99 99 6ch aanwinst uoac de- fy&M&nU HET ADRES! ImHfifax SCHOORL'S GEMENGD KOOR Ook voor U.... Stofzuigers Scheerapparaten Wrijf Kou en Pijn MORNY DROGISTERIJ „DE VIJZEL" Insecten Verdelgers BELLO's UITTOCHT ww |rV>fW WwWWW VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1954 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef TWEEDE R.K. KLEUTERSCHOOL GEOPEND Nadat de Eerw. heer Pastoor Van Beers in een kleine kring van gelovigen de wijding had volbracht en Gods zegen en die van de Engelen had afgebeden over de nieuwe R.K. Kleuterschool, was het ogenblik aangebroken waarop belangstellenden van hun interesse in dit nieuwe, uiterlijk zo aangenaam aandoende en innerlijk zo ruim en fris ingerichte gebouw konden doen blijken. Onder de aanwezigen merkten we op: het hoofd der gemeente. Dr. W. Huygens, de beide Wethouders, de heren Den Das en Borst, de Raadsleden Bos, Ellis, Ranzijn en Wittebrood, een aantal Zusters van de orde der Ursu- linen, benevens vele belangstellende Vaders en Moeders wier kleu ters deze moderne school zullen bezoeken. luisteren naar elkaar. De beoefe ning hiervan bevordert de ge meenschapszin. Spr. pleitte voor serieuze opvatting van instrumen tale huismuziek op verantwoordde wijze beoefend, en niet maar wat rondknoeien. Gemeenschappelijk musiceren en zingen thuis en op school kan, wanneer de basis goed is, leiden tot een zingende gemeente. Het harmonium, indertijd door Casper Höweler aangeduid als „een snot verkouden neus", vond ook bij de aanwezigen geen genade, doch waar het eenmaal aanwezig is, kan het als begeleiding van fluiten OPENLUCHTTHEATER Onder de auspiciën van de Volkshogeschool te Bergen werd Zondagmiddag 29 Augustus een volksdans-festival gehouden in 't openluchttheater, waaraan behalve de Westfriese dansers, ook de Achterhoekse dansers uit Ruurlo deelnamen, terwijl de moderne dansgrot een groe lei kunn hedenda, kleding dansers, en hun beiden i Mogen wij de leden er nog even op attenderen, dat DINSDAG 7 SEPTEMBER a.s. de repetities weer zullen beginnen. Dus alle leden weer op hun post HET BESTUUR Pastoor Van Beers ving aan met een woord van welkom tot de burgemeester en wethouders, drukte zijn vreugde uit over hun aanwezigheid en verwelkomde verder de raadsleden en de Moeder Overste, de St. Jozefstichting, de heer Reinders, penningmeester van het kleuteronderwijs, alsmede de heren en dames van het kerkelijk bestuur. De oude Kleuterschool was te klein geworden en de kinderen, die in verschillende noodlokalen waren ondergebracht, waren fei telijk misdeeld. In dit mooie en nieuwe gebouw zullen zij kunnen krijgen wat zij nodig hebben, zo dat men thans beschikt over twee goede schoolgebouwen. Heel wat plannen zijn er ontworpen en ook weder verscheurd en heel wat tijd is daarmede heengegaan, doch daardoor leerde men geduld krij gen, totdat plotseling de goede oplossing te voorschijn kwam. In plaats van een houten barak naast de bestaande school te plaatsen, is men er toe overgegaan een andere school op een geheel andere plaats te bouwen, zodat de kleine leerlingen geen lange afstanden meer behoeven af te leggen en niet genoopt zijn gevaarlijke plaat sen over te steken, zodat bezorgde ouders hun kinderen liever thuis hielden. Vervolgens dankte de spreker het hoofd der gemeente en de wet houders voor de coulante wijze, waarop de aanvraag om deze school op te richten, door hen is behandeld. Ook aan de St. Jozef stichting is men dank schuldig, daar zonder haar hulp de school tot de vrome wensen zou zijn blijven behoren; dank werd te vens gebracht aan de decanale inspecteur, aan het architecten bureau P. J. Overtoom te Alk maar en aan de aannemer Jan Houtenbos en Zoon te Bergen. Tevens werd Dr. Sikkema dank gebracht voor zijn waakzaam oog en zijn warm hart, terwijl aan Mevr. Kamstra dank werd be tuigd voor het schenken van een schilderij van haar overleden echt genoot Foeke Kamstra, wiens naam is geschonken aan de weg waaraan de school is gelegen. De burgemeester verklaarde in zijn antwoord dat de gehele raad, met voorbijgaan van geloofsge schillen, direct heeft gevoeld, dat hier het algemeen belang werd gediend en constateerde tevens, dat er in Bergen tussen het kerk bestuur en het gemeentebestuur een prettige verstandhouding be staat; hij eindigde met de wens weg met DAMPO uit te spreken, dat de kinderen van Bergen in dit gebouw een heerlijke schooltijd mogen hebben. Daarna werd de school door de aanwezigen bezichtigd. Zij be staat voorlopig uit drie leslokalen en één speellokaal, doch kan met nog enige lokalen worden uitge breid, waarop bij de aankoop van het terrein en het ontwerpen van de tekening is gerekend. Voor lopig kunnen ruim honderd kleu ters worden aangenomen. De lo kalen zijn licht en luchtig, van de nieuwste soort schoolmeubelen en leermiddelen voorzien, terwijl bij het onderwijs de moderne metho den worden gevolgd. Behalve dat, bevinden er zich aan de achterzijde een kamer voor de schoolarts en een voorraad kamer, terwijl in de gang kasten zijn aangebracht. Bloemen en platen geven aan het geheel een sfeer van kleur en blijheid, die het onderv/ijs in deze school sterk ten goede zal komen. Zo staat daar thans deze school als een gedenkteken van Katho lieke volkskracht, geduld en wijs beleid, waardoor de gehele ge meente met een nuttige instelling is verrijkt. J, M. WITTEBROOD MUZIEK IN „DE HAAF". De week voor Kerk- en Huis muziek, die van 21—30 Aug. op „De Haaf" werd gehouden, is een klinkend succes geworden. De leiding was in handen gelegd van Gerard Kramer, organist van de Nieuwe Kerk en de Nieuwe Zijds-kapel te Amsterdam en leraar aan de muziekschool van het Amsteiuams Conservatorium, die het instrumentale gedeelte, speciaal het bespelen van de blok fluit behandelde, terwijl Adriaan C. Schuurman, organist van de Maranathakerk in Den Haag en leraar aan de Kerkmuziekschool te Utrecht, de zang voor zijn rekening had genomen en Kantor Friedrich Meijer, organist en „Kirchenmusikdirektor" te Han nover, tevens „Landessingwart, zijn medewerking als koorleider verleende. De dagen werden besteed aan het beoefenen van muziek en zang, afgewisseld met ontspanning in sport en spel, terwijl des avonds voordrachten gehouden werden. Zo sprak Maandagavond Dr Jop Pollmann over „het Volkslied". Dinsdagavond sprak Kantor Meijer over het nieuwe Duitse „Gesang- buch", waarvan het ontstaan be vorderd is door de evacuaties tijdens de laatste oorlog en daar na door de volksverhuizing van Oost- naar West-Pruisen. Dit „Evangelisch Kirchen Gesang- buch" wordt nu bij de kerken in gevoerd. Woensdag en Donderdag sprak Adriaan C. Schuurman over de psalmodie. Hij behandelde hierbij het werk van de Franse pater Joseph Gelineau Soc. Jesu, die de psalmen in onberijmd modern Frans heeft vertaald en geheel nieuw getoonzet, in onderscheid van de wijze waarop in de R.K. Kerk eeuwen lang de psalmen worden gezongen, 't Verschil met het Gregoriaans is, dat deze zet ting en de tekst in de landstaal metrisch is en daardoor voor de gemeente gemakkelijker is te zin gen, wat voor toepassing in pro testantse kringen overweging ver dient. Dit betoog, dat door grammo foonplaten-opnamen werd ge ïllustreerd, viel zo in de smaak, dat men er een tweede avond aan heeft gewijd. Zaterdagavond spraken Gerard Kremer en Kantor Meijer. De heer Kremer behandel de het verband tussen huismuziek en kerkmuziek, waarbij het er in de huismuziek op aankomt, ook kritisch te zijn op het musiceren, en de muziek eerst zingend te beleven. De hernieuwde opleving in het muziekleven stimuleerde een belangstelling voor oude in strumenten. Deze eisen minder virtuositeit, maar een nauwkeurig Kantor Meijer, die verleden jaar zeven maanden in de Unie van Zuid-Afrika doorbracht om de kerkzang en de kerkmuziek te stimuleren, mede in verband met het in te voeren nieuwe „Evang. Kirchen Gesangbuch" in de Duitse Kerken aldaar, deelde een en ander mede over de toestanden op muzikaal gebied in de Duitse Kerken daar te lande. Zondagavond half acht werd in de Ned. Herv. Kerk te Bergen door leiders en cursisten een zang- dienst gehouden, waarbij afwisse lend door het koor en door de gemeente werd gezongen, soms wél, dan weer niet begeleid door orgelmuziek. In het kerkje waren alle plaatsen bezet en zelfs in het gangpad waren hoorders op van elders aangevoerde stoelen gezeten, zo groot was de belangstelling Nadat eerst Gerard Kremer de wisselzang tussen koorzang en gemeentezang had geleid, nam daarna Adriaan C. Schuurman de koorleiding over toen de koor zang door fluit- en vioolmuziek werd begeleid, om tenslotte te worden opgevolgd door Kantor Meijer, voor het dirigeren der cantate van Kurt FiebigSollt ich meinem Gott nicht singen. ZEPEN - BADZOUT BRILLANTINES Dorpsstraat 18, Tel. 2383, Bergen TOL EN CAKI. Woensdag 18 Augustus was 't voor de in Bergen aan Zee aan wezige kinderen een middag van uitbundig plezier. In het Parnassia- park traden Tol en Caki op, de één met zijn poppenkast en de ander als goochelaar. Een stamp volle theater, gevuld met juichen de kinderen en lachende ouders, volgden eerst de avonturen van Jan Klaasen, om daarna geboeid en verwonderd de onverklaarbare goocheltoeren van Caki gade te slaan, waarvoor zelfs de volwas senen geen verklaring konden geven. Tol en Caki zijn twee artisten, die wars zijn van het vulgaire en het kermis-achtige, en daarbij toch weten te boeien. Zowel de Ver. Paal 33, die hen liet optreden, als de artisten kun nen op een geslaagde middag terugzien. VIJFDE BRIDGE-DRIVE. Het slechte weder was on getwijfeld de oorzaak dat het aan tal deelnemers aan de vijfde bridge drive minder was dan men had verwacht. Ditmaal waren er slechts twee groepen, waarin de deel nemers een geanimeerde strijd leverden. In de A-afdeling werden de heren Honing-Koster reeds voor de vierde maal eersten met 40'/2 pnt., gevolgd door Mej. Sombroek-Hr. Polak met33'/2Pnt. De B-afdeling had een zeer spannend verloop. Eerste werd de fam. Steur met 42'/2 pnt, ge volgd door de heer Beeldman met 42 pnt. en de fam. Jansen met 41 pnt. Deze reeks wedstrijden hebben in hun geheel aanleiding gegeven tot het plan om haar in 't vol gend jaar weder te doen plaats vinden. Dank zij de welwillende mede werking van de Berger Bridge- Club had alles een vlot verloop en werd het geheel een succes. r de auspiciën van de geschool te Bergen werd niddag 29 Augustus een is-festival gehouden in 't ïttheater, waaraan behalve stfriese dansers, ook de oekse dansers uit Ruurlo en, terwijl de moderne :p werd gevormd door p jongelieden van beider- e in de bonte kledij der agse sport- en trekkers gestoken. De Westfriese uit Wijdenes afkomstig, Ruurlose collega's waren n hoerendracht gestoken, waarbij de afwezigheid van sie raden benevens 'n zekere schamel heid in kleding der Achterhoekers de indruk wekte, dat de levens standaard in het Oosten van ons land op ietwat lager peil heeft gestaan dan in Noord-Holland het geval was. Wat het dansen zelf betreft, viel het op, dat de Wijdenessers ietwat correcter dansten dan de onlangs in Bergen opgetreden Schermer dansers, terwijl de dans der Achterhoekse landgenoten een ietwat ander karakter droeg. Doch ook de moderne jeugd mocht er wezen, want onder deze jongelieden waren er verscheidene, die zich zo licht als een veer over de dansvloer bewogen en het leek soms of zij zweefden. Het bestuur der Volkshoge school, dat het initiatief tot deze manifestatie had genomen, heeft het talrijke publiek dat was op gekomen, een uiterst genoeglijke middag bezorgd, en dat tegen toegangsprijzen waar anderen een voorbeeld aan kunnen nemen. j PHILIPS J. M. WITTEBROOD AUTOPUZZLETOCHT Zaterdagavond 21 Aug. vond de door de V.V.V. uitgeschreven autopuzzletocht plaats, waarvoor door 38 deelnemers was inge schreven voor 't merendeel waren dit automobilisten, slechts een klein getal motorrijders vormde de rest. De route besloeg in totaal een lengte van 20.2 K.M., die inéén uur tijds moest worden afgelegd. Geen enkele der deelnemers heeft echter aan deze eis kunnen vol doen. De route bleek nl. met zoveel spitsvondigheid te zijn ge kozen, dat zij talrijke puzzles op wegengebied bevatte, zodat de deelnemers meestal van gezelschap in hun auto's voorzien, volop ge legenheid hadden te verdwalen, terugtekeren en opnieuw op weg te gaan, waarbij zij dan ruimschoots kans kregen het natuurschoon voorbij te jakkeren. Als finisch was opgegeven het café Oldenburg in de Franse Steeg, alwaar ten leste de prijzen werden uitgereikt door de Voor zitter van V.V.V., waarbij elk der deelnemers een troostprijs ontving in de vorm van een ver zilverde sleutelring, waarop een afbeelding van de Ruïne voorkomt. Daverend applaus steeg af en toe uit het cafétje op en eerst laat in de nacht keerde de rust in de Franse Steeg terug. Zo eindigde V.V. V.'s laatste festiviteit in Bergen. DAKBRANDJE Zaterdagmiddag 28 Augustus omstreeks half twee werd 'n brand gemeld in het perceel Eeuwige laan 31. Volgens de verklaring van de bewoner zou de brand zijn ontstaan, doordat men een met petroleum doordrenkt wespen nest in brand had gestoken, ten gevolge waarvan een of meer vonken op het rieten dak waren terecht gekomen, zodat aldaar een brandje ontstond. De onmiddellijk uitgerukte brandweer bluste het brandje met de nevelspuit, en nadat een deel der dakbedekking nog eens flink met water was bespoten, was het brandgevaar in korte tijd bezworen. 31e JAARGANG No. 34 OPENLUCHTTHEATER Woensdag 18 Augustus werd in het openluchttheater het blijspel „Liefde en List" van Jules Scribe opgevoerd door de Ghesellen van den Spele. Daar de inhoud van dit stuk in de Badbode van 13 Aug. werd medegedeeld, is het onnodig daarbij thans te verwijlen, en kunnen we ons uitsluitend tot het spel bepalen. De ghesellen die daartoe waren overgekomen bestonden ditmaal uit de dames: Fiet Dekker en Janny v. Ogen, en de heren Fok Fokkema, Ad. Hooykaas, Maarten Kapteyn en Johan Laperre, die ieder voor zich hun rol op uitstekende wijze hebben uitgebeeld. In spel, dictie, en gebaar wisten zij zulk een natuurlijkheid te leggen, dat reeds in het eerste bedrijf het gehoor met de spelers meeleefde, terwijl zij in het tweede bedrijf „over het voetlicht gingen", wat zo bleef tot aan het einde. Het warme applaus dat hun aan het slot ten deel viel, moet de spelers zelf overtuigd hebben, hoezeer hun spel gewaardeerd werd. Maandagavond 11 uur en 11 minuten was als tijdstip bepaald waarop Bello voor de laatste maal uit Bergen zou vertrekken om zijn reis naar Alkmaar aan te vangen. Maar Bello, die oud en gebrekkig is geworden, heeft in de loop der jaren ook kuren gekregen. Af en toe steekt hij de hei in brand of brengt het verkeer in de war, zoals een paar weken geleden, toen hij nog een zuigerstang brak en niet meer voor of achteruit koD, zodat niemand meer kon aankomen of vertrekken. Zo had men voor Bello's ver trek uit Bergen aan Zee uitvoe rig geïnformeerd of er ook pas sagiers waren, die met de trein uit Alkmaar wilden vertrekken, in welk geval er een auto gehuurd zou worden, teneinde te zorgen, dat de passagiers op tijd in Alk maar konden arriveren. Want Bello, daar scheen vanavond nie mand vertrouwen meer in te hebben. Vlak voor de overweg stond hij plotseling stil, met gloeiende lampen aan, puffend en blazend en onderwijl knalden een drietal schoten of er Amerikaanse gangsters in de coupé's waren. Eindelijk was het zover dat Bello het station binnenstoomde. Uit de wagon maakte zich een groep reizigers los, allen in goed humeur; een zestal jongelieden met een roodpapieren kaart in 't knoopsgat, was al bijzonder ru moerig. Nauwelijks hadden zij de stenen van het perron onder hun voeten of zij formeerden een kring, begonnen te dansen en te jubelen en wekten de vrolijkheid der an dere passagiers. De stationschef ziende, omringden zij ook hem, deden juichend een rondedans om hem heen, om hem daarna bij de benen omhoog te heffen. Dat hielden ze echter maar even vol en toen de chef weder vaste grond onder zijn voeten had, stak hij zijn spiegelei omhoog, ten teken dat Bello moest vertrekken. De J. M. WITTEBROOD machinist haalde de handle over en uit de locomotief pijp steeg rook op, maar Bello bleef stiekum staan. Bello wil in Bergen blijven. Hij wil niet weggilt er een. Weer knallen er voetzoekers en als één man storten de zes jongelui zich op Bello om door gezamenlijk te duwen de trejn in beweg'ng t* brengen. Duwen jongensOm standers helpen mee, maar Bello is halsstarrig. Hij wil uit Bergen niet weg. Maar nu gaat de stationschef een licht op. Het blijkt hem dat de noodrem in werking is ge bracht, zodat Bello niet weg kan. Dat gebrek is echter dra verholpen en dan schiet Bello opeens on verwacht vooruit, 't Wordt een lopen en draven om er in te komen, maar één ongelukkige blijft achter. Die heeft het nakijken. Een tiental meters achter het einde van het perron staat Bello alweer stil. De achterblijver loopt wat hij Kapsalon (J R S E M BERGEN - TEL. 2104 kan, maar nauwelijks bij de laatste wagon aangekomen, gaat Bello weer in draf en rijdt opnieuw verder om een eind verderop op nieuw stil te staan. En thans duurt het oponthoud wat langer. Zie je wel, hij wil niet uit Bergen wegMaar dan wordt de stationschef blijkbaar boos. De achterblijver is inmiddels aan boord gegaan en nu pakt de chef zijn spiegelei stevig beet en gaat op de treuzelaar af. 't Is op het perron niet te horen of hij Bello een uitbrander geeft over zijn halsstarrige koppigheid om maar steeds in Bergen te willen blijven, 't Spiegelei gaat omhoog en daar gaat Bello; de bocht in en dan is hij voorgoed uit het gezicht verdwenen. Van 't perron gaan de mensen ook weg. Op de Breelaan zijn weinig mensen, de verlichting is minder dan gisteren. De Stati onsstraat heeft maar een paar verlichte etalages, verder loopt er geen mens. Hotels en café's zijn slechts matig bezet. Vandaag is de uittocht der gasten begonnen en Bello was de laatste die ging. BERGERLUCHTPOST Wedvlucht uitslag jonge duiven vanaf Orleans. Dit was een con cours waaraan duiven van geheel Nederland deelnamen en waar aan met groot succes werd deel genomen met 27 duiven van de Bergerluchtpost. Ons lid de Heer C. Timmer had de eer een zeer vroege duif te klokken en zal zeer waar schijnlijk in de derby prijzen vallen. Zijn duif kwam na ruim 10 uur gevlogen te hebben om 15—10 uur op zijn hok aan. De afstand was 566 km. Los om 645 uur, wind Zuid-West. 1 C. Timmer 2 N. v. de Kamer 3 J. de Broeder 4 Jc Vermeulen 5 A. Visser 6 A. Staadegaard 7 P. Brakenhoff 8 K. Vrasdonk 9 K. Postma Uitslag Wedvlucht op Roosen daal. 1 P. Brakenhoff 2 C. Timmer 3 J. de Broeder 4 K. Postma 5 A. Staadegaard 6 A. Visser weekêkd DE DUINSTREEK n/>nr «rol /lianct rl Aon ELECTROLUX Breelaan 29 - Bergen Nh. f 4.85 Breelaan 29 - Bergen Nh. REMINGTON Breelaan 29 - Bergen Nh. Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. verstopte Wastafels en gootstenen I gaan vanzelf III 8|H open met:

De Duinstreek | 1954 | | pagina 1