ft tf //ïfapyiadcify" rrnïïi V 12 antwoordt niet doet pappa denken %c.ójst.füÉm 7-«WE i2SB^ SCHOORL Wrijf Kou en Pijn GERRITSEN EGMOND AAN ZEE FILMN1EUWS. ww wnririwr VRIJDAG 18 JUNI 1954 31c JAARGANG No. 24 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef ZIJN WIJ GOEDE VADERS? „Voor pappadag'' zeitn'n kleine kleuter 's morgens in de vroegte, en hij stommelde de grote slaap kamer binnen met een schoteltje, waarop een beschuitje met kaas, een zuurtje en twee koekjes. Al prikte de slaap nog in mijn ogen toch stroomde er plots een warm gevoel door m'n binnenste. Het jochie had iets opgevangen en in z'n oortjes geknoopt. Het wilde zijn vader een plezier doen en kwam aandragen met een zelf toebereide tractatie. Welk een moeite moest het smeren van een beschuit gekost hebben En terwijl deze kleuter boven op het ouderlijk bed op pappa's knieën paardje reed, liet zijn vader allerlei gedachten de vrije loop. Wat speet het hem nu, dat hij z'n jongen wel eens tikken had gegeven. En hoe kwam het eigen lijk, dat hij nooit zijn zoontje een tractatie boven bracht, maar wel vaak die zelfde knaap wegens on gehoorzaamheid of onwilligheid naar bed had getransporteerd. En toch koesterde het joch geen wrok, toch kwam hij spontaan en opgetogen zijn vader met een schotel heerlijkheden verrassen Het vaderschap stelt ons vaak voor verrassingen. Soms menen wij goed te doen en dan horen wij later uit moeders mond, dat het anders en beter had ge kund. Een andere maal vrezen wij te streng te zijn en dan is ieder het er mee eens, tot de bestrafte zelf toe. Wie is er een goed vader? Ach, wij hebben waarschijnlijk allemaal onze gebreken. De één piekert teveel en kan het kinder- gezeur niet aan zijn hoofd hebben. Een ander houdt de teugels te strak. De derde laat zijn kinderen veel vrijheid en bederft hen op die manier. Waar ligt de juiste middenweg? Op vaderdag zullen wij er iets van bemerken. Dan komt tot uiting, wie iets voor zijn kinderen betekent. Gelukkig hebben de groten dan de standjes vergeten en denken de jongsten niet aan de boze stem, die soms een einde maakt aan hun vertier. Op Vader dag schijnen de jongens en de meisjes zich allemaal te herinneren, dat pappa een nuttig lid van hun familie is. Iemand, die het geld tevoorschijn tovert voor leuke uitstapjes. De grote man, die zo maar een pop, beer of ander stuk speelgoed meebrengt als hij een paar dagen van huis geweest is. Een man waar ze tegen op kijken, omdat ie „alles" kan. Die luttele woordjes „Voor pappadag" kunnen de grootste, sterkste kerel plotseling ontroeren. „Voor pappadag" betekend: omdat jij mijn pappie bent, om dat je zoveel voor mij gedaan hebt. Want, werkelijk, vaders doen veel voor het gezin. Zij houden het heft in handen, zij zorgen voor inkomen en besteding. Zij houden iets aparts voor kin deramusement en „een speeltje". Zij verklaren vreemde woorden en geven antwoord op elke vraag. Daarbij verzinken klappen en boze woordjes in het niet. Als Zondag a.s. mijn kinderen mij weer verrassen met iets van zichzelf, behoeven ze mij verder niet met rust te laten of te ont zien. Zon paar lieve woordjes zijn mij meer waard dan één dag geen afwas of deze Zondag een uur uitslapen. En ik hoop, dat ook uw kinderen Zondag iets liefs tegen u zullen zeggen. ST. JAN - 21 JUNI Drie geboortefeesten worden door de Rooms-Katholieke Kerk in vererenswaardige gedachtenis gevierdonder deze wordt ook gerekend het feest van Johannes de Doper, dat op 21 Juni valt. Bij de oude Romeinen werd deze dag in vreugde doorgebracht. Men bracht een bezoek aan de tempel van de godin Fortuna, waar elke bezoeker kwam om te offeren. Eigenlijk is deze dag een feestdag van het licht, daar om streeks deze tijd de zon haar hoogste stand bereikt. De Rooms-Katholieke Kerk heeft deze feestdag uit de heidense religie overgenomen en geker stend. Potgieter beschrijft ons in zijn „Reis naar het Noordenhoe op 21 Juni in Zweden feestheerst, in de hutten der armen niet min der dan in de kastelen der rijken. Er wordt een St. Jansvuur ont stoken, waarin allerlei kruiden, ja zelfs levende dieren worden ge worpen, hetgeen wijst op de oude offervuren ter verzoening van de vertoornde goden. De Christelijke BIJ EXAMENS spelen zenuwen een grote rol Een rustig examen doet U met Mijnhardt Zenuwtablettcn geestelijkheid keerde zich dan ook herhaaldelijk tegen zulkegebruiken. Nog leeft echter het St. Jansfeest voort in het kinderfeest in België en aan de Rijn, waarbij een kleine houtmijt het middelpunt is. De oorsprong en de betekenis zijn echter vergeter, zelfs door hen, die onder een luid gejuich een groot met stro omwikkeld rad omlaag wentelen na het te heb ben inbrand gestoken. Bijzondere geneeskracht werd toegeschreven aan de dauw van de St. Jansnacht. Hazelaartakken in die nacht gesneden en als toverstaven of wichelroeden be doeld, heetten het vermogen te bezitten schatten aan te wijzen en bronnen te ontdekken. St. Jan is dan ook de patroon van bronnen, putten en beken. Dat men zich op zijn naamdag in het bedauwde gras wentelde, of zich aan de bron ging wassen, had geen andere oorzaak dan het geloof, dat dauw en water op die dag wonderkracht bezaten. 't St. Janskruid, dat ten platte- lande in geen enkel huis gemist werd, behoedde - mits voor zons ondergang geplukt - tegen blik seminslag en werd aangewend tegen branden en kwalen. Het bezat ook het vermogen om de duivel te verjagen, weshalve het bij de oude plantkundigen „Dae mon! fugium" werd genoemd. Volgens een oude Germaanse sage ontstond het kruid uit het bloed van Odin, die door een ever was gewond. Anderen noemen weer Baldur als de vader van het kruid. Omdat in de St. Jansnacht, volgens het volksgeloof, alle dui vels los zijn, luidt men in som mige streken onafgebroken de kerkklok. In Rome droeg men een bos knoflook in de ene en een bel in de andere hand. teneinde zo doende de ongewenste gasten door onaangename geur en lawaai te verjagen. Om zich te beveiligen tegen de St. Janstoverij wordt in de Nor- mandische abdij Jumièges jaarlijks op 23 Juni een „processie van de groene wolf" gehouden. Een man, in een lange groene rok gekleed, gaat voorop. Zingend trekt de stoet naar de Kerk om de Mis bij te wonen en na afloop van de godsdienstoefening trekt de op tocht naar het huis van de groene wolf. Daar wordt gegeten en ge danst tot het St. Jansvuur brandt. Dan loopt men onder het luiden van een bel en het zingen van het „Te Deum" hand in hand om het vuur en tracht men een ge blinddoekte man, die zich echter met een stok verweert, in hun midden te trekken. Is dit tot drie maal toe met deze'fde persoon gelukt, dan krijgt hij de bel en is hij de groene wolf tot het vol gende St. Jan. In het oogstbedrijf zijn de rijmpjes op St. Jan ontelbaar. Ook op het weer kan hij zijn invloed doen gelden. Eveneens in de wereld van de zang, dient men de heilige Johannes te kennen. Van Paulus Warnefield, de Longo- bardische geschiedschrijver, wordt verhaald, dat hij op een Paasavond het „Exultet" zingen moest en toen het bleek dat hij zijn stem kwijt was, moet hij aan de heilige Johannes beloofd hebben, dat hij aan hem een hymne zou opdragen, als zijn geluid zou terugkeren. Zijn stem klonk toen voller dan ooit en hij dichtte deze verzen, waar van de beginletters het in de muziek bekende ut, re, mi, fa, sol, la vormen. Ut queant laxis resonare flbris mira gestorum famili tuorum solve polluti labii reatum Sancti Johanni De vertaling van dit laat-Latijn luidt - van onderen naar boven - „Heilige Johannes, los de schuld van onze lippen, opdat wij Uw dienaren, met losse stembanden. Uw wonderdaden mogen ver kondigen". Tenslotte kan men bij de reeks van beschermheerschappen ook nog dat van de reizigers noemen, reden waarom men de vertrek kende „St. Jans geleide" toedrinkt. Een der belangrijkste orden is naar deze heilige genoemd: de Johanniters, verplegers der zieken en armen en bestrijders der on gelovigen. De leden waren in drie klassen verdeeldridders, pries ters en dienende broeders. Zo wordt St. Jan door een groot deel der mensheid gevierd als een dag van het licht in dub bele betekenis. BONTE AVOND PLATTELANDSVROUWEN Op Vrijdagavond j.l. sloot de Nederl. Bond van Plattelands vrouwen afd. Schoorl en Groet het verenigingsseizoen met een Bonte avond in de zaal van de Heer P. Mantel te Schoorldam. Zoals dat te doen gebruikelijk is wordt deze avond door de leden van de Bond zelf verzorgd. Zij vormen dan groepjes die elk een nummer van het programma voor hun rekening nemen, en betrach ten bij de voorbereiding een be- wonderendswaardige zwijgzaam heid, zodat het een volkomen verrassing blijft wat ten tonele zal worden gebracht. Na de opening door de presidente, Mevr. Arpeau, werd door de dames Mantel en Houtkoper een heel aardig zelf gemaakt openingslied voorgedragen. Een uitstekend ver slag van Mevr. Roukens over een uitstapje dat kortelings plaats had, bracht de deelneemster nog eens de geneugten van deze gebeur tenis in herinnering. Daarna bracht een koortje, onder leiding van Mevr. Heringa, enige liederen ten gehore. In het bijzonder moet daarbij worden vermeld de uit voering, voor de eerste maal, van het lied getiteld „Ons lied van Noord-HollandDe tekst van dit lied is van Mevr. Burger de Leeuw en de muziek van de Heer Boudyn. Dit lied viel zó goed in de smaak dat het onge twijfeld zeer veel zal worden ge zongen. Het optreden van de dames gymnastiekclub oogstte veel succes, vooral de allerbekoorlijkste dans, die nog eens moest worden her haald. Het door Mevr. de Leeuw geschreven stukje „Bestuursver gadering" werd door het voltal lige Bestuur alleraardigst gespeeld en vermaakte de aanwezigen door zijn geestige inhoud. De in de pauze gehouden verloting, waar aan een groot aantal prijzen waren verbonden, bracht een bedrag van f 68.op hetwelk zal worden besteed voor de aan schaf van kleedjes voor het tehuis van Ouden van dagen. Tenslotte werd een toneelstukje in twee bedrijven opgevoerd getiteld ,,Een meisje uit duizend." Het was bij zonder aardig hierin de dames te zien optreden zonder enige grime, waardoor de natuurlijke sfeer ervan werd bewaard. Alle deelneemsters voldeden zeer goed in haar rol, terwijl wij als uit blinksters zouden willen noemen de dames Roos en Ens respectie velijk als het „meisje" en de „werkster Een woord van hulde aan de dames Bakker en de Leeuw die zich zoveel moeite hebben getroost voor deze op voering die een waardig slot van deze zeer gezellige avond was. weg met DAMPO DORCAS" VERENIGING „Dorcas" hield der traditie ge trouw, gedurende de kermis weer haar driedaagse tentoonstelling van handwerken in de Kerke- kamer der N. H. te Schoorl en mocht zich weer verheugen in een druk bezoek. Hier konden de Dames weer mooie Handwer ken bezichtigen, en menige uit roep van wat mooi werd gedaan. De tweede dag geraakten de loten dan ook uitverkocht en kon men bij de verkooptafel nog slechts een kleinigheid kopen. Dorcas is tevreden en kan haar zegenrijk werk ten bate van Ouden van dagen weer voortzetten. „DORCAS" vereniging te Schoorl. Opgericht 1906 TREKKINGSLIJST 1954 Voorwerp Lotn. Prijsn. Kussen 33 27 Lopertje 66 9 Handschoenen 106 4 Ontbijtlaken 112 24 Zakdoekje 113 31 Kapmanteltje 115 11 Geh. Kleedje 124 19 Geb. Kleedje 130 15 Jumpertje 140 7 Theemuts 155 30 Kussen 181 5 Truitje 195 26 Slipover 221 14 Geh. Kleedje 243 6 Sloofje 245 37 Wit truitje 268 22 Sokken 275 41 Blouse 284 13 Ketting 291 46 Sportkousjes 302 44 Sokken 310 34 Commodekleed 326 25 Opbergzak 329 32 Geh. Kleed 333 38 Boodschapmand 353 21 Zakdoekje Geh. Kleedje Geh. Kleedje Presenteerblaadje Geh. Kleed Laken en Slopen Geh. Kleedje Sprei Boodschaptas Schort je-knijperzal Hand werkmandje Sokken Overgooiertje Blauw Schilderijtje 2 Zakdoekjes Zakdoekje Kapstokkleed Fles eau de cologne 588 Kinderjurkje Vloerkleedje Ontbijtlaken Geh. Kleedje Kussen Handwerktasje Het getal was 309, na loting gewonnen door Mevr. P. Hoog- vorst-Visser met 307. BRIDGECLUB „SCHOORL" Met ingang van Maandag 21 Juni zal weder geregeld worden gespeeld. Op deze clubavonden zijn de gasten steeds van harte welkom. GESLAAGD Onze jeugdige plaatsgenoten J. A. van Vegten en J. Advokaat zijn geslaagd voor het toelatings examen. Rijks. H.B.S. te Alkmaar. GOUD 354 49 369 50 414 28 417 42 418 33 469 17 472 8 475 1 478 16 485 18 486 39 494 2 504 36 506 47 529 23 540 43 547 40 564 20 588 45 622 12 629 29 633 3 652 48 672 35 639 10 Met grijs Haar, naar KAPSALON URSEM club een nieuwe bal, spreker vond, dat een nieuwe [competitie met een nieuwe bal moest worden begonnen. De voorzitter van de suppor tersvereniging, de h:er Graven maker, de heer Nijens, namens de zustervereniging Zeevogels en de heer Berepoot, namens St- Adelbert brachten ook hun feli citaties aan Egmondia. De Schut terij deed haar]gelukwensen, even als verschillende andere vereni gingen vergezeld gaan van een bloemenhulde. De heer Aberkrom, wees er bij zijn felicitaties op, dat het van het grootste belang is, op de concentratieavonden te komen. De Sociëteit, De Club, verschafte de spelers een rokertje. Nadat nog verschillende sprekers het woord gevoerd hadden, dank te de voorzitter de sprekers voor hun gelukwensen en bleef men nog enige tijd gezellig bij elkaar. BKILLEN I/oor SC4J00KL. MET OF ZONDER RECEPT, fN DE „RUSTENDE JAGER" VINSV.n.m. EGMONDIA IN DE K.N.V B. Zondag j.l. was het voor de Egmondse Voetbalclub een grote feestdag. De overwinning op W.G.W. te den Helder opende voor Egmondia de deur naar de K.N.V.B. 's Avonds was er in de zaal van „De Vergulde Valk" een drukbezochte receptie, om de feestvierende vereniging te felici teren. De voorzitter Mr. J. J. Spit had voor iedere speler een gees tig speechje, Onder applaus werd aan elke speler een mooie foto van het elftal uitgereikt. Daarna dankte speker de trainers, de aan wezige oprichters, die vooral in de moeilijke jaren de club bijeen hebben gehouden. Dit waren vooral de heren Zwart en Blok. Mr. Spit herdacht ook nog, hoe Egmondia gespeeld heeft in de eerste klas van de Noordhollandse Bond. 3 jaar geleden eindigde zij als 3e, 2 jaar geleden als 2e en nu het 3e jaar als le. Daarvoor dankte hij de spelers van harte. Burgemeester Niele feliciteerde de club namens de gemeente en zegde namens het gemeentebe stuur alle mogelijke medewerking toe. De heer IJkel overhandigde de EEN CIRCUS VLUCHTTE In 1950 wist de circuseigeoaar Gustav Brumbach, na gevaarlijke voorbereidingen en ingenieuze camouflagemanoeuvres, met zijn artisten, levende have en tros naar de vrije wereld uit te wijken. Deze moedige perforatie van het ijzeren gordijn werd door de wereldpers indertijd uitvoerig besproken. Het is begrijpelijk, dat Elia Kazan, de regisseur van „EEN CIRCUS VLUCHTTE", zijn film maakte met de kern van Brumbach's troep, bestaande uit 160 personen. Hier werden nog specialisten en olifanten van het Franse Cirque Boublione aan toe gevoegd. OPGEPAST! ZAKKENROLLERS! is de wonderlijke Nederlandse „FILM"-vertaling van de door de pers zeer goed ontvangen Am. thriller „PICK UP SOUTH STREET". Een zakkenroller rolt een micro-film betreffende het atoom geheim. De F. B. I. komt in actie. Zij neemt een meisje van twijfelachtige reputatie in de arm om dit complot te ont maskeren. Alles wordt tenslotte na de nodige waarschijnlijke en onwaarschijnlijke avonturen op gelost in „South Street" In het kader van het bijzondere programma draait Donderdag de aan te bevelen opera-film van de regisseur Carmine Gallone „DE TROUBADOUR" Een en ander opgenomen in Scala te Milaan. UeekUad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan 7ee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m m. met een minimum van f 1 20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m m. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Ingezonden Mededeling Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten Telefoon 2104 SALON No. 1 doen cin*. pcUoc. dcxo-H de v* e> Meedi X-cxcMjei. r*. Ofsccfe cA.'+iwilnV J wv' ifcde perpQ£iiQ. K\V v s\o.<3fcn... hVxcxr tv->e4 ee»i Pern io. 5»-VtucJne snelheid iien Ae pacv, rv-ua *»ter«.cWVi*x> Vo. o. pv©Gesso-r, oP dcxtxr nog W-\RC<- \\e» exexn - Ko

De Duinstreek | 1954 | | pagina 1