„DE DUINSTREEK Jaatwis&elUrty De stranding van de Katingo BERGEN SCH00RL Lfiote, sacteung, ^Nieuwjaarskaarten Tweede Blad Donderdag 30 December 1954 Wat dc vrouw van de kapitein vertelde (Van onze Bergense verslaggeefster). 1 Dit oude jaar is weer voorbij, 3 Wat bracht het U en mij? Het nieuwe jaar is aanstonds daar, Wat brengt het voor ons altegaar? Wat brengt het ons. Ja, kunnen wij niet tevens vragen: „Hoe hebben wij de vreugd en 't leed gedragen? O, laten we op de laatste dag, In stilte ons bezinnen. Voordat zo straks na klokke twaalf Het nieuwe gaat beginnen. Laat ons bewuster dan voorheen, Aanvaarden leed en strijd. En brengt het vreugd, vergeet dan niet, 't Gebed van dankbaarheid. In 't jachtend, dreigend leven, O, zijn wij even stil, E En luisteren naar Gods Liefdewoord, Ontvouwend Zijne Wil. Laat ons te midden van de orkaan, Die woedt vaak om ons heen, De stilte zoeken van de Stal, Waarin het Kind verscheen. Hij is de Weg, Hij wijst de baan, Waarlangs wij moeten gaan, Komt, willen wij met nieuwe moed, Het nieuwe jaar beginnen, Aanvaarden wij het lief en leed, Gesterkt door 't Licht van binnen. MAARTJE N. ZWAAN Woensdagmorgen omstreeks 4 uur zag de heer C. Hoogeboom, als eerste bewoner van Bergen aan Zee, de lichten van het ge strande Panamese schip „Katingo" hoog boven de duinen uitsteken. Hij waarschuwde de politie, die op haar beurt de reddingsbrigade van Egmond aan Zee waarschuw de, dat het schip „Katingo", dat reeds per radio gemeld was, in Bergen aan Zee vlak voor het hotel „Nassau-Bergen" was ge strand. Deze brigade kwam toen met tractor, schiettoestel en kisten touw. Na eerst met lichtseinen en raketten contact te hebben ge zocht, kwam later op de ochtend de verbinding met het schip tot stand. En daar ligt dan nu het grote schip al sinds een week hoog op het strand, als een onweerstaan bare trekpleister voor heel de omtrek. Zo druk als het tweede Kerstdag in Bergen aan Zee was, is het zelfs op een mooie zomerse dag niet. Op het strand kon men over de hoofden lopen. De ruim veertien man sterke politie had 'n éénrichtingsverkeer ingesteld voor de schier eindeloze file auto's en de bussen konden het aantal mensen maar moeilijk verwerken. In de grote zaal van het hotel „Nassau-Bergen" zit aan een tafeltje een kleine, jonge vrouw brieven te schrijven. Het is de zeventien-jarige Eftyhia Chrystakis de vrouw van de kapitein van de Katingo. Op het verzoek wat van de reis en haar leven te ver tellen zit ze even stil te kijken en zegt dan Drie maanden geleden ben ik getrouwd. Eind November vertrokken we met de Katingo uit Griekenland en kwamen via Londen en Immingham (aan de Humber) in Rotterdam aan. Toen we vanuit Rotterdam naar Ham burg koers zetten, stormde het niet. In de nacht van Dinsdag op Woensdag, met die hevige storm, werd het schip stuurloos. Waar dit precies gebeurde weet ik niet, want ik ben die nacht beneden gebleven. Als met ruw weer en storm het schip de volle aandacht vraagt van de kapitein, weet ik, dat ik niet bij hem kan blijven en wacht dus beneden de loop der dingen af. Toen we eenmaal op het strand gelopen waren, was voor ons het grootste gevaar ge weken. Ik heb er alleen erg over ingezeten, hoe we onze kat mee zouden nemen, als we met deze storm van boord moesten. De kat is nu bij de bemanning in pension „Stormvogel"hier kan ik hem niet hebben, er zijn verscheiden honden in het hotel. Eftyhia is een echt zeemans- CABARET EN FILMVOORSTELLING voor de Ouden van Dagen in Bergen op 12 Januari 2.15 uur en 8 uur. Nauwelijks heeft St. Nicolaas Bergen verlaten, of het Comité Ouden van Dagen heeft weer plannen in voorbereiding om op 12 Januari een Cabaret en Film voorstelling te organiseren. Dit heeft 'n tweeledig doel: le Om de saamhorigheid onder de oudjes te bevorderen, 2e Om de noodlijdende kas van 't comité een beetje te spek ken (giro 122955). Het comité heeft de uitvoering vastgesteld op 12 Januari n.m. om 2.15 uur en 's avonds om 8 uur in de grote zaal van,, De Rustende Jager" De Middagvoorstelling is voor de Oudjes die hiervoor een gratis uitnodiging ontvangen, terwijl de betalende bezoekers ook des mid dags van hun entréebiljet gebruik kunnen maken. De toegangsprijs is 's middags zowel als 's avonds gesteld op f 1,25. Het comité Ouden van Dagen bestaat in 1955 vijf en twintig jaar, en in verband met dit feit hebben Cor Sijpheer en de fam. van Berge weer hun uiterste best gedaan om een revue in elkaar te zetten die klinkt als een klok. Het Comité rekent weer op uw aller medewerking en op een stampvolle zaal. kind. Vader, grootvader en over grootvader waren allen kapitein en reeds als kind voer zij elk jaar de drie zomermaanden, wanneer zij schoolvacantie had, met haar vader mee. Zij heeft één broer, die nu reeds 1ste stuurman is. Haar moeder voer vaak met haar vader mee en dan bleven broer en zuster in Griekenland bij groot moeder achter, als zij school moes ten gaan. In de zomer van 1951 voer zij weer met vader uit en deze bracht haar na een paar maanden naar Cardiff, waar zij een klein jaar op kostschool bleef en nu dus uitstekend Engels spreekt. Door haar vele reizen is ze reeds heel veel havens van Europa binnengelopen, zelfs tot Narvik toe, maar buiten Europa is ze nog nooit geweest. Haar vader stierf vorig jaar aan boord op een reis naar India. Als ze over haar man begint te vertellen, wordt ze ent housiast. Hij is niet uit een zee mansfamilie en zijn ouders waren er tegen, dat hij zou gaan varen, dat was geen goed vak en zo gevaarlijk! Maar de jongen was niet van de schepen weg te slaan en overgelukkig, toen hij naar de zeevaartschool mocht. Op school al was hij een harde werker en een heel goede leerling. Als vijf tienjarige trok hij naar de zee met zijn zeevaartschool-diploma in de zak. Veertien jaar later haalde hij zijn kapiteinsdiploma, negen en twintig jaar oud, de jongste ka pitein van Griekenland, zegt zijn vrouw terecht vol trots. Hij is nu een en dertig en heeft al in geen zestien jaar Kerstmis in Griekenland gevierd. Wat doet nu Eftyhia zelf de hele dag aan boord? Wel, ze doet het huishouden, zoals iedere vrouw thuis. Kajuit opruimen, wassen, strijken, naaien, maar koken doet ze niet. Het geeft geen pas, dat de kapitein iets anders eet dan de bemanning en daarom wordt er voor allen tegelijk gekookt op z'n Grieks, want de hele bemanning op één na bestaat uit Grieken. De discipline aan boord is goed, en een oorlam wordt niet verstrekt. Het was de bemanning na de storm dan ook een welkome verrassing aan wal een flinke congnac te krijgen. Debemanninggaat binnen kort naar Griekenland terug, maar de kapitein blijft tot nader order. „We hebben het hier heel goed en de Hollanders zijn vriendelijk voor ons" zegt de jonge vrouw. Ja, inderdaad, je kunt het slechter treffen, dan net een honderdtal meters van een modern eerste rangs hotel te stranden, waar als het ware het Kerstdiner op je staat te wachten. KERSTFEEST NED. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN AFD. BERGEN Een grote schare dames was aanwezig op het jaarlijkse Kerst feest van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Bergen. De lange gedekte tafels met zelf gemaakte kerststukjes, beschenen door het zachte kaarslicht, bracht een stemmingsvolle sfeer. De presidente verwelkomde alle aanwezigen met een kerstbood schap; ook werd de leden dank gezegd voor alle goede gaven voor de kerstpakketten voor zieken en ouden van dagen, die inmiddels ook thuisbezorgd zijn. Na samenzang van kerstliederen vervolgde Truus Hooijer het pro gramma met „Heilige Nachtvan Selma Lagerlof, Met grote aan dacht werd hiernaar geluisterd, het boeide van begin tot einde. Hierna volgden enige werkjes van o.a. Mien Labberton en Top Naef. Na de pauze volgden nog enige werkjes van Godfried Bomans en Annie Schmidt, wat zeer in de smaak viel. Met samenzang ein digde dit nog lang in herinnering blijvende Kerstfeest. MEVO SUCCES Op de Zaterdagavond 18 Dec. gehouden Klaverjas-drive van de voetbalver. Berdos werd de eerste prijs behaald door Mevr. Vos en Mevr. Groot, beiden lid van de K. J. Club MEVO, welke prestatie 'n gelukwens waard is. Op de door de Klaverjasclub MEVO op Tweede Kerstdag ge houden open drive werden de volgende prijzen gewonnen: le prijs, Vondelde Jager, 5678 pnt.2e prijs, H. WeyersG. Schekkerman Jr., 5538 punten: 3e prijs, Fam. Vondel uit Texel, 5124 pnt.; 4e prijs, Cor Min Frits de Groot. 5106 punten; 5e prijs, Mevr. de Jager—Mevr. Schouten, 5067 pnt. Marsenprijs: A. Wijers—Schek kerman Jr., 5 marsen. Troostprijs: P. en D. Schekker man, 3543 pnt. „WILDE VAART" Op de avond van de tweede Kerstdag werd in de zaal van de Heer Nic. Schuyt door de Schoorlse Dilettanten vereniging het toneel stuk „Wilde Vaart" vanT. Dekker opgevoerd, een spel rond de havens in 3 bedrijven. Afgezien van het feit dat de inhoud van dit stuk zich minder geschikt aansluit bij de sfeer die men op een Kerstdag, ook zelfs de tweede, mag ver wachten, was de uitbeelding van het vertier in de zogenaamde zee manskroeg op bevredigende wijze uitgewerkt. Deruigheidin woorden en daden, die daarin wordt af gewisseld door een zekere senti mentaliteit, hebben steeds succes bij de toeschouwers. De caféhouder (J. Kuyper) en zijn vrouw Marie (A. den Das-Steen) gaven een zeer goede vertolking van een echtpaar, dat met het wel en wee van zijn klanten medeleeft en vooral van de Heer Kuyper zouden wij zeggen dat hij voor kastelein in de wieg gelegd is 1 Coby het barmeisje (Thor Bakker) en Reny (J. Adam) die als vermond lid van de recherche optrad, hebben deze rollen, die zo gemakkelijk aanleiding geven om door overdrijving smakeloos te worden, met lofwaardige beheer sing vervuld. Cor Jongejans, de Dure (S. de Leeuw) speelde zijn onsympathieke rol zeer goed, hoe wel hij misschien nog sluwer en gemener had kunnen zijn, Dat hij dit niet presteerde, strekt hem alleen maar tot ere! Eveneens op merkelijk goed vonden wij de rol van Giel de Boer (P. Bloothoofd), die eveneens een al te grote uit bundigheid bij zijn woede, zowel als bij zijn grootmoedigheid, wist te vermijden. Niek Schoos, (de Jonker) de rol van de kostganger was in handen van de Heer F. Leysen, die daarin teveel zichzelf gelijk bleef, dat wil zeggen F. Leijsen was en bleef, niet helemaal het doel van „toneelspelen." De rol van Nol Waterdrinker (de profeet) werd zowel door grime als door voordracht, op bijzonder geslaagde wijze door P. Mantel uitgebeeld. Vermelding verdiend ook nog 't eerste optreden van Mej. C. Hoog- vorst, die als Leentje haar debuut maakte. De overige rollen van Govert Beek (C. Jonker), tante Dien (H. Koeten-de Leeuw), Gerrit (W. Veken) en de inspecteur (R. den Das) sloten zich bij de hoofd rollen aardig aan. De regie van de Heer Wurkum had voor een goede entourage gezorgd en voor een, over het algemeen, vlot ver loop, zodat geen ernstige dérail lementen plaats hadden. Een ge slaagde opvoering derhalve. Min der geslaagd was de „muzikale omlijsting" zoals men dat noemt. Vooral de herrie die in de pauze werd gemaakt was oorverdovend, en scheen door kwantiteit van geluid te willen vergoeden wat het aan kwaliteit tekort schoot. WATERSTANDEN V.V.V. Groet-Camperduin Hoog water Jan. 's morgens 's namiddags 1 8.30 852 2 9.20 9.49 3 10.20 10.57 4 11.35 12.15 5 12.17 12.50 6 1.29 1.56 7 2.29 2.51 Laag water Jan. 's morgens 's namiddags 1 2.30 2.52 2 3.20 3.49 3 4.20 4.57 4 5.35 6.15 5 6.17 6.50 6 7.29 7.56 7 8.29 8.51 Raadsvergadering Schoorl Op Woensdagavond 22 Dec. had de laatste bijeenkomst in dit jaar van de Raad plaats onder voorzitterschap van burgemeester Jochems. Het voornaamste punt van de agenda was daarbij onge twijfeld de jaarrede van de bur gemeester. Mr. Jochems begon deze rede met er aan te herinneren dat het de laatste jaarrede zal zijn, die hij als burgemeester onzer gemeente zal kunnen houden, aangezien hij wegens het aanbreken van de pensioengerechtigde leeftijd hem in September a.s. zal noodzaken af scheid van ons te nemen. Hij prees de uitstekende geest van samenwerking van de leden onder ling en de prettige sfeer die steeds gedurende zijn ambtsperiode de besprekingen had beheerst. Zijn zeer uitvoerig overzicht van het afgelopen jaar dat 16 folio's druk omvat, kunnen wij natuurlijk hier slechts zeer beknopt weergeven, zodat wij ons tot de voornaamste punten moeten beperken. Samenstelling Raad Deze bleef ongewijzigd. Per 1 Jan. a.s. wordt de heer C. J. van Wijk eervol ontslag verleend als Commies ter Secretarie wegens het aanvaarden van een andere functie. Inwonertal Dit bedraagt thans 3336 in woners, een vooruitgang van 79 zielen. Politie De tijdelijke detachering van 3 wachtmeesters gedurende het seizoen zal in verband met het steeds drukker verkeer nog zeer versterkt moeten worden. Verordeningen Er kwamen dit jaar 7 nieuwe verordeningen tot stand. In totaal na de oorlog 111 nieuwe ver ordeningen. Financiën Per 1 Januari bedraagt de totale leningsschuld der gemeente f 1.035.871,90 en de nog ongedekte kapitaalsuitgaven f 1.276.336,02. Bij de begroting 1955 is rekening gehouden met een advies van Ged. Staten aan het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Fi nanciën om het basisbediag per inwoner voor de algemene uit kering uit het Gemeentefonds voor genoemd fonds te brengen op f 35.25 vermeerderd met een be lastinguitkering van f 4.32 per in woner, ongeacht wat deze laatste uitkering betreft een nadere ver hoging daarvan in verband met compensatie voor gemis aan school geld. Hierdoor sluit de begroting met een tekort van f 1000.welk bedrag naar verwacht mag worden door eventuele na-uitkeringen uit het Gemeentefonds kan worden gedekt. Onderhoud wegen en plantsoenen Het weggennet verkeert in het algemeen in goede staat. Voor gewoon onderhoud werd daaraan f 16.300.— ten koste gelegd. Weg- verbeteringen werden via de ka- pitaalsdienst gefinanciërd tot een bedrag van f 89.500. Voor het onderhoud van plantsoenen werden goedkope krachten uit Alkmaar tewerk gesteld door middel van de sociale werkvoorziening van handarbeiders. De ene vaste werk man immers die voor dit werk beschikbaar is, kan alleen onmo gelijk dit omvangrijke werk ver richten, zodat op de duur het personeel bij de dienst van Ge meentewerken, dat momenteel uit vijf man bestaat, zal moeten wor den uitgebreid. Bouw- en woningtoezicht In dit jaar werden 65 bouw vergunningen verleend tot een totaalbedrag van f 639.090. Met rijkspremie werden gebouwd 6 particuliere woningen, op basis woningwetfinanciëring 29 wonin gen (gemeentebouw) op de voet van herhouwplicht 2 woningen en 5 in de vrije sector. Reinigingsdienst Het voornemen bestaat in 1955 een regeling voor het ophalen van huisvuil in te voeren, waarbij van uniforme vuilnisemmers zal moeten gebruik worden gemaakt. Gemeentelijke woningbouw De 29 woningen aan de Voor weg zijn gereed gekomen, waar door het totaal van het gemeen telijk woningpark thans 64 nieuwe woningen bedraagt. Volkshuisvesting Dank zij de bouw van 29 ge meentewoningen en het vrijkomen van 11 woningen na het gereed komen van Westerkimme" is het aantal woningruimtezoekenden van 91 teruggebracht op 63. Straatverlich ting Het aantal thans in gebruik zijnde lantaarns ten bedrage van 164 zal nog met 117 worden uit gebreid en worden gebracht op 281. Het volledige verlichtings plan voorziet in 440 lichtpunten. Gasbedrijf De uitkomsten van het Gasbe drijf zijn minder fraai dan werd aangenomen. Dit is te wijten aan het feit, dat de Stationsgasmeter te Schoorldam geen voldoende capaciteit bezit zodat deze de gas- afname niet nauwkeurig regi streerde en er meer gasverlies zou worden geleden dan werd ver moed. Met de aanschaffing van een nieuwe is f 7000.gemoeid. Per 1 Jan. a.s. wordt het gas- tarief verhoogd. Uitbreidingsplan Het uitbreidingsplan is in prin cipe goedgekeurd en wordt door de Planologische dienst op spoed aangedrongen zodat de uitvoering er van zal zijn geschied voor de opening van de Velsertunnel. Over de financiëring hiervan, die enorme sommen zal vorderen, is het laatste woord nog niet gesproken. Plannen voor de ontsluiting van twee bouwkernen te Schoorl en te Groet werden met het technisch advies bureau de Ver. v. Ned. Gemeenten besproken en een crediet van f 7000.voor de uitwerking van deze plannen verleend. Vreemdelingenverkeer Het aantal overnachtingen in hotels, pensions en gemeubileerde woningen was voor Schoorl en Groet in 1947 een totaal van 154.600, in 1954 201.500, van kampeerterreinen in de gehele ge meente in 1947 70.400, in 1954 223.290 11 Emigratie Te vermelden zijn uit onze gemeente zes gevallen van emi gratie, waarvan 4 gezinnen naai Australië, één naar Canada en één persoon naar Zweden. Totaal 21 personen. Brandweer Over het optreden van de Brandweer niets dan lof. In totaal werd 18 maal uitgerukt. De brand schade beliep dit jaar ongeveer f 19.000.- Bescherming Bevolking De belangstelling hiervoor bleef op ongeveer gelijk peil als ver leden jaar. Een tiental deelnemers ter aanvulling der beide blok- ploegen is gewenst. Kampeerwezen Het aantal kampeerterreinen werd met 1 verhoogd en kwam van 32 op 33. Aan vijf terrein houders werd aangezegd dat in dien, om welke reden dan ook, de exploitatie van hun terrein door hen werd beëindigd, aan degene, die onder welke titel dan ook de exploitatie zouden willen overnemen, daarvoor geen ver gunning zou worden verleend. Str andboulevard Verwacht mag worden dat in de komende maanden de nodige formaliteiten zover zullen zijn ver vuld, dat aan een daadwerkelijke uitvoering van dit plan kan wor- EEN WONDERLIJK EXPERIMENT In Juni 1932 werd in de Roe meense hoofdstad Boekarest door een professor en een student in de medicijnen een griezelig expe riment ondernomen, dat totnogtoe door niemand is herhaald. Onder toezicht van een paar genees heren en tal van studenten lieten de heren zich ophangen aan een galg, die was opgesteld op de binnenplaats van het Anatomisch Instituut. Het waren prof. dr. Dimitrescu en een van zijn leer lingen. De beide proefkonijnen werden volgens de regels van de roemeenseophangkunst behandeld, en men liet hen zolang „sterven", tot de bewusteloosheid reeds was ingetreden, en de lichamen enkel nog maar stuiptrekkende bewe gingen maakten. Toen werd het experiment beëindigd, en op de gewone wijze werden de levens geesten weer opgewekt. De waarnemingen van beide mannen kwamen overeen. Zij hadden, toen de strop stijf werd toegesnoerd, een helder ge zoem en een luid geraas gehoord, alsof het onweerde. Daarop was volkomen gebrek aan verdere sensatie ingetreden. Pijn hadden zij niet gevoeld en zij wisten evenmin dat zij met hun lichaam stuiptrekkende bewegingen hadden gemaakt. Bij de vermelding van deze proef zij aangetekend, dat in landen als Engeland de dood door ophanging wordt teweeggebracht niet door verstikking van het slachtoffer, maar door het breken van zijn nek. De veroordeelde heeft weliswaar het hoofd in de strop, maar men laat het vallen door het openen van een luik onder zijn voeten, zodat de nek gebroken wordt. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Bockhandel C. Oldenburg, Schoorl den begonnen. De begrotingspost van f 90000.— daarvoor werd door Ged. Staten goedgekeurd. Tehuis voor Bejaarden Met genoegdoening kan de in gebruikneming van Westerkimme worden vermeld. Gemeenschappelijke regeling Centraal Ziekenhuis Alkmaar Tot deze regeling is ook onze gemeente toegetreden en wordt jllllllllllllllllllllillllllillllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllliilliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ ^iliiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiF Ingezonden mededeling m Zuiver en ontsmet uw llnifltinn kuld met de helder Pil IVI IMV Vloeibare D.D.D. De F UltJ 11 (j IJ jeuk bedaart, de «iekte- -» kiemen worden gedood. GENEESMIDDEL TEGEN Tfc WM Tfc HUIDAANDOENINGEN BP. 11. Bf. VLOEISTOF BALSEM ZEEP I en 2 Januari Dr v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK I en 2 Januari Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 b.g.g. K 2208-2847

De Duinstreek | 1954 | | pagina 5