(KltMlod ft ff RECLASSERING Puistjes Steunt de Mooie Vrouwen- tchfaton. Elke land een brillant D.D.D. Reclasseringscollecte te Bergen GERRITSEN ww ifywv vww VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954 31e JAARGANG No. 36 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef HOE WORDT EEN MENS EEN MISDADIGER „Ik zou u om genade willen smekenik geloof, dat ik nu levend meer waard ben dan dood. De lange jaren in de gevangenis heb ben in mij de bitterheid, de haat en het dierlijk geweld met wortel en al uitgerukt. Ik heb leren in zien, wat het probleem van de misdaad betekent en ben besloten het onder woorden te brengen als mijn aandeel in zijn oplossing. Dit boek is er het begin van en misschien is het ook wel het be gin van mijn weg uit het duister." Deze schokkende woorden werden onlangs in Amerika neergeschreven door een misdadiger. Zijn naam luidt Carel Chessman. Hij werd ter dood veroordeeld wegens het kidnappen van twee vrouwen. Zeven en twintig jaar oud bracht hij ongeveer de helft van zijn leven in verbeteringstehuizen en gevangenissen door. Zes jaar lang wacht hij nu reeds op zijn terecht stelling, die mede door de onge looflijk knappe wijze, waarop hij zichzelf verdedigt, al bij herhaling is uitgesteld. In die tijd schreef hij een beklemmend boek, dat als geen ander antwoordt op de pijnigende vraag: Hoe wordteen mens een misdadiger? „Het lot kan een mens breken" is Chassmans these. Het brak hem zó, dat hij op de weg der misdaad werd geslagen; uit zijn kokende woorden haal je deze zekerheid, dat een dergelijk nood lot ieder even onbarmhartig kan treffen. Dat ook wij dan een wrak, een dief een moordenaar zouden kunnen zijn. Onder die slagen 'eert Chessman het leven en de mensen haten. Haat is voortaan zijn enige vriend en raadgever. „Al mijn misdaden kwamen voort uit mijn haat tegen het lot, dat van mijn vroegste jeugd af tegen mij samenspande", schrijft Chessman en je gelooft hem, omdat zó alleen een mens kan schrijven, die van aangezicht tot aangezicht met de Dood staat. Zijn biecht verwart, verbijstert en vervult met een grondeloos medelijden jegens deze en andere Chessman, die doden, omdat het leven, het fatsoen en de hoop in henzelf éérst werden gedood. Ook Nederland kent dezulken en misschien verkeert hij in onze eigen kring, maar weten we het pas als zijn haat jegens het nood lot met vernietigende kracht naar buiten breekt. Deze Chessmans zullen echter misschien niet in zulke grandioze en onverbiddelijke bewoordingen zich kunnen leegschrijven om daarmee de aandacht van de wereld te vestigen op hun lot. Maar wanneer begint dan voor hén de weg uit het duister? Wanneer U, die deze regels leest, het wil! Want ook tot deze overtuiging kom je door de lezing van Chessmans boek. Hoe anders zou het leven van deze jongen zijn verlopen, wanneer hij, na zijn eerste diefstal, dadelijk was opge vangen door milde, begrijpende mensen, die hem weer een reden van bestaan hadden gegeven en geloof in zichzelf? Dat was in elk geval een kans voor hem geweest op een nuttig, constructief en menswaardig leven. En zou U deze Chessman die kans hebben willen, hebben kunnen weigeren, zo U in de gelegenheid was ge weest het uwe ertoe bij te dragen Alleen wie een hart heeft, harder dan steen, zou hierop on verbiddelijk néé kunnen zeggen. U kunt Chessman helpen! De Chessmans van Nederland, die niet kunnen schrijven, maar ge vangen in de eenzaamheid van hun cellen en hun bittere ge dachten bidden om een mens, die hen begrijpen kan en helpen wil. U kunt die mens zijn. Door een geldelijke gift aan het Nationaal Bureau voor Reclassering, dat voor alle reclasseringsinstellingen in Nederland, straks weer een Natio nale Reclasseringsdag organiseert om die gelden in te zamelen. Het geld, dat nodig is om de Chess mans van Nederland voor erger te behoeden. Zij vragen om een kans. Weiger hun die kans niet, maar stel de mannen en vrouwen van onze Reclassering in staat uit die geestelijke wrakken weer ge zonde, arbeidslustige mensen te maken, temidden van een begrip volle omgeving. Chessman vraagt het U, als hij aan het einde van zijn biecht schrijft: „Gauw komt de nacht. Voor mij zal het mis schien de nacht zijn, die nooit eindigt. Maakt het iets uit?" Doet het U wat? Doen de Chessmans U wat? Het antwoord ligt bij U! LEO UITTENBOGAARD BERGEN CONCERT TEN BATE VAN DE RUïNEKERK Met grote voldoening consta teren de organisatoren van Ber gens Mannenkoor, dat er gewel dige belangstelling bestaat voor het concert op Dinsdag 28 Sept. a.s., dat gegeven wordt ten bate van het Restauratiefonds van de Ruïnekerk. Dat de toegezegde solistische medewerking van mevr. Erna van Ulsen-Spoorenberg en Ber gens Klein Vrouwenkoor, o.l.v. Corry Morée-Dol een geweldige factor is voor deze animo, ligt voor de hand. Thans kunnen bijzondere me dedelingen gedaan worden betref fende 't programma. Erna Spooren- berg zingt liederen van Mozart en Schubert met begeleiding van mevr. S.A.L. Hoolwerff-Drost. Bergens Klein Vrouwenkoor brengt liederen van Mendelssohn en Schumann. De mannenkoren zingen hoog geklasseerde liederen. Dat de spontane medewerking van de Alkmaarse Kunstbroeders hogelijk op prijs wordt gesteld, ligt voor de hand. De gastvrijheid die de fam. Diesfeldt aanbiedt neemt de finan- cieële zorgen weg die het wel slagen van deze avond financieel nog onzeker zou kunnen doen zijn. De Gemeente rangschikt deze concertavond onder de cul turele manifestaties, zodat geen belasting zal worden geheven. TUIN- en OOSTDORP. In het Septembernummer van het Verenigingsnieuws van T. en O. vinden we het verslag van de reisbeschrijving, die men in het vorige nummer is begonnen. En verder is men met het Ver enigingsgebouw zover gevorderd, dat men aan het meubileren bezig is. Binnenkort zal het gebouw worden geopend. Dat is een ver heugend teken. ARBEIDERSAV0NDSCH00L Pogingen worden aangewend door het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling om te komen tot de oprichting van een Arbeiders avondschool ter plaatse. Onderwezen zal worden in de vakken Nederlandse Taal, Reke nen en Sociale Kennis. Minimum leeftijd achttien jaar. De kosten zullen maximaal f 15.- per winter- cursus bedragen, inclusief de kosten van studieboeken. Cursusduur: October-April. Er wordt hier voor diegenen, die na de lagere school weinig of geen onderwijs hebben genoten, een goede gelegenheid geboden, zich verder te ontwikkelen. Voor opgaaf tot deelname en het verkrijgen van nadere inlich tingen vervoege men zich bij M. Kroon, Kerkedijk 27. C. Overman, M. Wiegmanweg 9. BAZAAR CHR. VER. „LYDIA" Dinsdagmiddag opende de Weleerw. Heer Ds. Reeser, Ned. Herv. predikant, de bazaar der Christelijke vrouwenver. „Lydia", in het Rehoboth-gebouw. Haar naam ontleent deze ver. aan „Lydia", een vrouw te Phillippie, die door de apostel Paulus ge doopt werd, en daarna haar huis voor Paulus beschikbaar stelde. Vandaar uit werkte hij, volgens Handelingen der Apostelen 16: 11- 15. In het beschikbaar stellen van haar huis werkte de Ver. „Lydia" evenzo. Zij beoefent zelve geen evangelisatie, maar steunt haar door in haar bijeenkomsten in het Rehoboth-gebouw, iedere Maandagavond tesamen te komen, voor het vervaardigen van brei en handwerken e.a. voorwerpen, die op de bazaar Dinsdag- en Woensdagmiddag verkocht wer den. De Maranatha-evangelisatie, die zij met haar werk steunt, be hoort tot de Ned. Herv. Kerk, en zij die zich voelen aangetrokken bij dit werk te helpen, kunnen zich opgeven bij Mevr. Verweel, Wilhelminalaan 3, of 's Maandags avonds tussen half acht en half negen aan het gebouw. GOUD KLAVERJASCLUB Maandagavond is in het Café Nieuwendijk een klaverjasclub op gericht de twintig aanwezigen gaven zich spontaan als lid op. Men zal elke Maandagavond in het Café Nieuwendijk bijeen komen. Tot 1 October kunnen nog nieuwe leden worden aange nomen. NATIONALE RECLASSERINGSDAG 1954 De week nadert, waarin ook te Bergen de jaarlijkse collecte voor de reclassering zal worden gehouden. Uit het feit, dat de opbrengst van deze collecte bij vorige gelegenheden zeer bevre digend was, waarbij 1953 de kroon spande, zou men kunnen afleiden, dat de reclasseringsge- dachte bij de Bergenaren ingang heeft gevonden, zodat een aan beveling eigenlijk overbodig is geworden. Toch willen wij ook ditmaal de collecte aankondigen en daarvoor Uw sympathie vragen vele mensen hebben nu eenmaal een stootje nodig om over de brug te komen 1 U kunt dit de volgende week doen, wanneer een van de dames van de U.V.V. bij U aanbelt. Uw gave komt dan ten goede aan de reclasseringsinstellingen van alle gezindten. Nog iets: in de reeds verspreide circulaire staat „dat een bijdragezakje is inge sloten"; dit is op verzoek van de U.V.V. achterwege gelaten. Het Plaatselijk Comité van Uitvoering voorde Nationale Reclasseringsdag. Denkt U hier aan DAMES? Kapsalon U R S E M BERGENAREN IN DOKKUM De plechtige herdenking van Bonifacius, die in 754 te Dokkum werd vermoord, is voor de onder nemende zakenlieden van dit stadje aanleiding geweest, zich te be zinnen op de vraag of deze ge denkdag ook nog op andere, meer winstgevende wijze kon worden gevierd, dan met een plechtigheid alleen. Vanzelfsprekend moest daartoe een ander motief worden gevonden daar het van weinig kiesheid zou getuigen een moord, ook al is deze dan ook twaalf eeuwen geleden bedreven, met een feest te herdenken. Doch nu sedert enige tijd, tengevolge van oudheidkundige opgravingen is komen vast te staan, dat Dokkum in 754 reeds een stad was, een heidense stad nog wel werd hierin geredelijk aanleiding ge vonden om een stadsfeest te orga niseren, dat de dagen van 28 Augustus tot 4 September zou beslaan, onder de titel: „Dokkum 12 eeuwen". Het stedenfeest is tegenwoordig in de mode, hetzij dit een tentoon stelling is, zoals we te Alkmaar enige jaren geleden medemaakten, dan wel het 700-jarig stedelijk bestaan van Snorrendam, waarbij het duizendjarig jubileum van de armoede elders, maar beter in 't niet verzinkt, omdat de grondslag van al deze festiviteiten is gelegen in het verlangen van de groot handel om geld te verdienen, en daartoe zijn massale feestelijkheden •-lit meest geschikt. De Dokummer Belangen Ge meenschap heeft daartoe een feest programma ontworpen, dat van het begin tot het einde, van uur tot uur aangeeft, wat er te doen zal zijn. Dit programma omvat zowel historische als andere op tochten, de opvoering van een historisch spel, tal van tentoon stellingen (zilver, poppen, schepen en historie) een Oud-Hollands stadje dat op de Markt wordt opgericht, een marionetten-theater enz. en als klap op de vuurpijl kwam daar nog een stunt bij, die bestemd was om het stadje en zijn feest wereldkundig te maken. In de laatste week van Juli ver scheen er in de bladen een pers bericht getiteldWie heet Dokkum. Hierin wordt o.a. verteld, dat het feestcomité het plan had, allen die de naam „Dokkum" dragen, tijdens de feestweek bij elkaar te krijgen in de stad, waar een bekend genealoog, de heer Roorda uit Leeuwarden, een referaat over de naam zou houden. Allen wier naam Dokkum, Dockum, of Dockenburg luidt, al of niet met „van" ervoor, of met andere schrijfwijze, werden uitgenodigd naar Dokkum te schrijven. Op de een of andere wijze kwam dit bericht in de wereldpers, want het gevolg was, dat niet alleen uit ons eigen land, en uit Dene marken, waar een oud-minister van die naam woonde, en ook een militair artsmaar ook uit Caracas in Venezuela en zelfs uit Australië brieven kwamen op dagen. In Bergen las de heer H. Dokkum aan de Dr. van Peltlaan, secretaris van „De Stem des Volks" ook dit bericht, en ook hij nam de pen ter hand om naar Dokkum te schrijven, 't Gevolg was, dat hij per 27 Juli bericht ontving van het bestuur van „Dokkum 12 Eeuwen", dat er op Dinsdag 31 Augustus een bijeen komst zou worden gehouden van 20 September tot 2 October alle dragers van de naam Dokkum Dockum enz. Onder dagtekening van 10 Aug. kwam een tweede circulaire meldende dat 31 Aug. 's middags 2 uur ten stadhuize een bijeenkomst zou worden gehouden van alle dragers, van de naam Dokkum enz., eventueel met hun dames. Over de twee honderd brieven waren reeds binnenge komen en het plan bestond een stichting in 't leven te roepen, die de geneologische studie van deze namen ter hand zal nemen. De 20e Augustus volgde een derde circulaire, meldende dat het stadhuis geen ruimte bezat om de grote groep die zich had aangemeld, te ontvangen, zodat de ontvangst op een ander adres zou geschieden, 's middags om 2 uur. De heer Dokkum en zijn echtgenote, die op de bewuste dag om kwart voor tien op reis waren gegaan, arriveerden in Dokkum omstreeks half twaalf. Zij hadden onderweg al kennis gemaakt met een groep toeristen uit Den Haag, die hetzelfde reis doel hadden en namen, direct na aankomst deel aan de rondleiding door de stad, waarbij het Bolwerk (de voormalige stadswallen) de Bonifacius - kapel en het gemeente huis in 't bijzonder werden bezichtigd. De nationale poppen- tentoonstelling, de historische en de zilvertentoonstelling konden in diezelfde tijd worden bezocht. Dokkum is een klein stadje met ongeveer 6200 zielen. Vanouds is het een marktplaats geweest en heeft het geleefd van handel en scheepvaart. Dat heeft op de bewoners een bepaald stempel gedrukt. De zakenlieden hadden zich terdege op de stroom van toeristen voorbereid. Zo kon men er een baddoek kopen met in geweven wapens en afbeelding van het stadhuis, en een speciaal vervaardigd zilveren herdenkings lepeltje; men kon zich te goed doen aan specialité's op 't gebied van eten en drinken, als „oude granaet', die alleen bij een be paalde slijterij te verkrijgen was, en „advocaat" van een plaatse lijke distilleerderij, wier smaak als „zacht, glad en lekker" werd aangekondigd alles natuurlijk tegen betaling. 's Middags twee uur had de ontvangst plaats van de dragers van Dokkums naam in het hotel „De Posthoorn". Burgemeester en Wethouders, leden van de Feest commissie waren aanwezig om de 130 aanwezigen, waarvan onge veer 70 de naam droegen van Dockum en Dockemburg in oude en nieuwe schrijfwijze, te ont vangen. De Burgemeester heette allen hartelijk welkom en deelde mede dat er tot zijn leedwezen in Dok kum niemand woonde die de naam der stad als achternaam voerde, maar hij verheugde zich er over, dat er daar buiten zo velen waren om de naam van de stad hoog te houden. Vervolgens werden de aanwezigen voorzien van een „poortersbrief", die hen vrije toe gang gaf tot de stands van Oud Holland op de Markt. Daarna werd een genealogie commissie benoemd, uit vijf per sonen voor elke naam één ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN WENS 'k Zou willen dat de Franse Steeg Voor immer zweeg. En ieder die daar omheen woonde. Van nachtrumoer verschoonde. Dokkum, Dockum, van Dokkum, Dokcum en Dockemberg, waar na de heer Roorda een speechje hield, waarin hij de werkwijze dezer commissie schetste. Tenslotte werden de aanwezigen op koffie met koek getracteerd, waarna het onderling uitwisselen van gege vens tussen de aanwezigen begon. Zo bleek o.a. dat één der aan wezigen, een bouwkundige, teken les had ontvangen van de vader van een der andere aanwezigen. Het werd daar tenslotte een soort familievergadering. Nadat men de rest van de mid dag had doorgebracht met de be zichtiging van verschillende ge bouwen als het waaggebouw, het admiraliteitsgebouw, de Ned. 'ii8444iLfnet Herv. Kerk en de R.K. Kerk en diverse andere gebouwen, ver enigde men zich des avonds in een der twee hotels aan de maal tijd, na afloop waarvan een achttal muziekcorpsen een serenade brach ten aan de bezoekers uit de vreemde. In de avond maakte men zich het wat gemakkelijker met de be zichtiging, door in het centrum der stad te blijven, dat door zijn feestelijke verlichting duidelijk liet uitkomen, dat men op het bezoek van avondgasten had gerekend. De heer Dokkum en zijn echt genote, die hun kennissen-aantal eveneens zagen uitgebreid, keer den van deze reis met een schat van herinneringen terug. SCHOORL GEVAARLIJKE PADDESTOEL In de Staatsbossen, op de drie sprong van de Blijdensteinweg, de Julianalaan en de le Zeeweg staat een paddestoel, die hoewel zelf niet giftig, al menigeen giftig heeft gemaakt. In het vooruitzicht een mooie wandeling naar Schoorl te maken, loopt de vreemdeling in deze streken op aanwijzing van de paddestoel de le Zeeweg in naar Schoorl aan Zee (want Schoorl zelf staat op deze padde stoel niet vermeld) om te laat tot de ontdekking te komen, dat Schoorl aan Zee geen dorp is, maar slechts zee en strand. Waar, o waar is nu de jeugdherberg, de bushalte, het pension waar men heen wilde? En wij vragen: waarom staat Schoorl niet op deze paddestoel vermeld, evenals op de padde stoel verder op de Julianalaan, hoek 3e Zeeweg Menige teleur stelling zou zo vermeden worden Service DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro M7071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Het antwoord geeft een misdadiger, staande op de drempel van de dood. Ingezonden mededeling Telefoon 2104 is van 19 t/m 26 September met vacantie Ingezonden mededeling Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN jeuk bedaart, de ziekte kiemen worden gedood. VLOEISTOF BALSEM ZEEP 19 September Dokter POOT, Telefoon 2423 SCHOORL KOEDIJK 19 September Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 b.g.g. K 2208-2847 iii ii Minimum win in hui ui min i urn iiiiiiiiiitiiiiiiiiHitiiuiiiiiiHiiiHiiHiiii XENOS

De Duinstreek | 1954 | | pagina 1