..DE DUINSTREEK UooeiaaesveepadeciHp van VMM.'s DE BEKENDE V. V, V. Bergen. in Noord-Holland boven het NoordzeekanaaL Povere verontschuldiging. Tweede Blad Vrijdag 21 Mei 1954 Langestraat 72 - Alkmaar IN HET VICTORIA-THEATER 17 Juli: 's avonds de Opera „Cavalleria Rusticana" met op de plaat opgenomen muziek van de Scala te Milaan m.m.v. o.a. Benj. Gigli, Bruno Rasa, Gino Bechi. Het geheel onder leiding van de componist. AMSTERDAM - ALKMAAR - HAARLEM - LEIDEN - DEN HAAG - BUSSUM - HILVERSUM AMERSFOORT UTRECHT - ARNHEM - NIJMEGEN - BREDA GRONINGEN Bespreking van de houding der Fed. over de reorgani satie van het A.N.V.V. Met grote vreugde open ik deze zeer belangrijke voorjaars vergadering der Federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland bo ven het Noordzeekanaal. Niet alleen omdat B. en W. van de gemeente Callantsoog voltallig aanwezig zijn, maar ook omdat deze plaats, door het gereed ko men van dit mooie hotel, weer een waarachtige plaats in zal ne men in de badplaatsenrij langs de Noordzeekust. Het strand van Callantsoog is een der mooiste vanaf het Noordzeekanaal tot Den Helder. Wij wensen U dan ook van harte geluk met dit be reikte resultaat. Tevens heet ik van harte welkom de verschillen de burgemeesters en ons erelid de heer F. C. Margadant. Van het A.N.V.V. was bericht ont vangen, dat de directeur, de heer v. d. Gronde, door ernstige ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. Verder is er een nieuwe V.V.V. Bergen aan Zee in ons midden en dank ik onze nieuwe directeur, de heer Mr Helwich dat hij in een zo'n kort tijdsbestek zoveel reeds heeft gedaan. Hij is met grote vaart gestart en het ziet er naar uit, dat hij onze federatie groter zal maken dan zij reeds is. Met deze woorden opende de voorzitter der federatie, Mr. D. Breebaart, de zeer goed bezochte voorjaarsvergadering, die Zater dag in Hotel-Café-Restaurant Ben de Vries te Callantsoog werd gehouden. Burgemeester W. I. Korreljé dankte de voorzitter voor de har telijke woorden. Hij moest echter met het oog op het schoonste strand, qualitate qua, de woorden hierover door de voorzitter ge sproken, enigszins verzachten. Het is nu 17 jaar geleden, dat wij hier een vergadering hebben ge had en wij zijn zeer vereerd, dat wij li nu hier weer kunnen ont vangen. Wij onderschrijven het grote belang van het bestaan der V.V.V. en hebben dit jaar voor het eerst weer buitenlandse gas ten gehad. Subsidies. Bij de behandeling der subsi dies deelde de voorzitter o.a. mee dat van de gemeente Schoorl 50..was ontvangen en dat het gemeentebestuur van Bergen het voorlopig had afgewezen, maar dat de federatie nog eens moest komen praten. Egmond aan Zee gaf 200. en Egmond Binnen 40. In totaal was door de federatie 1940.aan subsidies ontvan gen. Het gaat ons niet om het be drag, maar om het gebaar van de gemeentebesturen, zei de voorzit ter veel later tijdens de lunch in een geestige woordenwisseling. Reorganisatie A.N.V.V. Dit zeer belangrijke punt kwam nu ter sprake. De voorzitter ver zocht de pers, hierover vóór de 19e Mei niets te publiceren, daar op die datum de algemene verga dering in Utrecht over dit punt zou vergaderen en de besprekin gen hier strikt huishoudelijk moesten zijn. Wij, als „Duin streek", komen na deze datum uit, dus geldt dit niet voor ons. Er was omtrent dit voor alle V.V.V.'s zo zeer van groot be lang zijnde vraagstuk zo goed als algehele éénstemmigheid. De nes tor van „Heilo Vooruit" brak al direct een lans voor de federatie, om zich eenstemmig achter het bestuur te scharen en de houding der federatie te steunen en Mr. D. Breebaart al de belangen te laten behartigen. De Zaanstreek liet een enigszins ander geluid horen en was bang dat aan het A.N.V.V., wanneer deze reorga nisatie niet zou doorgaan, de re gering haar grote subsidie zou intrekken, wat volgens de voor zitter niet het geval zou zijn. De reorganisatie. Wat is er eigenlijk met deze reorganisatie aan de hand? De federatie is niet tegen een reor ganisatie van het A.N.V.V., deze vindt zij zelfs nodig, maar met hetgeen door het A.N.V.V. aan de V.V.V.'s wordt voorgesteld kan zij zich niet verenigen, want hierdoor zouden alle V.V.V.'s in den lande hun zelfstandigheid verliezen en de besturen niets meer te vertellen hebben. ,.Wij willen baas in eigen huis blijven zeide voorzitter Mr. Breebaart. Het voorstel. Het A.N.V.V. zou het initia tief nemen om, in samenwerking met de gezamenlijke Kamers van Koophandel, de K.L.M., de N.S., de Ned. Reders Vereniging, de F.N.O.P. (Ned. Org. Personen- Vervoer), de Horecaf, de Ned. Ver. van Reisbureau's en de Ver. van Nederlandse Gemeenten, over te gaan tot oprichting van een stichting, die de naam zal dragen „Nederlandse Nationale Organisatie voor Vreemdelingen Verkeer". In dit „centraal or gaan" blijft het A.N.V.V. het lichaam waarin de provinciale, de regionale en plaatselijke V.V.V.'s zijn verenigd. De V.V.V.'s zul len vrijwillig beperking van hun zelfstandigheid'en een zekere lei ding van het A.N.V.V. moeten aanvaarden en de in hun regle ment omschreven verplichtingen nakomen. Zij mogen geen direc teur benoemen dan nadat de in stemming van het centraal or gaan is verkregen. De plaatselij ke V.V.V.'s zijn verplicht hun propaganda-drukwerk te laten registreren bij het centraal or gaan, en bij eventuele buiten landse propaganda dient men ook contact op te nemen door middel van het A.N.V.V. of Prov. V.V.V. Het bestuur zal bestaan uit een voorzitter en 14 leden, die allen door de regering worden be noemd, waarvan 4 A.N.V.V.- leden. Dit zijn enkele punten uit het rapport der Commissie Hirschfeld, die door het bestuur van het A.N.V.V. is aangezocht, om te onderzoeken welke verbeteringen er in het vreemdelingenverkeer voor Nederland dienden te wor den aangebracht. De tweeledige taak van buiten landers aantrekken door propa ganda en anderzijds de verzor ging van deze buitenlanders in hotels en pensions en de voor hen zo nodige ontspanning in het bin nenland, die tot nog toe door het A.N.V.V. werd verzorgd, wil het bestuur splitsen. Het eerste ge deelte zal dan door het „centraal orgaan" worden verzorgd. Het A.N.V.V. heeft dan toch nog een stem, maar geen overheersende stem in het tweede gedeelte. Ook wil men het centraal or gaan de algemene vreemdelin- genverkeerspolitiek voor ons land opdragen. De V.V.V.'s heb ben zich echter aan de door dit orgaan aangegeven richtlijnen, verbonden werkzaamheden, ten aanzien van het binnenlandse werk aan banden gelegd. Het A.N.V.V. vindt het opge ven van dit buitenlandse werk een zeer klein deel van haar sou- vereiniteit, doch het centraal or gaan blijft superieur in alles en het A.N.V.V., dat na de reorga nisatie overblijft, heeft ook maar heel weinig in te brengen, daar het maar 4 van de 15 stemmen heeft in het centraal orgaan. (Woensdag is beslist over de ze zaak en indien mogelijk zullen wij trachten de uitslag van deze vergadering in het kort in deze editie af te drukken. Red.) Wij zijn echter gerust, want onze federatie, waar Schoorl, Bergen en Egmond lid van zijn, aanvaardt dit niet! Hoe de vergadering verder verliep. De heer Mr. Helwich, direc teur der federatie, vroeg voorts aan de verschillende besturen die aanwezig waren, om voor 31 Mei nog wegwijzigingen bij hem op te geven, die in hun plaats zijn ge schied, om deze nog te laten aan brengen op de autokaart van Ne derland, die door het A.N.V.V. zal worden herdrukt. Tevens heeft hij getracht een gemeenschappelijk bedrag bijeen te brengen voor de uitgave van een kaartfolder, in samenwerking met Noord- en Zuid-Holland, Amsterdam en het Gooi. Verder deelde hij mede, dat hij een dankbrief had gestuurd na mens de federatie aan de Rijks- verkeerspolitie voor de grote hulp aan buitenlanders verleend tijdens de Paasdrukte en op 1 Mei. Het jaarverslag werd goedge keurd en de penningmeester ge- déchargeerd. De heer Smits, van V.V.V. Bergen, was lid der Kas- commissie. Propaganda-actie. De heer Mr. Helwich was in de 3 maanden, dat hij nu werk zaam was, ten zeerste getroffen door de buitengewone medewer king die hij heeft mogen ontvan gen van de plaatselijke V.V.V.'s en officiële instanties, waardoor veel vruchtbaar werk is gedaan. Tevens worden er pogingen in het werk gesteld om een hoger subsidie voor propaganda van de provincie te krijgen. Congres Enschede. Hiervoor werd de heer Snij ders, penningmeester der federa tie, afgevaardigd. In Utrecht zou Mr. Helwich als afgevaardigde fungeren. Voorzitter Mr. Bree baart wekte echter de V.V.V.'s op in zo groot mogelijke getale naar deze belangrijke vergade ring te gaan. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat de V.V.V. Bergen aan Zee in Staatsblad no. 84 van 5 Mei de Koninklijke goedkeu ring heeft ontvangen. De najaarsvergadering der fe deratie zal in Bergen aan Zee worden gehouden. De voor- en najaarsvergade ringen zullen plaats vinden te Eg mond en Langendijk. Bij de rondvraag. De afd. Castricum vroeg of er maatregelen, en welke, tegen hotels worden genomen, als er te hoge prijzen worden gevraagd aan buitenlanders. Dit moet bij de federatie aangegeven worden, die de zaak dan zal onderzoeken. De Horeca verzocht ook opgave van deze hotels bij monde van de heer Dalloyaux. De heer Broes, van V.V.V. Bergen, vroeg naar de oorzaak, en maakte bezwaar, tegen de op gave in de Gids van de Wadden tot het Y, uitgave der Federatie, waarin bij Bergen staat: V.V.V. Bergen N.-H., Oude Prinsweg 25. V.V.V. Bergen aan Zee. Zee weg 27. Secretariaat Bergen aan Zee, Elzenlaan 32. Hierdoor wordt gesuggereerd, dat het se cretariaat van Bergen te Bergen aan Zee is gevestigd en hieruit kan veel ongemak ontstaan. De heer Mr. Helwich ziet hier de fout niet van in, omdat er 2 V.V.V.'s onder één hoofd ston den op de kopij. Er staat niet Bergen, doch Bergen aan Zee, omdat er nu ook een informatie kiosk is geplaatst te Bergen aan Zee. Mede komt dit doordat dit adres als correspondentieadres is opgegeven. Als wij van beiden een adres hadden opgekregen voor de drukproeven, dan was dit niet gebeurd. Wij hadden echter geen aanmerking ontvangen. De heer Broersma zegt, dat het vorig jaar was opgegeven Noordlaan 28 als secretariaat. Hij zou graag zien dat dit nog zou worden hersteld ter voorkoming van abuizen. Dit werd toegezegd. Bij de lunch deelde de voorzit ter mede, dat aan de echtgenote van de directeur bloemen waren gezonden voor de assistentie die deze dame haar echtgenoot had geboden bij de' grote drukte der Paasdagen en de eerste Mei. De echtgenoot van Mevr. Engel, de assistente van de directeur, die ook had geholpen, werd met een grote doos sigaretten beloond voor zijn hulp. De eigenaar van het hotel waar de vergadering werd ge houden, bood het bestuur der V.V.V. Callantsoog een gong aan, waarmede de omroeper het nieuws aan de gasten kan mel den. Tot slot werd een excursie ge houden, onder leiding van de heer Honschooten, naar het Zwa- nenwater. Het werd een fris, doch interessant besluit van deze zeer geslaagde vergadering der Federatie van V.V.V.'s in N.- Holland boven het Noordzeeka naal. - Op de Algemene vergadering van het A.N.V.V., die Woens dagmiddag in Utrecht is gehouden, is de beslissing over het reorga nisatieplan uitgesteld. Deze zal nu vallen op het congres dat 11 en 12 Juni zal worden gehouden. op een loyale en intense samen werking der beide V.V.V.'s. Op deze manier komt daar zeer wei nig van terecht en zal het ge meentebestuur hier zeer zeker haar conclusies uit trekken. Red., Bergen. Het is ons een genoegen thans reeds een gedeelte uit ons Zomer - programma te kunnen mededelen. Zo brengen wij dus voor seizoen 1954 de volgende programma's in het Openluchttheater: 29 Juni: Opening van het sei zoen door de Federatie van Mu ziek- en Zangverenigingen uit Bergen. 13 Juli: Het Nederl. Theater bureau presenteert een Show avond met o.a. Cees de Lange. De Wama's, Mieke Telkamp, The 3 Jacksons etc. 19 Juli: Optreden van ,.HET BALLET DER LAGE LAN DEN' met een geheel nieuw pro gramma o.a. An American in Pa ris, op Muziek van Gershwin. Onder auspiciën van de Ver. „OOST EN WEST" Balinese Dansen op het terrein binnen de Ruïnemuren. 11 Aug.: Ringstekerij, 's avonds dansen. 3 Aug.: Ballet Pranger Bij „Kranenburgh' 21 Aug. Auto-Puzzletocht voor gasten en Bergenaren. DE CINEMASCOPE EERSTE FILM THE ROBE (De Mantel) Als zevende plaats in Neder land is nu Alkmaar in het bezit van een bioscoop met 'n gebogen scherm, dat i 2 V2 maal zo breed is als het normale vlakke scherm, waar wij zo aan gewend waren. Dit zijn bij benadering de visuele maten van het menselijk oog, dat naar vanzelf spreekt, meer in de breedte dan in de hoogte kan zien. Wij waren Dinsdagmiddag aan wezig toen in het Victoria-theater te Alkmaar voor verschillende dames en beren van de pers enkele scene's uit „The Robe de eerste film in cinemascope werd gedraaid. Verder draaiden nog gedeelten uit de films: „Heil and high water" met Richard Wildmask en Bella Darvi in de hoofdrollen, onder regie van Otto Preminger. Een film met diepzee opnamen van sponsenvissers en liefde en een film uit India „Jewel of India", die sinds kort is gereed gekomen. Deze rolprenten zijn in kleuren opgenomen. Bij de cinemascope heeft men geen bril nodig zoals bij de 3 D. Men wordt door de cinemascope als het ware in de scène opgenomen, en men krijgt waar men zit, een helder, niet vertekend beeld. Men heeft ook niet meer de close up nodig, deze worden geëlimineerd door de grote oppervlakte en de voortdurende actie. Het is nu een continuerende handeling, zoals men dit op het toneel ziet. Wel vraagt het grotere aandacht, doordat er veel meer personen in de scènes zijn, komt er natuurlijk meer concurrentie van de spelers onderling, wat bij nauwlettend toezien vermoeiender is dan bij de gewone film. Er zijn drie microfoons opgesteld waar door men ook het geluid van verschillende kanten hoort. En nu nog iets over 't machtige werk van regisseur Henry Koster „The Robe". De film is bewerkt naar het bekende boek van Lloyd C. Douglas, die in zijn dagelijks leven predikant was. Het verhaal draait om het leven van de Romeinse tribuun Mar cellis, die de zoon van keizer Tiberius op de slavenmarkt dwars zit, doordat hij de slaaf Demetrius voor zijn neus weg koopt. Hij wordt daardoor uit Rome weg gestuurd om in Jerusalem de legers aan te voeren. Demetrius gaat met hem mee. In Jerusalem krijgt hij, als hoofd der Romeinen, Christus te krui sigen. Als dit is geschied, wordt er onder de kruisen op de heuvel Golgotha gedobbeld. Marcellis is erg gelukkig en wint ook de mantel van Christus. Er breekt dan een hevig onweer los en Marcellis krijgt gewetenswroeging, omdat hij weet dat hij een on schuldige heeft ter dood gebracht. Dit foltert hem, zodat hij de wanhoop nabij komt. Zijn slaaf Demetrius scheldt hem uit voor moordenaar en schurk en vlucht met de mantel. Als hij terugvaart naar Rome, om verslag te doen van zijn strijd en werk in Jeru salem, wordt hij opgewacht door zijn jeugdliefde Diana, de pupil van de keizer. Hij zegt dat hij krankzinnig zal worden, waarna Diana om uitstel vraagt bij de keizer, wat wordt gegeven. De mantel komt echter weer bij hem terug en door de grote invloed van de mantel op iedereen, die er mee in aanraking komt, vindt hij tenslotte toch genezing en vrede. Jean Simmons is bewonderens waardig als Diana, Marcellis wordt prachtig gespeeld door Richard Burton en Victor Mature is aan grijpend als de slaaf Demetrius. Het is een machtig en ont roerend schouwspel, waarin hon derden figuranten meespelen. Deze scène is zo ontroerend, dat men het nimmer zal vergeten. Wij wensen de voortvarende eigenaar-directeur van deze bios coop alle succes toe met zijn initiatief en kunnen een ieder aan raden kennis te gaan maken met deze nieuwste verbetering van film en bioscoop. C. P. Het was een maar povere ver ontschuldiging van Bergen aan Zee's V.V.V., waarom 't het be stuur van Bergen niet had uitge nodigd. Zij hadden toch zeker, ondanks drukte, waar toch niet alle leden van het bestuur bij no dig zijn en gezien de zo zeer no dige samenwerking, die het ge meentebestuur voor het voortbe staan der V.V.V.'s heeft gesteld, een uitnodiging kunnen sturen. I Zij hadden zich dan van hun beste kant laten zien, bij al of niet gehoor geven van Bergens be stuur aan deze uitnodiging. Nee, dit was niet elegant. De rectifi catie die het bestuur meende te moeten aanbrengen over de 300 en 1700 aanvragen, doet mij ech ter verstomd staan. Bij het nazien van mijn notities, die al zeg ik het zelf, altijd wat cijfers betreft zeer nauwkeurig zijn, gemaakt bij de opening van het gebouwtje, kan ik geen enkel cijfer 1700 vinden. Maar dit is niet het ergste. Ber gen aan Zee dat slechts een tien de gedeelte van de logeerruimte van de gemeente Bergen uit maakt, heeft geen enkele van deze aanvragen naar Bergen ge stuurd, wat mij na onderzoek is gebleken. Bij ondervinding weet ik, dat zeer velen in den lande als er logeerruimte in Bergen wordt gezocht, adresseren aan V.V.V., Bergen aan Zee, omdat er ook nog een Bergen in Lim burg ligt, maar ook omdat zeker 70 der bevolking in de veron derstelling leeft, dat Bergen wer kelijk aan zee ligt. Als deze aan vragers die ook voor Bergen- binnen zijn bestemd geweest, ach tergehouden zijn, wat ik niet wil beweren, omdat de bewijzen daarvoor ontbreken, dan zou Bergen-binnen, daar zeer door gedupeerd worden, wat dan nog maals in flagrante tegenspraak zou zijn met de wil van het ge meentebestuur, dat toch een goede en intense samenwerking der beide V.V.V. voorstaat. Ik wil daarom nogmaals de woor den, door de burgemeester bij de opening, releveren: „Het gemeen tebestuur zal nauwlettend toezien 25 Juli: The Ramblers o.l.v. Theo Uden Masman in volledige bezetting met zang van Jany Bron en Marcel Thielemans. 28 Juli: Het orkest „Eddy Christiani" o.l.v. Frans Poptie, het Radiospel „Trek aan de bel" o.l.v. Jan Boots en Mieke, Jan de Cler, Ch. Aerts. 30 Juli: „DE GHESELLEN VAN DEN SPELE" met een abel spel „ESMOREIT" gevolgd door de klucht „Nu Noch". 4 Aug.: Cabaret-avond m.m.v. Mr Doodle, Ans Heidendaal, Pe ter Piekos en enkele internatio nale show-nummers. 8 Aug.: „DE GHESELLEN VAN DEN SPELE" met het Franse Blijspel „LIEFDE EN LÏ"ST" van Scribe met o.a. Louis Vervoorn, Janny v. Ogen, Ad. Noyen. Voor Augustus staan nog niet alle voorstellingen vast, wij zijn nog in onderhandeling met „De Rotterdamse Comedie" en het zeer bijzondere Engelse Solisten ballet van Walter Gore m.m.v. de beroemde ballerina Paula Hin- ton. Kindervoorstellingen in het Openluchttheater: 20 Juli: „FANTASTO" met de Kinderrevue „Gouden Regen". 12 Aug.: Sjors en- Sjimm en de tijger. De Traditionele Verlichtings avond wordt dit jaar op 5 Aug. gehouden. Verder staan op ons program ma Zomerfeesten vermeldt: Twee Ballonwedstrijden voor de jeugd op 19 Juli en 13 Aug. Bert Brugman's Marionetten theater met 's middags Paulus de Boskabouter naar de bekende strip van Jean Dulieu voor de jeugd; PRESBURG Licht, luchtig en buigzaam. gm jm j» - Uit onze uitgebreide collectie tonen wii U hier 2 voorbeelden V tonen wij U hier 2 voorbeelden, voor zeer aantrekkelijke prijzen. BARREV0ETS- SANDAAL, Naturel tuigleder. Maten: 32-35.. 7.95 28 6.50 36-40 8.95 29-31.. 7.50 41-47.. 9.95 Onze bekende GRIEKSE SANDAAL. Oersterk rundbox. Malen: 32-35.. 7.50 285 95 36-40.. 8.50 29-31.. 6.95 41-47.. 9.50

De Duinstreek | 1954 | | pagina 5