ff 99 KAPSHOW dames U ma$ dit niet misse* BERGEN B. E- F. GERRITSEN X X SNEEUWMORGEN IflfwlrlrW VRIJDAG 25 FEBRUARI 1955 32c JAARGANG No. 8 Verschijnt tc Bergen» Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Voorafgegaan door een huis houdelijke vergadering waarin de burgemeester, Dr W. Huygens tot voorzitter der afdeling werd verkozen, trad daarna als spre ker voor deze avond op Pater prof. Th. Keulemans van de Orde der Carmelieten, om in een wel sprekend betoog een schets te geven van de betekenis der Be weging voor een Europese Fede ratie en de problemen die daar mede in Europa samengaan. Met een citaat uit de rede van H.M. de Koningin tijdens haar bezoek aan Kopenhagen: „Over 25 jaren wonen wij tezamen in hetzelfde huis of zitten wij teza men in dezelfde ruïne", wee spr. op de plicht om gewetensvol na te denken over de toekomst. Men hoort over een derde wereldoor log spreken, doch het is de vraag, wie er na deze wereldoorlog nog in leven zal zijn, als de atoom bommen hun verwoestende arbeid hebben verricht. De mogelijkheid is groot dat er een conflict zal los breken, waarbij een botsing tus sen verschillende blokken onver mijdelijk is. Daarom is het nodig dat er in Europa een blok ontstaat van af doende kracht, gevormd door de 300 millioen inwoners van Euro pa. Dit blok zal een sterk tegen wicht kunnen vormen tussen het Russische en het Amerikaanse blok. Toch is de militaire kracht van Europa niet van het hoogste be lang. Het doel der federatie ligt op hoger gebied nl. om te komen tot de welvaartsstand. Hiertoe dienen de tariefmuren te ver dwijnen, Europa zal in de eerste plaats het afzetgebied moeten zijn voor Europese producten. Zulks doet ook de Ver. Staten, waar de protectionistische maatregelen uit de Oude Wereld niet van kracht zijn. Vervolgens is er de bescher ming der eeuwen-oude Europese cultuur. Men is Europeaan door het gemeenschappelijk cul tuurbezit, dat uit één wortel is ontsprongen, al vindt men daarin toch dikwerf grote verscheiden heid. Spr. ging daarbij over op de inhoud der H. Schrift waarin ge sproken wordt van de broeder schap der mensheid. Naarmate een gedachte zich van meerdere mensen meester maakt, kan men meer voor hare practische verwezenlijking doen. Federalism^ betekent: samen werken voor en met elkaar. Daar door kan men komen tot een supra-nationale autoriteit in Eu ropa, die in staat is le zorgen voor het welzijn van de mensen van heden en morgen. Nog steeds is er teveel parasitisme, zodat thans van de arbeiders er slechts één op de drie is georganiseerd. Het is een eis van zelfbehoud dat Europa zich organiseert en door lid te worden van de Federatie en deel te nemen aan haar arbeid kan men verzekerd zijn, dat het gevaar van oorlog en maatschap pelijke ontwikkeling van de Eu ropese wereld verwijderd blijven. Deze belangwekkende rede had, mede door de wijze waarop de spr. haar ten gehore bracht, tot gevolg dat talrijke aanwezi gen zich als lid der Federatie opgaven. VROUWENBOND VAN HET N.V.V. Mej. M. Blessenaar hield Maandag 21 Februari voor de Vrouwenbond een voordracht over het ontspoorde kind. N, in korte trekken de behandeling van het ontspoorde kind in de vorige eeuwen te hebben ge schetst, en met het beruchte voorbeeld uit Goes van het jaar 1830 nogmaals duidelijk te heb ben geïllustreerd, hoe te dien tijde een achtjarig kind de meer dan volle strafmaat van een vol wassene moest ondergaan n.l. 15 jaar gevangenisstraf, voor de diefstal van zes eieren, te komen tot de oprichting der eerste kin derbeschermingsver. in 1896: ,,Pro Juventute." in 1905 kwa men de eerste kinderwetten tot stand en daarmede een andere berechting en behandeling van het ontspoorde kind. Voogdij raad, Ambtenaar van de Kin derwetten, kinderpolitie, officier van Justitie en pro Juventute werken nu samen om het kind tegen zichzelf en zijn milieu te beschermen. Moet er straf toe gepast worden dan bestaat deze uit: berisping, geldboete (voor zelfverdiende kinderen), J/> a 1 jaar tuchtschool of ter beschik king stellen van de regering, wat neerkomt op verblijf in een Rijksopvoedingsgesticht. Tot het achttiende jaar is de jonge mens strafrechterlijk nog kind. Van 18 tot 21 jaar kunnen zware geval len veroordeeld worden tot de jeugdgevangenis in Zutphen. Meestal probeert men door onder toezichtstelling met een gezinsvoogd (es) naast zich, het kind in eigen milieu weer op het rechte spoor te brengen. Het is vaak raadzaam met een kind, dat plotseling op oudere leeftijd onzindelijk wordt, steelt, spijbelt of overmatig liegt, naar een medisch-opvoerkundig-bu- reau te gaan, waar dokter, psy choloog, psychiater en maat schappelijk werkster samenwer ken om de oorzaak van deze moeilijkheden op te sporen en zodoende aanwijzingen kunnen geven, hoe zo n kind aan te pak ken. Jeugdbeweging en clubhuis werk hebben een sterk preven tieve invloed en kunnen daar door een zegen voor de kinderen zijn. En tot slot, werd nog de raad gegeven: laat nooit kinde ren alleen naar bos of duinen gaan, daar gebeurt meer, dan U waarschijnlijk vermoedt. ALGEMENE NEDERLANDSE BOUWVAKKEN Dinsdag 15 Feb. hield de heer Roukema, districtsbestuurder van het N.V.V., voor de leden van de A.N.B. een korte uiteenzetting over sociale vezekeringen en voorzieningen. De eerste wet op dit gebied was de Ongevallenwet van 1901, die pas in 1903 in het Staatsblad verscheen. Deze wet wordt door de overheid (Raden van Arbeid) uitgevoerd en niet door het be drijfsleven zelf. Voor de uitke ring geldt de regeling op grond van de Ongevallenwet 1921 en de Land- en Tuinbouwongeval- lenwet 1922. De uitkering be draagt 80 pCt van het dagloon, terwijl als dagloon wordt be schouwd het normale loon over de laatst verlopen kalenderweek, plus 80 pCt van de vacantiebon- nen (dit is uitgesteld loon) ge durende de eerste zes weken. Daarna kan de getroffene in aan merking komen voor een voor lopige of definitieve ongevals rente, die ten hoogste 70 pCt van het dagloon bedraagt. De invaliditeitsverzekering wordt in hoofdzaak uitgevoerd door de Raden van Arbeid en geeft recht op een uitkering bij invaliditeit, als de betrokkene niet in staat wordt geacht één derde deel van een voor hem normaal loon te verdienen. Er bestaat geen recht op invaliditeitsrente zolang er niet over 150 weken premie is betaald (rente-kaart) en de uit- HORLOGES kering is afhankelijk van het be drag, dat aan premie is betaald. Volgens de Ziektewet is de werknemer, die minder dan 5300.per jaar verdient, ver plicht verzekerd en heeft bij ziek te recht op ziekengeld. Hij moet zich daartoe ziek melden bij de bedrijfsvereniging, waarbij zijn werkgever voor de uitvoering van de ziektewet is aangesloten. Om echter in aanmerking te ko men voor het ziekengeld is hij verplicht, verzekerd te zijn bij een erkend ziekenfonds. De zie kenfondscoupon vormt de basis voor de uitkering volgens de ziektewet. De uitkering gaat in op de derde dag na de aanvang van de arbeidsongeschiktheid, d.w.z. op de derde dag na dit, waarop men zich bij de bedrijfs vereniging ziekgemeld heeft. Deze ziekmelding moet door de werknemer zelf geschieden, ver geet dus nooit bij ziekte u dade lijk per briefkaart bij de bedrijfs vereniging ziek te melden. Het poststempel op de meldingsbrief kaart wordt gerekend de datum van ziek worden aan te duiden. Bij verlate melding gaat dus ook de uitkering van het zieken geld pas in drie dagen na de datum van het poststempel. Het ziekengeld bedraagt 80 pCt van het dagloon. De uitkering heeft ten hoogste gedurende 52 weken plaats. In geval van t.b.c. kan dit tot drie jaar verlengd worden. Bij zwangerschap en bevalling bedraagt de uitkering gedurende zes weken vóór en zes weken na de bevalling 100 pCt van het dagloon. Het recht op kraamgeld vervah door verloop van 9 maanden. De voorzitter* van de A.N.B., de heer C Overman, dankte de spreker voor zijn duidelijke uit eenzetting. Jammer, dat voor deze zo nuttige voordracht zo weinig belangstelling was. ONZE VOORJAARS op 8 Maart a.s», 's avonds 8 uur - Thè Complét f L25 neer te leggen, heeft bij het Ge rechtshof te Amsterdam appèl aangetekend tegen deze beslis sing. RECHT ZOEKEN OP HOOG NIVEAU. Door de heren Mr F. Zeiler en E. Klein is een request gericht aan het Gerechtshof te Amster dam, waarin zij verzoeken de door hen ingediende klacht tegen de heer J. Broersma, voorzitter der V.V.V. Bergen, alsnog te willen behandelen, zulks naar aanleiding van een schrijven van de Officier van Justitie te Alk maar, inhoudende dat door hem aan de door deze heren ingedien de aanklacht wegens belediging, geen gevolg zal worden gegeven. PILOOT IN HOGER BEROEP. De Bergenaar A. van U. die door de kantonrechter te Zaan dam werd veroordeeld tot een jaar ontzegging van het recht om een auto te besturen en een boete van totaal 85.heeft tegen dit vonnis hoger beroep aangetekend. Het ongeval op de provinciale weg zou zich volgens hem op andere wijze hebben K. M. Gerritsen Horloger - Opticiën KAPSHOW URSUM Dinsdagavond 8 Maart houdt de heer Adr. Ursum in de voor zaal van „De Rustende Jager" een kapshow van ongeveer vijf en twintig modellen van alle leeftijden, zodat de bezoeksters van deze show op de hoogte komen van wat in Salon Ursum bereikt kan worden en kennis kunnen maken met de laatste modellen. De modellen zijn in overeenstemming met de per soonlijkheid, zo zal men er zo wel kort als lang haar zien en ook de resultaten der diverse kleurspoelingen. Als explicator bij de modellen zal de heer J. Meulendijks op treden, voorzitter van de „Tech nische club Marcel' te Amster dam en in Frankrijk lid van de „Syndicat Haute Coiffure", de exclusieve club, die daar de haar mode lanceert. Voor verdere gegevens zie men de advertentie in dit blad. BAD BERGEN MOET (VOORLOPIG) VERDWIJNEN. Bij de uitspraak in het kort ge ding door een drietal hotelhou ders te Bergen aan Zee aanhan ging gemaakt tegen de V.V.V. te Bergen-Binnen, heeft de pre sident der Alkmaarse rechtbank het gebruiken van de naam ,,Bad Bergen" verboden, als zijnde ver warrend en misleidend ten op zichte van het publiek. Een dwangsom van 100 gulden per dag, bij overtreding van dit ver bod, werd door hem vastgesteld. Over de vestiging van een twee de V.V.V.-bureau te Bergen aan Zee heeft de president nog geen uitspraak gedaan, daar die af hankelijk wordt gesteld van de onderhandelingen der beide V.V.V.'s te 'Bergen en Bergen aan Zee. De V.V.V. te Bergen, niet van zin zich bij deze uitspraak voorgedaan dan voor het kan tongerecht zou zijn medegedeeld. Daar hij ten tijde van de rechts zitting buitenslands vertoefde, ontbrak hem de gelegenheid zich te verdedigen. LEGER DES HEILS STICHTER WILLIAM BOOTH Twee zeer bijzondere bijeen komsten onder de titel „Schreden naar Christus" worden D.V. ge houden op Zaterdag 26 Februari en Zondag 6 Maart. De eerste bijeenkomst staat onder leiding van de heer Elderkamp uit Am sterdam, die met 120 lichtbeelden het Evangelie vanuit de Psalmen naar Christus brengt. Deze bijzondere illustraties van de psalmen trekken sterk de aan dacht, wie ze beziet en vergelijkt met de gesproken tekst, zal tel kens bemerken, dat hij het psalm woord beter gaat verstaan, gaat begrijpen als iets van hemzelf, als iets dat in eigen leven vorm en gestalte heeft. Het oude vertrouwde Woord wordt een levende kracht. U wordt hartelijk tot deze avond in het Dorpshuis uitgeno digd, toegangsprijs tot dekking der kosten 0.25. Om 5 uur is er een Jeugdbijeenkomst ook met lichtbeelden. Zondag 6 Maart is het onder werp: Vanuit de profetiën naar Christus. N.V. K.J.V.O. Culturele Avonden DR. PAUL JULIEN pas terug uit Afrika, houdt op Zaterdag 12 Maarteen lezing over de Pygmeeën. Jarenlang heeft de Afrikakenner omgegaan met deze dwergstam en het valt moeilijk iemand te vinden, die beter op de hoogte is van hun aard, hun levens wijze en gewoonten. Eigen filmop namen illustreren het gesprokene. Wat was de wereld wonder mooi Een prachtig sneeuwtapijt, Was in de nacht, toen 't mensdom sliep, Zo zachtkens uitgespreid. De huizen schenen silhouetten, Als in een manenacht, De daken en der bomen stammen, Torsten een teêre vracht. De aarde ligt devoot en vroom, Dit alles is een sprookje, een droom Maar als ontwaken mens en dier. Dan wordt de droom verstoort, Met moeite duwen stoere mannen, Hun karrevrachten voort. En als de zon de straat ontdooit, En men wat as en zand straks strooit, Dan ondervindt men narigheid, In deze wintertijd. Zo is ook 't leven! schone stonden, Die wij genoten, ondervonden, Gaan ras voorbij, de werkelijkheid, Roept ons tot werk en strijd. Toch is de droom ook zeer riëel, De achtergrond van 't leven, Deez' schone, hoogere werkelijkheid, Is ons van God gegeven. En dóór de stormen van de tijd, Wordt telkens weer ons hart gewijd, Door menige droom, die ras verging, Maar blijvend is de herinnering. MAARTJE N. ZWAAN Donateurs kunnen plaats be spreken op de volgende data en uren S-kaarten op Donderdag 3 Maart van 1012 (tel. 1112) B-kaarten op Donderdag 3 Maart van 25 (tel. 3—5) C-kaarten op Vrijdag 4 Maart van 10-12 (tel. 11-12) A-kaarten op Vrijdag 4 Maart van 25 (tel. 3—5) Zie verder de advertentie in het volgende nummer, evenals die in dit nummer over Als bioloog in Tirol. TONEELCLUB T. en O. Donderdagavond werd door de toneelclub Tuin- en Oostdorp in De Rustende Jager 'n opvoering gegeven van 't toneelstuk Maaike, spel van de zeekant in drie be drijven door Rosita Peters. Had deze club zich bij vorige opvoe ringen uitsluitend tot het luchtige genre bepaald, voor ditmaal had men de keuze op een toneelstuk van ernstiger aard laten vallen. Het spel van de zeekant speelt in een plaatsje aan de kust, waar twee broeders Garm en Leen Paap een rederij zijn begonnen, doch als compagnons uit elkaar zijn gegaan, zodat Leen de kei harde zakenman, de grote en rijke reder wordt, terwijl Garm als eigenaar van een enkele schuit is blijven varen. Als voor de kust een schip vergaat van welks be manning slechts één lid wordt gered, neemt Garm deze schip breukeling mede naar zijn huis, om daar wat op verhaal te komen. De schipbreukeling, die zich Sjoerd Freitsma noemt, is vier jaar ge leden van huis gedrost, tengevolge van een meningsverschil met zijn vader, de scheepsbouwer Bonse- laar, en noemt zich sindsdien met de achternaam van zijn moeder. Wanneer hij in het huis van Garm Paap komt maakt hij daar kennis met Garm's pleeg dochter Maaike, die indertijd als schipbreukelinge van een vergaan jacht uit de zee is gered. Tussen Maaike en Sjoerd ontstaat direct genegenheid die tot liefde uit groeit. Teneinde het contact met deze familie aan te houden slaat Sjoerd aan Garm Paap voor zijn rederij uit te breiden en er wat geld in te steken. Hij belt daartoe zijn vader op, die maar al te blij is van 't verloren schaap te horen, en die, na hem te hebben be zocht, het nodige kapitaal four neert. Dat deze onderneming misloopt is te wijten aan het op treden van broer Leen, die de enige zoon van Garm een bon-vivant omkoopt om in het nieuwe schip 'n ontploffing teweeg te brengen, waarbij de jonge man echter het leven verliest. Wan neer daarna de misdaad bekend wordt, en Sjoerd's vader voor Garm een uitweg uit de misère aanwijst, ziet men tot slot dat Maaike en Sjoerd voor elkaar bestemd zijn, terwijl ook voor Garm Paap een nieuwe kans op levensgeluk opdoemt. Dit stuk werd met talent uit gevoerd. De volle zaal, in ge boeide aandacht voor wat er te horen en te zien was, leefde voort durend met de spelers mede. Maaike, de hoofdpersoon, uitge beeld door Mevr. Jansen, speelde haar rol op sublieme wijze. Garm, de heer Roobeek, was het type van de visser, Koos zijn zoon, werd uitstekend gespeeld door de heer Deutz uit Haarlem, terwijl Sjoerd, de heer Ellens, in zijn rol van zeeman en zoon van de rijke scheepsbouwer zeer goed was. Van de overige rollen noemen we de oude visser Schellevis, een typisch oude zeeman, door de heer de Rhoter, Mariette, Mevr. Mays, als tweede echtgenote van Bonselaar en Bonselaar zelf, de heer P. Mulderalle spelers bleken door hun rolkennis en door hun optreden met zorg voor hun rollen te zijn voorbereid, zodat de toneelclub, die na afloop een daverend applaus in ontvangst had te nemen, op een welge slaagde avond kan terugzien. ZONDAGSDIENST ARTSEN lüeekêtüd DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee; R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Voorverkoop KAPSALON URSEM, Telefoon 2104 en aan de zaal Kerkstraat 6 BERGEN Telefoon 2465 BERGEN 27 Februari Dokter POOT, Telefoon 2423 SCHOORL KOEDIJK 27 Februari Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 b.g.g. K 2208-2847

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1