ft 99 1 BERGER KUNSTKRING V GERRITSEN KAPSALON URSEM SCHOORL KERSTZANGDIENST GEREF. KERK WrWf*vw WWWwW VRIJDAG 7 JANUARI 1955 32e JAARGANG No. 1 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam» Groet» Camperduin» Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De toneelgroep „Zeater" gaf Dinsdagavond inde Rustende Jager een opvoering van Sabrina, blijspel in vier bedrijven van Sanniel Taylor. Sabrina, de dochter van de chauffeur der familie Larrabee, komt na een vijfjarig verblijf in Parijs, weer thuis op het landgoed der Larrabee's. Als verrassing heeft zij voor de vrouw des huizes, die zij als kind altijd vrij sterk be wonderd heeft, een papegaai mee gebracht, die volgens haar, franse kinderliedjes kan zingen, maar nu hardnekkig weigert enig geluid te geven. Zij is Parijs ontvlucht omdat een jonge rijke Fransman haar 't hof maakt en zij niet van hem houdt, ofschoon zij wel gaarne het leven zou leiden, dat hij haar door zijn rijkdom bieden kan. Eenmaal thuis gekomen voelt zij zich daar niet echt thuis. Zij wil graag het leven leven, maar is nog onzeker van zichzelf, en weet niet van wie zij eigenlijk houdt. Zal zij met de Fransman trouwen? Neen. Met David dan, een van de beide zoons der Larra bee's. Na een nacht met hem in de maneschijn uit varen te zijn geweest, weet zij, dat ook hij de ware Jacob niet is. In het vierde en laatste bedrijf brengt Linus, de andere zoon der Larrabee's, de Fransman, diespeciaalvoorSabrina uit Parijs is komen overvliegen met het doel Sabrina ten huwelijk te vragen, van zijn voornemen af door met hem over zaken te spreken, en hem een voordelige handels transactie aan de hand te doen. Sabrina is woedend op Linus, waar zij van houdt, dat hij zich met haar zaken bemoeit, en na een hoogst komische scène, waarin Sabrina's vader zich als millionair ontpopt, verklaart zij aan Linus' moeder en in zijn bijzijn, dat zij met hem wil trouwen. Zo komt alles tot een goed einde. Het stuk is een waar blijspel, dat door de spelers met talent werd gespeeld. Vader Larrabee, die bij wijze van liefhebberij alle mogelijke begrafenissen naloopt en zodoende, volgens zijn vrouw, voldoende in de buitenlucht komt. Moeder Larrabee, die in alles haar lievelingszoon David probeert te beschermen tegen zijn vader en zijn broer Linus, die een nuchter, practisch en hard zakenman is. Linus wordt dan ook door zijn vrienden bewonderd om zijn succes in zaken, maar thuis brengt zijn nuchtere kijk op de dingen nogal eens beroering; dezefiguren werden met smaak uitgebeeld. Het was een kostelijk stuk dat de aandacht van de stampvolle zaal tot het einde wist te boeien. Het lang durig en daverend applaus dat aan de spelers ten deel viel, was wel verdiend. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN De volgende expositie van het Kunstenaars Centrum te Bergen Nh. zal werken bevatten van de kunstschilder Nico G. Berkhout. Berkhout exposeert geheel nieuwe werken waaronder een grote serie aquarellen en gouaches van de Ruïnekerk en voorts enige stukken in olieverf. De tentoonstelling wordt Zater dagmiddag 8 Jan. a.s. desnamiddags om vier uur opengesteld in de Kunstzaal van „De Rustende Jager" te Bergen en is gedurende vier achtereenvolgende week-ends te bezichtigen van half drie tot half zes. Voor nadere mededelingen zie men ook de advertentie in dit blad. Kunstenaars Centrum Bergen LEZING „De Indianen en hun kunst" Op Donderdag 13 Jan. a.s. heeft het bestuur van het Kunstenaars Centrum een lezing kunnen arran geren, welke als onderwerp heeft „De Indianen en hun kunst". De Heer J. J. Schilstra, leraar aan de Rijks-H.B.S. te Alkmaar, die over dit onderwerp zal spreken, verbleef gedurende ruim 'n half jaar in de U. S. A. en heeft tijdens deze reis speciaal studie gemaakt van dit onderwerp. Gaarne wekken wij alle belangstellenden op deze lezing over die bijzondere kunst, waar van in het algemeen ten onrechte maar zo weinig bekend is, te gaan horen. Ook niet-leden van het Centrum kunnen de avond bij wonen. Voor zakelijke medede lingen verwijzen wij naar de ad vertentie in dit blad. T. EN O. NIEUWS 't Nieuwjaarsnummer van het T. en O. maandblad opent met een woord van de Voorzitter, de heer J. Winkel, tot alle buurtge noten gericht. Hij releveert daarin met voldoening het tot standkomen van het verenigingsgebouw dat door onderlinge samenwerking tot stand kwam en algemeen bewon dering heeft gewekt. De St. Nico- laasviering, waarbij enige honder den kinderen met door de leden vervaardigde cadeaux werden verrast, was wel een evenement dat een aparte notitie verdient, evenals de jaarvergadering. In 't nieuwe jaar zal men het tien-jarig bestaan van T. en O. gaan her denken en dit roept weder allerlei activiteiten in 't leven. Zo blijft er steeds werk aan de winkel voor de gehele vereniging. N.V. KJ.V.O Culturele Avonden Tussen Indus en Ganges Op Zaterdag 15 Jan. houdt Mr. A, L. Hustinx uit Roermond een lezing over India. Hij illus treert zijn lezing met kleurenfilms. Wie zich zijn film van het vorig jaar, Pakistan, herinnert, weet hoe fraai zijn films zijn. De leden van de K. J. V. O. kunnen plaats bespreken op Zater dag 8 Jan. en volgende dagen. Activiteiten van de K.J.V.O. Na de bonte avond op 11 Dec. werd een reünie van de kampen gehouden op Zondag 12 Dec. Na de culturele avond met Drs. Regout volgde een interessante tocht met een Nacobus op Zondag 19 Dec. naar Amsterdam. Er waren 47 deelnemers, die onder de beproefde leiding van de heren Schuil, Kooge, Tromp en van mej. Sylvia Bakker een bezoek brachten aan de Hortus, het Aquarium, het Scheepvaartmuseum en 't Tropen museum. Voldaan over de bijzonder geslaagde dag kwamen de excur- sionisten om half zes Bergen weer binnenrijden. Op Vrijdag 24 Dec. vond de kerstbijeenkomst plaats, die zo langzamerhand een traditie is ge worden. Het is te betreuren, dat het bestuur van de Volkshoge school zijn medewerking niet meer verleent om dit stemmige feest te vieren in de zo passende omgeving van Het Oude Hof. In Bergen zijn de gelegenheden, waar de sfeer van de omgeving in har monie is met die van het feest zelf, niet te vinden. Aan deze avond werkte mee Mevr. Corrie Morrée-Dol, die de begeleiding verzorgde van de werken, die werden uitgevoerd door de heren Kees Blokker, trom bone, Henk Tromp, klarinet en Gé Demmendaal, viool. Voor de declamatie zorgde Mevr. M. Bac ker-Breed, die vooral in de dialoog bewees een uitstekende keus te hebben. De gedichten konden ons minder bekoren, maar de wijze waarop „Aanzoek" bijvoorbeeld werd gebracht, was subliem. De K. J. V. O. kan terugzien op een bijzonder geslaagde kerst bijeenkomst. Op Zaterdag 8 Jan. is er voor ouders, vrienden, familie leden en leden de zo langzamer hand ook traditioneel geworden Nieuwjaarsbijeenkomst in de dans zaal van De Rustende Jager. FEESTGERECHTEN EN PRACTISCH HUISHOUDEN Maandag 20 December vond de laatste kookles plaats in het T. en O.-gebouw. Deze laatste les stond in het teken van Kerst mis en Nieuwjaarsviering en bestond uit het bereiden van fijne tomatensoep, Kerstcake, schui mige ananaspudding en peper muntkussentjes. Wanneer een blikje tomaten puree aangebroken is, kan de in houd nog een dag of tien goed blijven, mits overgebracht in een kopje en met zout bestrooid of met olie overgoten op een koel plaatsje bewaard. Nooit in het blikje bewaren! Een hele eidooier kunt U tegen uitdrogen behoeden door hem onder water te bewa ren. Later gewoon het water af gieten. Is de dooier gebroken voeg er dan wat melk bij en dan later melk en dooier door elkaar geklopt gebruiken. Bij het bereiden van cakedeeg kan een mayonnaise-klopper goe de diensten bewijzen met het schuimig kloppen der hele eieren en de suiker. Dit is dan in vijf mi nuten gebeurd. Bij het scheppen van de gesmolten margarine en het gezeefde bloemmengsel door de eiermassa moet een gladde me talen lepel of pannekoekmes ge bruikt worden, en vooral geen houten lepel. Door de ruwe hou ten lepelwand wordt de lucht weer uit het deeg geroerd, en wordt het geheel dus minder luchtig. Eieren en mayonnaise klopt men het best in een warm vertrek, slagroom daarentegen in een koud. Belangrijk is voor een goede mayonnaise-klopper, dat de tand- wieltjes en klopstaafjes van me taal zijn, en niet van plastic. Dit materiaal is niet sterk genoeg e? te slap. Om te controleren of de cake gaar is, is de breinaald-proef niet betrouwbaar. Beter is met de vinger zacht op de cake te druk ken. Als er dan een putje in de cake blijft staan, is deze nog niet gaar. Voelt de cake veerkrachtig aan, dan is hij gaar en is er geen kans van neerslaan bij het uit de oven nemen. De cake heeft dan ook aan de rand van de bakvorm losgelaten. Even laten afkoelen en de cake glijdt gemakkelijk uit de vorm. Bij practisch huishouden hoort ook het kopen van goed materiaal of dit nu een fluitketel, een pan. een fornuis, lakens of boenwas is. En hierin worden de huis vrouwen tegenwoordig bijge staan door twee verenigingen, n.l. de Vereniging voor Gasfabri- kanten in Nederland en de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen. De gasfabrikanten heb ben zich uiteraard bezig gehouden met het onderzoek van gasfornui zen, -geysers, -comforen enz. en de huisvrouwen met wat er in de huishouding alzo gebruikt wordt. Beide Verenigingen hebben het recht gegeven, aan de door hen goedgekeurde artikelen hun waar- borgzegel te hechten. Dus als op een artikel het zegel is aange bracht van: „Goedgekeurd Ver eniging van Gasfabrikanten in Nederland" of „Goedgekeurd Ned. Ver. van Huisvrouwen", dan is dat artikel van goede kwa liteit en voldoet het in het ge bruik goed. En ten slotte komt binnen en kele weken het practisch inge richte „Huishoud- en Kasboek Alléén voor haar", uit, voor de prijs van 1.Belangstellenden kunnen het ter inzage, aanvragen, Helderseweg 14 te Alkmaar. ETALAGE DE HAAN'S BOEKHANDEL Met ingang van het nieuwe jaar wil De Haan's Boekhandel in Bergen een geheel nieuwe op zet van de etalage van zijn zaak inrichten. Het is de bedoeling iedere maand een etalage te ma ken van één bepaalde groep arti kelen. Het sortiment in de Boek- en Kantoorboekhandel is n.l. zo groot, dat vele artikelen, waar zeker behoefte aan bestaat, in een gewoon gesorteerde etalage in het geheel niet tot hun recht ko men, zo niet helemaal niet opval len. Vele minder gangbare arti kelen werden wegens plaatsge brek eenvoudig helemaal nooit ge- etaleerd. Dat wordt nu anders. Wij zul len eens per maand die artikelen etaleren, waarvoor, ons inziens, juist in die maand bijzondere be langstelling bestaat. Om enkele voorbeelden te noemen Januari: kantoorboeken en kantoorartike len. Februari: Romans (boeken week). Maart: Tekenartikelen Fröbelgoed enz. Iedere eerste week van de maand zullen wij door middel van een advertentie U opmerkzaam maken op de nieuwe etalage, die dan weer gereed zal zijn. Het is onze oprechte hoop, dat dit z'n steentje zal bijdragen tot ons aller devies: In Bergen Kopen. HAUTE COIFFURE Het adres MEVO NIEUWS In de op Nieuwjaarsdag ge houden open drive der klaverjas- club MEVO werden de volgende prijzen behaald le pr. Mevr. Nieuwendijk-G. Schekkerman Jr., 5431 pnt. 2e pr. G. van Alphen-Mevr. van Alphen, 5256 pnt.3e pr. G. Schek kerman Sr.-P. Sorgen, 4990 pnt.; 4e pr. Mevr. de Groot-Thijs Punt, 4966 pnt.; 5e pr. Nipschagen-C. B. Min, 4956 pnt.; 6e pr. P. en D. Schekkerman, 4919 pnt.7e pr. i on Nieuwendijk-P. Schaper, 4b87 pnt.; 8e pr. S. Schaper-B. Tiebie, 4600 pnt.; 9e pr. Hr. en Mevr. Koopman, 4546 pnt.; 10e pr. J. Glorie en H. Peters, 4948 pnt.; 11e pr. Mevr. Schekkerman-Was- lander, 4278 pnt.12e pr. Dobben- S. Schotten, 4124 pnt.; 13e pr. J. van Alfen-Mevr. v. Alfen, 3998 pnt.; 14e pr. Hr. en Mevr. Koorn, 3805 pnt.; 15e pr. Mevr. Tiebie-Mevr. Pieters, 3786 pnt.; 16e pr. Troostprijs, Henk Pieters- Mevr. Glorie, 3572 pnt. Marsenprijs: Ton Nieuwendijk- P. J. Schaper met 5 marsen. ZONDAGSDIENST ARTSEN EEN QUAKER-EREDIENST De Quakers maken deel uit van een oud, religieus genoot schap. Zij hebben een uitzonder lijke vorm van eredienst die zich afspeelt in de stilte. Van zulk een eredienst laten wij hieronder een beschrijving volgen. Een zwijgend samenzijn ver krijgt doel en wijding als het dienstbaar wordt gemaakt aan de scheppende en herscheppen de kracht die uitstraalt van Gods tegenwoordigheid. Voor zijn Aangezicht past stilte en eenvoud. Geen muzikale of vi suele middelen proberen in de Quaker-wijdingssaménkomst een stemming te wekken en als in de diepe stilte een woord zou vallen, is het geen woord „over", maar „vanuitGods bemoeienis. Hier geldt alleen de zelfontledi- ging door overgave aan de Eeuwige. De wijdingssamenkomst is een halteplaats tussen het leven dat was en dat komen gaat en daar mee nauw verbonden. Door in nerlijke concentratie wordt hier het denken, voelen en willen ge confronteerd met het Heilige. Het geestelijk proces dat zich in de stilte pleegt te ontwikke len is aanvankelijk van individu ele aard. Zwijgend hebben de deelnemers een voor een het vertrek betreden en hun plaat sen ingenomen. Een diepe stilte valt in, waarin God om leiding voor allen wordt gevraagd. Een voorganger is hier niet. Het vacuum der stilte doet nu, evenals in de toestand tussen waken en slapen, de gedachten ontwaken die hen de laatste tijd bezig hielden, met dit verschil, dat nu niet de vergetelheid van de slaap wacht, maar de oot moed die samengaat met het be sef van Gods heilige tegenwoor digheid. De gedachten, die als beelden van een film, het gees tesoog passeren, weerspiegelen de toestand van de ziel. Het le ven wordt uit zijn windselen ge daan en voorgelegd aan Hem die het schonk. De woorden in Psalm 139 23 en 24 zijn hier van toepassing: „Doorgrond mij, o God, en ken mijn hart, toets mij en ken mijn gedachten, zie of bij mij een heilloze weg is en leid mij op de eeuwige weg." Men luistert naar zijn ingevin gen naar de Stem, die door geen mond gesproken en door geen oor gehoord, nochtans door dringt in de harten die Hem zijn toegedaan. Hij weet wat de ge lovigen nodig hebben en Hij geeft het hen. De gedachten maken plaats voor Zijn gedach te, een nieuwe visie, een kalme bezieling wordt hun deel. Zij blijven in de serene stilte eer biedig luisteren. In dit stadium kan het ge beuren dat een (of meer) der aanwezigen de roeping in zich voelt opkomen zijn individuele belevenis in algemeen geldige vorm aan de samenkomst door te geven. De vorm waaronder dit geschied kan onbehouwen zijn en nochtans zal de Geest, waar van zulk een boodschap getuigt, zich, als een echo uit de Eeuwig heid, aan de stilte mededelen en deze verdiepen. Niet het minst hierdoor verkrijgt de wijding 'n collectief karakter. Het zou even wel onjuist zijn, als een deelne mer zich van het brengen van een zodanige boodschap afhan kelijk zou maken: Gods woord in eigen hart zij hem genoeg. Het uur verstrijkt. Tezamen stonden zij aan de Oorsprong van het Leven. Zwijgend staan zij op. Hun handen zoeken de handen der naast hun staanden. De eredienst is naar de vorm ge ëindigd. Het leven van alle dag eist de mens weer op, maar zij dragen, totdat een nieuwe wij dingssamenkomst hen wacht, Gods wijding, als een onver vreemdbaar bezit, met zich mee. KAPPERS-CONCOURS Op 3 Jan. j.l. werd in Alkmaar een wedstrijd voor Herenkappers gehouden. Het was een steden- wedstrijd - Haarlem - Beverwijk - Alkmaar. Voor het team Alkmaar waren ook aangewezen J. Beentjes en L. Henneman uit Bergen en M. Slot uit Schoorl. De wedstrijd werd gewonnen door Alkmaar, De heer Slot wist bij de persoonlijke rangschikking de 3e plaats te bezetten, bij een deelname van 30 kappers. Voor de afd. Alkmaar, waartoe bovengenoemde heren behoren, een mooi resultaat en het bewijs is geleverd, dat op de technische club nog veel te leren valt. SCHAAKCLUB SCHOORL H. A. Dorré—T. de Jong 10 C. den DasJ. de Boer 1 0 G. KonijnN. Blokker 10 Mevr. SlotW. Butter 10 M. SlotJ. v. Loo afgebr. C. VisserJ. Medendorp 10 Het ingebruik nemen van het nieuwe Kerkorgel in de Gerefor meerde Kerk heeft deze gemeente opnieuw onder de aandacht ge bracht van alle inwoners onzer gemeente. Ook onder de leden der Geref. Kerk heerst blijdschap over het feit dat hun kerkzang thans begeleid wordt door de muziek van een eerste klasse in strument en het is dan ook be grijpelijk dat daardoor een grotere activiteit wordt ontwikkeld. Zo werd op de eerste Kerstdag in de kerk een Kerstzangdienst gehouden met medewerking van het Chr. Gem. Koor onder leiding van Mevr. Hardijzer te Alkmaar, ter wijl de heer C. Munk uit dezelfde stad als organist optrad. Ds. B. Scholten leidde deze dienst en wist met een inleidend woord de gewijde stemming teweeg te brengen, die aan zulk een Kerst bijeenkomst de wijding verschaft, die het Kerstfeest van alle andere feesten onderscheidt. De zang, af gewisseld met woorden van de predikant maakte deze bijeenkomst tot een onvergetelijke gebeurtenis. De tweede Kerstdag werd even eens een kerkzang dienst gehouden, onder leiding van Ds. J. Dijkstra van Schermerhorn, terwijl Ds. B. Scholten aan het orgel plaats nam. Ook ditmaal werd de zang afge wisseld met de lezing van gedeelten uit de H. Schrift, wat niet naliet de gewijde stemming op te voeren en te versterken. Verschillende toehoorders van andere gezindten woonden beide diensten bij. Meektlad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan 7ee: P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Telefoon 2104 BERGEN 9 Januari Dr POOT, Tel. 2423 SCHOORL KOEDIJK 9 Januari F. H. R1SSELADA Tel. K 2209-363

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1