99 99 BERGEN GERRITSEN KAPSALON URSEM het juiste adres! SCHOORL VRIJDAG'19 FEBRUARI 1954 31c JAARGANG No. 7 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Raadsvergadering De Gemeenteraad kwam Dins dag in middag- en avondzitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Dr. W. Huygens, ter behandeling van de gemeente begroting en de bedrijfsbegro- tingen voor het dienstjaar 1954. Scheen het eerst, dat aan de eigenlijke behandeling van de be groting geen algemene beschou wingen zouden voorafgaan, de waarschuwing van de heer Van Rees Vellinga (V.V.D.) dat met het oog op de precaire begrotings positie grote plannen zorgvuldig dienden te worden overwogen, werd door Dr. Hemelrijk gevoeld als een uitdaging, in verband met zijn tramplannen. Hij stelde zich heftig te weer en ontzag daarbij niets en niemand, wat een dis cussie ten gevolge had, die de Burgemeester ten zeerste bedroef de, zoals hij het uitdrukte. De heer De Beurs (P.v.d.A.) nam in zijn politieke beschouwingen achtereenvolgens de K.V.P., de Prot. Chr„ de V.V.D. en de Gemeentebelangen onder de loupe. Bij de hoofdstuksgewijze behan deling van de begroting kwamen een paar leden met een voorstel tot drastische bezuiniging op ver gader- en representatie-kosten geen koffie meer, geen rokertje. De aanval werd afgeslagen. Het voorstel van de heer De Beurs, om uit sociale overwegingen de kermis af te schaffen, had niet de instemming van de meerderheid. De heer Ellis (K.V.P.) uitte be zwaren tegen subsidiëring van het provinciaal orkest, maar kreeg geen steun. Het plaatsen van een bedrag van f 8400 voor de betegeling van 't speelplein van de openbare Van Reenenschool, op de kapitaals- dienst kon bij de heer Ellis geen genade vinden. In afwachting van het advies van de Inspecteur werd de post pro memorie geplaatst. Tenslotte werd de begroting goedgekeurd, waarbij de heer Ellis nog eens wees op zijn bezwaar omtrent plaatsing op de kapitaals- dienst. KELTUMPLEET KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Het dezer dagen verschenen jaarverslag over 1953 vermeldt een grote stijging van het aantal contribuanten: van 308 tot 351. Het aantal werkende leden be draagt thans 71. Dank zij een subsidie van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen was het moge lijk ook buiten de zomermaanden regelmatig exposities te houden. Het totaal aantal bezoekers van de tentoonstellingen bedroeg in het afgelopen jaar 7025 (vorig jaar 5600). Ten behoeve van het Rampen fonds organiseerde enige werken de leden een verloting, die de penningmeester in staat stelde f 2500.over te maken. BOND VOOR STAATSPENSIONNERING Het Bestuur van de Afd. Bergen heeft besloten op 25 Febr. a.s. een propaganda-avond te organi seren in het Oranje Hotel. Een spreker zal komen om het doel en de noodzaak van Staatspensioen (zonder premiebetaling), uiteen te zetten. Hierna zal het gezelschap Maartje en Jan Buisman met hun Vrolijke West-Friezen de avond vullen. Dit gezelschap zal dit programma voor de 80e maal in deze winter opvoeren. De kaarten hiervoor zijn, zo lang de voorraad strekt, te ver krijgen bij H. Poldervaart, Prin- sesselaan 52, J. Langedijk, Natte- weg 8 en F. de Beurs, Tuindorp- weg 7 en verder bij de plaats bespreking op Zondag 21 Febr. in het Oranje Hotel. Zie verdere bijzonderheden in de advertentie. ACCORDEON-UITVOERING Het bestuur van de Berger Accordeon Vereniging „B.A.V.", onder leiding van de dirigent de heer W. Cornelissen, maakt hier mede belanghebbenden er op attent, dat de enige weken gele den geplaatste mededeling inzake het in uitzicht gestelde concert niet te verwarren is met de uit voering welke de Berger Accor deon Club „B.A.C" onder auspi ciën van „Vita Nova'' te Alkmaar, onder leiding van de heer A. v. d. Wolff op Zondag 21 Febr. a.s. in „De Rustende jager" te Bergen denkt te geven. P. H. Hajonides v. d. Meulen HET RODE KRUIS Doet een beroep op Bergen Dank zij de propagandistische arbeid van de Zwitser Henri Dunant, die na zijn ervaringen op het slagveld van Solferino in 1859 onschendbaarheid van ge wonden en verplegend personeel bepleitte, kwam in 1864 te Genève internationaaloverleg tot stand en werd de Rode-Kruis-Conventie getekend. Bij latere conventies werd aan het Rode Kruis ook zorg voor krijgs gevangenen en bescherming der burgerbevolking in oorlogstijd op gedragen. In 1867 werd op initia tief van Koning Willem III het Nederlandse Rode Kruis opge richt. Thans geniet het Rode Kruis algemene bekendheid en sympathie en verricht het ook in vredestijd zijn zegenrijk werk bij rampen (als overstromingen enz.) verkeers ongevallen enz. enz. Ook te Bergen werd in 1938 een afdeling opgericht en sedert is er vaak bij verkeersongevallen en op sportterreinen en aan het strand een beroep gedaan op de transportkolonne en steeds ver richtten de 36 dames en heren hun liefderijk werk geheel belange loos. Nu de kasmiddelen te kort schieten voor het onderhoud, het aanvullen en uitbreiden van het nodige materiaal, nu meent de afdeling ook eens een beroep te mogen doen op de inwoners en hen uit te nodigen tot het be zoeken van de fancy fair, die zal worden gehouden in café Nieuwen- dijk op Zaterdag 20, Zondag 21 en Maandag 22 Febr. telkens van 7 tot 11 uur. Voor de kinderen speciaal op Zondag 21 Febr. van 3 tot 6 uur. Door spontane bijdragen van fabrikanten, middenstanders en anderen beschikt de afdeling over ruim duizend prijzen, waaronder vele fraaie. Op aantrekkelijke wijze zullen bezoekers een prijs kunnen bemachtigenbij deze Ame rikaanse fancy fair zonder nieten wordt een systeem toegepast, geheel nieuw voor Bergen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar een adverten tie in dit nummer. N.V. K.J.V.O. CULTURELE AVONDEN Naar onbestegen Andes-toppen dan glijdt De Booy als een vage schim langs het dunne nylon touw omlaag. Het lijkt wel of alles goed zal gaan en ik maak hem nog lachend een complimen tje over zijn stijl. Maarals hij de bovenste rotsen bereikt en tracht vaste voet te krijgen, glij den zijn voeten weg, zijn zware rugzak trekt hem achterover.... Hij valt! Telefoon 2104 Tot mijn grote ontzetting schiet hij langs mij heen en blijft, met het hoofd omlaag en met zijn voeten in het touw verward, boven de gapende afgrond hangen.... Ik roep Terray toe het uiterste te geven, omdat het leven van De Booy geheel afhangt van hem, Lionel Terray. De Booy is zich volkomen bewust, dat hij het niet lang meer zal kunnen houden en zegt, merkwaardig rustig: „Kees, dit is het moment dat we dood gaan". Ik jaag Lionel op: „vlugger, vlugger" Dan hoor ik een scheurend ge luid. Ik kijk om en zie De Booy omlaag storten, de duistere glet- scher tegemoet Als verstard staan Terray en ik in de wandde angst heeft onze tongen verlamd. Dr. C. G. Egeler, de leider van de Nederlandse Andes-expe- ditie 1952, houdt op Zaterdag 6 Maart voor de K.J.V.O. en N.V. een lezing over de beklimming van de 6395 hoge Nevado Huant- san, de meest gevreesde en hoog ste onbestegen top van de Cor dillera Blanca, die hij met de Fran se gids, Lionel Terray, die ook deelnam aan de Franse expeditie naar de Himalaya, en Drs. T. de Booy tot een goed einde bracht, nadat de laatste bekomen was van de val, die dodelijk had kun nen zijn. Zes dagen leven zij boven de 6000 m, verstoken van elk contact met de buitenwereld. De film, die ter illustratie dient, is van een bijzondere kwaliteit en werd dan ook bekroond in het concours te Monaco. De prachtige kleuren geven een fraai beeld van dit voor ons nog zo onbekend gebied en toont schit terende staaltjes van alpinistisch kunnen. Bespreekt tijdig uw plaatsen en zie daarvoor de advertentie in het volgend nummer. Een beperkt aantal donateurs kan nog worden aangenomen. Wendt u daarvoor tot Boekhandel De Haan, Stationsstraat 3 te Bergen (tel. 2452) „CULTURELE DAG NOORDHOLLAND 1954'' Onder grote belangstelling werd Maandag in De Rustende Jager de „Culturele dag Noordholland 1954" gehouden. Vele provinciale en gemeentelijke autoriteiten en vertegenwoordigers van ambtelijke instanties woonden de bijeen komst bij. Mr. A. F. Kamp opende de dag uit naam van de commissie van initiatiefnemers. Aanleiding tot deze dag was de in September 1953 in Arnhem gehouden bijeen komst, uitgaande van het Nederl. Cultureel contact, de kring 1950 en het Gewestelijke Culturele Manifestaties met medewerking van het Prins Bernhardfonds. Deze dag was bedoeld als inleiding tot een reeks culturele dagen in elk der Nederl. gewesten. Prof. Dr. H. D. de Vries Rei- lingh wees in zijn inleiding op de verhouding tussen cultuur en ge meenschap. Cultuur ontstaat overal, waar een geestelijk goed van duurzame waarde in kleine of grote kring weerklank vindt. Er is een relatie tussen cultuur-schepper, cultuur goed en gemeenschap. Wat de culturele situatie in Noordholland betreft, betoogde spreker, dat dit gewest in verschillende opzichten in een nadelige positie verkeert. Pas in 1840, ontstaan door split sing van de oude provincie Hol land, heeft het nauwelijks een eigen traditie. Over het algemeen, betoogde spr. verder, leidt het moderne leven tot een onder mijning van het streekeigene. Streek en gewest moeten hun gesloten karakter opgeven en meer open staan voor de wereld, maar moeten mogelijkheden vinden, hun eigen karakter te behouden. Lei ders in het culturele leven zullen de weg moeten zoeken die leidt tot dit doel. Ook de overheid heeft hier een taak. De heer Bouman te Heemstede, lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland, gaf een overzicht van de wijze, waarop de Pro vinciale overheid door subsidies het culturele leven in deze pro vincie steunt: hiervoor is op een begroting van 13 millioen een half millioen uitgetrokken. Vóór nog meer te steunen dient men een inzicht te hebben in de be hoeften en mogelijkheden op het platteland. Er werden deze dag enkele vormen van cultuurbeoefening te horen en te zien gegeven. Wognums Zangkoor gaf onder leiding van de heer D. Saai de aanwezigen te genieten van een veelzijdig programma. De Naarder toneelgroep De Plankeniers gaf een prachtige vertolking van Le Tartuffe van Molière. De Scher mer Dansers onder leiding van de heer en mevr. Posch kwamen met oud-Friese dansen. Mr. Kamp sprak in zijn slot woord de hoop en de verwachting uit, dat deze dag voor het cultu rele leven van grote betekenis zal zijn. ZONDAGSDIENST ARTSEN „BE QUICK" In „De Rustende Jager" was het Donderdagavond alles leven en beweging: „Be Quick" gaf o.l.v. directeur Jb. Schuyt zijn jaarlijkse uitvoering. Het zou niet worden een show, geen praal van topprestaties door enige uitblin kers, zoals de voorzitter, de heer P. Blokker, in zijn openingswoord opmerkte, maar een voor het voet licht treden van alle klassen met oefeningen die een ieder kan leren, zij het dan ook, dat de een wat beter, mooier werkt dan de ander. De wisselbeker was dit jaar bij de dames gewonnen door Mej. Tr. Schermerhorn en bij de heren door Fr. Zijp Het talrijke publiek volgde de prestaties van klein en groot met de meeste aandacht en was als steeds gul met zijn applaus. Kleine fouten, tekortkomingen werden graag door de vingers gezien. Vooral de kleuters konden geen kwaad doen in de ogen van de moeders. Hun bankoefeningen en de wandeling door het dorp ont ketenden een storm van applaus. Hoogtepunten waren vrije oefe ning van de jongens, de knots oefening en het ringzwaaien voor dames en niet te vergeten de baloefening. Zo nu en dan vroegen de „Zingende Zwervers", Corrie Wokke, Coos Beekman en lm de Groot de aandacht voor hun liedjes. Met een dansje werd de avond weer besloten. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN De tentoonstelling „Prestatie Contra-prestatie" (werken uit Rijks en Gemeente-bezit, met me dewerking van het Gemeentebe stuur van Bergen (N.H.), welke op 30 Januari 1.1. werd geopend door de Heer J. Kassies, zal nog worden verlengd tot en met 21 Februari a.s. ACCORDEON Tot directeur van de Berger Accordeon Vereniging werd be noemd de heer W. Cornelissen uit Alkmaar. Opgericht werd de Berger Accordeon Club onder leiding van de heer Wolff. OPENING VAN BREDERODE-SCHOOL Donderdag 11 Febr. is de Openbare Lagere „Van Brede- rode"-school aan de Kerkedijk te Bergen officieel door de Burge meester geopend. Tal van autoriteiten en geno digdenwoonden de plechtigheid bij. Nadat Mevr. Huijgens de toegang ontsloten had, sprak de burge meester er zijn vreugde over uit, dat de gemeente dit fraaie en modern ingerichte gebouw rijker is geworden. Hierna zongen de kinderen, die in de hal opgesteld werden, twee toepasselijke liedjes en werd het gebouw bezichtigd. De architecten De Vries en Wijnalda, die deze Hallenschool hebben ontworpen, zijn, wat het interieur der school aangaat, vol komen geslaagd. De centrale hal, waaraan de vier lokalen zijn ge legen, biedt ruimte aan meer dan honderd personen en kan derhalve voor ouderavonden, feestjes en tentoonstellingen z'n goede diens ten bewijzen. De vier lokalen hebben een verschillende kleur vloerbedekking en de kleur der gordijnen is hier mede in overeenstemming. In de hal, die eveneens met linoleum is belegd, is een fraai motief van de vier jaargetijden verwerkt. Aan de Oostzijde van de hal bevindt zich de kamer van het personeel. Deze kamer zal tevens dienen voor het gebiuik door de schoolarts. Een tropisch aquarium, smaakvol rotan-meubilair, 't geeft alles een fraai effect. Het vóór de school gelegen tegelplein biedt de mogelijkheid voor practisch verkeersonderwijs. Door rode en grijze tegels en gele klinkers zijn n.l. hoofdverkeers wegen, rijwielpaden en voetpaden aangeduid. Na de bezichtiging begaf men zich naar „De Rustende Jager", waar koffie werd geserveerd. Hier werden de diverse gelukwensen uitgesproken door de heer Van Gaasbeek, het hoofdbestuur van „Volksonderwijs" de heer Ridder bos namens het hoofdbestuur van de N.O.V., de heer Nijdam na mens 't dagelijks bestuur van de afd. V.O. en mede namens het personeel van de „Van Reenen"- school en de heer Schuil namens de afd. Duinkant van de N.O.V. Daarna sprak het hoofd der school, de heer Kok. Nadat deze de burgemeester dank had ge bracht voor de tot het personeel gerichte woorden, zei hij o.a.: „Deze nieuwe school is een manifestatie van durf, energie en ondernemingsgeest. In dit nieuwe gebouw zullen de kinderen zich ongetwijfeld dichter bij de natuur voelen, want het systeem geeft de kinderen licht, lucht, gezellig heid en sfeer. De zin voor orde, een sterk verantwoordelijkheids gevoel en gemeenschapszin zullen in deze school tot hun recht dienen te komen. De heer Daalder dankte als voorzitter der oudercommissie de diverse sprekers voor hun geluk wensen en cadeau s. 's Middags hadden de leerlingen een gezellig feest in zaal Van Campenhout, waar prof. Remidol hen vermaakte. Enkele geluids films verhoogden de stemming. Na nog op diverse versnape ringen getracteerd te zijn, kreeg elk kind een herinneringsbeker mee naar huis. GROENLAND IN WOORD EN BEELD Voor de laatste culturele avond van de K.J.V.O was een over weldigend grote belangstelling velen konden geen plaatsje meer veroveren in de dancing. Anthony van Kampen hield een lezing met lichtbeelden over het barre Groenland, het continent van sneeuw en ijs, dat hij met zijn reisgenoot, de radioreporter Siebe van der Zee, had bezocht. Spreker gaf zijn hoorders een idee van dit barre onherbergzame land, deze bakermat van talloze ijsbergen, waar de Eskimo nog leeft onder uiterst moeilijke om standigheden. Ook voor de schran dere, onmisbare honden is het daar geen dorado. In schrille kleuren schilderde spreker het dieptreurige lot van,, de kinderen, die over zijn". Ook aan de noordelijkste neder zetting op Groenland, Thule, werd een bezoek gebracht en een kijkje genomen op de grote vlieg basis van de Amerikanen. De op het projectiescherm vertoonde op namen van Siebe van der Zee illustreerde het gesproken woord. Ook geluiden van Groenland konden worden beluisterdhet ge luid van het ijs, het gehuil van de honden, kindergezang en eeh lied van een vrouwenkoortje, waaruit de liefde voor het land klonk. ALGEMEEN WELZIJN Wij hopen van harte dat de stemming die sprak uit de twijfel moedige woorden waarmede de voorzitter, de heer Maars, Don derdag 11 Febr. j.l. de bijeen komst van Algemeen Welzijn in „De Rode Leeuw" opende, van voorbijgaande aard moge zijnl Het is te begrijpen, dat de ge ringe opkomst van belangstellen den een teleurstelling was, maar daarvoor was een goede verkla ring te vinden in de abominabele toestand waarin de weg verkeerde, waardoor die aanwezigen maar niet zo alleen maar belangstel lenden waren, maar helden en heldinnen, en die zijn er nu een maal niet in massa! De voorzitter dan sprak er zijn twijfel over uit of het streven der vereniging wel moest worden voortgezet. Naar onze bescheiden mening moet men, eerder dan dit mooie werk te staken, naar de middelen zoeken de belangstelling te stimuleren. Het komt ons voor dat het plaatsen van enige aan kondigingen in het dorp, benevens een advertentie in De Duinstreek (een voortreffelijk middel overigens om iets bekend te maken, want iedereen léést die krant!), toch zouden kunnen worden gecom pleteerd door een opwekking van meer persoonlijke aard. De bijeenkomsten van Algemeen Welzijn beogen immers belang stelling op te wekken voor on derwerpen die liggen buiten de persoonlijke belangensfeer van elke dag, waardoor de voldoening van een wijdere blik wordt verkregen. Nu is dit zó zonder meer niet voor ieder duidelijk. Er wordt teveel gekeken naar het „onder werp" dat wordt aangekondigd en dit wordt naar zijn uiterlijke belangwekkendheid beoordeeld en goed of afgekeurd. Men moet echter niet vergeten, dat voor de behandeling der onderwerpen mensen worden uitgenodigd die speciale kennis daarvan hebben en daardoor de zaak van een zodanige kant kunnen belichten dat het belangstelling op onge dachte wijze bij ons opwekt. Men vergeve ons deze uitwijding en beschouwe haar als bedoeld tot „algemeen welzijn". Maar nu ter zake. De aan velen bekende heer D. L. Daalder uit Bergen zou een causerie houden over: „Wat kinderen willen en wat ze mógen lezen". Dit is nu echt een onderwerp waarvan mis schien tal van leden tot zich zelf hebben gezegd (of misschien wel tot anderen, wat nog erger is 1) dat interesseert mij niet, ik heb geen kinderen meer die ik kan bedillen over wat zij mogen lezen. En wat hebben zij een mooie kans gemist om door het aan horen van deze uitstekende voor dracht hun inzicht in de verhou- UeeHlod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen De Haan s Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. BELASTINGCONSULENT (Lid v. d. Bond v. Belastingcons.) VRAAGT EEN AANKOMENDE VROUWELIJKE ADMINISTRATIEVE KRACHT Behalve salaris, wordt een prac- tische opleiding in het bijhouden van boekhoudingen en administraties genoten. GUURTJESLAAN 16, BERGEN TELEFOON 2548 BERGEN 21 Februari Dokter POOT, Telefoon 2423 SCHOORL-KOEDIJK 21 Februari H. J. PIERS, Tel. K 2201-202 Geen groter verrassing nit z'n land dan .De Duinstreek" voor de emigrant

De Duinstreek | 1954 | | pagina 1