99 ft lHermogènc RAADSVERGADERING BERGEN PUROL 'MÜNHARDT'S GERRITSEN VRIJDAG 21 JANUARI 1955 32c JAARGANG No. 3 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef (Vervolg vorig nummer). Nadat de burgemeester zijn rede beëindigd had, antwoordde de heer Broersma hem met en kele welgekozen woorden en wenste hem een voorspoedig 1955. Bij de behandeling der inge komen stukken merkte de heer Broersma op, dat hij het niet wenselijk achtte op de inhoud van de brief van Mr. Van Ree- nen in te gaan, daar er ernstige besprekingen aan de gang zijn om tot een betere samenwerking tussen beide V.V.V.'s te komen. Zodra er resultaten zijn bereikt, hoopt hij de raad daarover me dedeling te doen. De burgemeester, Dr. W. Huygens, deelde verder mede, dat tengevolge van de Decem- ber-stormen de Oudburgher molen dermate is gehavend, dat aan herstel niet valt te denken, weshalve tot afbraak moet wor den overgegaan, en dat alle za ken betreffende de Drankwet voortaan behandeld zullen wor den door Wethouder Borst. Het voorstel tot herziening van de lonen der ambtenaren en werklieden in gemeente-dienst vond geen genade in de ogen van de heer Van Rees Vellinga: Het was hem niet mogelijk er een volledig beeld van te krij gen. Hij kon niet vaststellen of enkele dan wel bepaalde ambte naren een bepaalde verhoging zouden krijgen. Ook de heer Ellis had er zich geen juiste voorstelling van kunnen vor men aan de hand der door B. en JW. verschafte inlichtingen. De burgemeester merkte op, dat het personeelsbeleid uitslui tend berust bij B. en W., en dat de raad dit college kan machti gen tot het uitgeven van gelden bestemd voor salarissen. Gege vens over het salaris van een bepaalde ambtenaar kunnen slechts in privé worden ver strekt. Dr. Hemelrijk zegt, dat het in voeren van nieuwe rangen be hoort tot de bevoegdheid van de raad. Wethouder Den Das is van mening, dat men, de salaris kwestie groot moet zien. Het sa laris van -de hoogste en dat van de laagste functionaris ligt niet te ver uiteen. Het verschil tus sen 1954 en 1955 zal ongeveer 11.000 bedragen. De promotie verordening bedoelde de ver schillen tussen de hoogst en de laagst gesalarieerde functies te verminderen. De salarisverho ging gaat in op 1 Januari 1954, en de promoties op 1 Januari 1955. De 6 procent salarisverhoging werd met algemene stemmen ge voteerd, doch het voorstel om Gedeputeerde Staten te verzoe ken de gemeente Bergen in een hogere klasse in te delen, ont moette tegenstand. Mr. Sluis en de heer Van Rees Vellinga achtten het onjuist dat de ambtenaren daaruit voor deel zouden trekken. SPIERPIJN, SPIT... De burgemeester antwoordde, dat tengevolge van het vreem delingenverkeer de tijdelijke be volking der gemeente belangrijk toeneemt, iwat van het personeel een grotere arbeidsprestatie ver eist. Reeds thans wordt er van het personeel veel verlangd. De nieuwe salaris- en promo tie-verordening werden tenslotte aangenomen, waarbij alleen de heer Ellis tegen stemde, met de opmerking, dat de zaak hem niet duidelijk was. Het voorstel om de gemeente in een hogere klasse in, te delen, werd daarentegen verworpen. Verder werd besloten het Dorpshuis tot wederopzegging kosteloos in gebruik te geven aan de Stichting ,,Het Dorps huis". Eveneens werd besloten tot aan- en verkoop van diverse percelen grond van en aan het Ned. Herv. Vormingscentrum ,,De Haaf". Tevens werd een plaatselijke verordening op de geldschietersbanken vastgesteld. Het verzoek tot verplaatsing van de kermis in tijd en ruimte, ingediend door een aantal inwo ners der gemeente, werd aan gehouden met de mededeling, dat dit jaar geen verandering zal plaats hebben. De behandeling van het rapport „Bouwen in Bergen" en het prae-advies van B. en W. daarop, werd opnieuw tot een volgende vergadering verschoven, waarmede men ge naderd was tot het voorstel in verband met de bouw der mid delbare meisjesschool. Dit voor stel maakte de tongen los. Wet houder Den) Das, die in het col lege van B. en W. in de minder heid was, stelde het algemeen belang van Bergen boven het bij zondere van het schoolbestuur. Ruwe Handen Bergen dient zich uit te breiden in Noordelijke en Oostelijke richting. Het is mogelijk dat de middelbare meisjesschool op het eigen terrein van de Berger Schoolvereniging wordt ge bouwd. Toegeven aan de over dreven verlangens der B.S.V. kan niet te voorziene gevolgen hebben, daar een R.K., een Prot. Chr. en een Vrije lagere school daar ook zouden kunnen willen bouwen en bij de Vinkenkrocht een nieuw scholencomplex zou ontstaan. Het Ministerie van O. K. -en W? gaat met de bouw op het terrein van de B.S.V. accoord. Het nieuwe plan zou eerst goedgekeurd moeten wor den, waarmede weer tijd ver loren zal gaan. De Burgemeester zegt, dat wanneer de Guurtjeslaan aan twee zijden bebouwd wordt, dit een grotere schade aan het na tuurschoon teweeg zal brengen, dan wanneer men de school, in het bos verstopt, optrekt. Dr. Hemelrijk protesteert. Hij noemt dit een loos argument. De Midd. Meisjesschool wordt thans met 14 lokalen uitgebreid en het lijkt er op of zij in de toekomst nog een school nodig heeft. Het stichten van een lyceum is een absurd iets. Lycea zijn er vol doende, zodat er voor een ly ceum in Bergen geen voldoende belangstelling te verwachten is. Aanneming van dit voorstel brengt wijziging van het uit breidingsplan mede, waar de P.v.d.A.-fractie tegen zal stem men. De heer Van Rees Vellinga zegt, dat Dr. Hemelrijk in het openbaar een andere mening verkondigt dan in de commissie vergadering. Hij zelf ziet in het afstaan van 7500 vierkante me ter bos geen precedent voor de toekomst. En verder bereed de heer Van Rees Vellinga weder zijn oud stokpaardje, dat men in de toekomst zich van een deel van het natuurbezit zal moeten ontdoen. Mr. Sluis meende dat het er weinig toe doet of men het bos aan de ene, dan wel aan de an dere zijde van de Guurtjeslaan weghakt. Staan zij dit terrein af, dan ^blijft er nog voldoe-nde na tuurreservaat over. Ook de heer Ellis was van oordeel, dat het terrein ten noorden van de Guurtjeslaan behoort te worden afgestaan. /De bewoordingen waarin hij zijn oordeel had ver vat, noopten de heer De Beurs tot een uiteenzetting. Hij toonde met de feiten aan, dat de P.v.d. A. thans, zowel als de S.D.A.P. voorheen, steeds een loyale hou ding hebben aangenomen, het geen hij met feiten toelichtte. Wat is de reden, dat het bouw terrein in het uitbreidingsplan wèl goed is voor andere scholen, maar niet voor de Middelbare Meisjesschool, vroeg deze spre ker. Ik heb de gedachte, dat men denkt, dat de P.v.d.A. met de winst wil gaan strijken, doch het probleem houdt het gehele dorp bezig. Bergen kan geen vierkante meter bos meer mis sen. De korte speech van deze spreker, op volkomen kalme toon uitgesproken, liet niet na een kort ogenblik van stilte te ver oorzaken, toen hij geëindigd had. De heer Broersma achtte het kleingeestig de B.S.V. haar uit breiding ten Noorden van de Guurtjeslaan te onthouden. Er moet thans een beslissing wor den genomen. De Burgemeester antwoordt, dat het niet om de oppervlakte van het bos gaat, doch om het beeld van Bergen, dat meer ge diend is met een bouw achter de aanvang van het bos. Wethouder Den Das merkt op, dat wij een bos bezitten en het gaan opofferen, terwijl Alk maar hoge onkosten maakt om een bosplan tot stand te bren gen. Dr. Hemelrijk zegt voor een verloren zaak te vechten, maar dat zal hem niet weerhouden er op te wijzen, dat men de aan tasting van het natuurschoon te lichtvaardig beziet. Dat hij een ander standpunt inneemt dan voorheen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat hij tot beter inzicht kwam. Sprekers fractie zal tot in hoogste instantie tegen het raadsbesluit opponeren. Dit is geen bedreiging, doch een waar schuwing. Hij herinnerde er aan, dat de K.V.P. het plan om Kra- nenburgh als raadhuis te aan vaarden, aanvaarden wil als het omliggende terrein verkaveld wordt, en een weg door het duinterrein wordt aangelegd. Al het bosterrein, dat geen gemeen- tebezit is, gaat er aan; daarom moet de gemeente al haar bos terrein behouden. Het voorstel van B. en W. werd echter met 9 tegen 4 stem men aangenomen, terwijl met al gemene stemmen het besluit werd genomen de rest van de Vinkenkrocht bos en wei te laten. GRIEP? INTERNATIONAAL HUWELIJK. Vrijdagmiddag 14 Januari trad mejuffrouw Rita Bijlsma in het huwelijk met de Franse militair Guy Corbel. De heer Corbel bracht de laatste twee jaar door in Indo-China en maakte nu van zijn verlof gebruik om met zijn aanstaande in Bergen in het hu welijk te treden. Het burgerlijk huwelijk werd door de heer C. Blom, ambtenaar van de burger lijke stand, voltrokken, waarbij deze kranige ambtenaar telkens een en ander in het Frans ver taalde ten gerieve van de Franse bruidegom, die zodoende in zijn eigen taal de hele ceremonie kon volgen. Na de huwelijksvoltrek king werd het jonge Franse paar in het Frans door hem toege sproken. Een aardige en hoffe lijke wijze van service. Het jonge paar, waarvan de bruidegom in donkerblauw uniform en de bruid in wit bruidstoilet gekleed was, begaf zich van het raad huis naar de Ruïnekerk door een haag van schoolkinderen van de Christelijke /school aan de Van Peltlaan, waar de jonge bruid onderwijzeres is geweest. De huwelijksdienst werd geleid door Ds. Reeser, Ned. Herv. predi kant te Bergen, terwijl de huwe lijksinzegening voltrokken werd door Ds. Jospin, zelf een Frans man, die 15 jaar geleden naar Nederland kwam, en nu Waals predikant te Amsterdam is. DE KATINGO EIST EEN SLACHTOFFER Een dezer stormachtige dagen werd de populaire amusements- artist Prof. Remidol, wonende te Bergen aan Zee, het slachtoffer van zijn belangstelling voor de Katingo. Bij opkomende vloed staande in de luwte van het ge strande schip, wilde hij zich weer naar de duinenrij begeven, toen een zware roller hem verraste en hij tot aan de heupen in het water kwam te staan. Daar mocht geen goochelen tegen baten, alleen een bibberend naar huis lopen. Hij had echter ook ditmaal de lachers op zijn hand! UURWERKEN EEN KWART-EEUW LIEFDEWERK Jubileum van het Comité Ouden van Dagen Vijf en twintig jaar geleden bracht de heer Piet Blesse uit de Anthoniusstraat een bezoek bij zijn vriend, de heer C. Zwakman en sprak er met hem over dat er eens iets voor de bejaarden in de gemeente Bergen moest worden gedaan, waarop de heer Zwakman antwoorddeDaar heb ik ook al eens over gedacht. Samen zijn zij toen eens gaan praten met enkele anderen en als resultaat daarvan werd het Comité voor Ouden van Dagen opgericht. Van de burgemeester werd toe stemming verkregen een collecte te houden en zo werd in Juli 1929 met een aantal auto's de eerste tocht gemaakt. Van de deelnemers ^an deze eerste reis zijn bijna geen personen meer in leven. Mevr. Vrasdonk, die alle reizen mee maakte, is uit de gemeente ver trokken en de heer Blesse is reeds jaren overleden. Maar de heer Zwakman, die vijf en twintig jaren als penningmeester heeft gewerkt, leeft nog. Het is met dit Comité wel iet wat bijzonder gesteld. Het is geen vereniging, want het heeft geen leden, noch Donateurshet bestaat uit een kleine groep, die als be stuur optreedtde middelen worden door een collecte verkregen. Zijn er collectanten en helpers nodig, dan zijn er altijd mensen die hun hulp vrijwillig aanbieden, en zo is hier een vorm van samenwerking ontstaan tussen personen van allerlei richtingen, die het ideale benadert. Het oorpronkelijk doel: iets voor de bejaarden te doen vormt het leidmotief dat allen tot raad en daad aanzet. Geheel in overeenstemming met dit doel heeft het bestuur de viering van het zilveren jubileum niet willen vieren met een feest, waarop het zelf recipiëerde, maar in de eerste plaats aan de Ouden van Dagen gedacht. Op Woensdag 13 Jan. vond in de bioscoopzaal van de Rustende Jager, belange loos ter beschikking gesteld door de heer Diesfeldt, de opvoering plaats van de Jubileum-revue samengesteld door Cor Sijpheer, voorafgegaan door het vertonen van een tweetal films van de tochten der Ouden van Dagen in 1937 en 1954, door de heer Van Berge. De film uit 1937 ver toonde talrijke personen die ook thans nog leven, en die men daar, gekleed volgens een andere mode, in een jongere editie kon zien bewegen. Op de film van 1954 zagen de deelnemers zichzelf terug en de herkenning van diverse persoonlijkheden verwekte nog al wat hilariteit. De revue, die daarop volgde was een grote verrassing. Bij het opgaan van het gordijn zag men, op het decor een afbeelding van het gestrande schip de Katingo, geschilderd door Wim Wansink. Op het strand werden foto's, warme worst en patates-frites te koop aangeboden en bezongen de Tailsisters de aankomst van het goudschip in Bergen aan Zee. De Accordeonclub „Con Amore" onder leiding van de dirigent A. de Wolff liet duidelijk horen dat zij sedert haar vorige optreden in De Rustende Jager goed voor uit is gegaan, zodat zij 25 Febr. a.s. voor een uitzending der K. R.O. zal optreden. De „huwe lijksplechtigheid ".eenkleineschets, muntte uit door spel en typering, terwijl de „Snitselbank" door de huidige voorzitter, de heer G. Stockmann uitgevoerd, een dave rend succes werd. In „Hier wordt niet geroddeld" zag en hoorde men twee oude lieden met elkander converseren over de voorvallen in het dagelijks leven. Kostelijk! „De Markies", gespeeld door de heer Van Berge werd een lach succes, terwijl de Tailsisters, die we de vorige zomer in de tuin van Kranenburgh konden be luisteren, ook thans weder met succes hun internationaal repertoire ten gehore brachten. Speciaal „Le petit train", ditmaal met hollandse tekst, was buitengewoon goed. Nederlands jongste xylofonist, de jonge Henk Sijpheer wekte be wondering om zijn vaardigheid. De stampvolle zaal leefde voort durend met de spelers mede. Zodat men van een uitstekende geslaagde avond kan spreken. Moge het Comité Ouden van Dagen zolang Bergen blijft bestaan, z'n zegenrijke werkzaamheid voortzetten NIEUWE ZAAK Zaterdagmiddag twee uur hoopt de Heer H. Beeldman zijn zaak in sigaren, sigaretten en tabak, ma gazijn „Panter" geheten, aan de Oosterweg 13 te openen. Een keus van rookersartike- len, op vakkundige wijze ver zorgd en van de beste kwaliteit, zullen de rokers die naar iets goeds verlangen, in alle opzichten kunnen voldoen, en daar de eigenaar reeds jaren lang met het vak bekend is, vormt dit een waarborg voor een goede behandeling der aangeboden waren. Bij Kapsalon URSEM vindt U de laatste mode HAUTE COIFFURE FILM EN FORUM Dinsdagavond 18 Jan. hield de P. v. d. A. een vergadering met film en forum. Voor de pauze hield het Statenlid, de heer Wieze uit Hoorn, een korte inleiding over de wereld-voedselsituatie, waarna de film „Driehonderd mil- lioen monden" gedraaid werd. In zijn inleiding wees spreker er op, dat we in een sterk veranderde wereld leven. Technisch en orga nisatorisch gaan we hard vooruit, maar de menselijke geest groeit niet in die mate mee en dit laat niet na spanningen teweeg te brengen.. Aan de hand van het artikel: „Een mobilisatie voor het gemene best" indeGroeneAmsterdammer, waar in de Amerikaanse schrijver met zijn lezers het spel speelt: „wat zijn uw kansen, als u nu op aarde als baby geboren wordt", blijkt uit de statistieken, dat we de grootste kans hebben als kleur ling geboren te worden en ons leven lang, als we tenminste tot de overlevenden blijven behoren, het slachtoffer van honger, armoede en chronische ziekten zullen zijn. Wij realiseren ons nooit, dat wij in Amerika en West Europa in een uitzonderingspositie verkeren en in welvaart leven. De bevolking der aarde groeit snel aan, zou zich in vijf en twintig jaar zelfs kunnen verdubbelen, als er zich geen rampen, hongersnoden en epide mieën voordeden. Dank zij de kunstmest kan, bij een goede techniek en organisatie, de aarde voldoende voedsel opleveren voor alle mensen. De moeilijkheid is de primitieve volken tot deze, voor hen nieuwe techniek en daarmede samenhangende ver andering in levenswijze te brengen. Daarbij worden ook hun cultuur waarden aangetast en het Westen heeft een uitstekende techniek en organisatie aan te bieden, maar geen nieuwe cultuurwaarden. Hoe komen we tot een nieuwe synthese met de andere volkeren? Er kan voldoende voedsel zijn voor ieder een, maar dan moeten we de aarde ook beheren als rentmees ters en niet als exploitanten. De film toonde hoe aan land bouwers nieuwe methoden en betere zaden werden gebracht en wat door coöperatie en rationa- silisatie in het landbouwbedrijf bereikt kan worden. Na de pauze werd het forum gehouden, dat wel zeer uiteen lopende vragen te belichten kreeg n.l. het liftverbod van minister Staf, de klachtencommissie bij de melksanering, minister Suurhof als chaperon, de één Mei viering, mannen in de zangverenigingen, professioneel voetbal, de moderne beeldhouwkunst, verzorging der ouden van dagen, de huidige melkprijsverhoging. De verzorging der ouden van dagen is een probleem, dat grondig in studie genomen moet worden. Het omvat niet alleen huisvesting, verzorging en amusement van dit deel der bevolking, dat sterk groeiende is, maar ook het voor komen of ondervangen van het gevoel van uitgerangeerd zijn en het leren, door opvoeding en zelf opvoeding, in de maatschappij plaats te maken voor jongere krachten. Het was inderdaad een vrucht bare avond. scheppen gezonde regelmaat BERGER ACCORDEON VERENIGING (B.A.V.) De Berger Accordeon Ver eniging, die op 7 Jan. 1948 door de heer W? van 't Hof en enkele anderen werd opgericht, geeft Zaterdag 22 dezer een uitvoering in de Rustende Jager met mede werking van het Vitrofoon Amu sements Orkest. Het geheel staat onderleiding van WimCornelissen. De Berger Accordeon Vereniging, die tengevolge van interne meningsverschillen een negental leden verloor, is daarna weder gaan bloeien, en heeft onder leiding van Wim Cornelissen op het Festival in Den Helder, reeds getoond, tot welke prestaties zij in staat is, zodat we ook Zater dag het beste van haar mogen verwachten. k. J. V. O. BLAUWE N.V. Culturele Avonden ONTWAKEND ARABIË Over dit onderwerp zal onze oud-gezant in Arabië en bekend radio-spreker, de heer D. v. d. Meulen, spreken op Zaterdag 5 Febr. a.s. In het tweede deel van deze serie - het vorig jaar be handelde hij Hadramaut - uit de Mohammedaanse wereldIbn Sa'ud van Arabië. Dit onderwerp is interessant en spannend van 't begin tot het einde. De lezing zal worden geïllustreerd door prach tige dia's (eigen opnamen). Plaatsbespreking is als volgt S-kaarten op Donderdag 27 Jan. 's morgens van 10-12 (tel. 11-12) A-kaarten op Donderdag 27 Jan. 's middags van 2-5 (tel. 3-5) B-kaarten op Vrijdag 28 Jan. 's morgens van 10-12 (tel. 11-12) C-kaarten op Vrijdag 28 Jan. 's middags van 2-5 (tel. 3-5) Zij, die geen donateur zijn, kunnen bespreken of kaarten halen bij Boekhandel de Haan te Bergen op Maandag 31 Jan. en volgende dagen. ZONDAGSDIENST ARTSEN UeeHki DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel, 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m m. met een minimum van f 1 20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling 't Loert, overal. De weldadige warm te van de pijnstillende Thermogene verdrijft de snerpende pijn. ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 ct. TELEF. 2104 Ingezonden mededeling BERGEN 23 Januari Dokter POOT, Telefoon 2423 SCHOORL-KOEDIJK 23 Januari F. H. RISSELADA TeL K 2209-360

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1