„DE DUINSTREEK" Deze wintec vt tydep RAADSVERGADERING BERGEN OP „DE HAAF" Tweede Blad Vrijdag 7 Januari 1955 Medische overheid paraat. AMSTERDAMS STUDENTEN BALLET MEERDERHEID WENST GEEN GROTER AANTAL DRANKVERGUNNINGEN VOOR BERGEN AAN ZEE Het maandelijks tournooi in de raadzaal van Bergen, ditmaal vastgesteld op 21 December, werd voorafgegaan door een wapen schouw in besloten kring gewoonlijk vergadering in comité ge heten die bijna een uur langer in beslag nam dan daarvoor was aangegeven. Bij het openen der vergadering liep de publieke tri bune vol. Onder de aanwezigen bevonden zich enkele vergunning houders en zij die het graag zouden willen worden de laatsten vergezeld van hun echtgenoten. Ook een deputatie uit de plaatse lijke afdeling der V.V.D., bestaande uit de heren Dr. C. Steinz en Mr. Th. Rijnberg, woonde een deel der beraadslagingen bij. Nadat de Burgemeester, Dr. W. Huygens, de vergadering had geopend, de notulen waren vastgesteld, de ingekomen stuk ken voor kennisgeving waren aangenomen, de burgemeester was aangewezen om zitting te nemen in het bestuur van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar en de verordeningen voor sala risverhoging naar een volgende vergadering waren verschoven, kwam het voorstel van B. en W. tot vaststelling ener nieuwe drankwetverordening in behan deling. De heer Ellis begon met te verklaren dat thans de drankwet voor de vierde maal onder de loupe werd genomen, nadat B. en W. driemaal échec hadden geleden bij de Ged. Staten. Thans komt men opnieuw met een voorstel. De vorige be raadslagingen waren altijd in comité gehouden, wat thans niet het geval is, zodat hij zich van een raadsman had voorzien. Hierna las de heer Ellis een paar getypte bladzijden voor, waarin o.m. werd gezegd, dat het reser veren van een vergunning voor Bergen aan Zee in strijd was met de Drankwet; dat z.i. de maatregelen door B. en W. voor gesteld, onnodig waren en dat hij niet geloofde, dat er op het mid denterrein te Bergen aan Zee spoedig een gebouw zal verrij zen. Toen hij echter de niet- goeefgekeurde verordening als een werk der ambtenaren karak teriseerde, interrumpeerde Dr Hemelrijk op scherpe toon: Dat doen we zelf. Leg geen verant woordelijkheid op de ambtena ren! waardoor de betekenis van het voor de heer Ellis opgestel de stuk aan uitwerking inboette. Ook Mr Sluis ving aan met te verklaren dat de teruggewe zen verordening door de Ge meenteraad met algemene stem men was aanvaard. „Juist!" in terrumpeerde Dr Hemelrijk. Hij denkt echter homogeen met de heer Ellis, al dacht hij het van groot belang dat er op het mid denterrein een etablissement komt, waarvoor een vergunning wordt verstrekt. De belangen dergenen die op de wachtlijst staan, dient men echter in 't oog te houden. De heer Van Rees Vèllinga sluit zich bij de vorige spre kers aan. De enige reden tot aanvaarding bestaat in het al gemeen belang en op deze wijze zou een vergunning komen aan iemand, die daarvoor niet aan de beurt is. Mevr. Broekman-Vriesman sluit zich bij de vorige sprekers aan en merkt op dat dit een inge wikkelde materie is. De heer Broersma verklaart, dat een vergunning op het mid denterrein geen openbaar belang is; dat is iets anders dan gelde lijk belang. Een vergunning op het middenterrein verhoogt de verkoopwaarde de gehele ge meenschap zal meer geld ontvan gen, doch diverse personen zul len gedupeerd worden. Mensen, die als pioniers zijn opgetreden zullen benadeeld worden als aan het middenterrein een vergun ning wordt verstrekt. Wat be treft. Scholten doet het spr. leed dat hij niet kan worden gehol pen. Indien de Voorzitter zegt dat hij juist ziet, zal hij voor stemmen. Dr Hemelrijk zegt, dat hij de koppen al heeft geteld; hij wil echter iets zeggen, dat nog niet gezegd is. Wij sloegen een fi guur bij de Ged. Staten; wij stelden de verordening vast met algemene stemmen. Als met deze nieuwe verordening thans wordt bereikt, wat we met de vorige verordening niet kónden bereiken, zegt U dan: Ja? Hier is geen sprake van principe-te genstand, maar van opportunis tische tegenstand. Gezamenlijk hebben wij besloten, en ook be treurd, dat wij enkele persoon lijke belangen moesten duperen. Het algemeen belang gaat ech ter boven het persoonlijk belang. Indien deze nieuwe verordening wordt goedgekeurd, zal blijken dat deze stukken beter zijn dan de vorige. Deze verordening is bedoeld om extra-vergunningen te krijgen boven het Kroon- maximum, Als dit wordt bereikt, bent U er dan nog tegen? Wan neer noch no. 1noch no. 2 wordt gedupeerd en de derde vergunning aan het middenter rein kan worden toegewezen, zal ik voor stemmen. De Burgemeester, Dr W. Huy gens antwoordt de heer Ellis dat de burgemeestér op eigen gezag geen verordeningen kan intrek ken, gelijk hij beweerd heeft. Er is bedoeld, dat op een der be langrijkste terreinen te Bergen aan Zee een vergunning zal worden geplaatst. Thans is er wéér een gegadigde, doch ook hij verlangt dat er een ver gunning in deze zaak komt. De vorige verordening was door de beste adviseur in ons land goed gekeurd. Van eenzijdige advie zen kan dus geen sprake zijn. De Drankwet is ontworpen om B. en W. een middel in de hand te geven om een beleid te voeren bij het plaatsen van vergunnin gen. Onjuist zou het zijn, het toekennen van vergunningen al léén afhankelijk te stellen van de volgorde op de wachtlijst. Het ligt in de bedoeling Bergen aan Zee te maken tot een terrein waar het aantal vergunningen moet worden uitgebreid. Dat anderen op de wachtlijst daar van profiteren is des te beter. Op een vraag van Dr Hemel rijk of dan ook Scholten een vergunning zou krijgen, ant woordde de burgemeester toe stemmend, mits diens zaak dan in Bergen aan Zee zou worden gevestigd. In de tweede ronde voerden nog diverse leden het woord, zonder echter nieuwe gezichts punten of argumenten naar vo ren te brengen, waarna het voorstel van B. en W. met drie tegen negen stemmen werd ver worpen. Voor stemden de heren Broersma, Dr Hemelrijk en Weth. Den Das. Het volgende voorstel om een deel van de Vinkenkrocht aan de Middelbare Meisjesschool ter beschikking te stellen voor een sportterrein, en het verlenen van een z.g. voorkeursrecht voor een terrein ten noorden van de Guurtjeslaan, ten einde het te be stemmen als bouwterrein voor een school; verwekte opnieuw tegenstand. De heer Ellis kwam met het argument dat het bijzonder onder wijs veel kleinere terreinen krijgt toegewezen dan het openbare. Hij stelde voor aan de overzijde van de Guurtjeslaan 3500 m2 be schikbaar te stellen voor een nieuwe school. Mr Sluis dringt er op aan de school te bouwen in de hoek van de Vinkenkrocht. De heer Van Rees Vellinga verklaart dat de zaak zeer onelegant is behan deld. Dit verwijt treft niet B. en W., doch degenen die later in 't openbaar op deze beslis sing zijn teruggekomen. ,,Ik weet, dat U het onderwijs zeer ter harte gaat," aldus eindigt hij zijn peroratie. De heer Broersma verklaart, dat hij van de heer Van Rees Vellinga weinig begrijpt: Hij doet alsof Van Rees Vellinga was een der eersten, die vroeg of het niet mogelijk was de school in de polder te bouwen. Wij hebben besloten de school 'n terrein aan te bieden; het terrein van de heer Wittebrood. Dr He melrijk heeft er toen een eind aan gemaakt: 't Terrein moest worden aangeboden voor een prijs, waarover j wij het allen eens waren. Dr. Hemelrijk zegt, dat dit de meest aanvaardbare oplos sing was om weide en Vinkenkrocht te sparen. Ik pleit voor 't be houd van 't bos en de Vinken krocht, die velen in en buiten Bergen ter harte gaan. Als we hier aan gaan knabbelen, Knab belen we aan 't natuurschoon van Bergen en van heel Neder land. En waarvoor? De school krijgt een stuk grond van 3500 m2. Om voor mij onbegrijpelijke reden wordt een stukje mooi bos geofferd. De Burgemeester merkt op: dat jwij het bijzonder onderwijs te kort doen, is een onjuiste op merking van de heer Ellis. Nu het schoolbestuur ermede ac- coord gaat, dient men het voor stel te aanvaarden. Met 9 tegen 4 stemmen werd besloten B. en W. te machtigen met het schoolbestuur overleg te plegen voor 't bouwen' van een school aan de Vinkenkrocht. Tot leden van de commissie tot j wering van schoolverzuim werden herkozen de heren Haakman en Finkensieper; in de vacatures werden gekozen de he ren Binnenwijzend en Van Zoonen. De verordening op de Keuringsdienst van vee en vlees werd aangenomen, 't Voorstel om 300.beschikbaar te stel len voor de aankoop van een schilderstuk, eveneens. De motie van bezwaar tegen 't tracé voor de rijksweg no. 9 werd inge trokken, terwijl de 5e wijziging der begroting van 't electrici- teitsbedrijf voor 1954 werd aan genomen. Het probleem van de Kermis en het rapport „Bouwen in Ber gen" met wat er aan vastzit, werden tot het nieuwe jaar uit gesteld. Van 27 tot en met 30 Dec. hield het Amsterdams Studenten Ballet „Pantha rhei" een werk week in de Haaf, onder leiding van de heer M. Dooyes, ballet leider en choreograaf, van de Am sterdamse Balletschool. De heer Dooyes ontving zijn opleiding in Nederland bij Yvonne Georgi en kreeg door bemiddeling van de Alliance frangaise een beurs om in Parijs zijn opleiding te voltooi en. Daar had hij het voorrecht te mogen werken onder Nora Kiss, Olga Preobrajenska en op de zeer exclusieve Operaschool. Bij het jubileumfeest der tex tielfabriek Menko te Enschede had hij de leiding van het door hem gecreëerde arbeidsmachines- ballet, waar de arbeiders het werk der machines dansten met bege leiding van platen, waarop het ge luid der werkende machines was opgenomen. Het Amsterdams Studenten Ballet telt zijn leden onder de studenten van de Gemeente Uni versiteit, de Vrije Universiteit, de Teken Academie, de Toneelschool en de Amsterdamse Balletschool. De bedoeling van dit ballet is niet 't optreden in 't openbaar, maar de beleving van de kunst in de dans vorm. Vandaar dat deze werk week, behalve de normale ballet training diverse experimenten te zien gaf op het gebied van indi viduele en groepsexpressie van klassieke en moderne poëzie, van vocalise, van klassieke en primi tieve muziek. Door lezingen werd contact ge zocht met moderne poëzie, schil derkunst en muziek in haar diver se aspecten. Dinsdagavond hield Ds J. Wit een causerie over „Kerk en Kunst". Pas in de Middeleeuwen geeft de kerk vorm aan het leven der mensen. De kunst is in die tijd ondergeschikt aan de kerk. In de tijd van de Renaissance maakt de kunst zich vrij van de banden der kerk en nu ontstaat eigenlijk pas de figuur van de in dividuele kunstenaar. Deze wordt nu een vrij scheppend wezen. Als individualist is de kunstenaar vrij er van traditie en zoekt naar het nieuwe. De kerk als groot or gaan is traditioneel, conservatief en conservatieverend. In de kerk vinden we de moraal en levens visie van de bourgeois, ja zelfs van de „petit bourgeois" (de klein-burger). De kerken in het VERH0GING|VRIJWILLIGE ZIEKENFONDSPREMIE Aan het einde van elk kalen derjaar staan de Ziekenfondsen voor de taak om de premie der vrijwillige afdeling voor het ko mende jaar vast te stellen. Dit jaar is dit wel bijzonder moeilijk. Drie factoren spelen hierbij een rol. Ten eerste zijn de kosten der huidige verstrekkingen nog steeds (stijgende, waarbij vooral de verhoging der ziekenhuistarie ven de voornaamste is, maar waarbij verhogingen der hono raria der medewerkers, toene mend gebruik van de geboden hulp, stijging prijzen van genees middelen enz. niet vergeten mo gen worden. Ten tweede is er een uitbrei ding der verstrekkingen. Zoals be kend worden de verstrekkingen der verplichte verzekering m.i.v. 1 Januari uitgebreid met: zieken- huisverpleging van 42 tot 70 da gen, verhoging tegemoetkoming bij sanatoriumopname tot 75% der kosten, wederinvoering van brilleglazen en voor kinderen tot 16 jaar brilmonturen en hoortoestellen. De Ziekenfondsen hebben ge meend dat het niet juist zou zijn om genoemde uitbreiding van de verstrekkingen aan de vrijwillig verzekerden te onthouden. Bij de premievaststelling voor 1955 moest hiermede dus rekening gehouden worden. Ten derde komt hierbij nog het wegvallen van de rijkssub sidie, welke voor 1955 in te genstelling tot voorheen ge heel gebruikt zal worden om aan bepaalde groepen een pre miereductie te verlenen van 0.65 p. w. Al deze factoren bij elkaar hebben tot gevolg, dat de pre mie der vrijwillige ziekenfonds verzekering m.i.v. 2 Januari drastisch verhoogd moet worden en wel voor de Ziekenfondsen in Noord-Holland in 't alge meen met 0.30 per week per betalende verzekerde. westen zijn allen getekend door de reformatie, zelfs, door reactie op die reformatie, de rooms ka tholieke kerk. Calvijn bande de kunst uit de kerk, behalve de zangkunst. Het psalmboek van Genève is muzikaal van hoog ge halte. Ten tijde van Sweelinck diende de bespeling van het or gel om de mensen uit de taveer nen te houden. Sweelinck was met dit doel door de stad Amsterdam aangesteld, op een salaris van 100.per jaar, voor het dage lijks bespelen van het orgel in de Grote Kerk van 78 uur 's avonds. De mensen liepen dan luisterend in de kerk heen en weer, zoals ook wij nog op een zo merse avond in een park lopen te luisteren naar het spelen van de plaatselijke harmonie. In de vorige eeuw voelde de kunstenaar zich priester, waar door een rivaliteit met de kerk ontstond. De kerk geraakte hier bij in het defensief. De kerk heeft zich altijd bezig gehouden met het Woord, daardoor waren veel kerkmensen ook literatoren. De beweging der tachtigers was ech ter typisch a- en anti-kerkelijk. Langzamerhand wordt nu de kerk onrustig in zijn defensief isole ment, maar men weet echter niet hoe daar uit te geraken. Zowel onze kerk als onze kunst zijn producten van de Europese geestesgeschiedenis. Na alle ca tastrofen der laatste tijden voelen beiden zich onwel in de nadagen der Europese cultuur. In Enge land heeft men een gelukkige op lossing tussen kerk en kunst, evenals tussen traditie en ver nieuwing. Wij zijn daarvoor te calvinistisch. De kunstenaar is wel bereid in opdracht van de kerk te werken. Het werkelijke kerkvolk is echter onkunstgevoe lig. De kerk doet wel iets om dit te verbeteren, maar houdt zich nog meestal aan de smaak van de gemiddelde kerklidmaat, om de mensen niet kopschuw te maken. Donderdagmorgen hield freule H. van Lennep een causerie met gramofoonplaten over „Danslied en instrumentale dans in de volks muziek". De platen waren af komstig uit de „World collection of recorded folkmusic". Deze ver zameling van folklore-muziek werd door de Roemeense profes sor Constantijn Braïloïu in op dracht van de Unesco samenge steld. Door het vastleggen op platen van de volksmuziek der meest uiteenlopende volksstam men, werd het vergelijken van deze muziek in hoge mate verge makkelijkt en kwam men tot merkwaardige ontdekkingen, o.a. dat een bepaald jodellied uit mid den Zwitserland, toon voor toon gelijk was aan het lied van een dwergstam in Zuid-Afrika. Mu ziek en dans zijn de meest irra tionele kunsten; als volkskunst zijn zij instinctief, worden mon deling overgeleverd en verwijde ren zich niet ver van centrale ge gevens: de menselijke stem en het rhythmisch bewustzijn. Het men selijk oor telt instinctief in maat eenheden van twee en drie, een wonderlijke parallel hiermee is, dat de systole en diastole (samen trekking en ontspanning) van het hart ook op dit rhythme van twee en drie berust. De muziek ont vangt haar sterkste impuls van de taal des mensen. Het trommel systeem der Hindoes is aan hun verskunst ontleent. In het Roe meense dansgebied, maken de boeren jambische verzen en de galmende declamatie hiervan doet denken aan kerkzang. In de volksmuziek staan de motieven vast, maar variaties hierop komen veelvuldig voor, dit is het cre atieve er van, De primitievere vol ken kennen alleen de melodieën, het Westen heeft de accoorden- begeleiding gebracht. De gramofoonplaten illustreren hoe de muziek uit het woord ont staat. Eerst werd de declamatie van Roemeense bruiloftsverzen gegeven, daarna het vers van de trouweloze minnaar. Dit vers werd op een bepaalde toon ge zegd en gaf zoal een eenvoudige melodie. Uit het hartje van Bes- sarabië werd een liedje gezongen, dat de zigeunermuziek schijnt te imiteren. Een voordracht op een nachtfeest in de Balkan waar één vrouw declameert, terwijl de twee de vrouw met de stem een speel man nadoet, geeft de splitsing in: declamatie en melodie. Daarop volgt de declamatie, waarbij een instrument de melodie speelt. Hierna geeft de doedelzak (veel bespeeld door herders in de Bal kan) weer, hoe de melodie, ge ëmancipeerd van declamatie en menselijke stem, geheel door het instrument wordt overgenomen. De kopsa, een luit met lange hals en gedrongen peervorm, begeleid door violen vormt een eerste, pri mitieve begin van harmonie. Het bijzondere van deze platen verzameling is dat men daardoor instrumenten beluisteren kan, die men hier in het Westen zelden of nooit hoort b.v. het spelen op een visschub zo groot als een rozen blad en afkomstig van een reu- ze-karper, die in de mond van de Donau leeft. Dit instrument heeft een klarinetklank en berust ook op het klarinetprincipe. De schub, die vochtig en soepel moet zijn, wordt met de tong achter tegen Naar de statistiek leert, ko men epidemieën van griep om de twee jaar voor en eens in de 4 jaar is de epidemie van meer ernstige aard. Zo'n zware epide mie maken we in de nu komen de winter weer mee. Aangezien griep of influenza nog altijd behoort tot de ziekten, die een gevaarlijke wending kun nen nemen, houdt de gezond heidszorg in verschillende lan den zich de laatste jaren inten sief bezig met maatregelen, die de bevolkingen een zo groot mogelijke bescherming tegen de ze ziekte geven. De Wereld Gezondheidsorga nisatie heeft voor dit doel een afzonderlijk comité in het leven geroepen, dat zijn zetel heeft in Londen. Maar Nederland heeft ook zijn eigen influenzacom- missie. Deze bestudeert de be handeling en de voorbehoeden de maatregelen tegen deze ziekte, vooral ten behoeve van onze eigen bevolking. Ze staat echter in geregeld contact met het influenzacentrum in Londen en ervaringen worden uitgewis seld. Het gevaar van griep ligt niet in de ziekte zelf, maar voor namelijk in het feit, dat de in- fluenzakiemen het slijmvlies van de ademhalingswegen beschadi gen en daarmee aan bacteriën van andere aard toegang tot het lichaam kunnen verschaffen. Die bijkomende ziekteverwek kers brengen longontsteking in de tanden geklemd. Heel mooi van geluid is de xylophoon van een negerstam achter de Ivoor kust, waar onder elk plankje een kalebas, voorzien van een gaatje, dat overplakt is met het vlies af komstig van het ei van de reuze- spin, als klankbord dienst doet. Ook de negerharp met zijn kale bas klankbord en snaren van ge draaide reepjes gazellenleer heeft een schone, volle toon. Een van de eenvoudigste instrumenten is wel de schietboog van de Bosjes man, die als hij niet ter jacht is, zijn boog gebruikt om zijn ge sprekken met geesten te begelei den. Donderdagavond vertelde me vrouw A. Theunissen-van jMaa- nen, bekend van de Werkschuit te Amsterdam het een en ander over muziek en improvisatie. Ieder is op zijn eigen manier mu zikaal; vals zingen is geen teken van afwezigheid van muzikaliteit, 't Musiceren in onze cultuur is geen expressie meer, maar repro ductie. Van nature beginnen kinderen echter met muziek als expressie. Er is geen gezonde muziekcultuur mogelijk zonder produceren, im proviseren en reproduceren. Vol gens Willem Pijper ziet een goed ontwikkelde muziekcultuur er als een ijsberg uit: één tiende drijft boven water: de beroepsmusici, en negen tiende onder water: de be oefenaars. Evenals bij het tekenen, moet men ook bij het met kinderen mu siceren aansluiten bij wat het kind doet. In de Werkschuit waar kinderen van zeven tot tien jaar samenkomen, wordt uit waarde loos materiaal door de kinderen zelf muziekinstrumenten gemaakt, b.v. een trommel uit een leeg groenteblikje bespannen met auto-binnenband; een luit van een pollepel of sardineblikje met lang houten stokje en kokkelschelp als kam; een snavelfluit uit een stoel poot bekkens uit twee cocosnoot- helften, gestemde buisjes uit gor dijnroetjes; een idiochord van blik jes; een pansfluit van bamboe en ettelijke andere geluidgevende dingen van kroonkurken en gor dijnknoppen aan elastiek of ijzer- draad geregen en zelfs een royco- soepzakje met erwten gevuld en stevig om een stokje als handvat gebonden. Een wirerecorder gaf, eigen gemaakt, individueel een groeps werk weer, o.a. ook van Kerst liederen en een schoollied waar ook de tekst eigen werk was. Gezamenlijk werd getracht te komen tot een groeps-improvisa- tie van een melodie bij de tekst: ,,De stoker en de machinist, die hebben de trein gemist". Deze studentengroep kwam met een melodramatische improvisatie uit de bus, in tegenstelling met een groep tienjarigen, die er een aar dig opgewekt en vlot lied van hadden gemaakt. verschillende soorten te weeg, van betrekkelijk onschuldige tot zeer snel dodelijk verlopende. Gelukkig kunnen deze verwik kelingen tegenwoordig met pe- niciline, Sueptonycine of soort gelijke geneesmiddelen zeer goed tot genezing worden gebracht. Het is echter wel nodig, dat de dokter een grieppatiënt regel matig kan observeren, want alleen in dat geval kan tijdig worden ingegrepen wanneer zich een longontsteking ontwikkelt. Geen paniek. Wanneer een epidemie van griep zich meldt, moeten we vooral niet in paniek geraken. Er zullen dan van overheids wege mededelingen worden ge daan over de beste handelwijze, die we te volgen hebben. Wel kunnen we, voor zover nodig, ons reeds tevoren wape nen tegen de eventuele aan vallen van deze besmettelijke ziekte, Zwakke mensen, aanstaande moeders, lijders aan suikerziek te, bronchitis-patiënten en per sonen die dikwijls steenpuisten hebben, moet eens met hun huisdokter overleggen of zij zich door inenting misschien onvat baar zullen laten maken tegen griep. Voor een ieder is het verder gewenst de weerstand zo hoog mogelijk op te voeren door het nemen van ;ruime nachtrust en een goede, volledige voeding. dr. H. W. Scalonge.

De Duinstreek | 1955 | | pagina 5