99 99 BERGEN GERRITSEN VRIJDAG 18 FEBRUARI 1955 32c JAARGANG No. 7 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef NAAR DE HOOGOVENS. De bestuurdersbond van het N.V.V. organiseerde Zaterdag 5 Februari een excursie naar de hoogovens te Velzen. In een rondgang van ruim twee uren werden de 48 deel nemers in staat gesteld zich een beeld te vormen van de ijzer- en staalfabricage. De gang van zakenbij het produceren van staal is in de grond dood-een- voudig. Kolen, erts en kalksteen wor den -aangevoerd. Uit de kolen wordt cokes gemaakt, en cokes, erts en kalksteen gaan gezamen lijk in de hoogoven. Daaruit wordt het ruwe ijzer gevormd en door dit te ontkolen ontstaat staal. Eerst gaan we naar de cokes ovens waar uit kolen cokes ge maakt wordt, De cokes-ovens be staan uit naast elkaar gelegen kamers, elk met een inhoud van 14.000 K.G. kolen. De zijwan den zijn van vuurvaste steen; voor- en achterwand worden elk geheel door een deur in beslag genomen, terwijl in het plafond de openingen zijn, waardoor de kamers met kolen gevuld wor den. Deze openingen kunnen met kleppen gesloten worden, zodat de zuurstof toevoer geheel kan worden afgesloten. Dit is van essentieel belang, want de kolen moeten sterk verhit worden, om de gassen er uit te drijven, doch mogen daarbij niet branden. Om dit te bereiken zijn tussen kolen- kamers smallere kamers ge bouwd, waarin gestookt wordt tot de tussenmuren wit-heet zijn. Door deze tussen-muren worden nu de kolenkamers verhit, en daarmee ook de kolen, die zich daarin bevinden. De zich ont wikkelende gassen worden weg gezogen; daaruit worden benzol en teer gewonnen en naar men hoopt, later ook verf, aspirine, sacharine enz. De kolen worden op deze wijze ongeveer 13 uur verhit. Dan worden voor- en achterdeur geopend. Voor de voordeur wordt een speciale ma chine gereden, die de gloeiende cokes door de open achterdeur drukt, waar zij in open, stalen wagons stort. De weegwagons zorgen, dat de weer gesloten ka mer door de plafondopeningen met 14000 K.G. kolengruis ge vuld worden. De wagons met de gloeiende cokes rijden naar de koelinstallatie, waar waterge- koeld wordt en daarna wordt de cokes doorgereden en op de sta len helling gestort. Geleidelijk glijdt de cokes op de lopende band van rubber en canvas, wordt omhoog gevoerd naar de zeefinstallatie, gezeefd en meteen gestort in de wagons voor de hoogoven-bunkers. Het ijzererts en de kalksteen wordt per schip aangevoerd. Kranen lossen het schip en de opslag-kranen zorgen, dat het erts en de kalksteen in de wa gons voor de hoogoven-bunkers komen. Erts, cokes en kalksteen worden in de bunkers in spe ciale wagentjes afgewogen, en deze storten zich boven in de hoogovens leeg. Zo n hoogoven blijft voortdurend branden. Om in de hoogoven de vereiste tem peratuur van ruim 1600° Cel sius te verkrijgen, wordt voor verwarmde lucht van 1000° in geblazen. Wat van de inhoud van de hoogoven gesmolten is, zakt omlaag en val in een ruimte onder de oven, die regelmatig af getapt wordt. Men laat dan het vloeibare ruwijzer door zand- geulen in rijdbare, sigaarvor- mige pannen vloeien. Deze pan nen gaan óf naar de staalfabriek óf naar de ijzerbroodbakkerij. Deze bakkerij bestaat uit een Jacobsladder met gietvormen, die wel wat weg hebben van een broodvorm. In deze vormen vloeit het ruwe ijzer uit de si- gaarvormige pan en de ijzerbro den elk van 35 K.G., gaan al afkoelende de ladder op. Boven gekomen zijn zij al voldoende afgekoeld, kiepen uit de vormen op de helling, en glijden zo de open wagons in, klaar om af geleverd of op het terrein opge slagen te worden. Moet er ge laden of verladen worden, dan gebeurt dit met een magneet van 60 ampère. De pannen vloeibaar ruwijzer, die naar de staalfabriek gaan, worden daar leeggestort in de Siemens-Martin-ovens, die niet van onder verhit worden, maar waar de vlam over het ruwijzer- bad strijkt. De zuurstof uit de vlammen trekt de kooldeeltjes uit het ruwijzer aan en de verhit ting wordt zolang voortgezet, tot het koolgehalte beneden 1,7 zakt en men dus staal gekregen heeft. Door toevoeging van be paalde stoffen kan men buig baarheid en hardheid van het staal beïnvloeden. Nu wordt staal hier niet uitsluitend uit ruw ijzer gemaakt (dit zou te duur worden), maar uit een mengsel van schroot 70% en ruwijzer 4- 30%. Laboratorium-proeven bepalen, wanneer het staal uit de Siemens-Martin oven mag wor den getapt, uit deze oven stroomt het staal in een hoge wijde pan met aan weerskanten een over loop, waaronder zijpannen zijn opgesteld. Het staal, waarin nog slakken zijn, vloeit rgi in de grote pan. De slakken drijven op het staal. Is de pan geheel vol dan vloeien de slakken door de overlopen af in de zijpannen. Het staal uit de grote pan wordt nu gegoten in gietvormen van 10 ton. In de blokwalserij wor den deze blokken tot dikke plak ken verwerkt van 2 of 4 of 6 ton. De plakken worden weer uitgewa'st tot platen van een be paalde -ikte. Er is ook een wal- serij w ar de platen niet een paar keer door de wals heen en weer gaan, maar waar een plaat van 4j/2 M. lengte door vijf ach ter elkaar geschakelde walsen loopt en als een plaat van c paar honderd meter lang met een vaart van 30 K.M. per uur over de band gaat en meteen aan het einde opgerold wordt Dit staal is dan de zogenaamde zwarte plaat. Hiermede was de excursie ten einde en na een verversing in de gezellige cantine gebruikt te heb ben, werd de terugtocht naar Bergen aanvaard. BICO-SHOW. Het Bico-cabaret bestaande uit Wim Theewis, Corry Mole naar en Dick Siekerman trad Woensdag 9 Febr. op voor een stampvolle schouwburgzaal in ,,De Rustende Jager". Wim Theewis is een uitstekend con ferencier, die de zaal goed weet te bespelen en dan ook herhaal delijk een daverend applaus oogstte. Hij weet de dingen van alle dag zo raak en comisch voor te dragen, dat zijn toehoorders elkaar met een: ,,ja, zo is het", hem al lachend toeknikken. De goed gezongen liedjes von den de waardering, die zij ver dienden en de korte schetsen, hoewel zwaar gechargeerd, de den de zaal schudden van de lach, vooral de over het toneel krui pende baby, die tengevolge van een bord pap van zelfrijzendbak- meel de afmetingen van een vol wassen man had gekregen. Deze drie artisten hebben hun toehoorders met de Bico-revue een onvergetelijke feestavond be zorgd. De was-demonstratie met de Bico-wasmachine en-centri fuge was in het programma inge vlochten en de machines trokken in de pauze veel bekijks. ALGEMENE NEDERLANDSE BOUWVAKKEN De A.N.B. afdeling Bergen hield op Dinsdagavond 8 Febr. haar jaarvergadering in het Dorpshuis. Het jaarverslag 1954 meldt een achteruitgang van het ledental tengevolge van over schrijvingen naar andere bonden, afdelingen en beroepen. De A.N.B. zelf groeit steeds. Als gevolg van het Bisschoppelijk Mandement werd de plaatselijke unie verbro ken. Eind September vertrok de voorzitter der afdeling Bergen, de heer Scheltes, naar elders en werd door de 2e voorzitter de heer C. Overman opgevolgd. In October werd de Arbeiders avondschool geopend. Wel is ook hier verloop maar een vaste kern blijft trouw de lesen volgen. De heer Overman volgde een kader cursus te Ellecom en consta teerde, dat daar de leeftijden van 30 tot 40 jaar variëerden, terwijl de jongeren door afwezigheid schitterden. Zij hebben blijkbaar voor alles bitter weinig animo. De commissie kascontrole bevond alles in orde. Het beleid van het bestuur werd algemeen goed be vonden en in samenwerking met de Bestuurdersbond werden goed geslaagde culturele avonden ge geven, die op behoorlijk peil stonden. Per drie maanden wordt hiervoor 60,in de culturele pot gestort. De heer F. Jonker trad wegens vertrek naar Hoorn af als pen ningmeester. Hij was sinds 1950 bestuurslid en de laatste drie jaren penningmeester. Als blijk van waardering schonk de af deling hem een vulpen. Bij acclamatie werden achter eenvolgens tot voorzitter, secre taris en penningmeester benoemd de heren: C. Overman, W. Ploe ger en P. v. d. Berg. De heer Pilaat werd tot be stuurslid gekozen, terwijl de heer Mol lid werd der propaganda commissie. De districtsbestuurder Rouke- ma speldde namens het N.V.V.- bestuur de heren Schorzey en Den Das het gouden ere-insigne voor 40 jaar trouw lidmaatschap op en dankte de heer Den Das uit naam van ruim x/2 millioen leden van harte voor al hetgeen hij mede tot stand heeft helpen brengen. De heer Den Das dankte het afdelingsbestuur voor de bloe menhulde, welke 's morgens aan zijn vrouw werd gebracht, die hem al die jaren in staat heeft gesteld te werken voor de orga nisatie, waartoe hij 14 Juli 1914 te Alkmaar als 23 jarig timmer man toetrad. Er was in die tijd wel enige moed toe nodig, daar voor de leden der organisatie vaak de deuren der werkplaatsen gesloten bleven. Het was inder daad moeilijk geweest, ook in Bergen, om altijd werk te vinden. Om tot de stemgerechtigden te behoren, een voorrecht, dat hij zich niet wilde laten ontgaan, zorgde hij het benodigde spaar geld op de postspaarbank te hebben en te laten tot hij door huwelijk vanzelf stemgerechtigd werd. Gekomen uit absoluut christelijke huize sloot hij zich eerst aan bij Domela Nieuwen- huis en later bij Troelstra. Ten gevolge van het werk der sociaal democratische mobilisatieclubs, waar o.a. ook Jan van Zutphen sprak, maakte hij met meerdere jongeren een geestelijke revolutie door. Na de mobilisatie begon de moeilijke actie tot verbetering der rechtspositie, de strijd voor ziekteuitkering gedurende zes weken en doorbetaling tijdens d,é christelijke feestdagen. Na de ziekteverzekering begon de actie voor een driedaagse vacantie. De eerste zo zwaar bevochten vacantie leverde drie vrije dagen van regen en harde wind op! Nu is de vacantie uitgebreid tot een week en zes snipperdagen, maar dat het nog wel anders kan, toont ons o.a. het bericht uit Zwitserland waar kampen geor ganiseerd worden, alwaar de ar beiders hun drie weken vacantie kunnen doorbrengen. Na veel strijd stemt het dankbaar, dat er een pensioenfonds bestaat. De taak is nu te zorgen, dat er een behoorlijk pensioen komt, geflan keerd door een behoorlijk we duwe-pensioen. Veel is reeds bereikt, maar er zal voor gewaakt moeten worden, dat het niet weer verloren gaat en daarvoor zullen de weer- standskassen sterk moeten zijn. Na de rondvraag, waarbij de noodzakelijkheid van de contri butieverhoging ter «sprake kwam, werd de vergadering gesloten. WEKKERS MEVO-NIEUWS. Op de Zaterdagavond in Café Nieuwendijk gehouden open drive werden de volgende resul taten behaald: le pr. Mevr. Nieuwendijk Mevr. Pieterse 5211 pnt; 2e pr. Hr. Smit Hr. Dusbaba 5064 pnt; 3e pr. Hr. v. Alphen Sr Hr. Jongejans 5060 pnt; 4e pr. Hr. Spaan Hr. J. de Waard 5032 pnt; 5e pr. Mevr. Evers Mevr. Hendriks 4991 pnt; 6e pr. Hr. Wilg Hr. de Waal 4932 pnt; 7e pr. Hr. LieftingHr. Schotten 4931 pnt; 8e pr. Mevr. Schraper Mevr. de Groot 4842 pnt; 9e pr. Mevr. Dekker Mej. Dekker 4774 pnt; 10e pr. Hr. Koopman Hr. Schraper 4745 pnt. Marsenprijs: Mevr. Dekker Mej. Dekker met 4 marsen. Troostprijs: H r. J. v. Diepen Hr. Krone. Volgende drive zal plaats hebben op 5 Maart. NIEUWE MAKELAAR. Nadat hij zijn diploma als ma kelaar bij de „Federatie" had behaald en door de rechtbank als zodanig is beëdigd, heeft de heer W. H. Romijn zich gevestigd als makelaar in onroerende goe deren. Door zijn beroep als aannemer uitstekend geschoold om de waarde van huizen en landerijen vast te stellen, treedt hij ook op als taxateur; daar hij voorheen reeds hier en daar anderen met zijn kennis en ervaring bijstond in hun vak, is thans de tijd voor hem aangebroken om deze werk zaamheden zelfstandig te ver richten. T. en O. In het jongste nummer van het T. en O. Verenigingsnieuws bespreekt de voorzitter, de heer J. Winkel, het toneelstuk dat zal worden opgevoerd. Verder wordt een nieuwe filmavond aange kondigd en worden de diverse cursussen besproken. Een der leden draagt een be schrijving bij van een geschie denis op zee, tijdens de eerste wereldoorlog. ONTWAKEND ARABIË Zaterdagavond 5 Februari hield de heer D. van der Meulen, oud-gezant van het Koninkrijk der Nederlanden aan het hof van koning Ibn Saoud, voor de K.J.V.O. een lezing over Ont wakend Arabie. Saoudie—Arabie is een nieuwe staat in het oude Arabische schiereiland, de groot ste van allen, waarbij vergeleken de andere staatjes aan de randen van dit centraal gelegen rijk slechts klein zijn. Het Arabisch schiereiland is een bijzonder land, omdat het 't geboorteland is van de monotheïstische godsdienst. Het paradijs verhaal zou zich in de omstreken van Arabië heb ben afgespeeld. Ook de zond vloed, waarvan alle grote gods diensten verhalen, is in Arabië bij overlevering bekend. Van de eerste mensheid, die daar woon de weten wij weinig af. Maar dan vindt men daar plotseling de fi guur van de Aartsvader Abra ham. Hij heeft het gebod van God ontvangen om weg te trek ken uit zijn land en zijn familie kring. Deze opdracht is voor Abraham zeer moeilijk. Om al leen de woestijn in te trekken en weg te gaan uit de stad zijner inwoning en uit het cultuurland waartoe die stad behoort, daar is niet alleen moed, maar daar is ook geloof voor nodig. Doch Abraham, die van huis uit een heiden is, slaat geloof aan de Stem die hem zegt, weg te trekken en trekt de woestijn in, spant daar zijn tent en wordt nomade en herdersvorst. Daar! in die tent ontvangt hij dan na enige tijd de grootste belofte ooit aan een mensenkind gegeven. Van Abrahams zonen wordt de eerste, Ismaël de stamvader der Arabieren en de andere, Izak, de stamvader der Israëlieten. Als we tegenwoordig in de bladen lezen dat de verhouding tussen deze beide volkeren zo vijandig is, is men geneigd te vragen of zij hun afstamming hebben vergeten. De afstammelingen van Ismaël zijn Arabië ingetrokken en heb ben zich daar in stammen ver deeld, die dikwerf met elkaar in strijd waren. Doch deze woes tijnmannen komen dichter tot elkaar en worden tot een een heid als de Profeet Mohammed in Mekka verschijnt en de be volking tot de Islam bekeert. Voor de eerste maal wordt de verdeeldheid tussen de stammen opgeheven door het geloof aan één God voor allen. Er ontstaat zo'n stuwkracht, dat zij uitgaan op wereldverovering. Een groep ongeorganiseerde, pri mitieve woestijnbewoners ver slaan zelfs de geoefende troepen der tegenstanders en vormt aldus het rijk van de Islam. Na drie eeuwen is dit rijk echter ver-/ brokkeld en trekken zij zich te rug op het Arabische schier eiland. Eeuwen daarna staat er opnieuw een profeet op, die hun aanvoert en opnieuw zwermen de Arabieren uit, doch ook dit maal is hun bezit niet van blij vende aard. De Turk heeft ten slotte het beheer over de Ara bische wereld verkregen en eeuwenlang behouden. Hieraan is na de eerste wereldoorlog een einde gekomen. Een afstam meling van een der Arabische vorstenhuizen Ibn Saoud welk vorstenhuis geheel verarmd en machteloos was geworden, veroverde het regeringsfort bij de hoofdstad Ar. Ryad en wist aldus de macht in handen te krij gen. Mede door zijn propaganda voor de orthodoxe Islam kreeg hij de stamhoofden op zijn hand, die zich tenslotte onder zijn be wind schaarden. In de eerste we reldoorlog ging zijn sympathie uit naar de Engelsen, die hem daar voor na afloop van de oorlog als vorst van Centraal Arabië erken den. Arabië is een woest land. Een groot deel ervan bestaat uit zand woestijnen, grindwoestijnen en bergwoestijnen. Hier en daar treft men spaarzamelijk een bron en in de dalen soms een smalle beek, die wat water bevat. En boven deze wereld schijnt de zon met een kracht, die de bodem gloeiend-heet doet worden, ter wijl de lucht tengevolge van de hitte in trillende beweging is, die de omtrekken van mensen en din gen vaag en onduidelijk maakt. Slaat men zijn blik omhoog dan ontwaart men in plaats van een blauwe hemel, een verblindend wit gewelf met de kleur van kwikzilver. Eerst als tegen de na middag de zon ter kimme neigt komt er kalmte in de lucht, en is men in staat duidelijk foto's te maken, terwijl tevens door de straalbreking van 't zonlicht, merkwaardige kleuren het land schap een buitengewone schoon heid verlenen. De weinige bewoners er zijn er slechts drie millioen en deze vertoeven hoofdzakelijk in de steden - leiden een armoedig bestaan. De stamhoofden daaren tegen zijn echter rijk. Om iets voor zijn onderdanen te kunnen doen heeft Koning Ibn Saoud enkele Amerikaanse on dernemingen toegestaan zijn rijk op bodemschatten te onderzoeken en de Amerikanen, die niet met een „koloniaal verleden" zijn be last, hebben deze werkzaamheden op grootscheepse wijze aange pakt. Reeds direct hadden zij de sympathie der bevolking door hun verklaring, dat zij zich niet met binnenlandse aangelegenhe den zouden bemoeien. Zij kwa men om te exploreren en te ont ginnen en zij sloten tevens een overeenkomst met Ibn Saoud waarbij bepaald werd dat 50 van de winst voor hem zou zijn. De komst der Amerikanen met hun pre-fabricated houses, air conditioned slaapwagens van aluminium, die op automobielen waren gemonteerd, hun rijdende gaarkeukens annex restaurants, dit alles heeft op de bevolking grote indruk gemaakt. Menige zoon des huizes heeft de tent zijns vaders verlaten om bij de Amerikanen te gaan werken. In de plaatsen waar olie gewonnen wordt ontstaan café's, met ter rassen met rieten tafeltjes en stoelen bezet en op allerlei wijzen dringt het westerse leven door in het land waar men tientallen eeuwen niets dan een schamele levenswijze kende. Maar het is de Amerikanen niet alleen om olie te doen. Zij boren tevens naar water en trachten de landbouw op deze wijze tot bloei te brengen, wat op diverse plaatsen reeds grote oogsten heeft doen groeien. Het oude romantische Arabië, waar men te paard of met ka melen rondtrok, begint tot het verleden te behoren: het is thans de auto en de grote spoorweg, die van de kust van de Perzische Golf tot aan de hoofdstad is aan gelegd, die het vervoer beheersen en het landschap tot leven bren gen. Weliswaar daalt het water niveau in de bodem, maar dit zelfde geldt voor de olie, en in dien de schatten, die thans in het land komen op de juiste wijze voor de ontwikkeling van het volk worden aangewend, zal het Arabische schiereiland en zijn bevolking een tijdperk van bloei tegemoet gaan, zoals zij tevoren nimmer kenden. ZONDAGSDIENST ARTSEN NED. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN afd. Bergen Op Dinsdag 8 Febr. hielden de Berger Plattelandsvrouwen hun jaarvergadering. Uit het jaarver slag bleek, dat de afdeling momen teel 126 leden telt. Namens de kascommissie, bestaande u:t de dames, Gutker en Bruin, bracht laatstgenoemde rapport uit en deelde mede, dat de kas in de beste orde bevonden was. Mej. Schmidt werd voor 3 jaar her kozen als penningmeesterresse. Bij het bespreken van het jaar lijks uitstapje werd besloten begin Mei een bezoek te brengen aan de Gero fabrieken te Zeist en aan Huize Doorn te Doorn. Na de pauze liet Mevr. v.d. Plas-Gutker de aanwezigen prachtige kleuren films zien over haar nieuwe vader land Canada, zowel over de om geving van haar woonplaats met de prachtige moderne landbouw-en veeteeltbedrijven, als over de in drukwekkende natuur bij de Niagara Watervallen. Tot slot werd nog een filmpje vertoond, dat gedeeltelijk in Holland was genomen, waarin wel duidelijk de tegenstelling tussen beide landen naar voren kwam. „Canada" zei Mevr. v.d. Plas echter is een mooi land, maar Holland zeker niet minder. De voorzitster Mevr. Blad, zei spreek ster. hartelijk dank voor de mooie films en wenste haar een goede reis, als zij over enige tijd de terugreis zal aanvaarden. INeektlad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. BERGEN 20 Februari Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 20 Februari F. H. R1SSELADA Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1