Antiekhandel ,/T BOERENHUYS" j %/c.Opt.fastm 7'8mRd Verstopping BERGEN GERRITSEN SCHOORL PUROL GENEEST VRIJDAG 27 NOVEMBER 1953 30c JAARGANG No. 46 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a»d. Hoef EEN GROTE KEUZE St. NICOLAAS-GESCHENKEN in Antiek Koperwerk, Tin, Kristal, Goud, Zilver, Meubeltjes, Doeken, Porcelein, Curiosa, vindt U in RUïNELAAN 8 - BERGEN - TELEFOON 2506 Speciaal leuke Stoeltjes-Klokken met garantie f 135. Beeldjes v. Friese Klok, per stel f 11.50, f 12.50, f 15. Komt U eens vrijblijvend bij ons kijken? Ruilen is toegestaan tot na Kerstmis! FEESTAVOND T. EN O. Het was Donderdagavond feest voor Tuin- Oostdorp. Het programma waarschuwde de bezoekers: „Aanvang 8 uur (precies)". En klokslag 8 trad de voorzitter, de heerWinkel voor het voetlicht, om de aan wezigen in de zaal hartelijk welkom te heten. De laatkomers konden buiten wachtenEen maatregel, die hopenlijk veel navolging zal vinden. Het programma werd geopend door de accordeonclub Anchors- Aweigh, onder aanvoering van de jeugdige Ber. v. d. Molen, die de leiding had overgenomen van Annie Buster, die Bergen metter woon had verlaten. Het publiek toonde alle waardering voor de verschillende nummers, die ten gehore werden gebracht. De jonge kunstfluiter Bert Wokke werd luide toegejuicht. Na de muzikaleinleiding kwamen de toneellisten van T. en O. op de planken om op te voeren het blijspel van Arnold Bach, getiteld „Hoera, 't is een jongen", nu ver schijnende onder de titel „Een rare familie", 't Was inderdaad een beetje raar, zeldzaam onge woon, althans wat de familiever houdingen betreft. Het was juist een jaar geleden dat Walter Weber (Th. v. Dijk) in het huwelijksbootje stapte met Henny (Mevr. v. Dijk) en geen enkel wolkje had zich ooit vertoond aan de huwelijkshemel, het bootje gleed steeds zachtkens op het spiegelend meer. Maar op de avond van deze herdenkingsdag kwamen onheil spellende wolken uit het verleden opzetten en dreigden het bootje te doen kapseizen. KLOKKEN De hele consternatie werd ver oorzaakt door de komst van Frits Pappenheimer, die zich aandiende als de zoon van de jonggehuwden, een jongeman van 7 voet lengte, die een hoofd uitstak boven zijn niets vermoedende „paps", Ook de eerbiedwaardig uitziende grijze referendaris, schoonvader voelde zich niet op zijn gemak. Terwijl achter 't voetlicht de hele familie in zak en as zat, was het aan deze zijde van het voet licht uitbundige vreugde en volgde het ene lachsalvo op het andere. Het was A. Postma, die als Frits Pappenheimer het publiek deed juichen, hij en Mevr. Bult als Annie het dienstmeisje. Beiden buitten ze hun kansen volledig uit op onnavolgbare wijze. Hendrik Willem van Loon ver kondigt in zijn Vrijmaking der mensheid, groter lof kan iemand niet worden toegezwaaid dan dat hij iets gedaan heeft om het lachen der mensen te bevorderen. Zo bekeken, heeft de auteur Arnold Bach zich wel zeer ver dienstelijk gemaakt met het schrijven van dit blijspel en de Tuin- en Oostdorpers met het opvoeren van dit stuk. Toen de wolken weer waren weggedreven en het bootje weer rustig kon verdervaren ging het enthousiaste publiek nog een uurtje naar de dancing. De entré-actemuziek werd ver zorgd door de Crescendo-Boys. HUISVROUWEN NAAR HET RIJKSMUSEUM De afd. Alkmaar van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, maakte Maandagmiddag in „De Rustende Jager" te Bergen op het witte doek een uitstapje naar het Rijks museum, waar zij door Mej. N. Pothumus Meyjes, lerares kunst geschiedenis te Amsterdam, werd rondgeleid. Alvorens met haar gezelschap de kunsthal te betreden, gaf de deskundige gids enkele bijzonder heden omtrent de bouw en in richting van deze schepping van onze grote bouwmeester-historicus Petrus Jozef Cuypers. Vereerder van 13e eeuwse Gothiek en V roeg- renaissance hield hij nog vast aan de inspiratie op oude stijlen (geheel anders dan Berlage, de voor naamste onder de vernieuwers). Veel is later veranderd, om te kunnen voldoen aan de vóór alles nodige rust. Met een staaltje van meubel kunst werd de serie lichtbeelden, die Mej. Posthumus Meyjes ver toonde, geopend. Gewezen werd daarbij op de tot ver in de 16e eeuw algemeen toegepaste ver siering met het „briefpaneel". De geprojecteerde kist, dressoor en zitmeubel met verstelbare leuning toonden duidelijk deze versiering. Uit de laatste kwart van de 15e eeuw konden de bezoekers ver volgens bewonderen de „Aan bidding der Koningen" van Geertgen tot St. Jans. De 16e eeuw schonk meer aan dacht aan het leven zelf, als bijv. Pieter Aertsen (15081575) bij genaamd de Lange Pier, met zijn „Eierdans". Van Cornelis Ketel (1548—1616) verscheen op het witte doek een Schuttersstuk, „Het Korporaalschap van Dirck Rosecrans". Spreekster wees er op, hoe Rembrandt van Rijn alles veel dikker opzette in zijn „Nacht wacht", „Het corporaalschap van Frans Banning Cock". Deze veel zijdige kunstenaar uit wiens werk warme menselijkheid en geestelijke diepte spreken, zocht na vol tooiing van de „Nachtwacht" meer dan ooit de uitdrukking van zijn innerlijk leven. „Het Joodse Bruidje" getuigt hiervan. Na een winterlandschap van H. Avercamp werd de tocht een ogenblik on derbroken. Na hervatting van de tocht ging Mej. Pusthumus Meyjes met haar grote kennis, haar grote liefde en verering voor de kunst uitingen, voort met haar mede reizigsters de ogen te openen voor veel schoons. Na het einde van de anecdotische periode 1638, kwam de rijpe periode klassieken met Jan Steen (16261679) als een onzer grootste meesters. Johannes Vermeer, de schilder van de stilte en de rust, en an deren volgden. Mevr. Tondu, waarnemend presidente, was de tolk van alle aanwezigen toen zij Mej. Posthu mus Meyjes hartelijk dank zij voor de buitengewone wijze, waarop zij de Huisvrouwen de ogen had geopend voor veel schoons. MET Ir. BRUGGINK DE BOER OP Ir. Bruggink van de Ned. Kali import-maatschappij leidde de afd. Bergen van de Holl. Maatsch. van Landbouw in sneltreinvaart door het uitgebreide gebied van de landbouw. In woord en beeld gaf hij een kijkje op verschillende factoren, die akkerbouw en weide- bouw beheersen, de grond, be mesting en oogst. Om de stemming er in te krijgen, werd eerst een bezoek gebracht aan verschillende hoogtijdagen van de boer, landbouwtentoonstellin gen, demonstraties van werk tuigen en een concours hippique. Het leek of Hubert Cornelisz. Poot gelijk had, toen hij in zijn Akkerleven de bekende regels schreef: Hoe genoeg'lijk rolt het leven des gerusten land mans heen. De boerenstand, de stand van hard werkende, sober levende mensen, weet intussen, dat Moeder Aarde maar niet zo voor hem zorgt, dat hij in 't zweet zijns aanschijns pas rijke oogsten aan de aarde kan onttrekken. De grond toch is wel de grondstoffenleve- rancier, het grote reservoir van voedingstoffen en de werk plaats waarin het ruwe materiaal wordt omgezet in voor de plant opneembare voedingsstoffen, maar waar de mens het door hem ge teelde gewas geheel of gedeeltelijk oogst, keren de aan de grond ont trokken bestanddelen niet terug en verarmt de grond. Om ver arming te voorkomen, dienen te korten te worden aangevuld. BRILLEN I/oor. SC4400HL. MET OF ZONDER RECEPT, IN DE „RUSTENDE JfiGER" DINSD.n.h Vroeger dienden hiervoor stal mest en compost, later kwamen de kunstmeststoffen als bijv. kali. De intrede van kunstmest ging eerst wat aarzelend, wat spreker illustreerde met te vertellen, hoe een landbouwer zijn eerste baaltje kunstmest uitstrooide bij nacht, om de spottende blikken van buren te ontgaan. Ir. Bruggink wees er op, dat bij bemesting dient te worden voorkomen, dat hierbij eenzijdig het gehalte van een der grondstoffen wordt op gevoerd. De wet van het mini mum toch zegt, dat de groei van het gewas afhankelijk is van die factor, die in verhouding tot de andere het minst gunstig aanwezig is (een ketting is zo sterk als de zwakste schakel). Door een bezoek aan een kali mijn in de Elzas werd bijzonder de aandacht gevestigd op de kali- zouten. Op het witte doek zag men de mannen op een diepte van 900 tot 1500 meter, ten prooi aan grote warmte en dorst, de waardevolle zouten winnen, die later gezuiverd kunnen dienen voor bemesting, waar dat nodig is. Duidelijk zagen de toeschou wers de kentekenen van aan kali gebreken lijdende gewassen. Ook omtrent de grootte van de toe te dienen hoeveelheid en de tijd van aanwenden van kalizouten, werd enige aanwijzing gegeven en o.m. onderscheid gemaakt tussen akker bouw, weidebouw en gemengd bedrijf. Gewezen werd ook op de waarde van grondonderzoek. Aan het slot van de avond wachtte de bezoekers nog een aardige verrassing: een cowboy- filmpje. DE UITVINDING VAN PROF. ZERNIKE Reeds duizenden phasecontrast- microscopen in gebruik Door de heer D. W. Pastoor, Mr. Opticiën alhier, werd ons het volgende door hem ontvangen schrijven van de Zeiss optiek- fabrieken ter publicatie aange boden. De toekenning van de Nobel prijs aan de Nederlandse Pro fessor Dr. Zernike heeft in brede kring de aandacht op de geniale uitvinding van deze Groningse geleerde gevestigd. Geniaal, om dat hij met zijn idee zijn tijd ver vooruit was. Reeds 20 jaar geleden heeft Prof Zernike zijn uitvinding de bekende Zeiss-fabrieken aan geboden, maar toentertijd was een practische verwezenlijking der phasecontrast-microscopie nog niet mogelijk. Niettemin waren er bij Zeiss geleerden, die de theoretische betekenis der vinding beseften en mogelijkheden voor de toekomst zagen, want met goedvinden van Prof. Zernike werd octrooi op het phasecontrast- principe aangevraagd, hetwelk aan Zeiss in het jaar 1934 werd ver leend. De vervaardiging kon echter nog niet ter hand worden genomen, in elk geval niet tegen een dragelijke prijs. Een andere vinding bracht hierin uitkomst. In het jaar 1936 hoorde men voor het eerst van Zeiss T-optiek. Dit is een toe passing voor lenzenstelsels, waarbij de vlakken der lenzen volgens een moeilijk procédé met een on eindig dun vliesje worden bedekt, waardoor storende reflexen wor den uitgeschakeld, de lichtdoor- laatbaarheid wordt verhoogd en contrastrijkere beelden worden verkregen. Bij lenzen voor foto toestellen en kijkers wordt deze vinding thans algemeen toegepast en is als reflexvrije optiek (coated of T-optiek) bekend. Maar ook bij het vervaardigen van de phasecontrast-optiek had men met dergelijke dunne vliesjes te maken. Het was de jonge Dr. Loos en later ook Dr. Michel, die toen een methode voor het ver vaardigen van phasecontrast-op tiek konden uitwerken. Nog vóór de tweede wereldoorlog stonden de eerste phasecontrast-micros- copen van Zeiss ter beschikking. Ook in de eerste jaren van de oorlog vonden nog leveringen dezer microscopen plaats, maar de vervaardiging kwam als gevolg van de oorlog helaas tot stilstand. Na de oorlog hoorde men voor het eerst weer over phasecontrast- microscopie door een film, die de Amerikanen in de Zeiss-fabrieken hadden gevonden. Deze film, die ook door de Amerikanen in Ne derland en wel voor geleerden van de Universiteit in A'dam werd getoond, verwekte groot opzien. Het was een film, die Dr. Michel door een phasecontrast- microscoop had gemaakt en die voor het eerst een interessant biologisch verschijnsel n.l. deling van een levende cel weergaf. De Zeiss fabrieken en vooral die in West-Duitsland hebben na de oorlog de vervaardiging van phasecontrast-microscopen onmid dellijk weer opgenomen en sinds dien werden vele duizenden dezer microscopen naar laboratoria in de gehele wereld geleverd. Het is dus niet geheel in overeen stemming met de historische feiten, dat een Nederlandse firma de eerste is, die deze vinding uit het jaar 1932 toepast, zoals de laatste dagen in vele dagbladen wordt vermeld! Practisch elk groot la boratorium werkt reeds sinds jaren met deze microscopen en nog steeds worden nieuwe toepassingen der vinding van Prof. Zernike uitgewerkt. Nieuwe mogelijkheden verwacht men hierbij bij de Kanker bestrijding. Uit de hiervoor in gezamelde gelden werd dan ook door het Kankerinstituut te A'dam een grote filminstallatie met Zeiss phasecontrast-microscoop aange schaft. Te betreuren is wel, dat na de oorlog op grond van geallieerde bepalingen de octrooirechten op deze belangrijke vinding van Zer nike verloren gingen. Protesten hiertegen mochten helaas niet baten. Het is daarom bijzonder |op prijs te stellen dat Prof. Zer nike door toekenning van de Nobel-prijs thans ook in materieel opzicht de waardering heeft ver kregen, die hem voor zijn prachtige uitvinding toekomt. ZONDAGSDIENST ARTSEN SINTERKLAAS Het St. Nicolaascomité te Bergen Nh. maakt bekend, dat de intocht van de Sint thans definitief vastgesteld is op Dinsdag 1 Dec. 's ochtends om 11 uur. Het is het comité ook na her haalde pogingen niet mogen ge lukken de Nederlandse Spoor wegen te bewegen voor deze in tocht materiaal beschikbaar te stellen. Bescheiden als de Bisschop is, wilde hij wel genoegen nemen met een door een locomotor getrokken goederenwagen. De plaatselijke beambten waren gaar ne bereid geweest mede te wer ken, opdat de oude traditie in ere kon worden gehouden en de Bergense jeugd deze voor hen onvergetelijke ogenblikken niet zou missen. De Heren in Utrecht hebben echter anders beslist. Waarom Het comité tast wat de reden betreft in het duister. Maar de Sint laat zich hier door niet uit het veld slaan Hij hoopt nu per rijtuig zijn in tocht te doen. De kinderen van de lagere- en kleuterscholen wor den opgesteld op het terrein van de Ruïnekerk voor het Raadhuis, waar de officiële ontvangst door het Gemeentebestuur zal plaats vinden. De Sint is voornemens dan een toespraak tot de verza melde jeugd van Bergen te hou den. Voor de nietschoolgaande kleuters zal een plaats worden gereserveerd. ST. NICOLAAS OVERPEINZING St. Nicolaasavond nadert reeds met rasse schreden. De kinderen zetten hun schoen bij de schoor steen, vol vertrouwen dat hun lied zal worden gehoord Zie de maan schijnt door de [bomen Makkers staakt uw wild geraas Maar is dat wel mogelijk in onze tijd? Kan het geraas van dreunende motoren, van loeiende claxons, brullende radio's, schet terende jazzmuziek, brallende re devoeringen, ontploffende atoom bommen wel worden gestaakt, al is het dan ook maar voor èèn avond? En toch is dat absoluut nodig want Het heerlijk avondje is ge- [komen Het avondje van Sinterklaas. Sinterklaas? Wat hebben wij gemaakt van de geheimzinnige figuur uit onze kinderjaren, die tegelijk met verlangen en een beetje angst werd verwacht? Zéér serieuze opvoeders trachten hem uit de kinderwereld te ban nen. Men mag het kind geen leugens vertellen, zo menen zij, alsof dit de ergste leugen zou zijn waarmede het kind in onze maatschappij vol valse schijn, in aanraking komt! Anderen maken een „pias" van hem in plaats van een „heilige". In de hoofdstad des lands wordt hij ingehaald als een of andere filmster. Een menigte van driekwart miljoen staat langs de weg opeengedrongen en staren hem aan. Hij wordt omgeven door een legertje pieter mannen, op scooters en brom fietsen nota bene, (makkers staakt Uw wilt geraas en de burge meester vindt het niet beneden zijn waardigheid hem toe te spre ken en hem zijn verlanglijstje voor te houden. Is dit geen open lijke leugen en zelfbedrog, of meent hij soms dat de goedheilig man hem de gelden zal verschaf fen om de plannen van zijn ver langlijstje ten uitvoer te brengen? Neen, natuurlijk nietMaar op die manier maakt men van hem een speelpop voor volwasenen, een kinderachtige schertsfiguur, waaraan alle charme van het geheimzinnige en waardige ont breekt. En tochondanks dit alles Vol verwachting klopt ons [hart Wie de koek krijgt wie de [gard Daarin ligt de oplossing van de raadselachtige onvergankelijkheid van het St. NicolaasfeestZowel de kinderen als wij volwassenen, verlangen naar de koek, en wat de laatsten betreft, die geloven helaas niet meer aan de gard. Ja wij allen hunkeren naar een on verwacht geschenk, waarin iets ligt van de liefde of vriendschap van de goede gever of geefster. En het mag nog zo simpel zijn, en vergezeld gaan van nog zo'n kreupel rijm, bij de ontvangst er van voelen wij iets van blijheid in ons binnenste, en wij kunnen uit de grond van ons hart zeg gen: Dank u Sinterklaasje! „OLYMPIA" NIEUWS De gymnastiekver. „Olympia" organiseerde de jaarlijkse onder linge wedstrijden voor dames en heren. Bij de dames blonk mej. v. d. Oort het meest uit. Met 43.2 pnt. kwam zij in het bezit van de wissel beker. Tweede werd I. Kuiper met 39.4. Bij de heren ondervond A. Leeu wenkamp niet de tegenstand die hem de kampioenstitel kon be dreigen. Met 46 pnt. kwam hij in het bezit van de wisselbeker Maar deze moet hij nog twee keer winnen, voor 't zijn eigen dom is. Na afloop der wedstrijden reik te de voorzitter met 'n toepasselijk woord de prijzen uit. Verder bracht hij dank aan de jury en de leider van de avond J. C. Pelgrim. Hier volgen de uitslagen, lste graad Dames 1. A v.d. Oort, Kampioen 43.2 pnt. 2. I. Kuiper 39.4. 3. Mi Bekker 36.6. 2de graad Dames 1. T. Kroon 36.5 pnt. 2. J. Seven- huysen 35.8. 3. A. Korver-Stam 34.9. 3de graad Dames 1. C. Damiaans 35 pnt. 2. W. Mink 33.9 3. T Sevenhuysen 32.7. lste graad Heren 1. A. Leeuwenkamp Kampioen 46 pnt. 2. P. Kroon 42.4 2de graad Heren 1. K. Bant 42.3 pnt. 2. J. de Boorder 41.4 3. N. Mulder 41.1. 3de graad Heren 1. K. Ivangh 42.7 pnt. 2. J. Smak 41. 3. D. Kelder 37. Ingezonden mededeling Uw tergende winterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte Vlug, zacht en pijnloos werken Mijnhardt's Laxeertabletten 65 ct. Zondag 29 November BERGEN Dr v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK H. J. PIERS, Tel. K 2201-202 ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen

De Duinstreek | 1953 | | pagina 1