ft 99 D.D.D. Dc iwdaed VAN DE BEELDROMAN! Ijiujï U&~ BRIL, ^ZONNEBRIL, BRILREPRRBTIE SCHOORL EGMOND AAN ZEE GERRITSEN DUINCONCERT Wrijf Kou en Pijn ww mrU9 vp ww VRIJDAG 9 JULI 1954 31c JAARGANG No. 27 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef TOCHT OUDEN VAN DAGEN Daar zijn van die heugelijke ge beurtenissen die met een vreugde vol verlangen worden tegemoet gezien! Vooral indien dit een jaarlijkse traditie betreft, wordt daar reeds lang van te voren naar uitgezien in blijde afwach ting. Zó is het ook met de jaar lijks plaats vindende tocht voor Ouden van Dagen die door het ijverige Comité elk jaar met animo wordt voorbereid. Deze voorbereiding brengt echter telkens meer zorg met zich door het steeds groeiende aantal van de gegadigden. Ook dit jaar wil het die Ouden van Dagen, die nog zo jong van hart zijn, en volop kunnen genieten van zo'n heerlijke uitgang, niet teleurstellen. Op bijgaand vouwblad kunt gij ieder, naar gelang van omstandig heden, op een der vermelde ma nieren Uw aandeel in dit feest nemen. U gelieve deze woorden slechts op te vatten als een een voudige mededeling van de /op handen zijnde gebeurtenis, want wij zouden ons schamen daaraan een aansporing te verbinden, zó overtuigd zijn wij dat gij allen bereid zijt het Uwe bij te dragen deze feestdag weer mogelijk te maken Bibliotheek der Ver. „Alg. Welzijn" te Schoorl Deze bibliotheek wordt a.s. Dinsdagavond weer opengesteld. Zowel inwoners als gasten kunnen de boeken lenen. Er is een grote verscheidenheid, dus keuze voor elkeen en de commissie beveelt de bibliotheek in uw warme belang- stellingaan. De boeken kunnen elke Dinsdagavond geruild worden en bij tussentijds vertrek neemt de bibliothecaresse deze gaarne, na afspraak aan haar huis in ont vangst. RADIO-REPORTAGE In de Radio-uitzending van de N.C.R.V. op Maandag 12 Juli n.m. 12.55 uur zal klokgelui te horen zijn van de kerkklok te Groet. Op Woensdag 14 Juli, op dezelfde tijd klokgelui van de kerktoren te Schoorl. BALLON WEDSTRIJD Op initiatief van de heer Duin- meijer werd Woensdagmiddag 1.1. een ballonwedstrijd gehouden te Camperduin. Daar zelfs het weer nog wilde meewerken werd het een succes. Vele jongeren en ook ouderen staarden vol verrukking naar de om 2 uur los- en opge laten ballonnetjes, die snel de lucht ingingen en landwaarts de lange of korte reis begonnen. Nu af wachten, waar de ballonetjes, voorzien van kaarten met de namen der deelneemsters en deel nemers, terecht zijn gekomen. De hoofdprijs, een opgetuigd zeil bootje, is voor het ballonnetje dat het verst is neergekomen. Verder zijn er nog vele mooie prijzen beschikbaar gesteld. Het doel, de jeugd een prettige middag te bezorgen en de oude ren naar het zo prachtige Cam- perduinse strand te lokken, is gelukt. Geen wonder, het is de moeite waardén de ballonwed strijd en het mooie strand. Naar wij vernamen is de heer Duinmeijer van plan ook in Juli en Augustus nog weer ballon wedstrijden te houden. Vrienden van de natuur.... zijn voorzichtig in duin en bos met vuur BILLY GRAHAM Het gesprek kwam op Billy Graham en een der aanwezigen vroeg: „O ja die man die in het Stadion 40.000 mensen bij elkaar kreeg. Ik heb alleen de koppen in de courant gezien. Was dat nu een filmster of een bokser?" Dat was, op het uiterlijk afgaand, niet eens zo gek gedacht! Want het zijn immers meestal personen van dergelijk kaliber die de massa trekken. Maar nü was het eens niet een figuur die, door lichamelijke pres taties bekend geworden, deze sen sationele belangstelling trok, maar een man die door middel van zijn geest de aandacht op zich ves tigde en door de inhoud van het door hem gesproken woord een aantrekkingskracht op de duizen den uitoefende. Indien wij deze duizenden ontleden, zullen er zeker een aantal zijn geweest, die toch uit zekere sensatielust kwamen om de man te horen die met zoveel luidruchtigheid was aangekondigd. Maar de aanwezigheid van het overgrote deel wijst op een hun kerend verlangen om iets te horen over hetgeen zij vruchteloos op allerlei manieren trachten te vin den, de oplossing van de vraag: Wat is de eigenlijke zin van ons bestaan B. Graham is geen wonderdoener en hij is de eerste om dat van zichzelf te erkennen. Hij is een man die slechts één ding weet en daarvan met volle kracht ge tuigt, namenlijk dat onze wereld alléén uil de chaos kan worden gered door het geloof aan Christus. Dat hij zichzelf niet overschat blijkt duidelijk uit het feit dat hij de invloed die van zijn woord uitgaat slechts als een beginsta dium beschouwt en degenen die daarvan ?.,>der iz indruk komen overdraagt aan de diverse kerk genootschappen. Zijn woorden waren hoogst eenvoudig, al te eenvoudig misschien naar veler smaak, maar het is hem te doen om de weg aan te geven, zo on gecompliceerd mogelijk en het aan God over te laten hen die deze weg betreden, verder te leiden. Dat hij hierbij tevens de Kerk inschakelt legt op deze een grote verantwoordelijkheid. En deze ver antwoordelijkheid wordt nog ver groot door het feit dat er onder deze tienduizenden zeer velen waren die alreeds getrouwe kerk gangers waren. Dit zou kunnen wijzen op een zekere onvoldaan heid die, naar zij misschien hoopten, door de woorden van Billy Graham zou kunnen worden weggenomen' Een ernstige waarschuwing die niet lichtvaardig mag worden ver onachtzaamd HDFLRflN Z'TEL-.ZZDZ-BEPGEN RENTER DE RUÏNE RONDE BRNK WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Juli 10 11 12 13 14 15 16 Juli 10 11 12 13 14 15 16 Hoog water 's morgens 's namiddags 11.19 12.15 1.05 1.50 2.35 3.19 4.00 11.50 12.27 1.19 2 21 3.06 3.47 4.28 Laag water 's morgens 's namiddags 5.19 6.15 7.05 7.50 8.35 9.19 10.00 5.50 6.27 7.19 8.21 9.06 9.47 10.28 RAADSVERGADERING In voltallige zitting kwam de gemeenteraad Woensdagavond bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Niele. Besloten werd het nieuwe V.V.V. gebouw aan het bestuur der V.V.V. te verhuren, ingaan de 1 Juli 1954 voor f 388.— per jaar. Aan de heer K. Blok werd het terrein bij de speeltuin verhuurd voor zijn café-restaurant voor de som van f 150.— per jaar Aankoop van grond Van de fam. Six kocht de ge meente een terrein ten Noorden van de Boulevard, groot 4600 M.2 en ten Noord-oosten van de Prins Hendrikstraat een terrein van 1200 M.2, alles a raison van f 0,25 per M2. Verkoop van grond Daarentegen verkocht de ge meente aan de heer P.v.d. Waals een bouwterrein van ruim 500 M.2 op de hoek van de Wilhelmina- straat en de Pastoor van Kleef- straat voor f 4.p. M.2, aan de heer R. Dekker 530 M.2 aan de Julianastraat voor f 8.p. M2, aan de heer H. Koene 540 M2. aan de boulevard voor f8.- p. M2. en bouwterrein van kleinere af metingen aan de Parallelweg aan de erven Conijn, aan de Juliana straat aan de heren R. Prins en H. J. Kareis en aan de Smid straat aan de heer J. Visser, alle voor de prijs van f 6.p. M.2 Tegen de verkoop van het bouwterrein aan de Wilhelmina- straat aan de heer v.d. Waals maakte de heer C. P. Dekker bezwaar. Hij zou dit terrein willen bestemmen voor een ambtswoning voor het hoofd der o. 1. school en meende, dat de kleuterschool door bebouwing van dit terrein in het gedrang zou komen. Mr. Biersteker kon zich hier mede op andere gronden vereni gen. Hij wilde dit aardig groene hoekje behouden, omdat er reeds zo weinig ruimte in de gemeente is, nu alles zo vol gebouwd wordt. De voorzitter was van mening, dat rondom de scholen voldoende bebossing behouden blijft en ter plaatse ruimte genoeg is. Ook de heer J. Dekker maakte bezwaar, met het oog op ver keersmoeilijkheden. Na nog enige discussie bleek dat het voorstel van de heer P. C. Dekker, om het terrein te bestemmen voor ambtswoning niet werd gesteund. Het voorstel van B. en W. werd daarna z.h.st. aangenomen. Belangrijke besluiten zonder slag of stoot aangenomen In enkele minuten nam de raad hierna het besluit tot de bouw van een 4-klassige openbare la gere school aan de P. J. Troel- straweg. daar verdere uitbreiding van de bestaande 8-klassige school niet wenselijk is en tot de bouw van de gymnastieklokaal aan de Wilhelminastraat. Voor de bouw van de school met centrale verwarming enz. werd een bedrag gevoteerd van ruim f 113.000. voor de bouw van een gymnastieklokaal, met centrale verwarming en inven taris, een bedrag van ruim f 85.000.-. Aan Mej. Leeseman werd op verzoek eervol ontslag verleend, als onderwijzeres der o. 1. school, terwijl in de reeds bestaande vacature aan die school benoemd werd de heer J. van Wolferen, thans onderwijzer aan de Coppel- stockschool te Amsterdam. Diverse wijzigingen van ambte- narenregelementen enz. werden aangenomen, betreffende aanpas sing van de Pensioenwet, aan de Rijksregeling voor vacantie-toe- lage enz, Intrekking van besluiten Zonder veel discussie werd ingetrokken het besluit om B. en W. te machtigen tot verstrek king van gemeente-garantie voor woningbouwleningen en het be sluit tot de aanleg van tennis banen, daar Ged. Staten tegen dit laatste besluit bezwaren had den, waardoor uitvoering in dit seizoen niet meer mogelijk zal zijn. Een nieuw voorstel van B. en W. werd toegezegd. Wijziging der personele belasting Na behandeling in comité werd besloten tot de volgende verga dering aan te houden of en zo ja welke wijziging zal worden gebracht in het eerder genomen besluit om de gemeente voor de personele belasting van de 7 de klasse te rangschikken in de 4 de klasse. WEKKERS EGMOND AAN ZEE OPENT AUTOBUSSTATION, WAARIN NIEUW INFORMATIEBUREAU V.V.V. Hoewel velen het betwijfelen, of het Bureau V.V.V. en Auto busstation wel op tijd klaar zou zijn, is het aannemer Tromp, uit Alkmaar, toch gelukt, het gebouw Vrijdag over te dragen aan de gemeente, zodat Burgemeester Niele, in tegenwoordigheid van vele genodigden het Nacogedeelte kon overdragen aan de heer van Manen, Directeur van de Naco en het V.V.V. gedeelte aan de Vice-Voorzitter, de heer Jonker. Daartoe waren de genodigden ontvangen in de ruime wacht kamer van de Naco, waar Bur gemeester Niele allen verwelkom de, wijzende op de groei van Egmond aan Zee als badplaats. Spreker verheugde zich er over, dat deze nieuwe mijlpaal weer bereikt was. Hierna werd door de Burgemeester de V.V.V. vlag gehesen, waarna men naar de „Vergulde Valk" trok, om onder het genot van een kopje thee de gelukwensen van de vertegen woordigers aan te horen. De heer Jonker gaf een historisch overzicht van de bureaux in de tijd van het bestaan der V.V.V. Volgend jaar bestaat de V.V.V. in Egmond 60 jaar. Spreker hoopte, dat dit gebouw mocht bijdragen tot de groei van Eg mond als badplaats, en bracht dank uit aan het gemeentebestuur, de architect, de heer Blokker, en aan de Naco voor de samen werking, waardoor dit gebouw tot stand kon komen. De heer van Manen, schetste in het kort de vervoersmiddelen, die Egmond in de loop der tijden gehad heeft. Van paarden-omni bus via tram naar de autobussen. De Naco, met N. B. 1200 hal teplaatsen kan niet overal zo'n mooi station bouwen, doch voor een goede klant heeft men wat over. Namens de Federatie sprak Mr. D. Breebaart zijn geluk wensen uit en hoopte, dat wan neer Egmond aan Zee de gasten niet meer kon bergen, deze dan doorgezonden werden naar de andere badplaaten van de Federatie. Verder werd nog het woord gevoerd door de heren Van Gink en Scheffel resp. namens de Provinciale V.V.V. en Alc- maria. De zusterverenigingen uit de omtrek hadden afgevaardigden gezonden om de felicitaties over te brengen. Wij vermelden in het bijzonder de 80-jarige afgevaar digde van Heiloo, de heer Van Gemeren, die nog even het ont staan van de Zeeweg naar de Egmonden in herinnering bracht. Hierna was weer het woord aan Burgemeester Niele, die voor allen een hartelijk dankwoord had, ook voor de aannemer en de hr. C. Broek, die het meubilair een moderne kleur had gegeven. Met de wens, dat dit gebouw er toe moge bijdragen tot een bloeiend Vreem delingenverkeer, sloot de Burge meester deze plechtigheid. Een advertentie in dit blad heeft altijd nog succes gehad TOELATINGSEXAMEN R. H.B.S/ALKMAAR In overleg met de Inspecteur van het V.H.M.O. is besloten verandering te brengen in de wijze van toelating van leerlingen, komende van ULO-scholen, tot de R. H. B. S. terwijl tot nu toe steeds over de gehele linie een examen werd afgenomen, geldt vanaf heden de volgende regeling 1) Een leerling, die de eerste klas van een school voor ULO heeft doorlopen, moet examen af leggen in alle vakken. 2) Een leerling, die klas 2 heeft doorlopen, kan hier plaats nemen in klas 2, mits hij goede cijfers heeft en een gunstige verklaring krijgt van het Hoofd aangaande zijn capaciteiten. 3) Een leerling, die klas 3 heeft doorlopen, of in het bezit is van een A-diploma, wordt, mits hij goede cijfers heeft en een gunstige verklaring krijgt, na examen in de Wis- en Natuurkunde, toe gelaten tot klas 3. 4) Een leerling, in het bezit van het diploma B, kan plaats nemen in klas 3, mits hij goede cijfers heeft behaald en een gun stige verklaring krijgt. 5) Leerlingen, in het bezit van het diploma A of B. die toela ting wensen tot klas 4, hebben vrijstelling voor Nederlands, Mo derne Talen, Aardrijkskunde en Geschiedenis, als het door hen voor die vakken behaalde cijfers tenminste 7 is. In de andere vak ken wordt examen afgenomen. De Directeur der R.H.B.S. te Alkmaar, Dr. S. Keyser. ..SCHOORL'S GEMENGD KOOR" Zondag 18 Juli zal „Schoorl's Gemengd Koor", in samenwerking met het Mannenkoor „Amstel's Werkman" te Amsterdam de traditioneel geworden jaarlijkse reeks van duinconcerten openen met een concert in de duinpan aan de Munnikenweg te Schoorl. Dit concert heeft ditmaal wel een bijzonder karakter, door de medewerking van het Mannen koor „Amstel's Werkman". Beide koren werkten deze win ter mede aan het huldigingscon cert in 't Concertgebouw te Am sterdam, ter gelegenheid van de 80ste verjaardag van de bekende componist en dirigent Fred. J. Roeske. Dat dit concert dus op een hoog peil zal staan spreekt haast vanzelf. Het programma dat o.a. fragmenten bevat uit „Die Jahres- zeiten" van Joseph Haydn en „Faust" van Gounod, staat daar trouwens borg voor. We twijfelen er dan ook niet aan, of velen, zowel inwoners als wel gasten van Schoorl zullen zeker in grote getale ter duinpan trekken, om zulk een programma te horen uitvoeren, welke onder leiding staat van de heren Corn. Jonker te Schoorl en Kees Kef te Amsterdam. Het concert zal om precies 8 uur aanvangen. Bij ongunstig weer in de zaal van „De Rustende Jager". weg met DAMPO Ouders en opvoeders opgepast! Er is gelukkig ook goede lectuur Hoe graag grijpt een kind naar een boek met plaatjes! Het is volkomen begrijpelijk, dat het zijn kinderbibliotheek begint met prentenboeken. Maar wanneer de kinderen iets ouder worden, dan zoeken zij andere lectuur. De innerlijke behoefte aan span ning en sensatie moet bevredigd worden. Wanneer het kind op dit punt is aangeland, wordt de toestand gevaarlijk. Aan de behoefte van het kind moet worden vol daan, maar hoe? De moderne tijd brengt een aardig hulpmiddel, ,,de beeldver halen", die blijkbaar in een be hoefte voorzien, hetgeen ook mo ge blijken uit de geweldige vraag en de grote omzet van de uit gevers. Het kind ontvangt deze beeld verhalen van ouderen. Of dit nu de ouders of uitgevers, auteurs en tekenaars zijn, doet weinig ter zake, maar deze ouderen zijn verantwoordelijk voor dat, wat zij de kinderen bieden ter bevrediging van hun behoefte. Hier wordt een grote fout ge maakt. Men kijkt, voorzover het bepaalde uitgevers betreft, veelal eerst naar de financiële zijde en brengt de kinderen lectuur, die in veel gevallen beslist niet voor hen geschikt is. Wij behoeven geen titels te noemen, maar iedereen kent de beruchte boekjes wel, waarin moord, doodslag, mishandeling, vechtpartijen en minder oirbare handelingen schering en inslag zijn. Tekst en tekeningen werken harmonisch samen om het kind de grootst mogelijke ruwheid, gemeenheid en onzedelijkeheid in te spuiten. Achteraf word dan dik wijls beweerd, dat deze boekjes niet voor kinderen maar voor volwassene bedoeld zijn en men probeert zich hierachter te dek ken, maar dit gaat toch niet helemaal op. Al zouden zij voor ouderen bedoeld zijn, dan is dik wijls de inhoud nog niet verant woord, want er zijn ook volwas senen met een kinderziel. De gevolgen. Dergelijke onverantwoorde lec tuur moet ongeacht voor wie zij bestemd is worden afge keurd. Zij biedt niets anders dan ongezonde sensatie, waarin re gelmatig de normen van fatsoen, eerlijkheid en sportiviteit wor den overtreden, terwijl in de meeste gevallen de misdaad en alles wat er mede samenhangt in verkapte vorm wordt verheer lijkt. De invloed van vieze lectuur is niet te onderschatten. Zij ver pest de geest van de opkomende generatie. Wat ouders en opvoe ders aan de ene kant opbouwen,' wordt door sommige boekjes tot op de fundamenten afgebroken. Wat blijft er op die manier van de opvoeding over? Een geeste lijk verpauperde jeugd, waarmee een nieuwe toekomst moet wor den opgebouwd en die later de generatie moet zijn waarop vre de en welvaart rusten. In Amerika vormen jongeren al „gangs" en zij spelen boefje met echte wapens, hetgeen resul teert in moord op ouden van dagen door kinderen van 14 jaar. Het gebruik van verdoven de middelen onder de ameri- kaanse jeugd is schrikbarend, le zen wij. Zedenschandalen en baldadigheid behoren ook tot de gevolgen. In Frankrijk vormen jongens van 14, 15 en 16 jaar groepjes autodieven. Dikwijls zijn er kna pen van goede huize bij, wier geest te gronde is gegaan aan de moderne jeugdlectuur. Zij hou den er meisjes op na, verbras sen gestolen geld en leven als echte misdadigers. Nieuwe mentaliteit. Ook in ons land treden af en toe dergelijke symtomen aan de dag. In een grote plaats in het zuiden van het land dook enige tijd geleden een jeugdbende op, die zich wel is waar hoofdzake lijk beperkte tot baldadigheid en vernieling, maar die toch wel een schril licht wierp op de mentali teit van een deel van de heden daagse jeugd. In de achterhoek deden zich ook reeds dergelijke verschijn selen voor en in een uitzonde ringsgeval is zelfs moord voorge komen, zoals een 14-jarige jon gen in een plaats in Noord-Hol land, die zijn vriendinnetje ver- Itieeklhut DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling Krabben en peuteren maakt Hllin* de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D. D. D. Uit Si «3 Q dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Ingezonden Mededeling

De Duinstreek | 1954 | | pagina 1