DE PEE - TEL. 2545 - BERGEN J°7o?;zh:'?.en*uiv°" fwadem. Mr. Opt. D. W. PASTOOR WRIGLEY Een voordelige ZONNEBRIL AANGIFTE VAN LEERLINGEN Huishoud- en Industrieschool BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER'' BERGEN Nh. Hoog bezoek in Bergen GEMEENTELIJKE MIDDELBARE HANDELSSCHOOL KERNVAKKENModerne Talen en Handelscorrespon dentie en Handelswetenschappen (boekhouden, handels- rekenen, recht en economie). voor het nieuwe schooljaar 1954/1955 vóór 15 Juni a.s. aan het schoolgebouw, Bergerweg 27 (Tel. K 2200 4252), elke Woensdag- en Vrijdagmorgen van 1112 uur en elke Maandag- en Donderdagmidd. van 2-4uur. SCHRIFTELIJKE AANMELDING kan geschieden onder vermelding van geboortedatum en -plaats en laatstbe- zochte school. Bezitters MULO-diploma kunnen worden toegelaten in klasse III. Inlichtingen worden verstrekt door de directeur der school. Met ingang van 1 September 1954 zal aan de school een 5e klasse worden verbonden. Het programma van dere kopklasse is geheel afgestemd op de eisen van het Moderne Bedrijfsleven. Emmastraat 24 Alkmaar GELEGENHEID TOT AANGIFTE VAN LEERLINGEN op Dinsdagavond van 7.30—8.30 uur, Donderdagochtend van 9.30 11 uur, Vrijdagmiddag van 2—4 uur, liefst vóór 10 Juli, ook voor diegenen, die nog hun diploma hopen te behalen, voor de a. Primaire opleiding: voor meisjes, die de 6 klassen van de Lagere school doorlopen hebben. Duur 2 jaren. b. Opleiding Hulp in de Huishoudingvoor meisjes, die 1 a 2 klassen U.L.O. of middelbare school of 2 klassen V.G.L.O. door lopen hebben. Duur 2 jaren. c. Opleiding Hulp in de Huishouding: voor meisjes met ge tuigschrift genoemd onder a. Duur 1 jaar. d. Opleiding Huisnaaisters voor meisjes, die in het bezit zijn van het getuigschrift genoemd onder a. Duur 2 jaren. e. Algemene Huishoudelijke Opleiding (Vormingsklassen) voor meisjes in het bezit van het U.L.O. diploma of een daarmee gelijk staande opleiding doorlopen hebbende. Duur 1 jaar. f. Opleiding voor Kinderverzorgster: (Leidster in koloniehuizen): voor meisjes in het bezit van het diploma genoemd onder b, c of e. Duur 1 jaar (ff* 1 jaar praktijk voor leidsters in koloniehuizen). g. Opleiding tot Huishoudkundige van Inrichtingen: voor meisjes in het bezit van het getuigschrift, genoemd onder e. Duur 1 jaar ff* '/2 jaar praktijk in inrichtingen. h. Dagcursus in Costuum- en linnennaaienop Dinsdag en Donderdag. Duur 1 jaar. Schoolgeld naar inkomen. Voor cursussen: Dagcursus in Costuum- en Linnennaaien op Woensdag. Duur 1 jaar. Cursusgeld f 0.60 per les. Avondcursussen, aanvangende September. Costuumnaaien. Duur 2 jaar. Cursusgeld f 0.60 per les. Verstel- en linnennaaien: Duur '/2 jaar. Cursusgeld f 0.30 per les. Burgerpot of Fijne Keukencursus. Duur '/2 jaar. Cursusgeld f 0.60 of f 0.90 p?r les. Kinderverzorging, 6 lessen, f 0.60 per les Stofversieren, 12 lessen, f 0^60 per les Wasbehandeling, 12 lessen,'f 0.60 per les Dekken en dienen, 6 lessen, f 0.60 per les Lampekappen maken, 5 lessen, f 0.60 per les De Directrice, A. E. PRAKKEN Veren, voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Bergen Nh. Dr. van Peltlaan 5 „HET MYSTERIE VAN HET LEVEN'' ,MASKE IN BLAU" Uitsluitend zuiver Fortex binnenwerk degelijk sterk Consul-Generaal van het Britse Gemenebest bezocht V.V.V. Dinsdag was er hoog bezoek in Bergen. Mr. G. E. Vaughan, Consul-Generaal van het Britse Gemenebest bracht een officieel bezoek aan ons mooie dorp. Na eerst met burgemeester Dr. W. Huijgens, een bezoek te hebben gebracht aan het ere-kerkhof waar vele van zijn landgenoten hun laatste rustplaats hebben gevonden volgde een rondrit door onze in de vacantie zo gezochte plaats. Hierna bracht Zijne Excellentie een bezoek aan het V.V.V.-kan toor in Bergen waar hij i 11.30 uur arriveerde Hij werd daar door het bijna voltallige bestuur ont vangen. Zijne Excellentie onder hield zich met enkelen persoonlijk. Uit al deze gesprekken is ge bleken dat hij ten zeerste was geïnteresseerd over Bergen als recreatie-oord en roemde het natuurschoon. Zijne Excellentie sprak in zeer goed Nederlands en dit bezoek schijnt blijkbaar zeer geanimeerd te zijn geweest, daar het ongeveer een uur duurde. Bij 't afscheid zeide de hr J. Broersma voorzitter der V.V.V., dat hij het een grote eer vond, dat de Consul- Generaal van het grote Britse Rijk zoveel belangstelling betoond had in het Vreemdelingenverkeer van Bergen, waarvoor hij hem ten zeerste erkentelijk was. Zijne Ex cellentie dankte allen voor de hartelijke en vriendelijke ontvangst, waarna hij in zijn auto stapte en naar Amsterdam terugkeerde. Maar wij hadden er de lucht van gekregen dat er nog een tweede programma op de dage lijkse agenda van het V.V.V. bestuur stond. Er was o.a. een bespreking in het „Huis met de Pilarenmet de voorzitter van het A.N.V.V. uit Den Haag, de heer Jhr. W. Boreel en 't V.V.V.- bestuur van Bergen over V.V.V.- zaken in het algemeen. Wat er echter besproken is konden wij niet gewaar worden. Doch na afloop dezer besprekingen kregen wij de indruk en konden wij aan de houding en gezichten der V.V.V. bestuurders zien, dat dit onderhoud een bevredigend ver loop heeft gehad. BERGER LUCHTPOST Wedvlucht vanaf Vilvoorde, afstand 195 km, wind O N.O., los om 8 uur. Aankomst eerste duif 11.06.22 uur. 1. H. Timmer 2. N. v. d. Kamer 3. K. Vrasdonk 4. P. Brakenhoff 5. J. de Broeder 6. A. Visser 7. W. Akerboom 8. A. Staardegaart 9. J. Duinmeijer 10. A. Groen 11. J. C. Vermeulen CONSULTATIEBUREAU EN SANATORIA VOOR DRANKZUCHTIGE PATIËNTEN Onder de 20.000 alcoholisten, die Nederland telt, zijn vele, die we kunnen beschouwen als pati ënten, die onze zorg vereisen, evenzeer als alle lijders aan een veel verbreide ziekte. Op het onlangs gehouden congres van de Wereld-Gezondheidsorganisa tie hebben artsen 'uit de gehele wereld 12 dagen lang zich bezig gehouden met 't alcoholisme, waar uit de grote ernst van dit euvel toch wel blijkt. Eens per jaar wordt in Neder land versterkte aandacht besteed in de kringen van de drankbe strijdersbeweging aan de praeven- tie en de aan de genezing van de patiënten, die niet alleen zelf lijden, maar ook hun gezin gebukt doen gaan onder onnoemelijk veel leed. Consultatiebureaux in het land zijn en worden opgericht met het geld, dat de bevolking be schikbaar stelt. Drankzuchtigen of hun familieleden kunnen hier met raad en daad worden bijge staan door psychologen, psychia ters en maatschappelijke werkers. Genezing kan in vele gevallen plaats vinden en psychiatrische inrichtingen en sanatoria beijveren zich het kwaad te herstellen. Er zijn gelukkig de laatste jaren door hulp van de bevolking verschil lende bureaux opgericht en heeft de bevolking dit initiatief gesteund, dan subsidieert de regering deze instellingen. Daarom doen wij met vrij moedigheid een beroep op de bevolking van onze streek om naar vermogen bij te dragen in de collecte, die van 17-22 Mei zal worden gehouden. Het comité van aanbeveling Mr. J. N. Alblas Mr. F. G. G. Boerrigter Mr. J. C. V. Meischke Mr. A. D. v. Regteren Altena Ds. A. B. Bekius Pastoor Beers Ds. B. Scholten D. L Daalder J. L. Sikkema, schoolarts A. ten Bruggencate, prov. kinderarts Collectanten kunnen zich op geven bij een der leden van on derstaand werkcomité. Het werkcomité Mevrouw A. Wielinga-Roos, K. de Grotelaan (Rust Roest) Mej. J. Korver, Kastanjelaan 8 J. Ivangh, Russeplein 4 B. Schuil, Buerweg 9 Mej. Anneke de Groot, Oude Bergerweg 52 SCH00RL 5 MEIVIERING Er bestaat een scherp contrast tussen de plechtige stemming waarin op 4 Mei de doden wor den herdacht en de vreugde op de volgende dag over onze be vrijding. Het is daarbij als bij het overlijden van een vorst: „le roi est mort, vive le roi"! Deze vreugde manifesteerde zich wel het meest in de zaal van de Heer Nic. Schuyt, waar de toneelver eniging V.V.O. uit Dirkshorn het bekende en uitstekende blij spel „In Londen staat een huis" opvoerde. De wijze waarop de familie Ford zich verzette tegen de schijnbaar almachtige bureau cratie, deed de geheel gevulde zaal voortdurend in lachen uit barsten. Als „primi inter pares" onder de spelers mogen wij zeker noemen Mevr. P. Homan-Delver, als tante Ada, en de Heer D. C. Broersma, als de heer Lord, maar alle overige spelers sloten zich uitnemend hierbij aan, en maakten van het geheel een daverend succes. Een geanimeerd bal besloot dit feest, waarop het „Oranje comité", door wiens activiteit deze avond was tot stand ge bracht, met grote voldoening mag terugzien. De Kath. Vrouwenbeweging te Schoort ging uit Donderdag 6 Mei om 8 uur vertrokken we per bus uitSchoorl, nagewuifd door velen, waaronder Mevr. Maeijer, de presidente, die door ziekte helaas genoodzaakt was thuis te blijven. De reis ging over Bergen, de Egmonden en Castricum naar het Velserpont. De tocht werd ver volgens voortgezet over Zand- voort en Bloemendaal naar het ere-kerkhof in Overveen. Hier werd gezamenlijk gebeden voor de slachtoffers van de strijd voor onze vrijheid, die hier liggen be graven. Over Aerdenhout en Vogelenzang werd café-restaurant „Treslong" te Hillegom bereikt, waar het eerste kop koffie werd gedronken, wat wij ons heerlijk lieten smaken. In verhoogd tempo ging't daarna verder over Sassen- heim en Oegstgeest naar Leiden, waar een bezoek werd gebracht aan de dekenfabriek van Van Wijk en waar zij de fabricage van de wollen dekens van begin tot einde konden meemaken. Wij begonnen in de sortering waar de wol werd uitgezocht, daarna ging deze naar de wasserij en de mengmachine, om bewaard te blijven tot gebruik in de berg hokken. Wanneer de wol door deze behandeling iets te schraal en te droog is geworden, wordt zij iets vet gemaakt om daarna te worden gekaard en gesponnen en vervolgens geweven. Hierna kwamen we in de wasserij, wat na al het lawaai een hele rust gaf. 't Was een geweldig leuk gezicht de sop langs de dekens te zien lopen, om ze uit een andere machine weer droog te voorschijn te zien komen. Daarna kwam de pluizerij aan de beurt, om de dekens weer wollig te maken. In de sorteerderij en de pakafdeling werden de dekens op de juiste maat gescheurd, ge wogen en gecontroleerd op even tuele fouten en ingepakt. Daarna werd ons koffie aangeboden en konden wij vragen stellen waar een dankbaar gebruik van werd gemaakt. Om rui n 1 uur ging de reis weer verder over Oegstgeest en Rijnsburg, waar wij in de verte een prachtig gezicht hadden op Noordwijk, Zandvoort en de sein mast van Scheveningen Radio. Langs de prachtige bollenvelden werd tenslotte Lisse bereikt, waar een langdurig bezoek werd ge bracht a.d. Keukenhof, waar wij zeer hebben genoten. Om vijf uur vertrokken wij naar Heemstede, waar wij in het Restaurant Groe- nendaal het diner gebruikten. Tevoren waren wij echter eerst nog een gezellig uurtje bijeen, waarbij de vreugde nog werd ver hoogd door het bezoek van onze oud-pastoor de zeereerw. H. A. J. Drost, thans pastoor te Heemstede. Na het diner, wat op uitstekende wijze was verzorgd, brachten wij eerst nog een bezoek aan de parochiekerk van Pastoor Drost en zeer voldaan werd de terug tocht weer aanvaard. Ik geloof zeker dat ik namens alle deelneemsters spreek, wanneer ik het bestuur hartelijk dank zeg voor al het werk dat is verricht om deze tocht zo" schitterend te doen slagen. Het is een prachtige dag geweest en wij verheugen ons reeds op de reis van het volgende jaar. Mevr. Berkhout-Dekker HEROPVOERING DE RATTENVAL Het bestuur van de toneelver eniging „Ons genoegen" verzoekt de bezoekers van de toneelavond op Zaterdag a.s. vooral op tijd aanwezig te zijn. Diverse bezoekers zouden n.l. graag met de bus van twintig over elf weer huiswaarts willen gaan, dit kunnen we alleen be reiken indien we precies op tijd beginnen, d.w.z. om kwart voor acht iedereen present. Mogen wij op Uw medewerking rekenen EGM0ND AAN ZEE HET WITTE KRUIS De afdeling Egmond aan Zee van de N. H. Vereniging Het Witte Kruis hield haar voorjaars vergadering in het Wijkgebouw, onder voorzitterschap van pastoor D. N. de Rijk. Deze memoreerde in zijn openingswoord de ernstige ziekte van de wijkverpleegster, zuster de Groot, die reeds meer dan 4 maanden ziek is. Hij bracht dank aan mevr. Dekker-Verhage en zuster Oostinga, die nu de wijk waarnemen. De secretaris, de heer J. Koop man brengt hierna het jaarverslag over 1953 uit. Hieruit bleek o. m. dat de wijkverpleegster bijna 3300 ziekenbezoeken bracht en 90 maal bij badgasten hulp ver leende. Er werden meer dan 200 stuks verplegingsmateriaal uitge leend terwijl dit materiaal werd aangevuld met de nodige ledikan ten enz. De gemeente gaf f 1500. subsidie, terwijl ook de oud-kath. en de ned. herv. gemeenten sub sidie verleenden. Het ledental steeg van 441 tot 466 en de ontvangen contributie bedroeg f 1626, tegen vorig jaar f 1524. Er werden 4 patiënten naar sanatoria uitgezonden, hetgeen de vereniging f 3602. kostte. Voorts werd 1 patiënte in Heel verpleegd en werd in 1 gezin een toelage verstrekt voor versterken de middelen. De plannen voor een badhuis vonden nog geen doorgang. Uit het finantieel verslag van de penningmeester mr. Spit bleek, dat Het Witte Kruis een batig saldo had van f 8164. en de afd. t. b. c. bestrijding f 712. De Wijkverpleging daarentegen le verde een nadelig saldo op van f 8185. Ten opzichte van het vorig jaar betekende dit, dooreen gerekend, een kleine teruggang van rond f 200. Sproeten? SPRUTOL Nadat de voorzitter secretaris en penningmeester had dank ge bracht voor hun werk, werden als bestuursleden herkozen mevr. Koeman-Prins en dr. Helle. Dank werd gebracht aan de heer Rui- gewaard, die vele jaren bestuurs lid was en bij zijn periodieke af treding niet herkozen wenste te worden. In zijn plaats werd met algemene stemmen gekozen mevr. Dekker-Pluimgraaff. Besloten werd tenslotte waar nodig het materiaal te vernieuwen en aan te vullen, beter de hand te houden aan de bepaling, dat na 6 weken gebruik, enige ver goeding voor het materiaal ver schuldigd is, te meer, daar dit slecht terugbezorgd wordt en voorts een beroep op de leden meerd 't Loopt ges t*V MET 4 JARIGE CURSUS TE ALKMAAR SCHOOL VOOR L.O, Aanmelding van nieuwe leerlingen dagelijks aan het schoolgebouw en bij het wnd. Hoofd der School Breunesse, Kastanjelaan 2. De school leidt op voor Lyceum, H.B.S. enz* Kinderen voor de le klasse moeten vóór 1 October a.s. de leeftijd van 6 jaar hebben bereikt. KLEUTERSCHOOL Karei de Grootelaan 25 A, Hoofd Mej. E. C. van Kasteel. Gezellige lokalen. Zonnige speelgelegenheid met modern speelmateriaal. Aangifte dagelijks aan het schoolgebouw. Vrijdag-, Zondag en Dinsdagavond te 8 uur met Gustav Fröhlich, Victor Staal, Cornell Borchers. Een film naar het beroemde boek „Vrouwenkliniek" van Kathe Lambert. 14 jaar. Zaterdag-, Maandag, Woensdagavond te 8 uur en Zondagmiddag te 2.30 uur, Marikka Rökk in een daverende kleurrijke show Alle leeftijden. fi W De colberts, evenwichtig gesneden in een goede balans, aansluitend aan I hals en schouders, niet trekkend op de knoop De ruime coupe geeft een royaal gedistingeerd cachet Het speciale ,,For- tex"-binnenwerk garan deert U een jarenlang en met plezier dragen Ook bij de pantalons treft U een snit en afwerking in onberispelijke luxe uitvoering. wollen stoffen 98.-, 119.-, 149.- Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk. houdt Ver/rr„ U 'rlS 6n mon'er. 1 CHI' Wt*6 (Uit de grootst mogelijke sortering) krijgt U UITSLUITEND bij de Specialist-Opticien, ten gunste van uw kostbaarste bezit, UW OOGEN HOFLAAN 2 BERGEN Nh.

De Duinstreek | 1954 | | pagina 2