99 ft Puistjes; D.DD. nniT t rw RAADSVERGADERING Elke land een brillant Qty.0pt$lstooe GERRITSEN -m. KIESPIJN? <- HAfDER hand Gelei SCHOORL DI\1Li1j£11 EGMOND AAN ZEE VRIJDAG 11 JUNI 1954 31c JAARGANG No. 23 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoei BERGEN Kort voor de raadsvergadering op Vrijdag 4 Juni zou aanvangen, konden de aanwezigen de leer lingen van de hoogste klasse der Openbare U.L.O.-school, onder leiding van een leraar, op de openbare tribune zien plaats nemen, om hun eerste kennis met de praktijk van het besturen ener gemeente door de Raad, op te doen. De ongestoorde aandacht waarmee deze aanstaande kiezers en kiezeressen de werkzaamheden volgden, leverde wel het beste bewijs voor hun grote belang stelling. De Burgemeester, Dr. W. Huy- gens opende de vergadering alwaar de heren Hemelrijk en Wittebrood afwezig waren om daarna in enige welgekozen woorden de heer J. C. Kettenborg te herdenken, die als verslaggever van „De Duinstreek", zich door zijn persoon en door zijn werk de achting en de sympathie der raadsleden had verworven; ver volgens heette hij 's heren Ketten- borg's opvolger welkom. De heer Broersma (Gem. Bel.) onderstreepte de woorden van de burgemeester betreffende de heer Kettenborg, door te verklaren dat deze een eerlijk en loyaal mens was, die veel voor Bergen heeft gedaan. Bij het punt „vaststellen der notulen" merkte de heer Van Rees Vellinga op, dat hij aan deze bijeenkomst niet had kunnen deel nemen en dientengevolge uit de notulen en de krantenverslagen een beeld had moeten vormen van het toenmaals verhandelde. Naar aanleiding van deze lectuur stelde spr. voor, om nu wij van daag de Bonnefaasschouw houden, ook enige malen per jaar een Bonnefaasschouw te houden over de wijze waarop hier gedebatteerd wordt, zodat de besprekingen op een hoger peil komen te staan, wat aan bet gezag van de Raad slechts ten goede zal komen. Toestemmend knikken van de Voorzitter en algemeen stilzwijgen bij de leden overtuigden de spr. dat men het algemeen met hem eens was. Bij de ingekomen stukken be vindt zich een besluit van Ged. Staten betreffende verdaging van het raadsbesluit aangaande de verhuur van „Het Oude Hof". Ged. Staten achten een termijn van 50 jaar te lang en stellen voor: een termijn van 10 jaren met 10 optie-jaren. Voorts zal een gemeentelijke bijdrage worden verstrekt aan de vereniging „St. Joseph" voor iedere leerling van de school voor ge woon lager onderwijs „St. Lau- rentius", in verband met het onder zoek naar school- en beroeps keuze door 't Katholiek paedago- gisch beroepskeuze bureau, welke bijdrage afhankelijk zal zijn van de financiële draagkracht der ouders. De subsidie voor het Philhar- monisch orkest wordt vastgesteld op f 274.-, na toelichting van de burgemeester, dat het werk van dit orkest een culturele betekenis heeft en dat door hem onder handelingen worden gevoerd om dit orkest ook te Bergen te laten optreden. De vaststelling c. q. goed keuring der gemeenterekening en de rekeningen van de diensten en bedrijven over 1951, bracht enkele tongen in beweging. De heren Van Rees Vellinga V.V.D.), Ellis (K.V.P.), Broersma (Gem. Bel.) en Mr. Sluis (A.R.) uitten elk hun afkeuring over de wijze waarop de administratie van het G.E.B. was gevoerd; ieder in eigen bewoordingen, daarbij tel kens de vorige wethouder benevens de boekhouder daarvoor aan sprakelijk stellend. Daarnaast bleef geen hunner in gebreke te ver klaren, dat door verbetering van de toestand het vertrouwen in het beheer bij de sprekers is terug- gekeerd. De Burgemeester achtte het verkeerd de vorige wethouder uitsluitend voor de gewraakte toe stand verantwoordelijk te stellen. B. en W. hebben voortdurend gepoogd, de moeilijkheden op te lossen. Bij de Raad leefde weinig belangstellingin feite zijn wij allen schuldig. De enige mogelijk heid bestond in een nieuwe man en een nieuwe boekhoudingbeiden zijn er nu, zodat men met ver trouwen verder kan gaan. Een opmerking van de heer De Beurs (P.v.d.A.) dat men ten opzichte van het gemeente perso neel geen lankmoedigheid behoort te betrachten, beantwoordt de burgemeester door vast te stellen, dat het gemeentebestuur in hoge mate afhankelijk is van zijn amb tenaren. Voortaan zal men daarop kunnen vertrouwen, daar het huidige ambtenaren corps uit stekend voldoet. Voor de Van Reenenschool werden geldmiddelen beschikbaar gesteld voor de aanschaf van leer middelen, in totaal f 1008.-, ter wijl „De Vrije School" zich een bedrag van f 668.40 zag toege kend voor medewerking bij de aanschaf van leermiddelen voor het vak handenarbeid. Voor de aansluitingen op de waterleiding tussen de Koedijker vlotbrug en de grens der gemeente Alkmaar, waarvoor de gemeente put uit de fondsen van „Niet Rendabele Uitbreidingen" zal te zijner tijd een baatbelasting op de eigenaren worden gelegd, tot verhaal van 50°/0 dezer kosten. Aan P. J. Kops werd een terrein- strook verkocht tegen f 4.- per m2, waarbij de vrijheid rondom de U.L.O.-school zal blijven bestaan. 't Voorstel van B. en W. tot het garanderen der betalingen van rente en aflossing van een geld lening onder hypothecair verband, ten behoeve van een bouwspaar- der uit een andere gemeente, vond aanvankelijk weinig instemming. De heer Ellis vond het eigen aardig dat de gemeente zich borg zou stellen voor iemand uit een andere gemeente. De heer Van Rees Vellinga richtte zijn betoog hoofdzakelijk op de toekomst, door de vraag te stellen hoe men vandaag kan garanderen, dat men over tien jaren in staat zal zijn aan zijn verplichtingen te voldoen. De Voorzitter, de sprekers be antwoordend, deelde mede dat het hier geen particuliere doch een landelijke aangelegenheid be trof, aan de totstandkoming waar van de gemeente Bergen zelve had medegewerkt. Dat de bouw- kas zich terdege van de crediet- waardigheid van de aanvrage had verzekerd en dat talrijke gemeen ten in Nederland zulke garanties geven. Hij zou gaarne in een volgende vergadering de leden in staat stellen de financiële en juri dische aspecten van deze wijze van bouwen te bespreken, doch wilde het voorstel toch in stem ming brengen. Na gehouden rond vraag werd het voorstel „met de hakken over de sloot" aangenomen. Een ander voorstel, om een tweezijdige overdekte rijwielstal ling bij de Van Brederodeichool te plaatsen, voldoende voor 40 fietsen, afkomstig van kinderen die buiten een bepaalde kring woonachtig zijn, werd eveneens aangenomen. De rondvraag leverde niets op, waarna de vergadering werd ge sloten. Daarna schetste de Burge meester het program van de Bonnefaasschouw, die zou besloten worden met een rit naar Zand- voort, waar het gezelschap zou worden ontvangen en rondgeleid door de Directeur van het V.V.V. aldaar. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Vanaf Zaterdag 12 Juni a,s. zullen vier werkende leden van het Centrum hun werk tonen in de Kunstzaal van de „Rustende Jager". In de grote zaal exposeert Kees Jansen zijn „Reisindrukken uit Tirol", voornamenlijk gouac hes, gemaakt tijdens zijn reis in de zomer van 1953. Deze expo sitie zal gedurende een week te bezichtigen zijn, dagelijk van half drie tot half zes en bovendien 's avonds van acht tot tien uur. In de kleine zaal zal voorts Mies Bloch vertegenwoordigd zijn met aquarellen en tekeningen en Mevrouw U. Postma-Sinzhei- mer met grafisch werk, terwijl de Heer L. Postma zijn uit hout gesneden en gedraaid werk zal tonen. Het geheel vormt, mede door het uiteenlopende karakter der inzendingen, een wel zeer aantrekkelijke tentoonstelling, die een bezichtiging alleszins de moei te waard maakt. De opening vindt plaat in de Kunstzaal, Zaterdag 12 Juni om vier uur door de Heer G. Grondsma te Bergen aan Zee. Voor nadere mededelingen zie men de adver tentie elders in dit blad. NIEUWE ZAAK GEOPEND. Met een keur van vleeswaren in een met bloemstukken versier de winkel opende de heer L. C. Biskanter zijn slagerij in de Dorps straat No. 17. Het van binnen geheel ver bouwde pand met zijn betegelde vloer en zijn wit betegelde muren, die het licht weerkaatsen, zijn diagonaal gebouwde stenen toon bank met electrisch gekoelde glazen vriescel, waarin de klanten het vlees kunnen zien liggen, de grote koelcel en de moderne machines, dat alles maakt een moderne hygiënische indruk. Ook bevindt zich achter de winkel een worstmakerij, waar tevens andere vleeswaren bereid kunnen worden. De eigenaar die in verschillen de zaken het vak heeft geleerd, heeft tevens de kennis opgedaan op welke wijze men zijn klanten het best kan bedienen, zodat zulk een zaak een aanwinst voor onze gemeente is. Een vorstelijke handverzorging EEN WINKEL IN TECHNICOLOR De Haan's Boekhandel in de Stationsstraat heeft enige weken geleden per advertentie aange kondigd welke verbeteringen in zijn zaak zijn aangebracht. Maar één ding, en wel het belangrijkste, is daarbij vergetendat is de merkwaardige kleurensymphonie die men ontwaart wanneer men thans door zijn etalageraam naar binnen schouwt. Het etalageraam bestaat uit één grote ruit. De etalagekast is weg gebroken en vervangen door een etalage-ruimte met lage afschei ding, zodat men met één blik in de winkel kan kijken. En in die winkel staan de boeken met kleuren bedrukte omslagen in de kasten en op de planken, terwijl verder de duizend-en-een benodigdheden die tot de kantoorboekhandel be horen, door hun kleuren er het hunne toe bijdragen om een kleu- Se-n tnade.cn Hapsel KAPSALON URSEM ren weelde te doen ontstaan, die men nergens anders aantreft. Vooral 's avonds, wanneer het licht in de winkel is ontstoken, is het effect verrassend. We waren er getuige van hoe Zaterdagavond verschillende gasten, die door de Stationsstraat wandelden, hun ver rassing tot uiting brachten en ge boeid voor het etalage-venster bleven staan. VERKEERSTELLING ZONDAG 6 JUNI Auto's855 Motoren405 Bromfietsen360 Fietsen3850 Bussen11 Tezamen 5481 Per minuut 30 stuks, van 3 tot 6 uur. DE RAAD VERGADERDE De Raad kwam Donderdag j.l. in openbare zitting bijeen. Af wezig was de heer Duin. Huuraanvraag van Hilversummer gaat niet door B. en W. hadden geen bezwaar tegen verhuur van grond aan de heer Van Vuure te Hilversum en hadden deze zaak reeds in Januari en Februari behandeld. Maar de meerderheid van de Raad bleek wel bezwaar te hebben en Mevr. Jansen vond dat de Raad over dit onderwerp dom is gehouden, terwijl de heer De Leeuw liever zag, dat van de grond bouwterrein werd gemaakt. Hij sprak zich tegen verhuur uit. Ook de heer Mulder was tegen en meende zelfs, dat de huurder door zijn daden een zekere machts wellust demonstreerde. Tevergeefs probeerden de Burgemeester en Wethouder Meedendorp de tegen standers te overtuigen, laatstge noemde zei dat de Gemeente opzichter een beetje voorbarig geweest was met zijn gezegde; „Ga uw gang maar", tegen de huurder uit Hilversum; met 6 stemmen vóór en 4 stemmen tegen werd het voorstel van de Burge meester, de verhuur toch te laten doorgaan, verworpen. De door de heer Van Vuure aangevraagde huur zal dus niet worden verleend, hetgeen Wethouder Kaandorp deed opmerken, dat dit conse quenties zou meebrengen voor de gemeente. Wijziging salarisverordening Er was een voorstel van B. en W. tot wijziging van de salaris verordening, waarbij een aan passing werd gevraagd voor de weddeschalen Gemeenteopzichter en Administrateur Gasbedrijf. Dit betekent voor de Gemeente opzichter een salarisverhoging van f 200.- per jaar. De heer De Leeuw vond het wat vreemd, dat de opzichter bij minder werk meer salaris zal ontvangen. De Voorzitter zei, dat de Gemeenteopzichter nu meer tijd kan besteden aan kantoorwerk en besprekingen en zich dus meer kan ontplooien. Na enige be spreking werd besloten het salaris te stellen op 90 °/0 van dat van een Gemeentesecretaris. Onderwijs Een punt tot vaststelling ener 9e suppletoire begroting, waarbij f 346.- wordt uitgetrokken om 44 leerlingen gelegenheid te geven naar Bergen op school te kurnen gaan. Mevr. Jansen had daarover enige vragen te stellen, die door de Burgemeester werden beant woord. Hij merkte daarbij op, dat het bijzonder onderwijs in Bergen meer is ontwikkeld dan in Schoorl, terwijl Wethouder Kaandorp de ontevredenheid der verschillende ouders naar voren bracht over het moderne onder wijs in Schoorl. Men wil de kinderen niet met klei laten om-, gaan of ander handenarbeid laten verrichten. De heer De Leeuw slaakte daarop de verzuchting ,,'t Wordt al erger met Schoorl". Aankoop grond De voorstellen voor aankopen van stroken grond van de gedeelte Hereweg, van de Houtendijk tot Camperduin werden goedgekeurd. Over het benoemen van een com missie van schatting als bedoeld in art. 22 der verordening op het beheer van het Grondbedrijf wer den nogal langdurige discussies gevoerd. Het voorstel om de heren Zuurbier en Hoogvorst, architect en makelaar te Schoorl en de heer E. T. H. Munk, makelaar te Bergen, te benoemen had wel de goed keuring der Raad, maar toch zouden enkele Raadsleden hier voor liever iemand uit Schoorl benoemd zien, b.v. iemand uit de „Grondkamer". Daarom werd dit punt verder in comité behandeld. Bij de rondvraag kwam de Melksanering nog ter tafel. De heer Pastoor bracht naar voren, dat de wijze van wijkverdeling en de steeds weer nieuwe gezichten voor de deur, zonder daarvan op de hoogte te zijn gebracht, bij vele gemeenteleden misnoegen wekte. Waarom niet tijdig bericht van verandering in de bestelling Toch zal de Melksanering blijven zoals zij nu is, daar de meerder heid der Raad de gevoelens van de heer Pastoor niet deelden. Mevr. Jansen kreeg nog toe zegging van haar verzoek om advertenties te plaatsen in de Dagbladen met de opwekking, de kinderen naar scholen in Schoorl te sturen. AL ONZE VOORSCHRIFTEN ZOWEL ALS VAN RH. OOG ARTSEN WORDEN IN DE KORTST MOÖELVKE VJO OP El GEN ATEUERUrrSE- HOF LAAN 2 TFL.2202 BERGEN GESLAAGD Op het dezer dagen te Den Haag gehouden examen slaagde onze plaatsgenoot Jb. Stam Pz. als scheepswerktuigkundige. „DORCAS" Door een advertentie in dit blad wordt bekend gemaakt, dat er met de kermisdagen weder tentoon stelling is van handwerken. De dames hebben zich weer veel moeite en zorgen getroost, een goed geheel te krijgen. Het is daarom uw belangstelling waard deze tentoonstelling te be zoeken, entrée 10 ct., loten 50 ct. COLLECTE De collecte voor het „Rode Kruis" heeft in onze gemeente een bedrag van f 168,52 opge bracht. ZONDAGSDIENST ARTSEN AFSCHEID Meester van der Steen De avond, die de oudercom missie der openbare lagere school Dinsdag in „De Vergulde Valk" organiseerde, stond dit maal ge heel in het teken van het afscheid van meester van der Steen. Het hoofd der school, de heer Gorter memoreerde, hoe de schei dende eerste kracht 26 jaar zijn beste Iftachten aan de school ge geven had. Hij was 'n prima onder wijskracht en een uitstekend or ganisator, wien geen werk ooit te veel was. Men zal hem op school dan ook zeer node missen. Als aandenken bood hij de schei dende functionaris namens de collega's een boekwerk aan, ter wijl hij mevrouw van der Steen, die hij mede in zijn afscheids woord betrok, bloemen aanbood. Namens de Gemeente sprak de gemeente-secretaris Mr. Spit, daar burgemeester Niele met va- cantie was en de eerste wethou der, de heer S. Zwart ernstig ziek is. Hij memoreerde hoe het gemeentebestuur 26 jaar geleden bijzondere moeite moest doen om de heer van der Steen te mogen benoemen, daar men eigen lijk een wachtgelder benoemen moest. Van die moeite had de gemeente nooit spijt gehad, daar de heer van der Steen een uit stekende kracht was en de ge meente 26 jaar trouw gebleven was. Ook thans gaat hij de ge meente niet verlaten, maar in de functie van directeur der V.V.V. nog meer in het bijzonder dienen. Hij wenste hem in die nieuwe werkkring veel succes en vol doening. Namens de oudercommissie sprak de heer Th. de Graaff woorden van dank, terwijl hij als blijk van waardering een pols horloge aanbood. De heer Wijn, voorzitter van Volksonderwijs, bood in een geestig speechje een grote kist sigaren aan. Dr. Sikke- ma dankte namens de schoolart- sendienst voor de prettige samen werking, de heer Stobbe sprak sympathieke woorden namens de collega's terwijl tot slot de heer Gorter een waarderende brief voorlas van inspecteur Vernooij, die verhinderd was aanwezig te zijn. Bewogen dankte de heer van der Steen voor de hem gebrachte hulde en de fraaie geschenken. Na 48 jaar ben ik nu eindelijk van school af, aldus spreker, maar ik zal er de prettigste her inneringen aan bewaren. Hij hoop te, dat de collega's hem als zo danig zouden blijven beschouwen en zou het wel knus vinden, als de kinderen hem meester van der Steen blijven noemen! Hierna voerden kinderen van de o. 1. school de operette Re- pelsteelte op, die zij speciaal ter ere van de scheidende meester hadden ingestudeerd. Het was een vlotte opvoering, waaraan de heren Gorter en Stobbe, alle eer beleefden. Tot slot zong het gehele ope rettekoor een afscheidslied voor meester van der Steen, met de beste wensen voor zijn toekomst bij autobus en V.V.V. Voor de scheidende functionaris stellig een onvergetelijke avond. WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Juni 12 13 14 15 16 17 18 Juni 12 13 14 15 16 17 18 Hoog water 's morgens 's 12.54 1.50 2.33 3.10 3.57 4.23 5.00* Laag water 's morgens 's 6.54 7.50 8.33 9.10 9.57 10.23 11.00 namiddags 1.17 2.16 2.57 3.35 4.13 4.50 5.26 namiddags 7.17 8.16 8.57 9.35 10.13 10.50 11.26 IVeekêlad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Mijnhardt Kiespijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Ingezonden Mededeling DAMESII Telefoon 2104 Ingezonden mededeling Zuiver en ontsmet uw .huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeukbedaart, de ziekte kiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN BERGEN 13 juni Dr v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL KOEDIJK 13 Juni H. J. PIERS. Tel. K 2201-202

De Duinstreek | 1954 | | pagina 1