DE DUINSTREEK" ie* Keuuf deux-pièces Nederlands product kan goedkoop zijn in de wereld en duur in eigen land De PwUtee HAUSER, DE GRAPPENMAKER Uitvinder van een wonderlijk dieet 99 Tweede Blad Vrijdag 4 Maart 1955 (Van onze economische medewerker Reeds bij herhaling is er in het verleden geschreven over de waar- de-ontwikkeling van onze gulden, waarbij vooral de voor- en nadelen van een devaluatie en revaluatie aan een beschouwing werden on derworpen. Die voor- en nadelen willen wij ditmaal niet belichten, omdat wij voor een werkelijkheid staan, die inhoudt dat er van een devaluatie of herwaardering naar boven van onze gulden voorlopig geen sprake zal zijn. De devaluatie zou onder de omstandigheden van heden ab surd zijn en de revaluatie acht men gevaarlijk o.a. voor de merk- gelegenheid. Voor een aanzien lijke waardeverandering (meer dan 10%) van onze munt zou bovendien toestemming nodig zijn van het Internationale Monetaire Fonds en dit lichaam pleegt niet zo licht medewerking te verlenen. Bovendien wordt met een derge lijke maatregel een deur openge zet, die niet gemakkelijk meer is te sluiten. Andere landen zouden ook toestemming vragen tot waar devermeerdering of -vermindering van hun munteenheid en wat men de een toestaat, kan men de an der niet weigeren. Ook de leiding van de Neder landse Bank is er voorstander van om een eenmaal vastgestelde waardeverhouding van munten zolang mogelijk te handhaven. Op het punt van koehandel met de munt heeft men voor de oorlog zoveel onaangename ervaringen opgedaan, dat geen loyale rege ring er aan durft te wroeten, omp dat men langs deze weg krachten kan oproepen die gemakkelijk kunnen leiden tot een nieuwe malaise in de wereld. 20 te laag gewaardeerd. Intussen is op dit ogenblik in Nederland de toestand zo, dat onze gulden tegenover de rest van de wereld sterk is ondergewaar deerd. Ten opzichte van de dollar bedraagt die onderwaardering on geveer 20 Het engelse pond sterling staat internationaal onge veer 10 te hoog aangeschreven ten opzichte van de gulden. Zelfs ten overstaan van de Zwitserse franc slaan wij een gunstig figuur. Hier bedraagt de onderwaarde ring plm. 15%. Bij uitvoer naar al deze landen dragen wij eigenlijk meer goede ren over dan nodig is voor de betaling. Dit houdt dus in dat de Nederlanders een stuk van hun welvaart gratis afstaan aan het buitenland. En het is lang niet altijd nodig dat dit cadeau wordt gegeven. Men kan b.v. moeilijk zeggen dat het in internationaal verband zegenrijk mag worden genoemd, dat Amerikanen en Zwitsers pronken met Nederland se veren (bedoeld wordt produc ten), tegen een te lage prijs alleen omdat de internationale waarde verhouding der munten niet juist vastgesteld is. Hier wordt dus op ongezonde wijze gebruik gemaakt van onze lust tot produceren en onze in spanning om een rol te spelen op de wereldmarkt. Niet alleen bij de goederenproductie is er echter sprake van een nadeel. Ook het beeld van de binnenlandse pro ductiekracht wordt door de be staande toestand scheef getrok ken. En dat laatste komt ons in een tijd van stijgende prijzen wel bijzonder slecht van pas. De dalende lijn. Wij weten allen dat wij reeds worstelen met een langzame waardedaling van de gulden. Dit is niet in tegenspraak met de sterke positie, die ons betaal middel tegenover het buitenland inneemt. Want al mag de binnen landse waarde van de gulden dan langzaam dalen, de binnenlandse waarde van andere betaalmidde len in andere landen daalt in de meeste gevallen nog sneller. Te genover al die landen wordt onze positie dus sterker, alhoewel wij zelf ook dalen. Wanneer twee personen in een warenhuis de trap afdalen, dan kan de een veel sneller naar beneden gaan dan de ander zodat het hoogteversc/uï groter wordt, alhoewel beiden naar beneden gaan. Zoiets is er ook gaande op monetair gebied. De geschetste toestand van on derwaardering heeft een merk waardige uitwerking op de toe stand van onze industrie. Men is in staat om gemakkelijk te con curreren tegen het buitenland. Vreemde producten krijgen der halve niet gemakkelijk meer een kans op onze markt. Voor de eigen industrie mag dit een voor deel lijken, op een zeker moment kunnen de schaduwzijden hun invloed doen gelden. Een dollar kan 2.50 waard zijn, maar bij sterke onderwaardering van de gulden ook wel 5.In dat laat ste geval mag een nederlands pro duct ƒ5.kosten voordat het concurrentie ondervindt van een goec^ dat 1 dollar kost. In het eerste geval begint de concurren tie reeds bij 2.50. Rozen met doornen. Uit dit voorbeeld blijkt dat een nederlandse fabrikant bij sterke onderwaardering op rozen zit. De kostprijs van zijn product kan veel hoger zijn voordat hij concurren tie ondervindt. Hij behoeft zich nu niet zo druk te maken om de kostprijs en de aanbiedingsprijs van zijn product zo laag mogelijk te houden. Rationalisatie, een pro duct op zo voordelig mogelijke wijze, wordt hierdoor niet bepaald bevorderd. De fabrikant grijpt niet in de doornen maar wel de verbruiker van het product, die nu toch wel van eigen markt koopt, zelfs al is de prijs aanzienlijk hoger dan bij grotere concurrentiemogelijkheden van het buitenland mogelijk zou zijn geweest. Nu kan men opmerken dat de elkaar beconcurrerende fabrikan ten in eigen land wel zullen zor gen dat de prijs van de producten toch zo laag mogelijk blijft, waar door er van die rationalisatie toch nog wel een en ander terecht komt. Dit is inderdaad mogelijk en in veel gevallen zal dit zo zijn, vooral wanneer de eigen industrie voor een bepaald product omvang rijk is en men dus zoveel mogelijk er op uit is om de afzet te ver dedigen. Er zijn echter ook gevaren aan een dergelijke toestand verbonden, die in Nederland op dit moment actueel zijn en die er toe leiden dat het prijspeil wellicht hoger is dan uit een oogpunt van nationaal belang aanvaardbaar. Die gevaren doen zich voor bij industrieën, die op dit ogenblik een vlotte afzet in het buitenland vinden en dus voor concurrentie in het binnenland weinig .belang stelling koesteren. Zij gaan met elkaar praten en besluiten onder ling om de prijs in Nederland niet beneden een bepaald punt te la- ten dalen. In Nederland maakt ieder dan een goede prijs en voor zover men geen afzet vindt, kan men die in het buitenland zoeken. De winst in deze bedrijven is aanzienlijk hoger dan men bij mo gelijke concurrentie van buiten landers had mogen verwachten Er is hier een verschuiving van het nationaal inkomen ten voor dele van die producenten en ten koste van de consumenten, die op rekening moet worden gesteld van de „onnatuurlijke" valutaverhou dingen. Dezelfde neiging tot kartelvor ming, die de industrie op rozen zet en de consument met bovenmatige prijzen de doornen toekeert, kan gemakkelijk voorkomen bij een in dustrie, die vroeger niet in de be hoefte van Nederland aan dat be paalde artikel kon voorzien en fel door buitenlandse huizen werd bestookt met lagere prijzen op de nederlandse markt. Thans werkt de onderwaardering van de gulden deze industrie in de hand en in de winst!!) omdat die buiten landse concurrentie gering is ge worden. GEEN KORTINGEN GEVEN WU GEEN SCHUILNAMEN GEBRUIKEN WIJ Agentschap Bergen F. G. V RASDONK - TEL» 2130 Een duurte-eiland. Als bijzondere omstandigheid geldt dan voor deze groep dat de nationale industrie nauwelijks de behoefte kan dekken terwijl er soms zeer zware investeringseisen bestaan om een nieuwe industrie op dat gebied in Nederland er bij te zetten. Het financiële risico wordt' groot geacht en slechts een beperkte groep zou de middelen bijeen kunnen krijgen. Wanneer de bestaande in dustrieën een afspraak maken omtrent de prijs kunnen zij grote winsten maken. En men krijgt wel eens de indruk dat zoiets gebeurt. In een klein land als het onze lig gen hier de mogelijkheden bij de hand. Men heeft door de bestaande toestand van de onderwaardering yan de gulden van Nederland wel een goedkoopte-eiland voor de wereld gemaakt, zo wordt wel eens beweerd maar men zou ook wel eens kunnen zeggen: tot een duurte-eiland voor de nederlandse consument. Voor deze gevaren moet men bij het prijsbeleid de ogen open houden. De bestaande kartelwet geving geeft zeker niet voldoende garanties om de geschetste toe stand uit te sluiten. Tot schade van de verbruikers. (Nadruk verboden) drs. MIERLO. In Mondaine Amerikaanse leringen wordt Gayelord Hauser nu al jaren lang bewierrookt en vereerd als een gezondheidspro feet. Hij schijnt een charmante en lang niet domme man te zijn, die zijn roem in zoverre beslist verdient, omdat hij filmsterren en andere beroemdheiden aardige tips voor het behoud van hun aantrekkelijkheid weet te geven. Van de Verenigde Staten is Hauser's faam nog niet zo lang geleden „overgeslagen" naar het oude Europa. Een van zijn boe ken waarin hij zijn mening geeft over de kunst van het jong blijven, wordt ook bij ons thans veel gelezen en een aantal Ne derlandse kruideniers verkoopt de ingrediënten voor het diëet dat naar deze figuur wordt ge noemd. De werkelijk deskundigen op het terrein van de dieetleer schudden hun hoofd over het zonderlinge mengsel van ver standige opmerkingen en met bravour voorgedragen nonsens, dat in Hauser's voorschriften te vinden is. Zij noemen hem een fantast, zij het een fantast va: allure. Vooral het volstoppen met mi nerale stoffen en vitamines, dat door hem wordt gepropageerd, is zinloze doordrijverij. Natuur lijk dient onze voeding deze be standdelen te bevatten, maar het is nergens voor nodig daarvoor speciale gerechten te bereiden, waarvoor de grondstoffen voor duur geld in bepaalde winkels moeten worden aangeschaft. Een normale voeding volgens de Nederlandse smaak, mits ze maar rijk gevarieerd is, voldoet aan alle eisen van de voedings- hvgiëne. Weest u dus maar niet be zorgd, dat u tekort doet aan uw gezondheid, als u het door Hauser opgestelde dieet soms niet volgt. Vermagering? Een veel verbreide misvatting is, dat men met behulp van Hauser's bijzondere kostjes vet zucht zou kunnen genezen. Het tegendeel is waar: vele van de door hem aanbevolen voedings middelen maken juist dik! Slechts als men zou volstaan met het gebruik van de door Hauser uitbundig aangeprezen groenten, zou men wel slank kunnen worden. Bij een verma geringskuur komt echter nog wel wat meer kijken dan zulk een eenzijdige beperking in de voe ding. De zorg voor de gezond heid vergt dan een zeer zorg vuldige samenstelling van de maaltijden, die het best maar kan worden gecontroleerd door een dokter. De rustplank. Hauser is een Duitser van af komst, die in zijn jeugd veel met ziekte en armoede te kampen heeft gehad, ook nog toen hij reeds geruime tijd Amerikaans staatsburger was en zijn voor naam had „verengelst". Zijn succes op latere leeftijd dankt hij behalve aan zijn be minnelijkheid en zijn vindingrijke manager ook aan... zijn rust- plank Het is namelijk een van zijn handig geëxploiteerde denkbeel den, dat een mens enige malen per dag moet gaan liggen op een schuingestelde plank. Zelf schijnt hij dat ook te doen. Bovendien leidt hij een sober leven en dat is nu eens een maatregel die gerust ter navol ging mag worden aanbevolen! Matigheid kunnen we dus wel van zijn persoonlijke gezond heidszorg overnemen! Hocus-pocus. Het inschakelen van een korte rustpoos overdag, waarbij men door languit liggen de bloedsom loop door het lichaam verbetert en de spieren ontspant, is een verstandige maatregel. Maar is het nu beslist nodig, dat we zo iets pas gaan doen als het ons met veel hocus-pocus wordt bij gebracht? dr H. W. Scalongne Radio Televisie AAN DE TOP MEIJER Ruinelaan 3 Telefoon 2514 Bergen Vraagt demonstratie en conditie VOOR DE VROUW Nu het voorjaar met rasse schreden nadert, moeten we onze gar derobe op dit prettige jaargetijde instellen. Mocht er behoefte bestaan aan een deux-pièces, dan bevelen wij nevenstaand model gaarne bij onze lezeressen aan. Bijzonder afkledend zijn de lange deelnaden, die vanaf de schouder komend aan de onderkant overgaan in insteekzakken. De mouwen zijn lang en slank en worden zo inge zet, dat de mouwnaad ongeveer 31 /2 cm voor de zijnaad valt. De coupe voor het achterpand is gevonden in de lange naad middenachter, die op taillehoogte sterk invalt. De rok is niet te wijd, maar terwijl de voorrok geheel glad is, bevindt zich in de achterrok een plooi met ter weers zijde daarvan coupenaden. Ons uitgezet patroon is bedoeld voor de maat 44. Naden en zomen zijn nog niet in het patroon berekend, dus dienen alsnog te worden bijgeknipt. Bij het overtekenen op ware grootte moet men zich laten leiden door de bij de stippel lijnen geplaatste cijfers, die centimeters aanduiden. Vanzelfsprekend heeft het voorpand een beleg nodig. Als we het uitgezette patroon van het voorpand bekijken, zien we aan de onderkant een lijn, die ge vormd is door kruisjes. Als we nu het voorpanddeel van de stof geknipt hebben, gaan we van het papieren patroon het gedeelte afknippen, dat rechts van de kruisjeslijn ligt. Met het grote gedeelte van het patroon gaan we nu het beleg knippen. Aandacht verdient ook de situatie der insteekzakken. Het zakbeleg komt eerst tegen de zakronding van het voorpand, daarna wordthet zij-voorpand aangestikt. We gaan onze deux-pièces maken van een zwaardere kwaliteit ottoman of andere voor dit model geschikte materialen. Ter ver steviging komt tussen beleg en zakken vlieseline. BESTELLEN Adverteert in De Duinstreek MATTHAUS - PASSION J. S. BACH Reeds een aantal weken zijn de voorbereidingen voor de uitvoe ringen van Bach's Matthaus-Pas- sion in volle gang. Met het vuur hem eigen, voert dirigent Corn. Jonker van week tot week zijn schare zangeressen en zangers, 170 in getal, aan om de uitvoeringen op 19 en 20 Maart a.s. zo hoog mogelijk op te voeren. Dit jaar zullen medewerking verlenen: Annette de la Bije, sopraan; Aafje Heines, alt; Han Le Févre, evangelist; David Hollestelle christuspartij; Gerard Honig, te nor; Henk Kroes, bas; Dr. W. M. Snellen, clavecymbel; Piet Kee, orgel en het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de bekende voorverkoop adressen of giro 311286 t.n.v. N. H. Orat. Ver., Ger. Doustraat 5, Alkmaar. Voor kaartzendingen f 0.30 bij voegen.^ Knippatronen van dit model voor de maten 42 t/m 46 kunnen worden besteld bij Perspatronendienst, postbus 35, Utrecht. Bestel lingen kunnen geschieden per postwissel of per brief met insluiting van f 0.90 aan postzegels. Na ontvangst van dit bedrag en bij juiste vermelding van het nummer P.A. 348 en de gewenste maat wordt het patroon u zo spoedig mogelijk toegezonden. (Het insluiten van knipsels is bij ver melding van het nummer niet noodzakelijk). - lü/^Tvl vermelden. (Nadruk Verboden) BARBARA Prijsafspraken erve staat aan het firmament juist in het Noorden. Zij blijft daar staan, terwijl daarentegen al de andere sterren voortdurend van plaats veranderen. Daardoor is de Poolster voor de zeeman het meest be trouwbare punt aan de hemel. Wat de Poolster is aan het firmament dat is het merk King op uw pepermunt. De vaste en onveranderlijke kwa liteit van King maken haar tot de meest betrouwbare pepermunt. King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en ver kwikking. WORMERVEER O TEL. f'.ffi Maar. het gehele jaar één prijs één KWALITEIT Uw was- of Stoom- goed Maandags of Dinsdags gehaald- Zaterdags weer thuis. KAREL DE GROTELAAN 20. M voffljand 3 voorrok achter-rok achterpand! '*^A^3a8;üitge|eto£maal_4é Maattabel t 42 44 46 Bustewijdte 102 109 112 Taillewijdte 77 82 90 Heupwijdte 107 112 118 Lengte 124 126 128

De Duinstreek | 1955 | | pagina 5