„DE DUINSTREEK VAL DA HARMISOL< L B- E- K. O- INGEZONDEN STUKKEN Tweede Blad Vrijdag 12 November 1954 Kunstkring Bergen MUITERIJ OP DE CAiNE De schrijver Herman Wouk heeft van zijn in 1951 met de Pulitzerprijs bekroonde boek een toneelspel gemaakt, dat het gehele verloop der geschiedenis als recht zaak uitbeeldt. De kern van het stuk ligt in de vraag of luitenant Marijk zijn gezagvoerder Quceg, toen het schip door een typhoon werd overvallen, terecht of ten onrechte uit zijn commando heeft ontheven. Terug aan de wal wordt Marijk aangeklaagd wegens mui terij en voor de zeekrijgsraad ver dedigd door zijn vriend, de jurist luitenant Griswald. In deze be handeling voor de krijgsraad gaat het om de quaestie of de gezag voerder Quceg, op het tijdstip van de overval door de typhoon, psychisch normaal dan wel zo geschokt was, dat hij niet meer in staat was het commando te voeren. Een aantal getuigen wor den daartoe opgeroepen, die stuk voor stuk beurtelings door de fiscaal en door de verdediger worden ondervraagd. Er is verder weinig handeling in het stuk, en dit getuigenverhoor vergt het uiterste van toneelspeelkunst, zo wel van de zijde der getuigen als van hun ondervragers. Wanneer in het tweede bedrijf commandant Quceg zijn zelfver zekerdheid verliest en zijn ver slagenheid voor ieder waarneem baar wordt, voelt men dat Marijk's vrijspraak ophanden is, dank zij het inzicht, de tact en de treffende korte verdediging van zijn vriend Griswald, die deze taak met tegen zin op zich genomen heeft. De vrijspraak wordt gevierd met een feestje in een hotel, naar aanleiding van het feit dat de 3e luitenant Keefer, vóór de oorlog schrijver, tijdens zijn dienst op de Caïne 'n boek heeft geschreven, waarin hij de marine er geducht doorhaalt, thans duizend dollar heeft ontvangen van de uitgever aan wie hij het manuscript heeft verkocht. Hij is feitelijk de man, die Marijk op de gebreken van gezagvoerder Quceg heeft attent gemaakt. Op dit feestje verschijnt ook Griswald en vertelt daar, dat hij de zoon van een jood is; dat mannen van de soort van Quceg, toen de oorlog uitbrak, gevochten hebben en daarvoor zijn joodse vader van de gaskamer hebben gered, terwijl de feestvierende jongelui van het geld van hun ouders leefden in vreugde en plezier zonder aan het leed van anderen te denken. Het volge schonken glas neemt hij op en werpt het de succesvolle schrijver op zijn uniform met de woorden „En hier is je ere-teken". Op 5 November werd dit stuk door de Nederlandse Comedie op gevoerd in de Rustende Jager te Bergen en zowel voor het opge komen publiek dat de zaal tot de laatste plaats had bezet, als voor de spelers zal deze avond wel onvergetelijk blijven. De spelers beeldden hun rollen op zulk een uitstekende wijze uit, dat het leek alsof men hier met een echte krijgsraadzaak te doen had. Ge boeid luisterde het talrijke publiek in stille aandacht toe, om aan het slot in massa te verrijzen en deze voortreffelijke spelers met een minuten-lang daverend applaus waaraan geen einde scheen te zullen komen, te danken. De Kunstkring Bergen heeft met deze eerste toneelavond van het seizoen hare leden een onver getelijke avond geschonken. TEGEN HOEST PASTI LLES DE°ZACHTE VALDAHILD Vervolg verslag vorig nummer No. 10. De Huishoudelijke Voor lichtingsdienst illustreerde op twee fornuizen, hoe het wèl en hoe het niet moet, en hadden hierover een prijsvraag met fraaie prijzen, ter wijl er ook vele receptenboeken te zien waren. No. 11. Gasbedrijf Alkmaar met fornuizen, stellen, geysers en radiatoren. No. 12. Fa. Bruggeman uit Alk maar met goed verzorgde mode shows, zowel van middagjapon nen, avondtoiletten, korte en lange jassen, alles keurig getoond door vrijwilligsters, die als mannequin fungeerden en dit lang niet slecht deden No. 13. Fa. D. Bonset 6 Co. met tuinmeubelen, zonneschermen, rol luiken, binnenjalouzieën van dun hard-aluminium, dat in diverse kleuren gemaakt kan worden, met als nieuwste snufje versierde ter rasschermen, zoals men ook wel in Parijs kan zien. Wanneer volgt Bergen No. 14. Fa. W. Busker met een opvallend mooi verzorgde stand, naar ontwerp van Tros uitgevoerd door Matthieu de Sain, waarin Gazelle rijwielen en Mobylettes. No. 15 en 30. B. G. Dobben met parfums waarmee een Spaanse schone de bezoekers parfumeerde en waar de dames gratis de nagels in kleur naar verkiezing konden laten lakken met Cutex nagellak. No. 16 en 17 C. Meijer, met televisie, radio's, stofzuigers, Philishave enz. No. 18. De Volkshogeschool met reclamemateriaal. No. 19. C. Kroon, een eldorado voor rokers en een aardige illu stratie van het ontstaan van de tabakspijp uit een stuk bruijere- wortel tot de afgewerkte pijp. No. 20. A. Straathof, De Berger Wijn- en Gedistilleerdhandel met een grote sortering binnen- en buitenlandse dranken. No. 21. J. M. Thomas, kantoor boekhandel met diverse agenda's, vulpennen, potloden, kantoorboe ken enz. en ook met de nieuwste Parker vulpennen en Parker ball point, waarmee de schriftlijn dun en dik kan wezen, evenals bij een pen. No. 22. Fa. Munk en Piersma in Makelaardij, administratie en belastingzaken met hun speciale verzekeringen, gebaseerd op het belang van de verzekerde. No. 23 en 24. W. van 't Hof, de zaak voor woninginrichting, metzijn diverse artikelen, w.o. ook de nieuwe Regina Latex matrassen. No. 25t/m28. J. M. Wittebrood, met radio's, stofzuigers, electr. vloerboenders, wasmachines o.a. met de gecombineerde was- en droogmachine „Siwaeen prac- tische nieuwigheid. No. 29. A. Plomp met de nieuwe Elna supermatic, de electrische naaimachine, die ook volauto matisch talrijke siersteken en open zomen vervaardigt. Een Zwitsers precitie-product, evenals de Busch- brei-machine met 160 naalden, waar een kind op kan breien. Hier demonstreerde ook de Fa. Mythus uit Amsterdam een heel handig tornmesje, dat behalve voor het snel tornen, ook geschikt is om knopen af te halen en fout loos knoopsgaten te snijden. No. 31Reclamebedrijf Merveille (Fr. M. Wiedijk en Kees Rol) Alkmaar-Bergen, met reclame- en étalageverzorging en alles voor reclameschilders en étaleurs. Van hun hand is de grote reclame wagen, die aan de 1 B E K O be kendheid gaf in Bergen. Tijdens de expositie traden iedere avond bekende radio-artisten op, terwijl op Zaterdag en Maandag een kindermiddag was georgani seerd, waar de poppenkast, de goochelaar en de sprekende pop een daverend applaus oogstten. Maar ook voor de exposanten is deze tentoonstelling een succes gebleken. Verschillenden hunner bleken goed verkocht te hebben, nieuwe klanten te hebben gekregen en nieuwe contacten te hebben gelegd, zodat we het volgend jaar wederom een I B E K O kunnen tegemoet zien. Door te grote copy-toeloop eerst heden geplaatst. DAG DER VERENIGDE NATIES De dag der Verenigde Naties werd vorige week Donderdag her dacht in de zaal van de heer Nic. Schuyt te Schoorl. Deze bijeen komst werd gehouden onder aus piciën van ongeveer alle in Schoorl en Groet bestaande verenigingen, die daardoor als het ware het samengaan der volkeren symbo liseerden. De avond werd geopend met een kort woord van Mevr. Arpeau die een verheugende aanwas van belangstellenden kon constateren. Daarna volgde een film met prachtige natuuropnamen uit Mexico Thailand en Siam, waaruit wel bleek onder welke primitieve omstandigheden de bewoners van deze landen nog leven, vooral wat hun sanitaire en medische verzorging aangaan. Daarbij werd gezinspeeld op de hulp die onder leiding van het Instituut der Ver. Naties wordt gebracht. Tot diep in de binnenlanden langs bijna onbegaanbare wegen worden de geneesmiddelen aangevoerd ter bestrijding van de afzichtelijkste kwalen die hevige epidemieën veroorzaken, welke de bevolking, onbekend met 'n mogelijke genees wijze, gelaten ondergaan. Gezin speeld, zeggen wij, omdat naar onze mening deze film daarvan toch geen sterke indruk gaf. Daar voor was het tempo waarin de verschillende acties van hulpver lening aan onze ogen voorbij snelden te haastig. Waar het hier gaat om een duidelijk beeld te geven van de inderdaad kracht dadige hulp die wordt geboden, zou het misschien beter zijn ge weest deze meer op de voorgrond te plaatsen, met weglating van veel schone natuuropnamen. Als propaganda-film ter verduidelijking van de noodzaak van deze hulp en ter opwekking tot steun van dit menslievend werk, zou zij dan beter aan haar doel beantwoorden. Na de pauze sprak de heer Mr. P. J. Molendijk uit Zaandam. Spr. ging uitvoerig in op het doel der Ver. Naties, kort samengevat, in het bevorderen van de Vrede en van een leven in vrijheid en zonder vrees voor allen. Negen jaar geleden nam dit werk een aanvang en er werd reeds ont zaggelijk veel bereikt. Meer in het bijzonder sprak hij over de zorg voor de vluchtelingen. Dit probleem is daarom zoveel ern stiger dan na de eerste wereld oorlog omdat toen de vluchtelingen als enig motief om hun woon plaats te verlaten de oorlogs handelingen hadden. Zij werden verdreven door wapengeweld maar keerden daarna weer zo spoedig mogelijk naar hun haardsteden terug en bouwden daar weer een nieuwe toekomst op. De vluch telingen door de tweede wereld oorlog van huis en haard ver- WEERVLEKKEN EN KRINGEN IN VITRAGES dreven, trokken weg, niet slechts door het oorlogsgeweld, maar ook om redenen van politiek of godsdienstige aard. Dit brengt met zich mede dat zij ook niet terug gaan naar hun vroegere woonplaats, maar elders een plaats moeten zoeken om hun leven voort te zetten. De problemen van huisvestiging en tewerkstelling zijn daarbij ontzaggelijk, en het land waar zij komen binnenvallen is meestal niet in staat daarin te voorzien. Hier ligt dus een zeer voornaam werkterrein voor de N.V. en zij hebben dit onmiddel lijk na de oorlog ook met energie ter hand genomen. Het orgaan dat hiervoor werd gesticht is helaas door verschil in inzicht over de te volgen werkwijze opgeheven, maar nog miljoenen vluchtelingen dolen rond. Er bestaat nog wel een commisseriaat voor de vluch telingen, aan het hoofd waarvan een Nederlander staat, maar de middelen moeten nu van overal worden bijeengebracht en in een fonds worden gestort. Onze rege ring heeft daarin een bedrag van 25 miljoen bijgedragen. Zoals be kend is een grote actie gaande om van particulieren gelden bijeen te krijgen, en ook de aanwezigen van deze avond konden hun steentje bijdragen door de collecte bij het uiteengaan te bedenken. Deze collecte bracht f 95.- op. Zoals de spreker zeer terecht opmerkte, is het zeer nuttig elk jaar een dag speciaal de aandacht te vestigen op het werk der V.N. opdat bij ieder van ons het besef groeit daar ook bij te horen, en er individueel aan mede te werken. De aandachtig gevolgde rede werd met een hartelijk applaus beloond. De heer Mayer sprak enige woorden van dank tot de Heer Molendijk en sloot daarmede deze bijeenkomst. DE REACTIE AAN HET WOORD Moet Bergen deel hebben aan de vooruitgang of stil blijven voortvegeteren In de raadsvergadering van Bergen op 24 September j.l. ver meldde de agenda een voorstel van B. W. om het door de V.V. D. raadsfractie ingediende rapport „Bouwen in Bergen' in handen van B. W. te stellen voor het uitbrengen van een prae- advies, waarmede de raad zich verenigde. Uit de woorden van de burgemeester, Dr. W. Huygens, viel op te maken dat het gemeente bestuur daartoe verschillende ad viseurs wilde raadplegen. Daar mede is enige tijd gemoeid. De ondertekenaars van dit rapport, die van 17 October 1953 tot September 1954 tijd nodig hadden om hun vier bladzijden tellend geschrift samen te stellen, blijken thans haast te hebben. In de nummers 41 en 42 van ons blad vinden onze lezers het rapport der V. V. D. fractie van Bergens raad in extenso afgedrukt, waar aan een naschrift is toegevoegd, klaarblijkelijk bedoeld om stem ming te maken en aanhangers te werven. Ook aan de pers werd door de ondertekenaren een ex. van hun rapport verstrekt, waarvan zij met belangstelling kennis nam. De pers zweeg echter uit de ferentie voor het gemeentebestuur dat deze aangelegenheid in be handeling had genomen. Nu echter de ondertekenaars gemeend hebben hun geestesproduct als propaganda middel te moeten gebruiken, ligt het voor de hand, dat zij ook van de pers een antwoord kunnen verwachten. Dat antwoord zal hun in enkele korte entrefiletjes worden gegeven. Wanneer men de bebouwde kom van Bergen naar alle kanten doorkruist heeft, komt men tot de conclusie, dat het meest kenmer kende in het beeld der bebouwing bestaat in het vrij staande huis of huisje, op groot of klein terrein, terwijl er van 'n overkoepelende stijl niet te spreken valt. Bergen is geen badplaats, maar een dorp, dat half in 't bos en half in de polder ligt, en dat zeer zeker door zijn omliggend natuurschoon veel mensen tot zich kan trekken. Hoe noodzakelijk het ook is de recreatie terreinen te behouden, (het uit breidingsplan houdt hier ook ter dege rekening mede) toch is het onmogelijk, in één gemeente van ons zo overbevolkte land, een algeheel bouwverbod uit te vaardigenen huizen moeten nu eenmaal op de bodem staan. Natuurlijk kan het „landelijk ka rakter" daarbij behouden blijven, doch dit is toch niet altijd identiek met de stijl van het verleden! Wat zou U ervan denken maar weer in oud-germaanse hutten te gaan wonen? Wel schijnen de ondertekenaars van „Bouwen in Bergen" in theorie aanhangers te zijn van „het lage stulpje, ver scholen in het groen", maar voor zichzelf verkiezen zij grotere en heel wat betere behuizingen. Waarom dan ook een ander die uw medemens isniet evenzeer vrij gelaten in de keuze van de plaats en de vorm waarin hij zijn woning wenst op te trekken 1 En waarom wenst gij beiden een ander een juk op te leggen, waarvan gij voor gijzelf toont niets te willen weten? Is dit vrijheid? Is dit democratie? De intieme huisvesting die de schrijvers blijkbaar beogen, laat weinig licht en lucht in de huizen toe. De bungalow met zijn grote ramen daarentegen laat niet alleen volop zon binnen, daar ze meestal, wat de kamers betreft, op de zon zijde gebouwd is, maar geeft, ook binnenshuis zijnde, contact met de natuur buiteneen contact, dat de moderne tijd sterk zoekt en dat ook tot uiting komt ia de ruimte die aan planten in huis gespen deerd wordt. We zijn de horre tjes-intimiteit gelukkig te boven. Of de moderne bungalow een mode-artikel is, zal nog moeten blijken. De economische toestand leidt tot deze sterk vereenvoudigde practische huizenbouw, die ook het werk van de huisvrouw heel wat gemakkelijker maakt. Ook de tijd, dat een grote zolder nodig was voor het opbergen van over tollig geworden huisraad, is voorbij. De moderne mens ontdoet zich van deze overbodige ballast. De moderne melodie dezer bun galows zal ongetwijfeld niet door iedereen gewaardeerd worden, evenmin als de moderne compo sities der muziek, maar daarom zijn deze niet de minderen der klassiekenGrote meesters waren steeds zeldzaam en uitwassen zijn er in alle stijlen en tijden geweest. Waarlijk, lang niet alles wat door de tand des tijds is aangevreten, is stijlvol! We kunnen ons be grijpen, dat mensen verheugd kijken naar „een huisje, dat door een werkbaasje in zijn argeloos heid gebouwd werd", maar wilt U daarin ook wonen Moet de eigenaar van een smalle beurs dan altijd in 't halfduister en temidden van een vochtige bodem en voch tige wanden leven Is dan ook het zonlicht alleen voor finantieel bevoorrechtten Dat alleen Bergense architecten in staat zouden zijn om de sfeer van Bergen aan te voelen, is een uiting van kleinzielig chauvinisme, dat ten onrechte een blaam werpt op elke goede architect, die met de drie belangrijkste punten bij het bouwen rekening houdt, t.w.: 1. gerieflijke indeling 2. omgeving van het huis 3. aanzicht En dat ook Bergense architecten wel blunders maken, toont een groot gebouw in Bergen aan Zee, mooi op het duin gelegen, waar alleen de jassen in de vestiaire van het prachtige uitzicht over zee kunnen genieten. De bouw meester, die dit product heeft ge wrocht, is door Bergen enige jaren geleden uit wandelen gezonden en loopt sindsdien nog steeds met een wandelstok rond Het is onvermijdelijk, dat in een zich uitbreidend dorp oud naast nieuw komt te staan, maar het geeft blijk van weinig objec tiviteit het oude als doorslag gevende maatstaf te nemen bij het beoordelen van het nieuwe. Het ontstaan van een allegaartje kan vermeden worden door de ge meente in wijken uit te bouwen (wat thans ook gebeurd) en bij de schaars er nog tussen liggende onbebouwde grond wat rekening te houden met het reeds bestaande. Een bepaalde „stijl" heeft Bergen als geheel nooit bezeten en het zou dwaasheid zijn de gemeente zulk een stijl thans te willen op dringen. A. SANTING Mijnheer de Redacteur, Een dezer dagen heeft 't bitter weinig gescheeld, of ik was met Hendricus Magermans op stap gegaan. Zoals U weet heeft deze mensenvriend zijn lang beproefde wapen, de zeis, aan de kapstok gehangen. Hij maakt thans ge bruik van meer moderne wapens, de auto, het vliegtuig en gelukkig maar een enkele keer van de trein. Dat hij met deze wapens een enorm succes heeft, is een feit. Kijk maar in de krant. Op 27 October moest ik me haasten om voor winkelsluiting op de Jan Oldenburglaan te zijn en ik liep op het uiterste randje van de Dr. van Peltlaanop dat randje waar de steentjes niet dwars, maar in de lengte liggen U snapt me wel. En zie, plotseling, vlak achter mij een stoot op de claxon, een windvlaag, een greep... mis De acquisiteur van Henk, die naast hem zat, grijnsde even en was al uit het gezicht, voor ik 't bekende manuaal met de tong kon maken, wat ook niet erg wel- voegelijk is; dat geef ik gaarne toe. Nu zult U zeggen: wie is er ook zo dom, om op een drukke verkeersweg te lopen? Daar hoor je niet, dat is foutAccoord Niemand zou er aan denken op een drukke verkeersweg te gaan lopen, als hij dat op een trottoir kan doen, maar de Dr. van Pelt laan heeft geen trottoir. Aan beide zijden van deze laan bevinden zich kleine grasveldjes, waarin dito paadjes, die bij droog weer de wandelaar voldoende veiligheid bieden, maar die tengevolge van de voortdurende activieteit -van Jupiter Pluvius, in kleine beekjes veranderden en niet begaanbaar zijn. Zeker, ik geef toe dat ge noemde Jupiter wel eens een dag of halve dag verstek laat gaan, maar dat is toch maar een hoge uitzondering. En daarom roep ik alle Berge- naren en vooral de bewoners van de Dr. van Peltlaan op, om zich aaneen te sluiten en te gaan demonstreren voor het gebouw, waarin de Regering van Bergen werkt en zwoegt voor ons aller welzijn. Op voor de trottoirs! Aarzel niet en als de Sbirren, die dag en nacht over ons waken, onder aanvoering van hun hoofdman U het demonstreren willen beletteD, treed dan gezamenlijk op en zet ze op humane wijze bij 't Rehoboth- kerkje in de modder en ze zullen daarin blijven plakken, totdat U Uw smeekschrift hebt overhandigd Tussen haakjes, ik geloof niet dat het zal helpen, maar geachte Bergenaren, houdt dit voor ogen: „Pulsate et aperieteur vobis" of Klop en men zal U open doen. 't Is licht te proberen U, mijnheer de redacteur bij voorbaat dankzeggende voor de plaatsruimte, teken ik met de meeste hoogachting Uw dienstw. dienaar D. MODDERBOEL V erbied V erfoeilijke Daken. Wat een geluk voor ons mooie dorp, dat zelfs onze conservatieve raadsleden zo vooruitstrevend zijn. Particulier initiatief verwerpend, 'n commissie in 't leven trachten te roepen (wat zou Nederland zijn zonder commissies) en als ridders zonder vrees of blaam te strijden tegen het moderne huis. Het ziet er dan ook bedroevend uit. Gaat U eens kijken in Bergen aan Zee, allemaal van die moderne dingen, de een staat hoog, de ander laag; geen boom is gespaard gebleven en dan al dat glas, bahl Gelukkig bestaat er nog een Kerkstraat, waar de huizen op degelijke Hollandse manier, zo echt Bergens knusjes naast elkaar staan verder ziet U nog een enkele uitzondering b.v. op de Zeeweg op het Duin, een ontwerp van onze grote voor vechter Roggeveen, zo echt simpel 4 muren, waarin een klein raampje en een puntdak. Totaal onmogelijk om binnen te kunnen kijken, ook al stond het niet boven op een duin, en willen de bewoners van het waarlijk prachtige uitzicht ge nieten, wel, men kan op de echt oud-Hollandse manier de gordijnen even lichten en er door gluren. Wat een verschil met die bunga lows die halen gewoon de natuur in huis, en je kunt ze er zo in zien zitten. In Bergen is het al niet anders; komt U eens kijken in de Rondelaan, alwaar U een allerliefst imitatie Middel Eeuws huisje ziet, net een dorpsraadhuisje natuurlijk ook een ontwerp van onze pionier. Wat jammer, dat ook deze mooie laan bedorven wordt door die afschuwelijke moderne dingen, zonder puntdak, waaronder je zo heerlijk al je rommel kunt bewaren van de ene schoonmaak naar de' andere. Wat zullen de mensen in die Bungalows in hun slaapkamer die knusse schuine wanden missen, waardoor je zo heerlijk kunt vloeken, omdat je weer eens je hoofd gestoten hebt. Natuurlijk zijn die puntdakjes wel duurder, maar je hebt dan ook veel ruimte waar je niets aan hebt. Bewonder ook eens de Dr. van Peltlaan, ontstaan in de tijd dat er een schoonheidscommissie was, en ver gelijk deze eens met de Noordlaan. Vergeet ook niet onze onvolprezen Stationstraat te bezien, met zijn historische trapgeveltjes, groene vensterglas en luifel, zo echt in Bergens sfeer. Het bordpapieren stadje „Snorredam" haalt het er niet bij 1 Waarom nemen we toch geen voorbeeld aan ons museumop Zuid, Oost en West een heel klein raampje, en op 't Noorden, waar toch geen zon komt, een glaspartij. Ja, vroeger wisten ze het wel: de pluche verkleurde niet. en als U achter in de tuin gaat zitten, hoeft U niet bang voor Uw teint te zijn, want zon komt er niet. Het enigste wat mij tegenge vallen is van onze wakkere raads leden is, dat er niet gesproken wordt over de aansluiting der toegangswegen van Bergen. Waarvan men alleen gebruik mag maken indien men Bergenaar is, onder voorbehoud dat de auto's voorzien moeten zijn van vitrage gordijnen. En wat zoudt U zeggen van een Berger klederdracht. De modellen staan kant en klaar in het Museum. Natuurlijk moeten de terrasjes voor huizen en café verdwijnen; dat is helemaal geen gezicht, de mensen zo te kunnen zien zitten. De verlichting in het dorp is al geheel in stijl, dus die kunnen we wel zo laten. Dit zijn maar enkele voorbeelden om ons dorp geheel in „stijl" te kunnen krijgen. Er zijn er natuurlijk nog veel meer, maar ik ben nu een maal geen raadslid, en heb dus niet overal verstand van. Con clusie: Weg met de potpourri; ieder mens in 't zelfde huis, waar aan 't puntdak niet mag ontbreken (arme schimmel van St. Nicolaas). 'k Hoop dat ik het mijne bijge dragen heb voor 't bereiken van een schoonheidscommissie, liefst nog met enige subcommissies. D. RASCH Kogendijk 17, Bergen Ingezonden mededeling. Nietkrabben.Deheldervloei- TI ITTT/' bareD.D.D.kalmeertdejeuk I I- I I M in enkele seconden, doodt de VJ Jj U XV Ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN TM TM TM HUIDAANDOENINGEN BI. BW. BP. VLOEISTOF v BALSEM ZEEP ontstaan dooi vocht en beslagen ruiten Vitrages blijven schoon en nieuw door de WATERAFSTOTENDE EDELSTIJFSEL Verkrijgbaar bij Drogisten Buiten verantwoordelijkheid der Redactie

De Duinstreek | 1954 | | pagina 5