99 99 BOEREN OP DE HAAF Raadsvergadering Bergen Nieuwe feuilleton en strip GERRITSEN FILM AV O N D T* en O* VRIJDAG 4 MAART 1955 32c JAARGANG No. 9 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De raadsvergadering van 25 Februari met een agenda van 14 punten had een vrij vlot verloop. Behoudens enkele kleine wijzi gingen werden de notulen van de vergaderingen van 11 Jan. en 2 Febr. 1955 goedgekeurd. Van de ingekomen stukken werd het verzoek om' subsidie van het „Collegium Carolinum" aange houden omdat het Collegium geen erkend gymnasium is. Het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van diverse zaken betreffende het onderwijs, wer den zonder meer goedgekeurd, evenals de voorstellen tot crediet- verlening voor de uitbreiding van de rijwielbergplaats bij de Van Reenenschool; het verlenen van medewerking voor het aan schaffen van nieuwe leermidde len en banken aan het bestuur van de Ver. voor Christ. Nat. schoolonderwijs; het nader vast stellen op 100 der, op grond van art. 13 van de L.O.-wet 1920 toegekende vergoedingen, aan de twee aanvragers hiervan. De wijziging van de verordening re gelende de controle op het gelde lijk beheer en de boekhouding van de ontvanger en andere ambtenaren werd goedgekeurd. Evenzo het aangaan van een geldlening van 300.000.De verkoop van een gedeelte terrein met schuur nabij de Schapenlaan aan de heer K. Loots, werd goedgekeurd. Het ingebruik ge ven van een strook grond langs de Zeeweg te Bergen aan Zee aan mevr. T. Hichan-Honing werd goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. tot wijziging van de kindertoelageverordening werd aangenomen met 9 stem men voor en 3 (P.v.d.A.) tegen; te bepalen, dat de herziening van het uitbreidingsplan voor de ge meente in voorbereiding is, werd goedgekeurd. Het voorstel tot het in gebruik geven van ge meentegrond aan de heer C. Ra venhorst voor het plaatsen van een rijwielstalling bij de derde af gang wordt nog even aangehou den, daar de heer Ellis terecht opmerkte, dat in de overeen komst betreffende de vroegere rijwielstalling bepaald was, dat de stallingkosten niet hoger dan 10 cent mocht zijn. Dit had vo rig jaar een correctieve invloed gehad op de andere rijwielstal lingen te Bergen aan Zee, die aanvankelijk de neiging hadden de prijs tot 15 cent te verhogen. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Afdeling Bergen Op Woensdag 23 Februari hield de afd. Bergen van de Bond van Plattelandsvrouwen een bij eenkomst in Café Nieuwendijk. Ondanks het gure weer was de zaal geheel gevuld toen de voor zitster, Mevr. Blad-Voerman, de vergadering opende en allen har telijk welkom heette, in het bij zonder de spreekster van deze avond, Mevr. Bacher-Breed uit Schagen. Deze kreeg hierna het woord en begon met enige ernstige voordrachten, waarvan vooral „Ase's Tod" uit Peer Gijnt, bij zonder werd gewaardeerd. In de pauze werden enige huis houdelijke zaken behandeld. Ook werden er collectrices ge vraagd voor de slotactie van de Stichting 19401945, waarvoor zich een tiental dames opgaven. Hierna vervolgde Mevr. Ba cher-Breed haar voordracht met ,,'t Salie-avondje van Juffrouw Pieterse" van Multatuli, waarin ze de verschillende typen prach tig uitbeeldde. Na enige voor drachten in Westfries costuum, besloot ze de avond met „Wat wordt die Emma een moeke" van Annie M. G. Schmidt. Mevr. Blad-Voerman sprak wel namens allen, toen ze Mevr. Bacher- Breed hartelijk dank zegde. Hier na werd deze gezellige bijeen komst gesloten. Deze volkomen onredelijke ver hoging komt juist ten laste van de kleine beurzen en dient zo veel mogelijk te worden tegen gegaan. In deze vergadering werd de raadsleden de gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1955 aangeboden. Nadat de raad in comité was gegaan werd met al gemene stemmen een crediet in rekening-courant tot maximum 5000.— aan de stichting school- tandverzorging toegekend. Naar aanleiding van een der rondvragen kan gezegd worden dat zeer binnenkort de aanbeste ding van het terrein ten Noor den van de Van Peltlaan zal plaats vinden. De heer Van Rees Vellinga, ontevreden met de beantwoor ding van de door hem schriftelijk gestelde vraag: Welke objecten er precies door B. en W. zijn goedgekeurd of afgekeurd tegen het advies van de Welstands commissie in, wenst dit nauwkeu rig nagezocht te zien, hoewel het nodeloos is en handen vol geld kost. Bij stemming werd dit af gewezen met 7 tegen 5 stemmen V.V.D. 2; P.v.d.A. 1; K.V.P. 4). Nadat in de raadsvergade ring van 2 Februari 1.1. drie uur lang over bouwen in Bergen is gesproken en gedebatteerd en geen enkel raadslid zijn adhaesie betuigde aan het rapport der V.V.D. meent nu toch de heer Van Rees Vellinga, dat de meer derheid van de raad achter hem staat, dat dit rapport betreft en tracht de legende, dat de heer Van Rees Vellinga geen ongelijk gehad heeft, te doen ingang vin den. Vrijdag 26 Februari werd op de Haaf een druk bezochte plat telandersdag gehouden. Des mor gens sprak de heer A. van den Hoek, voedselcommissaris voor Noord- en 'Zuid-Holland over de positie van de boer in deze tijd. Vlak na de oorlog hadden de boeren voor hun landbouw- en zuivelproducten fantastische prij zen kunnen maken, maar het ver standige besluit werd genomen in te stemmen met de beheerste loon- en prijspolitiek. Daartegen over kregen de boeren de garan tie op een redelijk inkomen, moch ten de tijden voor hen ongunstig worden. Verontrust door de reac ties, die o.a. de verhoogde melk prijs in den lande heeft opge wekt, vraagt de landbouwpers zich af: geldt die garantie nog? Is het Nederlandse volk bereid deze garantie gestand te doen? Wordt niet door zekere elemen ten volkomen ten onrechte de publieke opinie tegen de boeren opgehitst? Onze betalingsbalans is op het ogenblik kloppend. De economi sche toestand in Nederland, als algemeenheid, dus gezond. Be zien we deze balans wat nauw keuriger, dan zien we, dat de handelsbalans ongunstig is. Er worden meer goederen mgevoerd dan uitgevoerd en de post ver leende diensten moet dit goed maken. De landbouwbalans was echter reeds in 1948 gezond, er werden meer producten uitge voerd dan ingevoerd. In 1947 be droeg de subsidie op het levens middelenpakket 500.000.000. Heden ten dage wordt 65 van de opbrengst der agrarische pro ducten in ons land door de Ne derlandse bevolking geconsu meerd, de rest wordt uitgevoerd. Mede dank zij de boerenstand, beleven wij heden een welvaarts periode. Vlak na de oorlog kon de heer H. A. Louwes, directeur van de Europese voedselvoorzie ning, zeggen: Wij voeren een in ternationale strijd tegen het ge brek. Nu is veel van het idealis me van toen weggeëbd en de vooroorlogse mentaliteit van pre statie en contra-prestatie is er weer voor in de plaats gekomen. De voedselmarkt echter is ver zadigd, wat betreft de landen, die het betalen kunnen. Werpen nu de landen de voorraden, die zij gevormd hebben ten tijde van het uitbreken van het conflict in Korea, op de wereldmarkt, dan drukt dit de prijzen tot onder de kostprijs en zijn dus de regerin gen genoodzaakt hun boeren te beschermen om 'n crisis te voorko men. Dit gebeurt in de landen, die de voorraden op de wereld markt brengen, door de boeren voor een hogere prijs de produc ten af te kopen, dan er voor ge maakt kan worden op de wereld markt. En in de landen waar deze voorraden gekocht worden, door er invoerrechten op te hef fen, want geen enkel land ter wereld durft het aan zijn boeren bevolking aan een crisis prijs te geven. Aan de garantie voor de boer is in ons land tot nu toe niet getornd, maar een landbouw politiek kan moeilijk gevoerd worden tegen de publieke opinie in, en deze wordt door mensen, die niet ter zake kundig zijn, on nodig tegen de boeren opgehitst. Nemen we nu de melkprijsverho ging. Deze beduidt niet een ho gere winst voor de boer, die he den met de melkprijsverhoging inbegrepen, minder winst maakt op de melk dan in de vorige ja ren. Dit is mede te wijten aan de loonsverhoging. In de agrarische bedrijven zijn terecht nu ook in de laatste jaren de lonen op be hoorlijk peil gebracht. Dat het vaak moeilijk is hier werkvolk te vinden is niet aan de lonen te wijten, maar aan de ongunstige werktijde'n (melken op Zater dagmiddag en Zondag). Wel is ten gevolge van de melkprijsver hoging de consumptie in Noord- Holland met 7 gedaald, maar toch is het melkverbruik per hoofd nu nog heel wat hoger dan voor de oorlog. Dank zij de meer dere welvaart der industriële be volking, heeft de consumptie zich verlegd naar de luxere voedings middelen, wat te constateren is uit het verminderde gebruik van brood en aardappelen. Een indu striële bevolking gaat vlugger over tot luxe consumptie, dan een boerenbevolking. De boer eet kip, als de kip ziek is óf de boer! Het Nederlandse volk moet er, nu er meerdere welvaart is, weer aan wennen de volle kostprijs van het goede Nederlandse pro duct te betalen èn voor de melk ligt die prijs nog hoger dan de huidige. Op 't ogenblik kunnen gezinsbedrijven beter rondkomen dan de grote bedrijven, die op personeel zijn aangewezen. Veel werk wordt ook gemechaniseerd. Zo waren er in 1948 vijfhonderd melkmachines in ons land, in 1955 tellen we er al zevenduizend. Een groot probleem voor de boeren stand blijft het gebrek aan boer derijen. Ons land kan per jaar 7 a 8.000 nieuwe boeren verwerken. Er zijn er echter 10.000. Een groot euvel is ook de onvoldoen de ontwikkeling van de jonge boeren om vakkundig het bedrijf te kunnen voeren. Van deze 10.000 jonge boeren, die Neder- UURWERKEN land jaarlijks oplevert, hebben 3.500 landbouwonderwijs geno ten en dit zal zich ongetwijfeld wreken. De boeren, die een knechtje best kunnen gebruiken, houden de jongens vaak thuis, als de vrouw er niet op staat, dat de jongens landbouwonderwijs volgen. Dit is wel te begrijpen, maar heel kortzichtig. Des midags werd onder leiding van Ds. Meyboom een gemeen schappelijke bespreking gehou den over de zin van het leven. Ons nieuwe feuilleton Nol van Veen is geboren en getogen in een der Amsterdamse achterbuurten, uit de sloppen voortgekomen, zoals men wel eens zegt. Maar niemand zal kunnen ontkennen, dat zijn moe der hem niet heeft opgevoed tot een flinke kerel. Zelfs Nora Mansink uit Papendrecht, die hem heeft leren kennen, moet tot die conclusie komen. Waar om ze dan ook met hem trouwt. Maar zij is eigenaresse van een groot kruideniersbedrijf en Nol, die scheepsbouwer is, kan niet best aarden in de grutterij. Vooral niet, als hij zijn baan er voor opgeeft. Er ontstaat verwijdering en het huwelijk dreigt een mislukking te worden. Nol is ongelukkig, tot hij door een samenloop van omstandigheden weer komt in de achterbuurt, waar hij zijn prettige jeugdjaren heeft door gebracht. Keert hij TERUG IN DE SLOPPEN waaruit hij is voortgekomen? Zullen de levenspaden van Nora en Nol uit elkaar gaan? Ons nieuwe feuilleton, waar mede wij in dit nummer een begin maken, beschrijft niet alleen op boeiende wijze het huwelijk van Nol en Nora, maar geeft tevens een antwoord op bovengestelde vraag. En een antwoord, dat voor iedereen bevredigend is. „Terug in de sloppen" is voor vele mensen de spiegel van hun eigen leven. Hopelijk zullen ze, na het lezen van dit niet alleen boeiende, doch bo vendien diep-menselijke verhaal met de hoofdpersonen tot de conclusie komen, dat in een hu welijk veel vergeven en veel gezwegen moet worden. U zult dit verhaal de komende weken met belangstelling lezen en misschien er ook iets uit kunnen leren De nieuwe strip Deze week beginnen we weer met een zeer spannend verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers, een verhaal over Indianen, van het genre, waar van we vroeger allen hebben genoten. Tevens is er een die pere grondslag aanwezig, die zich manifesteert in de jonge pionier, die in de strijd aan de zijde van de Indianen staat. Samen met het opperhoofd de Rode Stier vecht hij voor hun rechten. We geloven dat onze abonné's, jong en oud met spanning elke week zullen uit zien naar het vervolg van deze avonturen. DE REDACTIE. Dinsdagavond 22 Febr. gaf de buurtvereniging T. en O. in haar eigen gebouwtje de 3de film avond van dit winterseizoen. De eerste film toonde het werk van de Amerikaanse kustwacht. Be halve het patrouilleren voor de Oost- en Westkust van Amerika inspecteert deze kustwacht regel matig het materiaal der Ameri kaanse schepen, de boeien en vaartekens; helpt bij bestrijding van brand; patrouilleert met vliegtuigen ter bestrijding van het gevaar, die de ijsbergen in open zee opleveren voor de scheepvaart; houdt met ijsbre- kers de vaart open op de grote meren en biedt met haar helicop- tères hulp bij watersnoden. Steeds is de kustwacht paraat. Daarna volgde een kijkje in een kleuterschool te New York, waar werkende ouders hun kin deren met een gerust hart kun nen achterlaten. De kinderen spelen er buiten of binnen en le ren al spelend heel wat van het huishouden. De kleinsten kunnen daar ook rustig hun middag slaapje doen. Alle kinderen krij gen er melk en een goed bereide maaltijd, waarvoor de ouders naar draagkracht betalen. Ook wordt met de ouders contact ge zocht om zodoende het kind beter te kunnen begrijpen en helpen. Door het filmpje Bobsleeën wordt men overtuigd, dat het geen ama- teurswerk is met een vaart van 110 km per uur per bobslee de grilligste bochten te nemen. „De bevolking van Suriname" voert ons naar Suriname, dat 8000 km van Nederland verwij derd is. Het heeft een opper vlakte van 120.000 km2 en telt 200.000 inwoners, waarvan on geveer 3000 Indianen zijn, die diep in het binnenland leven. Ze leven er van de jacht en maken zelf hun gebruiksvoorwerpen. Het contact met de andere be woners vermijden zij zoveel mo gelijk. De 20.000 bosnegers, die in vier stammen verdeeld in het oerwoud leven, zijn de afstamme lingen van de vroeger geïmpor teerde negerslaven. Zij zijn meer op het Westen ingesteld. De missie werkt onder hen en brengt er de kerk en de school. Suriname is een land, dat rijk is aan ertsen, mooie houtsoorten en dat een zeer vruchtbare bo om in de Verenigde Staten van Noord-Amerika zijn toevlucht te zoeken. Daar is hij een graag ge zien dirigent en de film laat hem in volle actie zien als hij ter ere van de bevrijding van Italië uit het fascistische regiem een orkest dirigeert. De heer Scholten dankte na mens T. en O. de heren Wale- wijn en Brunen voor de verzor ging van deze geslaagde avond. dem heeft. Het is echter arm aan arbeidskrachten. De creolen wer ken er als arbeider en ambtenaar, maar willen geen landarbeid ver richten. Dit wordt als slaven arbeid beschouwd. Daardoor was men genoodzaakt arbeids krachten te importeren. Nu leven er 40.000 Brits Indiërs, die voor hun rijst en landbouwproducten in de stad een goed afzetgebied vinden. Zij zijn Hindoes en vier- ren ook daar hun luisterrijke feesten. Daarnaast vindt men er ook 35.000 Javanen en 20.000 Mohamedanen, terwijl de Chi nezen er de handel drijven. Ver der zijn daar ook nog de blanke afstammelingen van Nederlandse boeren, die in veeteelt en land bouw hun bestaan vinden en een aantal daar werkende en blijven de andere blanken. De markt van Paramaribo is het centrale punt, waar al deze volkeren elkaar in vrede ontmoeten en in het Suri naams, dat uit allerlei talen, hoe wel hoofdzakelijk uit neger- Engels, is ontstaan, een middel vinden om elkaar te verstaan. Het grote probleem om Suriname tot welvaart te brengen is: een goede grondbewerking. „Vacantie in Manitoba" laat zien, dat de Amerikaan, evenals wij, zijn vacantie graag in een tenthuisje doorbrengt, om zoveel mogelijk van de natuur te genie ten. Het is daar wat luxieuser, dan wij het hier gewend zijn en de natuur is er grootser, maar opvallend waren de overeenkom sten. „Watersnood", als we dat woord lezen, gaan onwillekeurig nog steeds onze gedachten terug naar de rampnacht van 31 Jan. 1953. Deze film voert ons per vliegtuig over de verdronken ge bieden, waar enkele daken aan geven waar de dorpen stonden. We zien het woest instromende water, de vluchtende mensen, de dappere hulpverlening en heel de ellende van die tijd beleven we weer mee. Maar ook de hulp komt van alle kanten opdagen. Eén lijkt Europa te zijn gewor den met Nederland. Als sluitstuk volgt de film Toscanini. Deze begaafde Ita liaanse musicus verliet zijn land toen het fascisme er aan de macht kwam, evenals hij later Duitsland en Oostenrijk verliet BLOEIENDE iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiu Woensdagmidag 23 Febr. was er zowel in de Van Reenenschool als in de Brederodeschool, een tentoonstelling van bloembollen, die door de goede zorgen der leerlingen bij hen thuis tot bloei gekomen waren. De Van Ree nenschool gaf trompetnarcissen, tulpen en hyacinten te zien, die in deze winterse koude al naar de bloeiende bollenvelden deden verlangen. De eerste en tweede prijs vielen ten deel aan: le klasse: Piet van Til, Emilie Colnot; 2e klasse: Petra Schurer, Peter Franz; 3e klasse: Marie Jonker, Jan Stroomer; 4e klasse: Hans Pesie, Rudi de Jong; 5e klasse: Nelly van Til, Robby Volkers; 6e klasse: Ansje Hart, Franske Bekuis. In de Brederodeschool was de hall herschapen in een groot perk van diverse soorten narcissen. Daar waren de prijswinnaars der eerste en tweede prijs: le klasse: Dik Nijland, Like IJssels; 2e klas se: Eric Nout, Marjanne Voort huis; 3e klasse: Annie Kofman, Nelleke Haars; 4e klasse: Piet IJssels, Gerrie Swaan; 5e klasse: Corrie Pruis; Trijntje Kroon; 6e klasse: Peter Voorthuis, terwijl Nel Kofman en Welly Jonker samen de 2e prijs deelden. De beide tentoonstellingen wa ren kleurig en fleurig, een waar feest voor het oog. WIJ BAKKEN ZE BRUIN. De bestuurdersbond van het N.V.V. Bergen-Schoorl bezorg de haar leden op Donderdag avond 24 Februari een pracht avond met het optreden van de theatergroep „De Verenigde Spelers". In zes taferelen leven we mee met bakker Jan de Waal en zijn vrouw Annemieke. In het eerste tafereel, dat in 1903 speelt, verloven zij zich in een park en krijgen van de dienstdoende agent hiervoor de zegen. Het was kostelijk ouderwets gespeeld. Het 2de tafereel speelt in de mo bilisatietijd 19141918. Jan is onder dienst en hun dochter Mijntje op school niet bepaald een volgzame leerling. De zich wel heel erg opdringende mees ter, wordt door Jan's vriend, die een bijzonder handig goochelaar is, zo begoocheld, dat hij de vlucht neemt, juist als Jan onver wacht met verlof komt. Gevoe lig en zonder overdrijving was het lied waarin Jan en Annemie ke hun eenzaamheid uitzongen. In het derde tafereel verloven Mijntje, hun dochter, en Gerard zich. Dit speelt in 1926 en het gaat er heel wat anders toe dan in 1903, vooral waar Gerard net bij Jan om Mijntjes hand komt vragen, als Jan op het punt staat aan een demonstratie tegen het verse cadetje deel te nemen: Ook hier zorgt de Stille, als gooche laar, voor de komische noot. Het vierde tafereel: 1932 Jan en Ge rard wachten in de huiskamer vol spanning op de geboorte van Mijntjes kind. Zij proberen el kaar op te beuren en vinden ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Weekêlad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan 7ee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 4.70 per jaar f 1.20 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m m. met een minimum van f 1.20 Vraag en Aanbod 12 ct. per m.m. Woning- en Vacantieruil 14ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. imitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimm BLOEMBOLLEN 6 Maart Dr v. GELDER, Tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 6 Maart F. H. RISSELADA Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1955 | | pagina 1