A m BOND VAN Dr. Lode wij ks in Tirol RANG Ve ma ctemste taag. fkaeiiiike voeten? NSIONNERING BEKENDMAKING BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. illioenen dames SCHOORL Burgemeester en wethouders van Bergen (N.H.) maken bekend, dat de Raad dier Gemeente, gelet op art. 36, 4° der Woningwet, in zijn vergadering van 25 Februari 1955 heeft bepaald, dat de her ziening van het geldende plan van uitbreiding voor het gehele gem. territoir, vastgesteld bij raadsbesluit dd. 16 November 1937, goedge keurd door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit dd. 14 December 1938, no. 247, met uitzondering van de sindsdien vast gestelde en goedgekeurde partiële plannen in onderdelen, zowel in hoofdzaak als in onderdelen, in voorbereiding is. Bergen (N.H.), 2 Maart 1955. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. HUYGENS, Burgemeester. W. DE VRIES, Secretaris. Voor alle MERKMONTUREN M| 0p, p. W. Pastoor, Hoflaan 2, Bergen eigen import „DE SIRENE VAN BAGDAD" eindelijk wat ontspanning door het knappe goochelen met kaar ten van de Stille en dan hoera een tweeling. Eenvoudig en streng gestyleerd is het vijfde tafereel gehouden: 19401945, waarin de gevallenen worden herdacht. Als zesde en laatste ta fereel volgt nu de vijftig-jarige bruiloft van Jan en Annemieke. De tweeling van Gerard en Mijntje zijn geëmigreerd en stu ren een telegram ter ere van het feest. Het feest wordt opgeluis terd door een goochelaar en snel tekenaar, die de verbluffende staaltjes ten beste geeft. Met het gezamenlijk zingen van het feestlied werd deze bijzonder goed geslaagde avond besloten. ,,De Verenigde Spelers" zullen we graag nog eens in Bergen terugzien. Zaterdagavond 26 Februari hield Dr. J. M. Lodewijkx voor de K.J.V.O. een lezing: ,,Als bio loog in Tirol". Deze titel was eigenlijk misleidend, want van de biologie kwam niet zo heel veel op het doek, maar des te meer van een interessante rondleiding door het door hem bereisde ge bied. De reis wordt per auto on dernomen en gaat door Duits land over Ulm en München. Ver der langs Walchensee door zwaar bebost gebied met vele orchideeën naar Innsbrück, rond om ingesloten door hoge bergen en daardoor met een sterk wis selend klimaat, 's Zomers kan het er snikheet zijn en 's winters bar koud. De oude interessante stad heeft een prachtige botanische tuin, waar o.a. ook de soort mist letoe met rode bessen, die op dennenbomen groeit, is. Deze soort groeide vroeger in Oosten rijk in het wild. doch wordt daar tegenwoordig niet meer gevon den. De stad heeft een universi teit en de studenten in de ge- schiedenis leiden de mensen rond in de diverse historische gebou wen, zoals de Hofburg, geheel in roccocostijl gebouwd, waar men de bekende geschilderde panelen, elk met één van de zestien zoons en dochters van aartshertog Franz I vindt. Verder de Hof- kirche met de zilveren kapel en het praalgraf van keizer Maxi- miliaan I, omgeven door bronzen beelden en daarom door het volk ,,de kerk van de zwarte mensen" genoemd. Ook kon men vanuit Innsbrück met de zweefbaan naar de Hungerburg, hoog boven de stad gelegen. De tocht per auto gaat verder door Rattenberg, een typisch middeleeuws stadje, waar geen huis staat, dat niet minstens 500 jaar oud is, en waar alle ver keer van Innsbrück naar Salz burg en Weenen nog door één der oude stadspoorten moet. Op de Schloszburg, een ruïne daar vlak in de buurt, worden vast jaarlijks twee zelfde spelen ge speeld, met vaste spelers en als publiek de bevolking zelf. Bui tenlanders komen er weinig en aan afwiseling heeft men er blijk baar geen behoefte! Wörgl, dat 20 km verder ligt, heeft grote huizen met luifeldaken die 3 m overhangen. Kufstein, het vol gende plaatsje dat we bezoeken, heeft een prachtig orgel. Door de weerkaatsing van het geluid tegen de bergwanden ontstaat daar de eigenaardigheid, dat het orgelspel op sommige plaatsen, 10 km daarvan verwijderd, even duidelijk te horen is, als op de plaats zelve. Maar het doel van de tocht is het gehuchtje Stumm in het Zillertal, met 500 inwo ners en 600 m boven A.P. De 15de Augustus is er processie en wordt de mis opgedragen voor het monument der gevallenen van FILMLIGA Waarschijnlijk was de koude oorzaak dat het belangstellend publiek in kleiner aantal was op gekomen om de door de filmliga geboden films te zien dan ge woonlijk. En dat valt te betreuren want het gebodene was het aan schouwen meer dan waard. Daar was allereerst de film Atlant van Vigo een product uit de twintiger jaren dat duidelijk liet zien dat de Fransen reeds toen tot heel wat in staat waren. De onlangs nog vertoonde film over Mexico door Eisenstein boeide ook nu weer, al werkten de doodsmas- kers de spelenden tegen het einde ietwat schrikwekkend op sommige aanwezigen. De filmliga kan echter op een geslaagd programma terug zien. drie oorlogen. Daarna is er feest van de schutterij, waartoe elk mannelijk inwoner van 12 tot 80 jaar behoort. De fleurige kleder drachten der deelnemers passen goed bij de vrolijkheid van het zang- en dansfeest, waarbij veel gegeten en gedronken wordt, want alle deelnemende muziek kapellen hebben elk twee marke tentsters, die een vaatje pruimen- of abrikozenjenever met zich voeren. Maar vanuit Stumm kan men lange wandelingen en toch ten maken. In de omstreken leven prachtige reeën, die 's morgens voor zonsopgang de nabijheid van een eenzaam huis niet schu wen. Bij Hintertuks vlak bij de bron van de Ziller, is een zwem badje, waar het water zelfs in de winter 16° Celsius is. En dan ligt daar, als men de berg over is, Krimml met de hoogste waterval van Europa, en wel 401 m hoog met het prachtig verstuivend wa ter, dat verder stroomt naar Zeil am See, waar in de buurt met Amerikaans geld een groot stuw meer voor electriciteitswinning aangelegd wordti In de bergen bij Krimml leven de gemzen nog in groten getale, maar zij zijn schuw en slechts met moeite uit de verte op de film vast te leg gen. Meer geluk had onze bio loog met de grote alpenmarmot, die hij een ogenblik tot vlak bij kon naderen. Mooie opnamen waren er van diverse vlinder soorten en de prachtige alpen flora, zodat het reisverhaal van de heer Lodewijkx op schitteren de wijze werd geïllustreerd. VIOLA d'AMORE-AVOND IN DE RUÏNEKERK TE BERGEN. Hubertus Distier Christinus Dekker Viola d'Amore duo De veertiensnarige Viola d'Amore in het Oudnederlands minnevedel genaamd is het strijkinstrument dat gebruikt werd aan de hoven gedurende de twee laatste eeuwen vóór de Franse revolutie. Het instrument wordt op de arm gespeeld, gelijk de viool, en heeft zeven speel- snaren boven de toets en zeven medetrillende ,,z.g. resonnantie- snaren, die onder de toets ge spannen zijn en met hun zilverig geluid de karakteristieke ver bintenis aangaan met de warme volle klank der gestreken boven- snaren. De techniek van het instru ment is zozeer verschillend van de normale viooltechniek, dat een practiserend orkestmusicus niet zonder gevaar van verwar ring de Viola d'Amore „erbij" spelen kan. Het zijn er dan ook zeer weinigen, die dit kostelijke instrument bespelen; een inge speeld duo mag waarschijnlijk zelfs als een unicum in de hele wereld worden beschouwd. Uiter aard leidt dit tot een trekkend bestaan: het duo Distier, dat Donderdag 10 Maart in de Ruïnekerk zal spelen, vond in het afgelopen jaar zijn weg door Zuid-Duitsland, Zwitserland en Italië tot naar Cyprus. Voor de practische gegevens verwijzen wij naar de adverten tie elders in dit blad. AFSCHEID KEURMEESTER DE GROOT Afgelopen Dinsdag had ten ge meentehuize in besloten kring het afscheid plaats van Keurmeester de Groot. Zoals reeds eerder ge meld werd is het Gemeente- Slachthuis te Bergen (NH) nl. op 8 Februari j.l. definitief gesloten, tengevolge waarvan Keurmeester de Groot thans definitief met pen sioen is gegaan. Burgemeester Huygens sprak de scheidende functionaris in har telijke bewoordingen toe en be dankte hem namens het gemeen tebestuur van Bergen (NH) voor de vele goede zorgen, welke hij steeds aan de dienst gewijd had. Tenslotte bood hij een fraaie huiskamerlamp aan, terwijl mevr. de Groot in de bloemetjes gezet werd. Vervolgens spraken ook wethouder den Das, de admini strateur de heer Boon en de hal en stalbaas de heer Jonker hun waardering uit voor de prettige wijze van samenwerking, welke zij steeds van de heer de Groot hadden ondervonden. Mede namens het Gemeente bestuur van Alkmaar sprak de Directeur van het Slachthuis Alk maar de heer Voorthuyzen zijn erkentelijkheid uit over de wijze waarop Keurmeester de Groot steeds zijn taak vervuld had ge durende de bijna 31 jaar, welke hij in dienst der gemeente Alk maar had doorgebracht bij het Slachthuis Bergen. Dat dit Slacht huis uiteindelijk toch nog opge heven moest worden, ging ook hem aan het hart, doch was z.i. een logisch gevolg van de gewij zigde omstandigheden. Namens het personeel van het Slachthuis Alk maar bood Keurmeester Themme de heer de Groot met een toe passelijk woord een grote doos sigaren en mevr. de Groot we derom bloemen aan. Keurmeester de Groot dankte vervolgens de verschillende spre kers voor de tot hem gerichte woorden en voor de aangeboden cadeaux en memoreerde, dat hij reeds eerder afscheid genomen had van de plaatselijke slagers in Ber gen, waarbij hem een polshorloge werd aangeboden, terwijl hij van het slagers-personeel een fraaie fruitmand in ontvangst mocht ne men. Ook van de zusters van het Pensionaat had bij reeds voordien afscheid genomen en bij deze ge legenheid een grote doos sigaren in ontvangst mogen nemen, ter wijl mevr. de Groot een heerlijke taart gekregen had. Na dit officiële gedeelte bleef het gezelschap nog enige tijd ge zellig bijeen, waarin door Burge meester Huygens aan de hal- en stalbaas de heer Jonker nog een visstoeltje werd aangeboden als blijk van waardering voor diens werk gedurende de afgelopen 24 jaar bij het Gemeente-Slachthuis in Bergen. Hij sprak hierbij de wens uit, dat de heer Jonker ook in diens nieuwe werkkring bij het Bedrijf Gemeentewerken dezelfde ijver en toewijding aan de dag zou leggen, als hij bij het Slacht huis steeds gedaan had. JUBILEUM Mevr. Praat-IJpelaan, Station houdster van het Postkantoor te Groet, was Dinsdag 1 Mrt. 25 jaar als zodanig werkzaam, in dienst van de P.T.T. De Directeur van het kantoor te Alkmaar kwam haar die dag feliciteren, waarbij bleek, dat Mevr. Praat zelf niet wist, dat zij reeds zo lang in deze functie werkzaam was. Het is algemeen bekend, dat niemand tevergeefs een beroep op haar hulp heeft gedaan, waarom wij dan ook vertrouwen, dat het haar niet aan belangstelling zal hebben ontbroken. „De Duinstreek" voegt gaarne zijn gelukwensen bij de vele, die zij deze dagen zal ontvangen. „DE VRIENDSCHAP" De naam is velen niet onbekend. Er bestond eens een fanfarecorps van die naam en nu is het de bedoeling om dit verleden tot een heden te doen worden. Onge twijfeld zijn er die evenals de heer Joh. de Leeuw naar een herleving van „De Vriendschap'verlangen. Belanghebbenden worden verzocht zich daartoe voor een bespreking naar de zaal van de heer Nic. Schuijt te begeven en wel op Dinsdagavond 8 Mrt. Zie adver tentie in dit nummer. Vrouwen-wereldgebedsdag Dit gewijde uur is weer ver gleden in de wenteling van de tijd die zo overvol is van allerlei dat onze aandacht vraagt. Maar laten wij het streven van de vrouwen over de ganse aarde om op dezelfde dag op dezelfde manier God te benaderen, vasthouden als een hoogtepunt. De liturgie, die door twee dames duidelijk en op gevoelvolle wijze werd voor gelezen, werd afgewisseld met het zingen van toepasselijke ge zangen door alle aanwezigen. De plechtige en van saamhorigheid getuigende sfeer die dit uur ken merkte, wijst op een mogelijke weg die tot verbroedering der volkeren kan leiden. Moge deze weg door steeds meerderen worden betreden tot heil van de wereld gemeenschap NED. BOND VOOR PLATTELANDSVROUWEN Donderdag 24 Febr. j.l. hield de Ned. Bond voor Plattelands vrouwen een bijeenkomst in de zaal van de heer Klop te Hargen. Na de gebruikelijke opening, het lezen der notulen en de be handeling van de mededelingen was punt 5 aan de orde. Dit bracht een voordracht van alge meen voorlichtend karakter be treffende het werk der Coöpera tieve Boerenleenbanken in verband met gezin en bedrijf. Het is een ogenschijnlijk zwaar onderwerp, dat daarenboven nog betrekking heeft op een gebied, n.l. dat van de financiën, waarvoor wij heren der schepping gaarne het alleen heersers recht opeisen. De heer J. H. Vroom, ver bonden aan de Coöp. Raffeisen Bank te Utrecht, had op zich genomen deze zware kost in ver teerbare vorm aan de dames (de uitnodiging aan de heren, om ook tegenwoordig te zijn, was slechts door 'n drietal opgevolgd op te dienen. In een duidelijke uiteenzetting verklaarde hij de nuttige werk zaamheden der boerenleenbanken, n.l. het bevorderen der welvaart van de leden door credietver- lening, waar dit nodig is, waar door de aanschaf van kostbare werktuigen wordt mogelijk ge maakt. Ook nemen zij het geld van hen die dit wensen, in be waring, en voorkomen daardoor het verloren gaan ervan door diefstal of brand, terwijl het dan nog rente opbrengt ook. Voorts wordt de spaarzin bij de jeugd aangewakkerd door propaganda op de scholen. Tenslotte wordt het betalingsverkeer door hun bemiddeling zeer vereenvoudigd, indien men alle ontvangsten en betalingen over de Bank laat lopen. Een pikante peperkorrel in dit smakelijk opgediste gerecht was de mededeling dat de dames niet met chequeboekjes moeten gaan zwaaien om kruidenier, slager, bakker en dergelijke te betalen maar dat de man, (hoor! hoor!) z'n vrouw v.d. nodige klink ende munt moet voorzien voor de huishoudelijke uitgaven. Dit was dus, om een ander beeld te ge bruiken, 'n schrikdraad gespannen om het mannelijk financiële terrein! Na deze inleiding volgden enige buitengewoon mooie films, die niet alleen een beeld gaven van de Boerenleenbanken als organisatie die hulp verleent aan de land bouw, te tuinbouw, de fruitteelt en alles wat daarmede samen hangt, maar eveneens 'n prachtige kijk op al deze voorwerpen van hun zorg. Met voldoening zagen wij tal van welvarende bedrijven op dit gebied aan ons voorbij trekken. Toen volgde een film over het leven van de werkende Amerikaanse vrouw. Hiervoor waren drie types uitgezocht waar van de dagindeling van 's ochtends tot 's avonds werd uitgebeeld. Hoewel er hierbij levensgewoonten te voorschijn kwamen die ogen schijnlijk veel luxueuser zijn dan bij ons, eigen auto's en veel mechanische hulp bij de huiselijke bezigheden, deed het goed een der dames als hollandse huisvrouw te horen zeggen„en toch ben ik maar liever thuis"!!! Bravo. Tenslotte deed de heer Vroom ons nog genieten van een fantas tische film van het Bloemencorso 1952 te Aalsmeer en de daarmede verbonden feesten in het Stadion te Amsterdam. Deze prachtige kleurenfilm deed ons zien dat onze Aalsmeerse bloemenkwekers een corso kunnen organiseren dat zeker niet behoeft onder te doen voor de buitenlandse prestaties waarover zo dikwijls hoog wordt opgegeven. Zaterdagavond j.l. vond een propaganda-avond plaats van de Bond van Staatspensionnering in de zaal van de heer Klop te Hargen. Voorzitter v.d. Garde heette de aanwezigen welkom en leidde de spreker van de avond in, de heer Fok Visser van Purmerend. Deze vurige propa gandist zette op klare wijze uiteen waarom de activiteit van de Bond niet overbodig was geworden na het rapport van de S.E.R. Volgens dit rapport zal er nog geen premievrij staatspensioen komen zoals wordt verlangd door de Bond voor Staatspensionnering. De onbillijkheden die er in deze voorstellen nog schuilen, namen- lijk de wijze van premieheffing om de benodigde gelden bij elkander te brengen, werden dui delijk door hem in het licht ge steld. Ook dat een pensioen voor iedere Nederlander op zijn oude dag geen gunst maar een recht is, omdat iedereen door een werk zaam leven heeft bijgedragen om het bestaan van de volksgemeen schap in stand te houden, en daardoor het recht heeft van die gemeenschap een onbezorgde oude dag te verkrijgen, werd met over tuiging naar voren gebracht. Ten slotte riep de heer Visser de jeugd op het doel van de Bond uit goed begrepen eigenbelang te steunen en een voorbeeld te nemen aan de strijdlust van de ouderen waardoor zoveel was bereikt waarvan zij nu de vruchten konden plukken. Dit krachtig pleidooi werd met een hartelijk applaus beloond. „DE LAATSTE EER" De algemene ledenvergadering van de begrafenisvereniging „De Laatste Eer", die plaats vond op Maandagavond 28 Febr. bij de heer Nic. Schuyt was, zoals gewoonlijk, slechts door een betrekkelijk klein gedeelte van de 965 leden bezocht. Voorzitter J. W. Damiaans opende de vergadering met een kort woord, waarna de notulen werden voorgelezen. Daarop volgde het jaarverslag waarin werd medegedeeld dat in 1954 20 begrafenissen waren verzorgd n.l. 16 van leden en 4 van niet- leden. De rekening en verant woording van de penningmeester gaf een geringe achteruitgang in de financiële positie te zien. De financiële commissie deelde mede de boeken in de beste orde te hebben bevonden. Tot leden van de nieuwe commissie werden ge kozen de heren Damiaans en C. Klerk. De aftredende bestuurs leden, de heren P. Koopman en M. Boschman werden bij accla matie herkozen terwijl in de vacature van wijlen de heer G. Duinmeijer op voorstel van de heer Nic. Schuijt, de voorgestelde candidaat van het bestuur, de heer D. Kuiper werd gekozen, die deze benoeming aanvaardde. De heffing 1955 werd voor de laatste maal vastgesteld op f 1.50 per gezin. Na enige bespreking werd besloten deze heffing in 1956 te laten vervallen en deze te ver vangen door een contributiever hoging van voor volwassenen 2 ct. per week en voor kinderen 1 ct. per week, zodat deze dan wordt resp. 6 ct. en 2 ct. per week. Daarna trad de A.T.V. „Ont waakt uit Alkmaar op met het toneelspel „Vader Landman". Naar onze smaak kwamen er in dit stuk teveel dramatische toe valligheden voor waardoor de waarschijnlijkheid ervan in het gedrang raakte. Ook was het slot zwak en liet vele vragen onbe antwoord. Niettemin waren er vele momenten in die de spelers gelegenheid gaven hun kwaliteiten te ontplooien. Zij hebben daarvan op uitstekende wijze gebruik ge maakt. Steven Landman (J. Teeu- wen) was werkelijk de figuur van een rechtschapen boer, die zich bewust was van de plicht die hij had te vervullen niettegenstaande de tegenstand die hij daarbij van zijn kinderen ondervond. Zijn huishoudster Nora werd eveneens voortreffelijk door Mevr. de Vries uitgebeeld. Haar zoon Huig werd door het noodlot ernstig heen en weer geslingerd, en de heer J. Witsen gaf in deze rol goed spel te zien. De kinderen van Land man, Jan Willem (Jb. Huige), Geertruid (Mevr. Huët), Leendert (N. Schipper) en Koosje (Mej. G. Kansen) hebben allen de ver schillende karakters tot leven ge bracht, vooral Geertruid, die geen katje was om zonder handschoenen aan te pakken! Lievendaal, de man van Nora (J. Jansen), was duidelijk in de olie en Mijntje Struik (Mevr. Schats), Dr. Spaan derman (W. Aay), Jansje (Mej. Snijders) en de veldwachter (De Vries) vervulden hun rollen op lofwaardige wijze door goed samenspel met de overigen. VAN DER KUIP voor uw BRIL Sigarenmagazijn „Panter" Leverancier alle Ziekenfondsen Spreekuur Schoorl Di. n.m. 7-8 in de Rustende Jager. I I Vrijdag - Zondag - Dinsdagavond 8 uur, Zondagmiddag 2.30 uur, Paul Henreid en Patricia Medina in 14 jaar. Een film uit het sprookje van Duizend en een Nacht. Zaterdag - Maandag - Woensdagavond te 8 uur Claude Rains-Marta Toren-Marius Goring in de spannende thriller (welke voor een deel in Nederland is opgenomen) „SNELTREIN NAAR PARIJS" (is jaar) Ingezonden mededeling zeggen: Voor de handen niets beter dan HAMEA-GELEI MIENT 25 - ALKMAAR 1. Prachtige collectie monturen 2. Uw bril binnen het uur gereed 3. Ook ziekenfonds leverancier 4. Wij houden door medisch verantwoorde personen ook oogcontrole En dan nog een raadwilt U rustig bediend worden, kom in de morgenuren. Vanuit de Langestraat loopt U recht op ons aan Let op de naam RANG op het b eschermende omhulsel Wend U dan tot Mevrouw J. Beeldman-Klingeler, Med. Gedipl. Pedicure, Manicure. Steunzolen volgens gipsaf druk, BANDAGES. Spreekuur Maandagmiddag van 2-5. Ook aan huis te ontbieden. Oosterweg 13, Bergen

De Duinstreek | 1955 | | pagina 2