..DE DUINSTREEK Middenstand staat geïsoleerd* SCHOORL FILMN1EUWS. Tweede Blad Vrijdag 7 Mei 1954 Problemen rond de voorlichting, credieten en subsidie en het gebrek aan steun. jjlliiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiimiiiiiiL S BEVRIJDING 5 Mei De vlaggen waaiden 't was weer feest. Want Neerland werd bevrijd Van slavernij, ons volk ontwaard, De dank was weer gewijd, Aan allen die met kracht en moed, Bevochten 't ons zo dierbaar goed „de Vrijheid kern van heel ons volk, De vlaggen wapperden als tolk Van onze vreugd, intens en groot, Neerland bevrijd uit oorlogsnood Maart je N. Zwaan Het grote voordeel van de middenstandsnota is in de eerste plaats, dat er over de zelfstan dige middenstand thans kan worden gesproken. De overheid heeft zich in het verleden maar al te dikwijls van de problemen der middengroepen afgemaakt met de opmerking: die groep is niet af te bakenen en wij weten niets van de economische toe stand van deze burgers. Thans heeft iedere spreker en geïnte resseerde een uitgangspunt en een fundament van waaruit men het probleem kan beschouwen. En het tweede winstpunt van dit stuk ligt bij de erkenning dat er iets mis is met deze groep. Er zullen lezers zijn, die ont kennen, dat de middenstand in de nota wordt beklaagd. Ook wij schrijven dat niet. Wel stel len wij, dat er niet van een rooskleurige beschrijving kan worden gesproken. De regering kan moeilijk jarenlang de mid denstand knevelen en dan plot seling een klaagzang aanheffen. Daarom komt men met een uit gebreide historie, die alleen van zorgen spreekt voor de „rand- bedrijven Dat zijn eigenlijk be drijven, die op de duur zouden moetenverdwijnen. Nergens staat ook, dat men die ondergang wil vermijden of dat er wat aan te doen is. Wat nu echter nog gezond is, moet men trachten te behouden. In derdaad, anders verdwijnt ook de gehele middenstand! Na deze sombere inleiding, die niet zo vleiend is voor het mid- denstandsbeleid van de overheid, moet men onmiddellijk vaststel len, dat het nieuwe ontwerp voor de wijziging van de omzetbelas ting een hele opluchting zal be tekenen voor vele zelfstandige middenstanders. Met name de kleinhandel zal er om juichen. Als men nu met de behandeling en practische toepassing van dit ontwerp maar niet te lang talmt. Spreekbuis gevraagd. De richtlijnen in de midden standsnota tot verbetering zijn ook navolging waard. Meer researchwerk en goede voorlich ting met practische waarde zijn van grote betekenis. Uitbreiding van het werk van het Econo misch Instituut van de Midden stand moet worden geprezen. Want deze instelling heeft zich een goede naam verworven. De instelling moest echter een on afhankelijke positie innemen te genover de overheid. Men dient van deze instelling meer een centraal strijdapparaat en een spreekbuis van de mid denstand te maken. Dit zal de saamhorigheid onder de midden stand versterken en de belang stelling voor eigen organisaties doen toenemen. Hoezeer dit no dig is, bleek onlangs toen in ver schillende plaatsen in Nederland de kwestie van vacantie voor détaillisten aan de orde kwam. Er waren veel voorstanders van vacantie voor détaillisten. De tegenstanders echter zagen zich in hun vrijheid beknot, wanneer zij gedwongen waren hun zaak wegens vacantie te sluiten. Het zal zelden voorkomen, dat een middenstander eens niet naar een korte vacantie verlangt. Men kon echter geen inkomen derven in een vacantie. Een economi sche oorzaak werd toen met een juridisch argument in een hoek gedrongen. Al geniet men juri disch de vrijheid en men wordt economisch gedwongen tot de arbeid, dan is men immers niet vrij. Economisch juist is toch alleen die opvatting, waarbij ondanks het het werk in zaken, het li chaam physiek en psychisch in goede conditie blijft. Dan is een vacantie onvermijdelijk. Het zou toch van grote afgunst en egois me getuigen .wanneer men de opvatting aanhangt, dat men met personeel geen vacantie nodig heeft, omdat men dan om de beurt zijn vrije tijd geniet. Hoe moet dat dan in bedrijven zon der personeel of tellen die niet mee? Betere voorlichting. Uit polemieken zoals die rond de vacanties, blijkt nog hoezeer er in middenstandskringen een gebrek is aan saamhorigheidsge voel en organisatie. Een behoor lijk sociaal besef is in bepaalde kringen nauwelijks doorgedron gen, zo schijnt het dikwijls. Goede organisatie brengt ook zoveel economische voordelen. Hierdoor kan b.v. de voorlich ting verbeteren. Wij denken niet aan de P.B.O.-organen. Die ge nieten veel te weinig vertrouwen in middenstandskringen, om daar ooit een grote rol voor te kunnen spelen. Voorlichting in de middenstand is nodig, vooral op economisch gebied. Zoals men niet beseft, dat een vacantie toch mogelijk moet zijn bij een werkkring, waarbij men veertien tot zestien uur per etmaal bezig is, zo rekent men over het alge meen ook niet met afschrijving van winkelinventaris en bedrijfs pand en zijn invloed op de kost prijs van het product. Als winst wordt nog te dikwijls beschouwd datgene, wat er overblijft nadat de directe uitgaven zijn gedaan. Het is een bekend feit, dat een groot deel van de inventarissen en bedrijfspanden van midden standers niet meer aan de eisen des tijds voldoen. De oorzaak daarvan moet maar al te dik wijls gezocht worden bij de af- schrijvingspolitiek, die in vele gevallen niet eens bestaat. Hier heeft de middenstand, vooral de kleine middenstand, een grote achterstand op het zg. grootbe drijf. Vooral in de laatste jaren werpt dit ernstige nadelen af, waar aan bedrijfsuitrusting en de „service" zoveel meer aandacht wordt besteed, dan voorheen. Crediet of subsidie? Men heeft naar oplossing van dit financieringsprobleem ge zocht, door mogelijkheden te scheppen voor het aantrekken van bedrijfscredieten. Hiermee zou de oplossing van het pro bleem wel eens veel minder wor den benaderd, dan men ver wacht. Juist de middenstander is afkerig van leningen en aantrek ken van vreemd geld. Hij wenst uit eigen middelen te financieren. Wil men de bedrijfspanden van de middenstand in betere staat brengen, dan dient men óf de winstmogelijkheden daarop af te stemmen öf een subsidie-rege ling te ontwerpen voor winkel panden en andere bedrijfsruim ten van niet te grote omvang. Men kan hier een vergelijking treffen met de woningbouw. Ook hier is de kleine man en de zelf standige huiseigenaar terugge drongen, terwijl grote maat schappijen en woningbouwver eniging en haar arbeidsterrein zien verruimd. Bij de middenstander-zaken man werkt dit nadeel niet alleen in de richting van verminderde eigendomskansen op zijn eigen zakenpand, maar hij wordt ook nog rechtstreeks getroffen in zijn inkomen uit zijn bedrijf. De mo gelijkheid van vergroting en ver betering van bedrijfsruimte voor de middenstand is geen zelfstan dig probleem. Het heeft direct invloed op het bedrijfsinkomen. Hier weer een direct nadeel van de huidige woningbouwpolitiek van de overheid. De middenstandsnota geeft toe, dat er een aantal randbe- drijven zijn. Men geeft niet aan, hoe die randbedrijven weer ge zond moeten worden. Het is niet de bedoeling van de overheid om de middenstand te gaan steu nen, zo wordt er gezegd. Men wil alleen stimuleren, een goede bodem scheppen, waarop een middenstand weer kan gaan groeien. Dat is een fout gezichtspunt. Men kan geen actieve industria- lisatiepolitiek gaan voeren en een sterke sociale politiek ten gerieve van niet-zelfstandigen, terwijl men ten aanzien van de middenstand het standpunt in neemt, dat hier alles moet komen van zelfwerkzaamheid en non interventie. Wanneer de gehele maat schappij zou zijn overgelaten aan het vrije spel der maatschappe lijke krachten, dan zou een mid denstand in vrijheid wel kunnen bloeien. Nu staat zij als een verdorde plant temidden van een aantal groepen, die door de overheid wel worden opge kweekt met sociale maatregelen en beschermende wetten. De statenverkiezingen hebben nog weer eens geleerd, dat men in Nederland een gematigde lei ding wenst. Dat kan men verwer pen maar men kan niet een groep aan zijn lot overlaten, terwijl an dere groepen zo nodig gevoederd worden uit de staatsruif. drs MIERLO. KONINGINNEDAG Het was op Koninginnedag in Schoorl, laten wij het maar eerlijk zeggen, dood in de potBehalve een enigszins geforceerde etalage wedstrijd, waarmede men althans voor het jeugdigste gedeelte der bevolking van deze dag iets bij zonders trachtte te maken, was er voor de volwassenen niets te beleven. Slechts de vlaggen en de blijde zon deden de harten feesterlijker kloppen, en wij vinden dat helemaal niet ergFeestvieren is een kunst die het grootste deel van ons volk moeilijk verstaat, en de verjaardag van onze ge liefde Koningin te vieren met toeters, feestmutsen, serpentines en gehos is ook zo waardig niet. Geef ons dan maar liever de stilte, met daarin een ogenblik van verheugde erkenning van het voorrecht een Koningin te bezit ten, die meegaande met onze tijd, in eenvoud en met grote belang stelling meeleeft met Haar volk. Wel van waarde is geweest de Haar op die dag gebrachte hulde van de vele duizenden uit het gehele land, die Zij staande te midden van haar gezin, in ont vangst nam. Een ander waarlijk plechtig ogenblik was het zingen te Emmen van de koren uit alle provincies, ieder hun eigen lied, en gezamenlijk als één volk, het Wilhelmus. Laten wij ons als door hen vertegenwoordigt weten. KONINGINNEFEEST GROET-CATRIJP Ruim tweehonderd kinderen (tot 8 jaar) waren om half tien present in het Verenigingsgebouw te Catrijp. Sommigen hadden vlaggetjes mee, anderen sjerpen, petten of oranje-insignes. Er werden enige films vertoond. De kleuters leefden geweldig mee met de „Drie beertjes in een kano". „Een aap op de kermis' maakte de lachspieren los. Twee teken filmpjes „De Mier" en „Zonne- stralenmannetjes" waren een waar dig besluit. Het Oranje-Comité tracteerde op koekjes en ijs, terwijl elk kind nog een zakje snoep mee mocht nemen naar huis. Op het Duinranders-terrein werd onderhand de traditionele voetbalwedstrijd Groet-Catrijp ge speeld. Groet mocht eerst met de wind meespelen. Het spel golfde aardig op en neer en de vleugels werden geregeld in het spel be trokken. Bij een mooie aanval van Groet kon de keeper van Catrijp zijn kwaliteit tonen. Catrijp nam meteen de bal mee, een mooie voorzet volgde, die prompt werd ingeschoten, maar de keeper gaf niet thuis. Meteen weer een voorzet, goed ingeschoten ook, 0-1. Na de rust verwachtten de vele belangstellenden nog enige doelpunten, maar Catrijp had de opstelling gewijzigd, zodat er geen vleugelspelers waren. Het spel bleef dicht en daarmee had Groet niet de minste moeite. Er werden wel bergen werk verzet, maar een gevaarlijke aanval had enkel Groet nog, maar er kwam geen doelpunt van. De handbalwedstrijd van de meisjes gaf een zelfde enthousiast spel. De wind deed wel enige afbreuk, maar het spel bleef het aankijken volkomen waard. Voor de rust werd niet gescoord, de zenuwen spraken bepaald een woordje mee, de speelsters bleven te veel „op een kluitje". De ranja had ze bepaald goed gedaan en aangemoedigd door de vele sup porters, werd het spel veel beter. Er werd vlug gespec'd, maar Groet had nu het nadeel van de wind, zodat de ballen van Catrijp veel verder kwamen. Uit een leuke aanval over rechts, kreeg de midvoor de bal en de keeper had- het nakijken, 0-1 voor Catrijp. Dit was het teken voor Groet om er nog meer op te zitten. Een offensief volgde, maar de achterhoede retourneerde de bal en na een aanval over links kwam het tweede doelpunt voor Catrijp. De vermoeidheid sprak 'n woordje mee. Groet kon niet voorkomen, dat Catrijp nog een keer doel puntte. Na afloop reikte de heer C. H. Kager de prijzen uit aan de ver liezers zowel als aan de winnaars, met een hartelijk woordje van felicitatie en bemoediging. 's Middags hadden de kinder spelen plaats. De jongens van 8-11 jaar moesten evenwicht lopen over busjes, wat voor hun een moeilijke opdracht bleek. Ie prijs Kees Nanne, 2e prijs Evert de Boer, 3e prijs Johan Rietveld. De meisjes hadden autoped race, met als handicapeen grote hoed opzetten en ook ophouden. Ie prijs Lida Schot vanger, 2e prijs Nettie Polle, 3e prijs Cle mens Kager. De grote meisjes van 11 15 jaar mochten ringsteken op de fiets, waarbij het aan spanning niet ontbrak. Ie prijs Jannie Delis, 2e prijs Annemarie Schoen, 3e prijs Greet je Delis, 4e prijs Mien de Graaf. Ook de grote jongens hadden ringsteken, waarbij de tegenstan ders elkaar fel bestreden. Ie prijs Nico van Wonderen, 2e prijs Bertus Hof, 3e prijs Piet Das. Alle deelnemers werden getrac- teerd op ijs en koek. Na afloop dankte de voorzitter de mede werkers, die de kinderen mede zo'n prachtige dag hadden be zorgd en reikte de mooie prijzen uit aan de winnaressen en win naars. die zeer blij huiswaarts gingen. 's Avonds om acht uur werd het feest voortgezet, nu voor de groten. Op het veldje bij Kager zong „Ego Flos", o.l.v. Cas Him- melreich, enige nummers van Jac. Clement, Mozart, Mendelsohn en Leo Smeets. Jammer dat de kou sommigen weerhield om acte de Ingezonden mededeling présence te geven. De voorzitter bood een herinneringsmedaille aan „Ego Flos" aan. Een gezamenlijk „Wilhelmus" besloot de open lucht-zang. In CaféSlijkerman zorgde „E'ck wat Wils" voor een gezellige avond met aardige sketches, vlotte liedjes en goede muziek. Het Oranje-Comité had nog enige leuke attracties, waarbij o.a. geraden mocht worden naar het gewicht van de vijf leden gezamenlijk. Alles bij elkaar een prachtig feest. Het Comité heeft er veel werk aan gehad, maar als het dan zo slaagt, dan is de moeite be loond. 1 MEIDAG VIERING De eerste Mei werd gevierd met een feestavond georganiseerd door de P. v.d. A., de N.V.V. en de Vara in de zaal van de heer Nic. Schuijt. Na een openingswoord door de voorzitter van het comité van de 1 Meidag-viering, de heer W. Koeman, declameerde Cor Breed enige socialistische verzen van Margot Vos en Garm Stui veling: Daarna kwam Ds. J. Vink van Slootdorp aan 't woord om de Mei rede uit te spreken. Hij wees in een gloedvolle toespraak dat het 1 Mei-feest niet alleen een feest is van uiterlijke jolijt, maar ook een feest van de geest, waarbij in dankbaarheid wordt herdacht hetgeen reeds werd bereikt. Na een opsomming van de bereikte resultaten, waarbij de namen van Drees en Suurhof met erkentelijkheid werden genoemd, wees spreker op het feit dat naast de plicht om het bereikte nog verder uit te bouwen, ook waak zaamheid was geboden tegen nog steeds dreigende gevaren. Deze dreigen, naar de mening van Ds. Vink, niet van de kant van de K.V.P. of de V.V.D. noch van de kant van de confessionele partijen, waartegen de P. v.d. A. zich door een krachtige positie, die zij vooral daaraan te danken heeft, dat zij aan al haar strevingen een humaniteitsprincipe ten grond slag legt, in staat is haar stand punt tegen al deze partijen te rechtvaardigen. Volgens spreker is echter grote waakzaamheid geboden tegenover het facisme en het communisme. Het facisme moet men niet onderschatten, hoewel of juist misschien, omdat het niet zo openlijk naar buiten optreedt. Het communisme is een ideologie die wel vele schone dingen belooft, maar deze gepaard doet gaan met terreur en de ergste dictatuur en daarbij nog streeft naar de wereldheerschappij. Spreker is overtuigd pacifist, dus tegen de bewapening. Hij kan deze alleen billijken als een middel om een derde wereldoorlog zoveel mogelijk uit te stellen. In de tijd dat er nog vrede is moet men deze gebruiken om 't communisme de wind uit de zeilen te nemen, door aan zijn aanhangers te tonen dat ook langs vreedzame weg, zonder terreur en dictatuur de hoge goederen als „vrijheid", „vrede" en „geluk voor allen", kunnen worden verkregen. Met een aansporing om hiertoe mede te werken, besloot Ds. Vink zijn betoog, dat door de aanwezigen luide werd toegejuicht. Daarna kwam Cor Breed weder aan het woord met een voordracht van „'1 Arlesienne" een opera van Bizet. De keuze van dit zeer dramatische werk leek ons niet geslaagd vooreen feestavond. Ook het muzikale gedeelte, dat door middel van een geluidsinstallatie van gramofoonplaten werd uit- voerd, ontbeerde de sfeer die het, door een opera-opvoering met een volledig gezelschap, zozeer nodig heeft. Toch hebben wij waardering voor de wijze waarop Cor Breed erin slaagde de vaak moeilijke scenes zonder andere middelen dan stem en gelaats mimiek, uit te beelden. Een hartelijk applaus beloonde hem voor deze prestatie. Het afscheidswoord van de voorzitter was in mineur. Wij hebben toch tot nu toe verzwegen dat de opkomst voor deze feest avond slechts uit ongeveer 50 personen bestond. Dit is voor 't comité van de 1 Meidag-viering, dat zich grote moeite heeft ge troost deze avond te organiseren, een grote teleurstelling, zodat de heer Koeman onder deze omstan digheden de aanwezigen slechts onder voorbehoud een tot weer ziens in het volgend jaar kon toeroepen. DODENHERDENKING BIJ DE ZIJPERSLUIS Bij het monument bij de Zijper- sluis, opgericht ter nagedachtenis van de gevallenen in de tweede wereldoorlog, waren ook dit jaar zij bijeengekomen, die na negen jaren gelukkig nog niet vergeten zijn wat wij aan hen te danken hebben. Burgemeester Jochems legde een krans neder en sprak daarna een rede uit waarin hij herdacht, de militairen van de Nederlandse strijdkrachten de zee lieden, de verzetstrijders, de ge allieerde militairen en alleoverigen, die waar ook ter wereld, zijn gevallen voor de vrijheid van het Koninkrijk. Daarna brachten vele schoolkin deren, die met het onderwijzend personeel aanwezig waren, een bloemenhulde. Na het zingen van het Wilhel mus en het „Wilt heden treden", verlieten allen onder plechtig zwijgen deze plek, die zozeer offervaardigheid tot in de dood bij het nageslacht in herinnering houdt. ALGEMEEN WELZIJN Op Woensdag 28 April j.l. gaf het Haydn Kwartet bestaande uit de Heren M. Haitjema le viool, A. de Groot 2e viool, J. Smit, altviool en J. C. v. Weydom Claterbos, violoncel, een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk te Schoorl. De Heer Maars, die dit concert met enige woorden opende, hal groot gelijk deze Heren aan te spreken met „vrienden"!, want inderdaad is dit kwartet niet zó maar een gezelschap dat in Schoorl een uitvoering komt geven. Neen, zij zijn in een reeks van jaren zó nauw aan Schoorl verbonden, dat wij hen niet gaarne meer zouden missen Ook de nu uitgevoerde 3 kwar tetten van Haydn Pous 76 no. 2 D. Mineur, opus 64 no. 5 D. majeur en opus 20 no. 3 G. mi neur, hield er de aandacht der aanwezigen in gespannen aandacht gevangen. Het meesterlijk samen spel van dit viertal, waarvan ieder voor zich een meester is op zijn instrument, heeft ons weder een avond van intens muziekgenot geschonken. Zoals de Heer Maars in zijn dankwoord opmerkte, is dit concert bestemd voor „fijn proevers", en dat deze hierbij vol komen zijn voldaan, is zeker een feit. Tenslotte doet het ons een groot genoegen te hebben mogen vernemen dat de uitvoerenden, niettegenstaande hun grote reizen in het buitenland, toch het liefst concerteren in de kleine intieme kring van hun Schoorlse vrienden, in de sfeer van het rustige kerkje aldaar RECLAMETOCHT A.s. Dinsdag vindt de tocht weer plaats. Ruim 100 mensen en 7 auto's nemen er aan deel. Om 7,15 uur vertrekt een bus van Schoorldam, via de Laanweg naar Schoorl en Aagtdorp. Die zelfde tijd vertrekt een bus van af Camperduin naar Schoorl, via de Hereweg. De autobezitters worden verzocht om 7 3/4 uur op het Raadhuisplein aan wezig te zijn, opdat de tocht op tijd kan worden begonnen. Passagiers van de Voorweg wor den verzocht om aan de Hereweg of Laanweg in te stappen. Een ieder kan nagaan hoe laat men zich langs de weg, die de bussen rijden, moet gereed houden om in te stappen. Daar de bussen vol zijn kunnen geen deelnemers meer worden aangenomen. HET LIED VAN DE WOESTIJN een kleurige avonturenfilm met een „Robin Hood" van de woes tijn welke hieronder de schuil naam werkt van El Khobar. Het is een romantische ge schiedenis met hard rijdende en vechtende Arabieren, en Oosterse Haremdansen. Al de romantiek en woeste schoonheid der einde loze woestijn met zijn bewoners. Populaire „Songs" worden door Kathryn Grayson Cordon Macrae gezongen zoals „One alone—The Riff Song—Romanceen Long live the night and the Desert Song". DEZE VROUW IS GEVAARIJK is de geschiedenis van een vrouw die een dubbel leven leidt. Naar het uiterlijk was zij een vrouw van de wereld. Innerlijk was zij de geraffineerde spionne van een gangsterbende. Een thriller van het betere genre. MORGEN IS TE LAAT welke in het kader van het bij zondere programma draait met in de hoofdrollen Vittorio de Sica en Lois Maxwell behandelt het actuele probleem van de sexuele opvoeding der jeugd. De regie is in de vaardige handen van Léonide Moguy. De rol van Mirella gaf hij aan de jonge Anna Pierangeli. Vittorio de Sica is een goed en beheerst acteur in de rol van de leraar Landi. Hij wordt voortreffelijk terzijde gestaan door Lois Maxwell als juffrouw Anne. De film is op veler verzoek een reprise, die thpns in het ka der van het bijzondere program ma wordt gebracht. JournaalPolygoon geeft een volledig overzicht van het bezoek van het Deense Koningspaar. Het is een uitstekend geheel geworden, waarbij, vanaf de aankomst tot het vertrek, alle details tot hun recht komen, een geslaagd cime- matografisch verslag. ^lliiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiumiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiniiiimiiiiiiniiiiMiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimimiiminiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiuiill''^

De Duinstreek | 1954 | | pagina 7