INeekitai ft 99 BERGEN GERRITSEN „KENNEMER RUITERS" SCHOORL w V IflfWlfWrVr VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 30e JAARGANG No. 44 Verschijnt te Bergen, Bergen aanj Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a.d. Hoef SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING De Raad kwam Dinsdagavond om negen uur in spoedeisende vergadering bijeen onder voor zitterschap van Burgemeester Dr. W. Huygens. Met het oog op de met ingang van 2 November vrijgekomen vergunning ingevolge de Drank wet, diende op zeer korte termijn een beslissing te worden genomen omtrent de vraag of de wijkver- deling als bedoeld in art. 10 van de drankwet, opnieuw diende te worden vastgesteld, mede in ver band met de toekomstige bestem ming van het middenterrein te Bergen aan Zee. Na van negen tot half twaalf in comité te hebben vergaderd, ging de Raad uiteen, zonder tot een beslissing te zijn gekomen. ZILVER De Arbeiderszangvereniging „DE STEM DES VOLKS" vierde haar 20-jarig bestaan. Een regen van insignes, cadeautjes, bloemen en gelukwensen, daalde op de zangers neer! Het was Zaterdagavond feest voor „De stem des Volks" en haar vele vrienden. Dank zij de vrolijke klanken van het ensemble „Sombroek" heerste er reeds voor het eigen lijke feest, een opgewekte stem ming in de zaal van het „Oranje Hotel". De voorzifter, de heer H. Pol dervaart, heette de talrijke aan wezigen hartelijk welkom en richtte zich daarbij in het bijzonder tot de verschillende zusterverenigin gen, die blijk van haar belang stelling hadden gegeven. Gememoreerd werd hoe het clubje dames, dat indertijd samen zong in het Dokter Dekkershuis, het initiatief had genomen tot het oprichten van een koortje, waarbij zich spoedig ook enkele heren voegden. De heer Blauw kreeg de leiding en toen deze door rheumatiek gekweld, de dirigeerstok niet meer kon hanteren, nam Henk Duinker die over. In de donkere tijden moest het zingen gestaakt worden, maar zodra mogelijk werd alles weer voortgezet, nu onder leiding van Pieter Heins. Het koor groei de weer en met grote animo werd weer geoefend, voor allen gold: „was muziek en zang er niet, 't leven had geen waarde". Vele aanwezigen maakten van de hierna geboden gelegenheid tot complimeteren gebruik om de vereniging geluk te wensen op deze twintigste verjaardag. Wethouder Den Das opende de rij met namens het gemeente bestuur de jarige te complimen teren. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat „De stem des Volks" de moed had weten op te brengen een concert te geven op deze herdenkingsdag en sprak de hoop uit dat zij ook in de toekomst vol moed zou verder gaan. Hij gaf de verzekering dat het ge meentebestuur grote belangstelling heeft voor het culturele werk van de jubilerende vereniging. Zijn woorden wekten de hoop, dat er in de toekomst betere tijden zullen aanbreken voor de cultu rele verenigingen, die thans bijna allen een noodlijdend bestaan hebben. Vervolgens voerden nog het yvoord de heer Henstra, namens de Federatie en de Koorvereniging, de heer Blankendaal namens „Bergen's Harmonie Mevrouw Hamilton of Silverton Hill, namens het Motet en Madrigaal Vrou wenkoor, de heer Groot, namens „Nieuw Leven", de heer Brouwers, namens de P. v. d.A. en de heer Scheltus namens de A.N.B. De heer C. H. Dijs trad hierna op als Sinterklaas. Hij liet zes leden voor het voetlicht treden, die vanaf de oprichting, dus 20 jaren, lid waren geweest. Het waren de dames Monnier, Brak, de Moor en Bootsma en de heren Den Das en Haringhuizen. Allen werd het insigne van verdienste van de Bond van Ar beiderszangverenigingen op de borst gespeld. Mevr. Bootsma die 20 jaren lang geregeld per fiets de tocht van Groet naar Bergen had gemaakt om de repe tities te kunnen volgen, werd extra gehuldigd. De voorzitter, die op een vierde van een jaar ook de 20 jaren vol had, zag zich verblijd met een vouwstoeltje; hij kan nu bij het vissen wat gaan zitten. „De stem des Volks" opende na dit voorspel het Jubileum concert, dat werd gegeven met medewerking van het Dubbel- mannenkwartet „Dubbel Vier", Mevr. Ank v. Tulder, sopraan en Ernst Heins, xylophoon. Het koor opende met het be kende „Morgenrood" van De Nobel, om te vervolgen met „Zondagmorgen" van C. Dopper en „Wiegelied" van F. Roeske. Het koor had eveneens het laatste woord met „De Vogel koopman" van Zeiler, het mooie „Die Jager aus Kurpfals" en de „Strijdmars der Arbeiders". Het koor zong met enthousi asme o.l.v. Pieter Heins en oogstte veel applaus. Het dubbelmannenkwartet gaf o.l.v. Pieter Heins een mooie ver tolking van „Zum Sanctus", „The Prayer Perfect", „Ave Maria", „Freiweg", „Zaans Liedeke „Donauwellen" en „From the time you say good bye". Het publiek gaf met luide bijvalsbetuigingen uiting aan zijn waardering. De sopraan-soliste Mevr. Ank v. Tulder vergastte haar gehoor op een aria uit Tosca, een uit Cav. Rusticana, Tarantella van Millöcker en Parlawals van Arditi. Mevr. T. Heins begeleidde haar aan de vleugel. Dit vocale gedeelte werd afge wisseld door een instrumentaal gedeelte, verzorgd door de jeug dige xylophoon-virtuoos Ernst Heins, aan de vleugel begeleid door Mevr. Heins. Ten gehore werd gebracht: „Petersburger Sledevaart", „Tritsch-tratsch Pol ka", „El relicario„The Galop ping comedians", „Circus Renz". Het publiek toonde dit optreden buitengewoon te waarderen. De buitengewoon geslaagde feestavond werd met een dansje besloten. MET Mr. A. HUSTINX NAAR PAKISTAN Een boeiende film-avond De vorige week door K.J.V.O. en N.V. georganiseerde tocht naar verre gewesten was weer een groot succes. De reis ging ditmaal naar het verre Pakistan en de gids was Mr. Hustinx. Deze gaf eerst enige inlichtingen over het ontstaan van dit kort geleden tot Islamitische republiek Pakistan uitgeroepen deel van het vroegere Brits-Indië. In 1947 viel het oude sprookjesland uiteen in het Hindoese India en het Mo hammedaanse West-Pakistan met de hoofdstad Karatsji en Oost- Pakistan met de hoofdstad Dakka. De grenzen lopen langs de gren zen van de godsdiensten. Een geweldige volksverhuizing volgde. 6 Millioen Moslims vluchtten uit India en 5 millioen Hindoes uit Pakistan. Een paar millioen men sen kwamen daarbij om het leven. Na dit drama meenden profeten te kunnen voorspellen, dat het heengaan der Hindoes voor Paki stan de genadeslag zou betekenen hun vertrek legde de industrie lam. Maar het wonder gebeurdede kleine man bracht de wielen weer aan het draaien ende Mo hammedaanse vrouw, die anders zo teruggetrokken leefde achter sluier en tralievenster, groepeerde zich rond de vrouw van de minister-president Begum Liaquat ali Khan en werkte overal dapper mede. De energieke bevolking bouwde in enkele jaren een wel varende republiek op. Pakistan, dat is Heilig Land, is bezig zich een toekomst te scheppen onder de volkeren. Per boot ging het daarna naar deze jonge staat. Onderweg werd nog vluchtig een kijkje genomen in Port Said, Cairo, Suez, Djed- da. Aden, het Gibraltar van het Oosten, om eindelijk te debar- keren in Karatsji, een snel in be volking toenemende plaats (in 1946 300.000 inwoners, thans l1/2 mill.) In de straten overal druk ver keer, naast auto's het schip der woestijn, naast prachtige gebou wen, geïmproviseerde woningen van duizenden vluchtelingen. Ty pische straattafereeltjes werden op het witte doek geprojecteerd: vruchtenstalletjes, touwslagers, oliepersen, tapijtknopers, 't uitgaan van een school waar de jeugd onderwezen werd in de officiële taal, het Oerdoes. Na het feest, dat gegeven werd ter ere van Aga Khan, het hoofd der Ismailietische Moham medanen werd de stad verlaten. Door de woestijn van Sind ging het verder naar het Noorden, naar Haiderabad, de stad van de wind vangers, die overal op de huizen zijn aangebracht om in het hete seizoen en beetje te kunnen ven tileren. Onderweg zag men slechts armoedige plantengroei, cactussen, enz. enz. In Milpurkhan viel het oog op fraai aardewerk eneen hos- pitaaltje waar o.m. 2 Nederlandse verpleegsters haar zegenrijk werk verrichtten. Verder ging de tocht. De 1600 meter lange stuwdam met 64 sluizen bij Sukkur dwong bewondering af. Door deze dam was men in staat een groot ge bied te bevloeien. Tuinen met granaatappels, dadels, enz. zijn nu mogelijk. In de dorpjes, waar de reis door ging, zag men overal vrouwen bezig met het bakken van brood enmestkoeken, die als brandstof moesten dienen. Tenslotte ging het naar Quetta, een kleine garnizoensplaats. Een trein voerde hier heen langs een angstwekkend steile spoorbaan door 76 tunnels. Een zandstorm nam soms alle uitzicht weg. Nu was het mooi genoegde terugtocht werd aanvaard. In Karatsji wachtte de toeristen nog een groots feest met muziek, optochten, parade, enz., alles ter ere van de Sjah van Perzië, die deze dag voor het eerst een offi ciéél bezoek bracht aan het jonge Pakistan. En toen gingen allen hoogst- voldaan huistoe, na eerst Mr. Hustinx met een hartelijk applaus te hebben bedankt voor de prach tige tocht. Zondag 15 Nov. a.s., v.m. 10 uur behendigheidswedstrijd voor donateurs van de landelijke ruiter- vereniging „Kennemer Ruiters" bij de Fransman. NED. VER. VAN SPIRITISTEN „HARMONIA" Nadat door de Ned. Vereni ging van Spiritisten „Harmonia" een tweetal openbare psychome trische avonden in Bergen zijn georganiseerd, zal deze vereniging thans op Donderdag 19 November een voordracht houden in Hotel Kreb, waarbij de heer J. Smits uit Haarlem als onderwerp zal bespreken „Het Spiritisme heeft ook U wat te zeggen". Deze avond is bedoeld als voorbereiding van de oprichting van een nieuwe af deling voor Bergen en Schoorl, zodat het voor belangstellenden van belang is op deze avond present te zijn, teneinde over het betreffende onderwerp bijzonder heden te vernemen en omtrent de werkwijze van „Harmonia" te worden ingelicht. Men houde dus deze avond hiervoor gereserveerd. Verder verwijzen wij naar de advertentie elders in dit blad. COLLECTE KONINGIN WILHELMINA FONDS Van 16-28 Nov. wordt in ons dorp de jaarlijkse collecte gehouden voor het Koningin Wilhelmina Fonds, ter bestrijding van de ge vreesde ziekte, die in ons land zovele slachtoffers eist. Het is zaak, dat wij ons allen achter de kankerbestrijding in Nederland stellen. Het Koningin Wilhelmina Fonds is als enig orgaan in Nederland de taak toevertrouwd in het open baar de nodige fondsen te ver zamelen, waardoor een doeltref fende kankerbestrijding wordt mogelijk gemaakt. Deze fondsen zijn o.m. bestemd voor: voortdurende belangrijke financiële steun aan het Neder lands Kankerinstituut, opdat dit Instituut zijn centr. leidinggevende functie bij het wetenschappelijk kankeronderzoek kan behouden het treffen van voorzieningen voor de Universitaire centra te Groningen, Nijmegen, Leiden en Amsterdam, het Radio-therapeu tisch Instituut te Rotterdam en de sub-centra te Middelburg, Eind hoven, Maastricht, Deventer en Leeuwarden, waar door nauwe samenwerking van verschillende specialisten de waarborgen zijn geschapen, opdat het onderzoek en de behandeling van kanker patiënten op de meest weten schappelijke grondslagen en met de modernste hulpmiddelen der wetenschap kunnen geschieden de nauwkeurige registratie van alle kankerpatiënten; steun voor individuele onder zoekingen. Dit alles eist aarlijks zeer grote bedrager. Wannt er U de lijst voor het Koningin Wilhelmina Fonds wordt aangeboden, staat U dan volkomen re^ë! tegenover de diepe ernst van het feit, dat van iedere zes sterfgevallen in ons land één het gevolg is van kanker. Eén van iedere zes Een intensieve kankerbestrijding moet als nationale noodzaak door ons allen in stand gehouden wor den. Een oud Chinese wijsheid: „Wij worden rijker naarmate wij meer aan anderen geven" moge voldoende zijn om in deze niet alleen ons gevoel, doch zeker ook onze beurs te laten spreken, opdat wij allen veiliger mogen leven. ONDERWIJSVERNIEUWING Door de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is aan het gemeentebestuur toe stemming verleend om aan de heer S. J.Nijdam, hoofd der Van Reenen- school te Bergen Nh, een buiten gewoon verlof toe te kennen voor de duur van acht maanden, ten einde het door dit schoolhoofd ingevoerde onderwijssysteem vol ledig uit te werken en dit op zo danige wijze te ontwikkelen, dat ook andere scholen van dit werk kunnen profiteren. Oprichting Nedcrl, Vereniging van Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van huisvrouwen is voornemens te Bergen een afdeling op te richten. Dit voornemen zal zeker door vele huisvrouwen worden toege juicht. Er is immers in een plaats als Bergen zeer zeker behoefte aan een vereniging als deze. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen verleent n.l. bijstand aan de huisvrouw in haar huishoudelijke en gezinstaak. Zij wil de gemeenschapszin en het gevoel van saamhorigheid bevor deren. Verder begeeft zij zich ook op economisch en sociaal gebied voor zover het de belangen der huis vrouw geldt. De leden krijgen maandelijks het zeer goed verzorgde blad der Vereniging: „Denken en Doen" gratis toegezonden. De nieuwe afdeling stelt zich voor zoveel mogelijk aan de wensen en verlangens omtrent lezingen, uitstapjes enz. van haar leden tegemoet te komen. Vanzelfsprekend blijft een nauwe samenwerking met de afdeling Alkmaar gehandhaafd. Van het bestuur dezer afdeling vernamen wij, dat Bergense huisvrouwen, die van deze afdeling lid zijn en daar lid willen blijven, dat ook kunnen. Er is ook nog de mogelijkheid per jaar de middagen in Alkmaar bij te wonen voor de Bergense leden tegen een extra contributie van f 2.25. U ziet er zijn vele mogelijk heden, en wij wensen de nieuwe afdeling veel succees toe! (Voor verdere inlichtingen zie advertentie pagina 3) ZONDAGSDIENST ARTSEN „ALGEMEEN WELZIJN" De rij van ledenvergaderingen die ons in de komende maanden wachten, werd geopend door die van „Algemeen Welzijn", op Vrijdag 6 Nov. j.l. in het Oude Raadhuis te Schoorl. Nu zijn wij er wel aan gewend dat dit soort vergaderingen zich maar zelden in een grote belang stelling der leden mogen verheu gen en dat was helaas ook hier het geval. Van de 135 leden die de vereniging telt, was er maar zo'n klein gedeelte aanwezig, dat wij het juiste aantal maar niet zullen noemen. De opmerking van de voorzitter, de heer Maars, dat dit ook opgevat kon worden als een motie van vertrouwen dat de zaken goed gaan, is eerder humo- ristisch-sarcastisch te noemen dan in overstemming met de waarheid. Vooral voor een culturele ver eniging, waarvan de doelstelling met welzijn van het algemeen heeft te maken, is het wenselijk dat er 'n gedachtenwisseling plaats vindt over de door de vereniging gedane pogingen dit welzijn 'te dienen en dat er vanuit de groep der leden voorstellen worden ge daan die tot bevordering van dit doel kunnen bijdragen. Om nu maar alles op de schouders van het Bestuur te laden is wel ge makkelijk, maar getuigt van weinig interesse en verantwoordelijkheids gevoel. Gelukkig kan het Bestuur, ondanks het gemis van deze steun, op een geslaagd vorig seizoen terugzien. De lezing van de heer Schek- kerman had weliswaar meer be langstelling verdiend, de voor dracht van Dr. Verwey alsmede de beide uitvoeringen van het Concertgebouw-kwartet genoten deze belangstelling ten volle en bleken een groot succes. Ook de met andere verenigingen gecom bineerde samenkomst met de lezing over de Ver. Naties heeft menig een voldaan. Maar onder het gesprek dat zich over deze laatste lezing ont spon, bleek duidelijk hoe nuttig het is indien 'n gedachtenwisseling mogelijk is over het beleefde, ook met het oog op de toekomst. Een der Bestuursleden deelde n.l. mede, dat hem ter ore was ge komen, dat deze lezing aan ver scheidene jeugdige personen niet had voldaan. Volgens hen hadden de grote moeilijkheden die zich bij de pogingen de verschillende volkeren samen te brengen, voor doen, naar voren moeten worden gebracht. Het is aan de jeugd eigen en zeker aan die van tegen woordig, om met grote vaart de problemen des levens te willen behandelen en op te lossen Geen wonder trouwens in onze wereld die aan vaart wint hetgeen zij aan diepte verliestDe spreek ster had zich wijselijk ervan ont houden, deze zeer ingewikkelde en nog niet eens vastomlijnde problemen onder de aandacht, laat staan onder discussie te brengen. Het doel was trouwens de tech nische samenstelling van het In stituut der Ver. Naties te leren kennen, aan welke kennis, ook naar wij vermoeden bij de jeugd, nog veel ontbreekt. Hoewel het Bestuur zich niet ontveinst, dat aan deze jeugdige weetgierigheid moeilijk zal kunnen worden voldaan, zal het toch onderzoeken of eventueel het volgend jaar een spreker of spreek ster kan worden gevonden die dit onderwerp op de verlangde wijze kan behandelen. Van andere zijde werd de op merking gemaakt, dat voor het vruchtbaar aanhoren van een der gelijke lezing, toch een zeker po litiek- en cultureel inzicht nood zakelijk is, die men maar niet op één avond deelachtig kan worden. Dus jongelui, minder bioscoopjes en zo en meer de neuzen in de boeken Een andere werkzaamheid van „Algemeen Welzijn", n.l. het uit lenen van boeken, onder de ge waardeerde leiding van Mevr. Jansen en haar helpsters, blijkt zich steeds uit te breiden. Het aantal boeken neemt door aankoop zoda nig toe, dat een nieuwe kast erbij zal worden gekocht. Hiertoe werkten ook mede de sympathieke schen kingen van Mevr. Luber en de heer van Leeuwen. Het voortreffelijke verslag van de secretaris en het financieel be leid van de penningmeester werden onder algemene acclamatie goed gekeurd. En nu vangt „Algemeen Wel zijn" het nieuwe seizoen a.s. Maandagavond om 8 uur aan in de zaal van „Klein Zwitserland'' met een uitvoering voor de Ned. Blindenbond. Daar zal een mooi programma van muziek en decla matie v/orden uitgevoerd, door blinden verzorgd. Geeft in grote getale blijk van Uw belangstelling voor hetgeen door deze minder bedeelden wordt gepresteerd. De blijheid en de wilskracht van deze beproefden zal U daarenboven ongetwijfeld steun geven bij het doorstaan van eigen tegenslagen. Naar we vernemen zal onder auspiciën van deze vereniging op Maandag 16 Nov. a.s. in hotel „Klein Zwitserland" een avond worden georganiseerd door de Nederlandse Blindenbond. De bekende blinde pianist Thierry van Driest zal de Mond- schein-sonate van Beethoven ver tolken en daarenboven nog wer ken van Grieg en Chopin. Doch bovendien zal declamatie ten beste worden gegeven en 'n film worden vertoond. Zoals we dit van „Algemeen Welzijn" en de Blindenbond ge wend zijn, belooft het weer een hoogstaande avond te worden. „EEN SCHIP IN NOOD" Een schip in noodde reddingboot gaat uit. Natuurlijk zal men zeggen. Maar 150 jaar geleden was dit lang niet natuurlijk. Als er in die tijd een schip op onze kust strandde, zag men vaak ergerlijke staaltjes van zeeroof en aan de schipbreukelingen werd niet gedacht. Een ramp was nodig om het Nederlandse volk wakker te schudden en opmerkzaam te maken op de ereplicht van een zeevarende natie. De film „Een schip in nood" bestaat uit drie delen. In het eerste deel ziet men het lanceren van de roeireddingboot, het in zee brengen, eveneens van een reddingvlet. Vervolgens zien we het Wipper-toestel gebruiken, als laatste redmiddel, als de redding boot het gestrande schip niet meer kan bereiken en tenslotte de motor-strandreddingboot. In het tweede deel wordt kennis gemaakt met het moderne mate- teriaal, de motorreddingboten en andere hulpmiddelen. Het derde deel (Geluidsfilm), neemt ons mee op een reddings tocht. Wel heel duidelijk laat dit gedeelte ons zien welke gevaren er te overwinnen zijn, alvorens de schipbreukelingen veilig aan wal kunnen worden gebracht. Al met al een film, die we bij zonder kunnen aanbevelen. Zie verder de advertentie in dit blad.. DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te BergenDe Hamn's Boekhandel, Stationsstr. Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4,40 per jaar f 1,10 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,20 Vraag en Aanbod 12 ct per m.m. Woning' en Vacantieruil 14 ct m.m. Familie-advertenties 15 ct p. m.m. Zondag 8 November BERGEN Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL KOEDIJK H. J. PIERS, Tel. K 2201-202

De Duinstreek | 1953 | | pagina 1