IjttiA 1Mb-BRIL, ZONNEBRIL, BRILREPRRRTIE BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. STICHTING BEJAARDENZORG In zijn vergadering van 30 Maart 1954 besloot de Raad der gemeente Bergen Nh. tot het in het leven roepen van de „Stichting Bejaar denzorg Bergen Nh.". Het doel der stichting werd omschreven als „de verzorging van bejaarden door middel van het oprichten, instandhouden en exploiteren van een of meerdere verzorgingstehuizen en de daarbij behorende woningen voor be jaarden". Bij de samenstelling van het bestuur der stichting werd getracht zoveel mogelijk alle groepen in de Bergense bevolking te ver tegenwoordigen. Als bestuursleden werden door de Raad aangewezen de dames MT. Brugman-Scholten, C. E. de Grauw, T. de Vries, G. C. Grondsma-Schuil en E. M. N. Verwer-van Reysen en de heren J. H. W. Schmidt, F. L. Driessen, A. A. J. Verhoeven, A. H. van Gelder, L. den Das, J. Bekius, J. C. Reinders en K. Folgers. In het dagelijks bestuur namen zitting de heer L. den Das, als voorzitter, de dameS M. T. Brug man-Scholten en G. C. Grondsma- Schuil en de heren J. H. W. Schmidt en J. C. Reinders, terwijl de heer A. H. van Gelder aan het dagelijks bestuur deelneemt als medisch adviseur. Als admi nistrateur der stichting werd be noemd de heer J. M. Brouwers, ambtenaar ter gemeente-secretarie. Het bestuur der stichting heeft thans in studie een ontwerp voor de bouw van 'n bejaardencentrum van de hand van de heer J. C. de Vries, architect te Amsterdam. Dit centrum zal omvatten een verzorgingstehuis, plaats biedend aan 60 bejaarden, en een 20-tal kleine woningen. Door het gemeentebestuur werd inmiddels besloten voor de bouw van dit bejaardencentrum een perceel bouwgrond ten noord oosten van de Nassaulaan ter beschikking van de stichting te stellen. HOFLflflN Z-TEL-.ZZOZ-BERGEN OCHTER DE RUÏNE%RONDE DANK HOOG OP DE GELE WAGENI Zaterdagavond, zo tegen half negen, werden de inwoners van Bergen verrast door een ongewone muziek, die de lucht doortrilde. Een oranje-gele auto, waarop een klokkenspel was gemonteerd, dat al rijdende bespeeld werd door een beiaardier, die de lucht vulde met de blijde klanken van het lied: „Hoog op de gele wagen", in de Nederlandse bewerking van Margot Vos. Uit huizen en straten, uit lanen en paden zag men jong en oud op dit ongewone ver schijnsel afgaan, en zich achter en terzijde van de auto scharen op zijn weg door de Kerkstraat, om vervolgens een plaats te zoeken tussen de muren van de Ruïne. De beiaardier, Mr. Romke de Waard, in het dagelijks leven substituut-griffier bij de Arr. Recht bank te Amsterdam, die zich van jongsaf tot het beiaard-bespelen voelde aangetrokken, had moeilijk een fijnzinniger entréé in ons dorp kunnen bedenken, want vanaf zijn wagen lokte hij de belangstellenden en dat waren er tallozen met zich mee. Toen dan ook de wagen zijn plaats had gevonden, stonden dichte drommen om het kerkmuurtje geschaard. Ruim een uur lang liet deze kunstenaar zijn klokken onver poosd zingen tot grote vreugde van zijn gehoor, dat zodra het een lied herkende, dit neuriënd meezong, en door herhaald applaus uiting gaf aan zijn bewondering voor deze tovenaar met zijn bei aard. In bonte reeks volgden de liederen elkaar op, en de klokken vertolkten om beurten vreugde, strijdlust, heimwee en devotie. Toen het einde daar was dacht menigeen met de dichter van het lied van de gele wagen: „Ik kan van uw schoon haast [niet scheiden, maar 't gaat voorbij, voorbij Het optreden van deze kuns tenaar te Bergen is een onverwacht buitenkansje geweest. Mr. de Waard, die ter gelegenheid van de Alkmaarse feesten in de kaas stad zijn kunst ten beste geeft, was Zaterdagavond vrij, doordat aldaar Beethovens negende sym- phonie werd uitgevoerd. De gebezigde beiaard is een z.g. kleine beiaard, en telt 27 klokkeneen grote telt er 48. Zij werd na de oorlog, als eerste door de firma Eysbouts te Asten vervaardigd, met de bedoeling re clame voor haar fabrikaat te maken, doch dat bracht tevens mede reclame voor het beiaardspel zélve. En daarvoor heeft men in Mr. de Waard, die in het hoofdbestuur der Ned. Ver. voor Klokkenspel zitting heeft, een uitstekend pro pagandist getroffen, want hij is in werkelijkheid een kunstenaar, die zijn klokken weet te doen zingen. In de Ruïne waren banken ge plaatst, waarop men, tegen be taling van entréé, plaats kon nemen. Doch rondom de muur die het kerkterrein omgeeft, ston den tallozen, die de muziek op een afstand prefereerden te horen. Onder hen werd een collecte ge houden en het was hartver warmend te zien, hoe zowel in gezetenen als vreemdelingen en bijwoners in de beurs tastten om aan hun verrukking uiting te geven. Dra was het aantal bussen niet meer voldoende en moesten er andere komen. Men zag nieuwe collectanten opdagen, die ijverig rondgingen, zodat ook deze actie een klinkend resultaat heeft op geleverd. GECOSTUMEERDE KINDEROPTOCHT Ongeveer drie duizend mensen, van klein tot groot, hadden zich Donderdag 21 Juli ter weerszijden van de weg bij het Van Reenen- park opgesteld om de gecostu- meerde Kinderoptocht te zien. 't Zonnetje dat scheen, terwijl de regen verstek liet gaan, wekte in aller harten een stemming van vriendelijkheid en vreugde en na dat de vier dames van de jury hun plaatsen hadden ingenomen, werden de deelnemers één voor één, daarna de paren en vervol gens de groepen stuk voor stuk, voorbij de jury geleid. Aan de samenstelling der cos- tuums was veel zorg besteed; daarbij waren de meeste deelne mers zo opgewekt en vol moed, dat de sympathie der talrijke toe schouwers naar hen uitging. Fei telijk verdienden zij allen een prijs Zo dacht het comité er ook over, want toen de deelnemers ten tweeden male langs de jury werden gevoerd, werd aan elk hunner een zakje met lekkers uitgedeeld, dat dankbaar werd aanvaard. Een stroom van goodwill en enthou siasme golfde over het plein en wekte in de harten der toeschou wers de levendige vreugde, die alleen door een kinderglimlach kan ontstaan. De uitslag was als volgt: Enkelingen: le pr. Nienke v. Kampen, Andissa het Eskimo kindje; 2e pr. Freddy Schotten. Schoorsteenveger; 3e pr. Beatrijs Nolet, Herderinnetje; 4e pr. Lies- beth Dienaar Kok, Bloem5e pr. Hans Alblas, Indiaan 6e pr. Wim Oldenburg, Chinees. Paren: lepr. Marthieen Marijke Postma, Balletdanseresjes; 2e pr. Kinderen Wittebrood, Matrozen vonden een schelpje3e pr. Marjan en Roelf van Gelder, 't Dwerg- paar Piggelmee; 4e pr. Han en Wim van den Bosch, de Kolen- man; 5e pr. Geertje en Guurtje Schekkerman, Volendammertjes. Groepen: le pr.Bergens Brand weer, Vreemd bezoek: 2e pr. Bergens Kinderkoor, Zigeuner- groep; 3e pr. Buurt ver. Tuin- en Oostdorp, Het Weerbericht: 4e pr. Bergens Kinderkoor, Bruids stoet; 5e pr. Buurtver. J. Olden- burglaan, Zigeunergroep6e pr. Buurtver. Breelaan, Vacantie 1954. GESLAAGD Voor het Basis-examen van de Nederlandse Vereniging van Leraren in de Engelse taal „Bri tannia" te 's-Gravenhage zijn geslaagd Mev. A. Jongens-Bruijn, Mej. R. Kaspersma, Mev. A. van Tiel- Bruijn en Mej. F, Zuiker, allen te Bergen N.H., alsmede Mej. W. B. L. Stikvoort te Egmond aan Zee (met lof) en Mej. J. W. Venneker te Groet. HU aanfyzwfztH adcts t/aac GOUD ZILVER UURWERKEN OPTIEK SOU VENIERS K. M. Gerritsen, Horloger Opticien, Kerkstr. 6, Tel. 2465 Alleen verkrijgbaar bij: DE PEE - BERGEN EXCURSIE PLATTELANDSVROUWEN Op Donderdag 22 Juli bracht een aantal leden van de afdeling Bergen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen een be zoek aan de conservenfabriek van de N.V. Hoogenstraaten Co. in Alkmaar. Daar was het alles doperwten, wat de klok sloeg! Eerst werd het „ouderwetse" ge deelte bezichtigd, waar nog ge plukte erwten, meestal aangevoerd uit de Noordelijke en Zuidelijke provincies, machinaal gedopt wor den. Daarna worden ze gereinigd, gesorteerd op grootte, en inge blikt, waarna de blikken gesteri liseerd worden, afgekoeld en van een etiket voorzien, alles machinaal. Vervolgens zagen we het moderne gedeelte, waar gemaaide erwten in de dorsmachines gaan. In Noord holland gaat men er meer en meer toe over de erwten te maaien i.p.v. te plukken. Door gebrek aan arbeidskrachten en te hoge pluklonen gaat het steeds meer deze kant uit en wordt de mens door de machine verdrongen. De gemaaide erwten moeten eerst een dag drogen, daar ze anders te vlug stuk zouden gaan bij het dorsen, 't Was wonderlijk om te zien, hoe de dorsmachines uit die onooglijke wirwar van bladeren en stelen toch de erwten wisten op te diepen, zodat het resultaat vol komen gelijk was aan de met zoveel moeite en kosten geplukte erwten. Binnenkort worden de dors machines weer afgebroken en gaat men over tot de volgende etappe, sperciebonen en snijbonen, terwijl de fabriek in de winter toch in bedrijf blijft door de productie van soepen in blik. Nadat de directie het gezelschap nog een kopje thee aangeboden had, sprak de voorzitster, Mevr. T. Blad-Voerman een dankwoord, 't Was jammer, dat (door con currentie van de kinderoptocht?) slechts ruim 20 dames aanwezig waren, want de aanwezigen durven voortaan met een gerust hart 's zomers eens een mooie dag naar buiten te gaan i.p.v. zelf te werken, om dan 's winters een blik groente (in 4 minutenop tafel te brengen. BERGERLUCHTPOST Laatste wedvlucht oude duiven van het vliegseizoen van af Or leans los om 6 uur Wind Zuid West afstand 565 km aankomst eerste duif om 13 uur hetgeen betekend dat de duiven ruim 80 km per uur vlogen. 1 J. de Broeder 2 P. BrakenhofF 3 A. Staadegaard 4 K. Vrasdonk 5 C. Timmer 6 N. v. de Kamer 7 A. Visser. Jongen duiven van af Vilvoor den afstand 195 km Wind Zuid West los om 8 uur aankomst eerste duif om 10.35 uur. 1 C. Timmer 2 A. Staadegaard 3 K. Vrasdonk 4 K. Postma 5 C. Veis 6 J. de Broeder 7 Jc. Vermeulen 8 P. BrakenhofF 9 N. v. de Kamer 10 A. Visser 11 A. Bakkum TUIN- EN OOSTDORP De Vereniging Tuin- en Oost dorp, die reeds zoveel nuttig werk voor hare leden en buren heeft verricht, gaat onversaagd op de ingeslagen weg voort. Wij hopen binnenkort op het werk dezer vereniging wat uitvoeriger terug te komen. SCH00RL WANDELPUZZLETOCHT Op Donderdagavond j.l. hebben de V.V.V. te Schoorl en de mo torclub Schoorl gezamenlijk een wandeltocht uitgeschreven, die met veel zorg was voorbereid en uitgezet. Natuurlijk was het niet zo maar een wandelingetje langs geeffende paden met duide lijke A. N. W. B. wegwijzers, maar werd er veel gevergd van de oplettendheid om de voorge schreven controleposten te kunnen passeren en de nodige stempels daarbij te verwerven. De start had plaats in de „Rustende Jager" waar de Heer van de Garde de deelnemers voorzag van de nodige kaarten en instructies en de tijd van vertrek noteerde. De deel name was zeer groot n.l. 193 personen vanbeiderleikunneen van verschillende nationaliteiten. Om ongeveer 9.41 kwam de eerste deelnemer binnen daarop volgden de overigen met langer of korter tussenpozen. Het was voor de Heren v. d. Garde en C. Visser een heel werk de binnenkomende kaarten op stempels en tijden te contro leren en het aantal strafpunten vast te stellen. Tenslotte was dit werk gereed en kon tot de prijs uitreiking worden overgegaan. De eerste prijs een grote taart, ging naar de Heer J. C. J. v. d. Rijst uit Enkhuizen met 191 straf punten, 2e prijs, een kaas, aan de jongeheer J. J. v. d. Rijst Jr. te Enkhuizen, met 192 strafpunten, 3e prijs, een taart, aan Mevr. H. van Esseveld-Roukens met 200 strafpunten, 4 en 5e prijs naar de Heer Kroes en Mej. A. van Tuyen, beide uit Amsterdam. De resterende 24 prijzen werden onder de overige deelnemers ver deeld. Deze tocht was een groot succes en smaakt dus naar meer. Een volgende kan derhalve in het uitzicht worden gesteld, waar van de datum nader zal worden bekend gemaakt. WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water Juli 's morgens 's namiddags 31 4.42 5.11 1 Aug. 5.22 5.52 2 5.59 6.24 3 6.44 6.56 4 7.06 7.28 5 7.40 8.02 6 8.21 8.44 Laag water Juli 's morgens 's namiddags 31 10.42 11.11 1 Aug. 11.22 11.52 2 11.59 12.24 3 12.44 12.56 4 1.06 1.28 5 1.40 2.02 6 2.21 2.44 r Schieten scherpe scheuten door Uw rug 7 1 ANTIDAN f f miloze pijnstiller ïslifo-;- werkt 2 x zo snel NEGENDE SYMPHONIE VAN BEETHOVEN De uitvoering van de Negende Symphonie van Beethoven j. 1. Zaterdagavond in de Grote Kerk te Alkmaar door de Ned. Herv. Oratorium Vereniging in samen werking met het Noordhollands Philharmonisch Orkest en Solisten, het geheel onder leiding van „DE VEROVERING v.d. MOUNT EVEREST" „LIMELIGHT" Cornelis Jonker, is een overwel digend succes gewordenEen auditorium van tweeduizend luisteraars heeft diep onder de indruk deze grootse manifestatie bijgewoond. Want het was waar lijk „groots" wat daar is gepres teerd. Na het „Schiksalslied" van Joh. Brahms met zijn diepe me lancholieke inhoud, de Negende Symphonie, dat ongelofelijk machtige en schone werk van Beethoven. Over de inhoud van beide composities schreven wij reeds verleden week, over de inhoud ervan verwacht gij nu iets te horen. Maar dat is nu de moei lijkheid! Gij kent het woord „adembenemend"? Maar als U de adem benomen wordt is spre ken onmogelijk. Zo is het ons vergaan. Vanzelfsprekend is cri- tiek bij zoveel schoons en indruk wekkends misplaatst. Maar ook woorden van waardering zouden misschien ontaarden in lofzangen, die, hoe goed ook bedoeld, het diep ontroerende van de ondergane belevenis niet tot uit drukking kunnen brengen. Deze kan nog het best worden getoetst aan de grote stilte waarmede tweeduizend mensen van het begin tot het einde dit concert hebben aangehoord, en de, wij zouden het willen noemen „eerbied", waarmede deze grote menigte de Kerk verliet. Dat alleuitvoerenden,koor, orkest, solisten en dirigent hierdoor de grootste lof wordt toegezwaaid, spreekt vanzelf. Maar even moeten wij toch nog wijzen op hetgeen aan dit alles is voorafgegaan. In de eerste plaats mogen wij met trots gewagen van het feit dat het mogelijk is gebleken deze Negende Symphonie, waarvan de uitvoering algemeen wordt beschouwd als een der moeilijkste opgaven, in Alkmaar op een zó verantwoordde wijze ten gehore te brengen. Dat de talrijke moei lijkheden die daaraan waren ver bonden, vooral ook op organisa torisch gebied overwonnen wer den, hebben wij, behalve aan de dirigent Cornelis Jonker, zeker ook te danken aan de Heer Dalenberg, de Voorzitter van de Ned. Herv. Oratorium Vereniging. Deze man heeft, in onwankelbaar vertrouwen in het uiteindelijk slagen, met enthousisasme en doorzettingsvermogen alle hinder palen overwonnen, en aldus dit evenement helpen mogelijk maken. Een woord van grote erkentelijk heid daarvoor is hier zeker op zijn plaats! Wat onze vriend Cornelis Jonker aangaat, weten wij dat hij niet „zelfvoldaan ge noeg is om over deze prestatie van hem geheel „voldaan te zijn Daarom doet het ons temeer genoegen dat de woorden van Burgemeester Wijtema, de aan bieding van een legpenning van de Stichting „Alkmaar 700 jaar Stad" door Mr. G. A. de Lange, de spontane huldiging van het Koor met een Lauwerkrans naast de ontroering der duizenden hem ervan hebben moeten overtuigen dat zijn streven om zijn Kunst steeds beter te dienen, zeer wordt ge waardeerd EGMOND AAN ZEE STRANDFEESTEN In de afgelopen week organi seerde de V.V.V. voor de kin deren en volwassenen de strand feesten, die gelukkig met tamelijk goed weer verliepen. Het aantal deelnemers was zo groot, dat de feesten over drie dagen verdeeld moesten worden. De eerste twee dagen werden besteed aan de wedstrijden van de kleinsten, de laatste dag werd ingenomen met volley-ball wedstrijden. De uitslagen van de wedstrijden waren als volgt: Meisjes 3 en 4 jaar: 1. Reyna Koopman, 'Adam, 2. Stansje van Straaten, 'Adam, 3. Annegeert Jordaan, Haaks bergen. FILMNIEUWS. DE VEROVERING VAN DE MOUNT EVEREST Het ligt nog vers in het ge heugen hoe in het begin van de vorige zomer, op de kroiingsdag van Koningin Elisabeth op 2 Juni 1953, het bericht doorkwam dat de expeditie van Sir John Hunt, waarin o.a. de klimmers Hillary en de Sherpa Tensing, erin ge slaagd was de hoogste en onge naakbaarste top der wereld te beklimmen. De film hiervan opgenomen is er een voor oud en jong. Zij brengt ons op het doek een brokje moed, vreugde, sensatie, spanning, die ons terzelfder tijd ontroert en stil maakt. Weinige speelfilms kunnen in dramatische spanning en over tuigingskracht op tegen deze een voudige reportage van een zo groots gebeuren in een zo grootse natuur, wanneer zoals hier is gebeurd het door een bekwaam cameraman als Tom Stobart, geleverde materiaal op technisch voortreffelijke en fantasie-rijke wijze tot een filmverhaal ver enigd is. „LIMELIGHT" Welke op Donderdag in het kader van het bijzondere pro gramma in reprise wordt gebracht, mag bekend genoeg worden ge acht. Wij kunnen dan ook niets anders dan deze film aanbevelen. Jongens 3 en 4 jaar: 1. Kees Steyn, Zaandijk, 2. Jopie v. d. Pol, A' dam 3. Hans Bronkhorst, Amsterdam. Meisjes 5 en 6 jaar: 1. Jannie Duijker, A'dam, 2. Tinie Sanders, A'dam, 3. Ria Bekelaar, A'dam. Jongens 5 en 6 jaar: 1. Ronnie Wever, Amsterdam, 2. Gerrit van den Burg, Amers foort, 3. Gerard van Nes, Am sterdam. Meisjes 7 jaar: 1. Marion Beekman, Amstel veen, 2. Marieke Terkuile, de Lutte, 3. Loesje Pieters, A'dam. Meisjes 8 jaar: 1. Marion de Wolf, A'dam, 2. Renè Kiekens, Zeist, 3. Johan na de Brasser, Hoogkarspel. Jongens 7 en 8 jaar: 1. Rob Dekker, Wormerveer, 2. Roek Kruijver, Wormerveer, 3. Jan Marbus, Sneek, troostprijs, Josje v. d. Linde, Amsterdam. Meisjes 9 jaar: 1. Els van Straaten, A'dam, 2. Hetty v. Steijn, Zaandijk' 3. Marielse Terkuile, de Lutte. Jongens 9 jaar: 1. Peter Tholen, Amsterdam, 2. Rob Rosser, Schoonhoven, 3. Gerard v. Enst, Amsterdam. Meisjes 10 jaar: 1. Ria v. Stroe, Amsterdam, 2. Marjan Hemelrijk, Amsterdam, 3. Marjan Eikerbout, Amsterdam. Jongens 10 jaar: 1. Henk de Baat, Amsterdam, 2. Hans Fakkel, Amsterdam, 3. Wim Pieters, Amsterdam. Meisjes 11 jaar 1. Anneke van Straaten, A'dam, 2. Nelleke v. d. Pol, A'dam, 3. Trix Martini, Uithoorn. Meisjes 12 jaar: 1. Ria v. d. Meer, A'dam. 2. Carla Wolf, Groningen, 3. Rina Schmidt, den Haag. Jongens 11 en 12 jaar: 1. Robbie Beekman, Amstel veen, 2. Frans Schmit, Vorden, 3. Joost Batelaan, Bodegraven. Meisjes 13 en 14 jaar: 1. Mieke Balhuizen, A'dam, 2. Liesbeth Parqui, Bilthoven, 2 a. Trudi de Waal, Egmond aan Zee, 3. Ria Bakker, A'dam. is TELEFOON 2545 Neem dan Vrijdag-, Zaterdag-, Zondag-, Maandag-, Dinsdag- Donderdagavond te 8.30 uur en Zondagmiddag te 2.30 uur het filmepos van Hillary en Tensing Alle leeftijden In het kader van het bijzondere programma Woensdag 2 Augustus te 7 uur en 9.45 uur Charlie Chaplin's Alle leeftijden

De Duinstreek | 1954 | | pagina 2