DE DUINSTREEK Vergadering van de Gemeenteraad RANG I/isiic deux--piètes *t)e pefómpeïMfi pan tana m ÜC5 INGEZONDEN STUKKEN PAAS-ACTIE 99 99 Tweede Blad Vrijdag 9 April 1954 EGMOND AAN ZEE Onder leiding van burgemeester Niele kwam de Raad Vrijdag avond in vergadering bijeen. Na enige strubbeling over het tamelijk grote bedrag besloot de Raad weder een half millioen te lenen voor diverse reeds gedane en nog te voteren uitgaven. De lening wordt verstrekt door de Bank voor Nederlandse Gemeen ten, looptijd 40 jaar, rente 3% per jaar, opname a pari. Aan de heer A. van der Steen werd op zijn verzoek eervol ont slag verleend met dankbetuiging voor de jarenlange dienstver lening, als onderwijzer aan de openbare lagere school, ingaand 1 Juni 1954. Van Brederodes Bouwbedrijf te Utrecht kocht de gemeente een bouwterrein van circa 2500 m2 aan de P. J. Troelstraweg voor f 3000.-, te bestemmen voor de bouw van een 4-klassige openbare lagere school. Verkocht werden diverse per celen bouwterrein, terwijl met de Ned. Herv. Gemeente geruild werd, zodat bij de Ned. Herv. kerk een verenigingsgebouw ge sticht kan worden, waar tegen over de gemeente een stuk van de pastorietuin verkreeg, ter ver breding van de Julianastraat en het Achterom. Aanschaffing van een nevelbrandspuit Na uitvoerige toelichting door de voorzitter, die vooral in het licht stelde, dat 'n nevelbrandspuit, die zelf 1000 1 water meeneemt, een uitkomst is voor Egmond, waar nergens water is buiten de waterleiding, besloot de Raad tot aanschaffing van auto met nevel brandspuit over te gaan. Boven dien zal, om enige reserve te hebben achter het Eymaplantsoen een vijver gemaakt worden, terwijl bij de vijver van de Prins Hendrik stichting een aansluiting op de waterleiding gemaakt wordt, zodat deze kan worden bijgevuld. Voorts zal samenwerking gezocht worden met Egmond Binnen, zodanig, dat de nevelbrandspuit in beide gemeenten het begin van brand zal bestrijden, terwijl daarna zo nodig de motorbrandspuit van Egmond-Binnen het blussingswerk kan voortzetten. Verhoging der wethouderssalarissen Bescheiden trokken de wet houders zich terug, toen het voor stel ter tafel kwam om hun sala rissen te verhogen van f 400 tot f 600 per jaar. De heer Snoeks vond het be zwaarlijk, dat de wethouders beiden buiten de gemeente werken en dus de burgemeester overdag nooit kunnen vervangen. De Voorzitter vond dit geen overwegend bezwaar, daar bij zijn afwezigheid vrijwel altijd de secretaris aanwezig is en zich direct met de wethouders kan verstaan. De heer P. C. Dekker vond f 400 een aalmoes en f 600 nog veel te laag daar de wethouders functie lang geen sinecure is. Tenslotte werd met algemene stemmen besloten Ged. Staten te adviseren het salaris op f 600 te bepalen, daar een hoger bedrag volgens de Voorzitter toch geen kans van slagen zou hebben. Garantie voor woningbouwleningen Uitvoerig stond men stil bij het voorstel van B. en W. om het college te machtigen tot het garanderen van hyp. leningen voor nieuwbouw. De bedoeling is, dat belanghebbenden zelf een geldschieter zoeken, dat een hyp. lening verstrekt wordt tot maxi maal 85% der netto-bouwkosten en dat de gemeente rente en af lossing garandeert. Op deze wijze zullen arbeiders, die over f 1000 a f 1500 beschikken in het bezit kunnen komen van een eigen woning. In andere gemeenten gebeurt dit ook, meestal via een Bouwkas, doch hierin wilden B. en W. betrokkenen vrij laten. De heer J. Dekker stipuleerde, dat een en ander alleen zal gelden voor de bouw van een enkele woning, dus niet voor bouwonder nemers. Mr. Biersteker maande tot voor zichtigheid, B. en W. zullen elk geval zeer serieus moeten bezien. De Voorzitter lichtte een en ander nader toe. B. en W. zullen geval voor geval bekijken. Het bouwvolume brengt automatisch beperking van het aantal gevallen. Voorlopig zal men slechts 10 van de 60 liefhebbers kunnen helpen. Natuurlijk zullen de nodige waar borgen worden genomen en b.v. in de akte van borgtocht worden opgenomen, dat de gemeente eventueel bij wanbetaling in de rechten van de geldschieter treedt. Het voorstel werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Rondvraag. De heer J. Visser vestigde de aandacht op de vervuiling der wegen. De Voorzitter weet dit aan te weinig werkkrachten. De zaak heeft de aandacht van het college, dat reeds tot uitbreiding van het aantal werklieden besloot. De heer P. C. Dekker vond het onjuist, dat de directeur van gemeentewerken spreekuur houdt, waardoor hij zelden te bereiken is. De Voorzitter bleek dit zelf ingesteld te hebben, daar de directeur zoveel aanloop krijgt, dat hij aan zijn eigenlijke werk, het maken van tekeningen, be stekken enz. niet toekomt. De heer J. Krab pleitte voor een nieuwe klok in de toren, die hem prompt werd beloofd. De heer J. Dekker bracht ten slotte de moeilijkheden naar voren, die het nieuwe stelsel van riool belasting meebrengt. Het recht wordt nu gedeeltelijk geheven naar het waterverbruik in het afgelopen jaar. Daardoor is de huiseigenaar, die de belasting be talen moet, maar deze verhalen kan op zijn huurder, altijd ten achter. Vooral bij tussentijdse verhuizing geeft dit moeilijkheden en is verhaal achteraf moeilijk. Langdurig werd over dit punt gediscussieerd. Men achtte al gemeen de nieuwe heffing beter dan de oude, die alleen rekening hield met de kadastrale opbrengst. Men erkende de moeilijkheden, vooral voor de huizen-exploitan ten, die soms 30 huizen exploi teren. Een oplossing werd echter niet gevonden en zal ook wel moeilijk te vinden zijn. „MEMENTO MORI" Vrijdag 2 April had in de zaal van „Het Witte Huis" de jaar vergadering plaats van de onder linge vereniging voor Ziekenhuis- verpleging en de begrafenis vereni ging „Memento Mori" Na het openingswoord van de voorzitter, de heer H. Roodhart, en het voorlezen der Notulen, kwamen de jaarverslagen aan de beurt. Uit het jaarverslag van de Ziekenhuisverpleging bleek dat er nog 186 gezinnen verzekerd waren. Het ledental steeg met 4 en be draagt thans 511 leden. 11 leden werden in verschillende zieken huizen verpleegd met een totaal van 205 verpleegdagen. Het to taal ontvangsten was f 2393,34 en Uitgaven f 2054,50. Een batig saldo dus van f 338,84. Uit het verslag van de begra fenisvereniging bleek dat er een batig saldo was van f 1140,33. Uit dit batig saldo is f 400,— gestort in het reservefonds en f 400,in het kledingfonds. De heer Jonker Sr. bracht ver slag uit namens de kascommissie. Aan de penningmeesteresse werd dank gebracht voor haar beheer. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren M. Sander en J. Stentrop. Aan de beurt van aftreden waren Mevr. Koeman-Prins en H. Roodhart. Op voorstel van de heer Stentrop werden beiden bij acclamatie herkozen. Verder stelde het bestuur voor de vergoeding voor de penningmeester en secre taris met f 100,te verhogen, gezien de vele werkzaamheden, die er aan de begrafenisvereniging verbonden zijn. Daar dit voorstel ondersteund werd door de kascommissie werd het voorstel zonder stemming aan genomen. Voorts werd besloten tot aan koop over te gaan van een twee tal kleden. In de rondvraag gaf de heer Hettema nog enkele goede raad gevingen. U kocht wel eens drups of populair gezegd „zuurtjes" Als U echter naar RANG Cristal fruits vraagt, kunt U veel meer ge nieten. Probeert U eens de fijne smaken: citroen, sinaasappel, frambozen enz. Aan de doorschijnende, kristal-heldere kleuren herkent U direct de frisse, sublieme kwaliteit. Geachte Redactie Gaarne zou ik U willen ver zoeken mij enige plaatsruimte in uw blad beschikbaer te willen stellen i.v.m. het ingezonden schrij ven van de heren Van Rees Vellinga en Ellis en zeg U hier voor bij voorbaat mijn hartelijke dank. Geachte Heren m.i. is niet alleen de heer Van Rees Vellinga naast het rechte spoor doch zeker ook de Heer Ellis en verdere gemeen teraadsleden, behalve de Heer Hemelrijk en Mevr. Broekman- Vriesman, wier stemmen voor het plan Burgersdijk m.i. een vergis sing moet zijn geweest, gezien haar houding vóór de beslissende vergadering. De Heer Ellis publiceert in zijn laatste schrijven een vervoer naar Camperduin van 108.000 reiz., hierbij is dan ongetwijfeld het vervoer van Schoorl naar Camp. inbegrepen, is dit het geval, dan moet ook het totale vervoer naar Bergen aan Zee gerekend worden en komen op een vervoer van per tram, 46.000 reiz. Alkmaar- Bergen en i 110 a 120.000 reiz. Bergen—Bergen aan Zee waar dan het vervoer per bus nog bij komt. Omtrent het aantal reiz. naar Egmond a. Z. wordt gezegd, van de Wijkverpleegsters. Bij elke zieke Bergenaar Verschijnt een extra ei dit jaar, nietwaar Herinnert U zich nog deze leuze van de wijkverpleegsters Zij kunnen het succes van de eieren-actie in 1952 niet vergeten en zijn van plan ook dit jaar alle zieke Bergenaren een Paas- verrassing te bezorgen. Zij rekenen op de medewerking van het gehele dorp. Groot en klein krijgt de kans om te helpen. De kleuters mogen p eieren zoeken rondom de Ruïne en be talen als entrée: een kippenei voor de zieken des morgens van 1012 uur. De schooljeugd doet mee aan een etalagewedstrijd met prijzen. Zij hebben alleen kans op een prijs, wanneer zij hun goede op lossing inleveren bij de Wijk verpleegsters met een kippen-ei voor de zieken. Op school zijn nadere bijzonderheden bekend ge maakt. Alle andere inwoners van Bergen mogen de gehele Paas- Zaterdag onze Rode Kruis-auto plat lopen met goede gaven voor de patiënten. Wij staan van 10 uur 's morgens tot 5 uur 's mid dags op het Stationsplein en slaan niets afWe hopen alleen dat we handen te kort hebben en de Rode Kruis-auto te klein blijkt te zijn. Alle Bergenaren, die ons be hulpzaam zijn bij onze poging deze actie te doen slagen zijn wij zeer dankbaar. Tot Paas-Zaterdag Zr. R. OOSTEN Zr. C. DE GRAUW GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU ALKMAAR Aan de gegevens van het Ge westelijk Arbeidsbureau Alkmaar over het aantal geregisteerde werk zoekenden in het ressort van dit bureau per 31 Maart 1954 is het volgende te ontlenen Ingeschreven mannelijke werk zoekenden 930 (per 20 Maart 1954: 1061); van wie werkloos 541 (674), nog werkend 36 (23), nog werkzaam in de D.U.W. 258 (273) en werkzaam in Ge meentelijke werkobjecten 95 (91). Ingeschreven vrouwelijke ar beidskrachten 79 (73), van wie werkloos 43 (54) en nog werkend 36 (19). De openstaande aanvragen van werkgevers betroffen 120 (112) mannelijke en 99 (63) vrouwelijke arbeidskrachten. In Maart 1954 zijn 480 inge- geschreven werkzoekenden (437 mannen 43 vrouwen) geplaatst voor vast of tijdelijk werk. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Het moge waar zijn, dat eigen haard goud waard is, er zijn nu eenmaal altijd wel verscheidene dagen in het jaar, dat men op visite moet. Voor dat doel heb ben wij ditmaal een „deux-pièces" geplaatst, dat we gaan maken van „ottoman" of een andere, zwaar dere soort zijde. Het jasje heeft een aangeknipte kraag met aparte lijn. De lange mouw is aangeknipt, zowel voor als achter, aan de ingezette zij panden. De ingezette zijvoorpan den zijn in taille ingerimpeld. In de voorpanden loopt de aanzet- naad van het zijpand door tot een centimeter of 8 onder de taille, vanwaar zakbiezen een insteekzak suggereren. In het achterpand be vindt zich geen taillenaad. De lange mouwen zijn gerimpeld in een manchet gezet. De voorrok is glad, terwijl de achterrok naast de voor een goede coupe onontbeerlijke coupe-naden ook nog een vrij diepe stolpplooi heeft. Welk materiaal het meest geschikt is, zeiden we reeds. De benodigde hoeveelheid is 5 meter van 90 cm breed of 3'/2 meter van 130 cm breed. Ons uitgezet patroon is bestemd voor maat 46. Naden en zomen, die nog niet in het patroon zijn berekend, dienen alsnog te wor den bijgeknipt. Bij het voorpand van het uitgezet patroon zien we een schuine lijn lopen, gevormd door streepjes, onderbroken door puntjes. Deze lijn, die loopt van de schouder (even voorbij de kraag) gaat naar omlaag tot even voorbij de middenvoorlijn. Ieder jasje, dat een sluiting van knopen heeft, moet een beleg krijgen, hetzij los of aangeknipt. In ons geval krijgt het jasje een los beleg. Hebben we de voor panden van de stof geknipt, dan knippen we het patroon van het voorpand door op de aangegeven beleglijn. Het gedeelte, waar de kraag en overslag aan vastzitten, wordt nu eveneens van stof ge knipt en dient als beleg. Omdat de belegkant bij een aangeknipte kraag de goede kant vormt, dienen we, zo mogelijk, het belegpatroon zo op de stof te leggen, dat middenachter van de kraag een stofvouw krijgt. Dan zien we aan de achterkant geen naad in de kraag. Desnoods komt er een naad in het beleg op taillehoogte, dat geeft niet. Denkt U er om, dat „ottoman" of daar op gelijkende zijden stof, niet te beet mag worden gestreken Bestellen. Speciaal de meer flinke vrouwen onder onze lezeressen bevelen wij dit goed afkledende model aan, vandaar, dat wij het in grote maten beschikbaar stellen. Knippatronen voor de maten 44 t/m 50 van dit model kunnen worden besteld bij Perspatronen- dienst, postbus 35 te Utrecht. Bestellingen kunnen geschieden per postwissel of per brief met insluiting van postzegels a f0.90. Na ontvangst van het bedrag en de juiste vermelding van ge wenste maat en het nummer P.B. 102 wordt het patroon u zo spoe dig mogelijk toegezonden. Maattabel38 40 42 44 46 48 50 Bustewijdte 94 98 102 109 112 116 122 Taillewijdte 69 73 77 82 90 100 112 Heupwijdte 99 103 107 112 118 124 132 Lengte 120 122 124 126 128 130 130 Vergeet U niet uw adres IN de brief te vermelden BARBARA. dat het aantal aanmerkelijk lager ligt, ik zou op dit alles willen zeggen, Heren offert de komende zomer eens een of* twee dagen op voor telling. Heeft men hier wel eens ooit geïnformeerd bij iemand die hier met het vervoer geheel op de hoogte is, het lijkt er nieterg op, nee men gaat een plan aannemen van iemand, die hier niet met het vervoer op de hoogte fis, "dan f alleen door._ ver keerde gegevens. Men wil met één rijtuig aan een zijde geheel open, 50 zit- en 200 staanpl. in 1 a 1 uur tijd 2000 a 2500 reiz. van zee af voeren, er is schijnbaar van het standpunt uitgegaan dat het nooit regent 's zomers en dat het tussen 7.00 en 9.00 u. en 20.00 u. en 23.00 uur altijd even warm is hier langs de kust. Naar mijn mening had men het gehele vraagstuk beter over kunnen laten aan het actiecomité, dan had er misschien iets behoor lijks tot stand gekomen, n.l. een moderne railverbinding Alkmaar Bergen aan Zee zowel 's zomers als 's winters met een rendabele exploitatie, doch op de weg die nu ingeslagen is zal Bergen een zware klap krijgen. Ik wil hierbij er nogmaals op wijzen dat er ook op het traject AlkmaarBergen zeer zeker een vervoersvraagstuk bestaat, in de wintermaanden stampvolle bussen tijdens het forensen vervoer bij enigszins mooi weer op de Zon dagen overvolle bussen, 's Zon dagsavond 21.30 22.00 u. mis sen tientallen buspassagiers de sneltrein (21.59) en soms ook nog wel de stoptrein (22.04) moet ik U ook het vervoer beschrijven van het busvervoer, indien er geen tram rijdt, zoals dit plaatsvond op Pink steren vorig jaar, met een aantal nog gehuurde bussen en voor 15 Juni (het begin v.d. tramdienst). Overal waar men 'n behoorlijke railverbinding aantreft met daar naast busvervoer, is de eerste het meest in trek. Er zijn zeven trein- plannen ingediend, men heeft er slechts het beroerdste plan (het beste voor de ondergang) van Bergen uitgehaald, waarom was de Burgemeester tegen publicatie van div. tramplannen? Vergeet U bij Uw beoordeling niet het vervoer van bagage, kin derwagens, wandelwagens ruim 5000 rijwielen enz. van Alkmaar BergenBergen aan Zee. Is U het prijsverschil bekend tussen bagagevervoer en het ver voer per v. Gent. Bergenaren laat zien dat U iets met Uw mooie dorp op heeft, alleen door actie kan nog iets bereikt worden. Een Bergenaar. U kunt niet alles weten Asfaltvlekken kan men verwij deren met een papje van magne siumpoeder en tetra. (Voor een open raam werken). Blauwselvlekken moet men be werken met kokend water, helpt dit niet, dan gebruikt men azijn zuur, Verse bloedvlekken direct uit spoelen in zout water. Evetueel bleken met goed verdund water- stofperoxyd. Gewassen japonnen en blouses kan men apprêteren door in het spoelwater op iedere liter water 10 blaadjes wiitte gelatine te doen. Vuil geworden sponsen worden weer als nieuw, indien men deze 24 uur in een oplossing legt van 125 gram zout op 1 liter water. Daarna met koud water uitwas sen. WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water April 's morgens 's namiddags 10 9.13 9.55 11 10.30 11.21 12 12.01 12.15 13 12.49 1.19 14 1.53 2.16 15 2.39 2.58 16 3.15 3.30 April 10 11 12 13 14 15 16 Laag water 's morgens 's namiddags 3.13 4.30 6.01 6.49 7.53 8.39 9.15 3.55 5.21 6.15 7.19 8.16 8.58 9.30 Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel van ieder ..Rangetje Buiten verantwoordelijkheid der Redactie 11 April Dokter POOT, Telefoon 2423 SCHOORL-KOEDIJK J1 April H. J. PIERS, Tel. K 2201-202 htertejjpand l«chterr^h litfin P B l02.Uito«** op maat 46

De Duinstreek | 1954 | | pagina 5