..DIE JAHRESZEITEN" DE PEE TEL. 2545 BERGEN r Heeft It nop oude sietadeu die uetondett moeten woeden Uitbreidingsplan ten N,0. Dr. van Peltlaan ORGANISATIE BESCHERMING BEVOLKING BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. f 33.50 v.a. f 46.50 L B. E. K. O. ^ScUoods Cyzmmfyd \Coot" Het hoofd van het Gemeentebestuur van Bergen Nh. brengt ter openbare kennis, dat met ingang van Maandag 8 November 1954, gedurende twee weken ten kantore van het Bedrijf Gemeentewerken, Karei de Grotelaan 25 te Bergen Nh. voor een ieder ter inzage ligt, het door de Gemeenteraad vastgesteld Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de Raad hebben gewend, kunnen gedurende een termijn van zes weken na de tervi- sielegging bij het College van Gedeputeerde Staten voor Noord- Holland te Haarlem bezwaren tegen genoemd plan indienen. Het Hoofd van het Gemeentebestuur, Dr. W HUYGENS GEMEENTE SCHOORL De Burgemeester van Schoorl nodigt belangstellenden uit tot bijwoning van een FILM-PROPAGANDA-AVOND voor de Bescherming Bevolking, welke wordt gehouden in „De Roode Leeuw" te Schoorl, op Dinsdag 9 November a.s., des avonds te 8 uur De Burgemeester voornoemd, Mr. C. A. J. JOCHEMS „VERBODEN VERHAAL" December met al zijn feestdagen nadert snel GEMEENTE SCHOORL GEMEENTE BERGEN Nh. wachtte met de uitvoering nog op de toestemming. Het werk is ge gund aan de firma de GraafF en Rozing te Egmond. VOETBAL EGMONDIA - MONNIKENDAM Dit was een lastige wedstrijd om iets van te vertellen. Het veld was ontzettend modderig, zodat Egm. zowel tegen de modder als tegen Monnikendam moest vech ten. Voor de rust had Egm. des ondanks een groot overwicht. Zeker had Egm. een voorsprong van 30 verdiend. De rust kwam met 00. Na de rust ging de strijd meer gelijk op. Niettemin kreeg Egm. de beste kansen. Een kwartier voor tijd miste de midvoor Zwanenburg de kans van de dag1 meter voor het lege doel, zag hij nog kans de bal tegen de lat te schoppen. Zeven minuten voor het einde scoorde links-buiten Zwaan het enige doel punt, waarmee hij Egmondia de 1.0 overwinning bezorgde. Het Murmellius-gymnasium Een boeiend gedenkboek over zijn historie! In 1904 werd het Gymnasium in Alkmaar opgericht. En dus is, in overeenstemming met de ge woonten onder ons volk, 1954 voor deze merkwaardige school een jaar, dat noopt tot herinnering, bezin ning en perspectief. Het eerste element bracht het curatorium tot het verzoek aan de geschiedenis leraar Alewijn Visser, die niet minder dan drie en dertig jaar de leerlingen van 't gymnasium rond- voerde door de historie der mens heid, een gedenkboek te schrijven, waarin wel en wee van de school en haar bevolking uitvoerig zou worden geschetst. Nu dit met grote zorg uitgegeven document humain vóór mij ligt, is het mij een vreugde, de verschijning ervan aan te kondigen en de lezers van dit blad uit de omgeving van Alkmaar op te wekken, het te kopen en aandachtig te bestuderen. Het is niet alleen van betekenis voor hen, die op een of andere wijze bij de oudste der Alkmaarse onderwijsinrichtingen betrokken zijn, maar ook voor ieder, die de geschiedenis van onze streek wil leren kennen en in het bijzonder voor allen, die zich interesseren voor de ontwikkeling van het onderwijs in Nederland. Uit het voorwoord blijkt, dat de schrijver gebruik kon maken van stof, die werd verzameld door de archi varissen Bruinvis, Van Gelder, Dresch en Wortel, dat hij steun en inlichtingen ontving van vele anderen en de gemeente Alkmaar de uitgave mogelijk maakte. Maar de lezer van zijn essay ontdekt al gauw, dat dit alles geen be letsel is geweest voor het com- HOOFDên KIESPIJN poneren van een zeer persoonlijk verslag, waardoor het verhaal aan levendigheid en beeldende kracht heeft gewonnen. Lang vóór 1904 had Alkmaar zijn Latijnse school; in de Middel eeuwen was het een eenvoudige parochieschool in 1390 gaf hertog Albrecht het recht tot be noeming van de schoolmeesters aan de kerkmeesters van Alkmaar. De eerste rector van betekenis was Mr. Hendrick Sictersz., vóór 1393 vervangen door Mr. Claes van Delft, i 1500 kreeg de stad het volledige benoemingsrecht. Verschillende namen van rectoren duiken uit de nevelen op: Alex ander Hegius, Bartolomeus Colo- nicensis en, de grootste en be langrijkste onder hen: Johannes Murmellius; naast hen worden als prominenten onder de leer lingen genoemd: Alardus van Amsterdam en in het bijzonder de eerste renaissance-schilder van betekenis Jan van Scorel. Over hen vertelt Visser interessante biografische en psychologische bijzonderheden. Hij komt tot de conclusie, dat de oude Latijnse stadsschool haar hoogste bloei bereikt heeft onder en door de humanisten, maar dat deze bloei van voorbijgaande aard is geweest. Zo daalde het leerlingenaantal van 900 tot 75. De school werd hoofd zakelijk tot een school voor voor bereidend hoger onderwijs, een éliteschoolhet Latijn moest daar om worden gehandhaafd. Jarenlang bleef de school kwij nen rectoren wisselden elkaar af, allerlei pogingen werden aange wend om het leerlingenaantal te vergroten: het bleef bij enkelen, die klassieke vorming vroegen we vinden de getallen 18, 24, 13, zelfs minder dan 10. Innerlijke strijd over leerplan en methode maakte de zaak erger in plaats van beter. In 1856 vond de Latijnse school „een roemloos einde", terwijl het plan, over te gaan tot de op richting van een gymnasium, niet verwezenlijkt kon worden. Dank zij de voortvarendheid van Jan Jacob de Gelder kwam „een gym nasium op kleine schaal" tot stand (18564861), gevolgd door een „gymnasium en openbare jongens school" (1861-1867). In 1867 de Latijnse school (18671810): in 1880 waren er nog 8 leerlingen en weer werd de school opgeheven. Van 1880 tot 1889 werd in samenwerking met de H.B.S. een „klasse voor oude talen" in stand gehouden, in 1889 was er geen enkele leer ling meer. Van 1889 tot 1891 werd geen klassieke opleiding in Alkmaar gegeven: in 1891 besloot men tot de oprichting van een „inrichting voor gymnasiaal on derwijs", in samenwerking met de H.B.S., een primitieve vorm, die tè hoge eisen aan de leer- leerlingen stelde. Critiek leidde tot nieuwe acti viteit: in 1904 werd het onaf hankelijke gymnasium opgericht. Van dit gymnasium en zijn ont wikkeling vertelt Visser in p. 97 tot 235 van zijn boek. Zijn verhaal is allerminst een droge opsomming van feiten geworden: het werd tot een boeiend relaas van men selijke pogingen, idealen te reali seren en de vaak bovenmenselijke inspanning, die daarvoor werd vereist; het verbloemt allerminst de mislukkingen en conflicten, die dit streven moesten begeleiden, maar het wordt gedragen door een grote mate van sympathie voor de school, waarvan hij de geschiedenis schildert en een vast geloof in haar betekenis en toe komst. Dat daarbij de naam van Dr. Hemelrijk in het middelpunt staat spreekt vanzelf. In tal van fragmenten is deze studie boeiend als een roman. Getuigenissen van oud-leer lingen onderbreken nu en dan de geschiedschrijvingook daaruit blijkt een sterke gehechtheid aan de school, waar men gevormd werd en de invloed der klassieken onderging. De humor ontbreekt in deze memoires nietAllerlei typen van leraren passeren de revue, genoeglijke anecdoten ver menselijken de zeer-geleerden, die de antieke en de moderne cul tuur moesten en moeten over dragen. En de lezer eindigt met de overtuiging, dat een school, waar aan zoveel menselijke energie werd gewijd, recht heeft op de voor name plaats, die ze in het Neder landse onderwijssysteem inneemt. D. L. DAALDER BERGEN RESTAURATIE RUïNEKERK Uitslag verloting schilderijen en kunstvoorwerpen. Prijzen werden gewonnen door de houders van de loten van de nummers: 489, 184, 349, 494, 741, 441, 610 en 978. Waardevolle foto's van de Ruïnekerk. De heer D. J. van Houten te Bergen maakte prach tige foto's van de Ruïnekerk van buiten en binnen. Hij deed dit belangeloos. De Kerkvoogdij en de Restauratie-commissie heeft dit zeer gewaardeerd. Als de restau ratie is geschied, vormen deze foto's een mooie herinnering aan de toestand van een en ander uit de vroegere tijd. Een originele gift Bij de secretaris der Restau ratie-commissie werd een brief bezorgd van een tot nu toe on bekend gebleven persoon. De in houd van de brief bestond uit een bedrag aan geld van f 358.-. Als toelichting werd gegeven 19541596 358. De bedoeling was zeker een gulden te willen geven voor elk jaar, dat de Ruïnekerk in de tegenwoordige vorm bestaat, 't Is jammer, dat de handtekening onduidelijk was, zodat de goede gever niet per soonlijk bedankt kan worden voor zijn belangrijke gift. Zaterdagmiddag opende burge meester Dr. W. Huygens de mid denstandstentoonstelling IBEKO in de tot expositie ruimte inge richte danszaal van De Rustende Jager. Behalve het bestuur der IBEKO bevonden zich de wet houder Den Das, wethouder Borst en echtgenote, benevens de heer De Vries, gemeentesecretaris en een aantal dames en heren ge nodigden onder de aanwezigen. In zijn openingswoord sprak de burgemeester zijn vreugde dat de IBEKO levensvatbaarheid bezat, zodat men thans voor de tweede maal exposeerde. Dat is een bewijs van groei, die naar spr. betoogde ook Bergen kan verwachten, waar na hij overging de ontwikkeling van Bergen te schetsen om ten slotte in 't kort bij het uitbreidings plan, dat nieuw leven en grotere welvaart in het dorp zal brengen stil te staan en daarvan een exposé te geven. In grote aandacht werd naar de uiteenzetting van het hoofd der gemeente geluisterd, terwijl na 't beëindigen van zijn toespraak, de burgemeester een rondgang langs de stands maakte. De expositie werd gehouden in de danszaal van De Rustende Jager benevens in de aangebouwde tent op het parkeerterrein daarachter. Reeds dadelijk viel de beschouwer op, dat men vergeleken met ver leden jaar een grote vooruitgang boekte, zowel wat uiterlijk als wat organisatie betreft. Men kreeg thans direct de indruk op een tentoonstelling te zijn. En dat de IBEKO zich bij de bezoekers een goede naam heeft verworven, bleek uit het feit dat diverse bezoekers verschillende dagen terug kwamen. De exposanten vormden een bonte rij en waren No. 1. Nic. Jonkers en J. Oud- hoff, Centrazaken, hadden een kaasstand, waar allerlei soorten kaas te koop waren en men toast met smeerkaas kon pToeven. No. 2. G. Schoelink met een grote verscheidenheid van alles wat tot de kantoorboekhandel behoort. No. 3. De Wijs en Broers, waar een vertegenwoordiger der Engelse firma Heinz reclame maakte met de bijna 60 artikelen dezer firma, terwijl de Koekfabri kant Evenhuis de rest van de stand voor zijn producten-reclame in beslag nam. No. 4. Nic. Volkers, Het Verf- huis, met diverse huisvlijt-artikelen, plastic-verven, afwasbaar plastic muurverf en als nieuw snufje de handige Quick-mop, die spons en zeem en trapleer vervangt en ook voor het dweilen van vloeren ge bruikt kan worden. No. 5. J. Kokkes met een mooie sortering fruit en als hulp in de etalage een bewegende pop in piccolo-uniform. No. 6. W. Schotten met gas fornuizen en gasstellen, straal- kachels, opbouwserviezen, klein- kunstartikelen en speelgoed. No. 7. J. Henneman met rij wielen en alles wat daarbij hoort, zoals tassen, lantaarns, ketting- kasten enz. No. 8. J. Schrama, reeds op St. Nicolaas ingesteld met een keurcollectie van chocoladeletters en Ringers dozen verpakte cho colade. No. 9. De Verenigde Melk handelaren. Hierin stond een de- monstratrice van Brinkers Marga- rinefabrieken met de Mékha- margarine die alleen bij de melk handel te krijgen is en de Wajang margarine. Beiden een lekker en zuiver product, zoals ook te proe ven was op de aangeboden toast. Het slot van dit artikel vindt U in ons nummer van volgende week. Gelegenheid lot kosteloze inenting tegen pokken wordt geboden op Woensdag 10 November 1954, des voormiddags van 9 tot 10 uur ten huize van Dr. F. H. Risselada, Dokterslaantje 18, zomede des namiddags van 12.30 tot 13.30 uur ten huize van Dr. Heringa, Hereweg 331. Het trouwboekje dient te worden medegebracht. slotte enigszins op het terrein van de E. H.B. O. te belanden, werd een film afgedraaid van Charley Chaplin als agent, waarbij vecht partijen werden vertoond met zoveel gebroken armen en benen tot gevolg, dat het wakkere E. H.B.O. corps, dat momenteel uit 35 leden bestaat, daarbij waar schijnlijk met de handen in het haar zou hebben gestaan Een goed geslaagde loterij met vele prijzen besloot deze genoegelijke avond die, naar wij hopen, de Vereniging de gewenste nieuwe leden zal hebben bezorgd. SCHAAKCLUB SCHOORL Gespeelde wedstrijdpartijen op 3 Nov. 1954 C. VisserP. A. Ruis 1—0 H. A. DorréJ. v. Loo 01 G. KonijnH. Diderich 0—1 J. MedendorpN. Blokker 10 C. den DasM. Slot afgebr. J. v. LooC. den Das 1—0 VIJFTIG JAAR GETROUWD Zondag 31 Oct. j.l. herdachten Jacob Jongerling en Guurtje Tim merman de dag dat zij voor vijftig jaar in het huwelijk traden. Dat er van de zijde van familie, buren en kennissen voor dit zeld zame jubileum veel belangstelling getoond werd laat zich begrijpen en vele cadeau's, bloemen brieven, kaartjes enz. getuigden hiervan. Gelukkig en dankbaar namen bruid en bruidegom in hun kleine woning aan de Rijksweg 32 te Schoorldam te midden van de kinderen, kleinkinderen, achter kleinkind en familie de vele per soonlijke gelukwensen in ont vangst. Deze beide mensen kunnen als voorbeeld gesteld worden, dat men geen geld of bezittingen be hoefd te hebben om tevreden te zijn. Arm geboren, hun gehele leven de centen moeten omkeren om hun kinderen behoorlijk op te voeden kennen zij de waarde van het geld en hebben zij geleerd, dat men zijn leven niet moet vergallen met verlangens en begeerten te koesteren, die toch niet in ver vulling kunnen gaanmaar dat men alleen dan gelukkig kan zijn als men dankbaar is voor alles wat men beeft en tevreden is met zijn lot. Dit is een grote rijkdom en deze mensen zijn rijker dan menig mens met een dikke porte feuille. Jongerling was een man met twee rechterhanden, die behalve zijn gewone werk ook timmeren en metselenkon. Op de steenfabriek waar hij verscheidene jaren heeft gewerkt was hij dan ook de man van de „Kleine klusjes" en hij bespaarde de fabriek heel wat onkosten aan timmerman en met selaar. Later kwam hij bij de Gemeente in de ploeg van de Oude mensen. De oudere inwoners van Schoorl zullen zich dat nog wel herinneren. De oude mensen, die liever loon verdienen, dan de hand te moeten ophouden. Zij werkten rechtstreeks onder de Burgemeester van Fridagh met toezicht van de opzichter R. van Essen. We denken nog a-n V'tH'* ",:n*er er eeri massa sneeuw was gevallen en de oude mensen de gehele dag in de scherpe koude Oostenwind sneeuw stonden te scheppen, terwijl de jonge mensen gingen stempelen en verder bij de warme kachel bleven. Zo was het toen, maar de oude mensen mopperden niet. Ook bij de Gemeente was Jongerling de man van de kleine - klusjes. De Burgemeester vroeg hem: „Jongerling kun je banken maken van natuurhout". "Dat zal wel gaan, Burgemeester" en hij maakte verscheidene banken, die rondom het vijvertje bij de molen kwamen te staan. Zo heeft hij de Gemeente ge diend, totdat er een einde aan kwam, toen de dokter hem verder werken verbood en hij rust kon gaan nemen. Maar helemaal rustig verliep zijn verdere leven nog niet, want kort na elkaar moest hij driemaal naar het ziekenhuis voor een pijnlijke operatie. In het ziekenhuis was hij een welkome patient en werd hij verwend door de zusters door zijn tevreden hu meur en zijn dankbaarheid voor hun hulp. Dat ook de behandelende chirurg hem graag mocht, daar getuigde de prachtige bos bloemen van, die hij van deze op de feest dag mocht ontvangen. En zijn vrouw? Deze is het toonbeeld van de Ouderwetse gastvrijheid. De deur staat altijd voor iedereen open. Stap maar binnen. Komt er een arme schar relaar aan de deur, „man kom maar binnen, wil je een koppie" „Graag vrouw" En kwamen wijk zuster of dokter op bezoek, ze namen graag de uitnodiging aan. De oude mensen hebben een mooie dag gehad. Wij wensen hun toe, dat zij nog enkele liefst vele jaren voor hun kinderen, fa milie en kennissen gespaard mogen blijven. EGMOND AAN ZEE KLEINE KINDEREN OP DE FIETS Ouders, stuur niet al te kleine kinderen met een rijwiel de drukke straten in, en vooral niet met nog een jonger broertje of zusje achter op. Dezer dagen reed een nog geen 7 jarig jongentje met zijn broertje achterop in de Voorstraat te Egmond aan Zee, na juist uit een zijstraat gekomen, te zijn. De bocht werd naar rechts zeer krap ge nomen, zodat toen plotseling een vrachtwagen aan kwam rijden, het knaapje, dat nog niet bij de „trap pers" kon, niets beter kon doen dan zich laten vallen. Gelukkig kon de chauffeur van de vracht wagen toen om de beide kinderen heen rijden, zodat erger werd voorkomen. DE GYMNASTIEKZAAL KOMT De bouw van het gymna stieklokaal gaat door Van Ged. Staten van Noord holland is bericht ontvangen, dat toestemming wordt verleend om tot de bouw van een gymnastiek lokaal over te gaan. De Raad der gemeente had in dertijd reeds besloten een gymna stieklokaal te bouwen, maar men Zondag-, Woensdag- en Donderdagavond te 8 uur, Zondagmiddag te 2.30 uur de film met het praedicaat van „de beste film van de wereld" Toegang 18 jaar. Met Eleonora Rossi Drago, Antonella Lualdi, Lisa Amanda, Isa Pola, Gino Cervi. Een episode uit het intieme leven van drie jonge vrouwen. en voor ieder ander, dè kleding voor het kou de seizoen. De vlotte, "warm gevoerde" Canadian, die U in Uw bewegingen volkomen vrijlaat. Van de fijnste ♦katoen gabardine* ge maakt. Met en zonder Teddy-kraag verkrijg baar. Met wattine voe ring en ritsslui ting v.a. 2-rij model met Teddy gevoerd. Brengt ze dan nu bij ons. Wij maken er moderne sieraden van, geheel volgens Uw wensen. Wacht niet te lang want door de drukte kunnen wij het straks niet allemaal tijdig klaar krijgen. - KERKSTRAAT 6 - TELEF. 2465 Ingezonden mededeling. Mijnhardt Kiespijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Alleen ECHT met de naam MIJNHARDT Wegens aanschaffing Oliestookhaard, billijk te koop een Jaarsma HAARD KACHEL. Te bevr. Boekh. Oldenburg, Schoorl. o.l.v. CORN. JONKER Oratorium van Joseph Haydn op ZATERDAG 20 Nov. a.s., 's avonds 8 uur in de zaal van de heer Nic. Schuijt Solisten: ELISABETH LEGUIT, Sopraan: GERARD HONIG. Tenor; HENRI WELBOOREN, Bas. Orkestbegeleiding West-Nederl. Symfonie-Orkest, Den Haag Kaarten a f 3.00 verkrijgbaar bij N. Haasbroek, Aagtdorp, C. Hoogvorst, Groet en C. Oldenburg, Laanweg. Plaatsbespreking in Café Nic. Schuyt

De Duinstreek | 1954 | | pagina 2