ff ff fe(ne&ite>caadwec£adeur*fr Bec^en ONZE TARIEVEN ZIJN ONGEWIJZIGD V ww IfVViPiP VRIJDAG 8 JANUARI 1954 31e JAARGANG No- 1 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Op de voorlaatste dag van het oude jaar kwam de Raad van de gemeente Bergen nog eens in openbare zitting bijeen. De heren N. Bos en J. J. Wittebrood waren niet aanwezig. Op het verzoek van de heer W. H. v. Hattum om terugbe taling van verlofsrecht, werd be sloten tot terugbetaling van f 11,25. Op het verzoek van de beroeps vereniging van beeldende kunste naars om aan deze categorie geen huurverhoging op te leggen, werd afwijzend beschikt: het zou een te zware opgave voorde gemeente worden. Van de Heemwacht was inge komen een schrijven, waarin uiting werd gegeven aan de ongerustheid over de plannen om op het oude Maesdam een speelweide aan te leggen. De Raad deelde niet de vrees voor rustverstoring en beschadi ging van natuurschoon en was van oordeel dat Bergen dringend behoefte heeft aan een veilige speelgelegenheid voor kinderen. De heer C. W. Ellis bleef bij zijn mening, dat een speelplaats daar niet op zijn plaats was. Het dringende verzoek van de bewoners van Zanegeest om water leiding had de volle aandacht van het gemeentebestuur. Wat de vermakelijkheidsbelas ting betreft, werd medegedeeld, dat de sport dus ook de ijssport recht heeft op vrijstelling. Het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van de 8e wijziging van de gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1952, werd zonder discussie aanvaard. Eenzelfde lot onderging het volgende voorstel om art. 5 van de verordening regelende de sa menstelling en werkkring van de commissie van bijstand voor de dienst gemeentewerken, voortaan te doen luiden als volgt: de functie van secretaris der commissie wordt vervuld door een door burge meester en wethouders aan te wijzen ambtenaar der gemeente. Ter invoering van een mecha nische doorschrijf boekhouding bij het bedrijf gemeentewerken ver leende de Raad een crediet van f 3000.-. Besloten werd een tegelpad aan te leggen langs de Zeeweg te Bergen aan Zee. De kosten waren geraamd op f 3511,25. Met het voorstel van B. en W. tot wijziging der tarieven van het G.E.B. met ingang van de eerste periode 1954 kon de Raad zich verenigen. De tarieven, welke voor ver laging in aanmerking komen, be treffen Het vastrecht voor verbruikers van het kooktarief dient te wor den verhoogd: A Huishoudelijk verbruik 30 °/0 B Bedrijven 50 °/0 De voorstellen omtrent het vaststellen en wijzigen van de drankwet hadden op de heer Broersma een minder prettige indruk gemaakt: hij zag gaarne, dat oude rechten werden gehand haafd. Intussen zullen B. en W. de eisenverordening op voorstel van de heer M. de Beurs nog eens overdenken. In verband met de periodieke aftreding van twee bestuursleden gemeentelijke instelling voor so ciale belangen, de heren J. H. W. Schmidt en Mr. Sluis, droegen B. en W. ter benoeming voor: J. H. W. Schmidt en Dingerdis voor de eerste vacature, de Raad stelde voor de tweede vacature candidaat M. de Beurs en Mevr. Broekman-Vriesman (Mr. Sluis wenste niet voor 'n herbenoeming in aanmerking te komen.) Gekozen werden: Mevr. Broekman-Vries man en J. H. W. Schmidt. Het voorstel tot het opnieuw vaststellen van de verordening op de heffing van straatbelasting ondervond niet onverdeeld waar dering. De heer Ellis was van oordeel, dat deze belasting de exploitatie van woningen bemoei lijkt. De heer van Rees Vellinga vreesde, dat de animo tot bouwen zou afnemen. De voorzitter achtte de be lasting meer van theoretische dan practische waarde. Na enige discussie ging de Raad accoord van de voor stellen tot wijziging van de reini gingsrechten. De heer Ellis kon er zich niet mee verenigenhij bepleitte belasting naar draag kracht en kon dit niet, dan vrij stelling van de mensen, die ouder domsrente trekken. Wethouder Den Das wijst er op dat deze verbeterde dienst van groot belang voor de volks gezondheid zal zijn en wel een offer waard. Met het voorstel van B. en W. om over te gaan tot verkoop aan de heer J. H. Broek man van de villa Maasdammerhof voor de som van f 35.000,- kon de Raad zich verenigen. Als laatste punt op de agenda stond de vaststelling van een ver klaring betreffende het lager onder wijs aan de Van Reenenschool. Na geruime tijd in comité te hebben vergaderd, sprak de Raad zijn volste vertrouwen uit over het onderwijs, dat aan de Van Reenenschool wordt gegeven en neemt de tegen dit onderwijs in gebrachte bezwaren voor kennis geving aan. Alvorens de laatste vergadering in 1953 te sluiten, wenste Burge meester Dr. W. Huygens de ver gaderden een gelukkig en voor spoedig 954 toe. De heer C. W. Ellis beantwoordde de voor zitter met een veel heil en zegen in het nieuwe jaar. Antiekhandel «'t Boerenhuys» Ruïnelaan 8 - Bergen - Tel. 2506 INKOOP i Speciaal GOUD - ZILVER VEKOOP. KERSTFEEST voor ouden van dagen op Zondag 27 December 1953 „O zingt het met juub'lend koren Het maakt mijn hart toch zo blij" En blijdschap was er te lezen op de gezichten van ouden van dagen van verschillende gezindten, die Zondag 27 Dec. het kerstfeest gevierd hebben, dat op initiatief van de plaatselijke Officier v. h. Leger des Heils te Bergen heeft plaats gevonden. Om halfvierbegonhetal,spoedig was het zaaltje van het Dorpshuis gevuld met feestelijk gestemde oudjes. De kerstboom en het groen langs de wanden met de vele kaars jes gaf een intieme sfeer, waardoor iedereen zich dadelijk thuisge- voelde. Weldra klonken de Kerst liederen, die door de klank van 2 violen, met pianobegeleiding, tot een ware belevenis werden en door de meesten met vuur werden meegezongen. Hoe heerlijk moet toch het lied der Engelen in het veld van Efrata geklonken hebben Met behulp van flanellograaf, een met flanel bekleed bord waarop allerlei figuren en landschappen aangebracht en verwijderd kunnen worden, werd door de leider het Kerstevangelie verteld. De kleintjes van de Zondags school voerden een Kerstspel op, waarbij elk kind één letter van het woord Kerstfeest gebruikte als beginletter van een woord, dat in het Kerstevangelie van grote be tekenis is. Heel mooi was het drie nog zeer jonge kinderen met hun omhoog geheven bordjes, die ge zamenlijk het woord Kerstfeest vormden, te horen zinaen over het kind in de kribbe. Maar ook de iets oudere kinderen hebben door hun spel kunnen tonen welke blijdschap de geboorte van het kind bracht. Ieder in hun rol van kreupele, zieke, blinde. Chinees, BELANGRIJK11J KAPSALON JRSEM - Telefoon 2104 achterbuurtkind enz. motiveerde» duidelijk aan de engel, die in prach tig wit het eerst was binnenge komen, waaraan zij de weg vroeger, naar Het Kind Jezus, n.l. om hun dank te uiten, dat het hopeloze van hun bestaan was veranderd in het hoopvolle van een in Hem gevonden veilig en gelukkig leven. De kerstvertelling ging over de vierde wijze en werd aandachtig aangehoord. De lezing die Dr de Mol van Oud-Loosdrecht uit Amsterdam hield na de gemeenschappelijke broodmaaltijd over door hemzelf bijgewoonde kerstfeestvieringen van vroeger in binnen- en buiten land liet zien hoe kerstfeest gevierd is in alle eenvoud tegenover kerst feest van grootse opzet en met uiterlijk vertoon. Tenslotte hoe het eenvoudig kerstfeest dichter staat bij de geboorte in een scha mele kribbe. De ogenblikken tussen de ver schillende voordrachten werden gevuld met zang, tractatie en ook een voordracht voor viool met pianobegeleiding. Tenslotte was er voor elk een tractatie, die niet dadelijk geconsumeerd kon worden. Een zeer voldane stemming was op de gezichten van deze bejaarden te lezen, toen zij na een hartelijke handdruk van de leiding en mede werkenden de zaal om ongeveer 9 uur 's avonds verlieten. Een waar vreugdefeest, waarvan zij nog lang dankbaar zullen terug denken. Het is de ouden van dagen van het Dorpshuis een behoefte het Leger des Hei's hiervoor hartelijk dank te zeggen. ZONDAGSDIENST ARTSEN HET NEDERLANDS STUDENTEN ORKEST KOMT 1 Zaterdagmiddag 2 Januari j.l. heeft het Nederlands Studenten- orkest, dat een tweetal weken alhier een repetitieperiode zal houden, in de gemeente Bergen aange komen. Tijdens de repetitieweken zullen leden van het Ned. Stud.-orkest, nog kamermuziek uitvoeren op verschillende scholen in de omtrek. In de Studentenwereld bestond reeds sinds lange tijd de wens een algemeen Nederlands Orkest van Studenten te vormen, welk ideaal tenslotte 6 Augustus 1952 gereali seerd werd door de oprichting van de Stichting „Het Nederlands Studenten-orkest". In Januari 1953 vond de eerste grote tourné door Nederland plaats ten bate van het Nederlands Stu denten-sanatorium te Laren, waar bij geconcerteerd werd in Haarlem, 's Gravenhage, Arnhem, Utrecht, Heerlen, Amsterdam, Groningen en Hengelo. Dankzij het succes van deze onderneming kon f6000.- afgedragen worden aan het Studen ten-sanatorium te Laren! Ook voor dit jaar is een tourné georganiseerd, wederom t.b.v. het Ned. Stud.-sanatorium, waarvan het eerste concert zal plaats vinden Woensdag 13 Januari a.s. in „de Rustende Jager" alhier. Het pro gramma vermeldt: Eerste Orkestsuite van J. S. Bach Vioolconcert in g-dur van Carl Stamitz, waarbij de violist Willem Noske als solist zal optreden Pastorale d'été van Honegger, Symphonie no. 99 in Es-dur van Haydn. Het Orkest zal voorts optreden in Haarlem, Rotterdam, Heerlen, Maastricht, Utrecht, Arnhem, Groningen en Amsterdam. K.J.V.O. N.V. Culturele Avonden ARABIË het land van Ibn Sa'oed j De heer Van der Meulen, die tien jaar lang diplomatiek ver- tegenwoordiger van Nederland was bij de regering van Koning Ibn Sa'oed en verscheidene explo- ratiereizen door heel Arabië maakte, zal ons de verschillende facetten van dit fascinerende land tonen op de culturele avond van 16 Januari. I Arabië is het knooppunt van 1 grote handelswegen en een land I van oude beschavingen, van gods- dienstopenbaringen en nu nog het j centrum van de Islam. Ibn Sa'oed, die pas is gestorven, was een man 1 van groot formaat, die de aan- dacht van de gehele wereld heeft weten te trekken. Zo n man ver schijnt maar éénmaal in vele eeuwen in een bepaald land. Ibn Sa'oed stond aan het begin van nieuwe verwachtingen voor Arabië, nadat de Arabieren hun rol volkomen hadden uitgespeeld en zich hadden teruggetrokken in de ondoordringbare woestijn. Hij bevond zich midden in de grootste crisis, die de Islam had door te maken en kreeg de grote kans daarin een belangrijk woord mee te spreken. Arabische volken in nood heb ben met herlevende hoop geluisterd naar zijn stem en met spanning gezien naar zijn roemrijke daden. Leiders van de wereldpolitiek uit het Westen hebben zich met verbazing gerealiseerd, welk een vorst bleek te bezitten bij de beoordeling van de internationale vraagstukken en van de ontwik keling van de machtsverhoudingen tussen de staten. Zo zien wij Ibn Sa'oed staan tegen de achtergrond van Arabië, het land, dat hem schiep en vormde. Op geniale wijze gebruikte hij de mogelijkheden, die de voortschrij dende ontwikkeling hem liet. Koning Ibn Sa'oed is de laatste Bedoeienenvorst, aan wie deze mogelijkheden nog waren gelaten. De snelle opmars van het moderne Westen naar het mysterieuze woes tijngebied heeft in de laatste jaren een technische revolutie doen ont staan, die Ibn Sa'oed tot de rijkste vorst ter wereld maakte, maar tegelijkertijd een revolutie in de geesten bewerkstelligde, die meer ontwortelt, dan de koning zelf heeft voorzien. Thans reeds is van de oude strenge Wahhabi-leer al niet veel meer over: Ibn Sa'oed stond op de grens van twee we relden Men zie voor nadere bijzonder heden de advertentie in dit blad. Wilt U al vast de volgende data noteren: 13 Februari komt Anth. van Kampen met een lezing over Groenland, 6 Maart Dr Egeler over de Andes-Expeditie en 15 Apil Dr Lodewijks met eigen kleu renfilms over de natuur. BIJEENKOMST PLATTELANDSVROUWEN Een grote schare dames was aanwezig op onze jaarlijkse bijeen komst op 23 December j.l. in Café Nieuwendijk. Het zaaltje was geheel in Kerstsfeer gebracht. •Het bestuur had verzocht een Kerstgave te schenken voor zieken en ouden van dagen. Het was buitengewoon zo veel als er ge geven was, alles is op Kerstavond bezorgd en dit was voor velen een verrassing. De presidente heette allen har telijk welkom, in het bijzonder Aafje Top, die aan deze avond haar medewerking zou verlenen. Na de inleiding werd door een koortje (gevormd door eigen leden) enige Kerstliederen gezongen. Hierna vertelde Aafje Top het sprookje „De sneeuwgans". Met grote aandacht werd naar dit ontroerende verhaal geluisterd. Na de pauze zong nogmaals het koortje en vervolgde Aafje Top door enige kunstgedichten voor te dragen, o.a. „De wensbroó", „Kerstlied der matrozen" etc. De presidente dankte na afloop Aafje Top voor de boeiende voor dracht en verder allen die mede werkten om deze avond te doen slagen. METAALBEWEKERS BIJEEN De afd. Bergen-Schoorl van de Algemene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond hield Woensdag avond in zaal Nieuwendijk een propaganda-filmavond. De belang stelling had groter kunnen zijn. Nadat de voorzitter, de heer A. van Buuren, de aanwezigen welkom had geheten, werd een drietal filmpjes vertoond, alle be trekking hebbende op de metaal bewerking. In de loop der tijden is er wel veel veranderd. Herin nerd werd nog aan het oude gildewezen toen de leerling een proefstuk had over te leggen aan de gildemeesters. Later kwam het ambachtsonder- wijs, het leerlingenstelsel en spe ciale cursursen voor bepaalde onderdelen. Een overweldigende indruk maakte de film die de enorme uitbreiding van de industrie toonde. De bondspropagandist, de heer G. C. Virarius uit Haarlem, wees in zijn rede op het grote belang van het aantal bij de Bond aan gesloten leden. Bij het sluiten van collectieve arbeidsovereen komsten bijv. legt het ledental veel gewicht in de schaal. Spreker deed een dringend beroep op alle metaalbewerkers zich aan te sluiten bij het leger van 85000, dat thans achter het vaandel van de Bond .optrekt Na de pauze volgde de hoofd film „Er kan nog meer bij", een verhaal vol humor en geest en vol levensvreugde. 42e BILJARDWEDSTRIJD BERGEN-SCHOORL Zondagmiddag a.s. beginnen de wedstrijden van deze jaarlijkse ont moeting in de Rustende Jager te Bergen. Dit steeds terugkerende evene ment berust op een grootse traditie welke nu reeds 42 jaar duurt. Ieder jaar zijn deze wedstrijden gehouden in de Rode Leeuw te Schoorl en in de Rustende Jager te Bergen. De directie van laatstgenoemd bedrijf moet dan ook met dank baarheid worden genoemd, omdat hij slechts voor deze wedstrijd, een keer per jaar zijn biljart plaatst. Men moet deze wedstrijden niet beschouwen als een zuivere krachtsverhouding tussen de beste biljarters van Bergen en Schoorl, dóch meer als een wedstrijd tussen leden van een biljartclub. Er zijn zeer goede spelers bij, doch ook minder sterkere. Dit toch maakt deze wedstrij den zo buitengewoon aantrekkelijk. Deze wedstrijd zal, nu de krachts verhouding practisch gelijk ligt, naar de voorspellingen een van de aantrekkelijkste worden uit die reeks van 42 wedstrijden. SIERDUIVEN BEKROOND Onze plaatsgenoot, de heer W. P. Kreb, legde op de laatst gehouden tentoonstelling van de Helderse Kleindiersportvereniging H. en O. met zijn sierduiven be slag op vele hoofd- en andere ereprijzen. Wisselbeker gemeente Den Helder: no. 1 hoogste aantal punten der tentoonstelling. Beker V.V.V. Den Helder: no. 2 fraaiste duif der tentoon stelling, Raadsheer geel. Beker H. en O.: no, 4 hoogste aantal punten sierduiven. Medaille: no. 8 beste collectie structuurduiven, Raadsheren. Medaille: no. 11 beste collectie kleurduiven (Vinkduiven). Vergulde medaille: no. 14 beste sierduif (lid H. en O.). Kamer behang: no. 15 beste collectie één ras, eigen fok 1953. Verder behaalde de heer Kreb met zijn fraaie sierduiven nog verschillende andere prijzen, w.o. zilveren collier, hangers, servet ringen, lepeltjes, medailles en geld prijzen. DE AANSTAANDE V V.V. VERGADERING Naar wij vernemen, is door een aantal leden van de V.V.V. te Bergen een zevental medeleden, welke buiten de hangende kwesties staan, bereid gevonden zich can didaat te stellen voor de vorming van een tijdelijk bestuur. Deze candidaten stellen zich uitsluitend als team verkiesbaar. In een brief van eerstgenoemden aan het V.V.V.-bestuur, welke brief wij hieronder laten volgen, wordt een en ander nader uiteen gezet. Er blijkt tevens uit, dat de heer H. D. Klaasen ten on rechte op de door het aftredende bestuur voorgedragen candidaten- lijst voorkomt. Ondergetekenden, leden der V.V.V. te Bergen N-H.van mening zijnde, dat de vereniging slechts door rustig overleg de huidige moeilijkheden te boven kan komen, doen hierbij een ern stig beroep op de buitengewone ledenvergadering, die Maandag 11 Januari a.s. gehouden zal wor den, om door een zakelijke en rustige wijze van discussie bij te dragen tot hers'tel van het ver trouwen in onze vereniging. Zij achten het in de convocatie voorgestelde nieuwe bestuur te overhaast en eenzijdig voorbereid om de diepgaande meningsver schillen blijvend te overbruggen en stellen de vergadering voor in dit stadium geen definitieve beslissingen te nemen. Zij zien de noodzakelijkheid om voor het komende seizoen te be schikken over een goed functio nerend, krachtig apparaat, dat de verenigingszaken onpartijdig en zakelijk kan behartigen en doen daarom het volgende voorstel: De ledenvergadering benoemt een tijdelijk Bestuur, dat mandaat krijgt de verenigingszaken tot het eind van het seizoen 1954 zelf standig te behartigen. Dit zgn. tijdelijk Bestuur stelt zijn mandaat vóór 15 November 1954 ter be schikking met een voorstel, waar op naar zijn mening een defini tieve, bevredigende organisatie vorm kan worden verkregen. Hierover kan dan na uitvoerig overleg in alle rust worden be slist. Voor dit tijdelijk Bestuur wor den de volgende leden candidaat gesteld, die allen verklaard hebben in deze samenstelling en op de genoemde voorwaarden 'n even tuele benoeming te willen aan vaarden: Mevr. A. C. Visser-Ven en de heren A. L. Bakker, D. L. Beyneveld, G. Diesfeldt, H. D. Klaasen, J. Schekkerman en G. J. Stockman. Genoemde candidaten hebben zich bovendien op het volgende programma verenigd 1 Behartiging van de grote al gemene belangen, die gediend worden bij een goed georga niseerd Vreemdelingenverkeer. 2 Het organiseren van een goed functionerend Informatiebureau met de daarvoor beschikbare krachten. 3 Het maken van doeltreffende reclame voor Bergen als vacan- tieplaats. 4 Het organiseren van zomer feesten en activiteiten, voor zover de middelen en beschik bare krachten dit toelaten. 5 Het ontwerpen van een organi satievorm voor de V.V.V., die overeenkomt met de gangbare begrippen van een democratische bestuursvorm voor verenigingen. Ondergetekenden nodigen de leden der V.V.V. dringend uit, hun stem aan dit voorstel te ge ven, het verleden te vergeten en. UeekUad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Oud Nieuw Verlaging A Speruren 21,5 ct. 20 ct. 1,5 ct. B Huish. tarief 12 ct. 11 ct. 1 ct. C Kooktarief 9,5 ct. 8 ct. 1,5 ct. D Tuinders nachttarief 8 ct. 7,5 ct. 0,5 ct. E kracht 250 ct. 200 ct. 50 ct. F kracht (nacht) 10 ct. 9 ct. 1 ct. BERGEN 10 Januari Dokter POOT, Telefoon 2423 SCHOORL-KOEDIJK 10 Januari F. H. RISSELADA. Tel. K 2209-360 wijsheid en iuzieht dè^é Bcdoeinen-

De Duinstreek | 1954 | | pagina 1