Ueelttlad 99 99 Geen misbruik van RO L IN MEMORIAM J, C KETTENBORG AFWEZIG TOT 1 JUNI 1954 BERGEN Huidgenezing GERRITSEN VRIJDAG 14 MEI 1954 31c JAARGANG No. 19 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egtnond a. d. Hoef Het bericht van het over lijden van de heer C. Kettenborg trof ons als een onverwachte slag. Wie nog onlangs met hem heeft ge sproken, kon niet vermoeden dat het einde van deze vitale man, die als steeds zijn be langstelling toonde voor alles wat daar in onze dorpen voorviel, reeds nabij was. In de eerste plaats denken wij aan zijn vrouw die, na zulk een lange levensweg samen te hebben afgelegd, nu plotseling eenzaam verder moet gaan. Wij wensen haar van harte sterkte toe in deze moeilijke dagen en na ver loop van tijd, berusting, in de wetenschap dat haar man zijn lange leven nuttig heeft besteed en door velen werd geacht. In zijn jonge jaren heeft hij immers als onder wijzer en schoolhoofd velen de benodigde uitrusting voor hun verdere leven medegegeven en op latere leeftijd heeft hij zich daarenboven nog gewijd aan de journalistiek. In deze laatste functie heeft hij tal van jaren voor onze „Duinstreek" de verslagen verzorgd over alles wat daar plaats vond in onze streek. Hij deed dit met de milde wijsheid van een door levenservaring ge temperde geest, gaarne het goede naar voren brengend en het minder mooie ver zachtend, of, indien mogelijk, verzwijgend. Wij zijn hem daarvoor grote dank ver schuldigd. Gelukkig is hem, die niet leven kon zonder te „werken" een lang ziekbed gespaard gebleven. Hij heeft echter in ons midden een ledige plaats nagelaten, waaraan door zéér velen met een weemoedig gevoel van gemis zal worden gedacht. Hij ruste in vrede. KRUISVERENIGINGEN BERGEN (Nh.) Belastingconsulent P. H. HAJONIDES v, d, MEULEN KONINGINNEDAG BERGEN De Oranje-vereniging heeft het jaarlijkse feest weer in dezelfde geest gevierd, zoals dit al enkele jaren gebeurt. Des morgens een aubade voor het Raadhuis en een rondgang door het dorp van Bergen's Har monie. Om 10 uur begonnen de kinderspelen in de Stationsstraat. Voor jongens en meisjes van de le, 2e en 3e klassen der lagere scholen. Des middags waren er spelen voor de volgende klassen. Des avonds was er weer mars muziek door Bergen's Harmonie en een openluchtbal op het Sta tionsplein waar een grote houten vloer de danslustigen tot een dansje noopte. Verder was er een etalage wedstrijd waaraan 51 winkeliers meededen. Hier volgen de eerste en tweede prijswinnaars le klas meisjes, vlagplanten: 1. Rineke v.d. Heyden, 2. Nanda Schouten. 2e klas meisjes, ringturven: 1. Belia de Goede, 2. Marion Moes kops. 3e klas meisjes, netspel1Lia Ursem, 2. Tineke v. Wonderen. 4e klas meisjes, serveerrace: 1. Mariam de Waard, 2. Betsy Ad miraal. 5e klas meisjes, busslaan1 Saskia Appekman, 2. Annie Bokjes. 6e en 7e klas meisjes, poppen- sleden1. Greetje Leyen, 2. Tony Glorie. le klas jongens, hoedenrace: 1. Robbie Masser, 2. Johnny Ton. 2e klas jongens, balbandspel: 1. Harm Peters, 2. Dickie Binnen- wijzend. 3e klas jongens, busgooien: 1. Papke Bosma, 2. Arie Bosman. 4e klas jongens, bandduosprint 1. Frans Vrasdonk en Adri Wokke, 2. Piet Binnenwijzend en Toni Monex. 5e klas jongens, hindernislopen 1. Kees Dekker, 2. Henk Vonk. 6e en 7e klasse, kruiwagenrace: 1. Jan Kok. 2. Giel v.d. Garde. De etalage-wedstrijd werd ge- wonnen door de volgende win- keiiers 1. H. K. Finkensieper 2. C. Hoogvorst 3. P. Vis (Fa. Maasen) 4. W. Busker 5. K. M. Gerritsen 6. N. Baltus 7. M. de Sain 8. Berger Wijnhandel 9. B. G. Dobben 1 MEI VIERING In samenwerking met de Partij van de Arbeid afd. Bergen en de vakorganisaties aangesloten bij de Bergens Bestuurdersbond, De Stem des Volks en de Vara werd het Meifeest op lofwaardige manier in de danszaal van „De Rustende Jager" gevierd. Na het inleidend woord door de voorzitter der feestcommissie, de heer J. M. Brouwers, die zijn grote tevredenheid uitsprak over de grote opkomst, kwam de voor drachtkunstenaar Ben Groeneveld aan het woord. Spreker begon met een inleidend woord over het leven en werken van Dr. Schweit zer, Woama hij fragmenten voor droeg uit het bekende toneelstuk „Het is tijd Dr. Schweitzer". Met zeer grote aandacht werd het zo nu en dan wel wat zware stuk gevolgd. De declamator sprak hierover zijn grote bewondering uit. Na de pauze bracht Ben Groe neveld een geestig Falkland (Her man Heyermans) „De angstige avond van de fam. Duimelaar". Hier werd hartelijk om gelachen. De Stem des Volks afd. Bergen, o.l.v. de dirigent Pieter Heins, had deze avond geopend met „Morgenrood" van Otto de Nobel en zongen vervolgens nog enkele liederen. De spreker van deze avond was de heer Wim Wiese uit Hoorn, die een gloedvolle propaganda- rede uitsprak en daarin liet uit komen dat de socialistische strijd van vroeger veel veranderd is. Hij wees er op om meer indivi dueel propaganda te maken voor het doel waar wij ons allen voor hebben ingezet. Laat ons schakels zijn voor hetgeen dat komen zal, „Een gelukkige vredevolle wereld" waar „oud en arm" niet meer zullen bestaan. Wim Moerbeek, een nog jonge accordeonist, vergastte de aan wezigen op enkele accordeon-soli's. De avond werd met samenzang van de socialistische mars besloten. 's Ochtends werden bloemen gelegd op de graven van de over leden geestverwanten. Wie alcoholisten helpt, helpt hun GEZINNEN DE 4e MEI HERDACHT. De herdenking van hen die voor ons allen in de strijd vielen, werd traditiegetrouw weer met her denkingsdiensten in de R.K. Kerk en Ruïnekerk begonnen. Om 19.30 uur volgde een stille tocht onder klokgelui der kerken, naar de be graafplaats. Om 20 uur werden 2 minuten stilte in acht genomen, waarna het R.K. Kerkkoor, onder leiding van de Dir. C. Molenaar het „Ecce quomodo moritur" van Handel werd gezongen. Hierna volgde de terugtocht naar de be vrijdingsboom in het Van Reenen- park, waaronder de steen met de namen der Bergenaren, die in het verzet zijn gevallen. De heer G. Stockman decla meerde uit„Eiland der Een zamen" van Jac. Schreurs. De bevrijdingsdag werd op toe passelijke wijze gevierd met kerk diensten en herdenking op de scholen. Des avonds bood Bergen s Har monie weer marsmuziek aan en Bergens' jeugd hield een lampion optocht. Om 9 uur 's avonds was er een openluchtfilm voorstelling in het Van Reenenpark. FILMAVOND Op Dinsdag 11 Mei j.l. gaven de Vrouwenbond, N.V.V., Platte landsvrouwen en de Ned. Herv. Vrouwenvereniging een gezellige filmavond in zaal Nieuwendijk. Dat het mooie zomerweer de vrouwen van huis lokte ondanks de drukte van de schoonmaak, bleek wel uit het feit dat er geen plaats onbezet bleef. Nadat de voorzitster van het N.V.V. alle aanwezigen hartelijk welkom had geheten, in het bijzonder de spreekster Mevr. Visser, die de films toelichtte en de heren Monet, die de films draaiden. De films waren afkomstig van verschillende fabrikanten, en het geheel werd verzorgd door de Huisvrouwen voorlichtingsdienst uit Lochem. Na het vertonen van de Brinta- film werden twee personen op het podium gevraagd om hun be vindingen over de Brinta-pro- dukten te vertellen. Ze waren van dien aard dat Mevr. Bekius- zo gelukkig was met haar speech om de Brinta bus in de wacht te slepen en de heer Dijs kan deze week goedkoop Brinta eten want hij won een pak. Mevr. Hopman viel het aardige prijsje van Libelle in de schoot. Tot slot werd de film over het ver bruik van de Abro vertoond en vond bij de dames veel bijval. Allen genoten van het vlotte spel van Hans Kaart. Al mét al hebben de 129 personen wel ge noten van deze interessante avond. De voorzitster van het N.V.V. dankte namens de vrouwenver enigingen Mevr. Visser en de heren Monet voor de prettige wijze waarop ze de avond van de Huisvrouwen voorlichtings dienst hebben verzorgd. Zij hopen het volgende seizoen met een geheel nieuw programma nog eens in ons dorp terug te komen. KUNSTKRING BERGEN „Staatszaken" Deze laatste Kunstkring-avond is wel een zeer goede geweest. „Staatszaken" van Louis Verneuil had wel zo n goede bezetting, dat dit tot een groot succes moest leiden. Het stuk speelt ten tijde van de regering van Amerika onder President Harry Truman. Het beleefde zijn première op 25 Sep tember 1950. De Franse toneel schrijver Verneuil leefde jarenlang in Amerika. De politieke situatie is echter in Amerika gekeerd en daar zou dus rekening mee moeten worden gehouden. In dit stuk worden wij gecon fronteerd met het leven van de Minister van Buitenlandse Zaken en enkele Senatoren. Maar ook deze mensen hebben een privé- leven en ook de liefde en de stem van hun hart speelt hier een rol, al zou men dat op het eerste ge zicht zo niet zeggen. Het gegeven speelt zich af in 3 maanden, ten huize van de Senator George Henderson, in Cherry Chase, 10 mijl van Washington D.C. De minister en zijn vrouw, zijn de gast van deze senator. Zijn vrouw vraagt om haar vrijheid terug, wil scheiden omdat zij van een ander houdt. Haar man praat dit uit haar hoofd, en zij berust hier voorlopig in. Als zij echter haar geliefde spreekt, in dit geval haar gast heer, beramen zij een plan, omdat het voor de verkiezing van deze senator van het grootste belang is, dat hij getrouwd is en daar door dan eerder promotie zal maken. Een nicht van haar, een onderwijzeres, wordt bereid ge vonden een schijnhuwelijk met hem aan te gaan. Hierdoor komen dan de verwikkelingen van dit spel, dat uiteindelijk toch een hapy-end krijgt: Deze twee worden werkelijk op elkaar verliefd en hij wordt door deze vrouw bekeerd van republikein tot democraat en vordt staats-secretaris in het de mocratische kabinet en de minister gaat met zijn vrouw een wereld reis maken. Cees Laseur voerde een minister Philip Russell ten tonele, die politicus was tot in zijn vinger toppen, maar tevens een liefdevol mens. Enny Meunier was prachtig als zijn echtgenote Constance, Theo Frenkel speelde de rol van George Henderson de senator met veel elan en Elisabeth Andersen gaf hem prachtig tegenspel als zijn echtgenote, die eigenlijk van dit huwelijk een handelszaak ge maakt had. Gijsbert Tersteeg was als de senator, die voor de grote baan moest zorgen zeer verdiens telijk. En tot slot Frans Vorst man de buttler, die het geheel completeerde. Door de stampvolle Rustende Jager werd dit stuk aandachtig gevolgd en zo nu en dan hartelijk gelachen om de rake zetten. De langdurig staande ovatie was dan ook oververdiend. De Kunstkring heeft het toneelseizoen '53 '54 met dit stuk op prachtige wijze besloten. HORLOGES JAC. JANSEN f Deze bekende mucicus en com ponist is door hartverlamming, toen hij een non-stop uitvoering gaf in theater Royal te Schagen, overleden. Deze grote mucicus, die op 3 Augustus zijn 70ste ver jaardag zou vieren, had in Bergen en omstreken zeer vele vrienden. Dit bleek ten volle bij zijn ter aardebestelling op Dinsdag 4 Mei, toen velen vanuit de omtrek hem de laatste eer kwamen bewijzen. Het Herv. Gem. Koor Euphenia, het Kerkkoor uit Schagen en het R. K. Mannenkoor uit Den Helder die het „Ecce quomodo moritur" van Handel ten gehore brachten. Zijn oudste zoon dankte voor de belangstelling. Verder waren aanwezig ver tegenwoordigers van het Helders Symphonie Orkest en het Meisjes koor uit Den Helder. Vele bloemstukken dekten de baar. Voor deze mucicus ging voor de laatste maal het scherm neer. Dat hij ruste in vrede. BIJ DE CREMATIE VAN DE HEER J. C. KETTENBORG. Het zij mij als burgemeester van Schoorl, waar de heer Ketten borg zo lang gewoond en gewerkt heeft, vergund enkele woorden te spreken nu wij hier te samen ge komen zijn om hem een laatste groet te brengen. Ach, meneer Kettenborg, wij weten het wel en gij met Uw philosophische inslag waart U daar zeker van bewust, dat wan neer men de hoge leeftijd van 80 jaren heeft bereikt het ogen blik waarop men afscheid zal moeten nemen, niet meer zo heel ver weg kan zijn. Met U is iemand heen gegaan die in Schoorl heel veel heeft betekend. In de lange jaren dat Gij hoofdonderwijzer aan de school te Groet bent geweest hebt U in onze gemeente een zeer nuttige en een zeer belangrijke p^ats ingenomen. Voor hen die Tc' al lang volwassen zijn is Uw arbeid toen zij nog op de schoolbanken zaten van grote betekenis geweest, want Gij hebt hun toen de nodige kennis bijgebracht en de basis voor hun vorming gelegd. Ik ben er van overtuigd, dat toen het bericht van Uw overlijden door ons dorp ging, velen aan hun schooltijd te Groet en aan U hebben teruggedacht. Dankbaar hebben teruggedacht. Naast het vak van onderwijzer waaraan Gij U met zoveel liefde en toewijding hebt gegeven, had ook de journalistiek Uw belang stelling. Na Uw pensionnering als schoolhoofd hebt U zich geheel aan de journalistiek gewijd. Gij waart de nestor onder de ver slaggevers die onze gemeente raadszittingen bijwoonden. In die hoedanigheid heb ik U leren waarderen als een verslaggever, die onze raadsvergaderingen eerlijk en objectief en in milde vorm versloeg. Het was mij steeds een genoegen Uw verslagen te lezen. Met de wijze waarop Gij het publiek voorlichtte deed Gij goed werk, want ook in een kleine gemeenschap als de onze, neemt de plaatselijke pers toch altijd een voorname plaats in en dan is het zo belangrijk dat het publiek juist wordt voorgelicht. Gij deed dat voortreffelijk. Indien ik hier nog een per soonlijk woord aan mag toevoegen dan wil ik zeggen dat ik de meest aangename herinnering aan U zal bewaren. Ik heb U leren kennen als een opgewekt, humaan mens met belangstelling voor zijn mede mensen en alles om hem heen. Gij zijt mij toen ik in 1946 in Schoorl kwam als vertegenwoor diger van de pers op de meest vriendelijke wijze tegemoetgeko men. In het begin kreeg ik nu en dan nog wel eens een wenk van U welke ik best kon ge bruiken en die ik gaarne ter harte nam omdat ik wist, dat die in zo goeden wille werd gegeven en kwam van iemand die bij uitstek in de Schoorlse samenleving thuis was. Ik wil U daar hier nog eens oprecht voor bedanken. Meneer Kettenborg ik ga nu afscheid van U nemen. Wees er van overtuigd dat Gij bij allen die U in Schoorl hebben gekend en ook bij mij persoonlijk, in waarderende herinnering zult voortleven. Rust zacht, rust in vrede. Deze woorden sprak Mr. C. A. J. Jochems, burgemeester van Schoor], bij de begrafenisplechtig heid die Woensdagmorgen in de aula van het Crematorium te Driehuis Westerveld plaats vond. Na deze woorden dankte de enige zoon, Dr. Kettenborg, voor de gesproken woorden door de burgemeester van Schoorl en de belangstelling van de aanwezigen. Onder de orgeltonen van het Largo van Handel zakte de geheel met bloemen gedekte baar naar de crematorium-kelder, waar de crematie zou plaats vinden. Ook namens „De Duinstreek", die in hem niet alleen een voornaam medewerker, maar ook een vriend zal missenRust in vrede de rust, die U bij Uw werkzaam leven nimmer hebt kunnen vinden. Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen Afd. Bergen Onze maandelijkse bijeenkomst werd gehouden op 29 April. Er werd een demonstratie gegeven met de „woningkoffer" van onze Bond. De koffer gaat door het gehele land en is bedoeld om de huis vrouw enige voorlichting te geven bij het inrichten van een woning. Twee dames vertellen U alles wat U weten wil. Hoe een kamer, keuken in te richten, passende kleuren te zoeken. Geel bijv. is een zonnige kleur, maakt donkere kamer op het noorden gezelliger blauw doet de kamer groter schij nen, verschillende stalen voor vloerbedekking en gordijnen kon men rustig bekijken. Hierna volgde nog een filmpje, dat ons verschillende woonver trekken liet zien. Na afloop werd het uitstapje nog even besproken en vastge steld op 25 Mei. EINDELIJK VOORJAAR In de tuin van Mej. Pistorius. huize „De Kluis", Elzenlaan, dicht bij zee, bloeien wondermooi een paar perzikbomen, wat wel een zeldzaamheid is, daar de koude zeewinden dikwijls oorzaak zijn van minder goede groei van bomen en gewas. JAARVERGADERING N.C.V.B. De afdeling Bergen van de Ned. Chr. Vrouwenbond hoopt op Woensdag 19 Mei a.s. in de Geref. Kerk aan de Dr. v. Pelt- laan haar feestelijke jaarvergade ring te houden. Opgevoerd zal worden o.a. het toneelstuk „Esther". Belangstel lenden zijn hartelijk welkom. Toegang vrij. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan 7 ce P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per mm. met een minimum van f 1 20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14ct.m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. De gezamenlijke besturen der afdelingen van „Het Witte Kruis" en „Het Wit-Gele Kruis" te Bergen (Nh.), adviseren alle gezinshoofden en alleenwonenden, die nog geen lid zijn van een der afdelingen, ZICH TEN SPOEDIGSTE VOOR HET LIDMAATSCHAP AAN TE MELDEN, daar van hen, die wachten tot zij hulp nodig hebben, een extra bedrag aan entreegeld wordt geheven. Men kan zich mondeling of schriftelijk opgeven voor „Het Witte Kruis" bij de heer C. BEELDMAN, KI. Dorpsstraat 21 „Het Wit-Gele Kruis bij de heer J. A. REINDERS, Dorpsstraat 44 Zij, die door ern der verenigingen wegens wanbetaling van de contributie moeten worden geroyeerd, worden door de andere vereniging niet als lid aangenomen en uitgesloten van hulp. DE BESTUREN VOORNOEMD Ingezonden mededeling Laxeermiddelen, maar als U een laxans nodig heeft, neem dan Mijnhardt's Laxeertabletten. Veroorzaken geen gewenning, wer ken zacht, zeker en zonder kramp. Ingezonden mededeling Huidzuiverheid - Huidgezondheid BERGEN 16 Mei Dokter POOT, Telefoon 2423 SCHOORL KOEDIJK 16 Mei H. J. PIERS, Tel. K 2201-202

De Duinstreek | 1954 | | pagina 1