99 99 Puistjes VAL DA D.D.D. TUxbi \j(sCCj'Ci'OLc-ci'foCj' du 1/ HARMISOL< KAPSALON URSEH EEN VERRASSING VOOR ALLEN GERRITSEN SCHOORL VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 31e JAARGANG No. 42 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam» Groet» Camperduin» Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De halfjaarlijkse ledenvergadering van Bergen's V.V.V. op Donderdag 21 October in het Oranje-hotel te Bergen, is voor alle aanwezigen een grote verrassing geworden. Per post hadden de leden behalve de agenda, een circulaire ontvangen, welker inhoud men in het nummer van 15 October van ons blad in extenso vindt afgedrukt. Hierin gaf de tegenwoordige voorzitter, de heer J. Broersma, een verklaring van zijn houding, jegens twee andere, met name genoemde heren. De inhoud van deze circulaire heeft echter tot een aanklacht bij de justitie geleid. Daar punt 5 der agenda de rekening van 1953 met de bij lage - in casu de gewraakte circulaire - vermeldde, koesterden velen de verwachting dat de vergadering van 21 October een herhaling te zien en te horen zou geven van die in Maart van dit jaar. Om dat voor tijdgenoot en nageslacht vast te leggen, was zelfs een viertal verslaggevers uit de Kaasstad opgetrom meld, terwijl één hunner Bergense collega's zelfs met een band recorder kwam opzetten om het gesproken woord direct vast te leggen. Maar het toestel werkte niet goed, zoals tijdens de pauze bleek en de heren uit Alkmaar hadden wel thuis kunnen blijven, want voorzitter Broersma stelde voor, toen punt 5 in behandeling zou komen, de rekening van 1953 voorlopig voor kennisgeving aan te nemen en evenmin de inhoud der circulaire in bespreking te brengen, daar het in ons land zede is, niet te gaan uitweiden over dingen die het onderwerp zijn van justi tieel onderzoek. Het behandelen van de rekening dient te worden uitgesteld tot na de beslissing van het gerecht. De vergadering stemde daarin toe en daarmede was de kans op onenigheid voorgoed van de baan. Uit het verslag van de secre taris stippen we aan, dat het een goed jaar was voor de burgerij, die met de vreemdelingen-industrie haar brood moet verdienen; dat het weer zeer slecht was, wat te betreuren was voor de commissie voor de zomerfeesten, die zeer goed werk heeft gedaan; dat de verlichtingsavond aan de burgerij was overgelaten en dat deze veel beter was dan 't vorig jaar en dat het aantal gasten in Bergen dit jaar had bedragen 14.811, waaronder ruim 6700 buitenlan ders. De eerste nacht van de bol- lentijd bracht ruim 3000 Duitsers aan. Bergen en Texel bezitten de grootste V.V.V.'s in de kop van Noordholland. Daar niemand aanmerkingen had, werd de met een zwak ap plaus beantwoordde notulen goed gekeurd. Voor het propaganda-fonds was f 600.— uitgetrokken. Men heeft dit jaar geadverteerd en een hotel- en pensiongids uitgegeven. Niet allen geven zich echter direct op en voor hen moet dan een sup plement worden gedrukt, wat extra kosten meebrengt. Wie dit jaar te laat is met zijn opgave, zal alleen in het supplement worden opgenomen, wanneer hij f 2.50 extra betaalt. Door de Federatie wordt een folder uitgegeven van de hotel en pensions in 't Frans, Duits, Engels en Zweeds, die in 75.000 ex. zal worden verspreid. Hierop verklaarde de heer J. Dinkelberg, dat het ongerijmd is dat de V.V.V. voor 't opnemen van haar adressen in de hotel- en pensiongids der Federatie moet betalen, waarop de heer Van de Garde, voorzitter der Schoorlse V.V.V., tevens bestuurslid van de Federatie, antwoordde dat de hotel- en pensiongids der Fede ratie alleen bestemd is voor de reizende gast, die geen behoefte heeft aan gemeubileerde huizen. Mej. Kreb sprak over de moei lijkheden bij de prijsvaststelling. De exploitatiekosten zullen stijgen en men loopt de kans dat men bij prijsverhoging hoger gaat noteren, dan gevraagd mag wor den. De heer Verwer wijst op het aanbrengen van ruimte in de prijs- keuze bijv. kamers van f 9.tot f 12.—. Mej. Krefeld deelde mede dat in Friesland bij het op korte termijn afschrijven 65°/0 van het bedrag als schadevergoeding werd verlangd, terwijl Mevr. Kuiper zich beklaagde dat zij als kleine pensionhoudster geen gasten had gekregen, doch wel slapers, haar door een andere pensionhouder bezorgd. Mej. Sluiter antwoordde hierop, dat de koeriers die als gidsen dienst deden, hun gasten vaak niet op het bestemde adres konden afleveren, omdat de pen sionhouders vaak „als een rovers bende" de gasten bestormden. Bergenaren hielden gasten aan en namen ze mee naar hun huis. Verder wees de heer Van Gulik op het gevaar voor spelende kinderen op het Oude Hof, wan neer auto's en motorrijtuigen daar in volle vaart binnenrijden en in formeerde Mevr. Verwer naar Bello, die blijkbaar nog niet ver geten is. Tenslotte deelde de beer Reijn- ders als bestuurslid van de ver lichtingscommissie mede, dat het geld ervoor in een week bijeen was, doch dat men dit niet aan de pers had bericht, zodat het niet in de krant was gekomen. Ook sprak hij een woord ten gunste van de kleine pension houder. Daar niemand verder het woord verlangde, werd de vergadering tegen half elf gesloten. De gehele vergadering had een rustig ver loop de besprekingen waren van zakelijke aard. Laat ons hopen, dat deze avond het begin vormt van een nieuwe periode van groei en bloei van Bergens V.V.V. E. H. B. O. In onze moderne tijd, waarin 't snelverkeer zo'n buitengewoon belangrijke plaats inneemt, kan men dagelijks in de kranten lezen van verkeers ongelukken. Daar naast is het aantal verdrinkings gevallen in ons land nog ontstellend groot. Gelukkig dat velen zich ge roepen voelen om slachtoffers van verkeersongelukken enz. te helpen en zolang de dokter niet aanwezig is, de eerste hulp te verlenen. De afdelingen van de E.H.B.O. in ons land verrichten veel en nuttig werk. Ook in onze Gemeente hebben we een flinke afd. voor E. H. B. O. De leden hiervan oefenen iedere week een avond onder leiding van dr. Risselada. Toch is het bestuur nog niet tevreden. Hoe meer leden er zijn, des te beter kan zij het werk ver richten, waarvoor ze zich geroepen voelt. Vandaar dat genoemde afd. a.s. Zaterdag 30 Oct. een prop. avond wil beleggen om buitenstaanders met het werk der afd. bekend te maken. Naast enige films, die vertoond zullen worden, zal de avond op gevrolijkt worden door muziek van het accordeongroepje Accord- Amore, onder leiding van Oeb. Bootsma. Bezoekt deze avond Zie voor verdere bijzonderheden de adv. elders in dit blad. RESTAURATIE RUïNEKERK De bazar in de v. Reenenschool, Spaanse Pad te Bergen wordt ge houden op 1 en 2 Nov. a.s. van 14 tot 23 uur, De trekking van de verloting van schilderijen en kunstvoor werpen wordt in dezelfde school gehouden op 2 Nov. des avonds 8 uur. Voor deze verloting is nog een schilderij met lijst van G. de Leeuw, geschonken door de heer M. Boendermaker. Loten zijn nog verkrijgbaar bij de secretaris der Restauratie-com missie Mosselenbuurt 16 en op de bazar op 1 en 2 Nov. Aan de Indische Rijsttafel in Pension Klemkerk. Wilhelmina- laan 11 op 1 en 2 Nov. des avonds van 6 tot 8 uur kan alleen deel genomen worden door het kopen van Menu's a f 2,50, verkrijgbaar in dit Pension en op Kerkelaan 32 tot 's middags 12 uur voor 1, resp. 2 November. WEERVLEKKEN EN KRINGEN IN VITRAGES Vierdaagse Middenstandstentoonstelling IBEKO opent Zaterdag Evenals het vorig jaar leeft Bergen ook nu weer gedurende enkele dagen op door „IBEKO" (In I^ergen Kopen). Zaterdag 30 October vindt de officiële opening plaats, waarna de tentoonstelling vanaf 3 uur nam. door het publiek kan worden bezichtigd. De Berger Harmonie zal ter opluistering Zaterdagmiddag haar feestklanken in ons dorp laten horen. De voorbereiding van de ten toonstelling, die gehouden wordt in de Dancing van De Rustende Jager (ingang Breelaan) hebben reeds grote vorderingen gemaakt. U vindt deze dancing omgetoverd in een gezellige dorpsbeurs, ver groot door een aangebouwde tent, eveneens met zeer aantrekkelijke stands. Door demonstraties op velerlei gebied en 't naar voren brengen van nieuwe snufjes etc. zullen de standhouders zeker uw aandacht trekken. Met uitzondering van de ope ningsmiddag werd de Fa. Brugge- man te Alkmaar bereid gevonden, met een uitgebreide collectie 's middags en 's avonds de mode show te verzorgen, hetgeen on getwijfeld evenals verleden jaar, een groot succes zal worden. Elke avond treden enige malen bekende radio-artisten op, o.a. Tonny Schifferstein, Jac. Schutte, T oby Rix, André Carrell, Marianne v.d. Bergh, Jan Vogel, Diane en Daranti, Jan Tromp, Henny Kes- seler en Rudy Carrell. Kosten noch moeite zijn gespaard om 't geheel voor 100 °/0 te doen slagen, zodat de gezamenlijke standhouders als extra attractie op Zaterdag 30 October en Maan dag 1 November 'n kindermiddag hebben georganiseerd, in de bios coopzaal van de Rus; de entree prijs kan hierdoor op 25 cent worden gesteld. De kindermiddagen beginnen om half drie en worden gevuld door poppenkast, goochelen, buik spreken enz. het geheel onder leiding van Rudy Carrell. Dus groot en kleinOp naar IBEKO REIS DER BERGENSE HOTEL- EN PENSIONHOUDERS Evenals vorig jaar, werd ook ditmaal een reis ondernomen naar het buitenland, door de Bergense Hotel- en Pensionhouders ver enigd in de V.V.H.B. (Vrije Ver eniging van Horeca Bedrijven Bergen N.-H.). Deze keer ging de reis op Maandag 11 October naar de stad Luxemburg, via Amsterdam-Eind- hoven-Luik-Bastogne-Luxemburg. In de stad Luxemburg werd drie nachten gelogeerd. Van hieruit werden verschillende trips door het Groot-Hertogdom gemaakt, o.a. een trip naar Remerschen, waar het gezelschap werd ont vangen door de directeur van de W ijnfirma Sunnen-Hoffman, welke in Nederland wordt vertegen woordigd door de Firma Koster Thijs te Amsterdam. Onder gezellig samenzijn werd kennis gemaakt met de producten van deze firma en bij het afscheid ontving iedere reisgenoot een fles wijn, aangeboden door de directie. Verder werd een schitterende tocht door de mooiste gedeelten van Luxemburg gemaakt. De lunch werd die dag gebruikt in Echter- nach, een mooi plaatsje aan de rivier de Sure. Donderdag werd de terugreis aanvaard via Arlon-Dinant-Na- men-Brussel. Hier werd voor de laatste maal overnacht in Hotel Splendid. Vrijdagmorgen werd een rijtoer door deze wereldstad ge maakt en verschillende indruk wekkende gebouwen en monu menten bezichtigd, o.a. het Graf van de Onbekende Soldaat en het Paleis van Justitie. Na de lunch welke nog in Brussel werd genuttigd, ving de laatste etappe van deze trip aan. Via Antwer- pen-Rotterdam naar Haarlem. Hier werd tot slot gedineerd in het bekende Zweedse Restaurant „Bolwerk". 's Nachts om twaalf uur be reikte het gezelschap Bergen. Deze trip werd wederom op uitnemende wijze verzorgd door Hooijberg's Touringcarbedrijf uit De Rijp en dank zij het prachtige weer en de goede hotels, is deze trip dan ook buitengewoon goed geslaagd. KLOKKEN NEDERLANDSE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Donderdag 14 Oct. hadden vele dames van de afdeling Bergen „Nederlandse Bond v. Plattelands vrouwen" gehoor gegeven aan de uitnodiging een filmavond bij te wonen. Mevrouw Broekman-Vriesman sprak als vice-presidente een kort woord van welkom, enige huis houdelijke zaken werden behandeld en met enige minuten stilte werd het overlijden herdacht van het medelid Mevr Eelman. Daarna gaf de Heer Dudok v. Heel een korte inleiding op de film „Bruin goud" en „dwars door de Sahara" (film v. Houten-Afrika expeditie). Prachtige opnamen van de cacao cultuur en de Negerbevolking kreeg men te zien. Vooral de film „dwars door de Sahara" liet zien met hoeveel moeilijkheden men hier te kampen heeft. Gedurende de pauze droeg Mevr. Breebaart half zingend half voor dragend een gedicht voor dat heel- passend voor deze avond was en met daverend applaus werd be loond. 10 Nov. zal Mevr. Visser- Ven een lezing houden over muziek van Schubert. KLAVERJASCLUB M. E. V. O. Zaterdagavond werd in de zaal van café Nieuwendijk een klaver- jasdrive gehouden door de klaver- jasclub M.E.V.O. Een tafel, be laden met een groot aantal prijzen, waaronder een prachtig terra-cotta beeldje van onze Bergense kuns tenaar Simon Min, dat wel als eerste prijs mag worden beschouwd, benevens een 80 deelnemers vulden HET ADRES! de zaal. In zijn openingswoord deelde de heer G. Schekkerman mede, dat de op 13 Sept. geboren Klaverjasclub, de naam had ge kregen van M.E.V.O. als af korting van een door Mevr. Mor- neau-Hoeben uitgedachte naam Moed en Vertrouwen Overwint. Er was moed nodig om te beginnen met het stichten van deze club; vertrouwen om er mede voort te gaan opdat de overwinning die ligt in het slagen niet zal uitblijven. Het ligt in de bedoeling maan delijks een drive te houden. De volgende zal plaats hebben op 13 Nov. a.s. Verder wordt er een reisclub gevormd, die in 't volgend jaar haar eerste tocht zal maken. De uitslag van deze eerste drive was als volgt: le prijs: Mevr. Morneau-Hoeben Schekkerman-Hoeben 5979 pnt.; 2e prijs: P. Winder Mevr. Witte 5452 pnt.3e prijs; G. Kaay— Mevr. Kaay-Schaper 5444 pnt.; 4e prijsG. Schekkerman—P. Plaat 5426 pnt.; 5e prijs: Vondelde Jager 5415 pnt.; G. Kaay, Marseprijs met vijf marsen. SANAPIRIN jaagt kou X en pijn uit Uw body CURSUS PLUIMVEETEELT Blijkens een annonce in ons blad organiseert de heer W. P. Kreb, secretaris-penningmeester der Ver. voor pluimveeteelt voor Bergen en Omstreken een cursus in pluimveeteelt in samenwerking met Ir. van der Zanden van de Rijksvoorlichtingsdienst op 't ge bied der pluimveeteelt die in zijn kwaliteit van Rijkspluimveecon- sulent, bereid is gevonden deze cursus te geven. Dat Ir. van der Zanden hiertoe bereid is gevonden, is als een gunst te beschouwen, daar de onkosten, in geval een dergelijke cursus door een andere, minder bevoegde leraar zou worden gegeven belangrijk hoger komen. Speciaal voor jongere pluimvee kwekers ligt hier een kans, die zij met beide handen behoren aan te vatten. Voor nadere bijzonder heden zie men de advertentie. BIJ VERKOUDHEID PASTI LLES DEZACHUT6 VALDAHILD BAZAR VRIJZINNIG HERVORMDE VROUWENVERENIGING De jaarlijkse bazar van de Vrij zinnig Hervormde Vrouwenver eniging zal a.s. Maandag en Dins dag 1 en 2 Nov. gehouden worden in de van Reenenschool aan het Spaanse Pad. 't Doel van de bazar is de Restauratie van de Ruine- kerk. Evenals de vorige jaren zal er ook nu een grote verscheiden heid van allerlei artikels zijn, er is gelegenheid om een kopje thee te drinken, er zijn tal van ver makelijkheden waarbij 't bekende rad van avontuur niet ontbreekt. Bovendien kan men gaan rijst tafelen in pension Klemkerk. Van nadere bijzonderheden brengt de advertentie in dit blad U op de hoogte. BINNENBRANDJE Zondagmorgen omstreeks 7 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een binnenbrand in een woning aan de Prinsesselaan, ge legen boven de automaten-speel zaal Rosita, bewoond door de familie Luteyn. De brandweer wist echter het vuur met de nevelspuit te overmeesteren. Een onderzoek maakte het aannemen- lijk dat de brand zou zijn ontstaan doordat een der kinderen met lucifers zou hebben gespeeld. DE DUIVEL KWAM UIT DUBLIN De Commissie Cultureel Werk N.V. V. houdt Maandag 8 Nov. in de grote zaal van De Rustende Jager een toneelavond waar het Nederlands Volkstoneel „De Toneelvereniging" het Ierse blij spel „De duivel kwam uit Dublin" zal opvoeren. Nog een gering aantal kaarten zijn hiervoor ver krijgbaar bij M. Kroon, Kerkedijk 27, Bergen en K. Hulshof, Bob- beleweg 2 Schoorl. SPIERPIJN, SPIT... BOND VOOR STAATSPENSIONNERING Zondagavond j.l. gaf de Bond voor Staatspensionnering een pro- paganda-avond in de zaal van de heer Nic. Schuyt te Schoorl. Voorzitter v. d. Garde riep de zeer talrijke aanwezigen een wel kom toe en spoorde hen, die nog geen lid van de Bond zijn, aan, dit alsnog te te worden. De meesten waren reeds lid of waren gekomen om een prettige avond te hebben, maar de opzet is toch het aantal leden te ver meerderen en de heer Damen zou daarom een propaganda-rede uit spreken om dit doel te bereiken. Hiervan heeft de heer Damen zich op voortreffelijke wijze ge kweten in een gloedvolle en goed gedocumenteerde rede. Sinds de oprichting van de Bond is er reeds veel bereikt en men was er in geslaagd de inkomsten van behoeftige ouden van dagen, die voorheen geheel op maat schappelijk Hulpbetoon of kerke lijke diaconieën waren aangewezen, een weliswaar zeer bescheiden inkomen te verschaffen, maar een waar zij op konden rekenen. Vóór de oorlog werd dit nog eens ver hoogd, maar vooral na de oorlog was hun lot, door de invoering van de Noodwet Drees, aanmer kelijk verbeterd. Deze wet is in afwachting van een definitieve regeling van jaar tot jaar ver lengd, maar aan de hand van het advies van de Sociaal Econ. Raad zal, naar men hoopt, binnenkort een nieuwe wet tot stand komen. Het is van het grootste belang, dat de belangen van de ouden van dagen zo krachtig mogelijk worden verdedigd en dit is de doelstelling van de Bond voor Staatspensionnering, zodat een ieder uit goed begrepen eigen belang, deze Bond moet steunen. Er hebben zich dan ook weder 16 nieuwe leden aangemeld, het geen, gezien het feit dat de meesten reeds lid zijn, als zeer bevredigend mag worden beschouwd. Daarna ging het scherm op voor de uitvoering van het blijspel „Drie mannen in de sneeuw" van Erich Kastner, door de „Fliere fluiters" uit Landsmeer. Het is een kostelijk stuk waarin een millionnair, als landloper ver momd, als winnaar van een tweede prijs in de prijsvraag van een schoensmeerfabriek, die bestond uit gratis verblijf in een van de duurste hotels in een luxe bad plaats, zich daar aanmeld om eens te zien hoe een mens wordt be handeld ontdaan van alle luister, die verbonden is aan het bezit van een groot vermogen. Zijn dochter wilde papa be hoeden voor al te onaangename belevenissen en waarschuwde ach ter zijn rug de hoteldirectie, met verzoek de onaanzienlijk lijkende gast met alle mogelijke zorgen te omgeven. De rijkaard had inmid dels ook zijn knecht medegenomen en deze als een rijke industrieel laten inschrijven, met strenge in structies in geen geval enig teken van herkenning van zijn meester te geven. Het toeval wilde dat ook de winnaar van de eerste prijs in Weelttöod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14ct. m.m. Familie-advertenties 15ct. per m.m. Ingezonden mededeling Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De Jeuk bedaart, de ilekte- klemen worden gedood. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP ontstaan door vocht en beslagen ruiten Vitrages blijven schoon en nieuw door de WATERAFSTOTENDE EDELSTDFSEL Verkrijgbaar bij Drogisten DAMESI alle aanslag uit de - W.C. weg VERKRIJGBAAR B IJ DROGISTEN TELEFOON 2104 Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling 't Loert overal. De weldadige warm te van de pijnstillende Thermogène verdrijft de snerpende pijn.

De Duinstreek | 1954 | | pagina 1