99 ft BERGEN GERRITSEN SCHOORL VRIJDAG 23 OCTOBER 1953 30c JAARGANG No. 41 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a.d. Hoef Algem. Nedcrl. Bouwbedrijfsbond Afdeling Bergen, bestaat 40 jaar De A.N.B. afd. Bergen vierde Zaterdagavond in „De Rustende Jager" zijn 40-jarig bestaan. Nadat de voorzitter van de afdeling, de heer P. Scheltus, de talrijke aanwezigen hartelijk wel kom had geheten en in het kort de voornaamste belevenissen van de 40-jarige had gememoreerd, opende hij de gelegenheid tot het aanbieden van gelukwensen, waar van door velen gebruik gemaakt werd. De heer Den Das, wethouder, opende de rij met namens het ge meentebestuur van Bergen, de jubilerende afdeling geluk te wen sen. Vertegenwoordigers van de P. v. d. A., de Bestuurdersbond, de V.A.R.A., de Bond van Amb tenaren, de Metaalbewerkersbond, de R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Jozef", de Christelijke Bouw vakarbeidersbond en de Vrouwen bond van N.V.V. volgden en allen wensten de jubilerende afdeling geluk met het bereikte, in de 40 jaren van haar bestaan. Ook de heer Rampe, aannemer, voegde zijn beste wensen bij de vele, die de afdeling reeds had ontvangen. Coen v. d. Linde uit Rotterdam, die indertijd de afdeling had hel pen oprichten, zei zich te ver heugen in het welzijn van zijn kind. Van de Vrouwenbond kreeg de afdeling 'n schitterend vaandel. Tenslotte betrad de heer Henk Kaper, Bondsbestuurder, het po dium voor het uitspreken van een korte feestrede. Spreker kwam met het eerste krantenbericht, dat indertijd mel ding maakte van de oprichting van de afdeling Bergen met aan vankelijk dertien leden. Het was in de tijd toen de Bond werkte met de leuze: „Op naar de 6000". Nu is de leuze: „Op naar de 60.000". Veel is er, ging de spreker verder, veranderd sedert de 17e October 1913, de romantiek moge in de strijd voor lotsverbetering plaats hebben moeten maken voor een meer wiskundige wijze, één ding is niet veranderd en dat is, de noodzake lijkheid van het steeds paraat blijven. Aan twee leden viel nog een bijzondere huldiging te deel. Het waren de heren H. Wielinga en B. Blauwboer, die werden gede coreerd met het bondsinsigne voor 25-jarig en 40-jarig lidmaatschap. De herdenkingsavond werd be sloten met het optreden van het Kleinkunst-ensemble Kees Stet. Voor de muzikale omlijsting zorgde het accordeongezelschap „Anchors away" o.l.v. Annie Büster. Uitnemend initiatief van Vrije Vereniging Horeca Bedrijven De gezamenlijke Hotel- en Pen sionhouders der V.V.H.B. te Bergen hebben vorige week Maan dag op uitnodiging van de Firma Langenbach Co te Worms een reis naar deze plaats gemaakt ten einde enig idee te verkrijgen van de productie van wijn en cham pagne. 40 personen namen aan deze reis deel. Maandagmorgen om zes uur vond de start plaats om via Arnhem de grens te passeren. Na enige verpozing werd de tocht voortgezet via de Autobahn naar Keulen. Hier werd wederom een ogenblik gepauseerd voor het nuttigen van een consumptie. Vandaar ging de reis langs de Rijn naar Koblenz, alwaar werd overnacht. Dinsdagmorgen werd de reis om acht uur vervolgd naar Worms. Hier werd het gezelschap ont vangen door de Directie van de Firma Langenbach Co, ver tegenwoordigd in Nederland door de Firma Koster Thijs N.V. te Amsterdam. Na het nuttigen van een voortreffelijke warme lunch, aangeboden door boven genoemde firma, werd allereerst een gedeelte van de druivengaar- den bezichtigd, waarna de ver schillende kelders aan de beurt kwamen. Hieruit bleek de buiten gewone zorg welke aan de fabri cage van wijn en Champagne wordt besteed. Hierna vond het proeven van verschillende soorten wijn en champagne plaats, wat natuurlijk onder de beste stemming gebeurde. Na een gepast dankwoord van de voorzitter der V.V.H.B., de heer J. I. Hovenier, werd namens de V.V.H.B. als herinnering aan dit bezoek een vaas aangeboden, speciaal gebakken in de aardewerk fabriek van J. Ruijter te Bergen (Nh.), waarna door het gezelschap afscheid werd genomen van de Firma Langenbach Co. In Worms werd overnacht. Woens dagmorgen om negen uur werd de terugreis, door het Eifelgebergte naar Adenau aanvaard. Na een korte pauze voor het nuttigen van een uitstekende koffiietafel in Simmern ging het aan op Adenau. Hier werd overnacht in verschil lende hotels. Donderdagmorgen werd om 8 uur de thuisreis voortgezet via Monschau, het schilderachtige plaatsje aan het riviertje Ruhr. In dit plaatsje werd gelegenheid gegeven tot het nuttigen van een kopje koffie en het kopen van souveniertjes. Toen ging het op Aken aan waar wederom een warme lunch werd genoten. Van daar over de grens via Roermond naar Utrecht. Hier werd het laatste gezamenlijke diner genut tigd in hotel Noord Brabant, welk diner op buitengewone wijze werd verzorgd. Het gezelschap arri veerde omstreeks twee uur in de nacht in Bergen. Een waardig slot van een aan gename en leerzame reis, welke is gemaakt met eeu van de uit stekende touringcars van de Firma Hooijberg uit De Rijp. PLUIMVEEHOUDERS LET OP UW SAECK De Pluimveehouders kwamen Donderdag in groten getale bij een in Café Nieuwendijk. De heer Kreb heette de aanwezigen har telijk welkom en wendde zich daarbij in het bijzonder tot de heer C. Mantel, inspecteur van het bedrijfschap voor pluimvee en eieren. Ter nagedachtenis van het onlangs overleden lid W. Mol werd een ogenblik stilte in acht genomen. In het middelpunt van de be langstelling stond deze avond de „moderne potstal", die een hele ommekeer schijnt te zullen brengen in de pluimveehouderij. Pluimvee houders zullen zich afvragenis koerswijziging geboden of blijven we beter op de oude koers varen Ogenschijnlijk wordt de hygiëne over boord gegooid met de in trede van de moderne potstal. Niet meer de eis van pijnlijke zindelijkheid bij de opfokking, niet meer de oude eis van ruime, met gras begroeide uitloop voor de fokdieren bij de thans haar in trede doende oudstrooiselmethode. De gunstige resultaten elders verkregen met de potstal waren voor enkele leden een aansporing geweest het ook eens te proberen. Blijkens mededelingen van proef nemers hier, was hun pogen geen onverdeeld succes geweest. Een der aanwezigen had na een aanvankelijk succes, bij een tweede poging van de 300 kui kens, 180 verloren aan coccidiosis. De heer Mantel informeerde of de fout kon liggen aan de samen stelling en verzorging van de strooisellaag. Blijkens elders op gedane ervaringen moet hieraan grote betekenis worden gehecht. Het strooisel moet los, rul blijven, er mag zich geen koek vormen, het strooisel moet geregeld wor den omgezet. Een strooisellaag van uitsluitend turfstrooisel is ongewenst. Voorkeur verdient een mengsel van turfstrooisel, kort gehakt stroo, machinaal hout- schaafsel en voorts haverkaf en haverdoppen. Aanbeveling ver dient een hoeveelheid (oude) koe mest door het strooisel te werken. Wat de coccidiosis aangaat, op de Schothorst zijn blijkens publi catie in mededelingen van het instituut voor moderne veevoe ding „De Schothorst" (directeur Dr J. Grashuis) reeds 7 maal achtereen kuikens opgefokt tot 13 weken op hetzelfde strooisel, waarbij van blindedarm-coccidiosis en van kanibalisme beduidend minder last werd ondervonden dan in vorige jaren, waarbij alle mogelijke hygiënische maatregelen waren getroffen. De gezamenlijke microbiologische- en chemische- processen in de strooisellaag heb ben een reinigende werking van het strooiselbed ten gevolge. De kunstmatige hygiëne tot nu toe algemeen toegepast, heeft bij de moderne potstal plaats gemaakt voor een natuurlijke hygiëne, door middel van micro-organismen. Een der leden informeerde naar de op 1 Oct.j.l. van kracht gewor den verordening. De heer Mantel deelde hieromtrent het volgende mede. Iemand die geen boer is, mag op zijn hoogst 50 kippen houden. Een boer mag er per hectare cultuurgrond 200 houden met een maximum van 600 vol wassen dieren. Bedrijven groter dan 20 ha mogen niet meer dan 100 kippen houden. Aan de be drijven welke op het ogenblik meer kippen aanhouden, kan toe stemming worden verleend, dit grotere aantal aan te houden. Zij zullen hiertoe een verzoek moeten indienen bij een nader bekend te maken adres. De aanwezigen zagen hierin een aanslag op de pluimveehouders en bevoordeling van de kleine boeren. Uitvoerig werd hierover van gedachten gewisseld. ZONDAGSDIENST ARTSEN HORLOGES 1928 - 1953 R.K. Vrouwenbeweging vierde haar zilveren feest De herdenking van het 25- jarig bestaan van de R.K. Vrou wenbeweging dat met grote luister gevierd en bijzonder goed geslaagd is, heeft een dankbare herinnering achtergelaten bij de 350 feest vierende leden. Om 8.30 u. begon de dag met een gezongen H. Mis waarna het gemeenschappelijk ontbijt in De Rustende Jager. Hier werd de presidente Mevr. Min-Terwey een voorzittershamer aangeboden met zilveren plaatje met de in scriptie 1928-1953. Pastoor van Beers sprak hierna zijn feestrede uit, waarin hij zijn grote waardering kenbaar maakte voor de vele prestaties verricht op sociaal en cultureel gebied, in het bijzonder op het terrein van het gezinsleven. Hij dankte hen voor deze prettige samenwerking en steun, zo nauw verwant met zijn parochiële moeilijke werk. Veel is steeds door het bestuur gegeven, zonder zich zelf te zoeken. Grote eenvoud kenmerkte het vroegere bestuur onder Mevr. Beekman-Houtenbos en thans wederom onder Mevr. Min-Ter wey. Dit is de reden, aldus pas toor Th. van Beers, waarom de Vrouwenbeweging zoveel waar dering ondervindt. Hij hoopte dat onder Gods beste zegen nog veel tot stand zal mogen worden gebracht. Mevr. Min bedankte onder hartelijke bewoordingen en deelde mede dat zo spoedig mogelijk een H. Mis zal worden opgedragen voor de zielerust van de op richter, pastoor Zuurlohe. Voor de receptie bestond grote belangstelling en werd bezocht door de Burgemeester Dr. W. Huygens en zijn echtgenote, de vertegenwoordigsters van de ver schillende vrouwenorganisaties en deputaties van verschillende plaat selijke verenigingen. Bloemstukken werden ontvan gen van de R.K. Vrouwenbe wegingen uit Schoorl, Alkmaar en Heiloo, het U.V.V., de platte landsvrouwen, het vrouwencorps van het Leger des Heils, Gere formeerde Vrouwenbeweging en de plaatselijke melkhandelaren en vele verenigingen. De feestavond die door de presidente van het feestcomité Mevr. Brugman-Scholten werd geopend is zeer geslaagd. Bert Brugman liet zijn mario nettenspel zien met het stuk „Don Juan", dat meesterlijk werd ge speeld en veel bijval genoot van het dankbaar publiek. De koffie met gebak werd zeer geapprecieerd en het rad van avontuur had veel aftrek door zijn prachtige prijzen door de middenstand beschikbaar gesteld. De revue, het hoogtepunt van de avond, begon met de engel die het boek van Petrus uit de hemel meenam en hieruit begon te vertellen over Bergen met zijn vrouwenbeweging. Het verhaal werd in werkelijkheid nogmaals uitgebeeld en zo zag men de op richting op de pastorie. De heer G. J. Stockman vertolkte op meesterlijke wijze de pastoor en dames van het feestcomité stelden de oprichters voor. Kostelijk was de les in ziekenverpleging, de vermakelijke wijze waarop' de patiënt zich de „behandeling" liet welgevallen, het vroegere gym- nastiekclubje en de reisclub op punt van vertrek. Mevr. van Hooff-Bijwaard voorspelde een contributieloos tijdperk na een periode van altijd geld vragen, een prachtig hyper-modern inge richt eigen gebouw en voorzag het 40-jarig jubileum met Mevr. Min nog steeds als presidente, dan omringd door 100 klein kinderen. Mevr. Min dankte allen hartelijk doch in het bijzonder Zr. de Grauw die de gehele tekst heeft verzorgd. N.V. K.J.V.O. CULTURELE AVONDEN Door de woestijnen van Pakistan Op Woensdag 4 November komt Mr A. Hustinx, reisgenoot van Drs Regout, op hun eerste ontdekkingsreis, naar Bergen, om bij zijn schitterende kleurenfilm te vertellen van het verre Pakistan. De film zal ons doen kennis maken met deze nieuwe staat, die bezig is met grote energie zich heen te werken door de grote problemen, die zich voordoen. Met Mr Hustinx als gids ver trekken we per schip naar het Oosten. Een kort bezoek aan Egypte wordt gebracht. Dan vliegen we over de graven der Pharao's om vervolgens door het Suezkanaal de reis te vervolgen. We doen Djeddah aan en op namen worden gedaan in deze „heilige" stad. Via Aden komen we tenslotte in Karachi, de hoofd stad van Pakistan. Deze moderne havenstad heeft aan de zelfkant nog geheel de sfeer van het Oosten behouden. De camera speurt naar typische tafereel tjes, die worden vastgelegd. We kijken onze ogen uit naar de bonte vruchtenstalletjes en katoen winkeltjes, naar de Sari-kleer makers en touwslagers, naar de oliepersen en tapijtknopers enz. Het eerste deel van de film eindigt met een reeks beelden van de feestelijke bijeenkomst van de Ismailis (een Mohammedaanse secte), die belegd werd ter gele genheid van het bezoek van hun geestelijke leider, de schatrijke Aga Khan. Een uitnodiging aan Mr Hustinx maakte het hem mogelijk van deze gebeurtenis een reportage te maken. In het tweede deel van de film reizen wij door de woestijn van Sind naar het Noorden, naar Hyderabad. Het is de stad van de windvangers, die op de daken zijn aangebracht om gedurende het hete seizoen te ventileren. We bereiken van hieruit Mirpurkhas, een stoffig stadje, om zijn moskee gebouwd. Op weg naar andere plaatsen maken we kennis met de Khelis, een van de oorspron kelijke donkerkleurige stammen van dit land. Wij zien ze bij hun arbeid en bij hun dansen. We bezoeken bij Sukkur de vermaarde Lleyddam, die 1600 m langis en 66 sluizen telt. Er werd zeven jaar lang aan gewerkt en een gebied wordt bevloeid, dat bijna de oppervlakte van Nederland heeft. Langzamerhand worden de woeste nomadenstam men tot landbouwers. Door de woestijn van Sibi gaan -we dan naar Quetta. De spoorlijn, die er heen voert, is een der hoogste en steilste ter wereld. Het maan landschap, waardoor de lijn zich kronkelt, maakt een onvergetelijke indruk op de mens. Bij de terug komst tooit Karachi zich voor het eerste officiële bezoek van de Sjah van Perzië aan de nieuwe buur staat Pakistan. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. BALLETAVOND Vereerders van Terpsichore, de muze van de dans, wacht weer een mooie avond. Donderdag 12 Nov. a.s. zullen n.l. in De Rus tende Jager met een zeer aan trekkelijk programma optreden de balletklassen van Gré Pranger, die bij hun vorige optreden zo veel vrienden en bewonderaars veroverden. Een advertentie in ons volgende nummer komt met nadere mede delingen. KW ARTET-MUZIEK RENAISSANCE EN BAROK Op Maandag 26 October a.s. concerteert het Duis-kwartet, dat, hoewel Duits, ook na 1945 her haaldelijk in het buitenland zich deed horen, voor het Kunstenaars Centrum Bergen. Deze kamermuziek-avond zal gewijd zijn aan muziek uit Renais sance en Barok; de te bespelen instrumenten zijn: clavecimbel, luit, viola da Gamba, diskant-viool, viola d'amore en viool, terwijl het kwartet een sopraan en een bariton onder zijn leden telt. Een bijzonder mooie avond van oude muziek, gegeven door een kwartet van internationale naam staat de bezoekers van dit concert te wachten. Een advertentie in dit nummer noemt enkele zakelijke bijzonder heden. ER WORDT IETS GROOTS GEWROCHT Enige energieke Zakenmensen in Bergen hebben het aangedurft iets groots op touw te zetten en wel een Middenstanstentoonstel- ling, niet zo gewoon, neen iets geweldigs, zij zullen iets brengen en voor U demonstreren waarvan een ieder zal kunnen genieten. Vier dagen, voor Bergen zeer zeker uniek Het nieuwste op ieders gebied zal worden getoond en ter op luistering zal een afwisselend pro gramma worden geboden van alom bekende radio-artisten. Dit mag niemand missen. Ziet de reclame-biljetten en advertenties. GEZINSWEEK De gezinsweek is een alarm kreet Wij verkopen kinderpost zegels voor het behoeftige kind. Wij houden een Boekenweek omdat er iets ontbreekt aan de belangstelling voor het boek. Wij houden een gezinsweek omdat er iets mis is in het Gezin! In courantenartikelen, door de radio, door toespraken trachtei wij de achteruitgang van het gezinsver band onder de aandacht te brengen en deze zo mogelijk door goede raadgevingen te stuiten. Hoe goed bedoeld dit ook alles is, het heeft ook een gevaarlijke kant De nood van het behoeftige kind kan worden gelenigd, de nood van de boekverkopers even eens, maar dit is een kwestie van geld. De nood van het gezin is een geestelijke nood en deze is niet door de kortstondige activi teit van een week te overwinnen. En dat is nu juist het gevaar, dat men zich gedurende die korte periode bezig houdt met problemen als bijv. de verhouding van de ouders tot de kinderen, hetsexuele vraagstuk in verband met de jeugd, de inleiding van onze kinderen in de maatschappij, en nog tal van andere vraagstukken die om een oplossing roepen. Maar daar na gaat men weer over tot de orde van de dag, het heeft zijn beurt gehad en er wachten weer andere belangen. Daarvoor is deze materie veel te ernstig en te belang rijk, daarom zouden wij mee voelen voor een GEZINSJAAR Daarboven is de behandeling van dit onderwerp typisch heden daags. De zucht naar nivellering behan delt alle gezinnen als één gelijk- geaarde massa, met één, weliswaar veel omvattend (het bevat n.l. alle vitaminen a.b.c. enz) recept, maar toch één en hetzelfde recept voor allen. Een beetje verstand, een beetje opvoeding, 'n beetje moraal, een beetje toegevendheid, een beetje ruimheid van gedachten, een beetje verdraagzaamheid, enz. enz. Dit alles zit er in de drank die de genezing brengen moet tot een gelukkiger gezinsleven en als gevolg daarvan een gelukkiger wereld. Maar men vergeet dat het gezin bestaat uit verschil lende leden die, hoewel door bloedverwantschap zekere ge meenschappelijke kenmerken be zittend, ieder voor zich een on afhankelijk individu is met eigen driften en verlangens. En evenals er op de gehele wereld niet twee mensen bestaan die naar het uiter lijk volkomen gelijk zijn, even min zijn er twee te vinden wier geestelijke structuur volkomen gelijk is. En evenmin als het ge lukt in het wereldgezin der vol keren de verschillende gezinsleden tot één geheel te verenigen, ten zij deze volkeren uit individuen gaan bestaan die als massa een geestelijke sfeer kunnen scheppen waarin de wereldvrede kan leven, evenmin zal een gelukkiger en hechter gezinsverband kunnen be staan, zolang de mens zich niet stuk voor stuk verheft boven het huidige levensniveau. Indien wij dit zo beschouwen, kunnen wij niet anders dan in de gezins week een „lapmiddel" zien, alle goede bedoelingen ten spijt! Het zijn geen raadgevingen van buitenaf die hier uitkomst kunneD brengen, maar alleen een inner lijke bezinning en een ernstig stre ven, elke dag opnieuw naar een hoger plan van waaruit wij in staat zullen zijn de moeilijkheden, ook in het gezin, op te lossen. En als leiddraad bij deze bezin ning zien wij niet als de juiste het op menselijk niveau in elkaar geknutselde systeem van burgerlijk en maatschappelijk fatsoen, maar moeten wij, elk op zijn eigen wijze, iets deelachtig zien te worden van de Goddelijke Liefde en wijsheid die aan een ieder naar zijn aard zal worden geopenbaard! WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water 's morgens 's namiddags Oct. 24 25 26 27 28 29 30 Oct. 24 25 26 27 28 29 30 4.34 5.19 6.06 6.54 7.38 8.44 9.54 4.53 5.38 6.26 7.15 8.11 9.14 10.30 Laag water 's morgens 's namiddags 10.53 10.34 11.19 12.06 12.54 1.38 2.44 3.54 11.38 12.26 1.15 2.11 3.14 4.30 Springtij 24 Oct. Ueeküad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Statlonsstr. Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs; f 4,40 per jaar f 1,10 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m, met een minimum van f 1,20 Vraag en Aanbod 12 ct per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct m.m, Familie-advertenties 15 ct p. m.m. Zondag 25 October BERGEN Dokter POOT, Telefoon 2423 SCHOORL-KOEDIJK F. H. RISSELADA. Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1953 | | pagina 1