99 ft RAADSVERGADERING GERRITSEN K. M. GERRITSEN KERKSTRAAT 6 TEL. 2465 VRIJDAG 11 FEBRUARI 1955 32c JAARGANG No- 6 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d- Hoef Vrouwenbond Het vevzMfyde kapsel KAPSALON URSEM KLOKKEN UeelMad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro M7071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. In de raadsvergadering op 2 Februari gehouden, werden de ingekomen stukken zonder meer vlot afgehandeld. Besloten werd o.a. dat de gemeente 1000. zal bijdragen in de kosten van het bevrijdingsfeest, dat dit jaar ter ere van het jubileum 1945 1955 op grootser wijze gevierd zal worden. Als tweede punt op de agen da stond de behandeling van het V.V.D.-rapport over het bouwen in Bergen, en het prae- advies daarover van burgemees ter en wethouders. Nadat de heer Van Rees Vellinga een lange, doch weinig zeggende in leiding had gehouden over het V.V.D.-rapport, ging hij over tot een beoordeling van het prae- advies van B. en W. Hieruit bleek, dat goed lezen wat er staat een kunst is, die niet ieder een machtig is. Zijn betoog was geprikkeld van toon en, laten we aannemen onbewust achter docht zaaiend tegen B. en W. Waarom werd bijv. niet duide lijk gezegd, wélke bouwprojec ten niet door B. en W. ter be oordeling werden doorgestuurd naar de Welstandscommissie? Nu werd de gedachte gewekt, dat B. en W. in dezen naar wil lekeur handelen, wat later, uit het antwoord van de burgemees ter bleek, geenszins het geval was. Ook was er, altijd volgens de heer v. Rees Vellinga, geen vrijheid bij het bouwen, als men zich daarbij aan bepaalde regels te houden heeft. Zo gezien ken nen we in Nederland op geen enkel gebied vrijheid, daar we ons toch in elk geval aan de wet zullen moeten houden. Ver der -klonk het niet fraai, indruk ken uit persoonlijke gesprekken verkregen, in het openbaar uit te spelen. .Wanneer tot zijn te leurstelling blijkt, dat de persoon in questie een stuk mede onder tekend heeft, dat hem de heer v. Rees Vellinga niet welgevallig is. Volgens spr. vraagt de V.V.D. niet meer om een plaatselijke schoonheidscom missie, daar haar is gebleken, dat de Welstandscommissie te Alkmaar goed is. Maar B. en W. saboteren door het advies dezer commissie niet als bin dend te aanvaarden. Mr Sluis verdedigde fel het beleid van B. en W. en wees er o.m. op, dat natuurschoon en moderne bouw elkaar zeer wel verdragen. De natuur is niet an tiek of modern. De V.V.D. voelt voor laagbouw; welnu, de bun galow is laagbouw en past goed in de omgeving. Het is niet de taak van het gemeentebestuur de Bergense architecten aan werk te helpen. De burgers zijn vrij in de keuze van een architect." College van B. en W. weert vol gens zijn mening geen objecten, die tegen hun bouw-zienswijze ingaan. Er wordt in Bergen veel modern gebouwd, doch ook veel traditioneel. De heer Wittebrood breekt een lans voor de aannemers; ook zij kunnen eenvoudige ont werpen maken. Zouden ook een voudige objecten door de dienst Gemeentewerken in eigen be heer uitgevoerd kunnen worden? Waarom altijd een architect in te schakelen. Ook hij zag graag, dat B. en W. zich aan het ad vies der Welstandscommissie hielden en bij verschil van me ning de raad er in kenden. De heer Bos merkte terecht op, dat de raadsleden in deze zaken niet tot oordelen bevoegd zijn, en pleit er voor, het advies der commissie op te volgen. De heer Broersma neemt de bouw van Bergen aan Zee in ogenschouw en vindt, dat de terreinen achter De Spin te klein verkaveld zijn, en de hui zen voor die plaats te hoog ge bouwd. Hij vindt de bungalows lang niet lelijk, en haalt eens op hoe vroeger de bouwvrijheid BERGEN sterk aangerand werd. Er moes ten altijd schuine daken ge bouwd worden. De heer Ellis zegt, dat sma ken verschillen, maar hij is het in grote lijn met het rapport der V.D.D. eens. Het gaat niet om het gebouw, maar om de plaats waar het gebouw staat. -Daar bij schijnt dit raadslid te verge ten, dat ook wat dit betreft, smaken verschillen, en waar hij geruchten in het geding brengt, waren het hem beter eens het kinderversje na te lezen, dat luidt: Pietje zegt, dat Jantje zegt, dat Klaasje heeft geklikt enz. Ook hij meent, dat het advies der Welstandscommissie niet moet worden ter zijde gesteld. Nadat de leden het hunne hebben gezegd, neemt de bur gemeester, Dr Huygens het woord en vangt aan met de heer Van Rees Vellinga te verklaren, dat hij hem zonder scherpheden zal zeggen waar het op aankomt B. en W. hebben nèt zulke goe de bedoelingen met Bergen als hij, al betwijfelt de heer v. R. V. dit blijkbaar. B. en W. hebben uitgesproken opvattingen over bouwen, en nemen het advies der Welstandscommissie niet zonder meer aan. Zij maken van het bouwen een ernstige zaak. De heer V. Rees Vellinga heeft blijk gegeven van een eenzijdig lezen der stukken. In Bergen mag geen enkele bouwstijl do mineren; B. en W. pousseren geen bepaalde bouwstijl. De heer v. Rees Vellinga liet in zijn be toog een ander geluid horen dan in het schriftelijk rapport, waar uit was op te maken, dat de modernisten afgeremd moesten worden. Men moest het deze mensen moeilijk maken. De Bond van Nederlandse Ar chitecten gaat hier lijnrecht te> gen in. Dit is een rechtstreekse verdediging van de houding van B. en W. inzake deze materie. De Commissie voor Sociale Kunstopdrachten zegt zonder meer, dat het moderne bouwen zich gunstig onderscheidt van de traditionele bouw, dus zullen er in Bergen aan de moderne bouw geen opstakels in de weg wor den gelegd. Er is in Bergen een uitbreidingsplan en het is de be doeling, dat op bouwterreinen gebouwd wordt. Over mooi of niet mooi valt niet te discus siëren. Het advies van de Wel standscommissie is een advies en B. en W. achten zich in staat en de wet geeft hun de bevoegd heid in deze zaken te beslissen. Over het verlenen van bouw vergunningen bij afwijzend ad vies van de Welstandscommis sie, zijn B. en W. het altijd vol komen eens. Als regel volgen B. en W. het advies dezer Com missie. De vraag aan de archi tecten was: Worden karakter en sfeer van ons dorp door de mo derne bouw bedreigd? De uitspraak luidde ten gunste van modern bouwen in Bergen. In Bergen aan Zee hebben de bouwers gegrepen naar het maximum der wettelijk toege stane grootte van het gebouw. Dit was hun goed recht. Ver andering aanbrengen in de groot te der verkavelde terreinen zou handenvol geld kosten. Men moet het college van B. en W. niet beschouwen als ondergeschikt aan de Welstands commissie B. en W. moeten lei ding geven bij de supervitie over de bouw. Het zwaartepunt ligt inderdaad bij B. en W.; dit is hun wettelijk recht. B. en W. laten de formuliering van hun advies gaarne aan de Wel standscommissie over. De hoofd persoon in deze commissie, archi tect Treep, is meer geposteerd voor de traditionele bouw en staat niet soepel tegenover de moderne bouw. De heer Blaauw. directeur der Gem. Werken, heeft ook zitting in deze com missie, en is het dikwijls met B. en W. eens. B. en W. staan even welwillend tegenover een goed modern, als jegens een goed traditioneel object. De mo derne bouw is op zichzelf vol komen aanvaardbaar. De advi seurs der verschillende stukken stellen B. en W. volkomen in het gelijk, en het valt tegen dat de heer v. Rees Vellinga deze stuk ken niet objectief heeft voorge dragen. Hij stelt blijkbaar geen vertrouwen in B. en W. en wenst hun volkomen onderwer ping aan de Welstandscommis sie of ten minste medezeggen schap van de gemeenteraad, maar bouwvergunning wordt door B. en W. gegeven en door niemand anders. Het College van B. en W. drukt zijn stempel op de gemeen te; dat is altijd zo geweest. Vol gens de architecten is Bergen een der meest variërende dor pen, die zij kennen. Alleen tra ditioneel bouwen zou saai zijn, en vaak blijken de moderne bouwwerken meer doordacht dan de traditionele. toon van dit raadslid wordt steeds meer krenkend, terwijl hij nog kans ziet aan het slot van zijn betoog een belediging tegen een der Alkmaarse journalisten te lanceren, wat een waarschu wing van de burgemeester aan zijn adres ten gevolge heeft. De heer Bos acht het van groot belang voor Bergen een goed geconcentreerd consultatie bureau te krijgen. De heer Wittebrood wenst twee-derde der oppervlakte van het terrein de Kranenburgh naar het grondbedrijf over te hevelen. De heer Broersma heeft prin cipieel geen bezwaar tegen de Kranenburgh als raadhuis, maar wat gaat er met het oude raad huis gebeuren; hij wenst dat So ciale Zaken en Gemeentewerken in ieder geval in hun tegenwoor dige behuizing blijven tot de ge bouwen zijn afgeschreven. Dr Hemelrijk, die deze avond uitermate zwijgzaam is geweest, juicht het plan van de Kranen burgh toe, en acht het vooral belangrijk, dat dit naar het EERST NAAR DE OOGARTS DAN NAAR GERRITSEN LEVERANCIER VAN ALLE ZIEKENFONDSEN Bij verkaveling in grote terrei nen toont de bouw te duur. Mag dan de kleine beurs niet modern bouwen? Deze heeft toch ook recht op een modern gebouw, en waarom dan in Bergen niet? Ber gen is een lichtend voorbeeld voor de architectuur in Neder land. U moet uzelf niet te ge ring achten. De Meezenlaan vormt een gaaf geheel, maar eigenlijk hadden de terreintjes groter moeten zijn doch het le ven is mooi, maar duur! Elk huis staat mooier in een riante omgeving. Er moet echter met de ruimte gewoekerd worden. Alarm slaan is onjuist; Bergen wordt niet bedorven. B.N.A. schrijft o.a.: De adressanten zijn verontrust door de verstoring van het (vertrouwde) pittoreske dorpsbeeld. Over 50 jaar is het moderne beeld vertrouwd. Dat de moderne bouw een Modegril zou zijn, is nog niet bewezen en geeft blijk van weinig vertrou wen in de eigen tijd. Wethouder Den Das zet uit een, dat bouwen een uiterst moeilijke materie is; men zij dus voorzichtig met zijn kritiek. Er moet rekening worden gehouden met de grootte van het bouw terrein, de financiën en de be woonbaarheid, in overeenstem ming met de levensstijl van de bouwer. Er bestaat geen huis, dat iedereen mooi vindt. De heer v. Rees Vellinga wenst stemming over zijn voorstel om bij afwijkend oordeel van B. en W. met het advies der welstandscommissie, dit voor de raadsleden ter in zage te leggen. Dit voorstel wordt met 9 tegen 4 stemmen verworpen (VVD 2, KVP 2). Mr Sluis verwijt de VVD dat zij zeer ondemocratisch een be voegdheid aan de raad wil trek ken, die zij in wezen niet heeft. De raad moet zich niet gaan be moeien met dingen die niet des raads zijn. Bij punt 3 der agenda, de Kranenburgh tot toekomstig ge meentehuis te bestemmen is de heer v. Rees Vellinga het on eens met de verstrekte cijfers, doch hij zal voor stemmen, als gegarandeerd kan worden, dat het oude raadhuis gemeenschap pelijk praktijkhuis der drie dok toren wordt en het Dorpshuis als gebouw bestaan blijft. De heer Ellis beklaagt zich over de ruwe schatting der kosten, en insinueert dat de verhuizing naar de Kranenburgh zo aan lokkelijk mogelijk gemaakt is. De wordt gesloten is de klok van twaalven alweer koud. En dat terwijl men half acht was be gonnen en de agenda maar vier punten telde! Is het dan zo ver wonderlijk dat men te breed sprakige heren eens verwijst naar het versje van de Spaanse literator Miquel de Unamuno: Dinos en pocas palabras, y sin dejar el sandero, Eo mas que decir ses pueda, denso, denso wat vertaald, als volgt luidt: zeg ons in weinig woorden, en zonder uw pad te verlaten het meeste wat gezegd wor den kan, saamgepakt, saamgepakt van het N.V.V. zich laat aanzien éénstemmig wordt besloten. Maar ook dit maal bedriegt de schijn: de heer Sluis zal tegenstemmen. Wel erkent hij graag de ur gentie, en acht hij de financiële consequentie gelijk, maar het is geen gelukkige greep het raad huis te verplaatsen. Het hart van Bergen klopt niet in de Hof- laan. Het oude raadhuis is zeer aanvaardbaar om te verbouwen. Burgemeester Huygens ant woordt, dat ook voor hem het aanbod der doktoren als uit de hemel is gevallen. Het is B. en W. allerminst onverschillig wat er met het oude raadhuis gaat gebeuren. Het Ruïneplein moet ongeschonden blijven. Het ge zondheidscentrum, dat de drie doktoren van plan zijn te stich ten, is een experiment van na tionale betekenis. Zo iets be staat in Nederland nog niet. Vervolgens richt de burge meester zich persoonlijk tot de heer Ellis, en zelden werd jn de raadszaal iemand op zodanige wijze de Levieten gelezen. Als een afgestrafte schooljongen zat het raadslid daar. Voortgaande zette de burge meester uiteen, waarom B. en W. twee-derde van het grond opper vlak van de Kranenburgh als na- tuurreservaart wensen te behou den. Het bosbezit moet zoveel mogelijk bos gelaten worden; boekt men deze gronden over op het grondbedrijf, dan geeft men daarmee bij voorbaat te kennen, deze gronden verkoopbaar te achten. Het Dorpshuis als zoda nig is bijv. aardig als theetuin te exploiteren, het is als gebouw te merkwaardig om niet in stand te worden, gehouden. Bij stemming stemt de heer Sluis alleen tegen wat betreft de keuze de Kranenburgh als raad huis, doch vóór wat betreft de machtiging aan B. en W. om plannen en begroting uit te wer ken, twee-derde van 't grond oppervlak van de Kranenburgh als natuurreservaat te beschou wen, en met de drie .Bergense artsen nadere onderhandelingen te voeren over 't gebruik van het oude raadhuis. Dank zij zijn loyale oppositie, krijgt hij, op zijn verzoek daartoe, toestemming mede te mogen verhuizen als de Kranenburgh betrokken wordt, zo dat ons dan het droevig beeld van een eenzaam achtergebleven raadslid, gezeten op het kerk- muurtje rondom de ruïne be spaard zal blijven. Wanneer na de rondvragen de vergadering HAUTE COIFFURE TELEFOON 2104 Dinsdagavond 1 Febr. hield de Vrouwenbond een bijeenkomst in het Dorpshuis waar de heer Brouwers een causerie hield over de huisvesting der bejaarden. Dit probleem raakt ook de jongeren, want velen komen eens voor de vraag te staan: wat moeten wij met moeder of vader doen al- deze alleen overblijft? Komen vader of moeder bij hun kinderen inwonen, dan blijkt dit meestal een verre van ideale oplossing te zijn. Uit de statis tieken blijkt, dat de mensen te genwoordig ouder worden dan vroeger. Waar vroeger bejaar denzorg liefdadigheid was, zien wij het tegenwoordig, dank zij ons groeiend sociaal besef, als een recht, dat men na een werk zaam leven, na het 65ste jaar behoorlijk verzorgd wordt en het liefst met behoud van een zo groot mogelijke zelfstandigheid Dus in een complex van kleine woningen, waarbij rekening is gehouden met het afnemen der krachten, doch waar men zo lang mogelijk zelf het dagelijks werk kan verrichten. De kamers moeten liefst gelijkvloers liggen en de huisjes voorzien zijn van een belinstallaitie en centrale ver warming, wat echter in de kos ten niet meevalt. Verder is het belangrijk, dat zo'n bejaarden centrum, dicht bij het hart van het dorp ligt, zodat zij zich niet uitgebannen voelen. Waar over gegaan wordt tot de bouw van een centraal gebouw is een eer ste vereiste, dat elk echtpaar of alleenstaand inwoner een eigen kamer krijgt. Verder moet zo'n gebouw behalve een recreatie zaal ook een ziekenzaaltje heb ben, ter verpleging van de tijde lijk zieken. Voor de verzorging der chro nisch hulpbehoevende is nog geen oplossing gevonden. Zij be horen tot de tragische gevallen, die niet in een tehuis voor be jaarden opgenomen kunnen wor den, omdait zij te veel verpleging eisen en voor wie ook in de ziekenhuizen geen plaats is. De bouw en exploitatie van een te huis voor chronisch zieke be jaarden is een uitermate kostbare aangelegenheid. Op deze avond nam Mevr. Jonker, wegens vertrek uit Ber gen, afscheid van de Bergense afdeling der Vrouwenbond, waarvan zij drie jaar geleden één der medeoprichtster was en waarin zij steeds een bestuurs functie vervulde. „BE QUICK" IN ACTIE Donderdag 3 Februari gaf de turnvereniging ,,Be Quick" een turn-uitvoering in de grote zaal van „De Rustende Jager", met medewerking van Professor Re midol en ,,De Hawaiiti's". Nadat de aanwezigen staande de groet van vaandel en standaard in ontvangst hadden genomen opende de voorzitter der vereni ging, de heer Blokker, deze avond voor het front der talrijke leden, waarvoor de vereniging haar best doet, bijgestaan door de gemeente.. Ook deze vereni ging kan een aanvulling van haar kas goed gebruiken, wat de heer Blokker de verzuchting ont lokte: „Kreeg ik maar kinderbij slag voor al die kinderen!' Het publiek werd verzocht in de pauze flink wat loten te kopen, en na de jongeren van 16 jaar en ouder te hebben opgewekt, toch vooral ook te komen tur nen, namen de demonstraties een aanvang. Begonnen werd met vrije oefeningen door de dames op gramofoonmuziek. De uitvoe ring hiervan-was vrij matig, de groep was niet voldoende op elkaar ingeoefend, waardoor de bewegingen te ongelijk vielen. Jammer dat bij de vrije oefenin gen geen piano gebruikt werd inplaats van gramophoon. De bankoefeningen der kleu ters waren alleraardigst. De kleuters liepen, kropen, hinkten en gleden over de schuin gestel de banken. De vrije oefeningen der kleine jongens waren erg ongelijk van beweging. Het klas sikaal brug der meisjes was aar dig, terwijl de grote jongens een goed nummer langmat springen gaven. Daarop volgde een keurig nummer ongelijke brug van de dames met goed gedurfde oefe ningen. Nu kwamen weer de kleuters, die een reis naar Artis ondernamen. De kleintjes voel den zich zo vrij en gelukkig in hun spel, dat een meiske, dat haar vader in de zaal ontdekte vrolijk vanuit de trein, waarin zij zat, riep: „Dag, pappie". In Artis aangekomen werden de diverse dieren nagedaan en daarna werd weer de terugreis aanvaard. Nu volgde een goed nummertje vrije oefeningen van de kleine meisjes, gevolgd door het eveneens goede: brug, paard en evenwichtsbalk der meisjes. De adspirant Dames met goed werk aan de ringen, werden ge volgd door het aardige ver- en hoogspringen, en tremplinpaard der kleine jongens. De goede vrije oefeningen der meisjes, de eveneens goede ongelijke brug der grote meisjes, sloten met de keurige hoge brug der dames dit deel der avond voor de pauze af. Na de pauze gaven de grote jon gens brug, paard en ringen te zien, waarbij verscheidenen pittig werk toonden. Het goede lang- matspringen der heren werd be sloten met een stand, die be wondering wekte. De vrije oefe ning der grote meisjes waren goed. Een heel goede knotsoefe ning der dames en een keurige hoogbrug van de heren besloten deze welgeslaagde demonstra ties. Zeer terecht bedacht de vereniging haar directeur, de heer Jac. Schuyt, met een mooie bak met bloeiende planten. Het was het werk van Professor Re- midol en „de Hawaiiti's de korte pauzen tussen de opeenvolgende demonstraties te vullen, hetgeen zij tot aller voldoening gedaan hébben. Moge alle kennissen vap de professor het bord dat aan zijn deur hangt gedenken: Weinig bezoek en veel cadeaux. Deze geslaagde avond werd besloten met een bal. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 13 Februari Dr v. GELDER. Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 13 Februari Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 b.g.g. K 2208-2847

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1