Onzeker economisch perspectief! Ve Oude Strijd EET NU PAARDENVLEES SLAGERIJEN BERNARD KOOMEN KLAVERJAS-DRIVE „DE R00DE LEEUW" G- CIJS Jongens- en Meisjesboeken KUNSTENAARSCENTRUM BERGEN BEZOEKT BRIDGE-DRIVE Abonneert U op dit blad. W. P. L. BORST „VADER IK GA REIZEN" Vette Lappen 0.60 Doorregen Lappen 1.05 Magere Lappen 1.30 Riblappen 1.50 Baklappen 1.70 Rosbief 1.80 Biefstuk 2.20 Paardenreuzel 0.30 ALLEEN IN ONS FILIAAL HOUTTIL 54 ALKMAAR □□□□□□□□□DPPPPPPPPPDPPPPPPPPPPPPPPPPPPPBPPnnnnnnnQBBnQQODOQDDDnDDDOCiBBBBBBBB MINISTERS ÈN BETROKKENEN ZIJN ONTEVREDEN (Van onze economische medewerker) De grote vraag, die in vele kringen van ons volk gesteld wordt na de regeringsverklaring met een bindende loon regeling, betreft de gevolgen voor de economische positie, waarin elk dier groepen zich bevindt. Bezien wij de situatie critisch, dan is eigenlijk niemand tevreden over de komende wijzigingen in het financieel- economisch beleid. Bij de huiseigenaren zou men tevreden heid moeten vinden, omdat de huren stijgen. Deze mokken over een onvoldoende verhoging. Nu is er direct een loonsverhoging van 5 °/0 op gevolgd, zodat de bouw- en vooral de onderhoudskosten opnieuw zullen stijgen. Eerst spant men het paard ten behoeve van deze groep burgers vóór de wagen en daarna er achter. Het toekennen van loonsver hoging heeft de gunstige perspec tieven voor ons economisch leven op losse schroeven gezet. Dit wil nog niet zeggen, dat elk optimisme nu maar in pessimisme moet ver keren. Minister Zijlstra heeft echter opgemerkt, dat onze exportcijfers reden tot ongerustheid vertonen. De investeringen van 't bedrijfs leven zijn onvoldoende. Beide fac toren spreken tegen een loonsver hoging. En de minister van eco nomische zaken en de werkgevers hebben dus reden tot klagen. De arbeidersvakcentralen heb ben overduidelijk hun misnoegen te kennen gegeven. Dus ook al ontevredenheid. De gepensionneerden zullen binnenkort unaniem een klaagzang aanheffen, omdat hun reële in komen opnieuw daalt. De landbouwers zullen hun producten moeten afzetten tegen prijzen, die op de wereldmarkt een dalende tendens vertonen. Hun loonkosten zullen stijgen. De in koopprijzen van werktuigen en andere materialen gaan omhoog. Opnieuw niets dan teleurstellende factoren. Middenstand vergeten De middengroepen juichen evenmin. De werknemers in deze sector voelen zich te kort gedaan. De middenwerkgevers verwach ten compensatie, omdat de werk gevers hierop aandrongen bij het accepteren van een vijf-procents verhoging. De zelfstandigen met eenmans zaken, die een behoorlijk bedrijf hebben, maar huur moeten be talen, vinden nergens een tegen wicht voor de loonsverhoging. Hun omzetten zullen afnemen, wanneer de koopkracht der af nemers (werknemers in meerder heid) nog zal verminderen. De kleine zelfstandigen voelen weinig van de belastingverlaging, omdat zij toch reeds een laag in komen genoten. Zij staan voor een huurverhoging èn een prijs verhoging, die voortspruit uit de loonsverhoging. De koopkracht van hun afnemers neemt af. Werkloosheid zal stijgen Toch besloot, ondanks de op gesomde nadelen voor alle groepen van ons volk, de regering tot een loonsverhoging. Bij de nadelen komen nog die van onze volks huishouding. Het gevaar van de exportvermindering bedreigt de betalingsbalans. Men heeft eens berekend, dat elk procent loons verhoging, de werkgelegenheid aan 30.000 arbeiders ontneemt. Gevaar dus voor werkloosheid. Tenslotte is het niet ondenk baar, dat de staatsinkomsten door daling van omzetbelasting en winst in het bedrijfsleven ver beneden de raming blijven. Uit het hierboven geschetste blijkt overduidelijk, dat het gehele begrotingsbeeld, zoals ons dat op Prinsjesdag werd voorgelegd, vol komen verwrongen is. Met de economische wijzigingen per 1 Januari a.s. heeft de rege ring zich geheel overgegeven aan de onberekenbare factoren in het economisch leven. Men hoopt eenvoudig op een gunstige ont wikkeling van de economische gang van zaken in de wereld. Tegenwerkende krachten. Er is veel reden voor die hoop. De toegekende loonsverhoging betreft alleen werknemers van 23 jaar en ouder. Alle lonen van hen, die jonger zijn, zullen gelijk blij ven. Dit zal een algemene prijs stijging tegenwerken. Evenzeer werkt averechts op deze tendenz, de situatie op de wereldmarkt. Op velerlei terrein is er 'n ontwikkeling bezig in de richting van prijsdaling der grond stoffen. Deze is reeds een tijdlang werkende. In hoeverre is er dien tengevolge in het verleden reeds sprake geweest van prijsverlaging bij het eindproduct? Hoeveel werkgevers hebben zich op dit moment reeds laten weerhouden van een prijsdaling, omdat deze loonwolken van vijf procent zo lang dreigden? Bij de toenemende concurrentie, ook van de zijde van het buiten land, waar geen loonsverhoging plaats vindt, zal het dikwijls moeilijk zijn, de vijf procent toe slag door te berekenen. De tijden van schaarste op de markt van productie- en consumptiegoederen zijn voorbij. De vraag, of er prijs verhoging komt en in hoeverre, blijft volkomen open. Het is een onzekere factor. Men heeft prachtige bereke ningen gemaakt over de mate, waarin de consumptiebeperking uit 1951 nog zou bestaan. Zij benaderen dikwijls de waarheid, maar niet altijd. Er worden fouten gemaakt en de resultaten zijn dikwijls aanvechtbaar. Hier ligt ook een onzekere factor. Welke reactie Ons handelsverkeer met vele landen is in de laatste jaren toe genomen. Onze prijzen zullen nu iets stijgen of mogelijk nog stabiel blijven. De mate, waarin onze export getroffen kan worden, hangt volkomen af van de voorsprong, die wij nu hebben op buitenlandse concurrenten en de grootheid, waarmee dat voordeel straks ver mindert. Veel hangt tenslotte af van de wijze, waarop ons volk reageert op de gewijzigde toestand na 1 Januari a.s. Ons productie vermogen is in de laatste jaren gestegen. Hebben wij het toppunt bereikt Weinigen zullen dit zonder meer kunnen beamen. Gedwongen loonsverhoging prikkelt de werkgevers tot een herziening van de bedrijfsstrategie. Men onderwerpt aan 'n cristische beschouwing datgene, wat voor heen als onveranderlijk gegeven werd aanvaard. Velen worden tot bezuiniging geleid door maatre gelen, die plotseling het volle daglicht werpen op het bestaan van kosten en kostenverhogende factoren. De reactie van ondernemers en werknemers inzake productiviteit en efficiency is een onberekenbare factor, die op de economische uit komst van onze volkshuishouding na de komende loonsverhoging van doorslaggevend belang kan zijn. Er is geen reden tot wanhoop, wel tot waakzaamheid. De muta ties in ons economisch bestel per 1 Januari hebben ten doel, ver betering te brengen in nu be staande wantoestanden. Voor onze volkshuishouding betekent het aan vaarden daarvan op dit moment slechts winst en zin voor realiteit. Aangaande de toekomst dit: men hijse alle zeilen. Drs MIERLO Boekhandel C. OLDENBURG Grote openbare vergadering van GEPENSIONNEERDEN Resolutie wijst op de nood van zeer veel gepensionneerden! In de grote zaal van het ge bouw van Kunsten en Weten schappen te Utrecht, welke tot de laatste plaats bezet was, hielden gepensionneerde Overheidsdiena ren een grote openbare vergade ring. De eerste spreker, de heer W. Stuut, president van de Algemene Militaire Pensioenbond, belichtte uitvoerig met feiten en cijfers de huidige moeilijke financiële om standigheden, waarin de lagere gepensionneerden zich bevinden. De kosten voor het levens onderhoud zijn sinds 1939 ge stegen met 168 °/0, waar tegen over staat een verhoging van de pensioenen met de daarop ver leende toeslagen van 40 °/0. Deze verhoging van 40 °/0 op de pensioenen, hadden de gepen sionneerden reeds moeten ver krijgen op 1 Januari 1947, toen de kosten voor het levensonder houd reeds met i 82 °/0 waren gestegen. Door deze meer dan onvol doende toeslagen op de pensioenen is er een grote financiële achter stand ontstaan. Het werd de morele plicht der Regering «geacht, zo spoedig mo gelijk in deze ondragelijk geworden toestand te voorzien. Hij drong er dan ook met klem op aan, dat door de Regering in afwachting van een herziening door de Staatscommissie van Poelje spoedig een toeslag op de pensioenen zal worden ver leend van tenminste f 300.met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1953. De tweede spreker, de heer W. van Liere, le Secretaris van de A.M.P., sprak over de huur- compensatie voor het gepension neerde Overheidspersoneel en stelde vast, dat een huurcompen- satie van 5 °/0 berekend naar de pensioensgrondslag, met een mini mum van f90.per jaar, nood zakelijk en alleszins gerechtvaar digd mag worden geacht. De vergadering nam tenslotte een resolutie aan, waarin gepro testeerd wordt tegen de achter stelling der gepensionneerden en aangedrongen op de tegemoet koming, als door beide sprekers was naar voren gebracht. ZATERDAG 21 NOV. A.S. Aanvang des avonds om 8 uur in CAFÉ MIN „'T BERGER VEERHUIS" WEET U AL dat het Ziekenfonds de reparaties aan kunstgebitten niet meer ver goed Dus naar Burgem. Lovinklaan 9, Bergen Tel. 2640 Vlug en billijk Gedipl. Belastingconsulent Jaap Weyandweg 5, - Bergen. Lid Nederlands College voor Belastingconsulenten. Tel. 2635 Verzorgt Uw BOEKHOUDING en BELASTINGZAKEN POPPENTHEATER GUIDO VAN DETH Dinsdag 24 November om 8 uur in Danszaal „DE RUSTENDE JAGER" Leden f 1.-Niet-Leden f 2.50 Plaatsbespreken dagelijks 1-2, Tel. 2775 HOTEL SCHOORL op Zondag 29 November 1953 n.m. 2 uur. Inschrijfgeld f 1.25 p.p. FRAAIE WILDPRIJZEN Aanmelding vóór 26 November Hotel „De Roode Leeuw", Schoorl FEUILLETON: Een verhaal van de watervloed op een Zuidhollands eiland, door 19. HENK VAN HEESWIJK. Die morgen had Klaas een lang gesprek met de hoofdop zichter, ingenieur Bos van de Rijkswaterstaat. Het duurde ge ruime tijd, voor hij hem te pakken had, want ook telefoon leidingen bleken niet normaal te functioneren. Maar op de kantoren deed men, wat mogelijk was en om half elf had Klaas verbinding met zijn superieur. Deze gaf enkele voorlopige op drachten en beloofde, dat hij zo spoedig mogelijk zou komen om de situatie te overzien. Klaas charterde een motorfiets en reed langs de punten, die nog bedreigd werden. Daarna zocht hij zijn voorwerker op, die even buiten Idadorp woonde en gaf hem opdracht alle dijkwerkers te mobiliseren. Om twaalf .uur moest ieder pre sent zijn. Zelf reed hij naar het magazijn in Munnikenoord en gaf opdracht zand aan te rijden om de reeds in Idadorp op geslagen zandzakken te vullen. Verschillende dijken vertoon den afbrokkelingen en deze moesten eerst worden hersteld. Eerst dan pas kon aan het dichten van gaten begonnen wor den. De burgemeester van Idadorp had inmiddels het ge- meentepersoneel en verder alle mannelijke arbeiders gemobili seerd en zo kon om twaalf uur de lange, harde strijd tegen het water beginnen. Een strijd, die weken zou duren HOOFDSTUK 16 Het boetekleed siert de mens Die Zondagmorgen was Munnikenoord het opvangcentrum van evacué's geworden. In allerijl werd een school ontruimd en de lokalen in gereedheid gebracht om de vluchtelingen on der te brengen. Vrachtauto's en gewone wagens reden af en aan door de nog droog zijnde corridor naar Idadorp. Even buiten Munnikenoord was ook een polder ondergelopen, doch het water stond hier betrekkelijk laag en alle inwoners konden tijdig een goed heenkomen zoeken. Van Munnikenoord kon men nog drie kanten uit. Doch een motorrijder, die gepro beerd had Rotterdam te bereiken, was tegen de middag weer teruggekomen; het was onmogelijk. Ook de Zomerlanden stonden blank. Joke hoorde het met een schok. Hoe zou Greet en haar familie het er afgebracht hebben? Koppig als ze was, stond ze na een paar uur gerust te heb ben weer op. Van mevrouw Bakker hoorde ze, dat in de school vluchtelingen opgevangen werden. Dus kleedde ze zich weer aan en ging naar de school om de helpende hand te bieden. Want niet alleen van Idadorp kwamen ze, ook uit andere on dergelopen delen van het eiland en een der helpers die heen en weer gereden had met vluchtelingen vertelde, dat het hele eiland blank stond, behalve dit middelste deel, dat wat hoger lag. In Munnikenoord was men dus geisoleerd van de buiten wereld. De burgemeerster van Munnikenoorjd overlegde mót zijn raad en een commissie van het Roode Kruis, wat men met deze honderden mensen moest aanvangen. Er was voedsel ge noeg, dat was geen probleem. Maar wel de huisvesting. Het beste zou zijn ze zoveel mogelijk onder te brengen in de om geving, zodat de school weer ten dele leeg zou komen voor eventuele volgende vluchtelingen. Het Roode Kruis zou de verdere evacuatie verzorgen en in de loop van de Zondag reden de auto's met vluchtelingen verder het eiland op. Overal werden ze gastvrij ontvangen en opgenomen: in de nood is men één en dan vervalt alle twist, tweedracht en geschil. Joke werkte die Zondag met enkele andere meisjes tot de late avond. Ze had er intussen nog voor gezorgd, dat haar □□□□□□□□□□□□□□□□□□□DaPPPPnPPaPPPPPPQPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPCIPPnPPClPPPPPPPPBD Q D a D P vader, Harm en haar stiefmoeder ondergebracht werden in haar kosthuis. Het zou hopelijk maar voor korte tijd zijn. Doodmoe ging ze die avond, nadat de laatste vluchteling verzorgd was, naar huis. Jannie was al naar bed; Harm had een fiets geleend en was na de; middag vertrokken om te pro beren z'n verloofde te bereiken. Het feit, dat een motorrijder die morgen niet verder had kunnen komen dan de dijk van de Zomerlanden kon hem niet weerhouden toch te gaan. En Joke kon het begrijpen. Toen ze tegen half twaalf thuis kwam, zat mevrouw Bakker nog op met haar gast, boer Van Vliet. De oude man rookte een pijpje en had een plekje naast de haard opgezocht. Kees, de zoon, was naar Idadorp gegaan om te helpen. Joke trok haar mantel uit en gooide die over een stoel leuning. Met een zucht plofte ze op een andere stoel neer. „He, he," zei ze, „ik ben blij dat ik zit. Als je bezig bent, heb je er geen erg in, maar als je ophoudt, voel je pas, hoe moe je bent." Mevrouw Bakker stond meteen op. „Ik zal je een lekker kop koffie inschenken en dan eet je wat Joke wuifde met haar hand. „Een kop koffie graag, maar etenik heb de hele dag niets anders gedaan dan eten en nog een eten. Ik kan geen eten meer zien. Ik ben moe, en verlang naar m'n bed." Van Vliet knikte. „Dat kan ik begrijpen," zei hij zacht. En toen mevrouw Bakker de kamer uit was om melk te warmen, stond Van Vliet op ea kwam naar zijn dochter. Hij legde een hand op haar schouder. Ze keek verwonderd in het rimpelige gezicht. „Ik heb verkeerd gedaan, Joke," zei hij zacht. „Toen die klapJij hebt betere ogen dan je vader. Je had gelijk. Het waren allemaal kletspraatjes en niks anders. Klaas had er part noch deel aan Joke keek nog meer verwonderd. „Hoe weet U dat dan?" vroeg ze. Van Vliet keek voor zich, terwijl Joke even over zijn rim pelige, vereelte hand streek. „Vannacht, toen we met een hele boel mensen aan de uiterste punt van de Slaperdijk stonden en de meesten verdronken, zijn wij het te weten gekomen. Kees, de broer van Klaas, heeft het even voor zijn dood gezegd. Hij heeft het gedaan. Niet Klaas Het meisje hoorde het met ontzetting. Dus KeesKlaas' broer was de schuldige. Natuurlijk, hij als ziekenfondsbode, kwam bij iedereen, dus ook bij die weduwe over huis. Eh Klaas heeft nooit willen spreken, dacht ze. Zelfs niet, toen ze hem berichtten van hetgeen zijn broer had misdaan. Daarom wilde hij niet spreken, om het gezin van Kees niet in het on geluk te stoten. Hij moest die last alleen dragen en de mensen in de waan laten, dat hij, Klaas, de schuldige was. Welk een ontzettende last had hij zo al die maanden te torsen gehad. Maar aan de andere kant: welk een wroeging zal er bij Kees geleefd hebben. Welk een moeilijkheid voor die beide man nen, die allebei terwille van Lenie de schijn moesten ophouden. Was het dan toch xp in het leven, zoals de dominee enkele maanden geleden in zijn preek had verteld, dat het kwaad uit eindelijk toch zichzelf straft? Joke's hand zakte neer en nadenkend keek ze voor zich uit. Toen stond ze ineens resoluut op en kuste haar vader. Ze zag, dat er een traan over zijn wangen was gegleden. „Deze nacht," bracht hij er met moeite uitzal ik nooit vergeten. Het was verschikkelijk en tochBezeling begon te zingen, toen het water al tot onze middel stonden we hebben allemaal meegezongenallemaal, behalve Kees En even later was hij in het water verdwenenwe konden er niets aan doenook niet, toen anderen gingeneen man met een kind op zijn armdat is zo ellendigals je helemaal niets kunt doen, omdat iedere verkeerde beweging ten gevolge kan hebben, dat jezelf ook gaatIkik was bang voor de doodBezeling nietdie zongEn toen we allemaal gered waren en in de boot zaten, zei iemand op bittere: „Waarom moet dit alles zo geschieden?" En toen antwoordde Bezeling: „Dat weet God alleen. Waarom moet ik oude man ,nog blijven leven en gingen jongeren heen? Ook dat weet God alleen. Daar mogen wij niet aankomen." Ja, dat zei hij." Het was lange tijd stil. Mevrouw Bakker kwam met de kof fie voor Joke binnen. Ze keek naar het tweetal, dat bij elkaar stond en zette de koffie bij Joke neer. Toen ging ze weer weg, de kamer uit. Ze begreep, dat die twee op dit moment liever alleen wilden zijn. Joke keek even naar haar koffie en zei toen: „Denk er om, vader, dat van Keesmag niemand te weten komen „Och, van mij zal niemand het verder horen. Maar zo velen weten het. Allen, die gered zjjn... en Klaas zelfen Dijkstra „Klaas en Dijkstra houden wel hun mond. Als Jannie ook maar zwijgt." „Ik zal het morgen tegen haar zeggen," antwoordde Van Vliet. Joke zakte weer op haar stoel en lepelde in de koffie. Ze keek naar haar vader, die nog altijd zielig naast haar stond en greep even zijn hand. „Ga naar bed, vader je hebt je rust hard nodig. Morgen is er weer een nieuwe dag." Hij knikte. „Ja, morgenen wat dan? Het vee is ver dronken en het huis staat onder water. Alles is wegWat voor zin heeft morgen nog?" Opnieuw stond ze op en keek haar vader diep in de ogen. „Wat voor zin het heeft dit alles? Dit leed? de ellende? Ik hoorde vanavond dat niet alleen ons eiland, maar haast al de anderen overstroomd zijn. En zelfs een deel van Brabant. Er zijn honderden doden en nog tallozen moeten er gered worden, die nog onbereikbaar zijn. Niet alleen Uw vee is verdronken, maar dat van tienduizenden mensen misschien. Wie zal het zeggen? Wat voor zin heeft dat allemaal? Laten we daar alsjeblieft niet aan denken. Morgen gaan we weer aan het werk en gaan we opnieuw bouwen. Dacht U, dat we bij de pakken neer gaan zitten? Onzin. Er komt weer een nieuwe boerderij en er komt weer ander vee. Gaat U maar rustig slapen en piekert U daar maar niet over. Dat komt alle maal best in orde." Van Vliet knikte en zuchtte. „Ik ben te oud om opnieuw te beginnen. Dat moet Harm maar doen. Ik had er al lang mee willen ophouden, maar dat ik zo van mijn bedrijf zou af komen nee, dat had ik nooit gedacht Joke antwoordde niet, maar dronk haar koffie. Toen stond ze op. „Kom," zei ze haar vader onder de arm nemend, „ik breng U naar Uw kamer en dan gaat U lekker slapen. En niet meer denken aan wat voorbij is." Boven, op de gang, kuste Joke hem nog eens. „Welterusten, vader," zei ze. „Welterusten, Joke," zei hij zacht. „Benben je niet meer boos op me?" Ze drukte even zacht zijn arm. „Welnee, hoe komt U er bij? Ik ben veel te blij dat het tussen ons weer in orde is." Maar op haar kamer gekomen, zat ze nog geruime tijd in haar stoel en dacht er over na, dat Klaas al die maanden de laster gedragen had zonder zich te verweren. Omdat hij dat niet kon doen. En langzaam drupten de tranen uit haar ogen. Arme jongenzei ze zachtNu Zal ik helpen dragen HOOFDSTUK 17 Ellendig voor Katrien. De Maandag brak aan en de storm was geluwd. De spring vloed had zijn lugubere taak volbracht en het water was weer teruggevloeid. Doch de Idapolder en tal van andere polders bleven overstroomd. Bij eb waren de verschillende boerderijen en arbeiderswoningen goed te zien. Dan staken ze boven het water uit. En de visser uit Idadorp die de hele Zondag heen en weer gevaren had en verscheidene vluchtelingen van de daken redde, wilde Maandagmorgen opnieuw de polder ingaan om te kijken, of er nog meer mensen op de daken zaten. In de loop van de middag had burgemeester De Vries met zijn beide wet houders besprekingen gevoerd. (Wordt vervolgd)

De Duinstreek | 1953 | | pagina 6