DAMASCUS DE DOOD v ut ce-tt fautULev in werd die rol grotendeels ver vuld door het Engels en het Frans. Maar daarna is de toe stand voortdurend moeilijker ge worden. Het is voldoende erop te wijzen, dat de Verenigde Naties gebruik maken van vijf officiële talen en dat U.N.E.S.C.O. zelf acht officiële talen heeft, terwijl het Engels, Spaans en Frans als werktalen zijn uitgekozen! De ta- lenchaos wordt zodoende on houdbaar. Zelfs het modernst systeem van vertalen kan deze toestand wel verzachten, maar geen oplosing bieden. Het woord is nu aan U.N.E.S.C.O. Niet al leen de milioenen, die zich ach ter de petitie hebben geplaatst, maar vele en nogmaals vele mil- lioenen, die buiten de grenzen van hun eigen taalgemeenschap met doofheid en stomheid gesla gen zijn, verwachten dat dit woord wijs zal zijn en zonder een zweem van vooroordeel. Zij ho pen, dat de algemene conferen tie van U.N.E.S.C.O. door op gunstige wijze gevolg te geven aan de petitie, een bijdrage zal leveren tot de oplossing van het brandende talenvraagstuk, de voornaamste hinderpaal op de weg van het internationale be grip. ,,Pour que les peuples s'en- tendent, il faut d'abord qu'ils entendent(Opdat de volkeren elkaar verstaan, is het eerst no dig, dat zij verstaan), zei Ro- main Rolland, die een bewonde raar van Esperanto was. C.E.D. LONDEN. Het eigenaardigste van Da mascus is zeker wel, dat het een bloeiende stad is, ofschoon zij gebouwd is op een afgezonderde vlakte, de Goetah, honderd en twintig kilometer van de zee ge legen, en zeven honderd meter er boven, terwijl de stad geen achterland bezit, noch andere streken, waaruit haar producten en welvaart toevloeien. Evenmin was zij tientallen eeuwen een politiek of godsdien stig middelpunt. Zij bezit in wer kelijkheid niets, dat haar aanzien en welvaart kan verklaren, haar bizondere levenskracht en eigen aardige bekoring; niets, behalve de geheimzinnige macht, die haar doet bestaan als stad, als mense lijke bijenkorf. Zij is de oudste, nog van levenskracht tintelende stad in de wereld. Geen geschied schrijver kan, bij benadering zelfs, de datum van haar stich ting noemen. Evenmin is het be kend wie haar stichter was. Zij heeft alle staten overleefd, die haar veroverd hebben. Nineveh, Babylon, Samaria, Griekenland, Rome, zijn als wrakken in el kaar gestort, maar Damascus bloeit nog als een krachtige boom, geplant aan de oever van een stromende rivier. En intus sen heeft zij haar naam gegeven aan de mooiste der rode rozen, de heerlijkste der pruimen, de deugdelijkste metaalarbeid, en de schitterendste zijde, terwijl haar straten de ëb en vloed ble ven vertonen van de menigte, die haar bewoonde en groot maakte. Zij is het zuiverste beeld van een Oosterse stad op dezelfde wijze als Londen en New York het type vormen van westerse handelscentra. Zij is tegelijk open poort aan de rand van de woes tijn, marktplaats aan de voet der Eten om te leven vlees, rauwkost en gestoofde peertjes Uit een oogpunt van energie is vlees een nauwelijks te over treffen voedingsmiddel. De vleesetende hond behoeft af en toe maar eens iets te eten het zich plantaardig voedende konijn kan daarentegen de gehele dag wel doorpeuzelen. Een bloedzuiger voelt zich er uitstekend bij, wanneer hij eens in de negen maanden een maal tijd gebruikt. De wandluis, die ook van dier lijk voedsel leeft, heeft slechts eenmaal in de twee jaar iets nodig om de honger te stillen. Alle plantenetende dieren zijn eigenlijk rauwkosteters. Zij be zitten vaak bijzondere spijsver teringsorganen om het plantaar dige voedsel te verwerken. De graanetende vogels hebben een krop, de olifant bezit for midabele maaltanden, de kip heeft een spiermaag, het paard heeft een reusachtig darmstelsel. De koe beschikt over een ingewikkeld mechanisme, waarmee de planten delen nog eens extra herkauwd kunnen worden. Geen klein karweitje De vertering van rauwe, plant aardige kost is voor het organis me een zware taak. Bovendien is plantaardig voedsel een schrale energiebron en er moeten grote hoeveelheden van worden genut tigd om tot een voldoende aan tal caloriën te komen. Het konijn is niet het enige dier, dat de hele dag zit te knabbelen, een klein beestje als de zijderups is genoodzaakt twaalf kilogram moerbeibladeren op te eten om zelf een gewicht van enkele gram men te bereiken. Bij de meeste plantenetende dieren draait het overgrote deel van hun bestaan daardoor om de voedselopname; wanneer er niet wordt gegeten, moet er van de daarbij gepresteerde arbeid wor den uitgerust. Met melk en eieren Ook de mens kan zijn behoeften met rauwkost dekken, alhoewel daar in de praktijk meestal enke le andere voedingsmiddelen, zoals melk en eieren, aan worden toe- voegd. Bij sommige stofwisselingsziek ten en bij bepaalde stoornissen van de bloedsomloop kan het rauwkostdieet door zijn bijzonde re en zeer eenzijdige samenstel ling van veel nut zijn. Voor geheel gezonde mensen 'n IMPRESSIE bergen en lusthof temidden van bloeiende tuinen. Geboren aan de oever ener kleine rivier, schijnt zij de gave der onsterfe lijkheid ontvangen te hebben. Wanneer men. op het uur van het As s of het namiddaggebed, de minaret van de Bruid be klimt, in de grote moskee der Ommajaden, komt men van uit het halfduister, dat op de trap heerst, plotseling in een verblin dend licht, zodra men op het balkon is aangeland, dat rondom de top van de minaret loopt. Het eerste ogenblik ziet men weinig, doch zodra de ogen zich aan het helle licht gewend hebben, wordt men zich bewust van de beko ring, welke Damascus biedt, in vogelvlucht gezien. De huizen massa der stad ligt, als een ovaal reuzenmedaillon, zwak rose ge tint, in een rand van malaceniet gevat, aan de voeten van de toe schouwer. De krans van onbe schrijflijk weelderige, prachtig donkergroene boomgaarden en tuinen, welke de stad omringen, hebben een omtrek van niet min der dan honderd kilometer. Daar buiten rijzen, in de scherpste te genstelling, de kale, bruin ge kleurde bergen op, woest en on bewoonbaar; ten westen vertoont zich het sneeuwgekroonde Hern- mongebergte ten oosten blikt men op de in een waas gehulde, lage rollende heuvels der woestijn. Onder de platte daken, witte koepels en zonneschermen, waar op men neerziet, zwermen vier maal honderd duizend mensen en ginds, half verborgen achter woonhuizen en half achter een vooruitstekend deel van de ba zar, vertoont zich de ruïne van een Romeinse triomfboog, als een herinnering aan de heerser, die veroverde, verwijfde en ver ging- We zitten weer in de herfst en daarmee de tijd, dat we aandacht aan onze garderobe moeten gaan besteden. Dit jaargetijde geeft vaak nog mooi weer met tempe raturen, die een uitgesproken winterjurk nog niet nodig maken. Daarom gaan we het zoeken in een model en een stof, die ge schikt zijn voor de overgangstijd. Ons jurkje is een voorbeeld van hetgeen wij bedoelen. Het wordt gemaakt van soepele wollen japonstof in een effen kleur. Het voorpand heeft een pas, waaraan de rok met drie stolpplooien is vastgezet. Hoewel het op de tekening niet is aangegeven, staat een garnering op de pas, gevormd door geborduurde bloempjes of fantasiemotiefjes, zeer aardig. Ook het achterpand heeft een pas en in deze pas is de sluiting gemaakt. Het achterrokje heeft ook drie stolpplooien, die zich, evenals in het voorrokje, in het midden en opzij bevinden. Het kraagje is halfliggend ge knipt en wordt middenachter opengehouden vanwege de mid- denachtersluiting. De mouwtjes zijn poffend, een altijd leuk mouwmodel voor kinderen. Zowel aan de boven - als aan de onderkant worden de mouwtjes gerimpeld. Bij het in zetten valt de mouwnaad precies op de zijnaad van het jurkje. Aan materiaal is nodig ongeveer 85 cm. van 130 cm. breed, dus een bescheiden lapje stof, dat in couponvorm bij de stoffenzaak zeker voor een voordelig prijsje te koop is. Het uitgezette patroontje is bestemd voor de leeftijd van 2t/m4 jaar. Bij het overtekenen op ware grootte is slechts dan een goed resultaat te verkrijgen, wanneer men zich laat leiden door de bij de stippellijnen geplaatste cijfers, die centimeters aanduiden. Naden en zomen zijn nog niet in het patroon berekend, dus moeten alsnog worden bijgeknipt. Bestellen. Knippatronen voor de leeftijd van 2t/m6 jaar kunnen worden besteld bij Perspatronendienst, postbus 35 te Utrecht. Bestel lingen kunnen geschieden per postwissel of per brief met in sluiting van postzegels a f 0,90. Na ontvangst van dit bedrag en bij juiste vermelding van het nummer P.A. 325 wordt het patroon u zo spoedig mogelijk toegezonden. Vergeet u niet uw adres in de brief te vermelden. Barbara. kinderen zijn de deskundigen enigs zins terughoudend. Het schijnt dat door enkelen van hen margarine niet zo goed wordt verdragen als roomboter. Dit zal er wel aan liggen dat zeer verschillende soorten vet voor het samenstellen van margarine kunnen worden gebruikt. Bovendien is die samenstelling nog wisselend, zodat men daaromtrent als verbruiker altijd in het onzekere verkeert. Volgens een publicicatie in het wetenschappelijk tijdschrift „Voe ding" van zeer recente datum, is een goed gefundeerde beslissing omtrent deze kwestie voorlopig nog niet te verwachten. Voorzichtig uitgedrukt kan men zeggen, dat er op het ogenblik wat de gezondheid betreft geen redenen zijn aan te wijzen om de voorkeur te geven aan boter of aan margarine. Dr. ALFREDA BRIEDE GESLAAGD Voor het Unie-diploma slaag den o.a. de volgende leerlingen Machineschrijven de dames Mej. Willemse, Schoorl. Mej. Lemkes, Schoorl. Greet Klomp, Egmond aan Zee. Antje Visser, Egmond aan Zee. Stenografie Ned. 130 lettergr. Mej. Annie Bakker te Bergen. Stenografie Engels 100 lettergr, Ingrid de Tourton Bruyns te Bergen. Het examen werd gehouden op Woensdag 24 Nov. te Alkmaar en georganiseerd door 't Centraal Bureau voor Stenografie „Groote" en Machineschrijven te A'dam. Genoemde leerlingen werden opgeleid door Instituut Burdorf te Alkmaar. WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water Dec. s morgens 's namiddags 4 9.55 10.28 5 11.06 11.45 6 12.15 12.20 7 12.52 1.19 8 1.49 2.13 9 2.41 3.01 10 3.34 3.55 Laag water Dec. 's morgens 's namiddags 4 3.55 4.28 5 5.06 5.45 6 6.15 6.20 7 6.52 7.19 8 7.49 8.13 9 8.41 9.01 10 9.34 9.55 De voor enige jaren overleden Engelse particuliere detective John William Bell, gold als een van de grootsten in zijn vak. Groot, omdat hij zoveel succes boekte met zijn werk. Meer dan dertig jaren kreeg hij van grote Engelse verzekeringsmaatschap pijen opdrachten, om raadsel achtige gebeurtenissen te onder zoeken en gestolen juwelen uit de Engelse onderwereld op te duiken of dit in andere landen te gaan doen. Hij had zich van een gehele staf van medewerkers verzekerd, die meer van de voor vallen achter de coulissen van de kleine en de grote gebeurte nissen in deze wereld wisten, dan iemand anders. Men vertelde van Bell, dat hij duizenden connecties in de on derwereld bezat. Er was geen ding, voorzover het door be roepsinbrekers gestolen werd, of Bell wist het terug te vinden. Maar ook achter de coulissen van de „societywereld", die ten slotte ook haar onderlaag heeft, zag Bell meer dan andere men sen te zien krijgen. Zo kwam het ook, dat Bell met Alfred Loe- wenstein in contact kwam, en als enige kon spreken over de laatste dingen, die zich vóór de geheimzinnige dood van de be kende bankier en grootspeculant afspeelden. Zoals men weet, ver dween Loewenstein op 4 Juli 1928 spoorloos uit zijn vliegtuig boven het Engelse Kanaal. Ik ben een der weinige men sen, die precies weten wat zich alles om Loewenstein in de laat ste vier-en-twintig uren van zijn leven heeft afgespeeld. Behalve zijn secretarissen ben ik wel de laatste man geweest, die Loe wenstein voor zijn dood heeft gesproken. Mijn bekendheid met deze financier dateerde van twee jaren daarvoor. Loewenstein woonde destijds in een kasteel bij Biarnitz, een slot, waarin meestal vijftig tot zestig gasten vertoef den. Op zekere morgen kwam bij een Londense verzekeringsmaat schappij een telegram van hem binnen: ,,Ben voor 75.000 pond aan juwelen bestolen". Deze zaak werd aan mij opgedragen. Bij mijn aankomst vond ik het slot in een paniek en maakte ik ken nis met Loewenstein. Hij was wel de meest verkwistende man van zijn tijd. Ik wist, dat hij van gewone afkomst was, uit Brus sel. In 1914 kende men hem reeds als speculant, maar eerst na de oorlog 19141918 verzamelde hij zijn grote rijkdommen. In 1926 kon hij aan de Belgische rege ring verscheidene millioen pon den als lening aanbieden. Zon der rente slechts tegen de overdracht der concessie papier geld te drukken voor de Staat. Dat was destijds, toen hij in Zuid-Amerika en in Mexico, zijn zaken was begonnen. Toen hij zijn offerte aan de Belgische re gering deed, werkten alleen in Barcelona veertig secretarissen voor hem. Als hij reisde, gebeurde dit slechts per vliegtuig. Hij had steeds drie kamerdienaars bij zich, een tennisleraar, een dans- leraar, een boksleraar, en een schermmeester, en een masseur, wiens werk reeds 's morgens om half zeven begon. Om tot het begin terug te keren, Loewenstein kon mij geen aanwijzingen geven, ofschoon ik zandsporen aantrof in de ver trekken, waar de diefstal had plaats gevonden. Ook vond ik de sleutel tot deze diefstal, maar daar kan ik nu niet over spreken. In elk geval was de dader een man, die een plausibele verkla ring zou hebben kunnen geven voor zijn aanwezigheid in die kamers, indien men hem had ge arresteerd. De juwelen waren voor 48.000 pond verzekerd. Het geld werd uitbetaald. Maar Loewenstein was geïmponeerd door hetgeen ik gewaar was geworden, en hij riep mij twee jaar later en dat was kort voor zijn dood bij zich. Wat zegt U daarvan? vroeg hij mij, toen ik met hem alleen was, en met deze woorden drukte hij mij een op een calqueerma chine vermenigvuldigd geschrift van twintig bladzijden in de hand. Het was het ergste smaad schrift, dat ik ooit las. Maar het was met zorg bewerkt. Indien één procent dezer dingen waar was, kon het Loewenstein ruï neren. Het was in Engeland sa mengesteld. Dat zag ik aan het papier, aan de letters, aan de stijl en andere dingen. Het zou in Europa en Amerika in honderden exemplaren verspreid worden. Zoekt U voor mij de man, die dat schreef en de uitgever die dat ding uitgeeft, en ik betaal u 30.000 pond! Een moeilijke taak. Geen be hoorlijke drukker of uitgever zou zich lenen voor de verveelvoudi ging van zulk een libel. Maar in de Londense onderwereld wa ren er velen, die het wel zouden willen doen. Ik zocht dus, door niet minder dan 2000 offertes na te gaan, dezelfde microscopische afwijkin gen en onregelmatigheden in de letters terug te vinden. Op zekere dag kwam één mij ner steno-typisten mij vragen, wat zij kreeg, als zij ophelderde waar het geschrift was getypt. Ik beloofde haar 5000 pond. Daarop hield ze mij een offerte voor. Deze was afkomstig van een door een vrouw geleid obs cuur bureautje. Thans was het niet moeilijk de opdrachtgever ervan te vin den. Ik had de lijst van de cliën ten van dit bureautje spoedig in mijn bezit, en ging ermee naar Loewenstein. Hij verbleekte, toen hij enige namen las, die op de lijst der cliënten van dit bureau stonden, dat de smaadbrief had vervaar digd. Loewenstein moest dus weten waar hij aan toe was, en wie hem zo in de kaart hadden gezien, Dat is de beste arbeid, die U ooit gepresteerd hebt, Mr. Bell! zei Loewenstein met een gedwongen lachje. Als ik te rug kom, betaal ik U uw geld uit. Een half uur later vertrok Loewenstein per vlietuig uit Lon den. Midden boven het Kanaal verwijderde hij zich, en toen men later naar hem om zag, bleek hij verdwenen te zijn. In de visnetten bij Kaap Gris Nez vond men enkele dagen la ter een lijk, dat slechts een arm bandhorloge droeg. Het lijk was vrijwel geheel onherkenbaar. Naar het horloge te oordelen was deze dode Alfred Loewen stein. De 30.000 pond heb ik nimmer ontvangen, daar het hier een privé-opdracht betrof, waarvan niets op schrift was vastgelegd, zodat ik ook geen rechten kon doen gelden. Maar dat het smaadschrift over Loewensteins leven en verleden hem in de dood heeft gedreven, daar ben ik ze ker van. Dat bewijzen de laatste uren, die ik met hem heb door gebracht. Na Loewensteins dood hebben zij, die iets wisten, discreet ge zwegen, aangezien zij hun doel hadden bereikt: hij was voor goed van de kaart. zijn er eigenlijk nauwelijks goede gronden aanwezig, waarom het gebruik van deze biologisch nu eenmaal minderwaardige kost bij zondere aanbeveling zou ver dienen. Ook de vegetarische voeding bestaat in hoofdzaak uit plant aardige producten, die echter niet alleen rauw maar ook gekookt worden gegeten. Koken is van veel belang Bij het koken van de spijzen wordt door de verhitting een groot gedeelte van de arbeid ver richt, die anders geheel en al door de spijsverteringsorganen zou moeten worden gedaan. Het koken betekent voor het lichaam een enorme energiebe sparing De eveneens caloriën- arme vegetarische voeding heeft hierdoor een veel groter nuttig effect dan rauwkost. Behalve plantaardige producten gebruiken veel vegetariërs ook melk, boter, room, kaas en eieren. Plantaardig voedsel is een schrale eiwitbron en de eiwitbehoefte van het lichaam kan op deze wijze naar behoren worden gedekt. dr Alfreda Briede. Aardig MEISJESJURKJE Wat is gezonder? ROOMBOTER of Margarine? (Eet u ook veredelde roomboter met margarinesmaak?) De margarine is nu bijna een eeuw geleden uitgevonden. De aanleiding daartoe was een prijs vraag, uitgeschreven door keizer Napoleon III. Deze zon op middelen om de uitgaven voor de instandhouding van het leger- wat ook toendertijd al kapitalen verslond- drastisch te verminderen. De scheikundige Mège Mouries slaagde erin een kunstmatig spijs- vet samen te stellen, dat even voedzaam was als roomboter, maar veel goedkoper. Niemand ver moedde toen, dat deze uitvinding van zo grote betekenis zou worden. Het is sedert dien wel duidelijk geworden dat margarine een product is waaraan over de gehele wereld behoefte bestaat. Behalve de goedkoopte heeft margarine nog andere voordelen. Het is een hygiënisch bereid voedingsmiddel, omdat in de fabriek ieder contact met de handen wordt vermeden, zodat bacteriën er niet gemakkelijk in terecht zullen komen. Dat voorkomt niet alleen het overbrengen van ziektekiemen op de consumenten, maar het maakt ook dat margarine goed houdbaar is. Een voordeel van huishoudelijk- practische aard is, dat desgewenst margarine 's zomers moeilijker en 's winters gemakkelijker smeltbaar kan worden gemaakt. Voor vegetariërs kan margarine worden vervaardigd, die uitsluitend uit plantaardige vetten is samen gesteld en die dus geen enkel bestanddeel van dierlijke oor sprong bevat. De voor dit product veel gebezigde naam „planten boter" is niet juist, want als „boter" mag uitsluitend het uit melk bereide voedingsmiddel worden betiteld! Een nadeel van margarine tegenover roomboter is het ont breken van de vitamines A en D. Dit wordt echter ondervangen doordat de fabrikanten tegen woordig van regeringswege ver plicht zijn vitamine aan het product toe te voegen. Zieken en kinderen Aangezien de scheikundigen tegenwoordig ook weten welke stof het smaakgevende bestanddeel van roomboter is en deze stof langs synthetische weg kunnen verkrijgen, is ook het bezwaar dat margarine door de meeste mensen minder lekker wordt ge vonden dan boter, te ondervangen. In het algemeen kan margarine dus gerust worden aanbevolen voor de boterham en voor de warme maaltijd. Alleen ten aan zien van sommige zieken en kleine rcnPsT^. 11 -15 16 Voorpand oachterpand rnouw ci.nnpeien voorrok achteirbk p a 325. uitgezet voor 2tmA iaar

De Duinstreek | 1954 | | pagina 6