Ueekilod ft 99 peen zitting. ATTENTIE HET HEDERLANDSE RODE KRUIS BERGEN KIESPIJN?^«t GERRITSEN SCHOORL Coöp. Boerenleenbank te Schoorl. KAPSALON URSEM EGMOND AAN ZEE VRIJDAG 21 MEI 1954 31c JAARGANG No. 20 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef In verband met de Hemelvaartsdag, worden copy en advertenties één dag eerder ingewacht, dus uiterlijk Dinsdagavond. DE UITGEVER OUDEN VAN DAGEN SLOTEN HUN SOCIËTEIT. In het gebouw St. Jan waar de ouden van dagen, gedurende de winter vele gezellige dagen heb ben doorgebracht, vond een min of meer officiële sluiting plaats waaraan een feestelijk tintje was gegeven door het comité van Ouden van Dagen. Het Comité, dat bijna geheel aanwezig was, had een aantal prijzen en troost prijzen beschikbaar gesteld voor het hoogtepunt van de middag, een biljart-potspel. De spanning steeg naarmate de tijd vorderde omdat de uitblinkers van het groene laken elkaar niets toe gaven. De prijswinnaars waren de heren C. Nieuwland, Joh. Beekman, J. Mors en Th. van Diepen. De familie Mak zorgde voor de thee in samenwerking met de familie Appelman terwijl de oudjes zelf voor de versnape ringen hadden gezorgd. De heer Dingerdis sprak na mens de „soos'' een dankwoord tot het comité voor het beschik baar stellen en verwarmen van de zaal en tot de families Mak en Appelman voor hun goede zorgen aan hun besteed. Met grote vol doening, aldus de heer Dingerdis werd terug gezien op hun gast vrij tehuis, waar hun steeds veel afleiding werd bezorgd. De voorzitter van het comité, de heer P. Hopman deelde mede dat wederom een plan is uitge- stippel voor een uitgaansdag op 8 Juli. Het reisdoel blijft voor lopig nog een verrassing. Hij hoopte dat de burgerij van Ber gen weer zijn royale medewer king zal geven als binnenkort een intekenlijst wordt aangeboden. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN De volgende tentoonstelling in de reeks van zomer-exposities van het Kunstenaars Centrum Bergen zal werken bevatten van de Kunstschilder Nico G. Berk hout. Deze Kunstenaar mocht het voorrecht genieten, ongeveer twee jaar geleden op het prachtige eiland Cyprus te wonen en te werken. Hiervan heeft hij dan ook dankbaar gebruik gemaakt, ge tuige de vele aquarellen, gouaches en schilderijen van het landschap en de mensen van dit eiland, die naast ander werk van de laatste tijd, het merendeel van de expo sitie vormen. Vooral de portret ten van de soms echte volks typen zullen de beschouwer een levendig beeld geven van dit Zuidelijke eiland. Door de weer gave van zijn vele indrukken heeft de schilder hier voor velen een mogelijkheid geopend niet alleen zijn werk maar ook het ei land Cyprus nader te leren kennen. De tentoonstelling is van 22 Mei tot en met 9 Juni a.s. dagelijks te bezichtigen en zal worden ge opend door de Heer Matthieu Wiegman op Zaterdag 22 Mei 's middags vier uur in de Kunst zaal van de „Rustende Jager". Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie elders in dit blad. ZOMERFEESTEN BERGEN Dat het bestuur van Bergens V.V.V. en Openlucht-theater niet stil zit en reeds hard aan het werk is voor de afleiding en feestelijk heden ter ere van de komende gasten, blijkt uit het gedeeltelijke programma, waarvoor de contrac ten zijn afgesloten, afgedrukt in het bijblad. Jeugd-Afdeling van A.V.R.O.'s „Minjon" opgericht Door een veertiental middelbare scholieren uit Bergen en omgeving is opgericht de afdeling Bergen van A.V.R.O.'s Miniatuur Jeugd Omroep Nederland. Consul van de afdeling is Theo Waterman, Rondelaan 29 te Bergen. Er wordt thans druk geoefend om het eerste programma van zang en piano, dat tien minuten duurt, iefinitief op de band te kunnen vastleggen. De Berger Minjon-leden, die herkenbaar zijn aan het Minjon- embleem, gaan misschien ook een klankbeeld over „Bello" maken. NIEUWE ZAAK HENK DE JONGE Toen wij kort geleden een be zoek brachten bij de in Bergen zo bekende sigarenwinkelier Henk de Jonge, stonden wij totaal per plex. Deze winkel op de hoek van de Ruïnelaan en de dorp straat, waar men altijd zo echt gezellig kan kletsen, zo als men dat ook toch bij de barbier doet. U weet wel van die echte dorps nieuwtjes. Mevrouw of hij zelf zijn altijd even voorkomend en bereid willig. Maar ja, nu is het een zaak geworden, waar men twee keer zijn voeten veegt, voordat men er binnen gaat. De winkel is geheel gemetamorphoseerd. De ingang is nu in de Dorps straat en grote ramen geven een ruim uit- en inzicht. De betimmering is in mahonie uitgevoerd, wat een zeer voor naam cachet aan de winkel ver leend. In handige laden en vi trines zijn de geurige tabakken sigaren en sigaretten geetaleerd. Ja het is een zaak geworden waar Bergen groots op kan zijn en waar de gasten die op luxe gesteld zijn gaarne hun rookge rei zullen komen kopen. Aan de hartelijkheid van de eigenaar en zijn echtgenote is echter niets veranderd, dus het blijft de zaak waar men graag komt. De Duinstreek went U ook veel geluk en goede zaken. KINDERPOSTZEGEL-ACTIE Op Dinsdag 18 Mei werd in de bioscoopzaal van „De Rustende Jager", daarvoor welwillend be schikbaar gesteld, een drietal film voorstellingen gehouden voor de Lagere School-jeugd van Bergen, vergezeld van hun leerkrachten, als propaganda voor de verkoop der Kinderzegels, die ieder jaar tegen Kerstmis plaats vindt en waarbij deze jeugd, zoals bekend zal zijn, zo'n werkzaam aandeel heeft. Er werden vertoond de films „Aan iedere deur" en „Land van melk". De eerste film laat op zeer suggestieve wijze zien wat de vele gebrekkige kinderen missen en wat wordt bereikt, met de finantiële steun, door de ver koop der kinderzegels mogelijk gemaakt. Medewerksters der U.V.V. ver leenden hulp bij het uitreiken van brochures en propaganda-mate- riaal aan de leerkrachten met het doel nog meer kinderen in te schakelen voor dit zo mooie werk onder het motto: „Ook wij helpen mee Kinderzegels te brengen aan iedere deur". Bijeenkomst Ned. Ver. van Huisvrouwen De afdeling Bergen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen hield gistermiddag haar laatste bijeenkomst in dit seizoen. Deze middag droeg wel een zeer bijzonder karakter: Drie werkende leden verzorgden n.l. het programma en vergastten de dames, die in de koele danszaal van de Rustende Jager bijeen gekomen waren, op een gevari eerd en uitstekend programma. Mevr. H. J. Reinders-Siegers hield een boeiende voordracht over het onderwerp Stijl in de kleding der vrouw. Op verrassend duidelijk en heldere wijze vertelde zij de toe hoorsters hoe een vrouw met stijl zich op een bepaalde manier goed weet te kleden, zonder voyante effecten te gebruiken valt zij op door een simpele eenvoud. Toch is „Stijl hebben" om deze uitdrukking te gebruiken niet iets aldus spreekster wat alleen met het uiterlijk te maken heeft. Door een harmonieuse een heid van uiterlijk en innerlijk kan het ideale worden nagestreefd. Om dit ideaal te bereiken dient een grote dosis energie, een beetje moed en goede smaak te worden gebruikt. Er werden vele voor beelden gegeven en te oordelen naar het grote aantal vragen dat hierop volgde werden de huis vrouwen door dit onderwerp zeer geboeid. Mevr. Smit-v.d. Wal droeg op uiterst gevoelvolle wijze enkele gedichten voor, waarbij „De Bruid" van Jan Prins vooral zeer in de smaak viel. Na de pauze, waarbij de thee op het zonnige terras werd ge bruikt, vertelde de edelsmeedster, Marijke Visser iets over haar werk. Een mooie collectie edelstenen en werkstukken lag op de tafel uitgespreid. En de dames waren zeer geïnteresseerd in de prachtige stenen, waarbij Marijke Visser veel belangrijke dingen over de herkomst hiervan wist te vertel len. Uit de lezing bleek wel dat edelsmeedkunst een buitengewoon fijn ambacht is en een zeer nauw gezette werkwijze vereist. Daarbij komt dan nog een grote liefde voor de materialen en een rijke kennis van de verschillende stenen, die deze kunstenaresse bezit. De presidente, Mevr. Ezerman bedankte namens het bestuur de werkende leden voor de wijze waarop zij deze middag hadden verzorgd. Zij hoopte ook, dat de leden het afgelopen seizoen el kaar wat beter hadden leren kennen en tevens het nut van het verenigingsleven konden in zien. Tot slot zal er nog een belangwekkende excursie naar de stadskwekerij „Frankendael" te Amsterdam worden gehouden. KLOKKEN „BERGER LUCHTPOST" Wedvlucht vanaf Quienvrain, afstand 260 km., wind N.N.O. Los om 11.40 uur, aankomst eerste duif 16.21 uur. 1. H. Timmer 2. A. Visser 3. K. Vrasdonk 4. N. v. d. Kamer 5. W. Akerboom 6. P. Brakenhoff 7. A. Staadegaart 8. J. den Broeder GROTE KLAVERJASWEDSTRIJD Zaterdag a.s. wordt er in café Nieuwendijk 'n klaverjaswedstrijd georganiseerd. Het is de laatste van dit seizoen en wij mogen wel aannemen, dat het op deze laatste avond druk zal worden. Er zijn heel mooie prijzen te winnen en het doel is de kosten te dekken van het nieuwe jeugdkleedlokaal van de v.v. „Berdos". MEVR. ROOS-BREED OVERLEDEN Zondagnacht is in de leeftijd van 68 jaar Mevr. J. Roos-Breed plotseling overleden. Mevr. Roos- Breed was in ons dorp en eigenlijk in heel de kop van Noordholland een bekende en geziene persoon lijkheid. Van zeer veel vereni gingen en bestuurslichamen was zij lid. Jarenlang was zij raadslid van Schagen en bestuurslid van de S.D.A.P. Zij was daar mede-oprichtster van een arbeiders-zangvereniging en zong in een dubbel kwartet van degeheelonthouders beweging. Ook van de oude Stem des Volks in Bergen was zij mede-oprichtster. Daarna is zij jaren lid geweest van Schoorls Gemengd Koor. Bij haar strijd voor de verheffing van de arbeidersklasse had de geheel onthouding haar volle belang stelling. Zij was geruime tijd voorzitster van de Blauwe N.V. in Schoorl. Daarnaast had ook het misdeelde kind haar liefde. Zij werkte voor Pro Juventute en was jarenlang bestuurslid van Volksonderwijs. Zij was voorts 18 jaar lang secretaresse van de kruisverzorging, de organisatie, die de gezinsverzorging van nu vooraf ging. Zij was een stuwende persoon lijkheid met een helder oordeel en grote slagvaardigheid. Vrienden en tegenstanders hadden respect voor haar. De laatste jaren was zij bestuurslid van de Stichting voor het Tehuis van Ouden van Dagen. Het is buitengewoon jammer, dat zij nog niet enkele jaren in dit tehuis heeft mogen vertoeven. Zij had zulk 'n rustige levensavond wel verdiend. op MAANDAG 24 MEI 1954 wijze voorgedragen lezing had daarenboven nog het nuttige effect, dat de spreekster aan het einde de gelegenheid had op de moge lijkheid opmerkzaam te maken het gehoorde in een speciale cursus met de daad in toepassing te brengen. Het bestuur van de Plattelands vrouwen besloot dan ook spontaan een dergelijke cursus in het a.s. winterseizoen te organiseren, waar mede een zeer nuttig werk zal zijn gedaan op het zo bij uitstek vrou welijke terrein van de ziekenver pleging. TELEFOON 2104 No. 1 DE RECLAMETOCHT De reclametocht is weer achter de rug en opnieuw succesvol ver lopen. De opschriften op de bussen hadden veel bekijks, de reclame- verspreiding in Rotterdam verliep volgens het programma. Er wer den diverse folders uitgezet. Alle deelnemers waren vol lof over het gebodene, waardoor de reclametocht op weg is 'n jaarlijks weerkerende welkome gebeurtenis te worden, een gebeurtenis die er nu wel „in" zit bij de Gemeente naren. Dit blijkt ook wel uit het grote aantal deelnemers, n.l. 126 personen. Wanneer aan uw woning de COLLECTELIJST van in de TWEE KOMENDE WEKEN wordt aange boden, laat ieder dan tekenen en geven. PLATTELANDSVROUWEN Op Woensdag 12 Mei j.l. hield Mej. Zr. A. Leegwater, inspec- trice bij de N.H. Ver. „Het Witte Kruis", in de zaal van de heer Hakof, een lezing over „Zieken- verplegen in het gezin". Het valt niet mede om over dit onderwerp aan leken iets te vertellen dat aan de ene kant niet te moeilijk is en aan de andere kant de belang stelling weet te boeien. Zuster Leegwater is hierin won derwel geslaagd! Evenals in ons dagelijks leven het gevoel van geluk en welbehagen dikwijls af hangt van schijnbaar niet zo be langrijke dingen, is dit in nog meerdere mate het geval bij een zieke. Dan zijn het ontbreken van kleine gemakken dubbel irriterend en is het ondervinden van vrien delijkheid en kleine attenties dubbel aangenaam. Hoe deze kleine ge riefelijkheden te verlenen en deze irriterende gebreken te vermijden, was het doel van deze lezing, waarvan de aanwezigen veel kon den opsteken en die blijkens het hartelijk applaus, zeer werd op prijs gesteld. Bij het verplegen van een zieke is het in de eerste plaats nodig dat men hem of haar niet als „lastig" maar als „ziek" beschouwt. Met die overweging beginnend valt het des te gemakkelijker tot die daden van vriendelijkheid en opoffering te komen die zo nodig zijn om de ziekte te helpen over winnen. Zr. Leegwater liet daarop tal van raadgevingen volgen, die elk op zich zelf misschien vanzelf sprekend schijnen, maar die toch onder de aandacht van de ver- plegenden moeten worden ge bracht, die zelf gezond zijn en daarom op zulke kleinigheden niet letten. De op zeer sympathieke De commissie heeft reeds weer plannen voor het volgend jaar besproken. Hopenlijk zullen de V.V.V.'s dan weer zorgen voor doeltreffende folders om te ver spreiden, want dat had deze maal wel op iels grotere schaal kunnen gebeuren. On rufttig, gejaagil „DE RATTENVAL" Het doet ons genoegen te kun nen mededelen dat de tweede uitvoering van „De Rattenval" door „Ons Genoegen" over de eerste uitvoering waarvan wij uit voerig hebben bericht, een groot succes is geworden. De zaal, die zeer behoorlijk bezet was door toneelspelminnen- den, zowel als de spelers zelf, hebben aan deze reprise veel ge noegen beleefd; de eersten door het genot dat zij hebben gesmaakt van het goede spel, de laatsten omdat zij voelden voor een be grijpend en appreciërend publiek te spelen. Van harte geluk gewenst met dit succes „Ons Genoegen"! ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water Mei 's morgens 's namiddags 22 6.32 658 23 7.14 7.41 24 8.00 8 33 25 9.01 932 26 1002 10.37 27 11.10 1144 28 12.15 12.19 Laag water s morgens 's namiddags Mei 22 23 24 25 26 27 28 12.32 1.14 2.00 3.01 4 02 5.10 6.15 12.58 1.41 233 3.32 4.37 5.44 6.19 VOORBEREIDINGEN OP HET SEIZOEN De Badbedrijven. De bad- en strandexploitatie „Noordzeebad" zal op Dinsdag 25 Mei officieel baar poorten openen. Dan zullen de tenten weer op het strand staan en door middel van ge kleurde manden zal een stuk van de zee afgebakend worden, waar tussen onder toezicht veilig kan worden gebaad. De strandstoelen staan er reeds van de 3e Mei af. Enkele gasten, die hier reeds in de maand Mei vertoeven kunnen reeds van deze stoelen gebruik maken Met Hemel vaartsdag zal ook Maatschappij Zeebad geopend zijn. De tent van de gemeente voor het opbergen van strandtenten zal dan ook weer zijn opgesteld, zodat gezegd kan worden, op het strand is Egmond k'aar om de „Grote visite" te ontvangen. De Reddingsbrigade neemt ook al de nodige maatregelen om de tent voor de eerste bulp op het strand te krijgen. In de afgelopen winter hebben de leden danig geoefend in de Overdekte te Alkmaar. De E.H.B O. -groep van de Brigade is weer danig uitge breid, dank zij een cursus de af gelopen winter gehouden door Dr. Helle. Het AutobusstationMet man en macht wordt gebouwd aan het nieuwe autobusstation, om het nog tijdig klaar te krijgen. Dit zal 'n belangrijke verbetering worden voor de plaats Egmond aan Zee. Rondom het station, dat 24 meter lang is, liggen de overdekte perrons. Aan de Oostzijde komt nog een ruime wachtkamer. De dienstregeling van de bussen zal weer op de bekende manier wor den uitgebreid, echter met dit verschil, dat de Zomerdiensten ook zullen rijden op 27 Mei, 5, 6 en 7 Juni. Van 12 Juni af rijden de Zomerdiensten dagelijks tot en met 31 Augustus. Op genoemde data zal de verbinding Egmond Bergen weer worden gereden, met vanuit Bergen direct aansluiting op de treinen in Castricum. Dan zullen ongeveer 100 bussen per dag Egmond in- en uitrijden. Wat de nieuwe dienstregeling betreft, die 23 Mei ingaat, kunnen we mededelen, dat enkele diensten op Alkmaar 5 minuten zullen worden vervroegd, in verband met een betere aansluiting te Alkmaar. Voor de schouwburgbezoekers is belangrijk, dat de dienst van 19.35 uur voortaan op 19.30 uur zal rijden. Die behoeven dan niet meer te 18.45 uur te vertrekken. Te weinig bekend is nog, dat er elke dag een dienst om 23.35 uur van het Station Alkmaar via Heiloo naar Egmond aan Zee rijdt. Deze dienst geeft in Heiloo nog aansluiting op de trein, die te 23.30 uur in Heiloo aankomt uit de richtingen Amsterdam en Haarlem. DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan 7ee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs, f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m m. met een minimum van f 1 20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m m. Woning- en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m m. Ingezonden mededeling Mijnhardt Kiespijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Helpt Uw Rode Kruis groot makenhet is met allen voor allen Ingezonden mededeling Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. 23 Mei Dr v. GELDER, Tel. 2027 27 Mei Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL KOEDIJK 23 Mei F. H. RISSELADA. Tel. K 2209 360 27 Mei H. J. PIERS, Tel. K 2201-202

De Duinstreek | 1954 | | pagina 1