekske in een hoekske". WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water Sept. 12 13 14 15 16 17 18 Sept. 12 13 14 15 16 17 18 s morgens 6.01 6.31 7.03 7.42 8.32 9.35 11.00 's namiddags 6.18 6.59 7.21 8.03 8.59 10.09 11.48 Laag water morgens 12.01 12.31 1.03 1.42 2.32 3.35 5.00 's namiddags 12.18 12.59 1.21 2.03 2.59 4.09 5.48 60-JARIG HUWELIJKSFEEST Ieder, die het dennenlaantje tussen Groet en Camperduin eens betreden heeft en daar eindigde in het frisgroene weiland van het Hargergat, kan begrijpen dat wij even stilstaan bij een feest dat zich in dit Hargergat gaat vol trekken. Een groot feest eigenlijk, dat toch niet ver naar buiten zal uitstralen, zoals ook de schoon heid van dit plekje in het Har gergat, groots, maar toch intiem is. Welk feest zult U vragen De familie J. Vlaanderen, voor be kenden nooit anders dan „Opa en Oma" Vlaanderen, vieren in het schilderachtige huisje, waar zij sedert 1920 wonen, hun 60-jarig huwelijksfeest. Een tijd waarin zij veel vreugde en ook leed ont vingen, maar waarin zij aan an deren veel vreugde schonken, door de gastvrijheid, die onbaatzuchtig verleend werd aan ieder die deze omgeving op prijs wist te stellen. Een ieder, die dit weet, ver heugt zich in dit grote feest en hoopt van ganser harte dat deze twee, zo gewaardeerde mensen, nog vele jaren op dit dierbare plekje van hun rust mogen ge nieten. SEIZOEN 1953 „Na gedane arbeid is het goed rusten", zullen heel wat Schorelaars nu denken. En zij kijken daarbij met een zucht van tevredenheid naar hun portemonnaie en denken met een zucht van vermoeidheid aan hun lichaam en geest. De zo gewaardeerde stroom van gasten is grotendeels vertrokken, met uit zondering van enige fijnproevers, die van de najaarse natuur ge nieten, in stilte en rust. Het eigenlijke seizoen is voorbij, en wat is die tijd toch weer om gevlogen. Geen wonder, als men van vroeg in de ochtend tot laat in de avond, dag in dag uit, Zondags niet uitgezonderd, zich uitslooft om tienduizenden magen te vullen, de verpozing zoekenden van dienst te zijn en de, door slecht weer slecht-geluimden, af te leiden. Want dit kost inspanning, die weliswaar de bovenbedoelde zucht van tevredenheid doet slaken, maar waarvan ook een zucht van opluchting het gevolg kan zijn. Over het algemeen kunnen wij constateren dat het seizoen weer best is geweest. Mocht voor de strandbedrijven wat méér warmte en wat minder wind wenselijk zijn geweest, het grote aantal gasten en bezoekers, dat elk jaar weder toeneemt, was een duidelijk bewijs, dat Schoorl als vacantie- oord, onder de categorie „zéér geliefd" kan worden gerangschikt. De beide V.V.V.'s van Schoorl en Groet hebben het hunne er weder zéér toe bijgedragen dit predicaat te helpen handhaven. De verlichtingsavonden, de bra derie, het vuurwerk, de duin wandelingen, strandfeesten, duin concerten, volksfeesten, zij allen zijn uitnemend geslaagd en hebben duizenden doen genieten. De plaatselijke inrichtingen met verlof voor niet, en óók voor wél alcoholhoudende dranken, hebben de bezoekers gelaafd, de bakkers, slagers en groentenwin- keliers hun lichaamskrachten in stand gehouden, de banketbakkers en snoepverkopers hun lichaams omvang doen toenemen, kortom zij allen hebben samengewerkt om de gasten weder voldaan te doen vertrekken, met in vele gevallen de afscheidsgroet „tot het volgend jaar" En nu de rust is weergekeerd, gaan wij nu onze winterslaap houden? Geenszins. Nu komt de tijd van wéér voorbereiding van het volgend seizoen, met plannen en overwegingen van nieuwe mogelijkheden. Maar het is ook de tijd dat wij „onder ons" zijn, en waarin het onderlinge dorps- verkeer tot bloei komt. Nu begint weer de lange reeks van toneeluitvoeringen, muziek feesten, vergaderingen, gymnas- tiekuitvoeringen, bridge en klaver jas drives en van honderd en één gelegenheden om veel goeds van elkaar te vertellen op theekransjes en dergelijke! En vóórdat wij het beseffen staat het seizoen 1954 al voor de deur, met nieuwe ver wachtingen van succes. En zó rolt het leven voort „in rusteloze deining", totdat tenslotte de grote rust komt! Uitslag van de Bridge-Club „ONS GENOEGEN'' A 1 Jansen-Koster 52,5 2 L. Dekker-v.d. Linden 45,5 3 J. Hopman-Zwaan 44,5 4 E. Hopman-de Goede 41,5 5 Mw. Hooning-W. Dekker 40,5 6 P. Dekker-v. Winsum 39 7 Hooning-Verbrugge 37,5 8 Goedel-A. Gouda 35 B 1 Mevr. Jansen-Disfeld 28,5 2 Mevr. v.d. Linden-Bas 28 3 E. Hopman-Jonker 25 4 Pannekeet-Smit 25 5 P. Glas-Groen 22,5 6 Fam. Jansen 21 C 1 Dames Dekker 31.5 2 Dames Kaptein 28 3 Mw Blauwboer- A. Blauboer 24,5 4 Stiemer-Stikvoort 24,5 5 Dames Pannekeet- v.Winsum 24 6 Dames Bas-Dekker 17,5 VERENIGING „HET HOOGELAND" De vereniging het Hoogeland vraagt Vrijdag en Zaterdag a.s. door middel van een huis aan huis collecte uw hulp. Zij bezit 4 kolonies en 5 tehuizen waarin worden opgenomen, ontslagen ge vangenen, voorw. veroordeelden, psychopaten, kinderrechterpupil len, lichamelijk en geestelijk on- volwaardigen, kortom allerlei medemensen die op enigerlei wijze zich niet in de gemeenschap staande kunnen houden. Reeds meer dan 60 jaar trekt de ver eniging zich het lot van deze ongelukkigen van alle gezindten aan. Verhoor haar bede „Helpt ons helpen" en geeft uit dank baarheid dat gij zelf niet tot deze „geholpenen" behoort. COLLECTE „Draagt Elkanders Lasten" De maand September is altijd een belangrijke maand voor de fondsen „Draagt Elkanders Las ten" en de Interkerkelijke Protes tante Stichting „Zuid Nederlands Sanatorium". In deze maand namelijk mogen onze fondsen met toestemming van de gemeentebesturen over het gehele land een collecte orga niseren en zwermen in de periode van 14-20 September onze collec tanten uit om door middel van een lijst - en/of buscollecte een beroep op uw offervaardigheid te doen. Elk jaar opnieuw doen wij dit met grote vrijmoedigheid, omdat wij weten dat het Nederlandse volk altijd bereid is een offer te brengen voor hen die lijdende zijn, want tuberculose is, hoe on prettig het ook moge klinken, nog steeds een volksziekte, waar een ieder bevreesd voor is. Vervolgens mogen wij de toe komstige plannen van onze fonds besturen niet vergeten. Zij hebben reeds geruime tijd plannen om ook hulpverleningen op het ge bied van de rheuma-bestrijding ter hand te nemen. Zoals een ieder weet, kost ook de bestrijding van deze ziekte handen vol geld. Wij zijn er van overtuigd, en de ervaring heeft dat geleerd, dat naast de bestrijding van de tuber culose ook de bestrijding van de rheuma de sympathie en mede werking zal hebben van ons ge hele volk. Helpt dus allen mee door uw gift te bewerken, dat ook dit jaar onze collecte weer een succes zal worden, waardoor weer vele zieken geholpen kunnen worden. UNESCO EN ESPERANTO Op het 38e Universele Espe ranto Congres, dat te Zagreb werd gehouden, was dit keer onder de officiële vertegenwoordigers van verschillende regeringen (o.a. Nederland) ook een waarnemer van UNESCO op te merken, de heer Lebar, die zijn indrukken zal weergeven op de vergadering van UNESCO, die in 1954 in Montevideo zal worden gehouden. De heer Lebar, die behalve de plenaire zittingen, ook de ver gaderingen van verschillende sec ties bijwoonde, verklaarde zeer onder de indruk te zijn van het feit, dat vertegenwoordigers van meer dan 30 landen in één taal, zonder behulp van tolken, konden vergaderen en zelfs tot levendige discussies komen. Hij werd bijzonder getroffen door het feit, dat tijdens het congres zelfs een zomeruniversiteit in functie treedt. De heer Lebar betreurde het, zelf als uitzondering in het Frans te moeten spreken en van een tolk te moeten gebruik maken. Het was hem echter opgevallen bij zijn bezoeken aan de verga deringen, dat hij steeds meer van het gesprokene had kunnen volgen. De Algemene Conferentie van UNESCO heeft haar directeur- generaal opgedragen de bij deze organisatie aangesloten staten de tekst te overhandigen van de in ternationale petitie ten gunste van het esperanto. De gedelegeerden van deze staten zullen in de eerst volgende bijeenkomst te beslissen hebben wat er ten aanzien van Esperanto moet worden onder nomen. Persdienst L.E.E.N. Toen ik een internationaal Es perantisten-congres bijwoonde is me gebleken, dat Esperanto als wereld-hulptaal zeer goed bruik baar is en kwam de gedachte bij me op, dat de mensheid reeds een jaar of zestig de beschikking heeft over een voortreffelijk middel om de toenadering der volken te be vorderen, een neutraal en gevaar loos instrument, waarvan zij tot eigen schade tot nu toe veel te weinig gebruik heeft gemaakt. Maurits Dekker (Uit „Vrij Nederland" 8-8-'53) DE WERELDREIS VAN BAREND WILLEMSZ Op een mooie zomerse dag in 1650 slenterde Barend Willemsz, een echte Hollandse jongen, met zijn handen diep in de zakken van zijn kuitbroek langs de haven. Bij het water was hij elke dag te vinden, want Barend wilde graag varen. Hij liep naar een meerpaal, die aan de kade stond en klom er op. Zo had hij een fijn uitzicht over het rimpelloze water en de grote zeeschepen van allerlei landen, die zich in de zon koesterden. Het was een drukte van be lang. Zeelieden en sjouwers schreeuwden tegen elkaar en wagens reden af en aan. In deze omgeving voelde Barend zich thuis en met schitterende ogen keek hij naar een trotse driemaster, die juist binnenliep. Hoe heerlijk moest het zijn, op zo'n schip de zee te bevaren en de wereld rond te zwerven. Hij zag hoe de kapitein, op de achterplecht staande, com mando's gaf en het scheepsvolk holde en draafde om alles in ge reedheid te brengen voor het meren. Het schip koos ligplaats vlak bij en Barend werd van zijn hoge zitplaats verjaagd, omdat een ma troos een tros om de meerpaal wilde gooien. Op de kade bleef Barend staan kijken. Wat benijdde hij die bruingebrande zeelui! Een val Daar liep de kapitein met zijn breedgerande hoed op, de veer wapperde in de wind. Hij stond bij de verschansing, daar waar de loopplank van boord naar de kade voerde. Hij was druk in gesprek met een rijk geklede heer, die juist aan boord was gekomen. De kapitein deed een stap achter uit en verloor zijn even wicht. Hij tuimelde om, raakte even de loopplank, gleed eraf en plonsde in het water, tussen het schip en de kade. Zonder zich een moment te bedenken dook Barend, die kon zwemmen als een vis, het water in en met een paar forse slagen was hij bij de kapitein, die met een van pijn verwrongen gezicht probeerde boven water te blijven. Dank zij de hulp van Barend was de arme man weer gauw op het droge en daar bleek, dat hij bij zijn val zijn enkel had verstuikt. Barend hielp mee de kapitein naar zijn hut dragen. Maar toen hij wilde vertrekken om snel naar huis te gaan en droog goed aan te trekken, hield de kapitein hem tegen. „Jij moet nog even wachten maatje", kreunde hij. Barend bleef. „Jij bent een flinke jongen", zei de kapitein. De man moest zich op de lippen bijten om de pijn te verdragen. Barend bloosde, hij wist niet wat hij moest zeggen. „Je ziet er pienter en flink uit", vervolgde de kapi tein. „Zou je er wat voor voelen, om mijn kajuitsjongen te worden, of voel je niets voor varen?" Dadelijk veerde Barend op. Met glinsterende ogen en een kleur als vuur zei hij„Graag kapitein. Ik wil dolgraag varen". De rijk geklede koopman, die ook in de hut van de kapitein was, lachte „Nu kapitein, ik geloof, dat je daar een best maatje aan zult hebben. Hij weet van aanpakken en is niet bang uitgevallen ge loof ik". De kapitein knikte. Maar vader en moeder? „Maar ik zal het eerst aan mijn vader en moeder moeten vragen", stamelde Barend, „en ik denk, dat zij het niet goed zullen vinden". „Dat is niet zo mooi", merkte de kapitein met een bedenkelijk gezicht op. „Zonder de toestem ming van je ouders kan ik je niet meenemen, mijn jongen". Toen stond de koopman op en sprak: „Ik ga wel even met hem mee naar huis en zal met zijn ouders praten. Misschien dat hét helpt". Nu, dat vond Barend natuur lijk fijn en even later zat hij naast de koopman in diens rijtuig en ratelden de wielen over de keien van de havenstad. Natuurlijk wilden vader en moeder er eerst niets van weten, dat hun zoon naar zee zou gaan, maar toen de koopman even met hen had gesproken en hun duide lijk had gemaakt, dat het Barend's grote wens was en dat hij, als hij goed zijn best deed, later mis schien nog wel commandant kon worden op één van de schepen van de koopman, ja, toen gaven zij hun verzet op. Als de jongen een goede toekomst tegemoet zou gaan, dan moesten zij zich er maar bij neerleggen. Moeder was er nog niet zo heel gauw mee tevreden. Zij vond dat varen erg gevaarlijk en een betrekking in de touwslagerij van vader leverde geen gevaar op. Maar uiteindelijk moest ook zij het opgeven tegen de argumenten van de koopman en de smekende ogen van haar zoon. Barend mocht naar zee. Wat was hij blij. 's Avonds hielpen vader en moeder hem met het in orde maken van zijn plunjezak, waarin hij zijn eigendommen zou meenemen. De volgende morgen vroeg brachten vader en moeder hem naar de haven. Barend klom aan boord en meldde zich bij de kapi tein. Even later werden de trossen los gegooid en voer het „Zee paard", zo heette het schip, de haven uit. Onbekende avonturen tegemoet. Aan de verschansing stond Barend en wuifde naar zijn ouders, die op de kade hun zoon vaarwel zwaaiden. COBY MARTIUS Ueekttad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Hain's Boekhandel, Stationsstr. Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4,40 per jaar f 1,10 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,20 Vraag en Aanbod 12 ct per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct m.m. Familie-advertenties 15 ct p. m.m. iiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiNiiiiiiHiimiiiiiiiiiiiiiii IIIIIIIIIIIIIIIIIIIICIIIIIIIIIIIIIilllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIl Zondag 13 September BERGEN Dokter LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK F. H. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1953 | | pagina 1