99 ft ÓMiqieincrinfy Sanapirin MUNHARDT'S IS na een ontdekkingstocht in Bergen KAPSALON URSEM De juiste wu^e GERRITSEN VRIJDAG 4 FEBRUARI 1955 32e JAARGANG No. 5 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Zij liet mij niet los die dijk bij de Noordlaan, die gelijklijnig met de duinenrand, van Bergen uit, een mij onbekende weg tegemoet ging. Daarom ben ik op haar rug een ontdekkingstocht begonnen. Zowel vliegende eenden als zwermen zeemeeuwen hielden mijn aandacht gevangen waar door af en toe een modderpoel veronachtzaamd werd wat tot ge volg had dat mijn schoenen tel kens door de modder uitgezogen werden. Toch kwam ik tenslotte op een goed geplaveide straatweg die mij, links af gaande, eerst het ge voel gaf de wereld uit te zijn, zó weinig huisjes versierden die weg. Het bleek echter dat ik doodgewoon het sportveld be reikte. Links afgaande fascineerde mij het opschrift „British Graves". De oprijlaan volgende zag ik gra ven van verschillende vorm; iedere rustplaats had een per soonlijk cachet. Het bleek mij dat het de algemene begraafplaats van ons Bergen was. Doorlopend echter, stond ik plotseling voor een groot aantal volkomen gelijk soortige, onpersoonlijke graven. Dit moesten dus de „British Graves" zijn; want gelijksoortig zijn deze mensen gedood door een vijand die hen niet gekend heeft als eenling doch alleen maar als groepsdeel; terwijl zij ook als groepsdeel stierven en niet als in dividu, alhoewel, wanneer dat sterven nog bewust geschied is, zij voor zich zelf een mens waren met al de verlangens, emoties en .herinneringen die elk individu in zich draagt. Aandoenlijk om te zien was, hoe bij sommige graven door na bestaanden getracht is iets per soonlijks aan de rustplaats te ge ven van die onpersoonlijk gestor venen. Huiswaarts kerende zag ik, midden in mijn overpeinzingen over de Engelsen die in Bergen's buurt vielen, het Russische ge denkteken als herinnering aan wat eens de Russen voor dit wonder mooie plaatsje deden. Ook zij stierven en streden als groepsdelen. Hun nazaten zetten met de Engelsen als delen van één groep gelijksoortig hun leven in om zich zelf en ons als groep te bevrijden van de Duitse over heersing. Gedood hebben beide groepen elkander zonder de indi viduen te kennen. Ja, alleen daar door konden zij doden, want na een menselijk contact is doden niet meer mogelijk. Zou het on persoonlijke van de militaire macht misschien ook de oorzaak zijn dat samenstrijdenden later weer vijanden kunnen worden en vijanden later weer samen vech tenden? Hoe is het anders mogelijk dat zó velen van ons nu angst heb ben voor de Russen ter ere waar van vroeger een gedenksteen ge plaatst is en die in '40'45 on zegbare ellende hebben doorstaan in ons voordeel? Het zijn niet de Russen, Engel sen of Duitsers persoonlijk die wij als vijand of als angstaanja gend project zien; maar ons on bekende groepen worden ons als vriend of vijand opgedrongen. Is dat niet gevaarlijk door zijn on menselijkheid? Deze overpeinzing was het re sultaat van een ontdekkingstocht in Bergen door een nieuwe be woonster. H. MeijersKehrer. CULTURELE AVOND Dinsdag 25 Jan. hield de be- stuurdersbond van het N.V.V. een culturele avond in „Het Wa pen van Bergen De vijf films, die hier vertoond werden, waren voor deze avond belangeloos af gestaan door de Amerikaanse Voorlichtingsdienst te 's-Graven- hage. In de film: „De Plaatse lijke Vakvereniging" maken de toeschouwers de verkiezing van de nieuwe president van groep 342, een onderafdeling van het nationale vakverbond mee. Het bestuur van zo'n groep bestaat uit een voorzitter, een secretaris, een penningmeester en een con tactman met de fabrieksarbeiders. Deze contactman hoort alle klach ten aan van de arbeiders over de omstandigheden waaronder en het gereedschap waarmee ge werkt moet worden en lijkt de klacht hem gegrond dan wordt overleg gepleegd met de afde lingschef in samenwerking, vaak voor kinderen,mefTHijm en Honing direct ter plaatse een oplossing gevonden. Lukt dit niet dan ana lyseren hogere instanties het ge val om zo gezamenlijk het euvel te verhelpen. Door de directie wordt productieverbetering aan gemoedigd. De ideeën, die uit de arbeiders voort komen, worden door de bedrijfsleider en afde lingschef onderzocht en zo nodig aan de fabrieksingenieur doorge geven. Bruikbare ideeën worden in geld beloond. Het bestuur van de groep on derhandelt ook met de vertegen woordigers der directie over di verse wensen harer leden. Vaak wordt een harde, langdurige strijd gevoerd, maar ook in deze strijd winnen gezond verstand en samenwerking tussen beide par tijen het. De maatschappij geeft inzage van de boeken en als daar uit blijkt, dat de geëiste loons verhoging niet uit de winsten be taald kan worden, wordt overge gaan tot een kleinere loonsverho ging tot tevredenheid van beide partijen. ,,3oo Millioen Monden" werd reeds vorige week in dit blad be sproken. „De Wijde Horizon" laat Ame- rika's natuurschoon zien. De we reld ziet Amerika vaak als een hoop wolkenkrabbers en denkt dan aan New York met zijn jachtig gedoe. Maar één uur rij den buiten New York is er geen haast en zit men midden in de natuur. Amerika bezit uitgestrek te bossen, rotsachtige terreinen en weidegronden waar de eerste pioniers de grote bizonkudden vonden. In 1869 werd de spoor weg van Oost naar West ge opend en de mensenstroom be woog zich nu naar het Westen op zoek naar goud, olie en hout. Eeuwenoude bomen werden ge kapt en veel bos ging verloren. Tegenwoordig wordt veel zorg besteed aan de herbebossing en in de nationale parken, waarvan er een dertigtal zijn, mag geen boom geveld en geen dier ge jaagd worden, zodat ook de bi zon en de bever nu voor uitster ven behoed zijn. Deze parken zijn het vacantie-oord van vele Ame rikanen. Geen bordjes „Verbo den toegang", vrij kan men hier te paard en te voet het prachtige landschap doorkruisen. En de Amerikanen zijn treklustig en houden er van in hun vacantie hun land te leren kennen en zo te genieten van het verrassend na tuurschoon. De nationale parken zijn er: „Ten bate en ten genoege van het volk" zoals geschreven staat op de hekken van het Yel lowstone Park. „De Plattelandswinkel in een klein dorpje te Kentucky, waar de bevolking meest uit zuivelboe- ren en landbouwers bestaat, ver koopt de meest uiteenlopende ar tikelen: wollen stoffen uit Enge land, katoentjes uit Tennesse, zalm in blik uit Alaska, spijkers, benzine enz. en daar worden ook de nieuwtjes verhandeld, van haasten of jachten is geen sprake. Al is deze winkel de enige in het dorp, toch is er concurrentie n.l. met de veel beter voorziene bazar in de grote stad op 30 km af stand (ieder gezin heeft een auto) en ook kopen de platte landsbewoners veel per post. In de diverse catalogi variëren de ar tikelen van montagehuizen tot da mespantoffels en alles is met be hulp van het eenvoudige bestel formulier te krijgen. Voor de kinderen is de winkel een paradijs van snoep en speel goed en trouw komen dagelijks de snoepklantjes per schoolbus hun offer brengen. De winkelier, die in samenwerking met de bu ren een projectietoestel kocht, vertoont één maal per week een voudige films, waar het niet ver wende publiek van geniet. De ge noegens zijn er eenvoudig. Graag trekken *s zomers jong en oud per hooiwagen de natuur in om daar te pick-nicken. Vedelman en accordeonist gaan mee en bij zonsondergang wordt de terug tocht aanvaard onder het zingen van oude liedjes. De plattelandswinkel vervult nogsteeds een belangrijke rol in de Amerikaanse samenleving en draagt bij tot de ontwikkeling en opvoeding van de bevolking. HAUTE COIFFURE „De Oude Vijand" voert ons terug naar de 31ste Januari 1953, waar in deze rampnacht het grootste deel der Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden over stroomd werden door de kolken de zee. We zien hier de nationale en internationale hulpverlening aan het werk. Vliegtuigen die rub berboten en voedselpaketten uit werpen en medicamenten naar Sommelsdijk brengen. Het koorts achtig werken aan het dichten der gaten voor de verwachte tweede vloed nog meer schade kan aanrichten. Nog jaren daar na zijn de dijkenbouwers aan het werk en de hoop is gevestigd op het terugdringen der zee tot op één lijn. Deze leerrijke en geslaagde avond werd door de heer C. Over man, 2e voorzitter van de be- stuurdersbond gesloten, na de aanwezigen te hebben herinnerd aan de excursie naar de Hoog ovens, die Zaterdag 5 Febr. zal plaats vinden. 1 Jan. 1956 bestaat het N.V.V. vijftig jaar en ter ere van dit gou den jaar zullen nog diverse cultu rele avonden gehouden worden. PAAL 33 De Vereniging Paal 33 hield op 28 Januari haar jaarlijkse al gemene ledenvergadering in de zaal van Hotel Prins Maurits te Bergen aan Zee. Onder de aan wezigen bevond zich ook weer de heer Schotten, die bij het betre den der zaal door de daar reeds aanwezigen mtt hartelijk applaus werd begroet. De voorzitter, de heer Maasen, opende de Jaarvergadering 1955 met de mededeling, dat deze te laat gehouden wordt. De oorzaak hiervan is de oprichting in het vo rig jaar van de V.V.V. Bergen aan Zee. Deze V.V.V. heeft tot aller voldoening uitstekend ge werkt, en enkele stemmen zijn op gegaan om Paal 33 op te heffen en aan V.V.V. al het werk over te laten. In een bestuursvergade ring kon men niet tot een besluit komen en na overleg met de le den viel het besluit: Paal 33 blijft bestaan. Vandaar deze, wat late jaar vergadering. In stilte werd het door de dood ontvallen lid, Jacob Stromer, her dacht. De penningmeester, de heer Mosk was afwezig wegens familie-omstandigheden, evenals de heer Sijpheer ten huize van wien 's nachts een zoon geboren was. De notulen der vorige vergade ringen werden zonder meer goed gekeurd. Uit de ingekomen stuk ken en mededelingen kon bekend gemaakt worden dat: het parkeer terrein uitgebreid wordt; de straat van het v. d. Wijckplein tot de Paulineweg wordt verbreed; ein de Boulevard verbonden wordt met Verspyckweg; aan de elec- trische kabel gewerkt wordt, en in de toekomst tachtig lantaarns geplaatst zullen worden; een schrijven gericht is aan de heer Buma, hoofdingenieur van Wa terstaat, door de secretaris van de Paal en de secretaresse van V.V.V. over de zandverstuiving langs de zeereep; aangevraagd zal worden bij de gemeente, wat door haar gedaan kan worden tegen de zandverstuiving o.a. der bermen; het opknappen van het Parir assiapark nog een probleem vormt. Uit het jaarverslag van de se cretaris blijkt dat: Bergen aan Zee gestadig gegroeid is en er zelfs al meer huizen staan dan voor de oorlog; de parkeerruimte groter geworden is; een overweg gekomen is bij paal 35 en hopen- lijk bij paal 31 ook een overweg komt; een eigen V.V.V. opge richt is, die grote waardering oogstte voor haar werkwijze in Maart een culturele avond gehou den werd; de zomerfeesten, niet tegenstaande het slechte weer, tot grote tevredenheid stemden, doch dat deze feesten zonder subsidie onmogelijk te houden zijn; met toestemming van het gemeentebe stuur banken in het Parnassia- park geplaatst waren, t.b.v. de openluchtvoorstellingen; er een openbare toiletgelegenheid en een publieke telefooncel gekomen zijn; door 't advies, dat een zee-aqua rium geen schade deed aan het karakter van Bergen aan Zee, de Paal hiertoe mede gewerkt heeft en dit zee-aquarium is een goede aanwinst gebleken; overleg is ge pleegd miet het gemeentebestuur over de tramkwestie; op verzoek van het gemeentebestuur opgave wordt gedaan over de olieveront reiniging der zee; de Paal heden avond haar honderdste lid heeft ingeschreven. kozen. Als nieuw lid van de Kas- commissie en Commissie Zomer feesten werd de heer De Buizer benoemd. De begroting 1954 1955 werd zonder meer goedge keurd. Bij de bespreking over het 50-jarig jubileum van Bergen aan Zee kwam sterk de wens naar voren, dit intiem te vieren onder de Bergen aan Zeevers en wel in voor- of najaar als iedereen er de tijd voor heeft en nu reeds maan delijks contributie er voor op ha len, zodat iedereen dan mee kan doen. Daarnaast voeling te zoe ken met het gemeentebestuur over een feest naar buiten voor de gasten, en daarbij rekening te houden, dat Bergen aan Zee een kleine plaats is en geen allures van een wereldstad hoeft aan te ne men, wat omvang en kosten van de feestelijkheden betreft. Maar ongetwijfeld zullen de jaarlijkse getrouwen onder de gasten fees telijkheden ter ere van het 50- jarig bestaan van „hun" badplaats waarderen. De rondvraag bracht o,m. dé vólgende wensen naar voren: één weg door de P.W.N.- duinen aan te wijzen, waar ge wandeld mag worden m;et honden aan de lijn; regeling verkeer hoek Elzenlaan-Zeeweg; herstel wan delpad langs de Zeeweg, dit pad is in zijn huidige toestand levens gevaarlijk in het donker; een aan duiding dat de Verspyckweg bij de hoek Elzenlaan een doodlo pende weg is (met de Kerstdruk te liepen hier drommen auto's vast!); het fietspad tusen Elzen laan en zee zandvrij te houden; dit voorjaar nog een culturele avond te organiseren; de bus dienstregeling in het spoorboekje te laten opnemen. Daarna werd deze jaarvergade ring, die even gemoedelijk en op bouwend, ook in zijn critiek, was, als men dit van Paal 33 gewend is, gesloten. RONDWEG Naar wij vernemen heeft de Heemwacht Bergen een adres gericht tot de gemeenteraad om de aanleg van de, op het provinciale wegenplan geprojecteerde, rond weg van de Bergerweg via Nes- dijk zo veel mogelijk te bespoedigen. Bij het verslag der Kascommis- sie kwam de loonbelastingen der artisten ter sprake. Om zich in de toekomst de onaangename ver rassing van navorderingen op dit gebied te besparen, zullen de ar tisten in het vervolg „inclusief" geëngageerd worden. De jaarrekening 19531954 had de speurzin der leden ge wekt, die tevergeefs naar de bank aan de Boulevard gezocht had den. Nog even geduld, met het eerste lentewindje komt ook deze bank ter plaatse! Naar het verslag der Commis sie Zomerfeesten zijn er: drie openluchtkindervoorstellingen ge weest in het Parnassiapark en één in de strandtent „Ulysses"; twee strandfeesten; twee autoped races één gecostumeerde kinder optocht met medewerking van de tamboers van de „Bergense Har monie"; één verregend avondfeest voor volwassenen en diverse zeer geslaagde bridge-drives. De kin derfeesten genieten vrijdom van vermakelijkheidsbelasting. In to taal hebben pl.m. 2400 kinderen van deze feesten genoten. De har de werkers van deze commissie dreigen de wel al te lauwe en lak se belanghebbenden met een: „Doe het maar zelf, wij bedan ken er verder voor", als er niet meer hulp geboden wordt. Man- nenhulp en in de avonduren! Kom, het is uw eigen belang. Help mee in de drukke tijd en laat het niet bij een hartelijk dan ken achteraf. Na de pauze was de bestuursverkiezing aan de beurt. In de plaats van Mevrouw Klein en de heer Mosk, die zich niet herkiesbaar stelden, werden de heren De Jong en Sijpheer ge- DE HAAF Vrijdag 28 Jan. vond een druk bezochte bijeenkomst plaats on der leiding van de heer en me vrouw Houwert. Het onderwerp van gesprek, het Amateurstoneel, werd niet alleen theoretisch be keken, maar ook in korte frag menten practisch beoefend. Dit had het voordeel, dat het hieruit ontstane gesprek, vooral op de praktijk gericht was. O.a. kwam ook het souffleren ter sprake; dit is aleen nodig als we onze rol goed kennen. Als de speler, die zich geheel aan zijn spel geeft, plotse ling door een of ander oorzaak zijn rol kwijt is, dient de souffleur hem door een kemvoord, en niet door voortdurend de tekst te pre velen, weer op gang te helpen. Het komt echter nogal eens voor, dat de spelers hun rol niet ken nen, maar zulke spelers kunen geen toneelspelen in de ware zin des woords n.l.: zich inleven in het spel. Het repeteren is ook niet de gelegenheid voor het memoreren van de tekst, doch het praktisch beoefenen van het spel, waarvan de spelers de rollen reeds geme moreerd hebben. Het souffleren, zeker op repetities is een verkeerd aanwensel. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Gedurende de maand Februari zullen tijdens de week-ends drie werkende leden van het Kunste naars Centrum hun werk ex poseren. Mevr. E. Reitsma-Valen- qa, die zowel haar grafisch werk alsmede ook enige olie-verf schil derijen zal tonen en J. M. Graadt van Roggen en Kees Jansen, die schilderijen en aquarellen ex poseren. De tentoonstelling is vanaf Zaterdag 5 Febr. a.s. des namiddags vier uur geopend en verder elk week-end te bezichtigen van half drie tot half zes. NEDERLANDSE VERENIGING VAN HUISVROUWEN afd. Bergen (Nh.) Onder auspiciën van het Insti tuut voor Industriële Vormgeving hield Woensdagavond Mevr. Elka Schrijver een lezing over „het goede gebruiksvoorwerp" voor de afdeling Bergen der Ned. Ver. van Huisvrouwen. In deze lezing zowel als in de daarop volgende discussie kwam wel heel duidelijk naar voren hoeveel uiteenlopend belangen moeten worden gebun deld naast de vele problemen van technische, economische en aes- thetische aard, voordat een ge bruiksvoorwerp een in alle op zichten verantwoorde vorm kan krijgen. De massaproductie, moge lijk geworden door de ontwikkeling der techniek leidde tot het ver breken van het directe contact tussen fabrikant en consument, terwijl in deze zelfde periode de mens, die tot dusver door wat natuur en handwerk hem kon bieden was beperkt, zich slechts zeer moeizaam aanpaste aan de vele nieuwe mogelijkheden, die thans door de nieuwe technieken en materialen verwezenlijkt kunnen worden. De disharmonie, hierdoor ontstaan, werd in verschillende lichtbeelden aardig geïllustreerd. Het Instituut voor Industriële Vormgeving, in het leven geroepen door fabrikanten, en gezien zijn grote belang, o.a. voor de export, gesteund door de overheid, heeft als eerste taak de opleiding van ontwerpers ter hand genomen, die aan het werk van de technische specialisten op de juist wijze vorm moeten geven. Daarnaast is het een schakel tussen fabrikant en ontwerper en tenslotte kan het de wensen en bezwaren van de consument onder de aandacht van de fabrikant brengen. Hiertoe wordt samengewerkt met de be langhebbende vereniging. De huis vrouw, die haar invloed op de totstandkoming van een voorwerp wildoen gelden, kan dus niets beter doen dan haar op- en aanmerkingen aan haar vereniging doorgeven, opdat ze, via het 1.1. V. de fa brikant ter ore komen. Onge twijfeld zal reeds haar critische houding een grote prikkel zijn steeds betere en doelmatiger ge bruiksvoorwerpen te doen ver vaardigen. FILMKUNST IN BERGEN Dinsdag 1 Febr. vertoonde het Kunstenaars Centrum Bergen in de Dancing van „De Rustende Jager" diverse bijzonder mooie films. De kleurenfilm in beelden uit de Middeleeuwen begon met de schepping der aarde en het paradijs- verhaal om dan uitvoerig in tafe relen het leven der Middeleeuwen weer te geven. Landbouw en vee teelt het leven op de kastelen met al zijn pracht en praal; de jacht; de tournooien en in de oorlog de be legering bestorming en uitplunde ring der burchten. Daarna de WcekM&d DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan 7ee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per mm. met een minimum van f 1 20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling TELEFOON 2104 Ingezonden mededeling. (j MIJN HARDT 6 Februari Dokter POOT, Telefoon 2423 Ingezonden mededeling. SCHOORL-KOEDIJK 6 Februari F. H. RISSELADA Tel. K 2209-360 Nietkrabben.Deheldervloei- TTITT17" bareD.D.D. kalmeert de jeuk I I- I I H in enkele seconden, doodt de Vj JJ U 1\ ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN Tl TH WH HUIDAANDOENINGEN II. II. BI VLOEISTOF BALSEM ZEEP

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1