lAleekttad ft 99 JEUK D.D.D. DAM PO GENEEST BERGEN RAADSVERGADERING ANTIDAN f ICapsafo* II R S E M GERRITSEN verkoudheden SCHOORL w IflfWlrfFfr VRIJDAG 1 OCTOBER 1954 31c JAARGANG No. 38 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De Raad der gemeente Bergen vergaderde Vrijdag j.l. onder lei ding van Burgemeester Dr. W. Huygens. Onder de hamerstukken bevond zich een voorstel van B. en W. om f 500.beschikbaar te stellen uit het z.g. adoptiefonds Tholen 1953, waarover de heer Van Rees Vellinga meende zijn licht te moeten laten schijnen, hoewel zonder re sultaat. Het voorstel van B. en W. om het door de V.V.D.- raadsfractie ingediende rapport „Bouwen in Bergen" dat naar de stijl te oordelen, is samenge steld door Mevr. Mr. E. P. Broek man-Vriesman in handen van B. en W. te stellen voor het uit brengen van een prae-advies, brengt de heer Van Rees Vellinga opnieuw aan het woord. Hij zegt dat het rapport op zich heeft laten wachten, doordat het meer hoofdbrekers heeft gekost dan was verwacht. De vraag is van wie men dit prae-advies denkt in te winnen, daar het zwaartepunt in dit rapport niet ligt in de moderne bouwstijl, doch heenwijst naar een bouwstijl passend in de gemeente Bergen. Hij zou gaarne zien dat dit prae-advies werd opgesteld door de Bergense architecten. Op een vraag van Dr. Hemel rijk, welke adviseurs de heer Van Rees Vellinga heeft gehad, ant woordt deze, dat het zonder ad viseurshulp door de fractie is op gesteld. De Burgemeester verklaart, dat B. en W. er prijs op stellen een zo goed mogelijk antwoord op dit rapport te geven. De gemeente is daartoe aangesloten bij de Pro vinciale Schoonheids-commissie, terwijl wat Bergen aan Zee be treft de heren Groenendijk en Wieger Bruin als deskundigen werkzaam zijn. Het voorstel tot het aangaan ener gemeenschappelijke regeling tot instandhouding en exploitatie van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar werd op verlangen van enkele leden, die eerst over cijfers wilden beschikken, alvorens hun oordeel te geven, aangehouden. Tot plaatsvervangende leden in de commissie voor georganiseerd overleg werden gekozenMevr. E. Broekman-Vriesman en de heer J. Wittebrood. Het voorstel tot het betegelen van het schoolplein der Van Ree- nenschool ontmoette tegenstand bij de heer Ellis, waarop Dr. Hemelrijk van de gelegenheid ge bruik maakte om het aphorisme te lanceren. Ons standpunt jegens de scholen is loyaal en royaal, wat tot aannemen leidde. Het voorstel tot het verkopen van een bouwterrein voor het stichten van een middelbare meisjesschool leidde tot eindeloze en gevarieerde besprekingen die bijna twee uur in beslag namen, waarna werd besloten op voor stel van de burgemeester, dit punt van de agenda af te voeren en met het schoolbestuur bespreking en te openen voor het stichten van een school op een andere plaats in de gemeente. Ook het voorstel tot het vast stellen ener schadevergoedings regeling in verband met de uit breidingsplannen en bebouwings voorschriften werd aangehouden. Bij de rondvraag verzocht de heer Broersma nadere inlichtingen in verband met een ingezonden stuk in ons blad, getiteld„Woning perikelen", Volgens de burge meester is hier van een misver stand sprake, waarna hij het woord verleent aan wethouder Borst, die de toedracht van zaken uiteenzet. Hieruit blijkt, dat de officiële en ambtelijke wijze van uitdrukking, waarvan ambtenaren en overheids personen zich bedienen, door de betrokkenen gewoonlijk meer overeenkomstig hun wensen wordt uitgelegd, dan met recht begrip der bewoordingen is overeen te brengen. Inmiddels is aan de be trokkene bericht, dat er voor hem een woning aan het Russenplein beschikbaar is. Daarna worden inlichtingen verzocht omtrent een ter elfder ure door de firma Munk Piersma aan B. en W. toegezonden adres, waarvan door haar aan de raadsleden afschriften zijn verstrekt. Dat de pers hierbij vergeten werd is blijkbaar een vergissing. Wat toch is het geval? Een inwoner van Bergen, die zijn huis wilde verkopen, gaf de opdracht daartoe aan de firma Munk in handen. Toen na zes maanden nog geen verkoop tot stand was ge komen, werd het huis inwendig verbeterd, waardoor de huurprijs tot f 1300.per jaar steeg. Aan gezien tegen deze prijs in Bergen geen huurder te vinden was, werd het huis incourant verklaard, en door de eigenaar in handen ge geven van 'n notaris te Purmerend, die het pand, kort daarna, met een stevige winst van de hand wist te doen. Inwoners van Bergen, die hun huizen willen verkopen, weten het nu. De naam en het adres van de notaris te Purmerend, die zulke voordelige transacties weet tot stand te brengen, zijn bij de firma Munk te bekomen. Vervolgens ging de raad in comité over; na heropening werden twee voorstellen van B. en W. met algemene stemmen aangenomen: het éne om van de Erven Lauwen een terrein van ruim 15 ha aan te kopen voor de som van ruim f 69000.het andere om aan S. Lauwen onder bepaalde voorwaarden een deel van dit terrein af te staan, waarna de vergadering werd gesloten. Martelt migraine Uw moede hoofd CONCERT BERGENS MANNENKOOR De „geweldige belangstelling voor het concert op 28 Dec.", zoals dit door de anonieme gees telijke in ons nummer van 17 Sept. werd uitgedrukt, vertoonde zich in de grote zaal van „De Rustende Jager" door een publiek, dat de zaal voor tweederde gedeelte vulde. En dat was jammer, want wat de optredende artisten boden was van uitstekend gehalte. Nadat de burgemeester van Bergen, de heer Dr. W. Huygens, de avond had geopend met een korte rede, brachten de gezamen lijke mannenkoren onder leiding van Bram Keereweer en met piano begeleiding van Mevr. Clara Kee- reweer-Dooyeweerd het „Priester- chor" uit „Der Zauberflöte" van Mozart en „Gott ist mein Lied" van Beethoven ten gehore. Over het geheel genomen goed, maar enkele tenoren kwamen wat te scherp naar voren. Daarna volgde Mevr. Erna van Ulsen-Spoorenberg, op de piano begeleid door Mevr. S. A. L. van Hoolwerff-Drost, met de „Aria van Constanse" uit „Entführung aus dem Serail"„Welcher Kum- mer" en de „Aria van Koningin der Nacht", uit „Der Zauberflöte" „Der Hölle Rache". Beide een waar genot om te horen op de wijze waarop zij voor het voet licht kwamen. Als nummer drie in de rij volgde Bergens Klein Vrouwenkoor onder leiding van Corry Morée-Dol met „La Garde Passe" van Grétry, „Agnus Dei" en „Salutaris'* van André Caplet. Jammer dat de uit spraak van het eerste van deze drie a Capella zo goed en zuiver gezongen liederen, zo slecht was ook het inzetten was niet altijd gelijk. Het slotstuk voor de pauze „Frösterin Musik" van Bruckner, door de gezamenlijke mannenkoren gezongen, was buitengewoon mooi. Na de pauze opende Bergens Mannenkoor met „Trinklied" van Schubert, dat wat dof over het voetlicht kwam. Beter deed het „Der Gondelfahrer" van Schubert, vertolkt door het mannenkoor „Orpheus". Buitengewoon goed waren de vijf liederen van Schu bert, gezongen door Mevr. Erna van Ulsen-Spoorenberg, met aan de piano Mevr. S. A. L. van Hoolwerff-Drost. De mooie, hel dere en goed geschoolde sopraan en het zeer goede pianospel vorm den een gaaf geheel waarnaar het een genot was te luisteren. Bergens Klein Vrouwenkoor volgde met de goed gezongen liederen „Terzett der Engel" (aus Elias) van Mendelssohn en „Lied opus 29 no. 2" van Schuman. De beide mannenkoren besloten het concert met het heel goed gezongen „Sanctus" en het rhyth- misch heel goede, maar niet overal even zuiver klinkende „Nachtge- sang im Walde", beiden van Schubert. Terugziende op dit concert, kunnen we niet anders dan dank baar zijn voor het gebodene. voor goede en moderne KAPSELS I Telefoon 2104 VOLKSDANSCURSUS Onder auspiciën van de Kenne- mer Jeugdgroep zal in deze winter een cursus worden georganiseerd onder leiding van de heer G. Demmendaal. Deze cursus is be stemd voor ouderen. Allen, die eens in de veertien dagen de lessen worden op Zondagavond gegeven aan deze cursus wil len deelnemen, kunnen zich op geven bij de dames Iet Seven- huysen, P. Boendermakerweg 39 te Bergen of bij mevr. B. Kooge- Westerterp, Teuglaan 6 te Schoorl. De deelnemers moeten 18 jaar of ouder zijn. Het meisjeskoor van de Ken- nemer Jeugdgroep zingt elke Dinsdagavond van kwart voor acht tot kwart voor negen. Ook meisjes, die geen lid zijn, kunnen deel uitmaken van het koortje. Voor hen zijn de kosten 25 cent per week. Aanmelden bij Mevr. Moréé, Doorntjes 37 te Bergen. ONS „DORPSHUIS" Als goede Bergenaren kennen we natuurlijk allen het Dorpshuis. Wat is nu het streven van dit Dorpshuis? Wat wil men daar eigenlijk? Het Dorpshuis wil een plaats zijn, waar wij elkaar ont moeten in een gemeenschap voor actieve vrijetijds-besteding en ont wikkeling. Gelukkig leven we niet meer in een tijd van een twaalf- urige werkdag, maar met het ver korten van de werkdag, rijst ook de vraagWat doen we met onze vrije tijd En wat schenkt er nu meer voldoening dan het vrijwillig werkzaam zijn aaneen liefhebberij, hetzij spel, handenarbeid, muziek, studie enz. Het Dorpshuis wil de gelegen heid scheppen, zich hiervoor in clubverband te bekwamen en de vreugde van zelfwerkzaamheid te leren kennen. Ouders, stuurt Uw kinderen naar het Dorpshuis, laat ze deel hebben aan dit werkook de volwassenen zijn in deze werk gemeenschap welkom. Tevens is ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN KLOKKEN er een uitleenbibliotheek voor kinderen en volwassenen. Met 1 October beginnen de werkzaamheden weer; dit jaar onder de deskundige leiding van Mej. M. Blessenaar, die te Mid- deloo in Amersfoort haar diploma als jeugdleidster met aantekening sport behaalde en reeds enige jaren practisch werkzaam is geweest. Behalve de diverse clubs en lessen (men zie de advertentie in dit blad) zijn nog andere plannen in de maak, o.a. sportbeoefening, instuif- avonden voor de rijpere jeugd en voorlichtingsavonden. De eerste van deze voorlich tingsavonden valt op 7 October a.s., om half acht en wordt ge houden in samenwerking met de Stichting Huishoudelijke Voor lichting ten Plattelande. Zij is toe gankelijk voor iedereen, tegen be taling van f 0.25 entree. Er zal gesproken worden over: „Kleur en lijn in de kleding" en „De samenstelling van een goede maal tijd", terwijl de geluidsfilm „Van tuin naar tafel" en „Een ideale keuken" zullen worden vertoond. Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen, ook over de cursussen (knippen, naaien, koken, matrassen maken) die door de Stichting in de provincie Noord- Holland gegeven worden. 8-13 NOVEMBER 1945 Cursus over het culturele werk voor bejaarden op de Volkshogeschool ,,'t Oude Hof" Deze cursus is bestemd voor hen, die in gemeentelijke, kerke lijke of particuliere diensten en instellingen betrokken zijn bij het culturele werk voor bejaarden en voor hen, die door hun plaats in het bedrijfsleven of elders belang stelling hebben voor de vraag stukken, die de bejaardenzorg op cultureel gebied met zich mede brengt. Het is de bedoeling dat des kundige sprekers o.a. de volgende onderwerpen zullen inleiden: „Het bejaarden-vraagstuk psy chologisch gezien". „Ouder worden en jong blijven". Het bejaarden- vraagstuk, gezien door de ogen van een medicus". Cultureel werk voor bejaarden". „Hoe ziet de Bijbel de bejaarde mens"? Hoe genieten wij meer van muziek" „Welke mogenlijkheden biedt het vrij vormen"? „De jeugd van nu en de jeugd van gisteren". "Heeft het bedrijfsleven ook een taak t.a.v. de bejaardenzorg of de voorbereiding daartoe"? Medewerking werd o.a. reeds toegezegd door de Heren Dr. A.J. van Leusen, W. Kweksilber, Mr. J. A. J. Meyer, terwijl verder o.a. nog uitgenodigd zijn Mevr. Dr. A. Romein-Verschoor en de Heren Drs. J.A.M.H. Damioseau, Dr. D. Brouwer enDr. J.C. Cranendonck. Bovendien zal er ruimschoots de gelegenheid zijn om o.a. in de vorm van studiegroepen te komen tot een uitwisseling van gedachten en ervaringen en tot een beter inzicht in de mogelijkheden voor het eigen werk. bij Vader, Moederen Kind AANBESTEDING Voor de aanbesteding ter ver betering van de Nesdijk. Buerweg, Slotrampweg en Vincent van Goghweg werd heden ingeschreven door de volgende firma's: De Moei en Hermes, Alkmaar, f 11.880.J. P. de Boer, Schoorl, f 7.625.Gebr. Min, Bergen, f 7.995.Ned. Bouw-6 Basalt Mij., Zaandam, f 10.474.en A. de Groot, De Woude f 10.450.-. De gunning werd aangehouden. BEKRONING Uit Bergen werd ook een fraai succes gemeld, behaald door de heer Bakker met de 10 maanden oude bobtail „Crownjewol", die het kampioenschap verwierf en de gouden medaille. „DE HAAF" Op 25 en 26 September werd op „De Haaf" een medewerkers weekend gehouden, waar de mo gelijkheden van contacten met de gemeenten en met de mensen grondig besproken werden. RAADSVERGADERING Maandagavond had onder voor zitterschap van burgemeester Jochems een raadsvergadering plaats die kort van duur en gering van belang was. Naast enkele punten op de agenda die, door de bekende ambtelijke stijl en door het ont breken van elke toelichting, slechts met verwijzing naar stukken waar van de inhoud ons onbekend is, en die zonder enige discussie van de kant der raadsleden accoord werden verklaard, kwamen enkele voorstellen van begrijpelijker strekking en meer publiek belang ter sprake. Het voornemen van de raad van Warmenhuizen de kermis aldaar af te schaffen werd aan eon beoordeling van onze raad onderworpen. Men meende met dit besluit zijn instemming te kunnen betuigen. De heer De Leeuw merkte op dat men zijn instemming te gereder kan betuigen omdat evenals in Bergen is ge schied, een dergelijk besluit weder kan worden ingetrokken. Een ver zoek om de strandpacht gedeeltelijk te verminderen in verband met de slechte resultaten door het slechte weder, ontmoette tegen stand bij de heren Kaag en Mulder die meenden dat dit nu eenmaal het risico van het bedrijf is. De heren Duin en De Leeuw daar tegen vonden een reductie van 30 °/o te laag en wensten 50 °/0. Na stemming bleek de meerderheid het eens te zijn met het voorstel van B. en W. en stelde het per centage op 30. Een verzoek van de heer Schoone om het achterste gedeelte van de noodslachtplaats te mogen huren of kopen werd afgewezen, terwijl aan het herhaald verzoek van de heer Blom zijn kampeerterrein te mogen uitbrei den voor een klein gedeelte werd voldaan. Na rijp beraad waren B. en W. tot de conclusie gekomen dat het kampeerterrein van wijlen de heer Duin moet worden toege wezen aan de erven met name de heer Kroon. Met het voorstel inzake premie regeling voor woningverbetering t.b.v. C. Meyer, Idenslaan 5 werd accoord gegaan. De vergoeding aan de vrijwillige brandweer werd volgens het voor stel van de commandant verhoogd. Hierbij memoreerde Mr. Jochems het loffelijk werk dat was verricht door de brandweer bij de twee hooibranden te Camperduin. Deze lof gaf de heer Mulder aanleiding te wijzen op het feit dat deze branden waren ontstaan, en hij vroeg of dit niet door de hooi- peilers had kunnen worden voor komen. In verband met de bijzonder grote vochtigheid van het hooi is de kans op hooibroei weliswaar zeer vergroot, maar dit moet dan ook gepaard gaan met een grotere activiteit van de hooipeilers. Hier aan zal aandacht worden ge schonken. Het voorstel van B. en W. voor een crediet van f 3000. voor binnen-schilderwerk van 6 gemeentewoningen vond enige weerstand bij de heer v.d. Oord, die de prijs hoog toescheen. Het vakkundige raadslid De Leeuw kwam B. en W. te hulp en ver klaarde na nauwkeurige berekening op ongeveer hetzelfde bedrag te zijn gekomen. Het voorstel werd daarna aangenomen. Ook een crediet van f 4200.voor gas- geysers in 14 bestaande gemeente woningen werd na enige discussie aanvaard. Het voorstel van B. en W. om aan Ged. Staten te verzoeken het het presentiegeld van de raads leden te verhogen van f 5.— tot f 6.50 (exclusief sigaren, sigaretten en koffie) werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen! Tenslotte werd een voorstel aangenomen tot vaststelling van een schaderegeling voor hen die hinder ondervinden van de ten uitvoerlegging van 't uitbreidings plan. De heer Sevenhuysen bracht hierbij de kwestie van winst derving ter sprake. Burgemeester Jochems deed daarop de gerust stellende mededeling dat de vast stelling in handen bleef van het gemeentebestuur en dat elke scha deregeling op haar waarde kan worden vastgesteld. De rondvraag veroorzaakte geen ernstige discussies zodat reeds om negen uur de vergadering in comité kon gaan. PLATTELANDSVROUWEN AFD. SCHOORL EN GROET Onze zomergasten zijn weer vertrokken en de rust is terug gekeerd in ons goede dorp 1 Niet tegenstaande het slechte weder hebben wij niet te klagen over het bezoek, zodat de meesten met tevredenheid op het afge lopen seizoen kunnen terugzien. Vooral ook onze middenstanders, die juist door regen en windvlagen een grote toeloop naar hun zaken zagen ontstaan, hebben inspan nende maanden achter de rug. Zij hebben zich daarvoor scha deloos gesteld door op bun beurt vacantie te nemen en zijn nu weer van hun binnenlandse of buitenlandse uitstapjes, naar wij hopen verkwikt, teruggekeerd. Zelfs de klepel van de klok van de kerk in Schoorl had zich door zijn drukke werkzaamheden, in verband met de vele diensten die hij in de vacantietijd moest aan kondigen, zo overspannen dat hij van oververmoeidheid uit de klok naar beneden viel en een rust poos van veertien dagen moest nemen. Ook hij heeft nu, geheel hersteld, zijn plaats weder inge nomen en hoopt door zijn geluid de dorpelingen eraan te herin neren dat er, behalve de mate riele dingen, ook nog iets anders bestaat dat voor de mens van grote waarde is! Met dat al zijn de zomermaanden, als wij deze tenminste zo noemen mogen, voor bij en staan wij aan het begin van het winterseizoen met zijn eigen aantrekkelijkheden zoals uit voeringen, kaart en schaakavon den en al wat dies meer zij. De rij werd geopend door een bijeenkomst van de Plattelands vrouwen in het gezellige zaaltje van de Heer Klop te Groet. De voorzitster Mevr. Arpeau opende met een hartelijk woord van wel kom en kon met genoegen een groot aantal aanwezigen vaststel len. Na het voorlezen van de notulen door Mevr. Koel, die een puur pittig verslag gaf van de sluitingsavond van het vorige seizoen bij de Heer Mantel, kwam de spreekster van deze avond aan het woord Mevrouw Modder. Zij heeft op de haar eigen onderhoudende wijze ver teld over haar reis naar en ver blijf in Amerika en Canada. Uit eraard moest zij zich terwille van de beschikbare tijd beperken, en zich bepalen tot een greep uit haar talrijke belevenissen, Naast de beschrijving van de machtige indruk die zij van de grote steden, de prachtige wegen, de uitge strektheid van het landschap had gekregen waren daarbij ook enkele opmerkingen van een zeer per soonlijke kijk, die zeer de aan dacht trokken. In de eerste plaats haar visie op de positie van de vrouw in het huiselijk verkeer, en daarmede verbonden de posi tie van de man. Wij kunnen niet zeggen dat het vrouwelijk geslacht er erg goed afkwam 1 De gelaats tint van de dames was in haar ogen niet erg fris, waarschijnlijk te wijten aan een overvloedig DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF Nietkrabben.Deheldervloei- bareD.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt dè ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. BALSEM ZEEP W Neem dan de feilloze pijnstiller werkt 2 x zo snel 3 October Dr V. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL KOEDIJK 3 October Dr, H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 b.g.g. K 2208-2847 Ingezonden mededeling

De Duinstreek | 1954 | | pagina 1